SlêEL LEIDEN Opaalstraat voert actie tegen WBL Weinig schot in stationsplannen Slachthuis wil subsidie van gemeente voor ritueel slachten LEIDSCH DAGBLAD Politie palet verdachte van verkrachting Maatregelen tegen overlast van verkeer bij Pesthuis Verkrachting bij Morssingel WOENSDAG 4 JULI 1990 LEIDEN Er zit geen schot in de plannen voor de omgeving van het Leidse station. Ambtenaren van de directie verkeer en vervoer zijn wel bezig met de uitwerking van vier zogeheten hoofdvarian ten, maar een subsidieaanvraag is nog steeds de deur niet uitgegaan. "We zijn nog even ver als een jaar geleden", bevestigt E. Idema van de directie grondzaken. "Zo lang we geen plan hebben, kun nen we ook geen subsidie aanvra gen". Ze vertelt dat de voornaamste oorzaak van de stagnatie moet worden gezocht bij het AZL. Het ziekenhuisbestuur zou een over eenkomst tekenen op grond waarvan de gemeente een aan vraag voor subsidie kon indienen. Een handtekening is echter nog steeds niet gezet. Volgens een woordvoerder van het AZL wordt nog overlegd over de overeenkomst. Hij kan geen antwoord geven op de vraag waarover nog wordt gesproken. "De reden is voor ons onduide lijk", zegt Idema. "We wachten op een aantal principe-uitspraken. We moeten duidelijkheid hebben over de opstelling van het zieken huis, pas als we weten dat het zie kenhuis wil meewerken, kunnen we verder". Wethouder T. van Rij van ruim- eenkomst met het AZL te sluiten. Eind deze week hebben we weer overleg en ik ga ervan uit dat we dan een stap verder komen". De Leidse wethouders Van Rij en Walenkamp hebben nog niet eerder met het ziekenhuisbestuur gesproken over de tekst van de overeenkomst: "We hebben nog maar een keer een overleg gehad en dat was meer ter kennisma king", aldus Van Rij. Hij denkt dat over het convenant niet veel problemen zullen ontstaan. Hij geeft toe dat het lang duurt voordat subsidie kan worden aan- 'Nog even ver als jaar geleden' "Maar dat is altijd zo met inge wikkelde dingen". Voordeel is, zegt Van Rij, dat de plannen van de gemeente voor de omgeving van het station nu kun nen worden aangepast aan het nieuwe ontwerp dat de NS heb ben gemaakt. Het station wordt nu iets groter dan eerder de be doeling was. "Ik ben wat dat be treft blij dat we de plannen niet twee jaar eerder hebben ge maakt", aldus Van Rij. Hij is niet bang dat door de ver traging te laat duidelijkheid zal zijn over de hoeveelheid subsidie die de gemeente kan krijgen: "Er komt steeds meer geld voor het openbaar vervoer, we hebben de tijd alleen maar mee". J. van den Dries die zich bij het AZL bezighoudt met de stations plannen, gaat er ook van uit dat het ziekenhuis de stationsplan nen van de gemeente onder steunt. Voor een goede verkeers- oplossing is het van belang dat het ziekenhuis het convenant on dertekent omdat een deel van de buslijnen over het AZL-terrein loopt. Overigens had het ziekenhuis bezwaar tegen eerdere plannen omdat die uitgingen van dertien buslijnen die aan de voorkant van het AZL stopten. "Echt voor de voordeur. Der tien lijnen vonden we wat te veel van het goede. Maar de afdeling verkeer en vervoer van de ge meente heeft daarop de afgelopen maand vrij uitvoerig gestudeerd, en ik denk dat ze met een betere oplossing komen. Het gaat naar mijn idee de goede kant op", al dus Van den Dries. Een financiële bijdrage hoeft de gemeente echter niet te ver wachten van het ziekenhuis: "Mijn inschatting is dat dit moei lijk kan. Als ziekenhuis hoeven we niet te zorgen v gen voor verkeer en vervoer". Ook aan de zogeheten Ter- weetunnel die aan de achterkant van het ziekenhuis wordt aange legd, betaalt het AZL niet mee: "Die tunnel is exclusief voor het openbaar vervoer. Wij hoeven niet zorg te dragen voor het open baar vervoer. Natuurlijk is het voor ons prettig dat een open- baar-vervoervoorziening zoals een