Frankrijk blij om aftocht verwend kind Solleveld op drift na donderspeech Raas Rooks in de Ronde TOUR'90 Hermans naar huis DONDERDAG 5 JULI 1990 ROUEN - Regen, wind en een graadje of dertien. Alsof de herfst al was begonnen. Onder die gure omstandig heden begon het Tourpelo ton gistermorgen in Avran- ches aan de langste werk dag, een ouderwetse slaven- van-de-weg-tocht van 301 ki lometer door Normandie. Dan moet je wel boordevol moraal zitten om er wat moois van te maken. Gerrit Solleveld, een stevig uit de kluiten gewassen Westlan der van 8-8-'61, was een van de uitzonderingen die wel zin had in zo'n 'partijtje' koersen. Met snode plannen begaf hij zich naar het vertrek, bekeek met zijn broodnuchtere uitkijk de kleumen de meute eens goed aan en besefte dat het zijn dag wel eens zou kun nen worden. Bijna acht druilerige uren later, in Rouen, was het inder daad 'dikke mik'. De vijfde etappe had hij, na een even gedurfde als fraaie solo, gretig in zijn zak gesto ken. Op de cote de Lisieux, toen het routeboek nog 96 kilometer wed strijd aangaf, achtte Solleveld de tijd rijp om maar eens ten aanval te trekken. Op gang getrokken door voor wat bergpuntjes strijdende collega's, sloeg hij in de afdaling meteen een flink gat. Solleveld: „Doordat we naar beneden gingen, kon ik hem gelijk op de twaalf leg gen en heb ik een kwartier lang vol le bak gegeven". Niemand wilde hem halen en zo kreeg Solleveld, vanwege zijn nevenactiviteiten als tuinder en zijn rode konen getooid met de bijnaam 'de tomaat', vrij spel. „Het gaat om het vinden van het juiste moment voor zo'n demar rage. Daar moet je ook geluk bij hebben, want negen van de tien keer halen ze je terug. Dat het lukte, komt ook doordat er momenteel zo weinig renners uitzicht hebben op de gele trui. Als het hele peloton op een of twee minuten staat, krijg je die ruimte niet. Voordat Solleveld op drift raakte, had Gerrit de Vries, met 23 jaar nog een groentje in het metier, de stoute schoenen even aangetrokken. Hij schoot mis, zoals ook Patrick Tol- hoek dat had gedaan. Hij had na mens Raas in de ochtenduren ge participeerd in een kopgroep van zeven. Die gedrevenheid had alles te maken met het hartige woordje dat de Zeeuwse ploegleider de avond tevoren met zijn renners had gesproken. Raas had zich gestoord aan de manier van rijden van de Bucklers. „De jongens reden en te gespreid en teveel achterin het pelo ton. We zijn ook een paar keer niet meegeweest in ontsnappingen en dat kan niet als je het, zoals wij, vooral van de eerste week moet heb ben". Gerrit Solleveld bezig aan zijn eenzame strijd. Dat Raas autoriteit uitstraalt, is dus bij komt". andermaal weer eens gebleken. Waarna hij Solleveld, zijn trouwe Zijn donderspeech sorteerde gelijk koerskapitein, met een forse pluim het gewenste effect. Met de triomf bedeelde. Raas: „Geweldig zoals hij Solleveld heeft Raas zijn Tourbe- heeft gereden. De laatste 30 kilome- groting, waarop twee ritzeges wa- ter is er door het peloton flink ge ren ingevuld, al rond. „Maar," zei hij jaagd en toch verloor Gerrit niet met pretoogjes, „het is vaak zo dat eens zoveel. Er zijn maar weinigen als je doel hebt bereikt, er nog wat die zoiets kunnen, zeker niet met dit weer. Maar ja, hij heeft soms van die dagen waarop hij niet is te houden". De enige vrees van Raas tijdens Sol- levelds krachttoer was de auto van de NOS-radio. „Toen Jorritsma mij kwam vragen hoe ik