LEID OH DAGBLAD Philips verwacht verlies 2 miljard NODIG! Kerngranaten uit Europa IJSBERGSLA EN VEGETARISCHE MIX Aanval Gorbatsjov op conservatieven Invcering D-mark vlekkeloos Daders van bomaanslag niet bekend Tienduizend ontslagen, vooral in Europa Wint Steve Bauer de Tour? Leidse zwemmer tijdens marathontocht in coma MAANDAG 2 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39280 Prijs fl. 1,35 MOSKOU (GPD) - Sovjet-partijlei der Gorbatsjov heeft vanmorgen, direct na de opening van het 28ste partijcongres, de aanval geopend op conservatieve critici. "De pro blemen in ons land zijn niet veroor zaakt door 5 jaar perestrojka, maar door de erfenis van tientallen jaren wanbeleid die we bij ons aantreden overnamen", aldus Gorbatsjov. Volgens de partijleider en presi dent moeten de 4700 gedelegeerden naar het congres, het hoogste or gaan van de partij, de keuz? maken tussen doorgaan met hervormingen of de anti-perestrojka-kra<hten de overhand gunnen. "Dan wachten ons donkere tijden", waanchuwde hij. Een tweede aanval op d? conser vatieven was zijn conclusè dat het politburo, het dagelijks beituur van de partij, de regering onvoldoende Bij begin partijcongres heeft gesteund in het doorvoeren van economische hervormingen. Gorbatsjov stelde vast dat het polit bureau hierdoor mede-verantwoor delijk is voor de economische stagnatie en sociale crisis. "Juist door deze stagnatie is het noodzake lijk dat we vastbesloten doorgaan met radicale hervormingen", aldus Gorbatsjov. Aan het begin van het congres bleek al direct dat de conservatie ven de confrontatie zoeken. Een af gevaardigde uit een van de Aziati sche Sovjet-republieken eiste dat de partijtop onmiddellijk zou aftre den en geen van de leden van het politburo in het congrespresidium zou worden opgenomen. Het con gres stemde echter in met het voor stel van Gorbatsjov om een nieuwe partijleiding te kiezen na de discus sies over de politieke lijn van de partij. Het congres besloot wel dat de het politburo verantwoording moet afleggen voor het gevoerde beleid. Gorbatsjov verzette zich ertegen dat dit voor alle twintig leden en kandidaatleden van het dagelijks bestuur zou moeten gelden, omdat het congres dan zeker twee dagen langer moet duren. De congresgangers werden op het Rode Plein uitgejouwd door en kele honderden demonstranten. "Breng de communisten voor de rechter voor hun misdaden tegen het volk", was een van de leuzen. De politie verspreidde de groep beto gers, er werden voorzover bekend geen arrestaties verricht. AMSTERDAM (ANP/G'D) - De politie heeft nog geen ermoeden wie zaterdagavond de tomaanslag heeft gepleegd bij het Ansterdam- se kantorengebouw Auora. Omdat de Spaanse luchtvaartmatschappij Iberia in het gebouw zi, wordt de Baskische afscheidir?sbeweging ETA vaak genoemd. Occ het verbo den Ierse Republiekei:se Leger is genoemd, maar de IRA elf ontkend elke betrokkenheid bijie aanslag. De bom, die in een ts voor de ge vel van gebouw Auroraan de Stad houderskade bij de Oertoom was geplaatst, ging af zóerdagavond omstreeks half twaa en richtte flinke materiële schde aan. Vol gens de politie "als dor een gods wonder" raakte niemnd gewond, hoewel het kruispur vlakbij het drukke uitgaanscemum Leidse- plein ligt. Direct na de aansla werd de weg bij het kantorengeouw afgezet voor verkeer en ondezocht op spo ren. Het onderzoek heeft echter geen duidelijkheid erschaft over de daders of de geblikte explosie- LSVb wil toh praten DEN HAAG (ANP) De Landelijke Studenten Vakbon (LSVb) heeft onderwijsminister Litzen zaterdag uitgenodigd voor ea nieuw overleg over de studiefirianiering. De bond ziet hiertoe een moelijkheid omdat de Tweede Kameiafgelopen don derdag besloot nievoor het zomer reces te praten o\r Ritzéhs plan nen omtrent de stdiefinanciering. Woensdag schote de LSVB het overleg met de mister op omdat Ritzen zijn planm te voortvarend door de Tweede hmer zou willen loodsen. EINDHOVEN (GPD) Philips zal dit jaar een verlies lijden van zeker 2 miljard gulden en er vallen duizenden ontslagen. Dat verwacht de nieuwe president van het concern, Jan D. Timmer. Het onverwacht