Zoeterwoudse Spar mag toch uitbreiden aan de Dorpsstraat Meer belangstelling voor Tafeltje Dekje Echte Hollander verlaat Voorschotens politiekorps Een hoge uitlaatpijp als bron van zorg en ergernis PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 5 JULI 1990 Problemen zijn de wereld uit geholpen ZOETERWOUE^E - De Spar-su- permarkt in de Zoeterwoudse Dorpsstraat mag uitbreiden. Als alles naar wens verloopt, kan de vernieuwde winkel be gin december worden geopend. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning. Eerder maakte de gemeente Zoeter- woude bezwaar tegen het bouw plan, omdat de supermarkt aan de achterzijde, bij het Kosterspad, een voorziening voor laden en lossen wilde maken. Omdat verenigings gebouw 'Ons Huis' al aan het Kos terspad is gevestigd zouden bewo ners van het pad te veel overlast krijgen van het verkeer. Daarnaast ontstonden problemen rond de eis van de gemeente dat de supermarkt voor vijf extra parkeerplaatsen zou moeten zorgen vanwege de te ver wachten toename van de parkeer druk. Een vertegenwoordiger van de supermarkt vertelde de commissie leden gisteravond dat alle proble men zijn opgelost. Met de naastgele gen Hervormde kerk is overeen stemming bereikt over de aankoop van 130 vierkante meter grond voor de uitbreidingsplannen. Ook met andere omwonenden is overeen stemming bereikt, onder andere over de verplaatsing van een schuurtje. De parkeerplaatsen worden door de gemeente aangelegd, maar het is nog niet duidelijk waar dat precies zal gebeuren. Voorlopig wordt even afgewacht of het terrein van Van der Kolk, recht tegenover de Spar, op korte termijn beschikbaar komt. De supermarkt betaalt de aanleg en heeft daarvoor geld in het gemeen telijk parkeerfonds gestort. In Warmond en Sassenheim WARMOND/SASSENHEIM Steeds meer ouderen in Warmond en Sassenheim maken gebruik van de diensten van Tafeltje Dekje. Ook de 'Open Eettafel' van de Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim/War- mond is een succes. Dat blijkt uit het jaarverslag 1989 van de stich ting. In Sassenheim werden vorig jaar 5.558 maaltijden verstrekt terwijl dat er in 1988 5.259 waren. In War mond werden 3.496 maaltijden van Tafeltje Dekje gebruikt. In 1988 wa ren dat er 3.684. De Warmondse maaltijdvoorzie ning wordt verzorgd door Huize St. Liduina. Ouderen kunnen er vijf da gen per week gebruik van maken. In Sassenheim verzorgen St. Ber- nardus en De Schutse de maaltijden die door vrijwilligers wordèn thuis gebracht. VOORSCHOTEN/KAT WIJK Hoewel het bij wij ze van spreken ook best Oegstgeest had kunnen zijn, is de Voorschotense adju dant C.L.M. Maat (43) bijzon der in zijn schik met zijn be noeming tot commandant van de rijkspolitie bij de groep Rijnsburg/Valken burg. "Rijnsburg is een ge meente waar veel activiteit heerst en in een dergelijke sfeer voel ik als echte Hol lander prima thuis". Tot voor zijn benoeming, afgelopen zondag bij de groep Rijnsburg/Val kenburg, was Maat plaatsvervan gend groepscommandant in Voor schoten. Maat was daar begin deze week nog actief. Dezer dagen ver trekt hij met vakantie naar Frank rijk. Begin augustus zal hij daad werkelijk in Rijnsburg en Valken burg aan de slag gaan. De nieuwe groepscommandant is sinds 1967 in dienst bij het korps rijkspolitie. Aanvankelijk koos de in het voormalige vissersdorp Vlaardingen geboren Maat voor het zeemansleven. Aan de hogere zee vaartschool volgde hij een oplei ding tot koopvaardij-officier. "Van mijn vader mocht ik niet bij de vis serij, dus koos ik voor de koopvaar dij", legt hij die keuze uit. Door de verdergaande automati sering op zee vielen vele arbeids- Twee inbrekers op heterdaad betrapt LEIDERDORP - Twee Haarlem- mers zijn gisteravond op heterdaad betrapt bij een inbraak in een Lei derdorps bedrijf in aanbouw. Een voorbijganger