Ben Liebrand in de 'Mix' Het gevecht tegen macho en pin- up Mecano verrast door succes in Nederland PAGINA VOOR JONGEREN Druiven plukken doodvermoeiend Hardrock-groep Vixen vanavond met de single 'How much love' op tv Omroepen vergeten jongeren Schoolagenda's PAGINA 25 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen, Tel: 071 -161 442. De Spaanse popgroep Mecano, verrast door het succes in Nederland. "Een paar uur geleden werden we op het vliegveld van Madrid nog door veel fans uitgezwaaid", zegt Ana lachend tijdens Mecano's al lereerste interview in Nederland. "En nu sta je dan op een leeg en winderig Schiphol. Ruim dui zend kilometer weg. Het is een beetje wennen." Zo'n tien jaar geleden richtten Ana Torroja en de broertjês José en Nacho Cano de groep Mecano op. Het ging hen van een leien dakje. In zeer korte tijd braken ze door in Spanje en enkele Zuidamerikaanse landen. Een beetje verrast kijken ze elkaar aan. "Een hit in Nederland en België, we kunnen het nauwelijks geloven." "De naam van de groep is afge leid van onze achternaam", zegt Nacho, de meeste spraakzame van het drietal. "Ruim tien jaar geleden begonnen we muziek te maken en kwamen uiteindelijk bij een platenmaatschappij te recht die het wel zag zitten met ons. Het lange wachten werd be kroond met een grote hit." Daar na volgden de ene hit de ander op. "We hebben in totaal zes al bums opgenomen. Van de laatste, Descando Dominical (ruim twee jaar oud red.), zijn er al twee mil joen verkocht", vervolgt José. "We voelen ons een beetje als The Beatles in hun beginjaren. Die jongens hadden een grote droom: bekend worden. Wij zijn al een beetje bekend. Dus het begint er op te lijken", zegt Ana. Mecano's single Hijo De La Luna driegt ook in ons land een vette hit te worden. De leden van de groep zijn daar erg trots op. "Het is en blijft voor Spaanse groepjes heel moeilijk om buiten de Spaanse grenzen te scoren vooral omdat ze in hun moeder taal zingen. Met een Engelstalig repertoire gaat dat wat makkelij ker", aldus Ana. Ana was eigenlijk de enige die niet zoveel vertrouwen had in Me cano. "Ik dacht dat het publiek zich niet zo gemakkelijk in onze Spaanse groep boert goed met 'Hijo De La Luna' muziek zou vinden. Vooral in het begin heb ik veel twijfels gehad. Zelfs zoveel dat ik enkele malen heb overwogen uit de muziek te stappen". Op aandrang van Na cho en José heeft Ana doorgezet en met alle succesvolle gevolgen vandien. "Nu vind ik het gewel dig en geniet echt van het suc ces", lacht ze. Het album Descanso Domini cal doet het overigens ook goed in Nederland. Op de elpee staan slechts enkele liefdesliedjes. "We houden niet zo van dat genre", zegt José nippend aan zijn glas bronwater. "Hijo De La Luna gaat over de zoon van de maan. Ande re nummers over het leven in Ma drid en New York of over het be gin van het nieuwe jaar". De teksten van de nummers worden geschreven door José. Hij gaat hem makkelijk af maar is er toch een hele tijd mee bezig. "Teksten zijn in Spanje heel be langrijk. In het Engelstalige re- portoire telt vooral de sound". Aan het succes van Mecano is tien jaar lang hard gewerkt. Nu het eindelijk zover is, heeft de groep alle dingen eens goed op een rijtje gezet. Bijven ze bij voor beeld in het Spaans zingen? Daarop kan de groep met een volmondig 'ja' antwoorden. "Ie dereen om ons heen riep maar dat we in het Engels verder