Aandacht voor zieltogend Afrika Nieuwe taak voor kerken Z.-Afrika Pronk wil wereld op sleeptouw nemen om armste continent te redden GEESTELIJK LEVEN Van onze correspondent Math Wijnands HEERLEN Als het aan minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) ligt, zal Afrika binnenkort even vaak tijdens internationale politieke ontmoetingen ge noemd worden en net zo veel aandacht krijgen in de wereldpers als bijvoor beeld Oost-Europa. Ster ker nog: Pronk vindt dat van het grootste belang voor de overlevingskansen van Afrika. wij (Nederland, red.) het wel even gaan regelen. De Afrikaanse landen komen, de Wereldbank is aanwezig en de donorlanden. Het zal een pitti ge conferentie worden met harde discussies, want er is heel wat uit te praten. Besluiten hoeven er niet ge nomen te worden. Hopelijk kunnen we met het vaststellen van een aan tal 'follow-ups' het Afrika-beleid weer op het goede spoor zetten. De conferentie moet katalyserend wer ken", aldus Pronk. De minister heeft een zestal pun ten ter bespreking voorgelegd, die volgens hem de juiste stappen op weg naar een beter Afrika zijn: het veranderingsproces in Afrika moet een proces van lange termijn zijn, de mens dient centraal te staan, her stel van de produktiegroei is nood zakelijk, een grote mate van regio nale integratie en samenwerking dient gerealiseerd te worden, Afri kaanse regeringen en de donoren zullen zich in de jaren negentig bij- Met de internationale organisa ties en deskundigen op het terrein van ontwikkelingshulp is de minis ter het eens dat Afrika economisch zo diep in de put is geraakt, dat het '""3" continent 'ten ondergaat' als - ni„. zondere mspannmgen moeten snel iets gebeurt. Een van de ken voor deze desastreuze ontwik keling jaar in het rijke westen helemaal de vergetelheid is geraakt, in tegen stelling tot de Aziatische en Latijn- samerikaanse ontwikkelingslan- troosten om financieringsmiddelen te werven en het bestuur in de ont- dat^Afrika^de kaatste Tien d'ent Verbet"d te worden. De bewindsman weet nog niet of zijn initiatief navolging vindt, bij voorbeeld een tweede conferentie, den - maar hij streeft er wel naar. "Zelf hoop ik dat we een permanent se- Onder het mom van 'Afrika weer cretariaat kunnen realiseren dat terug op de agenda heeft Pronk zelf zich met de uitvoering van de doel de wereld op sleeptouw genomen stellingen en uitkomsten van deze deze week een driedaagse inter nationale ministers-conferentie be legd in het MECC in Maastricht. Al le Afrikaanse landen (met uitzonde ring van Zuid-Afrika) en de 'rijke' donorlanden zijn uitgenodigd door Pronk, die figuren als oud-Wereld- bankdirecteur en oud-minister van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten, McNamara, en president Masire van Botswana naar Maast- conferentie gaat bezighouden. Dat plan zal ik dan ook lanceren, maar ik heb geen enkele voorkeur in welk land of in welke stad een dergelijk centrum gevestigd moet worden. Die wil ik ook niet uitspreken, want dan lijkt het erop of we in Neder land weer een of andere instituut willen binnenhalen". Scepsis richt heeft gehaald. De laatste Ondanks de goede bedoelingen wordt gezien als trekkers van een gedegen econo misch beleid in Afrika. Economische malaise "Afrika is de afgelopen tien jaar bij zonder hard getroffen door de eco nomische crisis in het westen. Ui teraard zijn er ook de natuurlijke te genslagen als de droogte, maar toch is het de economische malaise bij ons geweest waardoor de economie in Afrika kelderde tot onder het be- staansniveau. Als je al het armst bent en je krijgt ook nog de zwaar ste klappen te verduren, dan raak je in een situatie waar je zonder hulp niet meer uitkomt", vertelt minister Pronk over zijn beweegredenen voor de 'top'. Maar het zal moeilijk worden voor Pronk en de zijnen om alle po litieke 'neuzen' in het Westen rich ting Afrika te krijgen. Oost-Europa, waar sommige landen eveneens economisch het peil van een