LEIDSCH DAGBLAD Weer Van Goghs gestolen I- HPS* <f' r.sssfl gaalhgp NODIG! 'Directeur AID vervalste zelf cijfers over visvangst' f.. t p Bonn kan tolheffing voorlopig vergeten Ontknoping ontvoering baby nabij Drie doeken weg bij inbraak in Noordbrabants museum Kansen op doorbraak in conflict verpleging MEUBEL-OPRUIMING Auto ontploft Kleine milieuvervuilers krijgen straks forse bon DONDERDAG 28 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39277 Prijs fl. 1,35 Er bestaat geen enkele aanwijzing dat de moeder van baby Dennise betrokken is geweest bij de ont voering. Het onderzoek kwam in een stroomversnelling na het program ma 'Opsporing verzocht'. Die uit zending leidde tot twee 'gouden tips' over de stem van de man die de politie informeerde over de vind- ROERMOND (GPD) In de ont- plaats van de baby in Weert. Ook de- voeringszaak van baby Dennise ze man is opgesloten. Grutter uit het Limburgse Kessel Onduidelijk zijn nog de motie zijn vier arrestaties verricht. Vol- ven achter de ontvoering die snel gens officier van justitie mevrouw tot een goed einde kwam. De baby Van der Bijl kunnen nog meer aan- werd enkele dagen na de ontvoe- houdingen in deze zaak volgen. Tot ring in blakende gezondheid en de arrestanten behoren de 22-jarige goed verzorgd in een reiswieg aan- vader van de baby en zijn 57-jarige getroffen bij een tankstation in vader. Weert. Koningin en prins naar Japan DEN HAAG (GPD/ANP) - Konin gin Beatrix en prins Claus bren gen volgend jaar een staatsbe zoek aan Japan. De Rijksvoor lichtingsdienst deelde vanoch tend mee dat overleg gaande is met de Japanse regering over een bezoek van het koninklijke paar Lubbers, in de tweede helft van 1991. Bij zonderheden zullen pas na de in- Twee jaar geleden maakte mi- huldiging van de Japanse keizer nister Van den Broek nog voor Akihito op 12 november worden het overlijden van Hirohito be- bekendgemaakt. Die inhuldiging kend dat hij naar diens begrafenis de toen 85-jarige keizer Hirohito niet door, omdat slachtoffers van de Japanse bezetting in Neder land fel protesteerden. Het be zoek leidde tot een politiek con flict tussen de toenmalige vice- premier De Korte en premier wordt bijgewoond door kroon prins Willem-Alexander. Een staatsbezoek aan Japan i gaan. Uit respect voor de ge voelens van de slachtoffers van de Japanse bezetting ging er toen het verleden al twee keer afge- geen lid van het Koninklijk Huis BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) kent dat invoering van de tol twee - De Westduitse regering is van- weken is uitgesteld. Op 15 juli zal daag op de vingers getikt door het het Hof een definitief besluit ne- Europese Hof van Justitie. Bonn men of de zeer omstreden maatre- moet voorlopig afzien van zijn gel moet worden opgeschort, in plannen per 1 juli een tolheffing afwachting van een uitspraak of in te voeren voor vrachtwagens de Westduitse plannen wel stro- i het Westduitse wegennet ken met het EG-Verdrag. Met de- gebruik maken, zo maakten woordvoerders van het Hof in Luxemburg en Brussel bekend. De beslissing van het Hof bete- ze procedure zal zeker een jaar gemoeid zijn. De Westduitsers zullen op 6 juli hun plannen bij het Hof toelich ten. De Duitse maatregel, die op 1 juli zou ingaan, hield in dat vrachtwagenchauffeurs moeten gaan betalen voor het gebruik van Duitse autowegen. Franse ver voersorganisaties zouden al heb ben opgeroepen tot blokkade van de Frans-Duitse grens op zondag. Lissenaar haalt Pavarotti naai* Nederland LISSE - De Lissese makelaar Harry Mens heeft met de Itali aanse tenor Luciano Pavarotti een contract afgesloten voor een éénmalig optreden in Ne derland. Mens legt drie mil joen gulden op tafel om Pa varotti volgend jaar op 1 sep tember voor een concert naar de Rotterdamse Ahoy te halen. De makelaar uit Lisse, zelf een grote fan van de in Neder land met zijn lied Caruso op de hitparade prijkende Pavarot ti, wil de opbrengst van het concert ter beschikking van Amsterdamse en Rotterdamse zwerfjongeren