Gerrit's kansen inschatte, heb ik gezegd: Hij heeft een "kans, maar dan moeten jullie wel hier blijven rijden". Het was een steek onder water met een venijnige ondertoon. Raas heeft het momenteel niet zo op met de NOS-equipe omdat een der dienstdoende chauffeurs aan de vooravond van de Tour in Poitiers Peter Winnen omver heeft gereden. De landskampioen heeft daar flink wat ongemakken aan over gehou den en zei zelfs dat hij gisteren zijn allerslechtste Tourdag uit al die ja ren had beleefd. Raas is ervan over tuigd dat met een topfitte Winnen, die in de ploegentijdrit op sleep touw moest worden genomen, Maassen in het geel had gereden. „Dat geeft toch heel wat publiciteit, al ben ik geenszins ontevreden". Deugd Dat Solleveld eentje daarvan voor zijn rekening heeft genomen, deed Raas extra deugd. Solleveld werkt al sinds het begin van zijn profcaY- riere in 1984 onder Raas, die zijn trouwe discipel eind vorig jaar heeft beloond met een lucratief contract. Dat was ook nodig om hem te be houden voor de wielersport, want Solleveld prakkizeerde erover om een tuindersbedrijf over te nemen. „Financieel kon ik echter beter nog een tijdje blijven fietsen, zo'n be drijf kan ik altijd nog kopen". Solleveld heeft zijn rendement voor dit seizoen nu al weer opge bracht. In de aanloop naar de Tour schreef hij ook nog de Ronde van Midden-Zeeland op zijn palmares. Zijn erelijst mag ondertussen ge zien worden. Als amateur wereld kampioen ploegentijdrit (1981), twee etappezeges in de Tour (ook in 1985, te Pont Audemar), nog een keer de Ronde van Midden-Zeeland (1986), in het hetzelfde jaar winnaar van de rode trui (sprintklassement) in de Tour en vorig jaar Gent-We- velgem. Raas had hem nog iets moois gegund, de landstitel. Dat plannetje mislukte echter, waarna Winnen de honneurs dankbaar waarnam. Raas: „Gerrit kan in zul ke wedstrijden de druk niet aan. Hij maakt zich dan nerveus. Je moet bij hem nergens over praten, dan komt er vanzelf iets moois". We gaan dus zonder Fignon ver der. Onderweg hoorden we dat hij er uit is. Ik had dat eerlijk gezegd wel verwacht. Hij reed al een paar dagen helemaal achterin het peloton. Officieel was het een bles sure, maar ik heb daar toch m'n twijfels over. Ik denk eerder dat de voorbereiding niet goed is ge weest. Fignon heeft dit jaar te weinig kilometers gemaakt en daar betaalt hij nu de tol voor. Hij moet gemerkt hebben dat hij, in deze vorm, LeMond niet aan kon. Fignon zal best last hebben gehad van zijn been, maar hij is toch wel erg snel afgestapt. Nee, ik denk toch eerder dat hij de tweestrijd met LeMond niet aankon. Fignon weg, een concurrent minder zou je zeggen. Dat is na tuurlijk ook zo. Alleen het eindre sultaat, je plaats in Parijs, telt. Over een paar jaar weet immers niemand meer of Fignon nu wel of niet meedeed. Toch was ik liever de strijd met Fignon aangegaan. Al was het alleen maar voor me zelf. Het gevoel te hebben dat ik Fignon de baas was. Zoiets geeft zelfvertrouwen. Ook met Fignon bleef LeMond toch mijn favoriet. Ik ken hem goed, je kunt aan hem zien of hij in vorm is. Nou, dat is-ie. In die verschrikkelijk lange en natte etappe heb ik even met Lemond gesproken. Tja, je weet dat je el- kaars concurrenten bent, je rijdt dus constant bij elkaar in de buurt. Niet dat ik constant aan zijn wiel zit, maar we houden el kaar wèl in de gaten. Dat is ook je voornaamste taak als klasse- mentsrenner. Zorgen dat je over eind blijft en waken over je con currenten. Lemond kijkt voortdu rend waar zijn belagers zitten, ik doe natuurlijk hetzelfde. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat je el- kaars vijanden bent. Integendeel, ik kan het uitstekend met Lemond vinden. Zeker in de vlakke etap pes, want de echte strijd moet na tuurlijk nog komen. Als ik naar mezelf kijk, kan ik eigenlijk alleeh maar tevreden zijn. Ik voel me goed, de vorm is goed, de moraal is goed. In ieder geval is het op dit moment een stuk beter dan vorig jaar. Toen ben ik lange tijd ziek geweest. Dat breekt je in zo'n Tour toch op. Dit jaar heb ik veel meer kilometers gemaakt. De Giro gereden, nog een ronde in Spanje. Een paar da gen voor het Nederlands kam pioenschap nog hard getraind. Wat dat aangaat staïker een stuk beter voor dan vorig jaar. Maar het kan snel veranderen. Ook dat zit in zo'n Tour opgeslo ten. In die lange etappe ging er toch weer vijftig man onderuit. Ja, ik ook. Een plas olie op de weg. Dan ben je volstrekt machteloos. Met mij gingen ook Lemond, Kelly en nog een stel gerenommeerde renners tegen het asfalt. Vanaf dat moment was het alleen nog maar zaak rustig naar de meet te rijden. En dan meteen onder een warme douche. Kijk, een paar ki lometer in de regen, ach, daar haal je je neus voor op. Maar je honderdtachtig kilometer klets nat te laten regenen onder deze la ge temperaturen, nee, dat is een verschrikking. Het enige waar je aan denkt is die warme douche. En dan ben je echt zielsgelukkig als je dat finishdoek ziet hangen. Van Poppel: nog 2 jaar ROUEN (ANP) - Jean Paul van Poppel heeft zijn contract bij Panasonic met twee jaar ver lengd. De 27-ja- rige sprinter ging akkoord met een aange paste overeen komst van Peter Post. De ploeg leider liet in het midden of de coureur genoe gen heeft moe ten nemen met een lager salaris. Door Peter Ouwerkerk en Dick Heuvelman ROUEN Om half een woensdagmiddag slaak te half Frankrijk een zucht van verlichting. Lau rent Fignon voor de derde keer in zijn carrière voortijdig uit de Tour. De val van maandag, op wég naar Nantes, "speelde behoorlijk op, daarbij zat hij mentaal finaal aan de grond. Hij is niet geliefd, de Parij zenaar. Hij had in vier dagen Tour alweer aanvaringen genoeg ge had met het openbare leven en hij was van favo riet in no time gekelderd tot mikpunt van spot, tot de 'risé van het peloton'. Hij had de flitser van een nietsvermoedende fotograaf al aan gruzels geslagen, obstinaat zijn rug gedraaid naar een van de goden van het Franse Antenne 2, Jean-Paul Ollivier, had hand tekeningenjagers genegeerd, was kortom weer zo nukkig geweest als een verwend, enig kind. Nu had de bijna 30-jarige, tweevou- staat bol van de stress. Voor de dige Tourwinnaar natuurlijk wél start, na de finish, tijdens de effec- p. l rp een dossier vol met redenen om tieve werkuren. Fignon weet er al- .T lgnon 011 Q0 1 OUT flink de pest in te hebben. Hij is ob- les van. Het liep al niet best in de jectief gezien een van de meest proloog, het liep eigenlijk heel rot in strijdbaren van het peloton, maar de maandagetappe naar Nantes. Be- wie het eenmaal tegen zit en amper trokken bij een valpartij, en een las- vrienden kent, die mag soms weinig tige kuit- en enkelblessure. Dinsdag van het wielerleven verwachten. En stond hij op 11 km van de finish stil dat kan irriteren. achter een valpartij in een bocht en Fignon had dit voorjaar twee het kostte hem andermaal 44 sec op 1983: eindoverwinnaar. Winnaar klassiekers aangekruisd, die hij dol- de top van het klassement. ;raag wilde winnen: Vlaanderen en 5arijs-Roubaix. Maar in Vlaande- hadden Argentin en Dhaeriens ROUEN (AFP) - Laurent Fignon, die gisteren tijdens de vijfde etappe afstapte, heeft een bewogen Tour geschiedenis achter de rug. Zijn voorgaande resultaten in de Tour tijdrit te Dijon. Gele-truidrager de 17e tot en met de 22e etappe. 