Italië Verraden' in hels Napels Terry Butcher krijgt eindelijk zijn revanche Kuiphof: 'Waar is de humor' WÊ 'MP Argentijnen dompelen zekere finalist in diepe rouw Record voor Walter Zenga WOENSDAG 4 JUL11990 PAGINA 19 SOEST (GPD) - Hij houdt van mooi voetbal en is gevoelig voor mooie momenten, net als iedere an dere voetballiefhebber. Herman Kuiphof heeft net als vele andere voetballiefhebbers dus weinig kun nen genieten van het WK in Italië. Niet alleen het gebrek aan hoogte punten op de velden, maar ook de in zijn ogen overdreven gewichtigheid daaromheen kan hem niet bekoren. Kuiphof, tijdens in Argentinië (1978) voor het laatst als journalist ter plekke aanwezig, mist bij ieder een die rondom het WK'90 zijn zegje doet luchtigheid. Maar, wil hij er on middellijk aan toevoegen, vergeet niet dat het vanuit zijn kuipstoeltje voor de televisie makkelijker pra ten en oordelen is. Over zijn oud-collega's wil de hui dige nestor van de Nederlandse sportjournalistiek, die de zeventig reeds gepasseerd is, vooral geen dingen zeggen die verkeerd kunnen overkomen. Kuiphof is er de man niet naar een zorgvuldig verzamel de hoeveelheid speeksel in de rich ting van collega's te lanceren. Bo vendien weet hij dat hij ook niet de onfeilbaarheid zelve is. Toch is de ruim drie weken lopende Mondiale niet zonder ergernissen en kritische bedenkingen aan Kuiphof voorbij gegaan. „Ik mis luchtigheid, bij ie dereen. En dan bedoel ik niet dat we tijdens een wedstrijd anderhalf uur die gein van Harry Vermeegen zou den moeten aanhoren. Goed com mentaar moet alle ingrediënten in zich hebben. Je bent natuurlijk af hankelijk van wat er gebeurt, maar niet voor honderd procent. Neemt de wedstrijd een vlucht, ga je er in mee, moet je met toewijding het spel volgen. Wordt even later de bal risicoloos over het middenveld ge schoven, iets wat op dit WK veelvul dig gebeurde, neem je ook als com mentator gas terug. Anders word je te eenzijdig". Kuiphof vindt het belangrijk dat een commentator af en toe relati veert. „Je hoeft niet te doen alsof de wereld vergaat, maar ook niet alsof alles lucht is. De cabaretier Fons Jansen moest niets van voetbal heb ben. Voetbal is niks, zei hij eens, waarom moet die bal in vredesnaam het doel in? Een beetje moetje daar van meenemen. Je mag niet bang zijn voor humor". De 'hete kroketten' van Heinz Stuy schieten in de herinnering naar boven. De Ajax-doelman in de AT D_T e T jaren zeventig liet nogal eens een NAFiLLb Italië huilde bal uit zijn handen glippen. „Alsof vannacht. Wat niemand in hij zijn vingers brandde. Het deed het met 57 miljoen inwoners succe^een TtfSSt bevolkte land voor mogelijk beert beet te houden. Heinz Stuy held gehouden, geschiedde heeft me daar weieens over aange- in de Stad van DiegO Arman- sproken. Hij vond het niet leuk, do Maradona. Rome was de £ndrtedLMkw!s".hetnietbeledi" hemel' Napels werd de hel Precies op het goede moment met VOOT de Squadra Azzurri je de goede opmerking plaatsen. Italië's lang gekoesterde WK-droom Soms heb je na lang zoeken het juis- werd vanaf de elf meterstip aan dig- te woord, soms schiet het je opeens gelen geschoten. Na 120 sensatione- te binnen. Als je denkt: dit is half le minuten en een 1-1-stand zagen goed, moet je het ook niet gebrui- de 70.000 Napolitanen de bui al han- ken. Ben de Graaf had een mooi gen, gelet op de ijzingwekkende woord voor het Ierse voetbalteam stilte die in het St. Paolo-stadion BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD IV TURIJN Hij is 'kop van jut' geweest, „staatsvijand nummer één", om zijn eigen woorden te ge bruiken. Ofschoon hij nooit betrokken was bij schandalen, zelf geen ruzie heeft gezocht met de pers, had Terry Butcher wat de Britse media betreft al in de aanloop naar het WK-toernooi naar huis mo gen worden gestuurd. PSV, die er zelfs even aan heeft ge- balier is als een jojo. 