stellen. De prijs van de kaarten voor het optreden zal tussen de 150 en 1500 gulden liggen. Twee van de drie schilderijen van Vincent van Gogh, die vannacht werden ontvreemd:" "Raderen van de watermolen te Gennep" en "Spittende boerin". Het schilderij ..Raderen van de watermolen te Gennep" schilderde Van Gogh in november 1884 tijdens de Nuenense periode Het schilderijeen olieverf op doek met een afmeting van 60 bij 78,5 centimeter, past in een kleine reeks van werken uit 1884 die een watermolen tot onderwerp heb ben. Het schilderij "Spittende boerineen olieverf op doek met een afmeting van 37,5 bij 25,7 centimeter, ont stond in juli/augustus 1885 in Nunen. Het werk maakt onderdeel uit van een grote serie waarin werkzaamhe den op het land werden uitgebeeld zoals het thema aardappélpoten en de aardappeloogst. LEEUWARDEN (GPD) - Voorma lig directeur Harm de Boer van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft persoonlijk door zijn eigen dienst opgestelde rapporten over de visvangst achtergehouden en vervalst. Hij zou dat hebben ge daan om zijn gezicht niet te verlie zen. Verschillende AID-medewer- kers hebben deze beschuldiging ge uit. Uit de rapporten bleek dat Neder landse vissers veel meer vis aan land brachten dan op grond van EG-afspraken was toegestaan. De Boer, thans landbouwattaché op de Nederlandse ambassade in Groot- Wolkenkrabber in Amsterdam? Brittannië, verving de rapporten door andere, waar minder schok kende cijfers in stonden, en stuurde deze gegevens naar het ministerie. Ook de huidige AID-directeur, mevrouw G. Kostwinder, zou zich aan deze praktijken schuldig heb ben gemaakt. Het ministerie zou door een topambtenaar al in april van deze zaken op de hoogte zijn ge steld, aldus de zegslieden van de AID. Volgens hen vervalste De Boer de gegevens uit prestige-overwegin- gen. Nadat de parlementaire enquê tecommissie in 1987 zware kritiek had geuit op Braks' visserijbeleid, kondigde de minister verscherpte maatregelen aan. De stelselmatige aanlandingscontrole, die begin 1988 werd ingevoerd, was daar een voor beeld van. Daardoor zou geen kist vis ongezien aan land gezet worden, meende De Boer. Aangezien de AID-directeur de controlemaatregelen zelf als 'water dicht' had gepresenteerd, kwam het geding toen i AMSTERDAM (ANP) - De Zweed- se belegger Lars Magnusson heeft zijn prestige plannen ontwikkeld voor de bouw Specteurs toch nog veel te veel ille- van een wolkenkrabber van 230 n*e- gale vis opspoorden. De Boer, voor- vin makg commissaris van politie en ic van. in^erp0ime(jewerker, stelde daarop terdijk in de hoofdstad. Dit is daag bevestigd door een woord- ^gegevens voerder van de gemeente- De wolkenkrabber telt 55 verdie pingen met 50.000 vierkante meter kantoorruimte. Op de bovenste ver dieping komen enkele publieks ruimtes met onder meer een restau rant. De bouw vergt een investering van ongeveer 400 miljoen gulden en zal ongeveer 2 jaar duren. De Euro mast in Rotterdam is met zijn 185 meter tot nu toe het hoogste ge bouw in ons land. de door hem ge wenste richting bij. Groot Indisch feest met stands, Indisch eten en gratis showprogramma 12.30-23.00 u, vr en za 1230-24.00 uur ,T>hv ƒ10.- 65+/CJP ƒ5,50 Kind (-12 j) ƒ4,50 GRATIS PASARKRANT MET PROGRAMMA-OVERZICHT BIJ VW CS; P-garage onder het Malieveld perioden met zon.Minitnum- temperatuur omstreeks 11 graden. IVIiddagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden tot 24 graden in het zuidoosten van het land. Naar noord oost draaiende wind, zwak tot matig, kracht 3 of minder. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met zon, ook enkele buien, in bet weekeinde onweer. Zaterdag' nog warm, daarna weer koeler. 