T 'We schenken Franz wereldtitel' n Italiaanse is doorgeprikt Duiters optimistisch over WK-finale tegen Argentinië Cijfers en feiten 'FIFA manipuleert scheidsrechters' 'N ENKELTJE ZEVENDE HEMEL? DONDERDAG 5 JUL11990 PAGINA 17 Carniigia kwaad op Vautrot NAPELS (AFP) - De Argentijnse aanvaller Claudio Cariiggia is woe dend op scheidsrechter Vautrot uit Frankrijk, die hem in de 84e minuut van de halve finale tussen Argenti nië en Italië een gele kaart gaf we gens hands. Caniggia mist door die straf de finale van de wereldtitel strijd voetbal. „Ik ben diep bedroefd", aldus de auteur van de Argentijnse gelijkma ker. „Het feit dat ik niet mag mee doen in het Olympisch stadion maakt me woedend. De scheids rechter is erg streng geweest. Ik ge bruikte mijn hand in een reflex, maar het was op het midden van het veld en de actie onderbrak geen Ita liaanse aanval." Argentinië mist zondag in de fina le naast Caniggia ook Olarti- coechea, Batista en Giusti door schorsingen. De laatste kreeg rood omdat hij Baggio geslagen zou heb ben. Giusti: „Ik heb hem niets ge daan. Baggio speelde komedie". Bobby Robson wil doorgaan tot doelpunt valt TURIJN (ANP) - Strafschoppen zijn een onredelijke beslissing. Zelfs voor ploegen die op een ande re manier niets, of heel weinig, wil len afdwingen. Daar waren Bobby Robson ROME - Vandaag is het op de dag af acht jaar geleden dat Italië met een coup zich een centrale positie in het mondiale voetbal verwierf. Op 5 juli 1982 versloeg de Squadra van de deze week met pensioen gegane Enzo Bearzot in een gedenkwaardige wedstrijd Brazilië met 3-2. Een week later legde Italië beslag op de wereldtitel. Sindsdien is er op het schiereiland sprake geweest van het zogenaamde Rossi-effect. Het voetbal kreeg een nog belangrijkere sociale status in het dagelijks leven. M Lothar Ma.ttha.us (links) troost Engelsman Chris Waddie die de laatste penalty voor zijn land miste. Op de ach- FranzEteckenbauer*het tergrond vieren de landgenoten van Matthaus feest vanwege het bereiken van de finale. (foto efa> Het land raakte weer in de ban van de bal en de Serie A werd dank zij de komst van een uniek aanbod van buitenlandse sterspelers de sterkste en de meest gevolgde competitie ter wereld. In de jaren vijftig en zestig was er ook al sprake van een hausse geweest, maar na 1972 was het cal- cio teruggevallen tot een twee derangsvoetballand met als abso luut dieptepunt het omkoopschan daal in 1980. Voor wie Italië tot 1982 vooral kende als het vakantieland met zijn stranden .sierlijke kerken en fraaie kunstschatten' moet het verbazing wekkend, en soms zelfs verbijste rend, zijn geweest dat het land van Michelangelo, Verdi en Fellini juist aan het voetbal zoveel maatschap pelijke waarde toekende. Het calcio werd een miljoenencircus. De Mondiale-novanta moest het hoogtepunt worden van deze 'cal- cio-manie'. Zelfs voor iemand die geen belangstelling heeft voor de sport zelf was het een vaststaand feit dat het WK een uniek sporteve nement zou worden. En dat Italië, als alles meezat, voor de vierde keer wereldkampioen kon worden. Geen Italiaan zal het na het strafschop- pendrama van dinsdag willen toe geven, maar eigenlijk hield ieder een al rekening met het winnen van de hoofdprijs. De vooruitzichten waren veelbelovend. Voor het eerst in de geschiedenis kwamen alle in ternationale hoofdprijzen in het clubvoetbal in Italiaanse handen (Milan, Sampdoria en Juventus). Ontdekking In