busstation dichtbij ligt voor patiënten en bezoekers. Maar dat hoeft niet te betekenen dat wij meebetalen, daar zijn anderen voor. Wij zorgen voor de gezond heidszorg". Bij de directie verkeer en ver voer van de gemeente worden de plannen voor de stationsomge ving uitgewerkt. "Ze worden af gestemd op de plannen van de NS. Maar hoe alles er precies komt uit te zien kan ik nog niet zeggen. We weten echt nog niet hoeveel buslijnen waar gaan lo pen", vertelt ontwerper H. van Zeijl. Het is volgens hem de bedoe ling dat in het najaar de uitge werkte plannen worden gepre senteerd. De ambtenaren werken drie hoofdvarianten uit: een lange tunnel onder het Stationsplein, een halflange en een korte tunnel. "En dan is er nog een variant van hoe het verder moet indien die tunnel niet doorgaat", aldus Van Zeijl. Dat plan wordt actueel als blijkt dat niet voldoende geld kan worden binnengehaald voor de aanleg van een tunnel. De Leidse gemeenteraad heeft beslo ten niet meer dan vijftien miljoen gulden voor het project uit te trekken. Dat is veel te weinig, zo dat de hoop van de gemeente is gevestigd op subsidies. Van Zeijl kan niet inschatten wanneer de politiek een besluit kan nemen. "De plannen komen steeds meer onder druk te staan", beseft hij. "De nieuwbouw van het station staat immers voor de deur". Dit najaar beginnen de NS met de verbouwing van de achter zijde van het station. In 1995 moet de bouw van het nieuwe station zijn afgerond. Volgens Van den Dries is er bij het AZL nog tijd genoeg om de plannen, ook voor het Medipark, te ontwikkelen: "Dit jaar moet in grote lijnen duidelijkheid komen over de verkeersafwikkeling en over de parkeervoorzieningen. Het nieuwe gedeelte van het zie kenhuiscomplex wordt in '93 of '94 in gebruik genomen. Dan moet de infrastructuur gereed zijn. Ik denk dat we wat timing betreft voor het AZL wel goed zit ten". Huur wordt gespreid betaald LEIDEN De nieuwe be wonerscommissie van de Opaalstraat en omgeving is een actie begonnen tegen de Woningbouwvereniging Leiden (WBL). Omdat de vereniging nog steeds wei gert te veel betaald geld te rug te storten, roept de com missie de bewoners op hun maandelijkse huur gespreid over Je-maken. De WBL krijgt grote problemen om deze betalingen te verwerken want de computers 'weten immers geen raad met al die ongelijke bedragen', aldus de bewonerscommissie Sa men Sterk in een bewonersbrief die gisteren is verspreid ori|der de 229 bewoners van de flat aan de Opaal straat. De commissie zegt dat iedereen 189 gulden tegoed heeft van de Muziektent op Stadhuisplein LEIDEN In de muziektent die in het verleden werd gebruikt voor al lerlei evenementen in Leiden, wordt morgenavond na afloop van de Peurbakkentocht een jazzcon cert gehouden. Onder de naam Jazz on the Stadhuisplein treden de Frits Landesbergen Big Band en The Little Steamband uit Leiderdorp op vanaf 20.30 uur in tent, die een tijd lang niet is gebruikt. LEIDEN - De politie heeft gisteren een 21-jarige Leidenaar gearres teerd die ervan wordt verdacht af gelopen maandag een 19-jarige stadsgenote te hebben verkracht. De vrouw fietste maandag kort voor middernacht over het fietspad langs de Doctor Lelylaan. Bij het viaduct werd ze plotseling vastge grepen door een man, die haar mee sleepte naar wat bosjes naast de tunnel. Daar werd ze verkracht. Het slachtoffer meldde zich meteen bij de politie met de mede deling dat ze de dader kende. Daar op arresteerden rechercheurs van de zedenpolitie gisteren de 20-jarige verdachte in de woning van een kennis. DE JONG BEËDIGD - A. de Jong uit Leiden is dinsdag beëdigd tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. De Jong (37) neemt de plaats in van oud-Kamervoorzitter D. Dol man die is benoemd tot lid van de Raad van State. Civiel ingenieur Arie de Jong was sinds 1982 lid