OPRUIMING Tweespalt in Bonn over verkiezingen Gorbatsjov zit op rozen, de partij ligt op apegapen Afsplitsing Junglecommando schrijft koningin Beatrix brief DDR wil Duits leger halveren na eenwording Füipijns parlement wil terugkeer Marcos Sjevardnadze wil uit partijleiding WOENSDAG 4 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 CDU/CSU: eenwording pas achteraf BERLIJN (GPD/AP) De regeringspartijen in Bonn ru ziën over de verkiezingen in beide Duitslanden op 2 decem ber dit jaar. De christelijke combinatie CDU/CSU wil dat er in de DDR en in de Bondsrepubliek apart wordt gekozen. De FDP wil dat de twee delen eerst samensmelten en dan verkiezingen voor het hele land onder gelijke voorwaarden. De oppositiepartij SPD is het daarmee eens. PARAMARIBO - De 'Anugla-be- vrijdingsbeweging', een afsplitsing van het Surinaamse Junglecom mando, heeft zich in een brief aan koningin Beatrix gedistantieerd van Ronnie Brunswijk. In de brief zeggen de bosnegers van de Sara- manca-stam zich "te schamen voor het wangedrag van Brunswijk". Maar eerst wordt omstandig geïn formeerd naar de gezondheid van 'Uwe Majesteit'. Ook wordt de hoop uitgesproken dat "Uw kinderen, de prinsen der Nederlanden en prinses Juliana gezond en wel zijn". De brief werd afgegeven bij de Neder landse ambassade in Paramaribo, ter gelegenheid van de 137-jarige af schaffing van de slavernij in Surina me door koning Willem III. Koningin Beatrix wordt in het schrijven op de hoogte gebracht van de jongste_wapenfeiten van de Angula-groep. Toen een aantal An- gula's nog lid was van het Jungle commando, weigerde men een palmoliefabriek in het binnenland in brand te steken. En na hun plot selinge bekering tot legerleiding Bouterse hebben de Angula's "Brunswijk veijaagd uit ons ge bied". De koningin wordt gewezen op de Toekayana-indianen, die deze taak eerder op zich namen. "Dank zij deze groep kan Suriname nu ge nieten van Ruud Gullit en de WK", aldus de schrijvers. Angula vindt dat "Uw minister van justitie" Brunswijk aan de tand moet voelen over de grote cocaïne- vondst in een vliegtuigje dat landde in het door hem beheerste gebied. Ook willen de Angula's in juli een visum aanvragen bij minister Pronk als de bewindsman Parama ribo bezoekt voor politiek overleg met de Front-regering. "We willen zelf aan uw volk vertellen wie de ware bevrijders van Suriname zijn". Eind mei dook Angula op uit het niets in Midden-Suriname. Plotse ling braken gevechten uit rond de stuwdam bij de Brokopondomeer. Het Junglecommando, dat in Angu la direct al een verschijningsvorm van het Nationaal Leger zag, ver schanste zich op de dam en zette Pa ramaribo in het donker. Toen het weer licht werd, bleek de Angula- bevrijdingsbeweging de dam te hebben overgenomen. Het Nationaal Leger mocht van de Angula's vervolgens zijn 'grond wettelijke' bewakingstaak gaan uit voeren. Een paar dagen later kreeg het leger een regeringsopdracht om de kostbare stuwdam te bescher men tegen bevrijdingsbewegingen. Angula heeft in haar korte be staan weinig geluk gehad met de keuze van haar leiders. De ex-jung lecommando Barabas sneuvelde tij dens de gevechten bij de dam. Zijn opvolger Maaisi bleek een ontsnap te gedetineerde te zijn, die nog zes jaar moet uitzitten wegens dood slag. Angula vindt nu dat Maaisi gratie moet krijgen omdat hij een avond lang "met de uzi op tafel" on derhandeld heeft met de Surinaam se regering en daarmee erkend is. De Nederlandse ambassadeur Hoekman