TAD LEIDEN Advies: 'Sloop deel huizen Groenoord' 'Twee cafés veroorzaken meer overlast dan één' Gemeente zit opgescheept met Koets-o-theek Meeste woningen zijn wel op te knappen Boosheid over pamflet SP EERSTE PAAL SCHUTTERSPOORT Binnen jaar gescheiden inzameling afval s LEIDSCH M DAGBLAD DONDERDAG 5 JULI 1990 Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - In de discussie over de toekomst van het Parmentier- pand aan de Lammermarkt, het voormalige pand van Ico Athibu, speelt de vestiging van de studen tendiscotheek Koets-o-theek een cruciale rol. B en W willen het enige overblijfsel van de Leidse textielindustrie slopen omdat de plek de enige aanvaardbare is voor de discotheekeigenaar. Het pand is inmiddels in het be zit van de Katwijkse projectont wikkelaar De Lange en Van der Plas, die met de gemeente een uit gebreide overeenkomst wil slui ten. De Katwijkers kopen de oude panden van de Koets aan de Kruisstraat, verkopen die voor minder aan de gemeente, bouwen de nieuwe disco en wat woningen met bedrijfsruimte aan de Lam mermarkt en mogen voor alle be wezen diensten ook nog eens vol gend jaar een grotere woning bouwproject realiseren in de Ste venshof. Kortom, een voor de bouwondernemer aantrekkelijke overeenkomst, die de gemeente ook nog eens 1,3 miljoen gulden kost als bijdrage in de verplaat sing van de disco. Het bouwplan aan de Lammer markt, dat donderdagavond in de vergadering van de commissies volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en milieu wordt bespro ken, heeft de gemoederen nogal in beweging gebracht. Niet alleen dreigt de laatste herinnering aan Leidens industriële verleden te worden gesloopt, ook komt er een discotheek direct naast apparte menten. En daartegen maakt de buurt bezwaar uit vrees voor overlast. Volgens PvdA-wethouder Van Rij valt het met die overlast allemaal wel mee. De nieuwe dis co wordt zowat een bunker en ge- luiddicht. En de pakweg vijfhon derd discogangers zullen de over last die toch al wordt veroorzaakt door de horecabezoekers in de omgeving niet echt vergroten, zo meent hij. Onderzoek Die stelling blijkt op niets te zijn gebaseerd. Onderzoek naar over last van horecagelegenheden is eigenlijk nog nergens gedaan, zo blijkt na een rondgang langs een groot aantal Nederlandse univer siteiten. Wel theoretisch onder zoek naar overlast in z'n alge meenheid. Bij de Groningse In terfacultaire Vakgroep Energie en Milieukunde (IVEM) heeft me vrouw drs. L.G. Koeter-Kem- merling zich met het verschijnsel overlast beziggehouden. Zij reageert wat lacherig als haar de stelling van de gemeente Leiden wordt voorgelegd. "Twee cafés veroorzaken naar mijn me ning meer overlast dan één. Hoe wel daarnaar geen onderzoek is verricht, lijkt mij dat gewoon een zaak van gezond verstand, van lo gica", vertelt ze. Uit het theoretisch onderzoek dat bij het IVEM is verricht, blijkt dat mensen veel zaken als een 'verstoring' van het leefmilieu zien. En daaronder valt lawaai als gevolg van horecagelegenheden. Het gaat dan vaak niet om lawaai dat kan worden gemeten, maar om zaken die mensen irriteren, zo blijkt het onderzoek. Het blijft overigens niet be perkt tot lawaai, maar het gaat ook om onveiligheidsgevoelens als gevolg van criminaliteit, gra- fitti, en vervuiling. "Een theoreti sche veronderstelling is dat meer dere vormen van hinder in de da- feeMjkse leefomgeving een nega tieve invloed hebben op het wel zijn van mensen", aldus Koe ter-Kemmerling. Vaak zullen mensen zich niet anders gaan gedragen door de overlast, omdat ze denken dat er toch niets aan te doen is. "Dit be tekent dat mensen zich aanpas sen aan een bestaande of nieuwe situatie, die ten koste kan gaan van het welzijn of het woongenot in die situatie", zo laat zij desge vraagd weten. Hinderlijk Duidelijk is dat de persoonlijke beoordeling door de mensen van hun