1984: Eindoverwinnaar met etappezeges. Gele-truidrager van de hem van repliek gediend, toen hij 17e tot en met de 23e etappe. 1985: Niet gestart wegens een operatie in de maand mei. 1986: Opgave voor de start van de 12e etappe in Pau. Winnaar ploegentijdrit. 1987: 7e in eindklassement op 18.24 van win naar Stephen Roche, winnaar 17e etappe. 1988: Opgave in Morzine. autoritair de dienst wilde uitmaken in een kopgroep. En in de 'hel het Noorden' had John Talen net Guimard zag het aan, en conclu deerde 's avonds meteen dat er een wankelmoedige woensdag zou vol gen. „Het is niet eens de pijn van de blessure, het is veel meer een pychi- 1989: 2e in eindklassement 0.08 ach- zelfs en passant gewonnen. Maar ter winnaar LeMond. Winnaar van rit 4, Giro 1990, stonden er twee ploegentijdrit en een bergetappe. Gele-truidrager 14e etappe en v etappe. 1990: Opgave in vijfde etap- ueii iidu duim imcnucitu e lang in zijn wiel gecoünterd, dat sche kwestie. Hu is favoriet, be- Planrkaert vrii sdpI had hoort dle ro1 ook te dra6en' maar hlJ Dan Italië maar, de Giro, Vorig voelt. da» hij het lichamelijk niet jaar was het hem goed bevallen als aan. ^an- ^ie *wee factoren samen, voorbereiding op de Tour, hij had is gewoon nog niet klaar voor de Tour." De i i met t de i pe. 6e etappe 6 juli 202,5 km SARREBOURG Aulnois sur Seille -« 65.5kmD*,0 q^I Cuslinesr/ Q, O eskm X PMOV' j ;1 toren stil in een onverlichte tunnel, commercieel samenwerkingsver- de 10e tot de gingen er een paar renners over- band heeft in France Competition, de 17e tot de 20e heen, en daarbij lag: Fignon. Vier wilde nog geduld oefenen tot zater dagen later gaf hij op: gestoorde dag de tijdritf het moment van de bloedtoevoer in de rugspieren. waarheid. Dat was zijn verhaal naar De Tourspectieven waren vanaf buiteni maar in zjjn hart wist hij be. dat moment meteen heel somber. ter: deze Fignon zou vvei eens kun. Het was 26 mei, hij moest tien dagen nen gaan opgeven. tiïk geef hem volstrekt rusten, daarna had hij nog twintig percent kans, dat hij de drie weken tot de Tour. Zijn ploeg- Tour tot een goed einde brengt," leider Cynlle Guimard toen al: „Dat meidde Guimard gisterochtend aan kan wel eens heel lastig worden. de start Anderhalve week verloren, dat kost vier weken om terug te komen." ROUEN - Mathieu Hermans kwam gisteren als laatste Rouen binnen. Op zich niet zo erg, ware het niet dat de heren van de tijdcontrole toen, dik een uur na Solle- velds aankomst, al lang en breed waren vertrokken. Dat betekent dat je niet meer meetelt en je de Tour on verwijld dient te verlaten. Hermans exit dus, de zo veelste tegenvaller in een troosteloos seizoen. De eens als 'Schrik van Spanje' afgeschilderde sprinter heeft zijn nieuwe werkgever, de Spaanse sponsor Seur, niet datgene gebracht waarop werd ge rekend. Tot dusver heeft hij slechts twee keer met de bloemen op het erepodium mogen zwaaien. De Ronde van Spanje werd echter een flop. Hij