moesten. Voolopig niet, was ons antwoord. Al was het alleen maar omdat ons Engels zo slecht is", antwoordt Nacho. Het nieuwe album van Mecano is dan ook weer in het Spaans. Het komt volgend jaar uit, waarna de groep gaat touren door Europa en Zuid-Amerika. Hoofdschud dend momepelt Nacho: "Een hit in Nederland, ongelofelijk. PIM LEMMERS "Het plukken van druiven was veel zwaarder dan ik dacht. De eerste week bestond uit werken, eten en uitrusten. Pas na zeven dagen werd de spierpijn minder en kon ik 's avonds leuke dingen doen. Maar on danks alles heb ik een prima tijd gehad. Veel gelachen en gezongen in de velden. Leuke mensen ontmoet. Heerlijk gegeten en gewerkt in een goede onderlinge sfeer. Als ik de mogelijkheid heb, ga ik beslist nog een keer", vertelt Saskia over haar ervaringen. Saskia kan ook dit jaar haar koffer wel weer pakken, want volgens het centrum voor internationale jongerenactiviteiten Exis kunnen de Franse boeren dit jaar wel zeshonderd plukkers gebruiken. In de streek Beaujolais (ja, die van de Primeur) moeten in de maand septem ber in korte tijd de oogsten worden binnengehaald. De Franse boeren kunnen dat niet alleen en hebben jaarlijks honderden plukkers nodig. Als je tussen de 18 en 35 jaar bent, avontuurlijk aangelegd en niet bang om de handen uit de mouwen te steken ben je welkom. Je ver dient 55 gulden per dag (inclusief onderdak, eten en verzekering). Exis rekent echter 110 gulden bemiddelingskosten (inclusief overnachting op een Chateau in Frankrijk). De reiskosten zijn voor eigen rekening. - v 83 Op dit moment zijn dj's in de muziek belangrijker dan ooit. In plaats van gewoon maar plaatjes aan elkaar praten, maken zij er soms een ware kunst van om de verschillen de 'beats' vloeiend in elkaar over te laten lopen. Sommi gen gaan zelfs zo ver dat zij be staande liedjes compleet her- arrangeren. Ben Liebrand is één van hen en bovendien een van de belangrijkste 'mixers' die er in Nederland rondlo pen. Ben Liebrand is 30 jaar en bij ve len inmiddels wel bekend door zijn mini- en jaarmixen voor Ve ronica radio en de remix-versies van Bill Withers en Forrest. On danks zijn succes is de Nijmege- naar een uiterst bescheiden man. "Veertien jaar geleden begon ik als dj met een eigen drive-in-dis- cotheek", vertelt hij. "Je weet wel, voor weinig geld feestjes bij vrienden en kennissen verzorgen. Een paar jaar later ging ik mij pas werkelijk met het mixen bezig houden. Ik zag toen in discotheek Keizer Karei dj Huub Luiten mixen. Hij draaide dan weer een plaat te snel en dan weer te lang zaam. Dat deed hij natuurlijk om de 'beats' goed in elkaar over te la ten vloeien. Iets dat ik pas later doorkreeg! Deze Huub heeft mij ook de beginselen van het mixen geleerd. Dat gebeurde toen nog op van die oude Lenco-draaitafel- tjes!" Succes Door het vele draaien kreeg Ben het mixen aardig onder de knie. "Ik probeerde me te onderschei den van andere dj's door een an der genre muziek te kiezen. Om de aandacht van het publiek vast te houden maakte ik speciale mixen van nummers. Een van mijn allereerste mixen was er een van Diana Ross. In Keizer Karei hing altijd een zeer bijzondere sfeer, een soort vakantie-stem ming. Daarom was het mogelijk om juist daar allerlei vreemde dingen te doen. Van het draaien van rare platen tot verknipte ver sies met geluidseffecten erop. Zo deed men dat vroeger, tegen woordig wordt een plaat