woonomgeving van groot be lang is. Is die beoordeling nega tief, bijvoorbeeld omdat er al een bepaalde hoeveelheid geluidhin der is, dan kan extra geluid - hoe gering ook - al snel als hinderlijk lawaai worden gekenmerkt. En daar lijkt in het geval van de Lammermarkt sprake van te zijn. Buurtbewoners klagen over de herrie die de bezoekers van de ca fés aan de Beestenmarkt veroor zaken. Ze klagen over mensen die hun portiek als wc gebruiken, ze klagen over brandstichting in hun hal en over het vernielen van geparkeerde auto's en andere za ken. Die overlast wordt ook door wethouder Van Rij erkend. En ie der weldenkend mens weet dat die overlast zal toenemen als er vijfhonderd discogangers bijko men, zeker als het Groningse on derzoek erbij wordt gepakt. Elk geluid wordt dan direct als lawaai De oplossing die door de ge meente wordt voorgesteld in het voorstel om eventuele overlast op straat - want daar gaat het om - aan te pakken, is ook niet water dicht. Voorgesteld wordt in de hinderwetvergunning op te ne men dat de discotheekeigenaar verantwoordelijk is voor het ge drag van zijn klanten op straat. Bij overlast kan er dan via de hin derwet worden opgetreden tegen de discotheek. De oplossing staat mooi op pa pier, maar zal in de praktijk on werkbaar blijken. Het is onmoge lijk om vast te stellen of die her rieschopper uit de Koets-o- -theek kwam, of slechts lallend langsfietste op weg naar huis? Of dat de portiekplasser bier had ge nuttigd in de studentendisco, of in een kroeg op de Beestenmarkt. Falend beleid Door een falend beleid in een ver verleden zit de gemeente nu met de Koets-o-theek opgescheept in de Kruisstraat. Midden in een woonwijk zorgt de disco voor overlast, waaraan een einde moet komen. Dat kan slechts door ver plaatsing, maar dan zal dat niet moeten gebeuren naar een plek wederom direct naast woningen. En zeker niet als dat ten koste gaat van de laatste, monumentale textielfabriek die Leiden nog be zit. woners gevraagd maar tot dusverre heeft er nog niemand op gerea geerd", vertelt De Vos. Voordat daadwerkelijk kan wor den begonnen met het herstel van een aantal woningen, moeten nog definitieve plannen worden opge steld. Bovendien moet de politiek volgens De Vos nog huizenblokken aanwijzen die het eerst worden aan gepakt. Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Een aantal hui zen in de Hansenstraat, de Korte Hansenstraat en de Pasteurstraat verkeert in zo'n slechte staat dat op knappen geen zin meer heeft. Dat is de conclusie van een bouwtechnisch on derzoek dat is uitgevoerd in verschillende straten in de wijk Groenoord. Het onderzoek is verricht door een particulier archi tectenbureau dat is gekozen door de gemeente en door de buurtbewoners die zijn vere nigd in de stichting Kollek- tief Kaskoherstel. LEIDEN - De Socialistiese Partij (SP) schrijft leugens in een in Lei den verspreide folder over de ver hoging van de reinigingsrechten en stelt daarin het gemeentebestuur in een kwaad daglicht. Dat is de mening van de overige politieke partijen. Met name J. Lau rier van Groen Links trok gister avond tijdens een commissieverga dering fel van leer tegen C. Vergeer van de SP. Volgens Laurier pro beert de SP politieke munt te slaan uit het feit dat de reinigingsrechten worden verhoogd in verband met de sluiting van de vuilverbranding. "Er wordt in de folder gesugge reerd dat de gemeente Leiden eerst bewust een nog hogere stijging heeft genoemd", zei Laurier. Ook ergert hij zich aan het feit dat in de folder staat dat elk huishouden in Leiden 195 gulden betaalt voor de verwerking van het vuil, terwijl dat bedrag%randere gemeenten veel la ger ligt Laurier zei bovendien dat Ver geer daarbij niet heeft Ivermeld dat de hoogte van de reinigingsrechten in Leiden verband houdt met de hoogte van de onroerénd-goedbe- lasting. Voor een dergelijk