ÜtiDHet Motorhuis Zeeuwse oester vrijwel uitgeroeid Opel met Calibra sterk terug in coupé-markt Voor meer informatie: ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, 2352 BZ Leiderdorp. Tel. 071-417493 Alfa 164 Quadrifoglio snel en vol weelde HET AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO e GM 1 Moordenaar Ceciel Bot krijgt 15 jaar DE AMERIKANEN HEBBEN NOG STEEDS EEN VOORSPRONG MQHet Motorhuis DONDERDAG 5 JULI 1990 1OH PAGINA 11 Opel heeft in Monte Carlo zijn nieuwe paradepaardje gepresen teerd: de Calibra. De auto kon wor den getest op een aantal proeven van de legendarische Rally van Monte Carlo. Met deze plaats van handeling gaf General Motors meteen symbolisch aan dat sporti viteit en comfort de basispunten zijn waaraan het concept van deze Manta-opvolger ten grondslag heeft gelegen. De naamswijziging is volkomen terecht. Dit nieuwe type heeft vrij wel niets meer met zijn voorganger te maken. De Manta was een coupé, dat is de Calibra ook, maar daar houdt de vergelijking op. De Cali bra is namelijk echt een mooie auto. Zuivere lijnen verraden het gebruik van wind-tunnels in de ontwerpfa se, maar het windtunnelregime heeft niet de overhand gekregen. Puur esthetisch valt er nog steeds veel te genieten. Moest de Manta worden opgefleurd met allerlei op smuk, de Calibra is een compleet en uitgebalanceerd ontwerp waar je geen cosmetische zaken meer bij hoeft te kopen. Zonder aggressief te zijn straalt de auto van huis uit al sportiviteit uit. Interieur In de auto hebben de Opel-inge- nieurs de zaak ook aardig voor el kaar. Stoel- en deurbekleding vor men een smaakvol geheel waar met een streep-dessin wat aparts van is gemaakt. De stoelen zijn goed en bieden ruim voldoende zijdelingse steun. Het stuurwiel heeft precies de goede maat en werd speciaal voor de Calibra ontworpen. Het is een veiligheidsstuur dat bij een frontale botsing de krachten over een groter oppervlak verdeelt. Het dashboard blijft by al dat moois he laas wat achter. Op zichzelf laat het aantal instru menten niets te wensen over. Ook de overzichtelijkheid ervan geeft geen probleem, maar, waar bij alle andere componenten de ontwer pers zich eens lekker hebben uitge leefd om iets nieuws te creëren, heeft men het dashboard gewoon uit de Vectra overgenomen. Nu is de Vectra een keurige auto, maar deze Calibra straalt over het geheel toch iets anders uit en het instru mentenpaneel blijft op dat punt ge woon achter bij de rest. Wanneer wordt hier ook eens wat extra ener gie aan besteed. De techniek biedt hiertoe toch steeds meer mogelijk heden. Ook wat het rijden betreft past de Opel helemaal in deze tijd. Uiter aard beschikken de motoren over een geregelde drieweg katalysator Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 OPEL en voldoen daarmee aan de US83 norm. Verder is er de keuze uit een versie met voor- of vierwielaandrij- ving en een handgeschakelde vijf- bak of een elektronisch geregelde viertraps automaat. De twee liter motor wordt gele verd met een acht- en zestienkleps cilinderkop en beschikt over een Bosch Motronic .computer' die de ontsteking en inspuiting regelt naar gelang de gevraagde prestatie. Bij het rijden met deze krachtbronnen valt op dat ze hun werk zeer geruis- arm doen en dat zowel de acht- als de zestienklepper zeer soepel zijn. De zestienklepper reageert wat fel ler en rijdt ook wat sneller, maar het verschil is niet zeer opzienbarend. Geen van beide motoren is een ech te sportmotor. Ze doen hun werk goed maar je hebt nooit het gevoel afgeschoten te worden, wat bijvoorbeeld in som mige Manta's zeker wel het geval was. Maar mischien komt dat ook wel door de perfecte wielophan ging, de geruisloosheid (ook voor wat betreft het windgeruis!) en de exacte besturing. Toch is het de vraag wie deze auto straks gaat kopen. De Vectrarijder zal in de Calibra niet de ruimte vin den die hij gewend is en (zeker de duurdere) Vectra rijdt net zo plezie rig. Misschien de uit