signaleerde de man nen (20 en 22 jaar) omstreeks elf uur op het bedrijfsterrein Elisabethhof. De politie trof de inbrekers aan na een korte zoekactie. De mannen hadden zich verschanst achter een paar struikjes op het bedrijfster- De Haarlemmers hadden het slot van het pand doorgeknipt om bin nen te komen. In het gebouw was installatiemateriaal, zoals keukens en geisers, opgeslagen. plaatsen weg. Maat klopte dan ook tevergeefs aan bij de rederijen voor een baan. "Daar sta je dan met je pa pieren en geen werk. Op een gege ven moment dacht ik aan de rijks politie te water. Dat heeft uiteinde lijk duidelijke raakvlakken met mijn eerste keuze". Een tweede te leurstelling kreeg Maat te incasse ren toen bleek dat er na de oplei ding geen plaats bleek bij dit onder deel van de politie. Maat werd tijde lijk bij de landgroep in Pijnacker geplaatst. Op straat Een gang van zaken die Maat ach teraf gezien niet betreurt. "Uitein delijk leer je het politievak op straat en dat is naar mijn idee enorm be langrijk voor je verdere loopbaan". Toch ging zijn wens uiteindelijk in vervulling en maakte hij in 1972 de overstap haar de rijkspolitie te wa ter. Eerst driejaar in het Brabantste Willemstad en vervolgens vertrok hij naar de marinestad Den Helder. Vooral die laatste periode heeft Maat als bijzonder leerzaam erva ren. Hij heeft daar mede gestalte ge geven aan de opzet van de huidige kustwacht. "Er werd een werk groep ingesteld van waterstaat, jus titie, politie en financiën die de kustwacht in zijn huidige vorm heeft bepaald. Den Helder is,wat dat betreft een ideale plaats. Veel activi teiten op het gebied van olie- en gas winning, visserij en marine". Daarbij werden ook de milieu-as pecten niet vergeten. "De scheep vaart keek in die tijd niet zou nauw. Dat is nu sterk verbeterd", aldus de politieman. In 1978 kwam voorlopig een einde aan de loopbaan bij de po litie te water van Maat en vertrok hij naar de groep-Callantsoog. Een bewuste keuze. Volgens Maat zijn de carrièremogelijkheden bij de rijkspolitie te water door de geringe bezetting veel minder dan bij de landdienst en koos hij voor een voortzetting van zijn loopbaan bij de 'normale' rijkspolitie. "Je hebt bepaalde ideeën over het poli tievak en die wil je uiteraard kwijt in een leidinggevende functie". Moorden In 1980 volgde de terugkeer naar het westen en werd Maat plaatsvervan gend groepscommandant in Voor schoten. Een periode die hij als bij zonder boeiend heeft ervaren. In 1983 werd het nieuwe politiebureau aan de Zwaluwweg in gebruik ge nomen. Ook werd de periode-Voor schoten gekenmerkt door twee ern stige delicten: de moord op een vrouw en een jong meisje. "Dat maakte een enorme indruk. Colle ga's in Den Haag of Amsterdam zul len daar minder moeite mee heb ben, dan politiemensen in een klein dorpje, zoals Voorschoten tenslotte is. Daar zijn nogal wat nawee-effec ten opgetreden. Gelukkig niet in de negatieve zin". In die periode heeft Maat in een werkgroep van politie, justitie en bestuur ook nagedacht hoe bepaal de zaken moeten worden aange pakt. Dat resulteerde uiteindelijk in een samenwerking met de gemeen tepolitie Leiden bij alcoholcontro les. "Dat werkt prima. In 1988 had nog 11 procent van de gecontroleer de bestuurders te veel alcohol ge bruikt en begin van dit jaar was dat gezakt naar 5,5 tot 6 procent. Dan heb je iets bereikt en dat kun je niet alleen. De grenzen tussen politie korpsen vallen weg en dat is een goede zaak". In die periode werden met justitie ook afspraken gemaakt over de ver werking van processen-verbaal. "Wij kunnen bij bepaalde overtre dingen zelf boetes opleggen tot 600 gulden. Binnen 20 minuten is dat af gehandeld. Dat bespaart veel tijd, zowel bij de politie als bij het open baar ministerie. Er zijn dan ook in middels afspraken gemaakt dat die