Toto' Schillaci als de Maradona van Italië Duitsers herschrijven recordboeken Argentinië na nieuwe wanprestatie in halve finale WK 90 WK 90 Bakker Mondiale Premier wil één Iers elftal Opvallende hulp van Oostenrijkse arbiter Helmut Kohl i MAANDAG 2 JULI 1990 SPORT ROME ..Toto is onze Maradona". met deze woorden benadrukte de doorgaans rustige Azeglio Vicini de rol van Salvatore Schillaci. Daarmee wilde de bondscoach alleen maar zeggen dat de Siciliaan Italië een extra dimensie heeft gegeven op dit WK. Zaterdag opende de Siciliaan voor de vierde keer op de Mondiale de score in het voordeel van de Squadra Azzurra. Het doelpunt bleek voldoende om Ierland te bedwingen. Schillaci is de ster van het toernooi, tenminste volgens de Italiaanse pers, die een jaar geleden niet had kunnen bevroeden welke sensationele vlucht deze spits zou nemen. 'Toto' Schillaci viert zijn vierde WK-treffer. (foto j r Vorig jaar speelde de viervoudige match-winner nog in de grauwe middenmoot van de Serie B bij Messina. Als laatste speler werd hij aan de al jaren naar dit toernooi toe levende selectie toegevoegd, maar op dit WK is hij reeds onmisbaar. Zijn rol is te vergelijken met die van Paolo Rossi op het WK van 1978. 'Pablito' was in Argentinië slechts twintig, terwijl 'Toto' al 25 is. Toen Schillaci zich in mei bij het trai ningskamp van Italië meldde werd hij uitgemaakt voor 'stomme Sicili aan', maar intussen is heel Italië in de ban van zijn nieuwe held. Gisteren keek Schillaci verbaasd terug op zijn prestatie van de afgelo pen drie weken, waarin hij ook nog vader werd van een zoon. „Het is onvergetelijk. Ik snap het ook niet, maar in elke wedstrijd wordt een nieuw hoofdstuk van mijn droom geschreven. Ik hoop dat ik volgen de week pas word gewekt. Maar laat ik voor alle duidelijkheid stellen dat ik alleen zo kan uitblinken dank zij de uitzonderlijke kwaliteiten van mijn ploeggenoten. Het doelpunt tegen Ierland was vooral de ver dienste van Donadoni, vanwege zijn verrassende schot op Bonner". Topscorer Schillaci wil nog niet denken aan de titel WK- topscorer: „Daar lijkt het me nu nog niet het geschikte mo ment voor. Ik heb in vier wedstrij den telkens een doelpunt gemaakt, als ik zo doorga kan het voldoende zijn, maar laten we eerst de halve fi nale maar afwachten. Ik realiseer me dat het opeens voorbij kan zijn". Schillaci had na de wedstrijd te gen Ierland al op vijf doelpunten kunnen staan. In de slotfase van de boeiende wedstrijd maakte de spits een goal, maar scheidsrechter Silva Valente uit Portugal zag er ten on rechte geen doelpunt in. Eerder in de wedstrijd vond een treffer van Baggio bij de stand 0-0 geen goed keuring. Deze treffer was geldig, omdat Morris de buitenspelval op hief door te langzaam op te schui- De Italianen wilden na afloop weinig woorden wijden aan het in hun ogen arbitrale geschutter. Tij dens de persconferentie werd het Vicini toch even te veel, toen werd gesuggereerd dat Italië op dit WK MILAAN (GPD) - Dr. Jozef Venglos is een op en top gentleman. Maar bovenal een diplomaat pur sang. Waar de scheidende bonds coach van Tsjechoslowakije gisteravond na de eliminatie tegen de Duitsers (1-0 ver lies) alle reden zou hebben gehad om de arbitrage aan de kaak te stellen, liet hij een oordeel achterwege. „Wij hebben eenzelfde indruk als u", formuleerde Venglos voorzichtig, „maar het past niet om hier de scheidsrech ter te bekritiseren. Dat is geen fair play". Net als de meeste Tsjechische inter nationals staat Venglos op het punt zijn vaderland te verruilen voor een lucratieve trainersfunctie bij een buitenlandse club. Zijn naam staat bovenaan het verlanglijstje van At- letico Bilbao, in zijn hart hoopt de bondscoach op de baan van mana ger bij Manchester United. Alleen al op grond daarvan onthield Venglos zich in Milaan van gespierde taal en accepteerde hij grootmoedig het verlies. Dat was een prestatie op zich. Net als zoveel van zijn voorgangers tij dens dit WK stapelde Helmut Kohl gisteravond de ene fout op de ande re en vielen zijn beslissingen in de eerste