ont wikkelingsland hebben bereikt, blijft voorlopig alle aandacht opei sen en de problemen van Afrika tot ver buiten het aandachtsveld ver dringen. Het in het Westen zo vaak gebe zigde 'eigen schuld, dikke bult' omdat de meeste Afrikaanse landen dóór hun eigen (interne) conflicten ten onder dreigen te gaan wil Pronk absoluut niet horen. "Uiter aard is er steeds sprake geweest van mismanagement, slecht bestuur en antipathie jegens westerse initiatie ven, maar dat mag niet betekenen dat je voortaan niet meer omkijkt naar het continent. Ik bemerk toch dat nu aan beide zijden mensen ver schijnen, die tot inkeer zijn geko men. Die beseffen dat er door een goede samenwerking een actief hulpproces op gang kan komen. Met veel aandacht voor het milieu en zeker het ecologische even wicht". Bruggehoofd "Welnu, we hebben bij Ontwikke- de Nederlandse minister zijn de Afrikaanse collega's met de nodige scepsis naar Maastricht afgereisd. Want Pronk moet niet alleen afreke nen met overgrote belangstelling van het westen voor Oost-Europa, Pronk: "Optimistisch ben ik zeker niet. Maar er gloort licht". maar ook met de angst van Afrika voor een verenigd Europa na 1 janu ari 1992. De Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) vreest door die samenwerking harde klappen te krijgen. "Handelsrelaties met individuele Europese landen zullen ophouden te bestaan. De import van goederen uit Afrika zal verminderen, omdat de Europese landen de voorkeur ge ven aan de produkten uit de lidsta ten. Uiteindelijk zal ook de Europe se hulp aan Afrika afnemen", waar schuwde secretaris-generaal Salim Ahmed Salim van de OAE onlangs. Pronk zegt die vrees niet te delen. "Integendeel. Het is namelijk de be doeling dat het nieuwe Europa veel opener wordt. Daar kan Afrika dus van profiteren. Alleen met het land bouwbeleid moet de EG oppassen dat het niet teveel nadelen oplevert voor de Derde Wereld. Europa 1992 zal tijdens de conferentie ongetwij feld ter sprake komen". Een derde barricade, naast Oost- Europa en Europa 1992, voor een doeltreffend ontwikkelingsbeleid vormt de apartheid in Zuid-Afrika. Voor dat probleem zal de conferen tie eveneens een oplossing moeten zoeken. Want zolang het gewraakte systeem niet is afgeschaft, zal Zuid- Afrika 'gestraft' worden met een economisch boycot. Pronk: "En daarvan ondervinden ook andere landen in het zuiden van Afrika veel nadeel. Als dat probleem de wereld uit is, dan krijgt de economie meer impulsen en willen andere landen weer met Pretoria handelen. Ik voorzie dan zelfs dat Zuid-Afrika de economische motor van het hele continent wordt". Handen uit de mouwen Ziet Pronk de 'top' misschien niet iets te optimistisch tegemoet? Per slot van rekening moet de economi sche groei zeker vijf procent bedra gen wil Afrika uit het slop geraken. „Nee, optimistisch ben ik zeker niet. Ik weet ook dat het continent de laatste jaren geteisterd is door rampen als de droogte, oorlogen, ar moede, aids-epidemie, de te snelle bevolkingsgroei. Maar wat ik ook zie is dat een nieuwe generatie be stuurders aantreedt, mensen die de handen uit de mouwen willen ste ken. Er gloort een licht. Voldoende reden om ook hier aan het werk te gaan". Bescheiden welvaart in het Afrika van tien jaar geleden, toen de toekomst er nog rooskleu rig uitzag. Sindsdien is het continent hard getroffen. Door tegenslagen als de droogte en de ziekte aids maar volgens Pronk is het vooral de econo mische recessie in het Westen ge weest die Afrika diep in de ma laise heeft ge dompeld. Het was die hele maand al slecht weer geweest dus ik begreep opper- best dat Lizzu er eens even een paar «taj» tussen uit wilde Dat zo» ik zelf ook wel zin m gehad hebben EEN AVONDJE STAPPEN I als die toenadering er komt, willen wij als bruggehoofd funge ren. In de hoop de kloof te dichten. Met deze Afrika-conferentie willen we echt niet de indruk wekken dat v president Masire van Botswana STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN informatie: Fax (071) 413788 ja, ik had rond Pasen al drie vrije dagen opgenomen en zo flexi bel zijn ze nou ook weer niet bij de bank. Maar ik zag aan Lizzy dat ze zich gedeprimeerd begon te voelen en het zou haar goed doen een week je weg te zijn naar haar Zwitserse vriendin Ingrid die ergens tussen de Alpenweiden beeldhouwster was in een van god en iedereen verlaten chaletje: Een nadeel was natuurlijk dat ik Lizzy niet zou kunnen bellen maar ze had beloofd mij dan elke avond op te bellen. Een ander na deel was dat ik voor mijn eigen pot je moest zorgen, maar met een paar Chineesjes er tussen door zou dat ook wel te regelen zijn. Toch was het vreemd om die eerste dag de auto te parkeren, de plastic tas babi Pangang van de achter bank te pakken en over het tuinpad naar de voordeur te lopen in de we tenschap dat daarachter niemand op me zat te wachten. Gek genoeg was het net aardig weer geworden en tot m'm plezier stond m'n buur man in z'n tuin het gras bij te knip pen. Niet dat we nou vrienden zijn, eigenlijk zelfs geen kennissen. Ik be doel, vrijheid, blijheid, en om nou el ke keer met je buren de nieuwtjes uit te wisselen is niks voor Lizzy en mij, maar het deed met toch deugd dat er in elk geval een levende ziel was. Dus zei ik, tamelijk joviaal voor mijn doen: „Zo Scholten, een mid dagje vrij?" Want Bert Scholten was als eige naar van een goedlopende .import zaak meestal niet voor zevenen, ach ten thuis. „Het voordeel van eigen baas, he Max!", zei hij en keek nieuwsgierig naar de plastic tas, snoog even. „Ba bi Pangang?" Ik knikte. „Het nadeel van eigen baas. Lizzy is een weekje weg, dies ja..." Hij knikte ook. „Dat vertelde ze gister, ja..." „O ja?" „Ja. Naar Zwitserland of zo toch?" „Ja", zei ik wat verbaasd. Het is niks voor Lizzy om dat soort dingen verder te vertellen. „Zeg!", zei hij, „is het een goed idee als we samen eten? Ik bedoel eh..." Een half uur later belde hij bij me aan, met net zo'n plastic tas bij zich als ik naar binnen had getild. We dronken een borrel en toen nog een, en daarna aten we aan de tafel in de keuken met een paar pilsjes. „Wennen zeker, he?", zei Scholten en grinnikte. „Ja, jongen, het huwe lijk zal zo z'n voordelen hebben, maar alléén heeft ook goeie kanten! Hij pakte defies en schonk ons al lebei nog een borrel in hoewel ik daar nou niet direkt zin iii had. „Om de vitaminen af te blussen! Proost!" Hij gulpte de jenever naar binnen en schonk zichzelf al weer bij toen ik de eerste slok nog door moest slik ken. Hoe lang is het nou bijvoorbeeld geleden dat je eens een avondje al leen bent wezen stappen, Max?" Ik trok m'n wenkbrauwen op. „Stappen?" Hij lachte. „Nou! Zie je? Je weet zelfs niet eens meer wat wat dat be tekent! Gewoon, een avondje de kroegen langs..." „Ja, ja....da's lang geleden, ja". „En met je vrouw ga je toch ook niet veel uit, als ik het mag zeggen". Hij dronk alweer van de tweede bor rel. „Nee", zei ik, „maar we zijn ook niet van die uitgaanstypes, weetje". „Onzin!", zei hij. „Elk mens heeft toch behoefte aan ontspannin- g...eens een keertje d'r uit!" Z'n wenkbrauwen trokken opeens hoog op. „Hee, moet je luisteren! Waarom gaan wij vanavond niet de stad m „Wat?" „Ja! Jij bent ook maar de hele dag bezig de centen van anderen te tel len! Je vrouw zit lekker tussen de bergen en dan zal jij hier nog tussen de cyclamen blijven kniezen. Hee". Hij boog zich wat samenzweerde rig naar me toe. „Ik bedoel natuur lijk niks hoor, maar toevallig kent deze jongen een leuk adresje". „Adresje?" „Wat kijk je nou toch onnozel, jon gen! Het lijkt wel alsof ik het woord „bordeel" heb genoemd! Nee, ge woon twee leuke meiden waar we een glaasje mee drinken en wat bab belen! Niks bijzonders, maar toch". „Nou", zei ik. Eerlijk gezegd was ik van plan geweest om eens rustig televisie te kijken, en zeker niet met „twee leuke meiden" te babbelen! Ik geloof dat ik wel weet wat er in de wereld te