Plannen met zwembad Poelmeer en omgeving op losse schroeven Gemakzuchtige oplossingen voor dure problemen Strandpostbij Duindamseslag Opinie STINKENDE KLEDING IN TREK Vakantie is leuk, maar moet niet te lang duren' Van Vliet opent serie zomerconcerten in Noordwijk WOENSDAG 4 JULI Alphen jeugdinstuif volleybal nastieklokaal van de Zonne- bloemschool, Jongkind! Coninck- straat 36a, van 18.30 tot 19.30 i gym- Katwijk zomeravondzang mmv Chris telijk Gemengd Koor 'Cantate Deo' olv Jeroen Bosman, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Noordwijk optreden van de Egertönder Blaaskapel 'De Zeedorper Muzi kanten', aanvang 19.30 uur in ca fé restaurant De Redschuur, Kon. Wilhelmina Boulevard. vergadering commissie Onder wijs en Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. woensdagavondzang mmv de Hervormde Kerk, Hoofdstraat. Valkenburg openluchtconcert Valkenburg's Harmonie, aanvang 20.00 uur in het Burgemeester van de Have- plantsoen. Zoeterwoude fancy Fair/rommelmarkt t.g.v. 5-jarig bestaan Westwoudschool, Veldzichtstraat 17, tot 21.00 uur. DONDERDAG 5 JULI Katwijk open avond KNZHRM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. voorronden zomerbridge-drive LBC, Bernhardstraat, aanmelden tot 19.45 uur. Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start om 19.30 uur bij de politiepost op strand voor Kon. Wilhelmina Bou levard. Swatch Euro Road mmv Tony Scott, 2 Static Girl Street, e.a. aanvang 19.30 uur in het Gat van Palace. vergadering commissie ABZ, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. zomeravondconcert Stichting Orgelcentrum, door Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Grote- of Jeroenskerk, Voorstraat. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Warmond vergadering gemeenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Wassenaar zomerconcert door het Wasse naars Ensemble, aanvang 20.15 uur in de Messiaskerk. VRIJDAG 6 JULI Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, aanvang 21.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- Katwijk concert Ben van Oosten op het Van den Heuvel-orgel van de Nieuwe kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Leiden Fancy Fair bij basisschool De Burggraaf, Oppenheimstraat, van WOENSDAG 4 JULI 1990 REGIO LEIDEN Van onze redacteur Eric-Jan Weterings OEGSTGEEST - De gemeent raad van Oegstgeest zag gister vond eindelijk in welke gevol gen gemakzuchtige oplossinger >r 'dure' problemen kunnen hebben. Opeens leek de raads commissie voor openbare wer ken te beseffen dat ze zich met het plan Overveer lelijk in de vingers snijdt. Kostbare bouwgrond lijkt te worden verkwanseld om het exploitatietekort van een zwem bad met een paar ton per jaar te verlagen. Het leek allemaal zo simpel: het zwembad Poelmeer kampt al lang met een groot exploitatiete kort. De raad besloot het buiten bad te sluiten, het binnenbad te vernieuwen en de aanpassingen te bekostigen door woningbouw toe te staan op het vrijgekomen terrein van het buitenbad. Vier projectontwikkelaars werden uit genodigd een bestemmingsplan te maken en de winnaar zou na een geheime prijsvraag waar de gemeente verder niet aan te pas kwam, het recht krijgen 'mee te praten' over de verdere ontwikke ling van het gebied. Gisteravond leken de Oegst- geester politici zich met een schok te realiseren dat het ver zoek van het provinciebestuur om een plan voor de hele polder te maken, vérstrekkende conse quenties kan hebben. Waarom zou een gebied waarvoor een kant en klaar bestemmingsplan gratis wordt aangeleverd in de toe komst niet worden bebouwd, al dan niet op aanwijzing van de provincie? De raadsleden leken zich plot seling ook te realiseren dat deze bebouwing mooi zou aansluiten by de Broek- en Simontjespolder, een polder die al door de provin cie als