Geen relatie tussen kankergevallen en stort chemisch afval Politie praat over milieutaak Kruiswerk Leidse regio doet niet mee aan nieuwe landelijke actie Buurtonderzoek Alphense GGD wijst uit: Katwijkse waterputten blijven voorlopig dicht GGD deed nagenoeg onmogelijk onderzoek Te veel lood in slib Noord-Aa Onderzoek huidkanker stijgt 'indrukwekkend' I WOENSDAG 4 JULI 1990 REGIO PAGINA 17 KATWIJK - Het vuilafvoerbe- drijf voor de duin- en bollen streek en de aangesloten ge meenten zullen de schade door de blokkade van de VAM niet verhalen op de boerenorganisa- ties. Enkele gemeenten in de Gooi- en Vechtstreek, die even eens van de VAM afhankelijk zijn, overwegen een dergelijke claim in te dienen. Ze hopen op die manier de 800.000 gulden schade terug te krijgen die ze door de boerenacties hebben geleden. Door de blokkade van de ak kerbouwers kon eind februari in veel plaatsen gedurende een week het huisvuil niet worden opgehaald. Om de vuilberg na de actie weg te werken, moes ten de gemeenten extra perso- LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK - De Nederlandse Maatschappij voor Ver pleegkunde heeft voor vandaag zondagsdiensten aangekondigd bij 27 kruisverenigingen in het hele land. De kruisvereniging in Leiden, de kruis vereniging Hart van Holland in Alphen en Rijn en Duin in Katwijk steunen de actie, maar draaien geen zondagsdienst. Door de werkdruk en vakantie was het bij de meeste niet mogelijk op korte termijn een zondagsdienst te draaien. De werknemersorganisatie besloot tot deze actie, omdat zij het niet eens is met het principe-akkoord voor een nieuwe cao voor het kruiswerk. De Nationale Kruisvereniging (zij raadpleegt vandaag de leden) en de vakbon den AbvaKabo, CFO en LAD hebben dat akkoord in mei bereikt. Het principe-akkoord voorziet in een algemene loonsverhoging van 3,5 procent. Wijkverpleegkundigen en kraamverzorgenden gaan er daar bo venop nog eens 1,5 procent op vooruit door invoering van de functiewaar dering. Voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden is 0,5 pro cent beschikbaar. Het totaal van 5,5 procent is voor de Nederlandse Maat schappij voor Verpleegkunde, met in haar kielzog de Vereniging Verple- genden en Verzorgenden in Opstand (WIO), veel te mager. V uüafvoerbedrij f duin- en bollen verhaalt schade niet op boeren neel en vuilniswagens inzetten. De extra kosten die daarvoor is gemaakt, willen de Gooi- en Vechtstreekgemeenten nu op de boerenorganisaties verhalen. Niet op de actievoerende boe ren zelf, omdat de kans bijzon der klein is dat die ooit kunnen worden achterhaald. Mevrouw I. de Best, secretaris van het vuilafvoerbedrijf voor de duin- en bollenstreek, stelt dat het woord schadeclaim bij haar bedrijf nog niet is gevallen. "En ik verwacht ook niet dat dat zal gebeuren. Wij hebben een schade geleden van enkele tien duizenden guldens geleden. Ik geloof niet dat het de moeite waard is om daarvoor juridische procedures te beginnen. Want hoe gaat het met dit soort za ken: wie vecht om een koe, legt er één op toe". "Daar komt nog bij dat de ju ridische mogelijkheden waar schijnlijk zeer beperkt zijn. Tijdens het kort geding om de blokkade te laten stoppen, is ook één van de boerenorganisa ties gedagvaard. Die zaak is toen niet-ontvankelijk ver klaard. Ik denk dat dat bij een financiële even moeilijk, zo niet moeilijker komt te liggen". EWR neemt het zekere voor het onzekere KATWIJK/NOORDWIJK - De wa- terwinputten in de Zuidduinen in Katwijk blijven in elk geval de ko mende twee maanden nog gesloten. Die tijd heeft de provincie nodig om een zogeheten meldingsonderzoek te laten verrichten. Uit dat onder zoek moet duidelijk worden wat precies de aard van de vervuiling is en hoe urgent sanering is. "Zolang er geen zekerheid is over de veilig heid halen we geen water uit het ge- ALPHEN AAN DE RIJN - In de omgeving van de voor malige vuilstort in de Cou pépolder in Alphen aan den Rijn komt geen buitensporig hoog aantal kankerpatiën ten voor. Er lijkt daarom geen verband te bestaan tus sen gevaarlijke stoffen die op de vuilstort liggen en de gevreesde ziekte. Dat con cludeert de GGD-Rijnstreek na een onderzoek onder buurtbewoners. Het onderzoek werd in opdracht van de gemeente Alphen uitge voerd nadat voormalig buurtbewo ner A. van Leeuwen drie maanden geleden melding maakte van 'een groot aantal slachtoffers van kan ker' in de buurt van de vuilstort. De oorzaak schreef hij toe aan het ver branden van chemisch afval op de belt waardoor kankerverwekkende stoffen zouden zijn verspreid. De GGD schrijft in haar dinsdag openbaar gemaakte onderzoeksrap- port: 'Het aantal overleden kanker patiënten is niet verontrustend hoog' en 'De vele verschillende vor men van kanker maken een ge meenschappelijke oorzaak niet waarschijnlijk'. De GGD spoorde in de directe omgeving van de vuilstort in totaal 12 mensen op die aan kanker lijden of aan deze ziekte zijn overleden. Dat gebeurde door de door Van Leeuwen verstrekte namen na te trekken. De GGD heeft een periode van twaalf jaar nagetrokken. In het betreffende gebiedje hebben er in die periode in totaal 237 mensen ge woond. Een vergelijking met het landelijke sterftecijfer van kanker leerde dat van een verhoogd aantal geen sprake is. Vertekend De gezondheidsdienst meent dat het nu afgeronde onderzoek vol doende duidelijk is om de onrust onder buurtbewoners weg te ne men. "We hebben gekeken of het signaal wat wij ontvingen juist is", aldus GGD-directeur mevrouw D. Tichler-Moerman. "Het aantal ge noemde kankerpatiënten blijkt Van onze verslaggever Gert Visser ALPHEN AAN DE RIJN - "Stel dat ons onderzoek een verontrustend hoog aantal kankerpatiënten aan het licht had gebracht. Misschien heeft dat wel niets te maken met de aanwezigheid van giftige stoffen op de vuilstort. Misschien is er wel heel iets anders aan de hand". Epidemioloog drs. T. Coenen van de Alphense GGD is er van over tuigd dat een klein bevolkingson derzoek naar de relatie tussen de vuilstort en kanker vrijwel onmoge lijk is. Voor de journalisten die zich gisteren in het zaaltje van de GGD hadden verzameld, komt zijn bood schap nogal verwarrend over. Als een helder onderzoek onmogelijk is, waarom is de GGD er dan toch aan begonnen? GGD-directeur Tichler-Moerman schept duidelijkheid. De GGD heeft geen bevolkingsonderzoek gehou den maar slechts 'het signaal van een ex-buurtbewoner onderzocht'. Dat betekent dat de gegevens die hij heeft verstrekt zijn nagetrokken. In de contacten met huisartsen die daaruit voortvloeiden, is nog eens geinformeerd of zij andere kanker- slachtoffers uit de omgeving van de vuilstort kenden. Het resultaat is dat in een nogal willekeurig gekozen gebied rond de vuilstort acht verschillende vormen van kanker voorkomen bij 12 men sen, Dat laatste cijfer gedeeld op het totale aantal inwoners van dat ge bied vanaf 1978, levert een getal op dat ongeveer overeenkomt met het landelijk percentage kankerslacht offers. De conclusie kan slechts lui den dat de betreffende buurtbewo ner het bij het verkeerde eind had. Niets aan de hand dus? Onmoge lijk om te zeggen want het werkelij ke aantal gevallen van kanker in de omgeving van de vuilstort, is niet bekend. Dat heeft de GGD niet on derzocht. Maar dat was ook niet de bedoeling, legt de directeur uit. "Dit onderzoek was het minste wat we konden doen" en ze schetst de onrust die onder buurtbewoners is ont staan na de eerste perspublikaties over de vuilstort die kanker zou ver oorzaken. Drie dagen lang ongerus te telefoontjes. Het gemeentebestuur van Alphen, de opdrachtgever van het onder zoek, heeft willen voorkomen dat on rust omsloeg in wantrouwen onder de bevolking ("ze houden iets