Joegoslavië valt geleidelijk verder uiteen Hollandse fluitketel 'Barbecue kan creatiever en kleiner' Controle gevaarlijke stoffen vooral overdag [ai=ui=i:i»]:ii:Ki=u Sla lekkerst met pittige dressing Hormonen in het vlees Partij Sovjetunie vraagt mijnwerkers niet te staken Aandeelhouder bedreigt Gist Brocades: forse boete WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA 13 Hoewel de meeste Nederlanders re delijk zuinig omspringen met hun pannen, zijn zij met hun fluitketels wat sleetser. En wat we met pannen niet zo snel zullen doen, kunnen we met een fluitketel wel: we kopen er een die aan de mode onderhevig is. Een mooi voorbeeld van zo'n wat trendy ketel is de Coquette van BK. De ketel heeft een groot handvat, dat als voordeel heeft datje geen ge vaar loopt net met je knokkels tegen het hete metaal te komen. Het hand vat en de greep van de fluitdop zijn leverbaar in de kleuren violet, blauwlila, safraangeel, lichtgrijs, turquoise blauw, zwart en wit. De ketel kost in 1.1-liter uitvoering ƒ49,90 en in 1.75-liter uitvoering twee tientjes meer. Keramische kookplaat Inrichters van keukens hebben een zekere voorliefde voor de kerami sche kookplaat. Niet langer versto ren de aparte pitten van gas- of elek trisch komfoor de strakke lijn van het aanrecht. Alleen een vierkante donkere glasplaat verraadt waar ge kookt wordt. Bij installatie ziet dat er allemaal mooi uit maar na ver loop van tijd loop je het risico dat die mooie strakke plaat wordt ont sierd door ingebrande kringen. Wie deze kringen met een schuurmiddel te lijf gaat komt van de regen in de drup. Door het schuren ontstaan heel fijne krasjes waardoor de kook plaat nog sneller vuil wordt. Er zijn nu speciale schoonmaakmiddelen voor deze platen. Een nieuw pro- dukt is Cera-fix!" op de markt ge bracht door Bolderheij Import in Uithoorn (tel 02975-67035). Met dit middel maakt u niet alleen de plaat schoon maar u brengt ook een be schermlaag aan waardoor hij min der snel inbrandt. Een fles Cerafix kost 14,95 en daarmee kunt u on geveer een half jaar de plaat poet- Het mag geen gooi en smijt maaltijd zijn Hoewel er keuze genoeg is in de nog steeds groeiende groente-aanvoer, willen we het deze keer eens over sla hebben, om te beginnen over Lollo Rosso, een van oorsprong Ita liaanse slasoort, herkenbaar aan de krullerige bladeren met paarsro de randen. De zachtzoete smaak past feitelijk overal bij, maar vooral geroosterd lamsvlees komt ermee tot zijn recht. Kwetsbaar Hoe verser, hoe lekkerder, geldt voor alle slasoorten, maar voor Lol lo Rosso in het bijzonder. Ze is na melijk maar zeer beperkt houdbaar, maximaal twee dagen in de koel kast. Hoeveelheden rekent men niet naar de zwaarte van de krop, maar de grootte. Zo voldoet een flink exemplaar als hoofdgroente ruimschoots voor vier personen. Schoonmaken doet men voor zichtig, de bladeren zijn namelijk vrij teer. Ze kunnen dan ook beter van de stronk geplukt worden; ruw scheuren is uit den boze. Van Eikebladsla kan men daaren tegen de stronk rustig uit de krop draaien, de bladeren vallen dan los uiteen. Eikebladsla, zo genoemd vanwege de - vage - gelijkenis met' het blad van de Amerikaanse Eik, is het hele jaar verkrijgbaar. De smaak heeft iets weg van cashewnoten, zacht en toch pittig. Aanhangers van de zogenaamde 'Nouvelle Cui sine' maken er veel en graag ge bruik van als 'korte pauze' tussen voor- en hoofdgerecht. Tussendoortje Zo'n fris tussendoortje bevordert inderdaad enorm de spijsvertering. Dat geldt ook voor ijsbergsla, het misschien wat minder exotisch ogende broertje van Lollo Rosso en Eikeblad, maar daarom niet minder fris of smakelijk. Van de drie is deze het langst houdbaar, zeker vijf da gen in de groentela. Ijsbergsla laat zich ook stoven, hoewel ze rauw ge woon het lekkerst is. Alle drie de slasoorten komen het meest tot hun recht met een pittige dressing. Een culinaire manier van barbecuen propageren, waarbij de nadruk ligt op kleinere, fijnere specialeiten, dat wil het Voorlichtingsbureau Vlees samen met het Bedrijfschap slagersbedrijf. Ook wil men het publiek uitgebreid voorlichten over veiligheid bij de omgang met vlees en vuur. Het bureau heeft een folder aan de slagers