hield het daarin na vier ritten voor gezien. In deze Tour hield hij het vijf etappes uit. Om te bewijzen dat hij van goede wil was, reed hij 200 kilometer solo. Steeds verder achter het peloton. De eerste de beste keer dat de weg lichtjes omhoog leidde, moest hij lossen en was het voor hem onbegon nen werk geworden. Hermans echter: „Ik ben er de man niet naar om op te geven. Dat is mij te gemak zuchtig". Achteraf betreurt hij het dat hij zich aan deze Tour heeft gewaagd. „Ik bleek er te weinig conditie voor te hebben. Ik hoopte dat ik er de eerste tien dagen door heen zou komen, maar dat zat er niet in". Peter Winnen leeft nog ROUAAN Verstijfd kwam Peter Winnen over de streep. De nationaal kampioen was bijna onherken baar, ondanks zijn roodwitblauwe trui. Winnen had een dag achter de rug, die hij 'nooit zou vergeten'. Driehonderd kilometer, zo'n acht uur op de fiets, en dat met een rechterbeen, dat nauwelijks kon rond draaien. Nog steeds de naween van de NOS-aanrijding van vrijdag. Winnen: „We zijn er mee naar een dokter geweest, vlak bij Mont Saint Michel, in St.Ovin. Klinkt goed, en de behandeling zal waarschijnlijk ook wel kloppen, hij heeft iets met m'n bekken en m'n heupbeen gedaan, maar ik ben er niets mee opgeschoten." De rekening van de behandeling, groot 540 franc, 180 gulden, heeft Jan Raas ingediend bij de NOS... Marco Giovanetti stapt af NANTES Niet alleen Laurent Fignon maar ook Marco Giovanetti zal de Tour van 1990 niet winnen. De Italiaan in Spaanse dienst stapte gisteren 73 km voor de finish van de vijfde etappe van zijn fiets. De officië le reden: een etmaal lang last van diarree. Giovannetti was niet met erg veel zin naar de Tour gekomen. Na zijn eindzege in de Vuelta en zijn derde plaats in de Giro vond hij het wel genoeg. Maar spon sor Seur wilde van het startrecht gebruik maken en dwong de Italiaan ook naar de Tour af te reizen. Na 850 km wedstrijd stapte hij vlot in de bezemwagen. De avond voor de marathonrit van gisteren had Gio vanetti nog wel goede zaken gedaan. Hij kwam tot een akkoord over een nieuw contract met Chateau d'Ax. Giovanetti gaat een jaarsalaris van zeven ton verdie nen. Bij Seur had hij een ton meer kunnen krijgen, maar hij prefereert een terugkeer naar Italië. I iCou Coussey 159,5km Saint Paul i8i km ■ui. O VITTEL naar Nantes heeft het alleen maar verergerd, en dan die rotte 44 secon den van Mont St.Michel..." was zijn commentaar. Krachten Wie kon rekenen realiseerde zich, dat er van een Fignon-in-vorm op z'n vroegst pas sprake kon zijn van af de tweede Tourweek. Maar Ongeïnteresseerd Terwijl de hemelsluizen hun lading boven Normandie uitstortten, ben gelde Fignon ongeinteresseerd in het achterste deel van het peloton. Bij de ravitaillering in Villers Boca- hoop is, is leven. Fignon hervatte de 6e O™ 124) liet hfj zich 'uitzakken'. competitie in de Route du Sud, 6 ju ni, werd zowaar nog achtste in het eindklassement en ook de daarop volgende Ronde van Luxemburg was niet direct reden om somber te zijn. Om volledig op krachten te ko men ging hij, kort voor de Tour, nog een weekje trainen in de Alpen. Echter, de Tour is de Tour, en die aarzelde hij nog even, reed hij tot buiten het dorp van het publiek weg, en stapte af. Hij kroop in een auto en vertrok ijlings naar Parijs. „Ik heb pijn aan de hele rechter kant van mijn lichaam, dit heeft geen zin. Ik was er door mijn val in de Giro nog niet klaar