helft vrijwel steeds in het na deel van de Tsjechen uit. De ge meente-ambtenaar uit Nussdorf bij Salzburg ontpopte zich als een se- mi-Duitser en kon zijn derde uitver kiezing in dit toernooi'geen mo ment waarmaken. Hij strooide met gele kaarten alsof het snoepgoed was en sjoemelde met de regels dat het een lieve lust was. Rijkaard ontkent provocatie Voller HILVERSUM (ANP) - Frank Rijkaard zegt in het WK-duel met de Bondsrepubliek niet ge provoceerd te zijn door Rudi Voller. In het VARA-radiopro- gramma „Bal Op Het Dak" ver klaarde Rijkaard zaterdag dat speculaties over racistische uit latingen uit de lucht zijn gegre pen. „Het is gewoon jammer dat het gebeurd is". ernstig wordt bevoordeeld. „De fouten van de scheidsrechter waren zo evident, dat ik er geen woorden aan wil vuil maken. Zo'n man moest zich schamen. De arbitrage gros siert in fouten en ik ben zo vrij om te stellen dat wij er meer na- dan voor deel van hebben gehad tot nu toe. Alleen het doelpunt van Tsjechoslo wakije tegen ons had nooit afge keurd mogen worden, maar ik was de eerste om dat toe te geven. Trou wens Venglos, de Tsjechische coach, was er na afloop van over tuigd dat Italië die avond terecht Twijfelgeval Vicini doelt zonder het zelf te willen zeggen op twee strafschoppen die niet aan Italië werden gegeven en op de twee treffers die zaterdag wer den afgekeurd. Er was nog een twij felgeval in de wedstrijd tegen Ier land. Zeven minuten na rust trof Schillaci uit een indirecte vrije trap de onderkant van de lat, maar tele visiebeelden maakten duidelijk dat de bal niet geheel achter de doellijn stuiterde. Eèn uitslag van drie of vier goals verschil zou overigens zeer geflat teerd zijn geweest, want in grote de len van de wedstrijd was juist Ier land de ploeg die het initiatief had. Vanaf de aftrap weigerden de leer lingen van Jacky Charlton zich in te sluiten voor de eigen veste, maar gingen ze, aangemoedigd door 15.000 geestdriftige fans, op zoek naar de stunt. Voor het eerst op dit WK werd de Italiaanse defensie (al in elf interlands zonder tegendoel punt) op de proef gesteld. In de 25ste minuut was Quinn met een kopbal dicht bij een treffer, maar doelman Zenga voorkwam attent een achterstand. Daarna nam de Squadra het heft in handen en schiep zichzelf via het fantasierijke trio Giannini-Baggio- Donadoni een paar fraai uitgespeel- Zijn beslissing om de Duitsers halverwege de eerste helft een straf schop toe te kennen was echter te recht. Even nadat Buchwald had verzuimd de ploeg op voorsprong te brengen, slalomde Klinsmann door de Tsjechische verdediging en werd hij vervolgens door twee man (Stra- ka en Chovanec) in de sandwich ge nomen. Vanaf elf meter joeg Matt- haus de bal steenhard langs de door Queens Park Rangers begeerde doelman Stejskal. Op die beslissing viel niets aan te merken", meende Franz Becken- bauer naderhand. „Als de scheids rechter consequent was geweest, had hij ons er nog een moeten ge ven, na de overtreding op Bein". De teamchef repte echter mef geen woord over de overtredingen op Moravcik en Knoflicek, die tenmin ste de kwalificatie dubieus verdien den. Ronduit lachwekkend was de gele kaart (een van de zes) die Mo ravcik al vroeg in de wedstrijd over hield aan een onschuldige botsing met Littbarski. Het kwam de Tsjech duur te staan. Halverwege de twee de kansen. Na de pauze controleer de Italië (met Ancelotti en Serena voor Giannini en Baggio) de wed strijd en liet het aan Ierland het ini tiatief. Aanvallend schoot die ploeg echter tekort, nadat de gevaarlijkste aanvaller Quinn door Jack Charlton was gewisseld door de 'Italiaan' Cascarino. Aldridge en Sheedy kon den weinig uitrichten tegen de ste vige mandekkers Bergomi en Ferri, terwijl de matige Baresi in het cen trum extra assistentie kreeg van Maldini. Onvergetelijk Voor Ierland kwam er na vier ver dienstelijke gelijke spelen een ein de aan het voor het legioen onverge telijke toernooi. De ploeg haalt waarschijnlijk toch een prijs (de fair-play beker) binnen, want het heeft zich sportief gedragen. Het pausbezoek