'Mens subtropisch dier' Kernafval in zoutkoepel Per zonnezeil naar rode planeet Mars ra =i 4 =immm •- Gunstig effect vitamine op kanker sterk betwijfeld Gehandicapte Hipparcos werkt boven verwachting Problemen met kerncentrales Hoe reageert ons lichaam op hitte vakantielanden? Oost-Duitsland enige land ter wereld Ontspannen helpt niet tegen lichte vorm hoge bloeddruk EINDREDACTIE HANS SONDERS MAASTRICHT (ANP) - Er bestaat grote twijfel aan de algemene bewering dat vitamine een gunstig effect heeft op kanker. Aldus ir. R. de Vet van de vakgroep Epidemiologie en Gezondheidszorgonderzoek van de Rijksuni versiteit in Maastricht. Dikwijls wordt beta-caroteen aangeprezen als een anti-kankermiddel. Deze stof komt veel voor in groente en fruit, zoals wortelen, boerenkool en sinaasappelen. In een onderzoek bij ongeveer 300 vrouwen, allen in een voorstadium van baarmoederhalskanker, heeft de onderzoekster geen gunstig effect kunnen aantonen. De door De Vet onderzochte vrouwen werden in twee groepen gedeeld. De ene kreeg capsules met beta-caroteen erin, de andere een middel zon der, een zogenoemd placebo. De dosis was ongeveer vier keer de hoeveel heid die men met een normale voeding dagelijks binnen krijgt. Na drie maanden werd beoordeeld of de ernst van de afwijking dankzij de vitamine was afgenomen. Dit bleek niet het geval. Bij de v geen beta-caroteen hadden gekregen, was er even vaak sprake betering. DEN HAAG (ANP) - De astronomi sche satelliet Hipparcos, die vorig jaar door een technisch mankement niet in de juiste baan om de aarde te rechtkwam, werkt nu boven ver wachting. Naar alle waarschijnlijk heid zal het wetenschappelijk doel van de missie voor het grootste ge deelte kunnen worden bereikt. Wetenschappelijk projectleider Michael Perryman liet zich op het ruimtevaartcongres van de Interna tionale Organisatie voor Ruimteon derzoek, COSPAR, in Den Haag, optimistisch uit over de weten schappelijke resultaten van de as tronomische satelliet. E. Hog van het universitaire observatorium in Kopenhagen, zei dat de missie, waarvan astronomen aanvankelijk heel veel van verwachtten, nauwe lijks hinder zal hebben van de han dicap. Hij is er vast van overtuigd dat Hipparcos in staat zal zijn de ko- mende drie jaar de positie van 400.000 sterren nauwkeurig vast te stellen. Het uiteindelijke succes van de missie is onder meer afhankelijk van de levensduur van Hipparcos. Nu de satelliet niet in de beoogde baan rondcirkelt, kunnen de zon nepanelen, waaraan Hipparcos zijn energie ontleent, degraderen als ge volg van de radioactieve straling van de Van Allen-gordels. Perry man verwacht echter dat de satelliet de voor de samenstelling van de zo genoemde Tycho-atlas, van het fir mament benodigde drie jaar zal overleven. Hipparcos werd 8 augustus 1989 gelanceerd van de Europese lan ceerbasis Kourou in Frans-Guyana. Door de weigering van een raket motor bleef de satelliet steken in een elliptische baan om de aarde. Daarbij komt Hipparcos regelmatig in de schaduw van de aarde terecht, zodat de zonnepanelen minder energie van de zon opvangen. Ge bleken is echter dat de satelliet deze passages overleeft. De projectleiders moesten de missie geheel opnieuw programme ren en bijstellen. Dankzij de inscha keling van drie extra grondstations in Kourou, Australië en Californië, naast die van de Europese ruimte vaartorganisatie ESA in Darmstadt, kan Hipparcos nu voor 93 procent van de tijd worden gevolgd. Gedu rende ongeveer 70 procent van de omlooptijd kunnen wetenschappe lijke gegevens worden verkregen. De kerncentrale Bors- sele heeft in de lente acht weken langer stil gelegen dan gepland voor een reparatie