gestuurd, waarin tal van tips zijn vermeld waarmee de grootste missers van een barbecue kunnen worden voorkomen. Ook is onlangs een folder uitgebracht over het bewaren van vlees en vleeswaren, vooral in de zomerperiode. Nu barbecuen in ons land razend populair is geworden, is het aantal problemen ook gestegen. Nog steeds gaat de consument, zo blijkt uit verschillende enquetes, vaak verkeerd om met vlees dat voor de barbecue wordt klaargemaakt. Veel te grote stukken gaan op het roos ter, waaronder de houtskool of bri ketten óf veel te heet zijn óf nauwe lijks gloeien. Het resultaat is vaak verbrand vlees, dat van binnen nog rauw is of droog en taai vlees, waar uit alle sappen zijn weggelopen. "Men kan beter wat minder grote stukken van betere kwaliteit kie zen. De barbecue kan nooit een suc ces worden wanneer we niet leren om op een creatievere en meer culi naire manier met vlees om te gaan", zegt Walter Vesters van het Voor lichtingsbureau Vlees. "De barbe cue mag geen gooi-en-smijtwerk- maaltijd zijn. Je moet de barbecue zien als een meergangendiner datje voor vrienden maakt. Alleen bereid je de gerechten boven open vuur in plaats van op het fornuis. Meer vlees eten tijdens een barbecue hoeft dus niet, eerder minder". "Maar vooral"beter", zegt chef kok Huub Oudshoorn van het bu reau. "Barbecuen is veel meer dan grote porties vlees alleen. Het is een bezigheid die alles heeft te maken met creatief tafelen, waarbij niet de kwantiteit maar de kwaliteit het ac cent moet krijgen. Lekker barbe cuen is niet zoveel mogelijk vlees consumeren tot je er bij neervalt. Het is veel prettiger om fantasierijk - en met oog voor variatie - om te gaan met de ingrediënten". Ook het slagersvakonderwijs gaat de leerlin gen opleiden in het samenstellen van verfijnde barbecueschotels en adviseren en voorlichten van klan ten. Er is een lesprogramma ont wikkeld dat de slagers in spe deze vaardigheden moet bijbrengen. De organisaties gaan in hun voor lichting de komende tijd meer na druk leggen op suggesties voor fij nere gerechten en recepten en tips voor de bereiding van niet-alledaag- se barbecue-hapjes. Behalve het veel gebruikte varkensvlees wordt gewezen op de voortreffelijke ge schiktheid van lamsvlees op de bar becue. "Door op een culinaire manier te barbecuen", verzekert Walter Ves ters, "ben je niet ineens meer geld kwijt bij de slager. Je neemt mis schien wat minder vlees, maar je kiest voor meer variatie, andere soorten. Kleine medaillons van var kenshaas of mini-tournedos zouden de mensen eens moeten proberen. In feite kun je een volledig diner op het rooster bereiden als je er maar de tijd voor neemt". Van onze medewerkster Patricia Schutte, diëtiste Voorlichtingsbureau voor de Voeding Toediening van hormonen is in de EG verboden. Helaas blijkt in Bel gië nog steeds onvoldoende op groeihormonen gecontroleerd te worden en eentiende deel van het in ons land genuttigde rundvlees komt uit dat land. Maar ondanks de strenge controle lappen ook in Ne derland veehouders de wet wel eens aan hun laars. Hormonen vervullen een belang rijke functie in het lichaam van mens en dier; ze hebben een rege lende invloed op weefsels en orga nen. Daarom komen ze van nature voor in produkten van dierlijke oor sprong. Het meest worden in dit verband vlees en vleesprodukten genoemd, maar hormonen zitten ook in melk, vis en eieren. In deze voedingsmiddelen kan daarnaast nog een extra hoeveel heid hormonen worden aangetrof fen, doordat die door de mens aan de dieren zijn toegediend. Daarbij kan men onderscheid maken tus sen lichaamseigen of natuurlijke hormonen en lichaamsvreemde of kunstmatige hormonen. De laatste worden door de farmaceutische in dustrie geproduceerd. Sommige van deze hormonen bevorderen de groei; ze kunnen er ook voor zorgen dat er meer vlees en minder vet wordt gevormd. Normaliter levert het vlees van met hormonen behandelde dieren geen risico op voor de gezondheid. Het enige risico schuilt in nieuwe kunstmatige hormonen die wellicht nog te weinig onderzocht zijn. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding adviseert mensen die op een zo veilig mogelijke manier vlees willen eten, met de volgende punten reke ning te houden: Door de intensieve controle in Nederland is de kans dat men vlees koopt afkomstig van met hormonen behandelde dieren zeer klein. Bo vendien is het gezondheidsrisico van het eten van vlees met extra hormonen ook klein. Wie deson danks het risico wil vermijden der gelijk vlees te kopen, kan beter geen kalfsvlees kopen. De mogelijkheid dat extra hor monen worden aangetroffen in vlees van runderen, varkens, kip pen of andere dieren is veel kleiner dan bij kalfsvlees. Vlees van scharrelvarkens en van 'biologisch' gefokt vee is vrij van extra hormonen. Wie hormonen helemaal uit de weg wil gaan, kan het vlees laten staan. Ook zonder vlees kun je ge zond eten; wie het vlees weglaat, krijgt bovendien minder vet bin nen. In het boekje Eten zonder vlees, dat kan! van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding staat daarover praktische informatie. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Explosieve lading in haven Rotterdam doorgelaten ROTTERDAM (ANP) Het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen in de Rotterdamse ha ven, waar 24 uur per etmaal schepen komen en gaan, werkt alleen tijdens kantooruren van half negen tot vijf uur. Na die tijd en in het weekeinde is er een piketman bereikbaar, die alleen voor calamiteiten wordt gewaar schuwd. Dat blijkt, uit informatie van het Gemeentelijk Havenbedrijf. Hierdoor kon het gebeuren, dat het Belgische binnenschip 'Seolto' be gin juni met een explosieve lading, die ruim drie keer zo groot was als wettelijk toegestaan, uit de Rotter damse haven richting Antwerpen kon vertrekken. Het Korps Controleurs Gevaarlij ke Stoffen, dat onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat ressor teert, heeft in Rotterdam slechts tien controleurs beschikbaar die steekproefsgewijs alle transporten van gevaarlijke stoffen (per binnen schip, zeeschip, over de weg, per vliegtuig) controleren. Als de 'Seol to' overdag uit Rotterdam was ver trokken, was de kans iets groter ge weest dat via een steekproef was ontdekt dat het schip 18 in plaats de toegestane 5 ton organische nacht aan het coördinatiecentrum van het Gemeentelijk Havenbedrijf, dat het met 18 ton van het zeer ex plosieve tertiair butyl-peroxyde- benzoaat op weg was naar Antwer pen. Volgens een woordvoerster van het Gemeentelijk Havenbedrijf werd hierop een fax gestuurd aan het Korps Controleurs. Die werd echter pas de volgende ochtend ge lezen. Het schip werd op 8 juni in het Zeeuwse Rilland door het Korps Controleurs stilgelegd. De contai ner met de explosieve lading werd op 19 juni op een vrachtwagen gela den voor verder transport. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer heeft over het transpórt schrif telijke vragen gesteld aan minister Maij-Weggen (verkeer en water staat). Het kamerlid Eversdijk wil onder meer weten hoe het mogelijk was, dat de 'Seolto' de verboden hoeveelheid in Rotterdam kon la den. luut noodzakelijk dat er meer con troleurs komen en dat de bereik baarheid van het korps wordt ver beterd. Overigens acht hij de kans dat er met een explosieve lading iets gebeurt uiterst klein. De verpak kingsvoorschriften voor gevaarlijke stoffen zijn zo streng, dat er vrijwel niets kan gebeuren. Hij wijst er ook op dat de interna tionale voorschriften voor het ver voer van gevaarlijke stoffen per bin nenschip binnenkort worden gewij zigd. De toegestane hoeveelheid wordt dusdanig verhoogd, dat de la ding van de 'Seolto' wel volgens de regels zou zijn geweest. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat ontkent dat het Korps Controleurs na kantoortijd alleen voor calamiteiten bereikbaar is. Het aantal controleurs wordt voorlopig niet uitgebreid, wel zal in wissel diensten gewerkt gaan worden, al dus het ministerie. AFSLUITDIJK Zwanenmeer was het gistermiddag op het IJsselmeer. Een school zwanen werd door de fotograaf vastgelegd bij de fuiken langs de Afsluitdijk. (foto ANP, Muziekwarenhuis AMSTERDAM (GPD) - Amster dam wellicht twee zeer grote spe ciaalzaken met videobanden, lp's, cd's en cassettes. Behalve Free Record Shop, die met zijn Fame Music een pand betrekt bij de Dam, blijkt Ook de Britse winkel keten Virgin Megastores belang stelling te hebben voor