stuurde zijn 'hoofd van de huishouding' naar de deur om de brief voor koningin Beatrix in ont vangst te nemen. De CDU, zowel in oost als west, wil afzonderlijke verkiezingen om klei ne partijen in de DDR een kans te geven afgevaardigden in de Bonds dag te krijgen. De kiesdrempel in de DDR wordt daarvoor op drie pro cent gesteld. In de Bondsrepubliek is dat vijf procent. Met gen lagere DDR-kiesdrempel is de kans groot dat de CSU een zus terpartij krijgt op DDR-gebied, de Duitse Sociale Unie (DSU). Lande lijk zal de DSU namelijk nooit de vijf procent halen, omdat de partij een DDR-verschijnsel is. En aan sluiten bij de CSU kan niet, omdat dan de afspraak tussen CDU en CSU wordt geschonden dat de CSU alleen in Beieren verkiesbaar is. GENEVE (AP) - De Oostduitse mi nister van buitenlandse zaken Mar-, kus Meckel heeft gisteren gezegd dat de Duitse eenwording onmid dellijk zou moeten worden gevolgd door een forse inkrimping van het nieuwe gezamenlijke Duitse leger, om de wereld te laten zien dat Duitsland niet van plan is een mili taire supermogendheid te worden. Meckel zei dat het verenigde Duitsland alle ongerustheid bij de buurstaten en andere landen zou moeten wegnemen, door het geza menlijke Duitse leger te halveren tot 300.000 manschappen. "Nie mand hoeft bang te zijn voor ons. Wij willen dat Duitsland een factor van vrede en stabiliteit wordt", al dus Meckel in een toespraak voor de Conferentie over Ontwapening in Geneve, waaraan veertig landen deelnemen. Meckel zei te verwachten dat het vertrek van de Sovjettroepen uit de DDR enkele jaren in beslag zal ne men en dat de militaire aanwezig heid van de Sovjetunie in het ooste lijk deel van het verenigde Duits land nog vier of vijfjaar zal voortdu- Afgetreden De gouverneur van de opstandige Indiase deelstaat Jammu en Kashmir is gisteren afgetreden, zo hebben officiële bronnen bekend gemaakt. Gouverneur Jagmohan, die de functie vijf maanden heeft vervuld, gold als een voorstander van de harde lijn. Tijdens de ambts periode van Jagmohan zijn in totaal zeker 550 doden gevallen bij af- scheidingsrellen. Polen De Poolse premier Tadeusz Mazo- wiecki overweegt volgens politieke kringen een kabinetswisseling. Na overleg met president Wojciech Jaruzelski had de premier gisteren een onderhoud met de leider van de Boerenpartij, Roman Bartoszcze, over mogelijke veranderingen in de regering. Bartoszcze verklaarde na afloop dat hij alle vijf de ministers van de Boerenpartij wil terugtrek ken. Korea's Zuid- en Noordkoreaanse onder handelaars hebben in de grens plaats Panmunjom overeenstem ming bereikt over het versnellen van het proces om een ontmoeting te arrangeren tussen de premiers van de twee landen. Afgevaardig den van het communistische noor den en het kapitalistische zuiden kwamen overeen om 26 juli bijeen te komen voor de ondertekening van een akkoord dat het opstellen van een agenda voor de ontmoeting van de premiers mogelijk moet ma ken. Eenwording van de twee Ko rea's zal het voornaamste onder werp van de bijeenkomst zijn. China-Indonesië China en Indonesië hebben giste ren aangekondigd dat zij op 8 au gustus, na 23 jaar, hun diplomatieke betrekkingen zullen hervatten. Pre mier Li Peng van China zal voor die gelegenheid een bezoek aan Indo nesië brengen. Indonesië schortte haar betrekkingen met China op in 1967, twee jaar na een mislukte couppoging, die door China ge steund zou zijn. De liberale FDP, die er niets voor voelt de CSU aan een