systeem is gekozen om de laagste inkomens te ontzien. Aan dat bejeid wordt in de folder geheel voorbij gegaan waardoor een verkeerde voorstel ling van zaken wordt gegèven, was de strekking van het verhaal van Laurier. "Of de heer Vergeer is oliedom, of hij geeft bewust valse informatie", zei hij. "Dit is geen voorlichting, dit is voorliegen", aldus wethouder H. de la Mar wiens naam verschillende keren in de folder wordt genoemd. Vergeer verdedigde zich met de opmerking dat het gaat om een 'heel ingewikkelde materie'. "Als u alles eruit haalt wat niet waar is, dan blijft er veel ruimte over om uit te leggen hoe het zit", reageerde wet houder P. Bordewijk (PvdA/finan- cïen). "We hebben onze visie erin gezet en als mensen er suggesties uitha len dan komt dat voor hun reke ning", zei Vergeer. "U liegt gewoon keihard in dat ding. Het is dat ik het jullie niet waard vind om een proces aan te doen, maar anders...", sloot De la Mar de discussie af. Volgens P. de Vos van de directie volkshuisvesting luidt het advies van de architect dat de meeste hui zen in de Hansenstraat en Pasteur- straat gezamenlijk kunnen worden hersteld. Ook woningen in de Jan Lievenstraat zijn voor een redelijk bedrag goed te herstellen, aldus De Vos. De woningen aan de Hansen straat 1 tot 17, aan de Korte Hansen straat en aan de Pasteurstraat 1 tot en met 20 verkeren echter in zo'n slechte staat dat er weinig mogelijk heden zijn voor renovatie. Ook de fundering blijkt niet meer te her stellen, zo is gebleken. "Waarschijnlijk zijn er weinig an dere mogelijkheden dan slopen. De technische mogelijkheden om de woningen te verbeteren zijn erg klein. Slopen en nieuwbouw is be ter dan een ton stoppen in huizen die eigenlijk niet meer zijn op te knappen. Nieuwbouw is voor ieder een gunstiger in financieel, sociaal en stedebouwkundig opzicht", al dus De Vos. De rest van de woningen kan voor een redelijk bedrag goed worden opgeknapt. Met de werkgroep uit de buurt heeft de gemeente over eenstemming bereikt over de vraag wat er moet gebeuren. Afgesproken is dat de buitenkant wordt hersteld en dat ervoor wordt gezorgd dat de technische installaties binnen goed functioneren en dat voldaan wordt aan de eisen voor brandveiligheid. De gemeente wilde eigenlijk dat bij de renovatie ook de keukens, douches en toiletten zouden wor den betrokken. "De buurtvertegen- woordiging hechtte meer waarde aan de buitenkant. Zij zeiden: Als dat maar in orde is dan krijgen de bewoners wel zin om binnen te gaan klussen. Het verbouwen van bij voorbeeld de badkamer komt im mers steeds meer binnen het bereik van de handige doe-het-zelver", ver telt De Vos. Goedkope lening De gemeenteraad heeft al eerder be sloten eigenaars van huizen in de wijk Groenoord zestig procent in plaats van de gebruikelijke veertig procent subsidie te geven als het casco van de woningen collectief zou worden hersteld. Er wordt maximaal 30.000 gulden subsidie per woning verstrekt door de ge meente. De rest moeten de huisei genaren zelf betalen. Samen met de Gemeentelijke Kredietbank is een gunstige rege ling opgesteld voor leningen om de rest van de kosten te betalen. De be woners kunnen bij de kredietbank een lening afsluiten tegen hypo theekrente in plaats van tegen de hogere rente die geldt voor persoon lijke leningen en doorlopende kre dieten. De rente kan nog verder ver laagd worden en er bestaat zelfs de mogelijkheid om een renteloze le ning af te sluiten. Om te kijken hoeveel geld de ge meente daarvoor zou moeten uit trekken, of de procedure goed is en het aanvraagformulier logisch in el kaar zit, heeft de gemeente bewo- riers van Groenoord uitgenodigd om een voorlopige aanvraag in te dienen. "We hebben de vrijwillige medewerking van een groepje be- Land uitgezet na optreden op Haarlemmerstraat LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag acht Ecuadorianen aangehouden die illegaal in ons land verbleven. De groep mannen, in de leeftijd van 19 tot 31 jaar, maakte muziek op de Haarlemmer straat. Naar aanleiding van klachten over geluidoverlast ging de politie op onderzoek uit. De mannen ble ken allen in het bezit van een pas poort met een aantekening van de Bredase politie dat ze Nederland voor 3 juli verlaten moesten heb ben. Omdat de groep inmiddels ille gaal in ons land verbleef zijn ze di rect op het vliegtuig gezet. De kosten daarvan bedragen 16.000 gulden en komen voor reke ning van justitie. LEIDEN Binnen een jaar wordt in Leiden het groente-, fruit- en tuinafval (gft-aval) gescheiden inge zameld. Dat kondigde milieuwet- houder H. de la Mar van Groen Links gisteravond aan tijdens een commissievergadering. Volgens De la Mar begint de ge scheiden inzameling in de buiten wijken, waar speciale bakken voor dit afval worden geplaatst. "Hoe we het in de binnenstad moeten doen, weet ik nog niet. Dat wordt nog een probleem". Andere maatregelen die de ge meente neemt om de gescheiden in zameling van huishoudelijk afval te Onderzoek De resultaten van de onderzoeken zijn onlangs doorgesproken met wethouder T. van Rij van volkshuis vesting. De PvdA'er is nog niet zo ver dat hij de sloop accepteert. "Ik heb gevraagd op korte termijn nog eens naar het advies te kijken. Het moet wel heel duidelijk zijn, voor datje zulke harde woorden als sloop gebruikt". Overigens heeft de stichting Kol- lektief Kaskoherstel problemen met de gemeente omdat er profes sionele ondersteuning voor het pro ject zou zijn toegezegd. Een ambte naar die de werkgroep en de bewo ners kan helpen is echter nog niet aangesteld. In het verleden heeft een buurtwerker, die in dienst was bij de Stichting Welzijn, de bewo ners geholpen. Volgens Van Rij is het nog steeds een zaak van de Stichting Welzijn. "Het college heeft bepaald dat het geld voor de buurtwerker moet ko men uit het budget van de Stichting Welzijn. Er zijn natuurlijk veel wen sen en de stichting kan haar eigen prioriteiten bepalen, maar het is niet zo slim van ze als ze met zo'n be langrijke wens geen rekening houdt". De eerste paal voor een nieuw kantoorgebouw, Schutterspoort geheten, is gisteren de grond ingegaan. Het pand, ontworpen door het architectenbureau Hans van Egmond uit Noordwijk, wordt gerealiseerd door Erica Beheer 'bv. Het pand telt 6000 vierkante meter en is al deels verhuurd. Het Zweedse Khymia AB, dat handelt in onroerend goed, en het accountantskantoor Moret Ernst Young trekken er in ieder geval in. Het gebouw is in de zomer van 1991 gereed. (pr-foto) LEIDEN - De jongste patiënten van het AZL beleef den gisteren een spannende middag. Om 15.00 uur werden ze verwacht in de koffiekamer van de kinder kliniek, waar een programma in elkaar was gezet ter gelegenheid van de uitreiking van een video-recorder en een televisie-toestel. Deze apparatuur is aangeschaft met een deel van de opbrengst van de Singelloop, die in april is georgani seerd door de Leidse Politie Sportvereniging en het Leidsch Dagblad. De totale opbrengst, ruim 10.000 gulden, werd on langs al uitgereikt aan het AZL. Bij die gelegenheid ontstond het idee de uitreiking ook een feestelijk tintje te geven voor de kinderen. Voor de circa vijftig patiëntjes waren er petjes en vlaggetjes en kwam een agent in Möbiele-Eenheiduni- form opdraven. Nadat de kinderen nadrukkelijk be loofden niets naar hem te gooien, ontdeed hij zich van zijn uniform. Later op de middag kregen de kinderen in de tuin van de kliniek een demonstratie van een hondenbegeleider van de politie. Professor L. van Dooren van de kliniek bedankte het Leidsch Dagblad voor het beschikbaar stellen van het geld en reikte een foto uit een van de kliniek. De video en televisie komen bij toerbeurt op de ver schillende etages van de kinderafdeling