die 24 miljoen gulden heeft gekost. Het ging hier om reparatie van bevestigingsbouten in een hulpconstructie die de reactorkern op zijn plaats moeten houden. Een kortsluiting in de kerncentrale Dode- waard op 2 februari van dit jaar heeft het falen aangetoond van de noodstroomvoor- ziening aldaar. De kortsluiting ontstond toen een aardingska- bel verkeerd werd aangelegd. Dit gaf een steekvlam, waarbij twee technici brand wonden opliepen. Door de kortsluiting viel de stroomtoevoer naar de kerncentrale uit. De noodstroom- voorziening bleek niet te werken, zodat men op noodaccu's moest overschakelen. Beide technici hebben twee weken in het zieken huis gelegen. Ze zul len geen blijvend let sel aan het ongeval overhouden. De reparatie aan de kerncentrale Borssele moest vanwege de ho ge straling in het reac torvat gebeuren met op afstand bedienbare apparatuur. In februa ri werd verwacht dat de reparatie vier tot zes weken zou duren, maar dat is uitgelopen tot acht weken. De samenwerkende elektriciteitsbedrijven SEP hebben de beide voorvallen nu aan de Tweede Kamer ge meld. We hebben al weer een paar voorproefjes gehad en als het even meezit zullen we deze zomer nog wel een aantal warme dagen krijgen. Toch neemt een groot aantal mensen het zekere voor het onzekere en boekt een vakantie in zuidelijker, vooral warmer, streken. Het aantal mensen dat de winterkoude verruilt voor de warmte stijgt ook nog steeds. Kan het menselijk lichaam - gewend aan ons gematigd klimaat - de vaak heel hoge temperaturen in subtropische landen eigenlijk goed verdragen? Die vraag lijkt temeer gerchtvaardigd bij plotselinge overgangen door het reizen per vliegtuig. Thermofysioloog drs. George Ha- venith van het Instituut voor Zin tuigfysiologie TNO in Soesterberg ziet voor fitte mensen weinig pro blemen: "De mens is eigenlijk een subtropisch dier. Onder onze kleren heerst meestal ook een temperatuur van 28 graden". Hoewel ieder mens het anders zal aanvoelen, kunnen we volgens Ha- venith nauwelijks spreken van ech te warmte-acclimatisatie. Natuur lijk zullen veel mensen bij de eerste echt warme dag last kunnen heb ben van de hitte. Maar na zo'n tien dagen hoor je er bijna niemand meer over. Dat is, zo meent Haven- ith, echter een zuiver gevoelsmatige kwestie. Daarnaast heb je de feitelij ke fysiologische aanpassing, ofte wel hoe reageert het lichaam op warmte. Havenith: "Bij niet geacclimati seerde mensen zie je dat ze erg onre gelmatig zweten. Zodra mensen wat gewend zijn, zweten ze meer en beter verdeeld over het lichaam. Bij eenzelfde lichaamstemperatuur zweet een geacclimatiseerd mens bij een temperatuur van ongeveer 30 graden anderhalf keer zoveel. Door het doelmatiger zweten zal hij echter het gevoel hebben dat het koeler is. Het lijkt alsof ze minder zweten, maar ze zweten wel dege lijk, maar niet alleen in bijvoorbeeld het gezicht". Zweten Dat zweten is op zich een goed te ken. Hoe meer men zweet hoe beter, stelt Havenith. "Het lijkt wat op in spanning. Bij inspanning produ ceert je lichaam meer warmte. Wie veel aan sport doet is in feite al be hoorlijk geacclimatiseerd en zal weinig last hebben van tempera tuurschommelingen. In wezen is sporten een soort training voor het verdragen van warmte". Het menselijk lichaam reageert op warmte door een verwijding van de bloedvaten, zodat er meer bloed naar de huid stroomt. Vandaar de 'rode koppen' bij de eerste warmte. De bloeddruk zakt en het hart zal moeite hebben de noodzakelijke bloedcirculatie op gang te houden. Het zal onregelmatiger werken en minder doelmatig. Bij extreme hitte kan het hart het niet bijhouden en krijg je verschijnselen als flauwval