LEIDSCH DAGBLAD NS door de bocht voor ov-jaarkaart NODIG! Supportersgeweld in Engeland en Italië Korting op studiebeurs vanaf 1991 'Ingrijpende wijziging politieke top Albanië' NAVO-top: duidelijk signaal aan Moskou LE^TOUR ||J KORTINGEN TOT 50 Begin colleges ongewijzigd HET VOORDEEL VAN DE ZOMER AUTO LEITHON MEUBEL - OPRUIMING Veronica 7 weken uit de ether Top SVR aan de kant gezet I S I I I I I I DONDERDAG 5 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39283 Prijs fl. 1,35 Juichende Duitse supporters in Frankfurt. LONDEN/TURIJN/BONN (GPD) In enkele tientallen Brit se steden hebben dronken voet balsupporters de politie vannacht handenvol werk bezorgd. De uit barsting van geweld volgde op de nederlaag van Engeland tegen West-Duitsland bij de WK in Ita lië. In Totton werd een 33-jarige Brit doodgeslagen toen hij probeerde te verhinderen dat vandalen nog meer vernielingen aanrichtten. In Turijn, waar de wedstrijd werd gespeeld, kwam het even eens tot ernstige ongeregeldhe- den. Bij vechtpartijen tussen aan- hangers van beide voetbal-elftal len raakte een Westduitse suppor ter gewond door een messteek. De man, lid van een neo-nazisti- sche groepering, werd in de rug getroffen bij een confrontatie tus sen beide supporterskampen voorafgaande aan de wedstrijd. Tijdens het duel werd in de cata comben van het dalla Alpi sta dion een gewonde Engelsman ge vonden. Na afloop van de wedstrijd wer den 500 politiemensen ingezet om rivaliserende supporters uit el kaar te drijven met wapenstok en traangas. In het Engelse Brighton moest de politie 300 Westduitse studenten voor hun eigen veilig heid opsluiten in een nachtclub. De Duitsers werden bedreigd door een even grote troep Britten die daarvoor reeds een spoor van vernieling door het stadscentrum had getrokken. In Londen werden auto's be schadigd en de politie bestookt met bierflessen. In totaal werden 200 arrestaties verricht. De meeste Britse dagbladen schreven vanmorgen dat het Brit se team met opgeheven hoofd Ita lië mag verlaten. De Daily Mirror sprak van een 'waardige neder laag', de Sun meende dat de hele wereld zich had vergist in dit En geland. En met een verwijzing naar de laatste twee wereldoorlo gen noteerde de Daily Mail: „Duitsers hebben de neiging het beste in de Engelsman naar bo ven te brengen, zoals we eerder in deze eeuw hebben gezien". In West-Duitsland is uitbundig gereageerd op de overwinning van 'de Mannschaft' op Engeland. Onmiddellijk na het bereiken van de finale, de derde keer op rij, gin gen de supporters in de grote ste den massaal de straat op. Op de Kurfuerstendamm in Berlijn stortten circa 8000 fans zich in een luidruchtig feest. Zij bezorgden de politie echter nauwelijks extra werk. UTRECHT/DEN HAAG (GPD/ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben geen proble men meer met de invoering van de ov-jaarkaart voor studenten. NS maakten die omme zwaai nadat 70 procent van de onderwijsinstellingen in 24 belangrijke gemeenten heeft toegezegd hun aanvangstijden te willen verschuiven. Het betekent dat de kaart op 1 janua ri 1991 wordt ingevoerd. De toezegging van de instellingen is gezegd dat hij zich zal blijven in- nog niet genoeg om de capaciteits- spannen meer instellingen ertoe te problemen van de NS op te lossen, bewegen hun aanvangstijden wijzi- maar de spoorwegen zijn ervan gen. Ik ga ervan uit dat dat hem overtuigd dat de minister het voor lukt"," aldus NS-hoofddirecteur elkaar krijgt meer toezeggingen te Messing vanochtend, krijgen. Vorige week schreef hij minister "Ritzen heeft mij vanmorgen nog Ritzen nog dat NS invoering van de TIRANA (/Rtr/AFP/GPD) - Alba nië zal met grote spoed veranderin gen in de politieke leiding en de vei ligheidsdiensten doorvoeren na de gebeurtenissen van de afgelopen dagen waarbij onder meer bijna tweehonderd Albanezen hun toe vlucht zochten in buitenlandse am bassades in Tirana. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug vernomen in 'welingelichte kringen die anoniem willen blijven'. Bij de incidenten zijn volgens een journalist van het Oostenrijkse persbureau minstens twee mensen gedood, onder wie een Albanese vluchteling die probeerde met een vrachtwagen door de muur van de Westduitse ambassade te rijden. Hij zou later aan zijn verwondingen zijn bezweken. De Albanese regering heeft van daag meegedeeld dat geen vrge Schoonmaken van Hollandse Ussel kost 750 miljoen LEIDEN - De Holiandsche Ussel, belangrijkste inlaatpunt van water voor de Randstad, is zo ernstig ver ontreinigd dat schoonmaken mini maal 750 miljoen gulden kost. Voor een volledige sanering van bodem en oevers zijn zelfs enkele miljarden nodig. Dat blijkt uit een rapport van de Stuurgroep Holiandsche IJssel, waarin rijk, provincie, waterbeheer ders en gemeenten zijn vertegen woordigd. Onderzoek van de Grondmij heeft uitgewqezen dat bij een omvangrijke operatie 2 miljoen kuub grond en 5 miljoen kuub ver vuild rivierslib moet worden schoongemaakt. Afhankelijk van het te kiezen sce nario moet de vervuilde bodem worden afgedekt, geïsoleerd, voor zien van een zogeheten leeflaag, of afgegraven. Medio volgend jaar wordt een definitieve beslissing ge nomen. Onduidelijk is nog waar de vervuilde bodem kan worden opge slagen. De vervuiling van de Holiand sche IJssel kwam in de jaren tachtig aan het licht. De oevers van de rivier zijn vanaf 1934 opgehoogd met on der meer afval, dat een grote hoe veelheid chemicaliën en bestrij dingsmiddelen bevatte. doorgang naar het buitenland zal worden verleend aan "zogenaamde emigranten die zich schuil houden in buitenlandse ambassades". Uit verklaringen van de Westduit se ambassade blijkt dat de meeste van de 84 vluchtelingen die daar naar binnen zijn gedrongen, niet zit ten te wachten op een paspoort. Ze willen naar hun families terug en vragen garanties dat hen niets over komt als ze het gebouw verlaten. Vier vluchtelingen in de Hongaarse ambassade verklaarden echter dat ze het land uit willen, omdat ze veel moeite hebben in Albanië hun da gelijks brood te verdienen. Volgens onbevestigde berichten zouden de Bulgaarse en Chinese ambassades, waar ook een aantal mensen naar binnen was gedron gen, de vluchtelingen weer aan de autoriteiten hebben uitgeleverd. studentenkaart ontraden. Hij schreef dat er sprake was van een overmachtsituatie. Messing: "Ik schreef dat omdat toen nog slechts 30 procent van de instellingen hun aanvangstijden wilde wijzigen. Dat was veel te weinig. Nu dat 70 pro cent is, hebben wij ons standpunt gewijzigd". Vijf ministers hadden er gisteren onder leiding van premier Lubbers nog enkele uren voor nodig om tot dit besluit te komen. Minister Rit zen kan nu in 1991 op de studie beurs korten. Die korting bedraagt 62,50 gulden per maand voor uitwo nende studenten en 41,65 gulden per maand voor thuiswonende stu denten. De besparing gaat naar het weten schappelijk en hoger beroepsonder wijs. Inmiddels hebben de streekver- voersbedrijven zich bereid ver klaard de capaciteitsproblemen van de NS op te vangen. "Streekvervoer Nederland is van mening dat de in voering van de kaart gewenst is. Een verantwoorde invoering van de ov-jaarkaart is mogelijk", aldus pre sident Nyqvist van Streekvervoer Nederland. Volgens het WD-Kamerlid Kort hals neemt het kabinet een erg groot risico met het besluit. Hij spreekt van "een rommelige be sluitvorming", die de kwaliteit van het bestuur niet ten goede komt. Korthals zou vanmiddag als de Ka mer vlak voor het zomerreces nog een debat wijdt aan dit besluit, in elk geval nadere informatie van het kabinet willen hebben. D66 vindt dat er nog te veel onze kerheden zqn om nu al verant woord te kunnen zeggen dat de ov- jaarkaart op 1 januari volgend jaar zonder al te grote problemen kan worden ingevoerd. CDA en PvdA vinden dat, nu NS het licht op groen heeft gezet, de invoering kan door gaan. (zie ook pagina 3) LONDEN (ANP) - Staatshoofden en regeringsleiders van de 16 NAVO-landen willen Sovjetpresi dent Gorbatsjov ervan overtuigen dat de veiligheid van zijn land geen risico loopt, als hij zijn verzet tegen het NAVO-lidmaatschap van het verenigde Duitsland opgeeft. Dat moet het belangrijkste concrete re sultaat worden van de tweedaagse NAVO-Top die vanochtend in Lon den is begonnen. Verwacht wordt dat de leiders van het bondgenootschap het eens worden over plannen om de NAVO om te vormen tot een organisatie die niet meer in de eerste plaats mi litair is, maar die vooral een politie ke rol heeft. Nu de koude oorlog be ëindigd is, staat de NAVO op een keerpunt in haar 40-jarige bestaan. "Het bondgenootschap beweegt zich van confrontatie naar samen werking", aldus secretaris-generaal