zijn auto ge groeide (,de kinderen zijn de deur uit') Omegarijder, maar die zal dan misschien toch afgeschrokken wor den door het wat futuristische uiter- lijk. Calibra is voor Opel het paradepaardje in de coupé-markt. De zuivere lijnen geven de auto een sportief uiterlijk zonder agressief over te komen. «oto gpd> Prnhlppm zeker niet liggen, dat doet niet on- zijn. De merknaam is de enige han- rrODieem der voor andere eigentijdse schep- dicap die zal moeten worden over- Hiermee is het probleem voor deze pingen op dit gebied. wonnen. auto duidelijk: het is een Opel. De De rij-eigenschappen kunnen Opel deed er alles aan in de ont- potentiële kopers, die er ongetwij- ook wedijveren met de concurren- werpfase en laat zelfs bij de Neder- feld zullen zijn, rijden nu andere tie, zeker omdat de markt het accent landse introductie in september de (vaak prestigieuze) merken (Alfa tegenwoordig meer legt op veilig- rallyrijders van het Opelteam op- Romeo; Lancia; BMW, enzovoort), heid en comfort dan op pure snel- draven om het burgermansimago Zullen deze mensen bereid zijn in heid. De prijs van tussen de vijftig overboord te gooien. Of het zal luk- een 'burgermans' auto als een Opel en zestigduizend gulden mag in de- ken? De tfid zal het leren, en de Cali- te stappen? Aan het model zal het ze klasse zeker ook geen probleem bra verdient het in ieder geval. RENAULT brengt in het 21-programma twee modellen met bijzondere technieken. De TXI wordt uitgerust met een 2 ltr twaalfkleps-motor van 136 pk. De sedanversie kost 47.950,- waarvoor hij rijkelijk is uitgerust en met een top van 203 km/u 'sportieve' aspiraties heeft. De R21 Turbo Qua dra is een prijzig model van 74 mille dat voorzien is van permanente vier- wielaandrijving. Standaard voorzien van ABS en viscokoppeling in het derde differentieel. Aan de dorpelverbreders spoiler is te zien dat het om e 164 Quadrifoglio gaat. Voor de twijfelaars siert een klavertje vier het kofferdeksel. (foto GPD) Geheel naar de traditie van Alfa Ro meo krijgt de 164-serie ook een top model onder de illustere naam Qua drifoglio. De betekenis is 'Klavertje vier', het racesymbool van weleer van dit Italiaanse merk. Het zal dan ook niet verwonderen dat het om een ultiem sportieve uitvoering gaat van de reislimousine, waarbij de bestuurder baadt in weelde. De ze maand wordt het model in Ne derland verwacht. Een rij-impressie in Duitsland met deze nieuwe topper van Alfa toonde aan dat de fabriek de 164 niet alleen optisch heeft verfraaid. Er is heel duidelijk gewerkt aan ver betering van de toch al prima rij-ei genschappen van dit model. De Quadrifoglio rijdt duidelijk anders dan de Twin Spark, de V6 of de Tur bo Diesel. Het is echt een andere au to. Sportief rijden gaat heel erg ge makkelijk met het 'Klavertje vier'. Snel een bochtje pakken doet de wagen niets. Maar ook bij de top snelheid van 237 km/uur geeft hij geen krimp. Werkelijk met twee vingers valt het stuurwiel dan vast te houden, zo stil en neutraal blijft het dan staan. De Alfa constructeurs hebben het onderstel stevig onder handen ge had. De schokdemping wordt zorgd door een door Boge ontwik keld systeem. Elektronica zorgt voor dat de demping wordt aange past aan de rij-omstandigheden. Bij fel optrekken of hard remmen wordt de duikneiging tegengegaan en ook overhellen in bochten wordt aangepakt. Het is nog niet de hydro- pneumatische vering van Citroën, maar de schokdemping vertoont wel erg veel gelijkenis met de elek tronisch geregelde variant in de Ci troën XM. Zo zorgt het het systeem van Alfa er ook voor dat de schokbrekers een straffere afstelling krijgen bij con stant aangehouden hogere snelhe den. Met een toets op het dashboard kan tevens handmatig voor de stug gere sportieve demping worden ge kozen. Na die handeling zijn in de wagen direct meer de oneffenheden van het wegdek voelbaar. Verder is het koetswerk achttien millimeter verlaagd en ook het motorblok hangt twaalf millimeter