zusterpartij in de DDR te helpen stuurt, evenals de SPD, aan op een samenvoeging van beide Duitslanden vóór de verkie zingen. De SPD is tegen een lage DDR-kiesdrempel omdat dat stem men kost aan de PDS (de Oostduit se sociaal-democraten). Allerlei an dere kleine groeperingen die voort komen uit de voorhoede van de DDR-revolutie, zijn bij landelijke verkiezingen kansloos. In het DDR-parlement zijn overi gens al pogingen zijn gedaan om maar direct en zonder voorbehoud toe te treden tot de Bondsrepubliek. Dat kon Lothar de Maizière, de mi- nister-president, net voorkomen door met aftreden te dreigen. Maar in het parlement van de DDR gaat men ook met weinig enthousiasme als afzonderlijk land verder, nu er al zoveel in Bonn wordt beslist. De politici in de DDR maken zich ook geen illusies over hun toekomst na de aansluiting bij de BRD. Vol gens het weekblad Der Spiegel zijn veel Oostduitse ministers al bezig om zich op te werpen als kandida- de hoge posities in de deel- MANILA (AP) - De leiders Het nieuws dat Imelda Marcos in de Verenigde Staten is vrijgesproken is op de Filipijnen met verbazing en ver bijstering begroet. Het parlement is erop uit de weduwe van de ex-dictator voor het Filipijns gerecht te staten. De DDR is al hard bezig vijf oude deelstaten nieuw leven in te blazen. Dat betreft de landen: Mecklenburg-Vorpommern, Bran- denburg, Sachsen-Anhalt, Sachsen ^"hlt ümd toë teïlten, -- Thunngen. Voor die landsrege- verenigde Staten igen moeten lnoktobQ,""Q,*b•w:"T,"- gen worden gehouden. de kamers van het Filipijnse parle ment hebben er gisteren bij presi dent Corazon Aquino op aange drongen om Imelda Marcos bei- mentsvoorzitters moet Imelda Mar- heffen, omdat zij steun zou hebben cos terug kunnen keren Filipijnse rechtbank reken- staatsgreep i schap af te leggen. ring-Aquino beweert dat Marcos en Aanklagers hebben gezegd klaar de zijnen tien miljard dollar uit de zij in de te staan om mevrouw Marcos te ver- Filipijnse staatskas hebben ont- ringen moeten in oktober verkiezin- van verduistering van Filipijnse staatsgelden. Volgens de parle- vrijgesproken volgen, zodra Aquino daartoe het vreemd voordat de president i geeft. Aquino weigerde echter werd afgezet en in balling- Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Twee hervormers bin nen de communistische partij van de Sovjetunie hebben gisteren, in navolging van Gorbatsjov's rechter- of diens familieleden formeel aan te klagen, omdat zij dan op grond daarvan toelating tot hun land zouden kunnen opeisen. De Fi lipijnse wet staat niet toe dat ie mand bij verstek wordt berecht. Sommige zegslieden suggereer den dat Aquino de weduwe Marcos niet zozeer vanwege de nationale al afwijzing van wat hij noemde krimp. Hij gaf impliciet toe dat het veiligheid uit het land wil weren, als ideologische ste- Kremlin het nodige had bijgedra- wel omdat zij verantwoordelijk zou zijn geweest voor de moord op Aquino's man, Benigno Aquino, in 1983. Sovjetunie zag revoluties Oost-Europa aankomen Tjechoslowaldje overweegt vertrek uit Warschaupact PRAAG (AP) - Tsjechoslowakije overweegt uit het Warschaupact te stappen als het bondgenootschap niet zo wordt gereorganiseerd, dat Tsjechoslowakije de zeggenschap krijgt over het eigen leger. Dat heeft premier Marian Calfa gisteren be kendgemaakt. "We blijven lid van het Warschaupact, maar alleen als binnen het pact een politieke en mi litaire reorganisatie wordt doorge voerd". Calfa, die het regeringsprogram ma