samenwerking breder van opzet wordt". Samenwerking Maat is bereid zich ook voor die sa menwerking tussen de diverse korpsen in de Bollenstreek in te zet ten. "Met weinig mensen zo veel mogelijk bereiken. Bij een alcohol controle in de oude vorm was ik acht mensen kwijt, dank zij die sa menwerking werd dat terugge bracht tot één. Dan kun je spreken van doelmatigheid. Dat betekent dat je mensen kunt inzetten bij an dere zaken". Maat heeft ook een zeven maan den durend onderzoek in het dis trict Den Haag van de rijkspolitie ingesteld naar de oorzaken van pro blemen, die leidinggevenden bij de politie op de 'werkvloer' ondervin den. "Leidinggevenden hebben vaak moeite met het benaderen van mensen in bijvoorbeeld functione ringsgesprekken. Dat is begrijpelijk want het politiekorps is min of meer op militaire leest geschoeid en de democratisering is daar vaak een moeilijk punt. Gelukkig wordt er op de academie alles aan gedaan om dat te veranderen. Uiteindelijk is het de opzet dat leidinggevenden eens bij zichzelf te rade gaan wat er aan schort. C.L.M. Maat: "In Rijnsburg is veel activiteit en dat trekt me wel c Veertien maanden cel voor incasseren drie uitkeringen DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Een 43-jarige Zoeterwoudenaar is vanochtend, conform de eis, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden, waarvan zeven voorwaar delijk. De man heeft jarenlang van diverse instanties ten onrechte uit keringen gekregen voor een totaal bedrag van 159.000 gulden. Ook is hij betrapt op verboden vuurwa penbezit. De Zoeterwoudenaar moet dit geld tijdens dé proeftijd van drie jaar en de voorwaardelijke gevange nisstraf van zeven maanden terug betalen aan het ministerie van on derwijs en wetenschappen, het mi nisterie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu en zijn gemeente. Terwijl de man een han del in kippen dreef, kreeg hij name lijk van het eerste ministerie wacht geld, verleende het tweede ministe rie huursubsidie en zorgde de ge meente voor een bijstandsuitke ring. Vanochtend verbeurde de presi dent van de Haagse rechtbank, E. Timmermans, de 18.000 gulden die de politie aantrof in het huis van de Zoeterwoudenaar en de sieraden ter waarde van 35.000 gulden die daar eveneens werden aangetrof fen. Ook moet de Zoeterwoudenaar twee paspoorten teruggeven en de revolver waar hij geen vergunning voor had. Volgens Timmermans heeft de veroordeelde eigenbelang laten pre valeren boven gemeenschappelijk belang. De proeftijd heeft de rech ter een jaar langer gemaakt dan de officier van justitie eiste om terug betaling mogelijk te maken. Tijdens de zitting op 21 juni had de raads man van de Zoeterwoudenaar de rechtbank gevraagd rekening te houden met de penibele financiële situatie van de verdachte. Nadat zijn bedrijf op de fles ging en de ge meente weigerde een bijstandsuit kering te verlenen, zou de man zon der inkomen zitten. De Stichting Welzijn Ouderen heeft vorig jaar twee nieuwe projec ten in Sassenheim opgezet, het 'Open Eettafel'-project en de dag- verzorging. De 'Open Eettafel' be gon in augustus met vijf deelne mers en was eind vorig jaar uitge groeid tot een groep van tien men sen. Dit jaar is een tweede groep be gonnen. Het project biedt ouderen de mogelijkheid om in de^recreatie- ruimte van De Schutse te eten, sa men met andere ouderen. In Warmond bestaat het project al enkele jaren. In Huize St. Liduina kwam vorig jaar eën vaste groep van tien mensen bijeen. De groep werd aangevuld met mensen die tussen 12.00 en 13.30 uur zo nu en dan kwamen eten. Dagverzorging Gemiddeld maakten in Sassenheim dagelijks vijf mensen gebruik van de dagverzorging. Deelnemers kun nen een of twee dagen per week worden opgevangen in St. Bernard- us. Het project heeft tot doel de zorg thuis te ontlasten, zodat