van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. De Jong richt zich als volksverte genwoordiger op verkeer en water staat, rijksuitgaven, volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. WBL. Verschillende keren zou er bij de vereniging op zijn aangedron gen dat geld terug te betalen, maar 'de WVL weigert iets van zich te la- mene vergadering voor zorgen dat het algemeen bestuur opstapt. F. van Woudenberg, hoofd bewo nerszaken van de WBL, zegt dat al ten horen', aldus de commissie, die tijdens de algemene ledenvergade- overigens vindt het het algemeen bestuur de vereniging moet op stappen. De bewoners hebben gedurende 24 maanden 5 gulden betaald voor de huismeester die uiteindelijk niet is aangesteld omdat uit een enquête bleek dat de meeste mensen dat niet wilden. Verder zou gedurende twaalf maanden 3,50 gulden extra zijn betaald omdat de WBL het schoonmaakprogramma zou verbe teren. Dat is nooit gebeurd, stelt de commissie. De kosten voor vuilaf voer zijn onterecht verhoogd, wat een teveel betaald bedrag van 27 gulden oplevert. Totaal heeft de WBL volgens de berekeningen van de commissie ten onrechte ruim 43.000 gulden ont vangen. Met de toezegging van de woningbouwvereniging dat het geld na 1 juli zou worden terugbe taald, heeft de commissie geen ge noegen genomen: "Na 1 juli is een rekbaar begrip. Wordt het 1 augus tus? of 1 oktober. We weten het niet", staat in de bewonersbrief. wilde voor 25 juni reactie van de WBL maar omdat op dat 'ultimatum' niet is gerea geerd, is de actie opgezet. De bewo nersbrief is gestuurd naar het prive- adres van de bestuursleden en naar de 35 andere bewonerscommissies van de WBL. Het liefst zou Samen Sterk willen dat die andere commis sies adhesie betuigen aan de actie en er tijdens de eerstkomende alge ring is afgesproken dat de financië le dienst gaat berekenen of het be drag juist is dat alle huurders voor servicekosten hebben betaald. "Het seizoen loopt van juli tot juli. In de loop van deze maand wordt een afrekening gemaakt, dat heb ben we de bewonerscommissie la ten weten", aldus Van Woudenberg. Wanneer eventueel een bedrag wordt teruggestort kan hij niet zeg gen: "Volgens de richtlijnen van het ministerie moet dat binnen vier maanden. Dat zou dus voor 1 no vember zijn. Dat is niet onredelijk, want we hebben tijd nodig om alles goed uit te rekenen". Of de bewoners van de Opaal straat inderdaad 189 gulden tegoed hebben, weet hij niet: "De bereke ning* van de bewonerscommissie nemen we voor kennisgeving aan. Dat hebben we ook al laten weten. De werkelijke afrekening maakt de financiële dienst aan de hand van bijdragen en werkelijke kosten die zijn gemaakt". Als de bewoners inderdaad de huur gespreid gaan betalen, moeten LEIDEN - Directeur G. van de volgens Van Woudenberg alle beta- Berg van het Leidse slachthuis wil lingen met de hand worden ver- volgend jaar subsidie aanvragen werkt. "Ze maken het zichzelf moei- voor het ritueel slachten van scha- lijk en ons", zegt hij over de actie, pen voor het islamitische offerfeest. Omdat de bewonerscommissie vol- Maandag en dinsdag werden onge- gens hem al antwoord heeft gekre- veer veertienhonderd schapen ge- gen en omdat de procedure al lange slacht van Marokkanen uit de wijde tijd geleden is afgesproken, ver- regio. wacht hij niet er nog een gesprek Dat is volgens Van de Berg onge- komt met de commissie. veer twee keer zoveel als vorig jaar. ■hapen werden geslacht in het Leidse slachthuis c Marokkanen klagen over hoge prijzen in Leiden Hij denkt dat die toename het ge volg is van het feit dat een aantal slachthuizen in de Randstad het af gelopen jaar dicht is gegaan. Een aantal Marokkanen klaagde over de hoge prijs geslacht schaap. bij vanuit de moskee, die zorgen voor het rituele snijden. Vorig jaar moest al 35 gulden worden betaald. Alles wordt duurder, dus dit ook". Het is