van afgelopen woens dag was daarom al gerechtvaardigd. Jack Charlton roemde bij het af scheid niet alleen de eigen suppor ters maar ook de manier waarop de Italianen zijn ploeg ter zijde hadden gestaan: „Het WK is voor iedereen een onvergetelijke ervaring ge weest. We hebben ons van het begin tot het einde vermaakt. Ik vind het niet erg dat we naar huis gaan. Dan kan ik dinsdag eindelijk vissen". JURRIAAN VAN WESSEM Stojkovic verbergt zich na zijn ge miste strafschop. (foto ap) de helft schopte hij boos de schoen uit en mocht hij als dertiende speler bij dit WK voortijdig gaan douchen. Wonderlijk genoeg raakten de Duitsers vanaf dat moment de kluts volledig kwijt. „In plaats van de bal te laten lopen", klaagde Becken- bauer na afloop, „gingen wij met de bal lopen. We werden toen lichtzin nig en gunden de tegenpartij te veel ruimte". Nu was er voor Becken- bauer toch al weinig reden om vol daan terug te kijken. Behoudens het eerste half uur, toen de Tsjechen te veel respect en ontzag toonden en daardoor volledig op de eigen helft werden teruggedrongen, kon de ge doodverfde finalist geen moment overtuigen. Tevreden Beckenbauer toonde zich na afloop tevreden met het resultaat, niet met de uitvoering. „We zijn hier naartoe gekomen met de bedoeling ons te plaatsen voor de halve finales. Daar in zijn we geslaagd. Dit was echter de minste van de vier wedstrijden die wij hier gespeeld hebben. Dat heeft voor een deel te maken met de FLORENCE (GPD) - De Argentij- nen vierden na hun kwalificatie voor de halve finales feest alsof er zojuist een prestatie van formaat was geleverd. Maar de waarheid was anders. Slechts via een black out van een drietal Joegoslavische strafschop-„specialisten" kwam het zover. Met de minimale score van 3 voor en 2 tegen en dat zelfs na 120 minuten voetbal (0-0) kwalificeer den de Argentijnen zich voor de hal ve eindstrijd. Argentinië meldt zich morgen dus vrolijk in Napels, terwijl de ploeg al weken terug vanwege wan prestatie uit het toernooi had moe ten worden gezet. Tegen Brazilië hitte. Ik ben daarom blij dat we de volgende twee wedstrijden 's avonds spelen". De volgende twee Net als iedere Duitser gaat ook Beckenbauer er kennelijk stilzwij gend vanuit dat de 'Mannschaft' zondag in Rome in de finale staat. Tegen Italië. Het zou een opmerkelijke score zijn. Van de tien toernooien waar aan de Duitsers sinds 1954 deelna men, bereikte de ploeg acht keer de laatste vier en stond zij vijf keer in de finale. Bij een overwinning in Rome zou Beckenbauer de eerste zijn in de WK-historie, die als speler (1974) en als bondscoach de wereld titel verovert. Het zou bovendien betekenen dat de Duitsers voor de derde achtereenvolgende keer de eindstrijd bereiken. Daarvoor zal woensdag in Turijn echter eerst nog wel moeten worden afgerekend met Engeland. Het record van de meeste WK- speelminuten hebben de Duitsers alvast op zak. Gisteravond in Mil aan passeerde de ploeg in de tiende minuut de grens van tienduizend. konden en wilden de Argentijnen niet, zaterdag tegen Joegoslavië was het niet anders. In de achtste fi nales kon de kwalificatie nog met enig fatsoen verkocht worden van wege die ene, briljante bevlieging van Maradona. Zaterdag was er voor de Zuidamerikanen geen en kele reden trots te zijn. En ook voor Diego zelf niet. Hij miste in de af sluitende strafschoppenreeks zijn penalty op kinderlijke wijze. Maar ondanks alles, trots waren ze wel degelijk, Bilardo en zijn jon gens, Maradona voorop. Het feno meen bakte er niks van, maar is het hele toernooi dan ook al flink ge blesseerd. De kwetsuur is in zoverre nuttig, dat nu pijnlijk duidelijk aan inclusief de kwalificatiewedstrij den. De Duitsers hebben ook de meeste wedstrijden (109) achter hun naam staan, haalden de meeste overwinningen (73) en scoorden het vaakst: 288. Die cijfers zeggen veel over de kracht van de Duitsers, die terecht worden gezien als perfecte toernooivoetballers. Voor de Tsjechen was er daarom eigenlijk al op voorhand weinig eer te behalen. Tomas Skuhravy, bij dit WK in