koop is, maar ik vind dat er toch een heleboel zit in zo'n begrip als huwelijkstrouw. Dus zei ik dat, maar Scholten lachte alleen nog maar harder. „Max, Max, Max! Ik zou het zelf niet eens willen, snap je! Ik wil alleen maar eens een avond uit de zaken en eens wat anders ho ren, wat lachten, wat geinen. Dat heeft toch niks met huwelijkstrouw te maken..." Enfin, zo praatte hij nog een tijdje door en tenslotte leek het me eigen lijk geen gek idee. Lizzy was er toch ook uit. En ik was inderdaad in geen jaren in een café of zoiets ge weest. Ik stond er alleen op dat we weg zouden gaan nadat Lizzy me gebeld had. Alles was goed met haar, ze was er nog maar net en moe, ze stond in een naburige her berg en ze wilde direkt door naar bed. Ik gaf haar ondanks Scholtens aanwezigheid een telefonisch kusje en voelde me enigszins schuldig toen we vijf minuten later de donkere straat uitreden op weg naar de stad. Het „adresje" was geen café of dancing, maar een flat in een dure tuinbuurt. „Nee, nee!", zei Scholten grinnikend, „ik weet wat je denkt, maar dit is gewoon een vriendin, Weer vijf minuten later ging de deur op de vierde etage voor ons open. ROTTERDAM Duizenden charismaticiuit Nederland en België be zochten gisteren de gebedsgenezings-manifstatie van het Goed Nieuws Centrum. Onder leiding van het evangelistmpaar Charles en Frances Hunter leerden de aanwezigen na veel 'klcpoffers' en zang hoe onder meer ruggen en gezwellen via het gebed zijr te genezen. Foto: de bezoe kers van de manifestatie roepen gezamenlijlde Heer aan. (foto anp> SACC-secretaris Frank Chikane: KAAPSTAD (ANP) - Nu de politieke leiders in Zuid-Afri ka weer in het openbaar kun nen spreken, is het de taak van de kerken als bemidde laar op te treden zodat de on derhandelingen kunnen be ginnen. De 'buitengewone rol', die de Zuidafrikaanse Raad van Kerken speelde toen de leiders nog gevangen zaten, is voorbij. Dat zei dr. Frank Chikane, secre taris van de SACC, aan het slot van de jaarvergadering in Kaap stad. Op de vergadering sprak de raad zich uit voor een grondwet gevende vergadering, die door al le inwoners van Zuid-Afrika wordt gekozen. "De kerken moeten erop toe zien dat er een vreedzame en rechtvaardige overeenkomst wordt gesluiten die een democra tisch en niet-raciaal Zuid-Afrika mogelijk maakt'. Als er geen rechtvaardige oplossing komt, dan blijven er conflicten en oor logshandelingen. Reconstructie van en verzoening in een nieuw Zuid-Afrika zijn alleen maar mo gelijk als er gerechtigheid heerst". Ook de scheidende voorzitter in de SACC, bisschop Manas Buthelezi, erkende dat de Zuid afrikaanse kerken de komende tijd een andere rol krijgen. Maar, voegde hij eraan toe, de kerk zal altijd voor de geestelijke als de materiële noden moeten opko- Vooral D-Marken in collectezakken van Mariakirche BERLIJN (EPD) De spannend ste vraag voor de kerken in de DDR was gisteren ongetwijfeld: hoeveel zit er in de collectezak? Net als tijdens de omwenteling, Iden de kerken op de dag van de monetaire unie een voortrek kersrol, dit keer als D-Mark-tester. In de zeer druk bezochte Maria kirche, de evangelische hoofdkerk het oosten van Berlijn, leverde de collecte een recordopbrengst op. Slechts een enkele kerkganger had zijn laatste Ostmarken voor kerk bestemdhet leeuwedeel i de collecte bestond uit D-Mar- ken. Overigens bestond de indruk dat het vooral Westberlijners wa- die zo goedgevig waren. Ter wijl hun Oostberlijnse geloofsge noten net als iedereen in de rij stonden voor de bank, benutten zij deze historische dag om in het ieuwe oosten' ter kerke te gaan. Kerken die vooral Ostmarken hun collectezak aantroffen, hoeven niet te treuren; zij hebben tot woensdag de tijd om ze om te ruilen. Sommige kerken schreven helemaal geen collecte uit, om van het financiële geregel af te zijn. Zij hadden de zegen van bisschop Gottfried Forck, die de DDR-bur- gers in de Mariakerk opriep ein delijk eens op te houden zich