grote verliescijfer ontstaat doordat Philips in de tweede helft van dit jaar 2,7 miljard gulden zal reserveren voor voorzieningen in sectoren die het zwaarst verlies lijden. Uit de gewone bedrijfsvoering wordt nog wel een bescheiden winst ver wacht van 50 miljoen. Een enthousiaste Oostduitser steekt zijn armen in de lucht nadat hij na lang wachten in een rij de eerste Westduitse marken heeft opgenomen bij een bank in Oost-Berlijn. Oostduite premier: hereniging moet snel BERLIJN (DPA1PD) - De over schakeling in de DR van een eigen munteenheid o het Westduitse geld, is het afflopen weekeinde vlekkeloos verben. Er stonden gisteren lange r;n wachtenden bij de banken, maaer zijn geen signa len dat de Oostdtsers zich massaal op de nieuw-aagevoerde westerse consumptiegoeren storten. Slechts een kwt van het beschik bare baargeld opgenomen, ruw weg 6 miljard. De invoeringan de D-mark viel gelijk met hetafschaffen van de grenscontroles tussen de DDR en de Bondsrepubliek. Op een staats rechtelijke regeling na is de vereni ging van beide Duitslanden daar mee een feit geworden. Zaterdag avond 24 uur werd het Oostduitse geld afgeschaft. Rond middernacht was er in het centrum van Oost-Ber lijn, op het Alexanderplein, een gro te menigte op de been die de invoe ring van de D-mark vierde als een soort oudjaar. De Oostduitse premier Lothar de Maiziè verklaarde zaterdag in een televisietoespraak dat het proces voor de Duitse hereniging niet te snel gaat. Duitsland wordt het best gediend wanneer de eenheid niet alleen goed, maar ook snel tot stand wordt gebracht, aldus de bewindsman. "We hebben niets overhaast gedaan en we zullen ook in de toekomst stapsgewijs te werk gaan. Maar de stappen die we zetten moeten wel zichtbaar zijn", zei De Maizière. Wel had hij er begrip voor dat het hele eenwordingsproces voor velen in de DDR te snel gaat. Zowel De Maizière als bondskan selier Kohl is zeer optimistisch over de ontwikkelingen in het voormali ge Oost-Duitsland. Volgens De Mai zière is de DDR binnen niet al te lan ge tijd het modernste industriege bied van Europa. Door de grote ach terstanden die er nu zijn, moet veel industrie worden vernieuwd en voorlopig zijn er zeer gunstige vesti gingsfactoren in de DDR, zoals lage lonen en hoge investeringspremies. De Oostduitse DSU (Duitse Soci ale Unie) is in de problemen geko men nadat het afgelopen weekein de enkele vooraanstaande leden de partij hebben verlaten. Zaterdag zegde minister van binnenlandse zaken Diestel zijn lidmaatschap op en gisteren volgden drie anderen zijn voorbeeld. (pagina 5: Oostpolitiek Bonn is nog niet af; pagina 10: Door bier en vuurwerk begeleide intocht D- mark) Doordat vanochtend op de Amster damse Effectenbeurs de handel in Philips-aandelen stil lag, was niet dadelijk de reactie waarneembaar op het kolossale verliescijfer. Pas om twaalf uur mocht er weer in Phi lips worden gehandeld en bleek de koers fors gezakt. Ze tuimelde 7,5 procent van f 33,10 (bij het slot van de handel op vrijdag) naar f 30,60. Het bedrag voor de herstructu rering zal vooral worden gebruikt voor het snijden in de organisaties van informatiesystemen (met name computers) en componenten (met name chips). Het aantal werkne mers dat in bij deze reorganisaties zijn baan zal verliezen, schat Tim mer op ongeveer 10.000, vooral in Europa. De Industriebond FNV verwacht dat van de 10.000 arbeidsplaatsen die in Europa verloren zullen gaan, er 5000 tot 6000 in Nederland liggen. Daarbij lijken de vestigingen in Eindhoven, Den Haag, Hoorn en Apeldoorn het zwaarst te zullen worden getroffen. Timmer kondigde de maatrege len vanochtend aan in de bijzondere vergadering van aandeelhouders in Eindhoven. Timmer stapte in deze vergadering in de functie van de on langs aan de kant geschoven presi dent Van der Klugt. Hij verwacht dat het in één keer afboeken van de reorganisatiekosten, van de waarde van de onverkoopbare voorraden en van overbodig geworden fabrica- gecapaciteit weliswaar gigantisch is, maar voor een bedrijf van de om vang van Philips, te dragen. De rampzalige situatie in de com putersector is voor Philips