TAD LEIDEN B en W willen 'Koets' toch aan Lammermarkt Dit zou een moordcentrum kunnen zijn' Uitkeringsraad snel naar Plesmanlaan Zon prijs komt zelfs in de- mooiste dromen niet voor. LEIDSCH DAGBLAD Boete voor Pardoeza Nieuw plan voor appartementen Burggravenlaan s WOENSDAG 27 JUNI 1990 'Parmentiercomplex toch slopen' mentenlijst te plaatsen. De Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden heeft om de plaatsing op de rijkslijst LEIDEN - De sloop van het verzocht. De minister moet Parmentiercomplex aan de januari 1991 een beslissing Lammermarkt is een stap dichterbij gekomen, evenals de vestiging van de Koets-o- theek op die plaats. Het col lege van B en W heeft giste ren in meerderheid besloten dat het pand kan worden ge sloopt door de Katwijkse projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas. Het besluit van B en W, dat niet wordt gesteund door Groen- Linkswethouder De la Mar, wordt volgende week don derdag door de gemeente raad wordt besproken. het verzoek. Pas als de minis ter heeft besloten dat het pand geen rijksmonument is, mag tot sloop worden overgegaan. Volgens PvdA-wethouder Van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) is het gebouw 'niet bij zonder genoeg om te beschermen'. "Vanaf 1989 ligt er al een advies van de gemeentelijke monumenten commissie om het pand op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. Kennelijk bestond toen al het idee dat advies niet op te volgen, omdat normaliter er vrij snel op wordt gereageerd", aldus Van Rij vanmorgen in een toelichting op het besluit. Van Rij benadrukt dat de hoge kosten van aankoop en restauratie 5™^ mgj'oe'n gulden bij koop en een eenvoudige restaura tie. Dan is er zeker tien miljoen gul den nodig. Hoewel de gemeente twee miljoen subsidie kan krijgen van het rijk, blijft er acht miljoen nodig. En het pand is na de restau ratie alleen geschikt om bijvoor beeld als museum te gebruiken". Volgens Van Rij is de plek aan de Lammermarkt ook geschikt voor vestiging van de Koets-o-theek, die nu nog in de Kruisstraat zit. "De ge meente heeft de verplichting op zich genomen te helpen bij de ver plaatsing van de Koets-o-theek naar een locatie in of bij de binnenstad. Op de plek aan de Lammermarkt kan er een geluiddichte doos wor den gemaakt voor de discotheek. Een belangrijke toename van over last op straat wordt door ons niet verwacht". De verplaatsing van de studen tendiscotheek kost de gemeente overigens een lieve cent. Leiden Het college zal de minister van cul tuur adviseren het voormalige Ico- Athibupand niet op de rijksmonu- ook een rol hebben gespeeld bij de beslissing van het college. "Er is na der onderzoek gedaan naar de kos ten die zijn gemoeid met de aan- overigens vaak een arbeidsintensie ve klus. De WUV regelt uitkeringen voor mensen die door vervolging in het voormalige Aramcö- de Tweede Wereldoorlog invalide de Plesmanlaan. Vanaf zijn geworden. LEIDEN - De pensioen- en uitke- ringsraad (PUR) voor oorlogs slachtoffers verhuist komend week einde pand maandag gaan daar 260 de slag die voorheen werkten bij uitkeringsdiensten in Diemen en Zoetermeer. De uitkeringsraad is een nieuwe organisatie, die zich helemaal richt op de verwerking van aanvragen voor de Wet Uitkering Vervolgings slachtoffers (WUV). Voorheen wer den de aanvragen behandeld door king komt. Daarvoor verschillende instanties, waaronder mogelijkheden, het Algemeen Burgelijk Pensioen fonds (ABP). Uitkeringsgerechtig den klaagden steen en been over de verwerking van hun aanvragen. Het zou allemaal te lang duren en de werkwijze was inefficiënt. sanering van het bedrijf aan de Kruisstraat. Dat geld wordt betaald uit het stadsvernieuwingsfonds. Tegen de plannen voor de nieuw bouw voor het terrein aan de Lam mermarkt bestaat veel verzet. De bouw van de discotheek, een par keerdek, 800 vierkante meter be drijfsruimte en 53 woningen is bij de direct omwonenden uiterst slecht gevallen. Zij vrezen overlast van de discotheek en pleiten ook voor behoud van het Parmentier complex, de laatste textielfabriek die in Leiden bewaard is gebleven. Volgens alle instellingen die zich in Leiden bezighouden met (restaura- LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag 21 echtparen op het Leidse stadhuis ontvangen die dit jaar 60 danwel 