een vesti ging in het centrum van Amster dam. Volgens de plannen komen beide zaken op een steenworp van elkaar. MOSKOU (Rtr/AFP) - De nistische partij van de Sovjetunie heeft de mijnwerkers in het hele land vancohtend opgeroepen van hun staking op 11 juli af te zien. Een grote meerderheid stemde tijdens het 28-ste Partijcongres, dat mo menteel in Moskou wordt gehou den, voor de oproep. De mijnwerkers in de Donbass, in het zuiden van de Oekraine, hebben tot de actie opgeroepen uit protest tegen het uitblijven van verbetering in de leefomstandigheden en voed selvoorziening. In de Koezbass, in Siberië, zijn de mijnwerkers echter verdeeld over het houden van een 'politieke' staking van 24 uur. Op 11 juli is het een jaar geleden dat de mijnwerkers een voor de Sovjet-economie verlammende sta king begonnen. De mijnwerkers menen nu dat van de na afloop van de staking gedane beloften van de regering niets terecht is gekomen. Het congres riep Sovjet-president Michail Gorbatsjov en premier Ni- kolaj Ryzjkov op voor de televisie uitleg te geven over hun beleid ten ARCHEOLOGEN - De Vlaarding- se archeologische vereniging He- linium hoopt bij opgravingen in de Hoogstraat in Vlaardingen resten uit de vroege Middeleeuwen (zeven de eeuw) te vinden. Proefboringen voordat Helinium aan de opgravin gen begon, toonden vage sporen van menselijk leven in deze periode van de mijnwerkers en met hen te gaan praten over mogelijkhe den voor een compromis. Eerder had Gorbatsjov de mijnwerkers als opgeroepen van acties af te zien. "Het is nu niet de tijd voor ultima tums en conflicten", zei hij maan- Illegale gokbazen uit voorlopige hechtenis vrijgelaten ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse rechtbank heeft twee van de drie verdachten die in voorlopige hechtenis zaten wegens het drijven van illegale casino's onder meer in Roosendaal vrijgelaten. De beken de Rotterdamse ex-gokkoning Henk S. blijft in voorarrest. Officier van justitie mr. De Jonge wilde die invrijheidsstelling koste wat het kost voorkomen omdat het gerechtelijk vooronderzoek tegen de verdachten nog niet was afge^ rond. Bovendien liep er tegen dè drie ook nog een fiscaal fraude-on derzoek van het recherche-'kaalp- lukteam'. Aan de arrestatie van het drietal, nu zo'n drie maanden geleden, ging een grootscheeps justitieel onder zoek vooraf dat in augustus vorig jaar is begonnen. Uiteindelijk resul teerde dit in een geruchtmakende grootscheepse opsporingsactie. peroxyde aan boord had, zo zegt een Volgens de medewerker van het medewerker van het korps, die niet Korps Controleurs is het om een met name genoemd wil worden. goede controle in de Rotterdamse Het schip meldde rond midder- haven uit te kunnen oefenen abso- LEEUWARDEN (GPD) - Grote irritatie over het koersverloop van de aandelen van Gist Broca des te Delft bracht een 46-jarige inwoner van Oudehaske tot een heel ongebruikelijke stap. Op 8 april van vorig jaar verstuurde hij een fax aan directeur G. Bresser van deze onderneming een be richt met de tekst: "Als die vuile overnamegeruchten weer de kop opsteken en jullie verhinderen dat niet, schiet ik je vanavond nog een kogel door je stomme dikke kop". Voor deze bedreiging moest de boze aandeelhouder zich gisteren voor Leeuwarder politierechter mr. Duursma-Olthuis verant woorden. Hij kende de bedrijfsdi recteur van de financiële perspu blicaties die hij las. Overigens wist hij naar zijn zeggen niet eens waar de man woonde. Op de terechtzitting bleek dat de gedaagde nog twee andere fax berichten had verzonden. Die hadden naar de mening van offi cier van justitie mr. De Roon "minstens een even dreigende strekking". Hij sprak van een 'zeer zware bedreiging'. Volgens hem weetje in zulke gevallen niet hoe serieus je zoiets moet nemen. Hij merkte op, dat zo'n bedrei ging tot moeilijke toestanden met bewakers en gepantserde auto's kan leiden. De politierechter von niste overeenkomstig de eis: 5000 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. BUDAPEST Echt onverwacht kwam het niet dat het Sloveense parlement maandag besloot de deelrepubliek souverein te verkla ren. De kleinste Joegoslavische re publiek neemt sinds een half jaar steeds verder gaande