'up and down', dacht Butcher mee te nemen naar "good guy and bad guy'. Misschien Eindhoven, er niet over hem te laten heb ik het inderdaad zwaarder te vallen. Tot ergernis van vele Britten verduren gehad dan menige andere bombardeerde Robson, nadat zijn international, maar ik sta er nog naamgenoot vorige week met een steeds, ik speel nog steeds in het ernstige blessure op het vliegtuig Engelse elftal en doe in de herfst Op het moment dat de Britse rege ring een beroep deed op de spelers en bondscoach Bobby Robson zich op het veld netjes te gedragen en vooral geen aanstoot te geven bij de supporters om zich te gaan misdra gen, deelde Butcher het prototy pe van de Britse verdediger en de man die met de meeste trots de kleuren van zijn vaderland draagt in Tunesië op het veld een kopstoot uit aan de spits van de tegenpartij. De bal was niet in de buurt ge weest maar de camera's van de BBC hadden het incident feilloos geregi streerd. Bondscoach Bobby Rob son haalde de stoere voorstopper, die hij al meer dan vijftien jaar als zijn eigen zoon heeft behandeld, meteen naar de kant. Tot grote ver bazing van zijn eigen medespelers trok Butcher daar het shirt van zijn lijf en smeet dat woedend op de grond. Voor de massaal meegereisde journalisten, die de volgende dag schande spraken van Butcher's ge drag, alle aanleiding op zijn vertrek aan te dringen. Men zag het al ruim een jaar niet meer zitten in de 31-ja- rige Engelsman in Schotse (Glas gow Rangers) dienst. Zijn knieën zouden versleten zijn en hij zou, na zijn beenbreuk in de zomer van 1988, niet meer de snelheid bezitten om zich te kunnen meten met de beste aanvallers van de wereld. Steun i gestapt, Terry Butcher zelfs tot 'captain' van de Engelse ploeg. Volgens Bobby Robson verdient de op Peter Shilton na meest erva ren (76 interlands) speler het om zondag als eerste de wereldbeker in ontvangst te nemen, al moet men zich afvragen waar de Brit na de ma tige verrichtingen van zijn team het grenzeloze optimisme vandaan haalt om te denken dat Engeland werkelijk wereldkampioen zal wor den. Liefde Robson: „Butcher heeft ruim acht jaar lang alles gegeven voor zijn land. Hij sterft nog liever op het veld dan dat hij verliest. Er is geen tweede speler die met zoveel liefde het Engelse shirt draagt. De kritiek op zijn spel is onterecht geweest. Bovendien riepen de mensen, die hem nu telkens neersabelen, eind vorig jaar nog dat hij een onder scheiding verdiende omdat hij tij dens de kwalificatiewedstrijd in en tegen Zweden met zeventien hech tingen en een kop doordrenkt van het bloed in het veld bleef staan". Butcher zelf beweert dat de aan vallen hem niet deren, gepokt Bondscoach Bobby Robson heeft al gemazeld als hij is na bijna tien jaar Roberto Donadoni wil het liefst door de grond zakken nadat hij zijn penalty voor Italië heeft gemist. vaker laten merken dat hij spelers, die veel voor hem hebben bete kend, op zijn onvoorwaardelijke steun kunnen rekenen. Daarom pie kerde de toekomstige coach van de top te hebben gestaan. „Ik heb ermee leren leven. Het ene mo ment ben je een held, even later ver dien je het om te worden afgescho ten. De carrière van een profvoet- gevonden: brandnetelploeg. Dat het precies, hè. Het Ierse voetbal ziet er niet mooi uit en het is uiterst vervelend wanneer je er mee in aan raking komt". „Ik ben geen voorstander van het braaf volgen van televisiebeelden - me te gemakkelijk. Zoals volgde. Met de wetenschap dat Ar gentinië vanaf de stip nog iets had goed te maken, begonnen Marado na en de zijnen blakend van zelfver trouwen aan het karwei. De Italia nen daarentegen konden hun zenu wen amper de baas. Baresi, Baggio en De Agostini lie- Frank Snoeks