len. Bij een gezond persoon verdwij nen deze verschijnselen na enkele dagen. Havenith: "Je bouwt een re serve op. Daardoor vermindert de last van duizeligheid. De plotselin ge overgang van kou naar warmte die'je ziet bij vliegreizen, is op zich geen probleem. Het lichaam kan daar goed tegen. De problemen doe men op voor mensen met kwalen in de sfeer van te hoge bloeddruk en hartaandoeningen. Overigens zou ik niet willen aanbevelen de over gang te vertragen door met de auto te gaan. Het schijnt dat de toene mende warmte het prestatievermo gen negatief beïnvloedt". Zoals Havenith al opmerkte is de mens van origine eigenlijk een sub tropisch dier. Door verspreiding heeft hij zijn woongebied verplaatst naar omgevingen met omstandig heden waarop zijn lichaam veel slechter is ingesteld. Bijvoorbeeld onherbergzame oorden in het hoge noorden, maar ook tropische woes tijnen. Wie in een koud klimaat ver blijft en nooit geprikkeld wordt te zweten zal een slechter aanpas singsvermogen hebben bij plotse linge warmte. C. Kleding Als fysiologisch systeem, zo meent Havenith, is de mens evenwel heel goed in staat in de tropen te leven. Op zich is het dubbel tellen van tro penjaren eigenlijk onzin, maar daar zullen ook andere factoren als ge zondheidszorg een rol in spelen. Kleding speelt een belangrijke rol in het aanpassingsproces. Onder de kleding in de normale woonomge ving van een mens heerst een tem peratuur die niet zover afwijkt van Drs. George Havenith. (foto gpd) de subtropische. Havenith: "Het probleem is ech ter dat door culturele patronen mensen gedwongen worden kleren aan te houden die ze eigenlijk beter uit kunnen trekken. Daarnaast hou den velen zich niet aan andere leef regels in warme gebieden, zoals werken in de vroege koelere och tenduren en rusten in de middag. Dat bijvoorbeeld Berbers zich in onze ogen nogal zwaar kleden is niet alleen een kwestie van aanpas sing aan de warmte. Berbers zijn no maden en hebben maar één pak kle ren. In de woestijn is het 's nachts koud en overdag heet, dan kies je voor kleding die beide kan weer staan. De kleuren zijn veelal cultu reel bepaald en anders dan vaak ge dacht, niet zozeer door het isolerend vermogen". Te weinig drinken Het grote verlies van vocht bij veel warmte moet weer aangevuld. Vol gens Havenith hebben veel mensen de neiging te weinig te drinken. Het is heel goed om constant binnen handbereik iets te drinken te heb ben en liefst niet te zoet. Water is prima, maar geeft snel een vermin dering van het dorstgevoel. Fris dranken hebben dat in het alge meen minder. De veel gehoorde waarschuwing niet teveel te drinken, omdat je dan alleen maar meer gaat zweten is vol gens de fysioloog gevaarlijke onzin. Het zoutverlies door zweten vormt zelden een probleem. Problemen treden pas op bij een tekort van meer dan dertig gram. Ons dieet is echter in het algemeen zo zoutrijk dat zulke tekorten alleen maar voor komen in heel hete landen en bij zware inspanning, en zelfs dan pas na een aantal dagen. Bij de bescherming tegen warmte speelt de bron een grote rol. De be langrijkste bron van warmte is de directe zonnestraling. Om je daar te gen te beschermen is afscherming van de zon de beste aanpak. Haren isoleren weliswaar, toch is het dra gen van een hoed verstandig, meent Havenith. Kleding die de straling tegenhoudt, maar wel luchtig is, is het beste. Over de vraag of zweetop- nemende kleding, bijvoorbeeld ka toen, beter is dan kunststof, zijn on derzoekers het niet eens. Dit hangt vooral af van het gebruiksdoel. Doorweekte kleding kan een te ster ke afkoelende werking hebben. Ab sorberende kleding voelt wel pretti ger aan dan kunststof. Beweging