24 PAGINA'S DEN HAAG (GPD/ANP) Uit het Noordbrabants muse um in Den Bosch zijn in de afgelopen nacht drie schilderij en van Van Gogh gestolen. De gestolen werken zijn: 'Rade ren van de watermolen te Gennep', 'De zittende boerin' en 'De spittende boerin'. Het betreft olieverfschilderijen op doek, die behoren tot de zogenoemde Nuenense periode van Van Gogh. De 'Raderen van de watermolen te Gennep' kreeg het museum begin mei in het bezit, waarmee het totaal aantal Van Goghs van dit museum op drie kwam. Volgens T. de Brou wer van het Vincent van Gogh-cen- trum in Nunen hebben de schilde rijen een geschatte waarde van 15 miljoen gulden. Hij verwacht dat er voor de wer ken een losgeld zal worden ge vraagd omdat dit soort schilderijen roemde impressionist ontvreemd nergens te koop kan worden aange- uit het Króller-Müllermuseum in boden omdat ze meteen als gestolen Otterlo. 'De Uitgebloeide Zonne- binnen dat met grof geweld een ruit aan de achterzijde van het museum was ingeslagen. Binnen twee minu ten waren agenten ter plaatse. Ze troffen echter niemand meer aan. Volgens getuigen heeft de alarmin stallatie van het museum niet ge werkt. De politie kon daarover van morgen nog geen uitsluitsel geven. Eind 1988 werden op spectaculai- wijze drie schilderijen van de be- ts» ij -- w WÊ A ik A r - - - l 1 f .-«*-( W >m. -rij jk lÊjk, 4fl t, S& WËL ;ffiO| goed worden herkend. Rond middernacht kreeg de poli tie van omwonenden Eenwording van Duitsland kost Leiden 18 mille LEIDEN - De Duitse eenwor ding kost de gemeente Leiden geld. Om precies te zijn 18.000 gulden. De gemeente kocht 3 jaar geleden een offsetpers voor de eigen drukkerij. Het apparaat zou in 5 jaar worden afgeschre ven, maar moet nu al weer wor den vervangen. Volgens het hoofd van de In terne dienst Deelen, gister avond in een commissieverga dering, werd de Rotaprint-pers geleverd door een bedrijf uit West-Berlijn. Toen het apparaat werd gekocht, stond de muur nog overeind en werd het be drijf fors gesubsidieerd door de Westduitse overheid. Maar met de eenwording in zicht, werd die financiële ondersteuning afge schaft. Alras ging het slechter met het bedrijf, dat uiteindelijk werd verkocht aan een Ameri kaanse concurrent. "Ook de Nederlandse onder houdsdienst werd overgeno men door de Amerikanen", al dus Deelen. Het resultaat: "Slechter onderhoud, onderde len werden langzamer geleverd, de pers stond daardoor steeds vaker stil". Om de concurrentie met com merciële drukkerijen aan te kunnen was de aankoop van een nieuwe offsetpers onafwend baar, twee jaar voordat de oude was afgeschreven. De commis sie ging gisteravond akkoord met de aanschaf van een nieuwe pers die 135.000 gulden kost. De oude is nog 25 mille waard, maar per saldo moet er 18 mille wor den afgeboekt. PARIJS - Een zwaar noodweer doen. Volgens het staatselektrici- heeft gisteren in Parijs voor aan- teitsbedrijf zou de stroomvoorzie- zienlijke schade gezorgd. Vijf me- ning vandaag voor het grootste deel trolijnen kwamen onder water te weer zijn hersteld, staan en raakten tijdelijk buiten Op de foto: water gutst naar bene werking. In enkele stadswijken viel den over de trappen van een van de de stroom uit. Parijse metrostations, terwijl een employé toekijkt hoe een passagier Vijf ziekenhuizen moesten het gis- zich op blote voeten een weg baant, teravond nog zonder elektriciteit (foto ap> bius-Peletier. De Rijksdienst Beel- RIJSWIJK (GPD) Staatssecreta- staatssecretaris Simons de proble- bloemen', 'Het Weversinterieur' een versie van 'De Aardappeleters', melding zouden bij officiële verkoop vele tientallen miljoenen guldens heb ben opgebracht. Na een intensief onderzoek van een half jaar wist het recherchebijstandsteam zowel de twee daders als de schilderijen te achterhalen. De kapitale werken waren zoals te doen gebruikelijk bij kunst van dit niveau, niet verze kerd. De politie in Den Bosch kon nog niet meedelen of dat bij de Bos sche schilderijen wel het geval was. Het schilderij de 'Raderen van de watermolen te Gennep' is afkom stig uit de particuliere collectie Rib- dende Kunst is feitelijk eigenaar evenals van 'De zittende boerin' maar het Noordbrabants Museum heeft de doeken langdurig in bruikleen gekregen. In mei 1987 werd de nieuwe huis vesting van het Noordbrabants Mu seum geopend. Daarmee kwam een