de wedstrijd tegen Argentinië kwamen de Italianen echter (en niet voor de eerste keer) tot de ontdek king dat in het voetbal van alles mo gelijk is: .dus ook verliezen. De ne derlaag zal in de komende dagen diepe wonden slaan bij de spelers, bij de tifosi en waarschijnlijk ook bij het establishment. De Italiaanse luchtballon is doorgeprikt en de ge volgen zijn niet te overzien. Aan de blinde roes van 1982, die tot dit WK kon worden gecultiveerd, is met de In hun gedachten over een andere oplossing verschilden de coaches van Engeland" en de Bondsrepu bliek. Robson wil verlengen tot er een doelpunt volgt. „In plaats van deze Russische roulette zouden wij moe ten doorspelen. Na het eerste half uur verlenging tot er een doelpunt valt. Eén van de twee ploegen zal dan breken, dat kan niet anders. De ze methode is veel redelijker. Voet bal is een sport van strijdlust, van kracht, van uithoudingsvermogen. Erken die waarden. Voetbal is bo vendien een ploegsport, de serie strafschoppen legt een ongekend zware druk op de individuele spe ler. Dat is in strijd met de geest van het spel." „Een einde met strafschoppen is altijd jammer. Vooral voor de verlie zer", vond Beckenbauer. „Het is echter de enige oplossing en veel beter dan loten, dat vroeger heeft plaats gevonden. Je kunt niet door gaan tot er een doelpunt valt". Twee doden bij feest Argentinië BUENOS AIRES (AP) - De viering, van de overwinning van Argentinië op Italië tijdens het wereldkam-. pioenschap voetbal heeft aan twee mensen het leven gekost. In Buenos Aires ging de viering gepaard met plunderingen van winkels door en kele honderden jongeren. De politie gebruikte traangas en verrichtte in de nacht van dinsdag op woensdag 182 arrestaties. Een 54-jarige Argentijn werd in Florencio Varela, 30 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, door een groepje jongeren doodgeslagen om dat hij weigerde een Argentijnse vlag af te geven. Het andere dodelij ke slachtoffer, een 22-jarige man, werd in een voorstad van Buenos Aires door een verdwaalde kogel geraakt. De Italiaanse politie heeft afge lopen nacht de handen vol gehad aan enkele honderden Duitse en Engelse voetbalsupporters die rond het station van Turijn met elkaar op de vuist gingen. Ook vóór de halve finale van het wereldkampioen schap voetbal tussen de ploegen van Engeland en de Bondsrepu bliek hadden zich ongeregeldheden voorgedaan. Ongeveer 500 politiemensen joe gen met de wapenstok de voetbal fans uit elkaar. Onder de vechtlusti- gen mengden zich ook aanhangers van de Italiaanse voetbalclub Ju ventus die nog een appeltje te schil len hadden met Engelse supporters in verband met het Heizeldrama, waarbij 39 mensen, merendeels Ju- ventus-aanhangers, om het leven kwamen ha gevechten met Liver- pool-fans. De politie heeft de Engelse en Duitse voetbalfans uiteindelijk in treinen en bussen naar afzonderlij ke kampeerplaatsen buiten de stad afgevoerd. TURIJN - Het scenario was identiek, alleen de namen van de acteurs verschilden. Waren het dinsdagavond in het kolkende Napels Serena en Donadoni die half Italië in diepe rouw dompelden, een etmaal later kopieerden Waddie en Pearce het drama voor Engeland. Net als de avond daarvoor hoefde de vijfde Duitser niet meer in actie te komen en vielen de spelers Franz Beckenbauer dolgelukkig in de armen. Als eerste land ter wereld waren de Westduitsers voor de derde opeen volgende keer doorgedrongen tot de eindstrijd. Het