volgens hem niet zo dat het 37 gulden per slachten in Leiden veel duurder is dan ergens anders: "In Zoetermeer "De helft van de Marokkanen moet 40 gulden worden betaald e vorig jaar was de prijs in Den Haag ook 40 gulden". Van de Berg verwacht dat de prijs daarna met de kinde- volgend jaar nog hoger zal zijn: "De klagen nu al dat het te duur dus probeer ik volgend jaar sub- heeft een bijstandsuitkering. Het een islamitische verplichting o een schaap te laten slachten op te eten. ren feest te vieren. Voor veel sen is 37 gulden niet op te brengen, gevolg van die hoge prijs is weer dat mensen buiten de stad zelf een schaap gaan slachten. Maar dat is verboden. Ze lopen dan het risico dat het schaap in beslag wordt ge nomen", aldus D. Bounif. Hij en andere Marokkanen bewe ren dat de prijzen elders lager lig gen. Directeur Van de Berg ontkent dat de prijs onnodig hoog is: "Er is veel organisatie nodig om dit goed te laten verlopen. Bovendien zijn er tientallen extra personeelsleden in gezet, hoeveel het er precies zijn weet ik niet. Er zitten ook mensen Leidse politieagenten hielden gis teren toezicht bij het slachthuis aan de Pasteurstraat, waar het een druk te van belang was. Volgens politie- voorlichter D. Graveland waren er geen onregelmatigheden te melden: "Vroeger keken ze niet zo nauw, toen werden de schapen overal ge slacht. Maar nu is het allemaal keu rig geregeld via het slachthuis". De politie kreeg een melding uit de Pa- ramaribostraat waar een dood schaap was gezien. Dat dier bleek legaal geslacht te zijn, aldus Grave land. LEIDEN - Met een expositie sloten gistermiddag 18 scholieren hun studie bouwkunde af aan de christelijke MTS in Leiden. Tekeningen en maquettes toonden het resultaat van de inspanningen die de geslaagden hadden moeten leveren om een alternatief plan te bedenken en uit te werken voor het Sportgezondheidscentrum aan de Lorentzkade. Majella Edelaar uit Wassenaar - het enige meisje dat het eindexamen haalde - en Robert Bader uit Langeraar tonen op de foto de woning met praktijkruimte die zij maakten. De Leidse welstandscommissie had een 'heel posi tief oordeel over dit plan, aldus het tweetal. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Om voldoende parkeer gelegenheid te creëren voor de be zoekers van de Dino-tentoonstel- ling in het Pesthuis wordt beweg wijzering aangebracht naar par keerterreinen van de universtiteit aan de Wassenaarseweg. Vanaf de Plesmanlaan worden bezoekers via het bio-science park naar de Wassenaarseweg geleid. De politie hoopt dat hiermee een ver keerschaos zoals in het afgelopen weekeinde wordt voorkomen. Voorts onderhandelen gemeente, museum en politie met bedrijven in de omgeving van het Pesthuis om te vragen of zij, in navolging van het AZL en de Liam, in de weekeindes hun parkeerplaatsen willen open stellen voor de wagens van bezoe kers. Begin deze week werd nog over wogen parkeerterreinen in te rich ten in buitenwijken. Bezoekers zou den hiervandan met bussen naar het museum worden gebracht. Dit plan is afgeblazen omdat het gevaar bestaat dat ook deze lijnbussen in de file terecht komen. De politie adviseert mensen uit Leiden en omgeving om met de fiets naar het Pesthuis te komen. Bezoekers uit de rest van het land wordt verzocht zo veel mogelijk ge bruik te maken van de trein. LEIDEN - Een 20-jarige vrouw uit Leiderdorp is in de nacht van zater dag op zondag verkracht bij de Morssingel. Het slachtoffer fietste rond 3.15 uur over de Langegracht, toen een man naast haar kwam fietsen. Ter hoogte van de Marktsteeg reed hij de vrouw klem en sommeerde haar onder bedreiging mee te rijden. Na een rit door het centrum kwam het duo uiteindelijk bij de Morspoort, waar de man de Leider- dorpse dwong af te stappen. Vervol gens pleegde hij ontuchtige hande lingen met haar. Daarop nam hij het slachtoffer mee naar een basketbal veldje aan de overzijde van de Mors singel en verkrachtte haar. 