lager in het chassis, eveneens om de wegligging te verbeteren. Prestaties Maar de Quadrifoglio heeft nog meer fraais te bieden. De V6 motor van 3.0 liter heeft meer vermogen dan in de gewone 164 V6. Om pre cies te zijn veertien pk meer, waar mee het vermogen op 200 pk komt. Voldoende voor prima prestaties. Het kost nu nog meer beheersing van de bestuurder om niet met spin nende voorwielen bij een verkeers licht weg te schieten. De vermogenswinst is vooral ge boekt door een hogere compressie, een nieuw Motronic systeem voor injectie en ontsteking, een andere kleptiming, een grotere luchtinlaat en een sportiever uitlaatsysteem. Dat laat zich ook meer horen in de wagen. Bij stevig accelereren klinkt er een opzwepend diep gebrom, dat langzaam overgaat in een fraai ge loei van de zescylinder. Alfa heeft een nieuwe oliepomp gemonteerd, die dertig procent meer opbrengst geeft. Tevens wordt de onderkant van de zuigers bespoten met olie, bedoeld voor wat extra koeling. Verder is een oliekoe- Ier gemonteerd. Deze voorzienin gen waren nodig om de thermische belasting, in verband met de extra pk's, op te vangen. De Quadrifoglio is verkrijgbaar in drie kleuren: zwart, wit en rood. Ui terlijk vallen met name de grotere dorpelverbreders en de aluminium velgen op. Van binnen is het één en al luxe. Leer geeft de toon aan. De stoelen zijn ermee bekleed, de por tieren, het stuur en de randen van het dashboard. Aardig accent geeft het rode stiksel erin. Verder beschikt de wagen over veel denkbare voorzieningen. Zo zijn er elektrisch te bedienen ramen en buitenspiegels. Dat geldt ook voor de stoelverstelling. Stuurbe- krachting is standaard. Hieraan is nog een bijzonderheidje te ontdek ken. Volgens de Alfa constructeurs heeft dat systeem een corrigerende werking op slecht wegdek. Wellicht dat daardoor het stuur zo rustig in de hand ligt. Niet standaard is een airconditioning, maar wel de auto matische temperatuurregeling. Die zat overigens ook al in de gewone V6. Alfa heeft dit topmodel bedoeld voor mensen die een sportieve rij stijl verkiezen en daarvoor ook wat geld over hebben. De prijs van de Quadrifoglio is nog niet bekend, maar zal wel eens boven de 80.000 gulden kunnen uitstijgen, gezien de prijs van de gewonde V6. Echt een wagen voor de happy few. Overigens maakt het merk in Ne derland weer gouden tijden mee. De 164 en de de vernieuwde 33 ver kopen best. Er worden volgens de importeur verkoopcijfers geno teerd, die het merk in geen jaren meer heeft gehad. Virus ook doorgedrongen in Grevelingen YERSEKE (GPD) - De sombere verwachtingen van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek (RIVO) over de besmetting van Zeeuwse platte oesters in de Grevelingen met het virus Bonamia Ostrea, zijn deze week bevestigd. Tachtig tot negen tig procent van de oesters is besmet en ook de jongere schelpen, tot drie jaar, zijn aangetast. "Catastrofaal", noemt M. Scheele, voorzitter van Ostrea, de vereniging van oesterkwekers en -handelaren, de ontwikkelingen in de Grevelin gen. "Voor bedrijven die zich uit sluitend toeleggen op de platte oes ters, valt gewoon het doek. Voor an deren, die de kweek van platte oes ters erbij hebben, wordt ook een be langrijke poot onder het bedrijf weggezaagd. Het zijn donkere da gen voor Yerseke", meent Scheele. Al in mei trok het RIVO veront rust aan de bel over de sterk geste gen besmetting van de oesters in de Grevelingen. Tot 1988 was het Gre- velingenbekken de enige Bonamia- vrije plaats in Europa. In alle andere traditionele oestergebieden waren de kwekers al overgestapt op de zo genaamde creuses: een Japanse oester die ongevoelig is voor het ge vreesde virus. De verwachting van vorige maand: een besmetting van 80 procent, wordt nog overtroffen door de realiteit. Negentig procent van de oesters vanaf drie jaar lijkt besmet en ook de jongere schelpen vertonen nu symptomen van de ziekte. ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft vandaag een 19-jarige man uit Hoorn veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar en ter beschikkingstelling met verple ging. De rechtbank acht hem schul dig aan de moord op de 19-jarige studente Ceciel Bot ujt Gorssel, na een verkrachting op 9 juni vorig jaar. De man is volgens de recht bank ook schuldig aan twee ver krachtingen op plaatsgenoten, eind vorig jaar. In het vonnis is rekening gehou den met de sterk verminderde mate van toerekeningsvatbaarheid. De officier van justitie, mr. I.H.B. van Zevenbergen-Joele, had op 21 juni twintig jaar gevangenisstraf en tbs geëist. Zij vond eigenlijk een le venslange gevangenisstraf gerecht vaardigd voor de sadistische, wrede manier waarop Ceciel Bot om het le ven was gebracht. De studente aan de Kamper kunstacademie was een willekeurig slachtoffer. De dader belde vorig jaar bij haar studentenfiat aan om dat hij "een vrouw moest hebben". Na haar - volgens eigen zeggen - te hebben verkracht, was hij bang voor herkenning en bracht hij het meisje door ophanging en het slaan met een hockeystick om het leven. De man pleegde het misdrijf ter wijl hij nog onder behandeling was in De Dreef in Wapenveld. Daar was hij terechtgekomen na een veroor deling van de kinderrechter voor een verkrachting, gepleegd in 1986. Volgens de rechtbank is er een zeer groot gevaar voor herhaling van soortgelijke ernstige agressieve delicten. Langdurige psychothera peutische behandeling is noodzake lijk, hetgeen reden is voor het opleg gen van de tbs. Bij de duur van de celstraf is rekening gehouden met "de jeugdige leeftijd van de ver dachte en de ernstige sociale en psy chische problematiek, die ertoe heeft geleid dat hij in geestelijk op zicht zo is scheefgegroeid, mis vormd, verhard en verkild dat hij voor de door hem begane feiten sterk verminderd toerekeningsvat baar is te achten". Tegen een 21-jarige man uit Schinveld is gisteren viiftien jaar gevangenisstraf en tbs geëist we gens verkrachting van en moord op de 20-jarige Margo Rademakers in de nacht van zaterdag 24 op zondag 25 maart. Het lijk van het geheel ontklede meisje werd op maandag morgen 26 maart gevonden door een wandelaarster en vertoonde on der meer sporen van messteken en van wurging. De man heeft bekend. Niet helemaal duidelijk is hoe het verwoestende virus zich vanuit Frankrijk over heel Europa ver spreid heeft. Ook heeft het RIVO nog niet precies in kaart kunnen brengen of, en welke teeltmethoden de ziekte bevorderen dan wel- af remmen. Er is wel een sterk ver moeden dat de virusexplosie te ma ken heeft met een slechte algemene conditie van de oesters in de Greve lingen door een zeker zuurstofge brek in het water, bevorderd door een relatief hoge watertemperatuur en zachte winters. "Maar aan die wetenschap heb ben de oesterkwekers niet zo veel", vindt Scheele. "De Zeeuwse oester vergt een teelt van vijf jaar. Er is enorm veel in geïnvesteerd om in de Grevelingen de kweek voort te zet ten, nadat de cultures in de Ooster- schelde compleet door de Bonamia waren verwoest. Alle proeven op een rij - en zelf werk ik intensief aan een aantal projecten mee - kunnen bij een zwaar getroffen bedrijf op dit moment geen brood op de plank brengen. En al ligt de overstap op creuses voor de hand, een creuse breng je ook niet groot in twee jaar". Bij de officiële GM- |»i; §Jp DIIIMTE dat wij in dit vooruit- US CAR-dealer kunt iWlllHi# strevende koncept u vanaf vandaag de Chevrolet Lumina hebben, is net zo onverwoestbaar als de APV (All Airpose Vehicle) aanschouwen, auto zelf. Vandaar ook dat u alléén bij ons Aan werkelijk alles is gedacht: een de officiële GM-Garantie en een 24-uurs 3.1-liter V6-injektiemotor met geregelde break-down-service krijgt. Voor dit won- 3-weg-katalysator, automaat, stuurbe- der op wielen hoeft u niet naar Cape krachtiging, zonwerend getint glas. radio- Canaveral, want bij ons kunt u het Lu- cassetterecorder. hoofd- en armsteunen, mina APV-'ruimteprogramma' bekijken, wiswas-installatie op de achterruit, een Vanaf f 62.600,- wordt u gelanceerd, veilige rechter glüdeur en een uniek mo dulair stoelensysteem. Het vertrouwen YOUUL BE IMPRESSED. EIS HÉT AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO Vondellaan 80. 