een mum van tijd uitgegroeid van een nobody tot een WK-vip, lag stevig aan de ketting bij Kohier, Buchwald (tegen Kubik) en Ber- thold (tegen Knoflicek) gaven het paartjesvoetbal een extra dimensie. Met daarachter nog eens Augentha- ler, die in Milaan z'n 25ste interland speelde. Buitenland Ondanks het verlies verlieten de Tsjechen met opgeheven hoofd Mil aan, maar keert slechts een deel van de ploeg terug naar zijn land. De on derhandelingen met buitenlandse clubs liepen in de voorbije dagen si multaan met de voorbereiding op de confrontatie met de Duitsers. Makelaars en journalisten liepen in hotel 'Regina Olga' de deur plat en verstoorden de rust en de concen tratie. Ten einde raad besloot Venglos de selectie in de avonduren terug te trekken in een hotel in de bergen. De frisse berglucht was echter niet toereikend om de Duitsers een halt toe te roepen. In Helmut Kohl bezat de ploeg daarnaast een trou we bondgenoot. „Daar ben ik het absoluut mee oneens", wierp Bec kenbauer tegen. „We zijn door hem beslist niet bevoordeeld". Dr. Jozef Venglos dacht er het zijne van, de duizenden Italianen op de tribunes in het San Siro-stadion eveneens. De fluitconcerten bewezen het on gelijk van Franz Beckenbauer. ALBERT GEESING Geen fluitconcert tijdens volkslied ROME (Reuter) - Italiaanse suppor ters is voor de wedstrijd Ierland-Ita- lië vriendelijk doch dringend ver zocht tijdens het spelen van het Ier se volksleid niet te fluiten of te joe len. Als de fans zich niet aan deze in structie hadden gehouden, dan zou den de Italiaanse spelers voor de Ie ren hebben geapplaudiseerd. het licht komt hoe matig de rest van de ploeg is. Anderhalf uur speelde Argentinië tegen tien Joegoslaven en nog mocht de wereldkampioen in de handen knijpen de penalties te halen. Het mag de charme zijn van de WK-formule, dat ploegen als België, Brazilië en Nederland na één neder laag gefrustreerd naar huis kunnen en dat Argentinië met een neder laag (tegen Cameroun in de ope ningswedstrijd) nog steeds mee doet. Zeker voor de Joegoslaven kan het systeem op de vuilnishoop na hun ervaring van zaterdag. De ploeg, na afloop heel brutaal door Bilardo beschuldigd van tijdrekken was de enige zaterdag die wilde ROME (Reuter) - De Ierse pre mier Charles Haughey heeft, ge dreven door een golf van natio nale (voetbal-)trots, de hoop uit gesproken dat zijn land in de toekomst wordt vertegenwoor digd door één voetbalploeg. Momenteel heeft zowel de Re publiek Ierland als Noord-Ier- land, dat bij Groot-Brittannie hoort, een eigen nationaal team. In de kwalificatie voor het WK waren beide zelfs in een groep ingedeeld. Haughey werd voor het duel van Ierland tegen Italië, in de kwartfinales van de wereldtitel strijd, ondervraagd over de kwestie. Op de vraag wanneer éen Iers voetbalteam bestaat, zei Haughey: „Ik hoop spoedig. Maar deze uitspraak is geba seerd op hoop, het is geen voor spelling. In andere sporten komt het al voor dat één Iers team bestaat. Haughey, die het duel be zocht, was lyrisch over bonds coach Jack Charlton, die giste ren bij terugkeer in Dublin door 300.000 dolenthousiaste Ieren werd toegejuichd. „Hij mag dan een Engelsman zijn, maar mij lijkt hij meer Iers dan de Ieren", zei Haughey. De Westduitse voetbalbond DFB maakt geen haast met de vereniging van de bond met de zusterorganisatie uit de DDR. Dat heeft DFB-voorzitter Neu- berger gisteren verklaard in Ro me. Volgens de plannen wordt de stap pas in 1992 gezet. Neuberger deelde mee, dat in het seizoen 1991/92 voor het eerst om één Duitse beker wordt gevoetbald. Een seizoen later om één kampioenschap. De na tionale ploegen blijven voorlo pig elk voor zich spelen voor kwalificatie, onafhankelijk van het samengaan van de voetbal bonden of de politieke vereni ging van de Duitslanden. voetballen. Maar de eerste gele kaart voor Sabanadzovic bleek ach teraf zwaarwegend. Scheidsrechter Rotjilisberger ging in op het appel van de Argentijnen toen de Joego slaaf onvoldoende afstand nam bij een vrije trap. Een overtreding op Maradona, na een half uur