spreekwoordelij ke geluk kwam ze daarbij opnieuw te hulp. Maar ook de degelijkheid die Brehme, Matthaus, "Riedle en Thon vanaf de strafschopstip de monstreerden. Noodzakelijk, om dat het titanengevecht na twee uur ■voetbal was blijven steken op 1-1. Goed beschouwd gingen de Duit sers terecht over naar de finale en sluit Engeland het toernooi zater dag in Bari af tegen Italië, de vooraf gedoodverfde finalist. Hetzelfde gold voor de Duitsers. Zij maakten in Italië hun favorietenrol volledig waar en mogen zondagavond in Ro me het gelijk van Beckenbauer be vestigen dat 'geen land sterker is dan wij'. Die finale betekent een herhaling van vier jaar geleden in Mexico, toen de Duitsers op de val reep met 3-2 werden verslagen. Als voetballer behoorde Franz Beckenbauer tot de grootste aller tijden, als teamchef staat hij als eni ge na-oorlogse bondscoach in de Bondsrepubliek nog steeds met le ge handen. Daaraan willen de spe- mislukte strafschop van Serena een einde gekomen. De kater kan een krater van ongeluk worden. Het is maar de vraag of de toeschouwers de dure toegangsprijzen voor nor male competitiewedstrijden willen opbrengen en of de geldschieters niet andere projecten willen spon- Fataal Het succes in de Europa Cup-toer nooien is de Italiaanse ploeg waar schijnlijk fataal geworden. De meeste spelers die tot mei nog had den geschitterd ontbeerden hun topvorm wegens gebrek aan kracht. Gianluca Vialli is daarvan het meest schrijnende voorbeeld. De goed lachse spits stelde zyn hele loop baan in op dit WK, maar speelde drie ongelukkige wedstrijden. Franco Baresi was ook zichzelf niet toen het er echt om ging. De ver moeidheid die ook Van Basten par ten speelde, was bij meer spelers van AC Milan zichtbaar. Maldini was niet de aanvallende vleugelver dediger van het EK-88. Aanvallend teerde de ploeg op de treffers van de nieuweling Schillaci, die eventueel nog topscorer van het WK kan wor den. Afgezien van de wereldtitel van 1982, moest de Squadra in de afgelo pen twaalf jaar vier keer in het voor laatste stadium van een eindtoer- nooi afhaken. De ongelukkige wijze waarop de eliminatie nu is geschied lijkt in veel opzichten op de manier waarop de Italië in 1978 naast de hoofdprijs greep. Toen was het het matige Oranje dat Italië na een ster ke start op een zijspoor dreef. De Azzurri lieten zich toen net als eer gisteren een 1-0-voorsprong na de pauze ontfutselen, omdat zij zich al zeker van de eindstrijd waanden en omdat ze kozen voor een behouden de tactiek om voor de finale krach ten te sparen. JURRIAAN VAN WESSEM Bodo lllgner stopt de strafschop van Stuart Pearce en brengt de Duitsers dicht bij de finale. Iers zondag een einde maken. „We schenken Franz de wereldtitel", be loofde Lothar Matthaus al vooraf. De aanvoerder van de Duitse ploeg kreeg gisteravond de steun van Bobby Robson. „Maar hetzelfde zou voor Engeland hebben gegol den als wij de finale hadden be reikt". Door de schorsingen van Ca niggia, Giusti, Olarticoechea en Battista gaan de Duitsers met een aanzienlijke voorsprong de finale Sneu De aanstaande PSV-coach kon er maar moeilijk overheen vanaf de strafschopstip te zijn uitgescha keld. „Wij hebben zes wedstrijden gespeeld en er niet een verloren". Dat was ronduit sneu voor Paul Gascoigne, die zich bij dit WK heeft ontpopt als een van de beste spelers van Italia '90. Ook gisteravond was de Brit, met het uiterlijk van een zeerover, een ware plaag voor