overi gens geen aanleiding de branche vaarwel te zeggen. „We zullen ons concentreren op de gebieden waar in we goed zijn. De bankwereld, bij voorbeeld. Ook de sterke positie in opslag van gegevens op cd's zal worden uitgebouwd". Waar wel fors het mes in zal worden gezet, is de ontwikkeling en fabricage en vooral ook de omvang van de verkoopor ganisatie van standaardcomputers. Ook op het terrein van de chips vindt Timmer dat de tering naar de nering moet worden gezet. „We gaan ermee door maar op een ande re manier. Bovendien blijven we streven naar een samenwerking met andere bedrijven". Ook in de computersector zoekt Philips sa menwerking maar pas wanneer in eigen huis orde op zaken is gesteld. Wint Steve Bauer de 77ste Tour? De voorsprong, die hij, samen met de gevaarlijke Fransman Pensee, de Italiaan Chiapucci en Frans Maassen na een vlucht over 132 km in het ochtendritje naar Futuro- scope realiseerde, is niet mis: ruim 10 minuten op de meeste favorieten. Bauer is een ronderenner, kan behoorlijk tijdrijden en moet aardig kunnen klimmen in deze qua bergen niet al te zware Tour. Zijn ploeg loopt er bij met een brede smile. Zesde zelfs in de ploegentijdrit, nog net voor Raas c.s. Voor Maassen was er (voor lopig) niet meer dan die och- tendrit, een tweede plaats in het klassement en de groene trui. In de ploegentijdrit deed Steven Rooks goede zaken, want met de ploeg-Post stond hij op het podium. Het verschil met de ploeg-Gisbers was slechts 7 sec, maar genoeg. De drie rondetroeven van Gisbers, Alcala, Breukink en Kelly, konden tevreden zijn met hun openingsweekeinde. Alcala staat zo n driekwart minuut voor op Fignon en Le- Mond, die op hun beurt 1,5 mi nuut voorsprong hebben geno men op de grootste verliezen de favoriet Pedro Delgado. I LEpTOUR ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui na de 2e etappe j Bauer (Can) 4.21.13 Maassen (Ned) 0.10 Pensee (Fr) 0.26 Chiapucci (Ita) 4 0.50 Alcala (Mex) -f 9.47 Jekimov (Su) 4 9.49 Rooks (Ned) 4 10.01 Kelly (Ier) 10.01 Lancker(Bel) 4 10.03 Peiper(Aus) 4 10.03 Cl Bijna daverende verrassing Cameroun in WK Het scheelde maar weinig of Cameroun had voor een dave rende verrassing bij het WK- voetbal gezorgd. De kwartfi nale duurde al 105 minuten eer de Engelse spits Gary Lineker vanaf de strafschopstip de ma gie van de Afrikanen door brak: 3-2. Voordat die treffer viel, had de ploeg van de op nieuw excellerende oude meester Milla, de wedstrijd gedomineerd. Met prima voetbal maakten de Afrikanen een 0-1 achter stand goed, kwamen op voor sprong en leken de houterig spelende Engelsen daarna de genadeklap toe te dienen. Door één briljante pass van Gascoigne werd die droom - als eerste Afrikaanse land de laatste vier te bereiken - ruw verstoord. Met een ereronde nam Cameroun afscheid van het WK, dat morgen en woens dag verder gaat met Italië, Ar gentinië, West-Duitsland en Engeland. Paul Gascoignede man van de pass met achter hem een van de sterspelers van Cameroun Cyrille Makanaky (foto AFP) VS stellen NAVO-bondgenoten voor: WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse regering heeft de NAVO- bondgenoten voorgesteld om alle 1400 kerngranaten weg te halen die nu liggen opgeslagen in West-Euro pa en dan voor het overgrote deel in West-Duitsland. Dat heeft de Was- Snelkraak juwelier EMMEN (GPD) Inbrekers heb ben vanmorgen met een auto de pui van een juwelierszaak in Emmen geramd en de zaak nagenoeg leegeroofd. De schade is enorm. Al le gouden sieraden en briljanten zijn meegenomen. De daders had den geen belangstelling voor het zil ver en de uurwerken in de winkel. De politie trof de auto met nog draaiende motor bij de juweliers zaak aan. De inbrekers waren in middels gevlucht. Van hen ont breekt tot dusver elk spoor. De au to, die als stormram is gebruikt, blijkt gestolen. De eigenaar van de zaak was op vakantie. hington Post gisteren gemeld. Het voorstel wordt besproken tijdens de NAVO-top die donderdag in Londen begint. Van West-Duits land, Nederland, België en Italië is al bekend dat zij graag de kerngra naten verwijderd zouden zien. Het Amerikaanse voorstel is be