mensen langer zelfstafidig kunnen blijven wonen. Omdat een dergelijk project nog niet haalbaar was in Warmond, konden Warmondse oudéren te recht in Sassenheim. In Sassenheim werden vorig jaar 13 ouderen gedurende 257 dagen tij delijk opgenomen. In 1988 waren dat er minder. Drie personen wer den definitief opgenomen, de ande ren konden na verloop van tijd weer naar huis. Vijf aanvragen gingen niet door. In Warmond maakten slechts drie ouderen gebruik van de mogelijkheid om tijdelijk in St. Li duina te worden opgenomen. Dat waren er minder dan het jaar er voor. De stichting heeft hiervoor geen verklaring. De ouderen bleven 87 dagen. De belangstelling voor het alar meringsproject bleef in Sassenheim ongeveer gelijk: 26 personen had den een installatie, het jaar daar voor 27. In Warmond waren er eind vorig jaar 17 deelnemers. Een jaar eerder waren dat er 12. Veel deelne mers vragen een alarmstinstallatie aan, omdat zij bang zijn om te val len. Anderen maken gebruik van de installatie wegens ziekten. In beide gemeenten zijn nog voorzieningen voor nieuwe deelnemers beschik baar. De vervoersdienst in Sassenheim blijkt goed te draaien. De stichting vervoert mensen die niet over eigen vervoer beschikken, in 1989 nam het aantal chauffeurs toe tot 28. Er werden 105 ritten gemaakt, 73 bin nen Sassenheim en 32 buiten de ge meente. De klussendienst, die klei ne werkzaamheden bij de ouderen thuis verricht, kwam negen keer in actie. Rijn&burgse sfeer spreekt nieuwe korpschef Maat aan Aan de hoogte van de pijp valt niet te tornen, want de hoogte ligt vast in de hinderwetvergunning. Voorschotenaren overwegen handtekeningenactie onderwerp van discussie niet aan de welstandseisen voldoet, kan de gemeente aanpassingen eisen. VOORSCHOTEN - Een aan tal bewoners van de Voor schotense Bijdorpstraat, Bur gemeester De Kempenaer- straat en Schoolstraat is bij zonder ongelukkig met de ho ge pijp die het carrosseriebe- drijf Hamers onlangs heeft neergezet langs de achterlig gende Pauwenstraat. Het be drijf wijst de bezwaren van de hand en vindt dat het voldoet aan alle voorschriften. Na een klacht over stank heeft de gemeente het bedrijf bezocht en gesommeerd de vorige, kleinere pijp te vervangen door een nieuw exemplaar. De gemeente wil dat de nieuwe pijp de gassen uit het bedrijf beter afvoert en eventuele stankoverlast wegneemt. Omwonenden vinden dat de pijp het uitzicht verpest en vrezen dat de waarde van hun huis er door daalt. Verder zijn ze bang dat de neerslag uit de pijp slecht is voor de gezondheid. Enkele be woners overwegen een handteke ningenactie te voeren tegen de pijp- M.A. van Engelen kijkt vanuit zijn woning uit op het bedrijf. Hij is bijzonder verbolgen, omdat de pijp plotseling achter zijn tuin muur stond. "Het is van dat gegal vaniseerde spul. Je wordt hele maal verblind door de zon", aldus de bewoner van de Bijdorpstraat. Evenals andere omwonenden is Van Engelen bang dat de pijp bij een stevige wind omwaait. "Als dat ding omvalt ligt-ie in mijn tuin", zegt hij. Druppel Van Engelen zegt al jaren geluids- en stankoverlast te ondervinden van het bedrijf ("Het ruikt hier vaak naar zuurtjes"). De plaatsing van de pijp was voor hem de druppel die de emmer deed over lopen. "Al moet ik de hoogste in stantie bellen, dat bedrijf moet verhuizen naar een industrieter rein. Het hoeft wat mij betreft niet op de fles - iedereen moet tenslot te zijn werk doen. Maar zo'n be drijf hoort vandaag de dag toch niet in een woonwijk thuis?". Van Engelen heeft het bedrijf niet benaderd omdat hij daar toch niets van verwacht. Een woord voerder van het bedrijf zegt dat de pijp is gebouwd volgens de voorschriften van de hinderwet: "De vorige pijp viel niet op, maar nu moesten we van de gemeente een hogere pijp plaatsen en dat is gebeurd". Hij noemt het