spel, was vervolgens genoeg voor rood. Het zal ook de scheidsrechter moeten zijn die Argentinië morgen in de finale helpt. Op eigen kracht lukt het zeker niet. Pech voor Diego dat de tegenstander in Napels nor maal gesproken nog een tikje meer aanspraak kan maken op voordeli ge arbitrale beslissingen. HENRI VAN DER STEEN WACHTEN OP NIETS Je ziet er niks aan. De keeper treu zelt, legt de bal nog eens goed, speelt hem dan toch naar de back, stuitert na terugontvangst nog eens vier keer, kijkt wie hij in de spits vrij ziet lopen en gooit dan toch maar uit. Minuut voorbij. De laatste man krijgt de bal, speelt breed, ontvangt terug, tikt de bal naar de andere kant, ontvangt opnieuw en speelt dan voorzichtig naar de de zich aandienende mid denvelder. Die kaatst alleen maar even, want hij speelt in dienst van het elftal, waarna de bal door de laatste man wordt doorgetrans- porteerd naar de andere kant van het veld. Weer een minuut voorbij. De rechtsback die nu in balbezit is, maakt dan een driehoekje met de rechtermiddenvelder, waar door de bal eindelijk de midden lijn passeert. Op dat moment laat één van de twee spitsen zich zak ken en neemt aan. Nu mag het. Hij mag proberen iets te ondernemen. Hij speelt diep op die andere een zame strijder aan het front. Maar die verwachtte de bal in de voeten en liep dus typisch de verkeerde kant op. De tegenpartij is in bal bezit. Spelen ze direct de bal voor uit? Nee, want topteams kunnen temporiseren. De bal kofnt dus weer bij de kiep terecht. Die treu zelt, legt de bal nog eens goed. en- Er gebeurt in de meeste wed strijden niets. Je wacht, je drinkt in de tussentijd flessen bier leeg, je eet je gek aan de pinda's, er ge beurt niets. Het is het wachten, het intens verveelde wachten op die ene actie. Op dat moment dat één van de twintig spelers zich in een flits van verlichtheid herinnert, dat de bal in het doel van de vij and moet worden gedeponeerd. Hij passeert een tegenstande- r....en gaat neer. Altijd gaat een speler die iets leuks doet neer. En dan heb je nog het gesmokkel bij de inworp, het niet op afstand gaan staan bij de vrije trap, het voorwenden van een hevige doodsstrijd na een schop tegen het been, kortom, een mens wordt gek van alle gepiel en getreuzel. Waarom zit ik daar iedere avond weer? En na de zoveelste deceptie de volgende keer toch weer. Nee, Duitsland tegen Tsjechoslowakije, dat wordt wel wat. Het wordt dus niks. Het hele toernooi wordt er, een paar duels uitgezonderd, al angsthazenvoet- bal in slow motion gespeeld. En toch kijken miljarden mensen naar de resterende drie duels. Drie van de vier halve-finalisten zijn het aanzien niet waard. Ar gentinië is een matig ploegje, met een klein dik buitelaartje dat, als we mazzel hebben, één keer per wedstrijd iets leuks doet en verder continu de stervende zwaan uit hangt. Engeland maakt per wed strijd zo veel technische fouten, dat het een aanslag is op het voet balgemoed naar dat gestuntel te moeten kijken. En Duitsland be staat grotendeels uit harde wer kers, die verdedigen en nog eens verdedigen en slechts zelden iets leuks met een bal uithalen. Italië is de enige ploeg met alleen echte voetballers. Iedereen is het gehannes op dit WK zat. Toch laten we de beker morgen en woensdag en zondag niet aan ons voorbij gaan. Het doet denken aan de visfanaat die de godganse d,ag vergeefs naar zijn sim zit te staren. Het wordt donker en donkerder en steeds verbetener zit hij naar het nog nauwelijks zichtbare puntje op het water te turen. Hij zal en moet er eentje vangen. Jack Charlton is een ander type visser. Volgens mij slaat de coach, die met zijn 'lads' het modernste voetbal speelt, ge woon om de vijf minuten. Niks af wachten of het pennetje onder gaat. Ik ben bang dat die attitude de laatste drie wedstrijden niet te bespeuren zal zijn. Het zal blijven wat het al weken voor negentig procent van de tijd is: wachten op niets. THEO BAKKER JÊL* Het vingertje van Matthaüs na zijn benutte strafschop tegen de Tsjechen. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15