voor de komende twee jaar uit de doeken deed, zei dat Tsjechoslo wakije eind dit jaar aan de conferen tie over Europese veiligheid van 36 landen deel wil nemen "als een land waarvan het leger alleen handelt op eigen bevel". Hongarije is tot nu toe het enige lid van het Warschau-pact dat offi cieel aankondigde uit het militair verbond te willen. De mededeling van Calfa geeft aan dat Tsjechoslo wakije nu hetzelfde overweegt. President Vaclav Havel kondigde gisteren aan zich opnieuw verkies baar te stellen als president, zo meldde het Tsjechoslowaakse pers bureau CTK. Hoewel ook parle mentslid Stefan Kvietik volgens CTK is genomineerd, wordt ver wacht dat Havel gemakkelijk zal winnen wanneer de federale parle mentsleden morgen over het presi dentschap stemmen. Calfa zei dat zijn nieuwe regering voorstander is van privatisering en het opheffen van subsidies om een markteconomie in te voeren. De voedselprijzen worden als gevolg hiervan op 9 juli met 25 procent ver hoogd. Als voorloper op de privati sering wordt een belangrijk aantal overheidsbedrijven 'joint ventures', zei Calfa. Volgens hem kan daartoe tegen het einde van het jaar worden overgegaan. Ruim 1400 doden in tunnel Mecca NICOSIA (Rtr) - In totaal zijn maan dag 1426 pelgrims door verdruk king om het leven gekomen in een tunnel in de Saudi-Arabische heili ge stad Mecca. Dat heeft de Saudia- rabische minister van binnenlandse zaken prins Nayef Ibn Abdulaziz, gisteren officieel meegedeeld voor de televisie. De minister kwam met dit cijfer nadat de regering zich 36 uur lang na het drama in de Al- Muaissem-tunnel in stilzwijgen had gehuld. Abdulaziz zei dat maandag een voetgangersbrug die naar de tunnel leidde verstopt was geraakt. In de tunnel bevonden zich 50.000 men sen, die beide richtingen uitliepen van en naar de berg Arafat, de plaats waar profeet Mohammed zijn laatste preek hield. De officiële ca paciteit van de 500 meter lange en 18 meter brede tunnel is duizend personen. Doordat de pelgrims begonnen te dringen vielen er een paar vlak voor de ingang van de tunnel waardoor er paniek uitbrak, aldus de minis ter. De mensen in de tunnel trokken zich terug waardoor ze tegen de pel grims achter zich opbotsten. Ko ning Fahd van Saudi-Arabië zei eer der dat de pelgrims de instructies niet hadden opgevolgd waardoor het in de tunnel te vol werd. Een Egyptische overlevende zei dat de autoriteiten erger wisten te voorko men door zuurstof in de tunnel te pompen. Abdulaziz zei niets over een breuk in de elektriciteitsvoor ziening van de tunnel waardoor ge brek aan zuurstof zou zijn ontstaan. Op de televisie kwamen gisteren ook overlevenden aan het woord. Een Sudanees bevestigde berichten dat de elektriciteit en luchtverver sing in de tunnel waren uitgevallen, waardoor de temperatuur snel op liep naar 44 graden celsius. Abdulaziz zei niet hoeveel men sen letsel hebben opgelopen, en gaf evenmin de nationaliteit van de slachtoffers. In totaal maakten 1,5 miljoen moslims de jaarlijkse 'hadji', de voor elke islamiet ver plichte tocht naar het heilige Mecca. Mandela: uitspraak over IRA verminkt LONDEN (DPA/AFP) - ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren ge probeerd de rel te sussen die was ontstaan naar aanleiding van uit spraken van hem over de strijd tus sen het Britse leger en het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Tijdens een persconferentie in Du blin voorafgaand aan zijn bezoek aan Londen, had Mandela zich "al