bedrijf, dat al sinds 1951 in de wijk zit, 'schoon en netjes'. Volgens hem had slechts één omwonende bij de gemeente geklaagd over stankoverlast en heeft slechts een enkeling problemen heeft met de nieuwe pijp. Met buurtbewoners zou zijn bedrijf over het algemeen 'een goede relatie' hebben: "Ve len zijn klant bij ons bedrijf'. Wethouder J.E. van de Poel heeft nog niets gehoord van de bezwaren. Wanneer het bedrijf voldoet aan de voorschriften, kan zijn gemeente niets ondernemen, maakt hij duidelijk. "Mensen hebben soms de indruk dat je maar met de vingers hoeft te knippen om een bedrijf te laten verhuizen naar een industrieter rein. Bedrijven hebben daar soms geen zin in, zitten al jaren op die plek of een verhuizing kost ze te veel geld". Het carrosseriebedrijf heeft geen verhuisplannen: "We zitten hier best. Dit is een goede locatie". Een gemeentewoordvoerder zegt dat binnenkort wordt onder zocht of de nieuwe pijp aan alle voorschriften voldoet. Vervol- Voorschotenaar M.A van Engelen kijkt vanuit zijn woning aan de Bijdorpstraat uit op de nieuwe pijp van het carrosseriebedrijf Hamers aan de Pauwenstraat. De hoge pijp is ook andere omwonenden een doorn in het oog. (foto Loek Zuyderduin) gens zal de welstandscommissie zich maandag over het uiterlijk van de pijp buigen. Wanneer het Leiden in kader van Leidse Lakenfees- ten o.a. peurbakkentocht (19.00 uur) optreden Big Band op Stad huisplein (20.30 uur), live-muziek in diverse" cafe's. lezing Maharischi Vedisch In- heid', door Fides Lameris, i Noordwijk strandloop Rabo/Novo. start om 19.30 uur bij de politiepost op strand voor Kon. Wilhelmina Bou levard. Swatch Euro Road mmv Tony Scott, 2 Static Girl Street, e.a. aanvang 19.30 uur in het Gat van Palace. zomeravondconcert Stichting Orgelcentrum, door Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Grote- of Jeroenskerk, Voorstraat. Warmond vergadering gemeenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Wassenaar zomerconcert door het Wasse naars Ensemble, aanvang 20.15 uur in de Messiaskerk. VRIJDAG 6 JULI Alphen ontmoetirfgsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. bingo in buurthuis Westerha ven, aanvang 20.00 uur. Hotnight met bands en disco in het Parkrestaurant van Avifauna, aanvang 20.30 uur. soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, aanvang 21.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- kestraat. Katwijk concert Ben van Oosten op het Van den Heuvel-orgel van de Nieuwe kerk, Voorstr., 20.15 uur. Leiden in kader van de leidse Laken- feesten: o.a. ritten met paarden tram (vanaf 11.00 uur), 'theatrale transformaties' op Stadhuisplein (12.00 uur), 'drijvende vrouw' bij Rembrandtbrug (17.00 uur) en zomerfeest met sponsorloop m loterij, van 18.00 tot 21.00 uur. openbare Montessorischool 'Apollo', Strausspad. Swatch Euro Roadshow '90, swingen popspektakel met tony Scott, 2 Static, Girlstreet e.a. aan vang 19.30 uur bij Molen de Valk, Lammermarkt. Noordwijk optreden van de Fairfield School Band uit Engeland, aan vang 14.00 uur op het Vuurtoren- plein. zomerdbridge-drive Bridgeclub De Rank, Golfbaan. uitvoering door 'Echo der Dui nen', aanvang 20.00 uur, Vuurto renplein. ZATERDAG 7 JULI Alphen Resa roltoer om de Zegerplas over2.5-5-7.5en 12.5km. start om 10.00 uur in de kantine Al- phense Boys. n Leidse Lakenfees- ten: o.a. bierfestival op Stadhuis plein (12.00 uur), straat-theater (13.00 uur), schaakmatch op drij vend schaakbord bij Witte Singe l/Arsenaalplein (14.00 uur). optreden heavy roek-band 'No- wel', vanaf 21.30 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. Usse familie-fietstocht VW voor leerlingen van de basisscholen met hun ouders, start van 9.00 tot 11.00 uur op parkeerterrein van De Poeleway, Ruishornlaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14