commentaar geeft ten hun ploeg niet in de steek, kan ik me een heel eind in vinden. Het zou goed voor hem zijn als hij eens zijn commentaar zou terugho ren. En met een rood potlood het overbodige zou weghalen. Hij heeft den allen het net, al scheelde het weinig of de Argentijnse sluitpost Sergio Goycoechea had Roberto Baggio's bal gestopt. AC Milan's Donadoni bracht vervolgens het nog de neiging te lang op iets door Italiaanse publiek tot wanhoop, te gaan". Waarna Maradona's ludieke straf- Hij heeft zich geërgerd aan de Ne- schop (een rollertje) de vierde en derland-West-Duitsland op dit WK. winnende treffer zou worden, om- Het beviel hem allemaal niet: het dat na Donadoni ook Inter's Aldo spugen van Rijkaard, een tekort- Serena zijn penalty door Goy- schietend Oranje, Beckenbauer die coechea zag gestopt, pas na afloop flink werd. Ook het De verslagenheid in het Italiaan anti-Duitse geschreeuw op de va- se kamp was nauwelijks te beschrij- derlandse radio en het pro-Duitse ven, de explosie van vreugde bij de gebral bij de Oosterburen vielen Argentijnen evenmin. Maradona hem zwaar. De nationalistische sen- sloeg vier, vijf kruizen tegelijk, timenten lijken, hoe verder de droeg de zege later bijna als vanzelf- Tweede Wereldoorlog in het verle- sprekend op aan 'God' en Goy- den ligt, omvangrijker en zelfs haat- coechea ontsnapte ternauwernood dragender te worden. Commentator aan een dodelijke omarming van Eddy Poelmann moest tijdens zijn medespelers. West-Duitsland-Emiraten tot twee- TT;fflnifor, maal toe op een zure toon zijn wal- ItllUllcn ging kwijt over de Duitse liederen, „Napels is Italië in zekere zin fataal die in het stadion werden gezongen geworden", bond Maradona na af ter viering van de klinkende 5-1 ze- loop meteen de kat op het spek. „Ik ge van de Duitsers. Het groot Duits had vooraf een geweldige angst dat liederenboek was hem veel te groot, het publiek mij voor het eerst van Kuiphof: „Ik heb de oorlog meege- mijn leven in Napels massaal zou maakt - dat was toeval. Eddy Poel- gaan uitfluiten. Maar na vijf minu- mann heeft de oorlog niet meege- ten proefde ik al dat de sfeer in het maakt - ook dat is toeval. Als ik met stadion voor ons perfect was. Men enige argwaan Duitsers bekijk - ik hinkte op twee gedachten, wilde doe dat niet bij voorbaat, ik moet Italië steunen maar mij ook niet in daar eerst een reden voor hebben - de steek laten", dan kijk ik naar leeftijdgenoten die ook de oorlog hebben meege- ni bevestigde de woorden van Mara- maakt". De Argentijn Claudio Caniggia (8) wordt feestelijk onthaald door zijn collega's José Basualdo en Ju lia Olarticoechea (rechts). NAPELS (AFP) - De Argentijnse gelijkmaker in de 69e minuut was dan wel heel zuur voor de Italiaanse doelman Walter Zenga, die zichzelf al in de finale zag staan, hij vestigde wel een WK-record door 519 minuten lang ongeslagen te blijven. Zenga nam het record over van Peter Shil ton, die bij de titeltoernooien van 1982 en 1986 501 minuten „achter een" geen treffer incasseerde. Zenga was ook de eerste doelman die zo lang in één aansluitend kampioenschap zijn doel schoon hield. De recordlijst is: Zenga (Ita) 519 minuten WK 1990, Shilton (Eng) 501 WK 1982 en 86, Maier (BrD) 475 WK 1974 en 78, Leao (Bra) 457 WK 1978. dona, voegde er evenals het gros van de spelers bitter aan toe dat zijn ploeg bij het eerste optreden buiten Rome min of meer verraden was. „We hebben geen moment de steun gehad, die je als gastland zou mogen verwachten. In Rome stond voort durend een massa met hart en ziel achter de ploeg". Dat de Italianen slechte verliezers zouden zijn en dergelijke excuses zouden aanvoeren, was min of meer te verwachten. Drie ronden lang Italië's bondscoach Azeglio Vici- schreeuwde men van de daken dat het toernooi