leen afgevraagd wat voor zin het heeft wanneer partijen in een con flict elkaar om het leven brengen, onschuldige burgers ombrengen, als zij toch de mogelijkheid hebben met elkaar om de tafel te zitten". Mandela zei "geen mening" over de IRA te hebben. reotypen". Hij weerlegde scherp de gen aan de "democratische revolu- kritiek van militaire kant, dat de ties" in het socialistische kamp. "Onze diplomatie heeft daar een rol gespeeld. Ik heb nog nooit ant- hand in het politburo Aleksandr kende hij het Congres voor dat de woord gegeven op de vraag of wij konden dat voorspellen. We rea liseerden ons dat als er geen serieu- Mocht het tot een proces tegen Imelda Marcos komen, dan is het onwaarschijnlijk dat dit zal zijn af gerond voor jUni 1992, wanneer de ambtstermijn van Aquino afloopt. veranderingen in Oost-Europa Volgens recente opiniepeilingen zouden optreden, er zeer tragische neemt het vertrouwen van de bevol- den", aldus Sjevardnadze. heerst er ontevredenheid over de Jakovlev, laten doorschemeren dat laatste twintig jaar 700 miljard roe- wisten wat er in Oost-Europa stond zij mogelijk niet zullen terugkeren bel (ongeveer 2100 miljard gulden) te gebeuren. Nu doe ik dat wel. Ja, in de partijleiding. is uitgegeven aan defensie. Minister van buitenlandse zaken "Een kwart van onze totale uitga- Eduard Sjevardnadze, die gisteren ven gaat op aan defensie, waarmee als Politburo-lid eveneens verant- we het land hebben geruïneerd. Een woording voor zijn politiek hande- geruïneerd land en een verarmde gebeurtenissen konden plaatsvin- king in het beleid van Aquino af len aflegde, zei tegen het Congres bevolking hebben geen leger no- dat het voor een minister niet nodig dig", aldus Sjevardnadze. "Onze po- is om ook lid van het Politburo te litiek van goede relaties met het zijn. Premier en Politburo-lid Ry- Westen levert een vredesdividend zjkov, fel bekritiseerd vanwege zijn op van ongeveer 250 miljard roebel economisch herstelprogramma, zei aan defensiebezuinigingen". tegen het nieuwsagentschap Inter- Ook op het heikele punt Oost-Eu- eenwording van Duitsland, het di- couppoging. De terugkeer fax dat hij rekening houdt met een ropa, door conservatieven aange- recte resultaat van dit Sovjet-be- Imelda Marcos kan in een dergelij- minder belangrijke rol in de partij, voerd als bewijs van een capitulatie- leid, zag hij als een veiligheidsga- ke situatie Sjevardnadze's betoog was een politiek, -gaf Sjevardnadze geen De mooiste Oosterse tapijten nü voordeliger dan ooit! verleden gebeurde in de satelliet staten. "Dat hebben wij nooit over wogen", aldus Sjevardnadze. De ders van de mislukte staatsgreep december bezig met het zoeken medestanders v onzekerheid zorgen. verhoogde onrust AMSTERDAM: Apollolaan 83 - EINDHOVEN: Nieuwe Emmasingel 21 GRONINGEN: Naberpassage 2 - HEEMSTEDE: Bronsteeweg 2 HILVERSUM: 's Gravelandseweg 27 - UTRECHT: Oudkerkhof 2-4 Japan schrapt corruptie uit schoolboeken TOKIO (GPD) Het Japanse ministerie van onderwijs heeft een aantal uitgevers van school boeken opgedragen de bericht geving over onder meer het ge ruchtmakende Recruit-schan- daal drastisch te herschrijven. Het ministerie maakt vooral be zwaar tegen uitdrukkingen als 'corruptie' en 'vriendjespoli tiek', omdat de rechtbank nog geen uitspraak heeft gedaan. Ook teksten over de vorig jaar ingevoerde btw konden niet door de ministeriële beugel. Een alinea waarin stond dat het volk massaal te hoop liep tegen de nieuwe belasting, werd