Manfred Wörner vanochtend in zijn openingstoespraak. De Amerikaanse president Bush heeft deze week een aantal voorstel len aan de bondgenoten voorgelegd die neerkomen op een wijziging van de doctrine en de strategie van de NAVO. Bush wil af van de strategie van het "aangepaste antwoord" die bij een invasie van het Warschau Pact een snelle westerse reactie met kernwapens voorzag. In plaats daarvan wil de Amerikaanse presi dent het bondgenootschap laten vastleggen dat het slechts "in het ui terste geval" gebruik zal maken van kernwapens. De Amerikaanse voorstellen moeten leiden tot een voor de Sov jetunie niet mis te verstaan signaal dat de NAVO in de toekomst geen enkele agressieve bedoeling tegen Oost-Europa meer heeft. Eén van de mogelijkheden is dat één van de mi nisters van buitenlandse zaken het NAVO-communiqué persoonlijk gaat overhandigen aan zijn Sovjet collega Sjevardnadze. In de wijde omtrek van het Lan caster House in Londen, waar van daag de NAVO-top begon, werd door politie gezocht naar de aanwe zigheid van explosieven. Onder meer werden waterputjes op straat geinspecteerd.ffoto linies). De Ame rikaanse president Bush arriveerde vanochtend al vroeg op de Londense luchthaven Heathrow als een van de deelnemers aan de NAVO-top(foto rechts) «oto-s ap> Drugs-lab opgerold in Heerhugowaard AMSTERDAM (ANP) - In Heer hugowaard is een professioneel op gezet amfetamine-laboratorium op gerold. Op het moment van de poli- tie-inval was het laboratorium in vol bedrijf. Een 61-jarige Amsterdam mer en een 36-jarige man uit Weesp werden daar gearresteerd. Later op de dag werd ook de 35-jarige vrouw van Amsterdammer aangehouden. Er werd een aanzienlijke partij amfetamine en grondstoffen in be slag genomen, evenals de laborato- rium-apparatuur en wapens. Onder zoek leidde daarna naar een loods in Oostzaan, waar een voorraaddepot werd opgerold. De politie vermoedt dat de amfetaminen waren bestemd voor het buitenland. ALGEMEEN KLASSEMENT and op de gel de 5e etappe Bauer (Can) 23.20.57 Pensee (Fr) 0.34 Maassen (Ned) 0.37 Chiapucci (Ita) 1.05 Solleveld (Ned) 7.26 Alcala (Mex) 10.02 Kelly (Ier) 10.03 Rooks (Ned) +10.09 Peiper (Aus) 10.16 Nulens (Bel) 10.18 Zonnebril voor de kinderkamer Gerrit Solleveld dacht ineens aan de kinderkamer, die er straks moet komen als er een kleine in De Lier wordt gebo ren. Drie kilometer voor de fi nish van de 5de Tour-etappe zette de Westlander zijn zon nebril op en reed in stromende regen de ritzege tegemoet. Een renner zonder zonnebril verdient tegenwoordig minder dan een renner-met. Op ieder optreden voor de tv-camera's staat een aardige premie. Dat wordt nauwlettend bijgehou den, en renners realiseren zich dat. "Zo*n kamertje is toch gauw verdiend," grijnsde hij vanonder een handdoek uit. Solleveld (29) won in Roucn zijn tweede Touretappe. Dc eerste dateert van 1985 in Pont Audemar waar hij de sprint won van een vluchtgroep. Nu solieerde hij 96 km lang door het barre Norroandische weer, had op de streep 4,5 minuut voorsprong en klom naar de 5de plaats in het klassement. Drie uitvallers van formaat gisteren. Laurent Fignon, Marco Giovannetti. en Mathieu Hermans die veel te laat over de streep kwam. WEEKAANBIEDING! Koel Buien, later op de dag meer opklarin gen. Minimumtemperatuur rond 12 graden, middagtemperatuur om streeks 16 graden. Noordwestenwind, in het binnenland vrij krachtig, aan de kust en op het IJsscimccr hard, in de loop van dc dag geleidelijk afnemend. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Tamelijk wisselvallig met een middagtemperatuur van onge veer 19 graden. 26 PAGINA'S PITTSFIELD - In de VS werden in verband met de viering van Onaf hankelijkheidsdag op vele plaatsen grote parades gehouden. De grootste was in Pittsfield in de staat Massa- chussetts waar vooral de superbal lon van stripfiguur Mighty Mouse opviel. Servië ontbindt parlement Kosovo BELGRADO (AP) - De autoriteiten van de grootste Joegoslavische re publiek Servië hebben vandaag het parlement en de regering van de provincie Kosovo ontbonden, heeft het Joegoslavische persbureau Tan jug gemeld. De beslissing van de drie kamer van het Servische parle ment lijkt een antwoord op de af scheidingsverklaring van 114 Alba nese leden van het parlement. Ge vreesd wordt dat deze maatregel van Servië tot nieuwe