vlekkeloos verliep, de arbitrale leiding perfect was en nie mand of niets de 'blauwe trein' zou kunnen afstoppen. Voor de lichte, buitenlandse kritiek (partijdige scheidsrechters, het onterecht afge keurde doelpunt van Stanislav Gri- ga in het duel met Tsjechoslowa- kije, het belangrijke voordeel van Rome als vaste standplaats) waren de Italianen volledig doof. Kleinzielig Vooral daarom is het een tikkeltje kleinzielig dat Vicini en zijn volge lingen de verhuizing naar het min der chauvinistische zuiden als belangrijke reden voor de uitscha keling aanvoerden. Bovendien speelde Argentinië nog altijd geen thuiswedstrijd bodem gaan oi het scorebord te krijgen. Salvatore Schillaci had Italië al na een kwartier aan een voorsprong geholpen, toen hij op de rand van buitenspel klaar stond om een halve omhaal van Gianluca Vialli af te ronden. Vialli mocht van bonds- hinkte. Maradona later: „Als team maak- moest het tot de te Italië een zwakke indruk. De li- de gelijkmaker op nies sloten niet aan, omdat de ver dedigers en de middenvelders voortdurend achterin bleven han gen". Het Argentijnse wonderkind was halverwege het tweede bedrijf persoonlijk betrokken bij de gelijk maker van zijn ploeg. Julio Olarti coechea werd op de linkerflank coach Vicine na drie wedstrijden op door Maradona vrijgespeeld, de bank te hebben gezeten draven ten faveure van Roberto Baggio. Vicini: „Ik was bang dat we met Baggio in de voorste linie te of fensief voor de dag zouden komen. i de hoge bal op het blonde hoofd van Claudio Cannigia volgde: 1 1. Tegentreffer De rol van doelman Walter Zenga Argentinië beschouwde ik vooraf bij Italië's eerste tegentreffer als de zwaarste tegenstander, niet uiterst bedenkelijk. De televisie- onterecht zo is achteraf gebleken", commentatoren en de kranten heb- Schillaci's vroege goal bezorgde ben Zenga wekenlang de beste kee- Italë niet het zelfvertrouwen, dat per van het toernooi genoemd, maar men zou hebben verwacht bij een dat kunnen zij na gisteravond on- ploeg die op het WK al vijf wedstrij- mogelijk volhouden. Niet alleen bij Cannigia's kopbal ging Zenga, die dank zij de voortreffelijke defensie van mijn carriere nog eei gooi naar de wereldtitel". Lange neus Slaagt Engeland er vanavond in de tot op heden superieure Westduit sers uit te schakelen, dan trekt Ter ry Butcher een lange neus naar al zijn critici. „Het klinkt misschien een tikkeltje arrogant maar wij zijn in staat om ze te verslaan. Tegen de betere teams in Europa leveren wij de beste prestaties. Tegen Egypte, Ierland en Cameroun worstelden we meer met ons zelf dan met de te genstander. Tegen Nederland en België vormden we echter een pri ma team. Bovendien barst de ploeg van het zelfvertrouwen nu we bij de laatste vier zijn gekomen". Het feit dat Bobby Robson, onder wie Butcher ook al diende toen hij nog bij Ipswich Town voetbalde, halverwege het WK-toernooi plotse ling overschakelde op een systeem met een libero, moet voor de Engels geschoolde verdediger een schok zijn geweest. Butcher beweert evenwel dat de revolutionaire ver andering van taktiek Engeland deels goed is geweest voor het suc ces in Italië. „Niemand kan bewe ren dat het een verkeerde zet is ge weest. Natuurlijk hebben we jaren lang achterin op één lijn gespeeld en vergt het de nodige aanpassing, maar we zijn bijna allemaal jongens die al een poosje in de top meelo pen. Na meer dan tien jaar Europa Cup-voetbal heb ik alle spelsyste men leren kennen. Ik heb ook nie mand in de hele selectie horen te gensputteren, toen bekend werd ge maakt dat we de boel achterin gin gen omgooien. De jongens vinden het prima, hadden het jaren geleden al gewild". Mexico Butcher realiseert zich dat hij voor de laatste maal actief is op een groot toernooi. Na drie wereldkampioen schappen