binnen ste buiten gekeerd". De Nederlandse omroepen zijn ervan overtuigd dat ze meer moeten doen voor jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. Dat het tot dus verre niet is gelukt, is te wijten aan het vastgeroeste patroon bij de om roepen. Traditiegetrouw is de namiddag gereserveerd voor kinderpro gramma's en de vooravond voor familieprogramma's. Jongeren ko men er dus zeer bekaaid van af. Dat staat in Ter Lering En Vermaak, het Kinderkast-rapport over het tv-aanbod voor jongeren. Het rapport is een vervolg op de Kinderkast- studie Televisieprodukties voor kinderen dat de Stichting voor het kind in 1984 uitbracht. Vorig jaar is vijftien procent van de zendtijd besteed aan kinderpro gramma's. Dat is een lichte verbetering; in 1982 was dat nog maar elf procent. Voor jongeren is echter maar weinig gedaan. Veronica, VPRO en de IKON deden vorig jaar het meest voor jongeren, de NOS, NCRV en KRO heel weinig. Het rapport vertelt ook hoe het wél zou moeten. Meer variatie, meer Nederlandse produkties, meer geld, meer johgerenprogramma's, zelf standige afdelingen bij iedere omroep en meer voorlichting en infor matie over jongerenprogramma's. Als dat er allemaal doorkomt, heeft schoolgaand Nederland helemaal geen tijd meer voor het huiswerk. Een ontmoeting met groepsle den van The Limit betekende voor Ben de ommekeer in zijn le ven. Deze ontmoeting kan zelfs worden gezien als de sleutel tot zijn succes. "Ik had een re-mix van The Limit's 'She's So Divine' gemaakt", vertelt Ben enthou siast. "Toevallig was op een van de avonden een aantal leden van The Limit op bezoek in de disco theek en zij vonden het nummer erg goed klinken. Ik kreeg dus de opdracht om een nog betere 12- inch re-mix te maken en door dat resultaat had ik binnen enkele weken een paar opdrachten bin nen, waaronder het nummer van Forrest, dat in vele buitenlandse lijsten zeer hoog eindigde". "Het succes kreeg toen vorm, maar ik heb nog altijd een onwer kelijk gevoel over me. Wanneer je dan hoort dat 'Eve Of The War' hoog in de Engelse hitlijsten staat, denk je dat je in de maling wordt genomen. In Engeland aangekomen zie je echter de plaat in de winkel liggen en als je hem dan ook nog diverse malen op de radio hoort, is het natuurlijk hele maal te gek!" Via via ging Ben in '83 voor de ra dio werken waar hij in opdracht van Veronica het programma In De Mix maakte. Later deed hij de mini- en jaarmixen. Iedereen sprak ineens over 'die Ben Lie brand'. "Ja, waarom dat gebeurde weet ik niet. De mixen worden naar mijn mening veel opgeno men en dat vind ik wel mooi. Na tuurlijk valt het niet mee om iede re week een mix te maken maar gelukkig kan ik zeggen dat het merendeel voldoet aan wat ik voor ogen heb. De ideeën voor de mix onstaan op ieder moment van de dag. Meestal ga ik dan di rect aan de slag en 's avonds ligt er in veel gevallen een nieuwe mix klaar". Na jaren van mixen en re mixen ging Bens grootste wens, het maken van een elpee, in ver vulling. Een elpee met diverse muzikale stromingen, getuige de titel Styles. "Dat klopt", zegt Ben zichtbaar trots. "Uitgangspunt voor mij was dat ik iedere track bij wie dan ook zonder het schaamrood op mijn kaken kon draaien. Daarom ben ik zeer se- Ben Liebrand, één van Neerlands belangrijkste mixers. (pr-foto) lectief te werk gegaan en heb de veertien beste nummers uitgeko zen". Op Styles werd Ben vocaal bij