'Zelfstandige toekomst voor jonge vrouwen' LEIDEN - De Vrouw-en-Werkwin- kel is per 1 juli met een zogenaamd meidenproject. Het doel hiervan is om vrouwen in de leeftijdsgroep van 16 tot 25 jaar voor te bereiden op een economisch zelfstandige toe komst. Het project bestaat onder meer uit een gratis cursus arbeids- en be roepsoriëntatie. Alle vrouwen die wat willen weten over mogelijkhe den voor beroepen en opleidingen kunnen bij de winkel aankloppen voor informatie en begeleiding. Drie speciaal aangestelde medewer kers gaan zich intensief bezig hou den met deze groep. Het is de bedoeling dat de deelne mers na afloop van de cursus zo ver zijn dat ze een baan aanvaarden of een opleiding kiezen in de door hen gewenste richting. Daarom maakt ook sollicitatietraining deel uit van de cursus. Voorts zijn excursies naar bedrijven en scholen opgeno men in het programma dat 20 dag delen in beslag neemt. Behalve de voorbereiding op werk of opleiding is er veel aan dacht voor de persoonlijke situatie van cursisten. Ze worden gecon fronteerd met de vraag wat ze nu ei genlijk willen, een vaste baan, kin deren of een combinatie daarvan. Volgens directeur H. van Dijk van de Vrouw-en-Werkwinkel Leiden en omstreken moet heeft de cursus daarom ook een functie in de be wustwording van vrouwen. Ze vindt dat 'meiden' ondanks alle emancipatie nog vaak de klos zijn als het bij voorbeeld gaat om de op voeding van kinderen. "Jongens kiezen heel bewust een baan met het idee hun leven lang actief bij ven. Voor meiden geldt nog te vaak dat ze er na enkele jaren mee ophou den". Van Dijk benadrukt dat deze zienswijze niet is ingegeven door een of ander ideaalbeeld over de po sitie van vrouwen. "De overheid heeft vastgesteld dat meisjes vanaf dit jaar worden geacht voor zichzelf te kunnen zorgen, wij springen daarop in". In totaal komen in heel Neder land veertien meidenprojecten. Dat uitgerekend Leiden is uitgekozen als de stad van waaruit Zuid-Hol land moet worden verzorgd, is niet toevallig. Dit heeft te maken met de ervaring die de Vrouw-en-Werkwin kel sinds 1987 heeft opgedaan bij de begeleiding van herintredende vrouwen in het gebied dat naast Leiden ook de Bollenstreek en Rijn land bestrijkt. Via spreekuren, cursussen en persoonlijke gesprekken wordt de ze groep voorbereid op een nieuwe carrière. Ook hierbij is het de bedoe ling dat de cursisten na afloop een baan accepteren of een opleiding gaan volgen. Volgens Van Dijk is deze aanpak succesvol. Alle cursis ten van vorig jaar hebben werk ge vonden of worden aanvullend ge schoold. De vrouwen die bij de winkel aankloppen hebben zeer uiteenlo pende achtergronden. "De ene vrouw wil weer werken omdat dit uit financieel oogpunt noodzakelijk is, de andere twijfelt of ze wel aan de slag kan zonder de carrière van haar man in gevaar te brengen". Van Dijk noemt het opvallend dat deze vrouwen wel dezelfde problemen tegenkomen bij het zoeken naar een baan. "Allen hebben vragen over kinderopvang en achterhaalde op leidingen". Van Dijk denkt dat werkgevers .de voordelen van herintredende vrouwen vaak onterecht onder schatten. "Ze zijn zeer gemotiveerd en hebben een groot verantwoorde lijkheidsgevoel". De argumenten die bedrijven vaak geven om niet met oudere vrouwen in zee te gaan, noemt ze achterhaald. "Als ik over kinderop vang begin, hoor je al meteen dat dit te duur is. Maar men bouwt wel voor een enorm bedrag parkeer plaatsen voor medewerkers bij kan toren. Een crèche, waar je bij wijze van spreken je kinderen kunt par keren, behoort net zo goed tot de ba sisvoorzieningen". Vrouw-en-Werkwinkel is geves tigd aan het Rapenburg 4. Telefo nisch is de winkel te bereiken onder nummer 121630. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15