al leen maar om geld te bekomme ren. Dimitrios aan paus: oecumene in crisis VATICAANSTAD (CIC) - Patri- arch Dimitrios van Constantino- pel ziet zware wolken hangen bo ven de oecumene. De kerkelijk leider, die formeel aan het hoofd staat van alle Grieks- en Rus- sisch-orthodoxen, heeft paus Jo hannes Paulus II laten'weten dat er zelfs sprake is van een crisis. Oorzaak van de crisis is volgens de oecumenische patriarch "het probleem van de rooms-katholie- ke kerken met een orthodoxe li turgie". Deze met Rome geüni eerde kerken liggen vooral in de voormalige Oostbloklanden over hoop met de orthodoxe kerken. De patriarch gelooft dat God de crisis gebruikt als beproeving voor zijn gelovigen. men. Bovndien houdt de profeti sche rol riet op als de apartheid eindelijk oorbij zal zijn. De ken moet toezien dat mand slaihtoffer van onderdruk king wodt. "Zolang mensen zin, leven we i volmaakte wereld. Daarmee wil ik niet zeg,en dat wij met simistisch blik in de toekomst kijken en <at wij degenen die ons de bevrijdng brengen, niet var harte zulle steunen". Chikane :ei dat een wapenstil stand, waa beide partijen zich aan houder een voorwaarde de vrede is.'Anders komen dezelfde siuatie terecht als Na mibië, wa? honderden jonge mannen in a periode afhankelijkbid hun leven nog hebben verlren". Overigenshjn er volgens Chi kane nog ettujke obstakels op de weg naar oderhandelingen. In dit verband oemde hij de oorlog in Natal, de vijlating van alle po litieke gevanenen en de terug keer van de rillingen. Als groot ste hinderni&mor de onderhan delingen zaghij het ontbreken van het rechtop vergadering er vereniging. Hewel de staat var beleg is opgebven, heersen er ir Zuid-Afrika og talloze veilig- heidsmaatregten. "Daar heb i veel meer onder geleden dan ader de staat van beleg", aldus Ciikane. "Die maat regelen zijn nit bedoeld om de veiligheid te -aarborgen, maar om de bevolkig er onder te hou den". Als opvolge van Buthelezi werd bisschop'Choza Mgojo ge kozen. Behalvexoofzitter van de Methodistenker, is Mgojo ook hoofd van een roep kerkleiders uit Natal die proeren de strijd in deze provincie ot een einde te brengen. In dieiositie raakte hij twee maal gewod als gevolg van beschietingen. IKON. De Geformeerde Ker ken hebben penrief protest bij minister D'Ancoa van WVC aan getekend tegen et plan van de Mediaraad de IDN-zendtijd bij de NOS onder te rengen. De ker kelijke opdrachtde media staat of valt met de votrekte zelfstan digheid van de k'ken bij de uit oefening van die lak. De Media raad heeft vorig aar november voorgesteld de krkelijke zend tijd onder te breien in een to taal-programma varvoor de uit eindelijke verantoordelijkheid bij de NOS zal beisten. Lefebvre. In heteminarie van de geëxcomminic«rde aartsbis schop Marcel Lefevre in Econe (Zwitserland) zijn vaalf nieuwe priesters gewijd, b wijding in aanwezigheid van c 84-jarige Le febvre geschiedde por Richard Williamson. Hij beiorde in juni 1988 tot de vier peraien die door Lefebvre tot bissch) werden ge wijd, hetgeen tot dexcommuni- catie van Lefebvre idde. Lefeb vre heeft zich altijczerzet tegen de vernieuwing als grolg van het Tweede Vaticaans Cncilie. Nuntius. De pauheeft aarts bisschop GiovanniCoppa be noemd tot nuntius (abassadeur) in TsjechoslowakijeDe benoe ming vloeit voort uihet herstel van de diplomatiekeanden tus sen het Vaticaan erfsjechoslo- wakije, waartoe in aril is beslo ten. Beroepingwerk kantsplaats) J. Maas Zetten-An- delst, te IJmuiden-Zuidiw. S. P. Ver meer kand. Leiden; aannomen naar Gorinchem B. A. Th. Rgers studen tenpredikant Utrecht. Geref. Kerken vrijgemkt: bedankt voor Hoogkerk (Gr.) J. \van der Jagt Emmeloord. Christelijke Geref. Keen: bedankt voor Harderwijk-Zeewie P. D. J. Buijs Zwaagwesteinde. Gereformeerde Gemeten: beroe pen te Aast R. BoogaarLeiderdorp, te Aagtekerke J. J. van Eeveld Zeist. PAGINA 2 REPORTAGE MAANDAG 2 JULI 1991

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2