voor, die val De Tour en Laurent Fignon, dat is geen gelukkig huwelijk. Leken 1983 en 1984 nog de aanzet tot een onst uitbare reeks van eindzeges, daarna was het mis. Niet kunnen starten in 1985 wegens een operatie aan een achillespees in 1986 opgave wegens een koortsaanval in 1987: 7de, in 1988 opgave vanwege een lintworm, die later leidde tot blindedarmont steking en vorig jaar die ontluiste rende 8-seconden knock- out tegen L'eMond in de 'verlenging' op de Champs Elysées. Fignon dient wel ieder jaar als trekker voor de hoofdsponsor. Hij heeft een hoofd, dat iedereen her- derhalve een dankbaar ob- ;en reclamecampgne. Systè- n Super U zetten hem dan paar keer centraal in een groots opgezette actiemaand. Juli, de maand van de Tour. Maar twee kent, i jectin ook i keer eerder kwam het voor, dat zijn gezicht van de muren in Frankrijk afstraalde, terwijl hij al lang weer thuis zat. Dit keer is het niet anders. Casto- rama, in tuinspullen, maakte zich op voor een mooie zomerdag in de Alpen, met Fignon als stralend middelpunt. Er was met name rond de WK-finale voetbal een kostbare ontvangst gepland, maar dat zal nu moetèn zonder de gesjeesde stu dent dierkunde. Half Frankrijk slaakte gistermid dag een zucht van verlichting. Die querulant zijn ze kwijt. De andere helft vond het jammer: je kunt Fig non immers van alles verwijten, maar niet dat hij als kleurloze mee rijder zijn miljoenen verdient. Al leen, als de benen tussen de oren slaan... Guimard: „Die onverlichte tun nels in Italië, die zijn de oorzaak van heel veel ellende. Het is de hoogste tijd, dat daar eens iets tegen wordt ondernomen." PDM-renners bont en blauw ROUEN (ANP) - De luxueuze bus van PDM leek gisteren op een veld hospitaal. Vier renners van Jan Gisbers waren op de aalgladde wegen van Avranches naar Rouaan betrokken bij een massale valpartij. Sean Kelly en Uwe Raab moesten verwondingen aan elleboog en kin laten hechten. Raul Alcala en Rudy Dhaenens hadden over het hele li chaam schaafwonden. Erik Breukink ontsnapte aan de glijpartij, maar hij klaagt nog steeds over maagstoornissen. Panasonic-kopman Steven Rooks kwam op dezelfde plek ook hard in aanraking met het asfalt. Volgens de Noordhollander lag er olie op het wegdek, waardoor een groot aantal renners ten val kwam. Ook we reldkampioen Greg LeMond ging onderuit. Jelle Nijdam kwam ook niet zonder kleerscheuren aan de finish. Hij bereikte Rouen met een ontvelde rechterhand. Hoewel hij gewoon in het tricot van zijn ploeg Alfa Lum van start is gegaan, heeft Dmitri Konisjev recht op een andere trui. De Sovjet, be geerd door de formatie van Cees Priem, is namelijk vlak voor de Tour de eerste Sovjetrussische kampioen bij de beroepsrenners geworden. Het kampioenschap werd gehouden in Gorki, de stad waar Nobelprijs winnaar Sacharov lang is vastgehouden. Een nationale kampioenstrui was er dit jaar nog niet. Greg LeMond had zich er zo op verheugd. Het Franse eten, en voor al de crêpes (pannekoekjes) nu al zat, dacht hij even lekker Mexicaans te kunnen gaan eten. Helaas voor de Amerikaan was het de vaste rust dag van de restaurant-eigenaar; geen etentje dus. Met de aankomst in Mont Saint Michel heeft de Tourdirectie geen enkel risico willen ne men. De dijk waarop de finish diende te komen, werd maar liefst drie keer geinspecteerd. Normaal volstaat één bezoek aan een halteplaats.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19