voor ons verborgendoor onmiddellijk een onderzoek af te kondigen. Daar mee werden verwachtingen opge roepen die onmogelijk konden wor den waargemaakt. Het gemeentebe stuur heeft zich kennelijk onvol doende gerealiseerd wat de gevol gen konden zijn van een dergelijk onderzoek. Daarover werd gisteren bij de' GGD druk gespeculeerd. Ook al zou het onderzoek hebben opgeleverd dat in de omgeving van de vuilstort een extreem hoog aantal mensen aan kanker lijdt, wordt de oorzaak daarvan nooit duidelijk. De GGD schrijft het zelf in haar rapport: de vraag of er een oorzakelijk verband bestaat tussen activiteiten op de vuilstort en het aantal kankerpa tiënten kan nooit onomstotelijk kan worden bewezen'. Verder: 'De uit komsten van dergelijk vervolgon derzoek zullen altijd mager zijn' en 'Vervolgonderzoek zal veel tijd kos ten en weinig antwoorden opleve- Dat heeft een aantal redenen, leg den de vertegenwoordigers van de GGD uit. Zo is niet meer na te gaan welke mensen er allemaal in contact met de vuilstort zijn geweest zodat nooit een juist beeld van de omvang van de groep slachtoffers kan wor den verkregen. Daarnaast zijn de oorzaken van kanker zo uiteenlo pend dat de vuilstort onmogelijk als enige schuldige zou kunnen worden aangewezen. Slechts voor enkele soorten van kanker geldt dat zij zijn terug te voeren op de aanwezigheid van giftige stoffen in het lichaam. Longkanker houdt vaak verband met de aanwezigheid van asbest, leukemie met de aanwezigheid van cadmium. Voor de rest is het gissen. juist. Dat dit aantal noger is dan el ders is niet gebleken". De GGD heeft besloten van een uitgebreider vervolgonderzoek in de vorm van een bevolkingsonder zoek af te zien. Volgens de GGD is het namelijk onmogelijk om onom stotelijk vast te stellen of kanker in het gebied al dan niet vaker voor komt dan elders. Bovendien is nooit vast te stellen of er een relatie tus sen kanker en de vuilstort bestaat, schrijft de GGD. "Vervolgonder zoek zal veel tijd kosten en weinig antwoorden opleveren", verwacht de GGD. Voor Van Leeuwen komt de con clusie overeen met wat hij eigenlijk al verwachtte. Hij verwijt de GGD een te uitgestrekt gebied te hebben genomen voor het onderzoek. Vol gens Van Leeuwen zijn de uitkom sten daardoor vertekend. Hij blijft er bij dat met name in het buurt schap aan de Machineweg een ex treem hoog aantal kankerpatiënten voorkomt. "Het is steeds mijn bedoeling ge weest dat de mensen die in het buurtschap wonen of daar hebben gewoond op medisch gebied een beetje in de gaten worden gehou den", zegt Van Leeuwen. "Die ver zekering heb ik van de GGD niet ge kregen". Kankeratlas Directeur Tichler-Moerman kon digde gistermiddag aan dat de GGD-Rijnstreek een inventarisatie gaat maken van het aantal kanker gevallen die in de tien gemeenten van de GGD-Rijnstreek voorko men. De GGD-Rijnstreek sluit hier mee aan op initiatieven elders in het land. Op termijn moet dit leiden tot een 'kankeratlas' van Nederland waardoor mogelijk maatregelen ge nomen kunnen worden om de ziek te te voorkomen. Deze inventarisatie is overigens geen uitvloeisel van het onderzoek rond de vuilstort. De GGD was dit toch al van plan. Tichler-Moerman riep andere GGD's in den lande op om in hun eigen gebied een soortge lijke inventarisatie te gaan maken. bied", aldus woordvoerder De Boer van het EWR. De vervuilde grond, een terrein van tien bij tien meter dat tot op een diepte van twee meter is verontrei nigd, ligt enkele honderden meters verwijderd van de waterwinputten. Vermoed wordt dat een gasfabriek jaren geleden hier grond heeft ge stort waardoor er onder meer cyani de en fenolen in de grond terecht zijn gekomen. De putten in de Zuidduinen blij ven dicht om te voorkomen dat ver vuild water van de vervuilde plek naar de waterewinputten stroomt. Zolang er geen water uit de putten wordt