reserve-bouwlocatie was aangewezen voordat de raad het licht op groen zette voor de Over- veerprijsvraag. Met het volbou wen van de beide polders zou de gemeente vrijwel al haar bouwlo caties kwijt zijn, terwijl de plaat selijke politici zich vrijwel alle maal als kampioenen van het groenbchoud manifesteren. Nadat ze eerder het strandwal- lengebied rond het landgoed Endegeest voor een deel wilden opofferen aan de bouw van luxe villa's om zo het kasteel Ende geest te kunnen restaureren, leek men nu wederom op een makke lijke manier een financiële klip te willen omzeilen. Verschil is dat de raad nu zelf tijdig tot het i zicht gekomen dat het opofferen van groen de weg van de minste weerstand is. Voor Endegeest was een bezwaarschrift nodig dat twee weken geleden gegrond werd verklaard door de Raad State. Het echtpaar Brunsveld staat gereed i strand in Katwijk. RIJNSBURG - Door een toeval belandden Gerrit Brunsveld en zijn echtgenote Nel Brunsveld- Ten Dam, jaren geleden op de camping Koningshof in Rijns burg. Het echtpaar uit het Gelder se Dieren mocht niet met hun hondje op de gemeentecamping in Katwijk en de beheerder verwees ze vervolgens met hun caravan door naar het bloemendorp. Een kennismaking die kenne lijk in goede smaak viel, want de ze week arriveerden Brunsveld en echtgenote inmiddels al voor de elfde keer op de Rijnsburgse cam ping. "We vinden hier alles wat we zoeken", zegt de voormalige offsetdrukker bij de Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaat schappij (PGEM). "Zee, strand en duinen, daar zijn we enorme lief hebbers van en dat vind je hier bij wijze van spréken vlak om de hoek van onze caravan". Ook vinden zij zich inmiddels thuis in plaatsen in de omgeving zoals Noordwijk, Rijnsburg en Katwijk. "Veel historische pan den en goede winkelcentra. In Noordwijk heb je een 'heerlijke visboer' en het is vaste prik dat we daar in onze vakantie een paar keer langsgaan", zegt Brunsveld. Ook de camping scoort hoog in de beoordeling van de Gelderlan ders. Zo hoog zelfs dat ze al ver schillende keren vrienden en be kenden hebben warm gemaakt om voor de Koningshof te kiezen. "Je bent hier niet alleen kampeer der, maar tevens gast en dat vind je niet overal", merkt mevrouw Brunsveld op. "Als we aankomen word je als oude bekende begroet en dat is geweldig leuk. Vandaar dat we ons hier zo op ons gemak voelen en graag reclame voor deze camping maken". De Brunsvelds verblijven twee weken in Rijnsburg. "Dan verlan gen wij toch weer naar ons huis in Dieren. Vakantie is leuk, maar het moet niet te lang duren. Van daar ook dat ik geen zin heb om naar het buitenland te gaan. We openen het seizoen al jaren met Pasen in de omgeving van Nijme gen, vervolgens zoeken we een plekje rond Hemelvaartsdag en Pinksteren en daarna de grote va kantie in Rijnsburg. Het seizoen wordt vervolgens aan het einde weer besloten in Nijmegen", legt mevrouw Brunsveld uit. Bijdragen: Roza van der Veer, Kees van Kuilenburg Gevaarlijk Het CDA maakte gisteravond bij monde van raadlid D.J. de Ruijter de grootste ommezwaai. Hij sprak over 'een gevaarlijke ontwikkeling', omdat hij vreest dat de hele polder zal worden bebouwd. "We begon nen deze discussie met de vraag hoe het zwembad kan worden gereno veerd, maar we praten nu over be bouwing van een hele polder". Na mens het CDA vroeg hij de wethou der nog eens te bekijken of er geen andere financieringsbronnen voor het zwembad kunnen worden aan geboord. Als die er niet zijn wil hij 'een waterdichte garantie', dat al leen plandeel A wordt bebouwd. Wethouder Rijks kon hem die ga rantie niet geven, 'want dat beslist U als raad zelf. Volgens de wethou der is het gepresenteerde plan al leen een 'uitvoeringsplan' voorzo ver het deel A betreft en een 'glo baal' bestemmingsplan voor de de len B en