het Duitse middenveld, waarop - de plaatsen van Littbarski en Bein ROME (ADN) - De Sovjetrussische scheidsrechter Spirin veronderstelt dat de FIFA arbiters heeft ge manipuleerd. In gesprekken met de Münchner Abendzeitung en de Gazzetta dello Sport vertelt Spi rin, dat zijn Zweedse collega Fredriksson de op dracht kreeg de Russische ploeg uit het toernooi te fluiten. Spirin: „Hij heeft zich daaraan gehouden, omdat hij de handsbal van Maradona in het strafschopge bied eenvoudig niet zag." Volgens Spirin moest Ar gentinië in Napels blijven spelen, omdat Maradona dan „thuis" kon blijven acteren. De Russen zouden waardeloos zijn, omdat ze weinig geld en toeschou- Spirin zegt dat ook de zege van Italië op Tsjechos- lowakije op bestelling was. „Een correct doelpunt van Tsjchoslowakije werd niet geteld, zodat Italië groepswinnaar werd, in Rome mocht blijven en niet in de kwartfinales tegen de Bondsrepubliek behoef de te spelen.'' Spirin zegt dat de Franse scheidsrech ter Quiniou van de FIFA duidelijke instructies mee kreeg. Het WK zou niet om prestaties, maar om eco nomische motieven draaien. Spirin werd boos, toen hij ondanks de waardering „9" van de waarnemer op de lijst van bekritiseerde scheidsrechters kwam. „Ik weet, dat het WK voor mij is afgelopen", zei hij. FIFA-woordvoerder Tog- noni wilde niet reageren op de uitlatingen van Spi rin. Hij had ze alleen van horen zeggen. (beiden geblésseerd) werden inge nomen door Hassler en Thon. Niet ten onrechte loofde Becken bauer het spel van Hassler, maar overdreef hij toen hij Duitsland-En- geland uitriep tot 'de beste en meest dramatische wedstrijd die ik in m'n leven heb gezien'. De teamchef noemde het éen super-avond, een reclame voor het voetbal'. De team chef vergeleek de ontmoeting met Nederland. „Ook dat was een goede en dramatische wedstrijd. Het ver schil was alleen dat er nu 120 minu ten op tempo en om elke bal is ge streden". In de roes van het succes was Beckenbauer allang vergeten dat de eerste helft werd gepredikt door de angst. Toen werd andermaal beves tigd dat Augenthaler de achilleshiel van de Duitse ploeg is. Het onzekere en bijna desastreuze begin van de li bero had een verlammende uitwer king op de Duitse ploeg. Zichtbaar geschrokken van de drie hoek schoppen op rij en de kans die daar uit ontstond voor Gascoigne miste de ploeg daarna de lef en de durf om risico's te nemen. Met uitzondering van Berthold, die aan de rechter kant een opmerkelijke vrijheid ge noot, kozen de Duitsers voor zeker heid en trokken zjj zich bij balver lies massaal terug. Voorkeur Doordat ook de Engelsen al weinig trek hadden in de val te lopen en zich bij voorkeur beperkten tot counters, ontstonden er nauwelijks uitgespeelde scoringskansen. Vijf minuten voor de rust gaf Mattlaus aan hoe de kopsterke en hardhandi ge Engelse verdediging overmees terd kon worden. Zijn rush werd echter wreed onderbroken door Parker. Bij de vrije trap van Augent haler bewees Shilton dat hij nog steeds zijn mannetje staat. Meteen na de pauze brachten de Duitsers alsnog de wijsheid van Beckenbauer in praktijk en druk ten zij Engeland volledig op de ei gen helft terug. Zonder Vóller, die tien minuten voor de rust gebles seerd naar de kant verdween, en met Riedle als tweede spits naast Klinsmann gingen de Duitsers seri eus op jacht naar de openingstref fer. De agressieve en veel meer ge durfde aanpak had na een kwartier succes, zij het niet zonder