onrust zal lei den in de toch al door etnische con flicten geteisterde provincie. LEIDEN - De invoering van de ov-jaarkaart heeft geen gevolgen voor de aanvangstijden van de colleges in en om Leiden. Bij 8 van de 9 facul teiten van de Leidse universiteit beginnen de colleges om 9 uur. De stu denten op weg naar deze colleges zullen pas na de spits gaan reizen, verwacht het universiteitsbestuur. Alleen aan de medische faculteit beginnen de colleges eerder, om half negen. Van de in het totaal 800 studenten medicijnen woont het merendeel echter in Leiden. Volgens woordvoerder J. van Vliet van de universiteit zullen de 'enkele tientallen studenten die per trein naar Leiden komen' niet voor problemen zorgen. Ook de Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs, waar bijna 1400 studenten studeren, maakt nog geen aanstalten om de aanvangstijden van de colleges te wijzigen. Volgens directeur A. Ouwerkerk gaat het slechts om enkele tientallen studenten die in de spits met de trein rei zen. "Maar als dat voor de NS een probleem is, zijn wij graag bereid een oplossing te zoeken". Bij de Reinwardt-academie speelt het probleem in het geheel niet. De colleges beginnen daar pas om 10.00 uur. Bij de Pedagogische Academie in Oegstgeest maken naar schatting 100 studenten gebruik van het openbaar vervoer. De colleges beginnen om half negen maar studiebegeleider W. van der Stel is er niet van over tuigd dat de aanvangstijden moeten worden veranderd. "Wij vinden het belangrijk dat de colleges niet te laat worden beëindigd zodat stu denten nog kunnen studeren". Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 16 bijBAALBERGEN Katwijk en Leiderdorp Daar verdient U nu vlug een flink brok van Uw vakantiegeld terug. Op 11.000 vierkante meter, de grootste keus uit de MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP HILVERSUM (ANP/GPD) - Het Commissariaat voor de Media heeft Veronica een uitzendverbod opge legd van 7 weken. Het verbod dat 1 januari 1991 ingaat is een straf voor de financiële betrokkenheid van Veronica bij de oprichting van de commerciële zender RTL Veroni- que. De Mediawet verbiedt gebruik van omroepgelden voor commer ciële activiteiten. Veronica gaat in beroep. De straf die het commissariaat nu heeft opgelegd is de zwaarste die ooit in is uitgedeeld op grond van de Mediawet. Directeur Out van Vero nica spreekt over een "hoogst onbe grijpelijke sanctie". Hij had ver wacht dat het commissariaat een voorbeeld wilde stellen. Veronica heeft er volgens hem echter nooit op gerekend zo'n straf te krijgen voor "een mogelijk verkeerde inter pretatie van de Mediawet". Veronica kondigde aan onmid dellijk in beroep te gaan bij de Raad van State en eventueel ook bij het Europese Hof van Justitie. "Het zal niemand verbazen dat Veronica tot de laatste adem doorvecht om haar positie te behouden", aldus Out. Hij hoopt dat de straf wordt opgeschort tot de Raad van State zich heeft uit gesproken. De belangen van de me dewerkers zijn in het spel evenals die van producenten. De schade die bij uitvoering van de straf wordt toegebracht aan miljoenen kijkers en meer dan een miljoen leden, is volgens Out niet te beschrijven. (Pagina 3: Veronica moet 7 weken uit de lucht) ZOETERMEER (ANP) - De drie hoogste ambtenaren van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) zijn aan de kant geschoven. Dat is gebeurd na een zeer kritisch rapport van een or ganisatiebureau, waarin naar aan leiding van onvrede over de leiding, een reorganisatie wordt geadvi seerd. De ondernemingsraad van de SVR heeft inmiddels met de reorga nisatie ingestemd. Voormalig algemeen secretaris G.J. Van der Hoeven, secretaris ju ridische en wetstechnische zaken J.H. Smits en secretaris financieel- economische zaken N. van Niekerk hebben inmiddels andere taken binnen de SVR gekregen. De SVR is op zoek naar drie nieu we directeuren (voor advisering, toezicht en informatievoorziening en onderzoek) die onder leiding van een nieuwe algemeen secretaris gaan werken. l - óók om te weten waar ik m'n voor- deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en ■i trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15* Ik neem een jaarabonnement 1285,50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400 -Tel..

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1