einde aan de slechte huisvesting van het museum in een voormalige kerk. Het museum is nu gehuisvest in het verbouwde voormalige gou vernementspaleis uit de 18dee eeuw en een nieuwbouw-gedeelte, ontworpen door architect W. Quist. Het complex ligt in het centrum van Den Bosch. De belangrijkste werken Simons (volksgezondheid) e werkgevers in het ziekenhuiswe- en blijft verenigd in de Nationale Zie- krijgen" kenhuis Raad, verwachten vandaag een doorbraak in het conflict gezondheidszorg. De vakbonden De bonden vinden nog steeds dat er te weinig geld wordt uitgetrok ken om een meerjarige cao te recht- zijn sceptisch. "Het kan nog alle vaardigen. Zij vinden dat er niet al kanten uit", aldus woordvoerder De leen geld moet komen om de werk- i de christelijke ambtena- druk te verminderen, r renbond CFO gisteravond r overleg. Overheid, ziekenhuisdirecties ook vast aan een salarisverhoging 14 procent in de ziekenhuizen en bejaardenoorden. De werkgevers het overleg ingegaan willen niet verder gaan dan respec- om een meerjarige overeenkomst te sluiten over de werkdruk, het per soneelsprobleem en het looncon- tievelijk 3,5 en 2,75 procent. De partijen zijn het er ook nog niet over eens over hoe het extra Nederlandse impressionist bevin- werkgroepen, kwam den zich in het Van Gogh Museum in Amsterdam en het Kroeller- Mueller Museum in Otterlo. de gezondheidszorg. Maar geld beschikbaar moet komen. Het gaat daarbij vooral om de jaren 1991 en 1992. Het probleem spitst zich i eventuele verlaging van ondanks het voorwerk uit. Het overleg werd vanmiddag voortgezet. "Er zijn m dan financiële middelen" bijBAALBERGEN Katwijk en Leiderdorp iDaar verdient U nu vlug een flink brok van Uw vakantiegeld iterug. Op 11.000 vierkante meter, de grootste keus uit de i randstad ie aaeubelproaaenade katwijk meubelplein leiderdorp toe op de pensioenpremies van net PGGM-fonds in 1991, waarbij de verpleegkundigen netto meer over houden. "Het gaat er dan vooral om dat alle partijen dezelfde lasten dra gen". aldus Simons. ROELOFARENDSVEEN - Door nog onbekende oorzaak is vanmid dag om 13.15 uur op de snelweg Den Haag/Amsterdam ter hoogte van Roelofarendsveen een 150.000 gul den kostende BMW ontploft. De ra vage is enorm, maar er vielen geen gewonden. De auto stond gepar keerd in de berm. De politie heeft de Explosieven Opruimings Dienst ingeschakeld, de snelweg is afgesloten. DEN HAAG Kleine milieuover tredingen zoals illegale afvalstort, crossen in natuurgebieden of het le gen van asbakken op straat, worden politie gereageerd met de toezeg ging dat er 70 extra politiemensen voor deze milieutaken zullen wor den aangesteld. Deze worden be- i het vervolg sneller en zwaarder taald met gereserveerde gelden 1 bestraft. Dat blijkt uit het milieu- het Nationaal Milieu Beleidsplan, plan van de Nederlandse politie dat Voor de milieu-activiteiten van de gisteren is gepresenteerd. Het plan politie is voor 1994 in het NMP een gaat uit van een 'lik-op-stuk'beleid. bedrag van 60 miljoen gulden uitge- Mensen die de milieuwet overtre- trokken. Uit het milieuplan van de den, ook al lijkt de overtreding niet politie blijkt overigens dat in 1994 ernstig te zijn, kunnen rekenen goede handhaving van de op proces-verbaal compleet milieuwetgeving, het dubbelde be- met boete. De politieagenten worden de ko mende tijd getraind in het, geduren de hun 'gewone' werk, opsporen van milieudelicten. Daarnaast gaat het NMP het plan uit van geregelder contro- king staat les v drag nodig is. De extra gelden (60 miljoen) zullen uit het budget van de politie moeten komen. De^4 miljoen gulden die conform dit jaar ter beschik- politie-milieutaken, i onder meer garages en che- wil de politie vooral besteden mische wasserijen. scholing en bijscholing agenten. (pagina 15: Groene ogen, neuzen voor politie) de óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15* Wij nemen een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam AdresI Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1