Beweging is op zich goed voor het verdragen van warmte. Als je lang zit, zakt een deel van je bloed en is de circulatie niet optimaal. Dat wil niet zeggen dat de warmtereiziger zich zou moeten uitsloven, maar normale beweging is beslist aan te bevelen, aldus Havenith. Medicijn gebruik daarentegen kan een nega tieve invloed hebben op het aanpas singsvermogen. Dat geldt in het bij zonder voor middelen die ingrijpen in de werking van het hart of de bloedcirculatie. Gebruikers van die medicijnen doen er goed aan de arts te consulteren alvorens af te reizen. In de nazomer van 1992 wil men enkele merkwaardige ruimtevaartuigen in de richting van de planeet Mars sturen. Het meest opmerkelijke aan deze ruimtesondes is, naast het geheel afwezig zijn van zoiets als een motor en het feit dat nu nog volstrekt onbekend is wat die dingen daar bij de Rode Planeet zullen doen, hun vorm: het zijn grote zeilen van flinterdun materi aal. Ze zijn bestemd om als het ware te surfen op de stralingsgolven van de Het idee van 'zonne-zeilen' is niet nieuw en misschien is de lancering van deze vaartuigen het daadwerkelijke begin van een andere veel zuiniger manier van ruimtereizen. Van onze correspondent Ben Apeldoorn In de maanden augustus en septem ber 1992 is het precies 500 jaar gele den dat de Portugese zeevaarder Christoffel Columbus Amerika (om precies te zijn: één van de Bahama- eilanden) ontdekte. En dat moet in 1992 worden gevierd, zo vindt de en kele jaren geleden ingestelde Inter nationale Jubileumcommissie '500- jarige herdenking van Columbus'. Deze commissie treedt onder meer op als sponsor van een meervoudi ge zeiltocht die moet starten op 3 augustus 1992. De zeiltocht die de Jubileumcom missie zich voorstelt gaat echter niet over zee maar door de ruimte. Minstens drie 'voertuigen' zullen moeten worden gelanceerd: door de Verenigde Staten, Europa en .een aantal Aziatische landen. Op de lan ceringen na, met behulp van con ventionele raketten om de nuttige lading aan de aardse zwaartekracht te ontworstelen, komt bij de rest van de maandenlange expeditie geen motor meer te pas. 'Zonnewind' Eenmaal in de ruimte gekomen openen de neuskegels van de raket ten zich en daaruit komen, als reu- zenvlinders uit glanzende kokons, volgens een speciale techniek opge vouwen zeilen tevoorschijn die zich in de ruimte langzaam ontvouwen tot honderden meters grote lappen ragdun materiaal, verstefkt door een vederlicht buizensysteem. En dan, zo op het eerste gezicht vreemd genoeg, begint een reis met steeds toenemende snelheid. Onze zon straalt niet alleen foto nen (lichtdeeltjes) uit die wij als licht en warmte ervaren maar ook een menigte andere deeltjes zoals elektronen en protonen. Deze on zichtbare 'zonnewind' verspreidt zich in alle richtingen en dringt diep in de ruimte door. De zonnewind veroorzaakt onder andere het be kende verschijnsel dat staarten van kometen altijd van de zon af gericht zijn. Dat komt doordat de van een komeetkern loskomende stof- en gasdeeltjes door de zonnewind als het ware worden weggeblazen en al is de zonnewind veel ijler en minder krachtig dan de wind op aarde, ge tuige de lengten van de staarten van sommige kometen (soms meer dan 100 miljoen kilometer) is de kracht die de zonnewind uitoefent toch niet onbelangrijk. Geweldige snelheden In de ruimte is een voorwerp dat zich ver van een planeet bevindt vrijwel niet onderhevig aan zwaar tekracht en door dat voorwerp zo groot en licht te maken als maar mo gelijk is, kan zonnewind als voort stuwingsmechanisme worden ge bruikt. Zelfs het licht van de zon, bundels fotonen dus, oefent een zekere kracht uit. De grote voordelen