fortuin. Uit een vrije trap van Brehme, na een overtreding van Pearce tegen Hassler, verdween de bal via de voet van Parker over de vertwijfeld springende Shilton in het doel. Fout De Duitsers maakten toen echter dezelfde fout als Italië een etmaal eerder in Napels. Beckenbauer ver ving de aangeslagen Hassler door een verdediger (Reuter), de wil om de voorsprong uit te bouwen en daarmee de beslissing te forceren ontbrak. Dat kwam de Duitsers duur te staan, met Augenthaler voorop. Uit een voorzet van Parker schudde Lineker drie Duitsers van zich af en deponeerde hij de bal in de verste hoek: 1-1. De illusie van Beckenbauer dat voor de Duitse ploeg anderhalf uur voldoende zou om de laatste hinder nis op weg naar de finale te nemen, spatte op dat moment als een zeep bel uiteen. De resterende tijd stond voor de opgefleurde Britten in het teken van overleven. Net als in 1966 en 1970 zou de verlenging uitkomst moeten brengen. Of desnoods straf- leden onder het juk van de Engelse verdediging dat hij beide keer hope loos faalde. Met een steenhard schot tegen de paal van Waddie kropen de Duitsers halverwege de extra speel tijd door het oog van de naald. Buchwald herhaalde dat kunststuk je tien minuten later. De koelbloedigheid vanaf elf me ter bracht de Duitsers alsnog in Ro me. Daar staat zondagavond maar één doel op het spel: de wereldtitel. Met minder nemen de Duitsers dit keer geen genoegen. ALBERT GEESING HALVE FINALE Engeland - Bondsrepubliek Duitsland 1 - 1 n.v. (1-1,0-0) Bondsrepubliek wint na strafschoppen 60. Brehme 0-1,81. Line- I ker 1 -1Scheidsrechter: Wright (Bra). Toe- I schouwers: 50.000. Gele kaart: 65. Parker (Eng), 100. Gascoigne (Eng), 110. Brehme (BrD) Strafschoppenserie: Lineker 1-0, Brehme 1 -1Beardsley 2-1Matthöus 2-2, I Platt 3-2, Riedle 3-3, Pearce gestopt, Thon 3-4, Waddie over, Engeland: Shilton; Par ker, Wright, Walker. Butcher (70. Steven) en Pearce; Waddie, Gascoigne en Be- j ardsley; Platt en Lineker. Bondsrepubliek: j lllgner; Berthold, Augenthaler, Buchwald 2 en Brehme; Hassler (67. Reuter), Matthëus j en Thon; Völler (38. Riedle) en Klinsmann. TOPSCORERS 1Schillaci (Ita), Skuhravy j (Tsj) 5 3. Michel (Spa). Matthaus (BrD), Li- neker (Eng) en Milla (Cam) 4 7. Völler J (BrD). Klinsmann (BrD) 3. 9 Caniggia j (Arg). Bilek (Tsj), Lacatus (Roe). Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Stojkovic I (Joe), Careca (Bra), Muller (Bra). Redm i (Col), Platt (Eng), Brehme (BrD) allen 2. RODE EN GELE KAARTEN Argent.n.e Sernzuela (3). Batista (2), Burruchaga (2), t Sensmj, Caniggia (2), Maradona. Monzon j (2), Giusti (2x geel en 1x rood). Goy- coechea, Olarticoechea (2), Troglio, Rug gen (2) Simon. Bondsrepubliek Brehme (3). Berthold, Völ- Ier (rood en geel), Matthëus, Klinsmann. Engeland: McMahon, Beardsley, Gascoig ne (2), Pearce, Parker. Italië: Ferri, Baggio. Berti (2), De Agostini, Giannini. Geschorst voor komende wedstrijd: Giusti, Ruggeri, Olarticoechea, Caniggia, Batista j (allen Argentinië), Gascoigne (Eng). Alles wees er in de verlenging op dat de Duitsers de onvervalste klas sieker alsnog in hun voordeel zou den beslissen. Tot twee keer toe kreeg Klinsmann opgelegde sco ringskansen, maar de spits van In- ter Milan had kennelijk zo zwaar ge- Koop dan snel een staatslot en wie weet kunt u zeer binnenkort wel jw koffers pakken. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet. er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17