65 jaar zijn getrouwd. De jaarlijkse, feestelijke bijeenkomst was, als altijd, heel gezellig. Na het wel komswoord van de burgemeester werd in de raadszaal een film over Leiden vertoond. Aansluitend werd in de burgerzaal van het stadhuis, onder het genot van een drankje en een hapje, een muzikaal programma aangebo den verzorgd door het trio Dorien Mijksenaar. De bruidsparen werden ook in de gelegenheid gesteld om de fraaie tweede verdieping van het stadhuis te bezichtigen. (foto Ellen Martens) DEN HAAG/LEIDEN - De direc teur van restaurant Pardoeza aan de Doezastraat is gisteren door de poli tierechter veroordeeld tot 2000 gul den boete. Hiervan is 1500 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Twee ambtenaren van de keuringsdienst van waren troffen op 27 oktober 1988 de keu ken en spoelkeuken van het restau rant 'in onzindelijke staat' aan. Twee dagen later was ondanks schoonmaakwerkzaamheden de keuken nog steeds niet schoon, al dus officier van justitie Vos. Volgens de directeur van Pardoe za was de vuile keuken te wijten aan een bedrijfsleider die de boel des tijds onvoldoende schoon hield en daarom al lange tijd ontslagen is. Sindsdien zijn er verschillende con troles geweest en is het restaurant schoon bevonden. De keurmeesters troffen de keu ken in 1988 echter niet schoon aan. Zo zat op de vleessnijmachine op bepaalde plaatsen ingedroogd vlees, een teken dat het er langer zit. Het aanrecht met spoelbak had ran den met aangekoekt vet. De poten van de werkbank waren eveneens aangekoekt met vet en hadden roestplekken. De directeur zei daarop dat hij ze ker wist dat de snijmachine elke dag schoon werd gemaakt. Hij vond dat een diepvriezer die het nog per fect doet maar wel wat roestplek ken heeft, niet weggegooid kan worden. Gemeente ontwerpt driehoekig sportveld LEIDEN - Op verzoek van omwo nenden maakt de gemeente een nieuw plan voor de bouw van 25 ap- tie van) monumenten moet het partementen op het sportveld ach- complex worden gehandhaafd. ter de Bonaventura-scholenge- Dit betekent dat de medewerkers van de uitkeringsraad eerst moeten uitzoeken of iemand inderdaad is vervolgd. Daarna moet worden be zien of de handicap van de aanvra ger is ontstaan in oorlogstijd. Ver volgens wordt besloten voor welke uitkering de getroffene in aanmer- aantal het college. "Het zwaar besluit. Het verzet was reden __o om te twijfelen, daarom heeft het eerder ontwerp" ook zolang geduurd voordat het col- j)at plan hield de beslissing i Maar ik menten projectgroep Hoge Rijndijk tijdens vergadering felle kritiek op een de gemeente, dat de apparte- driehoekige den blijft, zou daardoor ook drie hoekig zijn. En daartegen hadden de omwonenden grote bezwaren: "Dat is ongeschikt om op te spor ten. Dit plan laat het sportveld in feite verdwijnen, er blijft alleen een stukje groen over", zei S. Stolwijk namens de omwonenden. De bewoners vonden het gedeelte dat de gemeente had aangewezen voor bebouwing veel te groot voor 25 appartementen en noemden het plan te nadelig voor de bewoners van de Kernstraat die een groot ge deelte van hun uitzicht zouden ver- lijk behouden zou blijven. Hij zegde liezen en bovendien minder zon toe een ander plan te ontwikkelen, zouden krijgen. Bovendien waren waarbij rekening wordt gehouden ze van mening dat het ontwerp niet met de wens van de bewoners om in de wijk past. "Losse bebouwing een groen stuk over te houden, dat domineert in de wijk, driehoekige geschikt is om te sporten. Tevens bebouwing met een grote punt, dat wordt geprobeerd het uitzicht van is iets wat je niet tegenkomt". de bewoners van de Verdamstraat Ambtenaar E. Meulema van de di- zo min mogelijk te schaden. De be- rectie ruimtelijke ordening legde bouwing wordt het hoogst aan de uit dat gekozen was voor een drie- kant van de Burggravenlaan, aldus hoekige vorm om ervoor te zorgen Meulema. dat het uitzicht van de bewoners De nieuwe vrije-sectorapparte- van de Verdamstraat zoveel moge- menten zijn bedoeld voor ouderen. Toen vorig jaar tot de Wet Uitke ring Vervolgingsslachtoffers werd besloten, weigerde de ABP de uit voering ervan op zich te Ten eerste zijn er de periodieke uitkeringen. Die worden verstrekt aan mensen die hebben aangetoond dat ze in de oorlog een handicap hebben opgelopen waardoor ze ver lies