onttrokken, is de kans op ver vuiling van die putten volgens De Boer nihil. Voor het waterbedrijf le vert de sluiting van de putten geen probleem op. Jaarlijks leveren de nu gesloten putten 'slechts' 50 mil joen liter water hetgeen tweedui zendste deel van de totale produktie Langeveld Op de plek waar de vervuiling is geconstateerd, groeit helemaal niets. Het gebiedje is met prikkeldraad afgezet. Over de toekomst van de putten in het Langeveld in Noordwijk, waar enige tijd geleden het afbraakpro- dukt van bestrijdingsmiddelen ETU werd aangetroffen, wordt in oktober een besluit genomen. Het is mogelijk door extra technische voorzieningen het drinkwater tot in lengte van jaren veilig te houden en het ETU uit te zuiveren. Omdat het pompstation in Noordwijk aan ver vanging toe is, moet het EWR nu een besluit nemen. Of het blijft nog twee jaar in bedrijf waarna de put ten worden gesloten, óf er wordt een nieuw pompstation gebouwd met de nieuwste technische snufjes dat de komende dertig jaar dienst kan doen. "We zijn nu aan doorrekenen wat de beste oplossing is. Nog dit najaar valt het besluit". HOOGMADE - Het slib in de Noor d-Aa bij Hoogmade bevat te veel lood. Deze bagger mag volgens de huidige normen dan ook niet op het land worden uitgespreid. Dit blijkt uit een onderzoek dat het water schap de Veen en Geestlanden heeft laten doen naar de bodems van tien verschillende vaarten in zijn gebied. De overige onderzochte waterwegen, die alle dit jaar moeten worden uitgebaggerd, zijn betrek kelijk schoon. Secretaris D. de Blaeij van het wa terschap noemt de verontreining van de Noord-Aa niet verontrus tend. "Het enige probleem is dat het nu niet op de gebruikelijke manier kan worden verwerkt. Normaal wordt het opgebaggerde slib over het land uitgespreid. Door de ver hoogde concentratie lood kunnen we dat bij de Noord-Aa niet doen". Het waterschap bekijkt nu samen met het Hoogheemraadschap van Rijnland op welke manier het slib wel kan worden verwerkt. Rijnland, die ook veelvuldig met vervuilde bagger kampt, stort dit in speciale depots. In de toekomst wil het schap dit slib verbranden. De negen andere onderzochte wa terwegen - waaronder die in de Zil- kerpolder, de Hoogeveense polder en de Stevenshofpolder - zijn vol gens De Blaeij betrekkelijk schoon. "Op sommige plaatsen zijn welis waar lichte verhoogde concentra ties aan koper, zink en cadmium ge vonden. Maar die leveren geen pro blemen op. Dergelijke stoffen ko men van nature al in het veen voor. Honderd procent schoon water is in Nederland niet te vinden". Dales twijfelt nog over kleinere politieregio's DEN HAAG - Minister Dales van binnenlandse zaken weet nog steeds niet of zij de gisteren door de Tweede Kamer aangenomen moties zal uitvoeren, die splitsing van de te vormen politieregio's Amsterdam en Haarlem bepleiten. "Ik moet er nog een dagje over nadenken. U hoort het voor donderdag", aldus de bewindsvrouw van achter de rege ringstafel. De kamerleden Van der Heijden (CDA) en Stoffelen (PvdA) hadden vorige week al gevraagd om de be oogde politieregio Amsterdam in tweeën te delen, opdat het Gooi en omgeving een eigen politiekorps van bijna 500 man krijgt. Ook Haar lem zou moeten worden gesplitst: een regio Zaanstad en omgeving kan ook op 500 manschappen bo gen. Dales was ernstig tegen een nog verdere uitbreiding van het aantal politiekorpsen met twee tot 25. De Kamer vindt de regio Amsterdam echter veel te groot voor één politie korps. Dankzij uitstraling sproetenbus IKW LEIDEN De sproetenbus heeft wel degelijk uitstraling. Het Leids Cytologisch Laboratorium heeft een duidelijke verschuiving waar genomen naar het vinden van mela- nomen (kwaadaardigste vorm van (huid) kanker). Het laboratorium onderzocht in 1987 151 verdachte huidafwijkingen. In 1989 was dit aantal praktisch verdubbeld tot 301. Dr. Boon van