gestaan door enkele bekende en minder bekende artiesten. "Dat werken met onbekende artiesten is zonder bijbedoeling gebeurd", vertelt hij desgevraagd. "Ik vond dat die persoon gewoon het beste bij dat nummer paste. Of het nu Carol Kenyon of Tony Scott was, maakte mij niet zoveel uit. Als het nummer maar op de juiste manier werd vertolkt. Dat nummer met Tony Scott Move To The Big- band, dat ook op single ver schijnt, is een van mijn favorie ten". De komende vier weken zit Ben in Amerika. Vakantie? "Niet hele maal. Het is deels ontspanning, deels werk. Het zakelijke gedeel te komt pas aan het einde van de vierde week. Er zijn gesprekken met CBS Amerika. Ik doe verder een aantal interviews voor pers en radio. Kortom, het ziet er allemaal wel spannend uit". Ten slotte nog een tip van Ben voor de aankomende goed mixende dj. "Op de eerste plaats komt de mix die hij of zij maakt. De geluidskwaliteit komt hier net achter. Dan komt een hele tijd niets en dan pas de dj zelf. De mix is al wat telt!" PIM LEMMERS Ze hebben heel wat te bewij zen gehad. Vier Amerikaanse meiden, gehuld in overwe gend leer en metaal, voorzien van stem, bas, gitaar en drums. Er zijn weliswaar meer bands die uit louter da mes bestaan. Zoals The Bang les of vroeger The Gogo's. Maar die overschrijden niet de grens van wat menigeen verstaat onder 'vrouwelijk'. Beslist geen open-haard- deuntjes a la Tanita Tikaram en zeker ook geen kampvuur- gedreutel volgens Tracy Chapman. Integendeel. Vixen, want daar gaat het hier om, is wild en snel, hard en ruig. Althans op het podium en in min dere mate op de plaat. Hun illus tere voorgangers heten The Ru naways, een bedenksel van de Amerikaanse ideeënmagnaat Kim Fowley. Ook hardrock, maar inmiddels overleden. De ex-leden Joan Jett en Lita Ford zijn nog steeds actief in het genre, maar worden begeleid doormannen. Ze hadden dus wat te bewijzen. De vooroordelen klonken harder dan de muziek zelf. Want: vier meisjes en hardrock, dat gaat niet samen, dat kan niets zijn. Vixen-zangeres Janet Gardner: "We werden door mensen in de rockbusiness steeds op ons uiter lijk beoordeeld. Dat had twee kanten. Sommigen raakten en thousiast zonder dat ze ook maar één noot van ons hadden gehoord en anderen moesten by voorbaat al niets van ons weten. Kortom: aan luisteren kwam eigenlijk nie mand toe. Men geloofde domweg niet dat vier vrouwen konden roc ken". De eerste elpee/cd 'Vixen' ('88) kwam derhalve bij velen niet ver der dan de hoes en het oog, al wer den werelwijd toch nog een mil joen exemplaren afgezet. Het viertal (dat overigens al flink wat muzikale ervaring heeft) consta teerde dat het oor van de wereld slechts met krachtiger daden kon worden bereikt. Een omvangrijke tournee moest de menigte over tuigen van het muzikale vakman schap, zodat een twee album op een meer serieuze ontvangst kon rekenen. Teksten Dat album, 'Rev it up', is er bijna. In tegenstelling tot de voorganger wilde Vixen nu zelf tekst en mu ziek leveren. Dat is gelukt. En, het moet gezegd, in het genre slaat 'Rev it up' geen gek figuur. Ver zorgde hardrock, niet te hard, niet te lief, zeg maar de vrouwelijke te genhanger van Bon Jovi. In tekstueel opzicht is hardrock nooit een hoogstandje geweest. Het eeuwige jongen/meisje-the ma, horror en alles tussen hemel en aarde stromen doorgaans uit de pennen van de woordenverzin- ners. Bij Vixen is geen sprake van