C. Gemeente-ambtenaar J. Hermes voegde daar nog aan toe dat voor de delen B en C een 'coriserve- rend bestemmingsplan' kan wor den gemaakt, dat bebouwing de ko mende tien jaar verbiedt. "Maar dat gelooft U toch zelf niet", reageerde Groen Links raads lid A.M.G. van Eisen. "De provincie vraagt niet om een nieuw bestem mingsplan als in dat gebied de ko mende tien jaar niets hoeft te veran deren". Van Eisen wees op de plan nen die de provincie heeft met de Broek- en Simontjespolder, het ge bied dat globaal ligt tussen de Over- veerpolder en de Leidse Merenwijk. Dit Oegstgeester gebied is door de provincie aangewezen als 'reser velocatie' voor woningbouw in de toekomst. Pas als duidelijk wordt of deze polder daadwerkelijk wordt be bouwd, zou de gemeenteraad een besluit moeten nemen over de Overveerpolder. Als de Broek- en Simontjespolder wordt bebouwd, moet de Overveerpolder volgens Groen Links groen blijven: "An ders wordt Oegstgeest één grote steenmassa". De Ruijter en D66- raadslid M.H.J.J. Vissers sloten zich bq deze conclusie aan. Ook Vissers verklaarde dat de discussie niet langer ging over een financieringsbron voor verbouwing van het zwembad, 'maar over de in richting van de hele polder': "En omdat de Overveerpolder de ver binding vormt tussen Oegstgeest en het station dat de NS in de toekomst bij de Leidse Merenwijk in de Broek- en Simontjespolder wil bou wen, beslissen we daarmee ook over het lot van dat gebied". De enige die de door WD-wet- houder Ryks gepresenteerde plan nen volmondig steunde was zijn partijgenote mevrouw I. Kotter- man. Zij verklaarde het een goed plan te vinden en vroeg zich af hoe de andere partijen de verbouwing van het zwembad willen financie ren zonder woningbouw. Het raads lid toonde 'begrip' voor de zorgen van de andere partijen, maar stelde wel vast dat 'zorgvuldiger handelen in een eerder stadium wenselijk was geweest'. .Wethouder Rijks wees er tenslot te nogmaals op dat de prijsvraag van een 'randvoorwaarde' was voor zien. Volgens deze randvoorwaarde moet het plan in delen uitgevoerd kunnen worden. Rijks: "Bebou wing van de hele polder is dan ook volstrekt niet aan de orde". Een gro te meerderheid van de commissie bleef echter van mening dat het j plan onvoldoende waarborgen i biedt om het nu te kunnen aanvaar den. Rijks beloofde de commissie 'een aanvulling en een verduidelij- king' bij het voorstel te maken. De gemeenteraad buigt zich op 19 juni I over de plannen. NOORDWIJK "Onverantwoord. Niet alleen naar de toeristen toe, maar ook naar de talloze campinggasten en de eigen inwoners van de streek. Er gaan veel gezinnen met kinderen naar het strand bij de Duindamseslag. Juist daar moet bewaking op het strand aanwezig zijn". M. van der Jagt, directeur van-de Stichting VW Noordwijk Pro motie, wil dat de anderhalf jaar geleden gesloopte strandpost bij de Duindamseslag terugkomt. "Ik denk maar aan de opvang van weggelopen kinderen tijdens drukke dagen of aan het onweer van vorige week zaterdag waarbij de zwemmers uit het water wer den gehaald. Zoiets gebeurt bij de Duindamseslag niet meer", ver telt Van der Jagt die van plan is de strandpost maandag aan te kaar ten tijdens het overleg met de wethouder toerisme. Zij wordt gesteund door de Noordwijkse Reddings Brigade (NRB) die de gesloopte strandpost altijd be mande. De NRB heeft verschil lende brieven over de verdwenen strandpost naar de gemeente Noordwijk gestuurd. Ook de gemeente Noordwijker- hout heeft het slopen van de post bij de Duindamseslag aange kaart. Wethouder C. van der Klaauw: "Er is zelfs even gepraat over een financiële bijdrage van Noordwijkerhout voor de bouw van de strandpost. Uiteindelijk is besloten dat niet te doen want het is uiteindelijk Noordwijks strand. Als we daar aan beginnen, kun nen wij ook wel een bijdrage