zijn. dat er veel minder raketbrandstof nodig is om die lichtgewichtzeilen in de ruimte te brengen, dat de 'kos mische brandstof overal in ons zon nestelsel al aanwezig is en dat er een onafgebroken versnelling optreedt: het begint langzaam maar mondt uit in duizelingwekkende snelhe den. Bovendien kan men de koers van het zeil beïnvloeden door de hoek tussen het zeilvlak en de zon te Een tekening van een 55 meter groot zonnezeil dat in 1982 had moeten worden gelanceerd voor een ontmoeting met de komeet Halley. Het project werd echter door NASA om bezuinigingsredenen afgeblazen. (foto gpd) veranderen, net zoals surfers doen controleerd. De enige zoutkoepel ter wereld waarin kernafval wordt opgeborgen bevindt zich in Oost-Duitsland. Het gaat hier om opslag van licht- en middel-actief afval in de zoutkoepel bij Morsleben. Dat blijkt uit recente informatie van Atomforum, de be langenvereniging van kernenergie in West-Duitsland. Het gevaarlijkste kernafval wordt gevormd door gebruikte brandstof- staven van kerncentrales omdat die hoog-radioactief, giftig en warmte- afgevend zijn. De brandstofstaven van de Oostduitse kerncentrales gaan na een tussenopslag van vijf jaar terug naar Rusland. Dit land le verde zowel de verse brandstofsta ven als de kerncentrales. In Oost-Duitsland heeft de over heid daarom uitsluitend te maken met de opslag van licht- en middel- actief afval afkomstig van kerncen trales, onderzoekscentra en van 150 bedrijven die radioactieve bronnen gebruiken. Het gaat jaarlijks om in totaal 500 kubieke meter vast en 1.000 kubieke meter vloeibaar afval. Eind jaren zestig gaf de overheid de voorkeur aan een centrale op slagplaats in een vroegere zoutmijn. Aanvankelijk kwamen tien zout- koepels in aanmerking. Daarbij werd gelet op de geologische en wa terloopkundige omstandigheden, op de specifieke kenmerken van de mijn en op de kosten. Uiteindelijk viel de keuze op de mijn met de naam Bartensleben, dicht bij de plaats Morsleben in Maagdenburg. met hun zeil en de wind. De plannen van de Jubileumcom- Het is de bedoeling van de jubile umcommissie om de diverse zonne- zijn nog steeds niet verder zeilen in de richting van de maan te dan de tekentafel gekomen. Toch laten 'blazen' en van daaruit koers heeft het in het Californische Zuid- te zetten naar de planeet Mars. Af- Pasadena zetelende World Space hankelijk van het type zonnezeil Foundation enkele jaren geleden al kan de 'Rode Planeet' in één tot vijf een stuk voor een 55 meter groot jaar worden bereikt, zonne-zeil laten maken: een soort discusvormig zeil met een middel lijn van maar liefst 185 meter. Of het hele project letterlijk en fi guurlijk van de grond komt hangt af van de verrichtingen van een rijke, Het Massachusetts Institute of Amerikaanse zakenman. Die maakt Technology (MIT) in Cambridge zich sterk om twintig miljoen gul- te be- claimt het meest doelmatige lichtste zeil te hebben uitgedokterd. Het moet er van ver af uitzien als een soort broze sneeuwvlok en be staat uit acht straalsgewijs opgestel de, 30 meter lange holle cylinders, elk anderhalve meter dik. De wan den van die cylinders zijn zo dun dat ze hier op aarde al zouden bre ken door een zuchtje wind. Het ge heel weegt dan ook nog geen twin tig kilogram. Deze 'Heliogyro' dankt riiet alleen zijn naam aan de zon maar ook aan het feit dat hij langzaam ronddraait, zoals een gyroscoop doet. Door die draaiing (rotatie) kan de stand in de ruimte van de Heliogyro worden ge- van 500 jaar geleden te herdenken.' den los te peuteren, ginnen. De zeilen variëren in prijs van zes tot 30 miljoen gulden en daan ko men natuurlijk de lanceerkosten en die van de nog