het cytologisch lab zegt 'onder de indruk' te zijn van die toename. De sproetenbus, een initiatief van het Integraal Kankercentrum West in Leiden, doet vier zaterdagen in juli alle stranden tussen Noordwijk en Kijkduin aan. Badgasten, die vinden dat hun sproeten afwijkend zijn, kunnen die in de bus door een huidarts laten beoordelen. Vorig jaar deden dat ruim 3000 mensen. Bij 45 van hen werd een vorm van huidkanker of een voorstadium er van ontdekt. Het leidde tot enkele levensreddende operaties. Artsen van het Sint Anna Zieken huis in Oss hebben echter het effect van de sproetenbus in twijfel ge trokken. Zij zeggen dat van vroege opsporing van melanomen niets is gebleken. IKW-huidarts H.J. van der Rhee zei dat er vorig jaar bij 150 Ongerust Tichler-Moerman: "Wanneer we 12 mensen met allemaal hetzelfde type kanker hadden gevonden, hadden we ons afgevraagd: wat heeft daar in de belt gezeten dat de oorzaak kan zijn en zit dat er nog"? Maar ook naar het antwoord op deze vraag kan slechts worden geraden. Niemand weet precies welke stoffen in de vuilstort liggen opgeslagen. Die stoffen kunnen ook niet meer worden opgespoord en vanwege het enorme bedrag dat het afgraven van de vuilstort kost, bovendien niet worden verwijderd. De conclusie is dat Alphen met al zijn goede bedoelingen zich met dit onderzoek voor een onmogelijke taak stelde. Zo beperkt als het nu is uitgevoerd, levert het nauwelijks antwoorden op en wekt het de onte rechte suggestie dat niemand zich ongerust hoeft te maken. Een weten schappelijk verantwoord onderzoek is, zoals de GGD zelf aangeeft, nage noeg onmogelijk. Blijft over de vraag wat de ge meente Alphen en het verantwoor delijke provinciebestuur verder te doen staan. Mevrouw Tichler-Moer man gaf enkele maanden geleden bij de start van het onderzoek zelf het enig juiste antwoord: "Als je maar zorgt dat de vuilstort goed is ingepakt, kunnen mensen ook niet aan gevaarlijke stoffen worden blootgesteld". Maar daar is het tot op heden nog niet van gekomen. Van onze redacteur Monica Wesseling NOORDWIJKERHOUT Het effect van optreden tegen de veroorzaker van milieuschade kan erger zijn dan de milieu schade op zich. In dat geval moet de politie en het openbaar ministerie zich afvragen of er wel moet worden ingegrepen. Soms is accepteren van de be staande milieuschade de beste oplossing. Dat betooge gistermiddag R. Quick, milieuhygiënisch mede werker bij de regionale inspec tie milieuhygiëne in Rijswijk tijdens een studiemiddag van de rijkspolitie over haar rol bij het handhaven van milieuwet ten. In congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout namen ongeveer 100 politie mensen aan de studiemiddag deel. "Moet een vuilverbrandings installatie die dioxine uitstoot en niet voldoet aan de hinder wet, maar waarbij in de buurt geen koeien staan te grazen, al tijd worden gesloten? Als de vuilverbranding dicht is, hoopt het huisvuil zich op en ontstaan onhygiënische toestanden. Op die manier komt de volksge zondheid in gevaar. De vraag is wat het ergste is: dioxine of bergen afval", schetste Quick het dilemma. Het antwoord op de vraag liet hij overigens in het midden. De politie krijgt de komende jaren een belangrijker taak voor zover het opsporing van milieudelicten betreft. De milieuinspecticdiensten zullen de politie terzijde staan, onder meer door het openstellen van het milieu-informatiepunt waarover de inspectie beschikt. In speciale gevallen kan het milieubijstandsteam te hulp worden geroepen. Een en ander neemt evenwel niet weg dat er volgens Quick speciale milieurechercheurs moeten worden aangesteld. "Zij zijn di rect in te schakelen als er op Politiemensen praten in Noordwijkerhout over hun taak en rol op bet gebied van bet milieu. (foto Loek Zuyderduln) De milieutaak behoort volgens zowel korpschef district Den ,Haag van de