aan inkomsten hebben. Mo menteel hebben 19.400 mensen een dergelijke uitkering. Verder is er een groep die een niet meetbare handicap heeft, bijvoor- Personeel Elisabeth Gasthuishof trots op gebouw en sfeer Van onze redacteur Janet i Dijk Daarop werd een nieuwe instelling beeld geestelijk. Deze groep (mo opgericht. Spoedig stond vast dat menteel 7500 mensen) krijgt ook Leiden de vestigingsplaats i den. Deze voorgenomen verhuizing bracht nogal wat onrust teweeg on der het personeel van het ABP in Diemen en Zoetermeer. De werkne mers vreesden voor lange reistijden en voerden actie om het verkassen naar Leiden tegen te houden. De Tweede Kamer bleek hiervoor niet LEIDEN Helemaal lyrisch worden de leden van de onderne mingsraad (OR) als zé praten over het uiterlijk van het gebouw. En de sfeer onder het personeel is uitstekend, vertellen ze. En toch zijn er problemen ontstaan in het Sint Elisabeth Gasthuishof. Vijf verpleegkundigen van het regelmatig dat de laatste mensen singen aan de woning of medische Leidse verpleeghuis aan de Caecili- pas om half twaalf uit bed worden gehaald: "Dan moeten ze nog ont bijten en om kwart voor twaalf wordt de soep al geserveerd". Tijd om extra aandacht aan de 73 bewoners te besteden invaliditeitsbijdrage. Ten slotte is er een categorie die in aanmer king komt voor een eenmalige uit kering, bijvoorbeeld voor aanpas- hulp die noodzakelijk is vanwege een in oorlogstijd opgelopen handi cap. Of de komst van de uitkerings- gevoelig en steunde het voorstel raad op korte termijn nog leidt tot minister D'Ancona. Ook in kringen van de uitkerings gerechtigden is sprake van enige beroering. Men vreest dat de ver werking van de uitkeringen er niet extra werkgelegenheid kon de woordvoerder van WVC vanoch tend niet zeggen. "Ik weet niet of er nog mensen zijn die niet mee ver huizen". Een aantal taken op uitkeringsge- beter op wordt. Volgens een woord- bied blyft voorlopig in het pakket voerder van WVC is deze angst to- het ABP in Heerlen. Hier taal ongegrond. Hij wijst er op dat cjen bijvoorbeeld de uitkeringen Het i de uitkeringsraad geen baliefunctie krijgt. In het algemeen wordt mand die een oorlogsuitkering wil tgjrjjjjfj ook aanvragen begeleid door diverse aantal advies- en steunpunten. Op het moment dat de aanvraag op de bureaus van de medewerkers in Leiden terecht komt, is het alleen nog een kwestie van afhandelen. Dat is volgens de zegsman van WVC burgerslachtoffers geregeld, niet uitgesloten dat dit werk Leiden komen, i dat een uitke ring aanvraagt wordt steeds kleiner, omdat het om ouderen gaat. Het is dus zeer wel denkbaar dat in de toe komst een aantal taken kan worden gebundeld omdat de werkdruk af neemt", aldus de WVC-woord voer der. astraat hebben zich vorige week ziek gemeld uit onvrede met het be leid van het bestuur en van de direc tie. De leiding van het tehuis wil geld besparen om een lening van 1,6 miljoen gulden terug te betalen aan Van Wijckersloot, een verpleeghuis dat valt onder dezelfde stichting als het Sint Elisabeth Gasthuishof. De lening is enkele jaren geleden afge sloten omdat de renovatiekosten veel hoger waren dan was verwacht. De directie wil nu geld besparen door zieke personeelsleden niet te vervangen. Het gaat daarbij om ongeveer tien procent van het personeel dat lang durig ziek, afgekeurd of met zwan gerschapsverlof is. Dat heeft tot ge- volg dat er gewerkt wordt in teams Vrije tijd lijks, is de ervaring van Ingrid van Goozen. "We hebben hier een eigen kapsalon en het is bijvooreeld leuk om te zeggen: 'Morgen bent u jarig, ik zal uw haar in de krul zetten'. Daarvoor is geen tijd. Ook niet om eens lekker met iemand de stad in te gaan". Het is, vertelt ze, een paar maanden geleden dat ze voor het laatst iets extra's heeft gedaan met een bewoner. "Maar dat was ook echt nodig, want die moest iets nieuws hebben voor een bruiloft". acht personen. Veel personeelsleden komen in hun Die dragen zorg voor 35 of37 bewo- naar het tehuis om bijvoor- en Fred de Lannée i s het". i de tuinen van het Sint Elisabeth Gast- ADVERTENTIE All season dekbed. Gevuld met 65% dons en 35% donsveertjes. Donsdichte katoenen tijk in zacht lila. Carré gestikt, dus de vulling kan niet verschuiven. Het zomergedeelte is licht gevuld, dat voor herfst en voorjaar zwaarder. Samen ideaal voor de winter. 