te ontwikkelen in strumenten bij. Want dat is ook nog eer\ grote vraag: wat gaan die zeilen nu eigenlijk bij Mars doen? Het is bijvoorbeeld niet zo'n heksentoer om een lichtgewicht TV-camera mee te voeren, dan heb je tenminste wat aan zo'n kostbare expeditie. Volgens de Jubileumcommissie is daar nog niet goed over nagedacht: 'Het lijkt ons gewoon een leuk idee op die manier Columbus' tocht AMSTERDAM (ANP) - Het volgen van een speciale thera pie of het op eigen houtje ont spannen, helpen niet om lichte vormen van hoge bloeddruk te bestrijden. Tot die bevinding is internist dr. G.A. van Mont- frans van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Am sterdam gekomen bij een on derzoek naar het effect van dergelijke methodes. Van Montfrans gaf een groep van 35 patiënten met een licht verhoogde bloeddruk in het AMC gedurende acht weken een training in het verrichten van ontspannende activiteiten die zij dagelijks twee keer een kwartier moesten uitvoeren, aldus een bekendmaking van het AMC- Daartoe behoorden spierontspanningsoefeningen, meditatie en het luisteren naar rustgevende cassette bandjes. Een controlegroep werd ge vraagd twee keer per dag een kwartier rustig te zitten, maar kreeg daarvoor geen verdere instructies. Aan de deelne mers was gevraagd tijdens de onderzoeksperiode niets aan hun leefstijl te veranderen. Bij beide groepen patiënten werd na een jaar geen verla ging van de bloeddruk gecon stateerd, aldus het AMC. Van Montfrans benadrukt dat het gezien de resultaten van zijn onderzoek extra noodzakelijk blijkt dat patiënten de voorge schreven leefregels (bij voor beeld het volgen van een zout loos dieet, stoppen met roken), zorgvuldig naleven. In een aantal gevallen kan het soms ook noodzakelijk zijn medicij nen voor te schrijven. Tijdens het onderzoek kregen de pa tiënten geen medicijnen voor geschreven. In de mijn Bartensleben werd tussen 1912 en 1969 voornamelijk kalizout en steenzout gewonnen. Op een diepte tussen 386 en 506 me ter werden op vier niveaus gangen stelsels aangelegd van waaruit holle ruimten van maximaal honderd meter lang, dertig meter breed en dertig meter hoog werden gegra ven. In 1970 werd de mijn overgedra gen aan de exploitanten van de kerncentrales en geschikt gemaakt voor het ondergrondse transport van kernafval. Het eerste vat kern afval ging in 1979 naar beneden. De ondergrondse opslag gebeurt op drie manieren. Ten eerste wor den vaten van 200 liter opgestapeld. Ten tweede wordt vast afval in va ten aangevoerd naar een deksel bo ven een groot gat. Het vat wordt dan leeggeschud in dit grote gat. Vloeibaar afval De derde opslagmethode past men toe voor vloeibaar kernafval. Dit wordt eerst naar twee ondergrond se tanks vervoerd, die elk 25 kubie ke meter afval kunnen bevatten. Vanuit de tanks gaat er een pijp naar een lager gelegen holle ruimte. In deze ruimte heeft men eerst een laag as aangebracht van verbrande bruinkool. Op deze veertig tot tach tig centimeter dikke laag sproeit men het vloeibare kernafval. Ook wordt een bindmiddel toegevoegd, zodat het mengsel van bruinkoolas en kernafval hard wordt. Daarop wordt een nieuwe laag bruinkool gelegd, die wederom met kernafval wordt besprenkeld. Over de veiligheid van deze op slag is weinig bekend. Hoewel in de informatie van Atomforum vele li-' teratuurverwijzingen voorkomen, (hetgeen opvallend is, omdat infor matie over kernenergie in Oost- Duitsland tot voor kort staatsge heim was), wordt er geen veilig heidsstudie aangehaald. We moeten het doen met de mededeling dat de opslag veilig is en er slechts weinig water in de mijn stroomt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11