vervan gen door de opmerking dat er 'veel door de mensen over werd gepraat'. Doe wil aftreden onder voorwaarden MONROVIA (UPI/AFP/DPA/Rtr) - President Samuel Doe van Liberia heeft er gisteren onder druk van de opmars van de rebellen in principe mee ingestemd af te treden. Hij eist dat de veiligheid van hem en zijn Krahn-stam worden gegarandeerd. De rebellen, die een halfjaar gele den een opstand begonnen tegen Doe's bewind, bereikten gisteren tijdens zware gevechten het cen trum van de hoofdstad Monrovia, waar zij tot de haven doordrongen en het belangrijkste radiostation in- Dit meldden bronnen in Pa rijs. De opperbevelhebber van de re geringstroepen, generaal Dubar, zou een oproep aan de regerings troepen voorbereiden de wapens neer te leggen. MOSKOU "Weg met het rijk van het Rode Fascisme". Vijfduizend demonstranten in het Moskouse Gorkypark uiten hun afkeer van een gebeuren dat zich een paar kilo meter verder in het Kremlin af speelt: het 28ste Congres van de Communistische Partij van de Sov jetunie. Verstandig, zo'n provocatieve bij eenkomst tijdens het Congres van de nog steeds heersende voorhoe de-partij? Geen van de aanwezigen bekommert zich om politieke tak- tiek of strategie. "Zeventig jaar leef den we onder de bezetting van de Communistische Partij. Het wordt tijd daar een eind aan te maken", zegt een van de sprekers. Vijfduizend demonstranten in een stad van tien miljoen, wat zegt het? Maar deze anti-communisti sche manifestatie, officieel toege staan door het liberale stadsbestuur van Moskou, is wel degelijk een vin gerwijzing wat er in de Sovjetunie staat te gebeuren. De manoeuvres op het Congres, waar ene Ligatsjov het marxisme- leninisme aanprijst alsof er in het verleden niets is gebeurd, hebben met de realiteit van alle dag weinig of niets uitstaande. In het congrescentrum zitten 4700 gedelegeerden die in grote ideologische verwarring onderling ruziën over de overlevingskansen van de Partij. Degenen die door hebben dat het met de Partij is afge lopen wanneer die zich niet overtui gend achter een democratisch soci alisme stelt, vormen een kleine min derheid. Veertig procent van de afgevaar digden heeft persoonlijk belang bij zo weinig mogelijk veranderingen. Dat zijn de 'apparatsjiks', de leiders Gorbatsjov, hier in gesprek met Moscovieten, zit ondanks de forse kritiek uit de partij op zijn persoon nog stevig in het zadel. Er is domweg niemand die een alternatief voor de perestrojka-politiek weet aan te dragen, (foto ap> van partijcellen in fabrieken en be drijven, de ambtenaren van de plaatselijke partijcomités, de voor zitters van kolchozes. Al die kame raden hebben in het dagelijks leven te maken met een vijandige omge ving: dat wat er niet is, dat wat fout gaat, dat wat nooit beter zal worden; het is allemaal de schuld van de communisten. Natuurlijk zint dat geen enkele partijgenoot. Perestrojka, best. Maar nu wordt openlijk tegen hen gezegd wat in het verleden niet ge zegd kon worden vanwege de bar baarse bestraffing die stond op 'an- ti-socialisme' in woord, geschrift en gedrag. Op rozen Maar bij hoog tot laag in de Partij leeft het bewustzijn, dat er geen weg terug is. Ideologiechef Medvedev wordt uitgefloten omdat hij pe restrojka niet ideologisch kan on derbouwen, maar de critici hebben geen alternatief voorhanden. Pe restrojka is heilig, iedereen is er voorstander van, niemand heeft een betere oplossing. De kampioen van perestrojka, Michael Sergejevitsj