rijkspolitie, S. van Hulst, als voor L.A. Bakker van de Algemene Inspectie van het Korps Rijkspolitie in Voorburg thuis bij iedere politieagent. In speciale milieurechercheurs zien zij niet zoveel heil. Bakker denkt dat de politieman 'ideaal' is voor het controleren van de handhaving van milieuwetten: "Hij is 24 uur per dag aanwezig, herkenbaar, deskundig op het gebied van de opsporing en heeft bovendien een objectieve positie". Van Hulst riep zijn mensen op niet alleen op straat maar ook in eigen huis milieubewust te gaan werken. "Milieubewustzijn heeft niet alleen betrekking op de professie van politieagent, maar ook op iedere agent als persoon. We moeten ons doorlo pend afvragen of het wel juist is wat we doen. Wat gebeurt er op het politiebureau met oude bat terijen, de toner van de kopieer machine en met gebruikt pa pier?" Verbetering van het milieu is, zo bleek uit Van Hulsts woor den, geen sinecure: "Het is de wet van behoud van ellende. Welke keuzes we ook maken, er blijven nadelige consequen ties". huidafwijking is gecon stateerd van wie er zes een mela- noom hadden. "Voor hen is die sproetenbus dus heel zinvol ge weest", zegt hij. "Want als je er snel bij bent met een melanoom, dan wordt de levensverwachting van die mensen indrukwekkend verbe terd. In deze gevallen was dat ook zo. Dan kun je toch niet zeggen dat de actie geen effect te zien heeft ge geven?" Het ziekenhuis in Oss heeft zelf ook een open dag gehouden om mensen met 'verdachte' sproeten in de gelegenheid te stellen daar naar te laten kijken. In de regio Arnhem wordt dit jaar onder het motto 'Ont dek je plekje' hetzelfde gedaan. Al leen heeft die actie niet zo veel pu bliciteit gekregen als de sproeten bus van het IKW. Jaloezie? Marleen Hartevelt die het project rond de bus begeleidt: "Wij zijn niet uit ge weest op een publiciteitsstunt. Er zijn gewoon persberichten ver stuurd en de kranten kwamen zelf op ons af. Nee, dat dit in zo'n groten getale zou gebeuren hadden we niet verwacht. Dat heeft het IKW net zo goed verrast. Misschien heeft die kritische opstelling vanuit Oss daar wel iets mee te maken". Van der Rhee zegt niet te weten of er jaloersheid in het spel is. "Ik ken de betrokken arts niet eens. Maar ik vind het wel jammer dat dit alle maal achter onze rug is omgegaan. We zaten gezamenlijk in een werk groep die gaat bekijken of aan dat sproetenonderzoek een landelijk karakter kan worden gegeven. Zo iets komt de sfeer niet ten goed". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een meisje te Gennep werd de zer dagen door een weduwnaar ten huwelijk gevraagd. De man meende dat zij geene betere par tij kon doen, want hij bracht als huwelijksgift mede: anderhalf mud aardappelen, een spint rogge, een half vat boekweit en drie kinderen. Hij was tevens in het bezit van een volle doos knip mutsen en een mantel van zijn overleden vrouw, welke goede ren zij, bij toestemming, als haar eigendom mocht beschou wen. „Moeder, ik doe het, de mantel is 't alleen waard en de knipmutsen zijn zoo goed als nieuw!" en tevens schonk zij hem het jawoord. Men trok de Zon- dagsche klompen aan en werd in ondertrouw genomen. In een halfuur was alles beklonken. - Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt te gen een 10-jarig meisje, dat be trapt werd op het stelen van oor ringen van schoolkinderen. Vijf en twintig jaar geleden: - "Goede Vangst" De heer J.H. de Bruin, wonende in de Richard Holstraat 15 in Leiden, had Zaterdagmiddag alle reden om te glunderen. Want het is geen alledaagse vangst, die hij in de Ringvaart onder Aalsmeer had gedaan. Een karper van bijzonder res pectabele afmetingen: 78 cm lang en elf kilo zwaar. Trots toonde de heer de Bruin (lood gieter van beroep) zijn „goede vangst" dan ook aan zijn buurt bewoners.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17