gaan vragen voor het kruispunt op de Gooweg waar veel Noordwijkers gebruik van maken". De strandpost bij de Duindam seslag werd in november 1988 af gebroken. "Als hij niet was afge broken, was hij wel weggespoeld. Zo rot was de post", verklaart W. Star, secretaris van de Noord wijkse Reddings Brigade. Tot en met de zomer van 1988 bemanden vrijwilligers van de NRB de strandpost. Zij patrouilleerden vanuit de post over het strand en op het water. Er werd EHBO-hulp gegeven, weggelopen kinderen werden opgevangen, surfers en zwemmers die zich te ver op zee bevinden, werden gewaarschuwd en eventueel teruggehaald. Dit werk gebeurt op dit moment nog maar 'minimaal' bij de Duindam seslag. "Als we toevallig langsrij den, kijken we wel", verklaart Star die de situatie 'onverant woord' vindt. "En daar hebben we de gemeente Noordwijk op ge- De NRB bezat altijd drie posten op het Noordwijkse strand: bij de Langevelderslag, de Duindamse slag en de Vuurtoren. De laatste post is vorig jaar vernieuwd, de post bij Langevelderslag in 1980 na een brand eveneens. Star: "Er was een ton beschikbaar voor de bouw van twee strandposten. Voor dat bedrag is een post ge bouwd bij de Vuurtoren. Daarna bleef 22.000 gulden over voor de Duindamseslag. We werken met vrijwilligers en moeten ruimte hebben voor materiaalopslag, het zetten van koffie, het verkleden en toiletten. Dat kan nooit in de ene unit die met 22.000 geilden kan worden neergezet. Wij zijn geen gevangenisboeven". Star wijst er op dat de NRB niet wil beslissen of het resterende be drag wordt besteed aan een te kleine unit bij de Duindamseslag of aan vergroting van de post bij de Vuurtoren. "Daar passen wij voor. Als we straks kiezen voor een grotere post bij de Vuurtoren Bestuurslid van de Noordwijkse Reddings Brigade J. Ooms en secretaris X en er gebeurt iets bij Duindamse slag, krijgen wij de Zwarte Piet toegeschoven". Het toegeschoven krijgen van de Zwarte Piet wordt ook gewei gerd door P.J. Barnhoorn, wet houder toerisme in Noordwijk. "Noordwijk draagt het werk van de NRB een warm hart toe. Dat heeft de gemeente ook laten blij ken door een ton ter beschikking te stellen voor de bouw van de nieuwe strandposten bij de Vuur toren en de Duindamseslag. De afspraak luidde dat de NRB dat bedrag zelf mocht besteden. Als ze een bungalow bij de Vuurtoren bouwen in plaats van een huis en vervolgens geen geld overhouden voor de Duindamseslag, moeten ze niet ons de schuld geven", zegt de Noordwijkse wethouder. Hij betreurt het dat de NRB niet meer aanwezig is bij de Duindam seslag. "Het is echter niet zo dat er geen toezicht meer is bij de Duin damseslag. De Noordwijkse poli tie is vanaf 1 mei aanwezig op het hele Noordwijkse strand en con troleert ook bü de Duindamse slag. Ze zijn er alleen niet perma nent". Barnhoorn verklaart dat bin nen korte tijd een gesprek wordt aangegaan met de Noordwijkse Reddings Brigade. Dat is gister morgen besloten tijdens de verga dering van B en W. "We gaan kij ken of we er toch niet kunnen uit komen. Noordwijk zal daarbij echt niet op duizend gulden kij ken", meeht de Noordwijkse wet houder. Hij vindt dat als de NRB veel ei sen stelt aan het onderkomen bii de Duindamseslag, de Reddings brigade ook bij Noordwijkerhout aan de bel kan trekken. "De Duin damseslag wordt gebruikt door veel Noordwijkerhouters en de Reddingsbrigade heeft daar ook leden. De gemeente Noordwij kerhout schuift de kosten voor de strandpost wel heel gemakkelijk door naar Noordwijk". NOORDWIJK - Herman Vliet opent donderdag 5 juli de zomerserie orgelconcerten in Noordwijk-Binnen. De in totaal zeven concerten worden gehou den op het klankrijke Knip- scheer-orgel van de Grote- of Jer oenskerk aan de Voorstraat. Van Vliet - vaste organist in Woerden, Oudewater en Amers foort - voert een programma