1-persoons,135x200 cm. Van^Wr v 1-persoons extra Ij 349,- ig, 135x220 cm. Van.569^ voor 399,- 2-persoons, 200x 200 cm. Van>Wr-v Lits-jumeaux, 240x 200 cm. VanJ49r- 499,- 599,— Bijpassend halfdons hoofdkussen. Vanvoor 59,- erdag 7 juli of zolang de voorraad strekt. VROOMS DREESMANN - lig, iedereen kent elkaar. In grotere "Ook in mijn vrije tijd. Ik moet hier instellingen weet je soms niet of ie- veel zijn voor de OR en de leerlin- mand op bezoek komt of dat die genraad, waar ik ook in zit, maar ik persoon een collega van je is. Bo- bemoei me dan ook met de bewo- vendien is hier nauwelijks sprake ners. Ik ben verslaafd, ik wil hier ge- van een hiërarchie. Iedereen kan woon niet weg. Ook in deze nare si- meepraten. Als beginner heb je tuatie zie je juist dat het personeel meteen het gevoel dat je erbij gewoon door blijft lopen, of eigen- hoort". lijk nóg een stapje harder loopt". In eerste instantie kwam dat door Els Verschoor voegt daaraan toe: de uitstraling van het gebouw. Els "Je houdt van dit huis, van de men- Verschoor, adviseur van de OR en sen, van de collega's. Èn daarom hoofd van de schoonmaakafdeling ben je bereid om je extra in te span- en linnenkamer, vertelt dat de oud- Maar nu is dat niet meer op te ste gedeelten stammen uit 1428. Al brengen". trokken, is de indeling niet prak tisch. Maar dat nemen de perso neelsleden voor lief. Ze roemen de twee grote tuinen bij het tehuis, de ideale ligging in de binnenstad en bijvoorbeeld het kleine kapelletje waar regelmatig samenkomsten worden gehouden. Dit alles neemt niet weg dat er grote moeilijkheden zijn ontstaan. Het personeel zegt niet alleen te ma ken te hebben met de grote werk druk waar alle werknemers in de ge zondheidszorg over klagen, maar ook met extra problemen die op een aantal vragen. "Er is bijvoor beeld beloofd dat het aantal werk nemers hetzelfde zou blijven. Dat gebeurt niet. Bovendien mag het volgens de CAO niet zo zijn dat ver plegers taken overnemen van ande re afdelingen. Als nu de voedingsas sistente uitvalt moet de verpleging thee en koffie gaan rondbrengen", aldus Els Verschoor. Fusie Het personeel denkt niet dat het conflict een extra argument is voor de provincie om het Sint Elisabeth meteen deed het gebouw dienst als den zijn ontstaan door het wanbe- Gasthuishof op te heffen: "Het i "Het personeel kan dit huis draai- ziekenhuis en dat is eeuwenlang zo leid ende houden. Het probleem ligt bij het bestuur en bij de directie. Als in het bestuur en in de directie de juis te mensen op de juiste plekken zit ten, dan is dit een moordcentrum", zegt Fred de Lannée de Betran- court, secretaris van de OR. De Leidenaar werkt sinds ander half jaar als leerling-ziekenverzor gende in het Sint Elisabeth Gast huishof. "Ik heb veel andere baan tjes gehad, maar nergens is de sfeer zo bijzonder als hier. We houden el kaar op de been, er is een grote col legialiteit en hoe dat precies zit dat kun je niet uitleggen, dat moetje ge woon meemaken". Ingrid van Goozen, OR-lid en tweedejaars-leerling, noemt wat voorbeelden: "Het is hier kleinscha- gebleven. "Er zijn hier bijvoorbeeld ook slachtoffers van de Tachtigjari ge Oorlog verpleegd. Ik denk dat dit het oudste ziekenhuis is van Neder land dat nog in gebruik is". In 1970 werd het monumentale pand voor het symbolische bedrag van een gulden gekocht door een stichting die er een rooms-katho- liek tehuis van wilde maken voor mensen die niet meer thuis konden wonen maar nog te gezond waren om te worden opgenomen in het zie kenhuis. i de directie. wel duidelijk dat de problemen lig gen bij de directie en het bestuur en niet bij het personeel". De provincie wil een fusie tussen Kapelletje Doordat een gedeelte van het Pesthuis en ook hofjeswoningen bij het voormalige ziekenhuis zijn be- digen (twee afdelingshoofden drie teamleiders) zich ziek gemeld. Als er binnen een week nog geen het bestuur met een oplossing komt". Het personeel, dat zich tijdens De twee bestaande Leidse verpleeg huizen moeten plaatsmaken voor een nieuw 'moederhuis'. Het be- 'Wij vinden dat het behouden moet blijven, op deze locatie. Leide- die altijd in een grachtenhuis schaarde, eist dat wordt ingegaan zegt Fred de Lannée daarover. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13