in Spanje bereikte hij de tweede ronde, in Mexico de kwartfinale en nu de halve finale kan hij terugzien op een alles bij el kaar toch indrukwekkende loop baan. „Maar", roept hij hoopvol, „als de nieuwe bondscoach (Graham Taylor van Aston Villa, red.) mij bij de kwalificatiewedstrij den voor het EK in Zweden nog wil gebruiken, kan hij op mij rekenen. Hoef ik hem eigenlijk niet eens te vertellen, iedereen kan altijd op mij rekenen...". MARCEL VAN DER KRAAN strijd vorderde dat de favoriet voor proef was gesteld, ernstig in de fout. de wereldtitel op twee gedachten Ook bij eerdere voorzetten maakte den ongeslagen treffer had hoeven gentinië en met name Maradona re aliseerde zich naarmate de wed- hij een allerminst zekere indruk. Argentinië dwong een verdiende verlenging af bij het gastland, dat in de tweede helft zelden nog pressie durfde uit te oefenen en zijn vedette 'Toto' Schillaci het vele werk in de spits alleen liet opknappen. In de extra speeltijd dreigden de Zuid-Amerikanen even hun eigen glazen in te gooien. Na de uitslui ting van Giusti, die Roberto Baggio een elleboogstoot zou hebben gege ven, moest Argentinië met tien man het einde zien te halen. Dat lukte, met de succesvolle strafschoppen- serie als resultaat. Het toernooi kan voor Diego Ar mando Maradona niet meer kapot, maar de halve Napolitaan realiseert zich dat hij zondag in Rome wonde ren moet verrichten om zijn land ook nog eens de wereldtitel te be zorgen. Behalve Giusti moeten ook Claudio Caniggia, Batista en Olarti coechea (beiden tweede keer geel) hem in de voorgaande vanaf de tribune toekijken. duels bovendien nauwelijks op de MARCEL VAN DER KRAAN Argentinië - Italië 1-1 n.v. (1-1, 0-1). Ar gentinië wint na strafschoppen. 18. Schilla ci 0-1, 68. Caniggia 1-1. Strafschoppense- rje: Baresi 0-1, Serrizuela 1-1, Baggio 1-2, 3, Serena mist. Scheidsrechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers 75.000. Gele kaart: 23. Giannini (Ita), 30. Giusti (Arg), 71Rug gen (Arg). 77. Olarticoachea (Arg). 83 Ca niggia (Arg), 120. Batista (Arg). Rode kaart 105. Giusti wegens slaan naar Baggio. TOPSCORERS 1. Schillaci (Ita), Skuhravy (Tsj) 5 3. Michel (Spa), Matthëus (BrD) en Milla (Cam) 4 6. Vóller (BrD), Klinsmann (BrD) en üneker (Eng) 3.9. Caniggia (Arg), Bilek (Tsj). Laca- tus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Stojkovic (Joe), Careca (Bra), Muller (Bra), Redm (Col), Platt (Eng) allen 2. 17. Brehme (BrD), Bein (BrD), littbarski (BrD), Kubik (Tsj), Hasek (Tsj). luhovy (Tsj). Bag gio (Ita), Giannini (Ita), Serena (Ita), Omam Biyik (Cam), Ekeke (Cam), Kunde (Cam), Rmcon (Col). Valderrama (Col). Caligiun (VSt), Murray (VSt), Brolm (Zwe), Ekstrom (Zwe), Strómberg (Zwe), Flores (CRi). Medford (CRi), Cayasso (CRi), Gonzalez (CRi), Wright (Eng), Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel). Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Sci- fo (Bel), Kieft (Ned), Gullit (Ned), Ronald Koeman (Ned), Abdel-Gham (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg). Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo). Bengoechea (Uru). Fon- seca (Uru). Protassov (Sov), Zigmantovitsi (Sov), Zavarov (Sov). Dobrovolski (Sov). Susie (Joe), Prosmecki (Joe). Rodax (Oos), Ogns (Oos), Gorriz (Spa), Salinas (Spa) al len 1. KAARTEN Argentinië: Serrizuela (3), Batista (2), Bur ruchaga (2), Sensini, Caniggia (2), Marado na, Monzon (2), Giusti (2x geel en 1x rood), Goycoechea, Olarticoechea (2), Troglio, Ruggen (2) Simon. Bondsrepubliek: Brehme (2). Berthold, Vóller (rood en geel). Matthëus, Klinsmann. Engeland: McMahon, Beardsley, Gascoig- Giannini. Geschorst voor komende wedstrijd: Gi usti, Ruggeri, Olarticoechea, Caniggia, Ba tista (allen Argentinië).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19