Gorbatsjov, zit dus op rozen. De conservatieve gar de, van Jegor Ligatsjov tot de nieu we Russische partijchef Ivan Po- lozkov, klampt zich aan hem vast. Zelfs defensieminister Yazov, giste ren onwel geworden tijdens het uit spreken van zijn weinig zeggende politieke verantwoording, heeft on danks rebellerende officieren nog Het vermakelijke doet zich nu voor dat Gorbatsjov de koers blijft varen die hij sinds 1985 voor ogen heeft. Hervormen, maar geleidelijk, met consolidatie als toverwoord. De eenheid moet worden bewaard, de Partij de hoofdrol behouden op een politiek toneel met een nieuw de mocratisch decor. De conservatieven worden door Gorbatsjov geaaid: er kan geen sprake van zijn dat de partijcellen in bedrijven, het leger, de KGB en de politie, dat die georganiseerde voor hoede verdwijnt. Vervolgens moet het orthodoxe kamp slikken dat Gorbatsjov die privileges ook wil toekennen aan andere politieke par tijen. De radicalen, die de Partij al voor het Congres vaarwel hebben ge zegd, worden er ziek van. Zij zou den wensen dat Gorbatsjov ("Het is een fout van ons systeem dat we maar één leider ter beschikking hebben en er geen alternatiefis", zei een oekrainse hervormer gisteren) de partij omvormt tot een keurige parlementaire sociaal-democrati sche groepering. Reddeloos verloren "Als we vijf jaar geleden met radica le hervormingen waren begonnen, zaten we nu niet in een crisis", zegt de voorman van het Democratisch Platform, Lysenko. Maar Gor batsjov ziet dat even anders: hij wil de 'gereguleerde vrije-marktecono- mie' en het 'meer-partijensysteem' in een socialistisch jasje houden. Dat kan alleen maar als de Partij dé politieke machtsfactor blijft. Kan dat als Gorbatsjov-bondgenoten er de brui aan geven? Niemand weet het fijne van de interne roerselen in het Politburo. Glasnost-kampioen Jakovlev, mi nister van buitenlandse zaken Sje vardnadze, premier Ryzjkov, ze mo gen, de een wat meer dan de ander, gerekend worden tot het Gor- batsjov-kamp. Toch hebben ze, in bedekte termen, aangekondigd uit de partijtop te zullen verdwijnen. De hervormers, zoals rector Sjostakovsky van de Hogere Partij- school, zien dat als het bewijs dat Gorbatsjov na het Congres geïso leerd in een conservatieve omge ving perestrokja blijft propageren. Maar het denkende deel rechts van het centrum beseft wel degelijk dat een Partij gedomineerd door ortho doxen van het slag Ligatsjov-Po- lozkov, reddeloos verloren is. Boris Jeltsin, de president van de Russische Republiek, demonstreer de dat gisteren. Hij is congres-gede legeerde, maar riep het Russische parlement bijeen om voorzitters te kiezen voor de commissie econo mie en zelfbestuur. Dat werden, te gen alle conservatieve bezwarén in, radicale hervormers. De Partij heeft de afgelopen maanden alleen maar macht verlo ren aan de nieuwe Sovjets (raden), op gemeentelijk-, provinciaal- en re- publieksniveau. Daar kraait de her vormingshaan victorie. Het Polit buro, eens de almachtige bestuur der van partij en dus land, is min of meer aan de kant geschoven door president Gorbatsjov en zijn zelfbe noemde adviseurs in de Presiden tiële Raad. Gorbatsjov zal, achter de coulis sen, die troefkaart ongetwijfeld uit spelen voor het Congres een nieuwe partijleiding kiest. Daarom staat het nu, na twee dagen congres, nog geenszins vast dat een conservatie ve meerderheid ook een overwe gend conservatieve partijleiding zal kiezen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7