stappen op weg naar zelfstandigheid. Vorige week kondigde de Sloveense presi dent Milan Kucan al aan dat de re publiek binnen een jaar met een nieuwe grondwet zal komen, waar in de ruimte wordt opengelaten voor echte onafhankelijkheid. Maar ook als die onafhankelijk heid er niet komt, heeft Slovenië verregaande plannen. Het land wil in ieder geval een eigen leger, een eigen buitenlandse politiek en eventueel zelfs officiële grenzen met de rest van Joegoslavië. Wat daarvan terecht komt, is natuurlijk punt twee: eigen ambassades, zoals Slovenië die wil, zullen er alleen maar komen als de deelrepubliek internationaal wordt erkend. Bij de eerste vrije verkiezingen in Slovenië in april was zelfstandig heid voor de republiek een van de belangrijkste campagnepunten. De enige vraag destijds was: hoe ver gaan we? Moeten we in een confe deratie met Joegoslavië blijven, of worden we volkomen onafhanke lijk? De communisten, en dus ook president Kucan, waren voorstan der van een confederatie. Maar de verkiezingen werden uiteindelijk gewonnen door Demos, een club van een aantal partijen die met Joe goslavië wilden breken. Nu de Sloveense premier Aloiz Peterle gisteren heeft verklaard dat Slovenië niet uit de Joegoslavische federatie zal stappen, lijkt een con federatie nog steeds de meest waar schijnlijke oplossing voor de pro blemen. Het is opvallend dat De mos de laatste tijd steeds meer in de richting van een confederatie is op geschoven. De organisatie verklaar de zich vorige week zelfs bereid deel te nemen aan onderhandelin gen in Belgrado over een nieuw confederatief verband. De problemen van volledige onaf hankelijkheid namelijk zijn groot en dat realiseren de Slovenen zich natuurlijk ook. Aan de ene kant er varen ze Joegoslavië als een blok aan het been, omdat 10 procent van het Sloveense nationale inkomen tot nu toe moest worden afgedragen aan de centrale regering in Belgra do. Aan de andere kant heeft Slove nië Joegoslavië economisch nog steeds nodig. Tweederde van de Sloveense export gaat naar de Joe goslavische buurlanden en Slove nië is voor zijn energie een behoor lijk deel afhankelijk van de grote te genstander Servië. Bovendien be seffen veel Slovenen dat het in te genspraak met de tijdgeest is om op te splitsen in kleine peuterlandjes, terwijl de rest van Europa juist be zig is politiek, economisch en soci aal naar elkaar toe te groeien. Wat de Slovenen uiteindelijk doen, zal vooral worden bepaald door de koers die de rest varv Joego slavië volgt. Buurrepubliek Kroatië heeft ook al voor een confederatie of eventueel onafhankelijkheid geko zen. Maar de grootste Joegoslavi sche republiek, Servië, voelt daar vooralsnog weinig voor. In Servië heeft de Communistische Partij nog steeds de touwtjes in handen en partijleider Slobodan Milosevic lijkt absoluut niet van plan zich soe pel tegenover Slovenië en Kroatië op te stellen. De Servische partijlei der, die strakke communistische denkbeelden paart aan een flinke dosis nationalisme, voert een poli tiek die geheel en al gericht is op machtsbehoud van zijn republiek. Wieg Dat blijkt vooral in zijn politiek ten opzichte van de provincie Kosovo. Servië claimt het gebied, dat voor 90 procent door Albanezen wordt be woond. als de wieg van de Servi sche natie. Kosovo was tot nu toe een autonome provincie, maar deze week besloten de Servische afge vaardigden in het provincieparle- ment die autonomie ongedaan te maken. Op hetzelfde moment rie pen de Albanese afgevaardigden buiten op de stoep van het parle mentsgebouw de onafhankelijk heid van Kosovo uit. Die stap zal in praktijk niet veel inhouden, maar hij is wel tekenend voor de verbrokkeling in Joegosla vië. Het land gist met steeds openlij ker conflicten en eigenlijk verwacht niemand nog dat Joegoslavië het in de huidige vorm nog lang zal vol houden. Een confederatie lijkt uit eindelijk de enige uitweg om nog iets van de eenheid te redden. Maar dan zullen de partijen wel snel met elkaar aan tafel moeten gaan zitten om te praten. Naarmate onderhan delingen langer worden uitgesteld, kunnen de standpunten wel eens zo verhard zijn, dat geen gesprek meer mogelijk is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13