machogebral, geen zwarte magie, maar vooral jongen/meisje. En enkele uitzonderingen daarop. Zoals 'Hard 16' over een wegloop- ster en 'Rev it up' over vallen en opstaan, het scheppingsverhaal van Vixen zelf, met daarin de fraaie zin 'Jealousy wears a friendly face'. Janet Gardner: "Het schrijven van teksten ging ons vrij redelijk af. Ieder van ons gebruikte haar belevenissen, al dan niet met zichzelf als hoofdpersoon, als on derwerpen. Soms kost dat moei te, want als je het over jezelf hebt, stel je je toch bloot". Bassiste Share Pedersen: "Teksten zijn zó persoonlijk. Het kan pijnlijk zijn, maar aan de andere kant is het ge zond om jezelf in je ziel te laten kijken, het heeft iets van opluch ting". Macho Het nieuwe produkt maakt aan twijfels een einde, zo hoopt Vixen.* Het toont in ieder geval aan dat de vier geen eendagsvlie gen en bovendien geen commer cieel bedenksel zijn. Bovendien zijn de bandleden bescheiden, roepen ze niet dat ze het beste hardrock-album aller tijden hebben gemaakt, houden ze niet krampachtig een hard- rock-imago in stand en zijn het, gezeten in een dagelijks kloffie, eigenlijk vier doodgewone mei den die je in elk kantoor zou kun nen aantreffen. Maar als het moet, spelen ze hun rol. Uiteraard op het podium. Dan gaan leer, glitter en metaal uit de kast en word de haarföhn op de stand 'wild' gezet. Zoals ook vorig jaar, toen Vixen zich aan de Nederlandse pers voorstel de en iemand had verzonnen dat het onderkomen van een Zaanse motorclub een passend decor zou zijn. Toen waren ze macho tussen de macho's. "Ach", glimlacht Janet Gard ner, "geen flauw idee wie dat ver zon. En ja, natuurlijk word je dan in een rol, in een vakje gedrukt. Maar ik maak me daar niet druk om, het was leuk". Tot slot: jullie moéten wel treu rig, moe en baldadig worden van al die journalisten van wie de meesten eigenlijk voornamelijk zeuren over de aspecten aan een band van vier dames. Bassiste Share Pedersen, na lichte aarzeling: "Niet echt. Het is een gegeven,, je weet dat je dat kunt verwachten". Loop je naar de boekhandel, lig gen er al weer agenda's voor het komende schooljaar! En ook dit jaar hebben de makers van deze belangrijke 'reminders' er alles aan gedaan om op te vallen. Twee opvallende agenda's zijn 'The Next Generation' en 'Pour Elle'. Zij spreken waarschijnlijk vooral de trendy scholier aan, met een kleurrijke lay-out en vele stijl volle foto's. Beide besteden veel aandacht aan sport, reizen, mode, voeding en lichaamsverzorging. The Next Generation organi seert dit jaar weer een Miss Mis ter Verkiezing. Als het de win naars hiervan net zo vergaat als die van vorig jaar, hebben zij hele maal geen schoolagenda meer no dig! Zij zijn namelijk nu al veelge vraagd als topmodel. Bij diverse vestigingen van de Bijenkorf kun je je laten fotograferen. Een jury bepaalt uiteindelijk wie er in de prijzen valt. Naast het modellen- contract zijn er vele anderè prij zen te winnen. De wedstrijd vindt plaats in augustus en deelname is gratis! -OKrr\NK£H.lKKqSHULp MOESTEM AllEEM eVBM ALLÉS WA4£ 'hollano' o? 'omf- vfcfo/me?em vooz. W°ea)E 'Kme&en' De Amerikaanse hardrockgroep Vixen met (v.l.n.r.) Roxy Petrucci (drums), Share Pedersen Gardner (zang) en Jan Kuehnemund (gitaar): "Natuurlijk word je in een vakje gedrukt". I -JAVPf ft OHJfl, JE MNSZIJN a&. ft> )P MCKVJk/ÊU-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25