te staan. Voor het geld dat nog over is van de 10.000 gulden, is nog geen bestemming gevonden. (foto Loek Zuyderduin) Voorwaardelijke straf voor ontucht LEIDEN - Een 39-jarige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse recht bank veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden. De man werd schuldig bevonden aan het plegen van ontuchtige handelingen met zijn twee kinderen in de jaren '85 en '86. Twee weken geleden was tegen de man negen maanden voorwaar delijke celstraf geëist en een boete van 2500 gulden. De man was ver minderd toerekeningsvatbaar, al dus de psychiater die hem onder zocht. bevorderen zijn na de zomer het verstrekken van compostvaten en een sterke uitbreiding van het aan tal plaatsen waar klein chemisch af val wordt ingezameld. In het najaar wordt ook een plan gepresenteerd voor de inzameling van plastics en van koelkasten. Ver der worden de bestaande glasbak ken op dit moment vervangen door grotere bakken en beslist het colle ge van B en W binnenkort over de plaatsing van veertig extra papier bakken in de hele stad, aldus De la Mar. Hij reageerde met deze aankondi gingen op de opmerkingen van C. Vergeer van de Socialistiese Partij (SP). Die ging niet akkoord met de verhoging van de reinigingsrechten per 1 september in verband met de sluiting van de vuilverbranding. "Er wordt wel een voorstel ge daan voor stijging van het tarief, maar niet voor het terugdringen van de afvalstroom en het gescheiden inzamelen en hergebruik van afval. Als dat meteen zou gebeuren, dan is het de vraag of het wel nodig is de reinigingsrechten te verhogen", al dus Vergeer. De wethouder zei dat het niet mo gelijk is om nu al meteen te begin nen met het gescheiden inzamelen van gft-afval. "We moeten kijken hoe het gft-afval per wijk kan wor den ingezameld en waar het naar toe moet worden gebracht. Ik kan niet zeggen, bewaar het maar thuis, dan komen we het volgend jaar wel ophalen". De overige fracties gingen wel ak koord met de voorgestelde tariefs verhoging, die 'onontkoombaar' werd genoemd. Omdat het vuil van af 1 september niet meer in Leiden kan worden verbrand maar moet worden vervoerd en verwerkt in Drenthe, stijgen de reingingskosten met 5,59 gulden per maand. Minima hoeven deze verhoging niet te beta len. •Start in buitenwijken Nog geen oplossing voor binnenstad Oorspronkelijk was het de bedoe ling om ook huishoudens die net boven het minimumniveau zitten voor kwijtschelding in aanmerking te laten komen, maar daar is van af gezien omdat de verhoging vrij ge ring is en omdat het veel geld kost om de kwijtschelding administra tief te verwerken. "Daar hebben we begrip voor, maar we hopen dat deze groep vol gend jaar wel in aanmerking komt voor kwijtschelding", zei E. Core- mans van D66 daarover. A. Geertsema van de WD zei dat zijn fractie eens wil praten over het 'kwijtscheldingsbeleid' in Leiden. Omdat minima een aantal kosten niet hoeven te betalen, dreigt er een groot verschil te ontstaan met men sen die net iets meer verdienen, al dus Geertsema. Aanhoudingen wegens valse aangifte diefstal LEIDEN - De Leidse politie heeft maandag een 19-jarige Leidse vrouw en een 23-jarige man aange houden in verband met een valse aangifte. Bij een inbraak in de wo ning van de vrouw, aan de Haviks horst, zou in oktober vorig jaar ge- luids- en videoapparatuur en een geldbedrag met een totale waarde van 8000 gulden zijn verdwenen. De verzekering had de vrouw inmid dels 7400 gulden uitbetaald. De rechercheur die de aangifte behandelde vertrouwde het zaakje niet. Uit nader onderzoek bleek dat de vrouw de inbraak, met hulp van een 23-jarige vriend, in scene had gezet. De vrouw heeft het uitgekeer de verzekeringsgeld inmiddel volle dig terugbetaald. De man is niet erg spraakzaam en zit nog steeds vast. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13