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 Illegalen doen geen beroep op sociale wetten DEN HAAG (ANP) - De zorg bij sommigen dat een groeiend aantal illegale vreemdelingen een beroep zou doen op de collectieve voorzie ningen is ongegrond. De zorg is niet gebaseerd op feitelijk cijfermateri aal of zelfs maar op gefundeerde in drukken. Dat zijn de voornaamste conclu sies van de onderzoekers Aalberts en Dijkhoff van het Wetenschappe lijk Onderzoek- en Documentatie centrum (WODC) van het ministerie van justitie. Aalberts en Dijkhoff baseren zich onder meer op gege vens van de marechaussee en bijna 1.300 politiedossiers die op vreem delingen betrekking hadden. Bijna driekwart van de vreemde lingen heeft een eigen inkomen of wordt onderhouden door een fami lielid. Van de vreemdelingen die het moeten hebben van criminaliteit komt het overgrote deel uit een EG- land, aldus de onderzoekers. Op grond van de politiedossiers en eerder wetenschappelijk onder zoek naar het gebruik van sociale voorzieningen door illegalen ko men de onderzoekers tot de conclu sie dat het beslag op de collectieve voorzieningen minimaal is te noe- OOST-BERLIJN (GPD) - Een van de meest omstreden hoofdfi guren uit de socialistische DDR, Alexander Schalck Go- lodkowski, heeft zijn rijke bezit tingen uit Oost-Berlijn naar West- Duitsland laten brengen. Volgens een woordvoerder van het minis terie van justitie in de DDR, was er wettelijk niets te ondernefnen tegen het verzoek van Schalck Golodkowski, die de top van het regiem met dubieuze transacties aan harde valuta hielp. Volgens de zegsman viel niet te bewijzen dat Schalck Go lodkowski, die in West-Duitsland is ondergedoken, zijn bezittingen Deviezen-koning Honecker stelt rijkdom veilig op een oneerlijke manier had ver kregen. Met name in de DDR is er grote ergernis over het feit dat de deviezen-manager van Honecker nu straffeloos zijn bezit uit de DDR kon laten halen. De man werd onder Honecker dik betaald voor zijn diensten en de voormali ge partijleider had hem zelfs daar voor een luxe datsja cadeau gege ven, waar hij zjjn rijkdommen kon verzamelen. In de DDR loopt er een arresta tiebevel tegen Schalck-Go- lodkowski. Zijn vermogen is al in beslag genomen door de staat. Zijn huis was verzegeld. De be trokkene zelf wordt door de West- duitse veiligheidsdienst op een geheime plaats in de Bondsrepu bliek verborgen gehouden. Hij is door de Westduitsers uitvoerig verhoord. Schalck-Golodkowski heeft gewacht tot de grenscontro les volledig waren afgeschaft, voordat hij aanspraak maakte op de privé-bezittingen in zijn voor malige woning. Hoofdstad Liberia afgesloten ABIDJAN/WASHINGTON (DPA/Rtr.) - De Liberiaanse hoofdstad Monro via is van de buitenwereld afgesloten. Per telefoon en telex kan men geen contact meer krijgen terwijl het vliegverkeer stilligt, zo bleek gisteren. Er is geen nieuws over president Samuel Doe, die zich onder druk van zijn naaste medewerkers bereid verklaard zou hebben om af te treden. Ameri kaanse media melden dat. Opstandelingen onder leiding van Charles Taylor, de vroegere rechter hand van Doe, hebben het beleg geslagen rond Monrovia. Over de weg is de hoofdstad van Liberia niet meer te bereiken of te verlaten. Al sinds vori ge week zit Monrovia zonder warter en elektriciteit. Doe heeft zich met een elite-eenheid en lijfwachten verschanst op zijn hoofdkwartier. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington heeft hij het aanbod om hem te helpen ontsnappen aan de rebel len, afgewezen. De Verenigde Staten gelden als de belangrijkste bondge noot van Liberia dat in 1847 gesticht is door vrijgelaten negerslaven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11