uit met werken van onder anderen Willem Mudde, Johan Sebastian Bach, en een fantasie over Halle luja uit de Messiah van E. Kohle. Ook staat er een koraalfinale van de organist op het programma. Het concert van Jaap Kroonen- burg uit Maassluis op het monu mentale instrument van de in ro- maans-gotische stijl opgetrokken Grote Kerk op 12 juli staat geheel in het teken van de Jan Zwart- herdenking. Het Knipscheer-orgel van het uit de 13e en 14e eeuw daterende bedehuis wordt door muziekken ners omschreven als een van de meest fraaie instrumenten uit de streek tussen Delft en Haarlem. Het was een geschenk van ds. Gerrit Kuiper, die als emeritus in Noordwijk woonde, en zijn vrouw Anna Cornelia Pennewart. Tevens stichtten zij een fonds voor het jaarlijks onderhoud van het orgel en het honorarium van de bespeler. Klaas Jan Mulder onder an dere organist van de Bovenkerk in Kampen komt 19 juli naar de kustplaats. In dit programma wordt onder meer de 100 jaar ge leden overleden componist César Franck herdacht. Ook bij het con cert van Sander van Marion on der meer dirigent van het Kat- wjjkse koor Jubilate wordt aan deze Franse componist aandacht besteed. Op de eerste drie donderdagen in augustus staan optredens van Jan van Westenbrugge én Jaco van Leeuwen (de vaste bespeler van het Noordwijkse instrument) op de concertagenda. De pro gramma's van Westenbrugge en Van Leeuwen zijn nog niet be kend. De reeks wordt donderdag 16 augustus besloten met een tweede optreden van Klaas Jan Mulder. Hij voert die avond een verzoekprogramma uit. Alle concerten op het uit 1841 stammende orgel beginnen om 20.15 uur. De toegangsprijs be draagt 7 gulden en kinderen tot 12 jaar betalen 5 gulden. Datzelfde bedrag geldt ook voor senioren. De kaarten zijn op de concert avonden verkrijgbaar aan de kerk. VOORSCHOTEN - Veel passanten grabbelen in de container met 'aangebrande' kleren i kledingwinkel Woodstock. De winkel aan de Leidseweg brandde onlangs geheel af en wordt ding die rook- en waterschade heeft opgelopen, ligt in een vuilcontainer buiten de winkel e belangstelling... OEGSTGEEST - De plan nen om een deel van de Oegstgeester Overveerpol der te bebouwen om daar mee een ingrijpende bebou wing van het zwembad Poel meer te bekostigen, staan sinds gisteravond op losse schroeven. Een grote meer derheid van de raadscom missie openbare werken vreest dat de plannen op ter mijn zullen leiden tot bebou wing van de gehele polder tussen Lange Voort, Abts- poelweg en Haarlemmer- trekvaart. Alleen de VVD steunt haar wethouder H.A. Rijks in de verdediging van de collegeplannen. an de Voorschotense De raadscommissie boog zich over iu verbouwd. De kle- het plan van projectontwikkelaar t trekt bijzonder veel iBB Kondor, dat na een door de ge- (toto j. Holvast) meente uitgeschreven prijsvraag als winnaar uit de bus is gekomen. Het plan voorziet in de bebouwing van de nu nog grotendeels 'groene' polder, maar is gesplitst in drie de len. Alleen plandeel A, in de directe omgeving van het zwembad, zou op korte termijn moeten worden ge realiseerd. De 5,8 miljoen gulden die dat moet opbrengen zou vol doende zijn om het zwembad ingrij pend te verbouwen zodat het jaar lijkse exploitatietekort met enkele tonnen kan worden teruggebracht. De plandelen B en C zouden al leen zijn ontwikkeld op verzoek van het provinciebestuur, dat de ge meente heeft verzocht een plan voor het gehele gebied te ontwikke len. Oegstgeest dacht door middel van de prijsvraagprocedure twee vliegen in een klap slaan: de ge meente kreeg gratis een bestem mingsplan in de schoot geworpen en zou bovendien het zwembad goedkoop kunnen verbouwen. Met uitzondering van Groen Links gin gen alle partijen enigè maanden ge leden met deze procedure akkoord.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16