doeld als een nieuwe poging om de angst bij de Sovjetunie weg te ne men voor een verenigd Duitsland dat lid is van de NAVO. Volgens de New York Times heeft president Bush de Westeuropese regeringslei ders om die reden ook voorgesteld Oosteuropese en Sovjet-diploma- ten te accrediteren bij de NAVO. Wel wordt als voorwaarde gesteld dat Moskou de terugtrekking uit de DDR voltooit. Daar komt bij dat de wapens door de Duitse hereniging overbodig worden. Kerngranaten hebben een bereik van maximaal 30 kilometer. Afgevuurd vanaf Westduits grond gebied zouden ze dus niet verder komen dan wat nu nog Oost-Duits- land is. Met de terugtrekking van de BAALBERGEN-MEUBELEN KATWIJK en LEIDERDORP 11.000 vierkante meter meubelkeus; en nu volop OPRUIM VOORDEEL (in Katwijk bovendien veel unieke tapijtaanbiedingen) M&UBELPROMENADE KATWIJK kerngranaten zou een omvangrijk deel van de Amerikaanse nucleaire aanwezigheid in Europa verdwij nen. Wat zou overblijven, zijn circa 700 kernkoppen op nu snel verou derende Lance korte-afstandsraket- ten en 1400 kernbommen die vanaf vliegtuigen moeten worden gelan ceerd. In mei stelde Bush al voor de hui dige generatie korte-afstandsraket- ten in Europa niet te vernieuwen en nucleaire granaten niet te moderni- Blikseminslagen en wateroverlast LISSE/RIJNSBURG - Een schoor steen van een woning aan de Vin- kenlaan in Lisse sneuvelde zater dagmiddag bij een blikseminslag. Bij de buren werd de video en de te levisie opgeblazen, waardoor ook de rest van de straat zonder tv-beel- den kwam te zitten. De getroffen ka belinstallatie werd dezelfde avond nog gerepareerd. In Rijnsburg sloeg de bliksem in een woning in de Dubbele Buurt. Een video- en een tv-toestel werden vernield. De Rijnsburgse brand weer moest gistermiddag in actie komen om vers water in de Vliet te spuiten. Door de overvloedige re genval raakte de vis in zuurstof- nood en dreigde massaal om te ko men. De brandweer was 2,5 uur in touw. In Hillegom stroomden op diver se plaatsen kelders in woningen on der. De brandweer moest te hulp komen om water weg te pompen. In Lisse en Sassenheim moest de poli tie na een plensbui weggedreven putdeksels terugleggen. e toe zon Ai' cn toe zom een enkele bui. Mini- mumtemperaar ongeveer 11 graden. Middagtcmpctuur circa 18 graden. Matige wcstcrind. De vooruitAtcn voor woensdag tot t zaterg: Veel bewolking, pe rioden met r Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, per krop Vegetarische lOOgram ImI.35 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. SLUIS (GPD) - De langebaan- zwemmer Marco Blokpoel uit Lei den is afgelopen weekeinde aan de dood ontsnapt bij de Vlaanderen- marathon, een evenement in het ka naal van Sluis naar Brugge. Vier ki lometer voor de finish van de wed strijd over 16 kilometer raakte de zwemmer van de Zijl/LGB onwel en verdween onder water. Hoewel mensen van de volgboot, een vriendin en moeder Blokpoel onmiddellijk in het water sprongen, duureïe het 8 minuten voordat de Leidenaar, nadat zich een menselij ke 'keten' had gevormd, door zijn moeder werd gevonden. Zijn li chaam was inmiddels onderkoeld. Door toepassing van mond-op- mond beademing werden de le vensgeesten opgewekt, waarna Blokpoel per ambulance werd over gebracht naar het academisch zie kenhuis van Brugge. De wedstrijd was inmiddels afgelast. In de Belgische stad werd hij op de intensive-care opgenomen. Van ochtend lag Blokpoel nog in coma. De doktoren verwachten dat de Lei denaar vandaag weer bij bewustzijn zal komen. Een eerste onderzoek heeft inmiddels geleerd dat Blok poel hoogstwaarschijnlijk geen her senbeschadiging aan het ongeval zal overhouden. Gelijke Behandeling pas herfst in Kamer DEN HAAG (ANP) - De Wet Gelijke Behandeling zal, in tegenstelling tot eerdere berichten, pas in het najaar in de Tweede Kamer behandeld kunnen worden. De ministerraad buigt zich op vrijdag 6 juli over de wet. Daarna moet de wet nog naar de Raad van State. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15' Ik neem een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam1 Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1