Periodieke autokeuring lijkt op loterij Staten in de YS mogen euthanasie verbieden I STEEN-GOED Consumentenorganisaties: verkeersveiligheid nauwelijks met apk gediend KK wil regeling voor afgifte formaldehyde van meubilair Niet gekeurde telefoon te koop BObv Oudshoorn De Nederlandse rentestand is helaas aan grenzen gebonden. Uw spaargeld gelukkig niet. DINSDAG 26 JUNI 1990 pagina 9 Meubilair van spaanplaat bevat nogal eens formaldehyde-gas. Uit een onderzoekje van Konsumenten Kontakt (KK) blijkt dat van de ze ven slaapkamerkasten die de con sumentenorganisatie kocht er drie formaldehyde afgaven, waarvan één (merkloze) uitzonderlijk veel. KK vindt dat er een goede keu ringsregeling moet komen waarin grenzen worden gesteld aan de af gifte van de formaldehyde. Het plaatmateriaal dat wordt gebruikt zou in principe vrij moeten zijn van dit gas. Vaak wordt nu een afwer kingslaag toegepast om de afgifte te voorkomen, maar dit werkt onvol doende omdat onder meer via boor- gaatjes formaldehyde toch kan vrij komen. Formaldehyde zit soms in hoge concentraties in lijmen die worden gebruikt voor het afwerken en fine ren van meubels en/of platen. Ook kan die lak die wordt gebrukt om de platen af te werken het gas bevat ten. Overigens bevat plaatmateriaal van MD F dat van houtvezels (in plaats van spaanders) wordt ge maakt en steeds meer wordt ge bruikt omdat het makkelijker is te verwerken nog hogere concen traties. Bij het onderzoek bleek dat gege vens over gebruikte stoffen vaak niet beschikbaar zijn. KK vindt dat er duidelijke etiketten voor moeten komen. Want een te hoge concen tratie formaldehyde veroorzaakt vermoeidheid, hoofdpijn en ge- wrichts- en spierpijnen. Het kan psychische stoornissen (depressies bijvoorbeeld) versterken. Lage con centraties kunnen eveneens bijwer kingen tot gevolg hebben. Ondanks het feit dat sinds 1 januari 1989 geen telefoons mogen worden verkocht zonder de goedkeuring van het ministerie van waterstaat worden er nog aardig wat verkocht. De stichting Vergelijkend Waren onderzoek (VWO) merkte bij de in koop van telefoons voor een onder zoek dat veel winkels telefoons ver kopen die niet van de blauwe goed keuringssticker zijn voorzien. De sticker wordt afgegeven wan neer een toestel door middel van een keuring voldoet aan de eisen voor aansluiting op het telefoonnet en het van Verkeer en Waterstaat een goedkeuringsnummer heeft ontvangen. VWO vraagt zich af of er wel voldoende controle wordt uit geoefend op de verkoop van tele foontoestellen en heeft het ministe rie gevraagd op korte termijn maat regelen te nemen. De toestellen die VWO aantrof zonder goedkeuring waren: UK Design, UK Design MFR-184, Te- lestyle, Komkommer, Yoko visje, Mybelle, Bikini, Tyco eend en honkbal. De PTT kan, indien men een niet-goedkeurd toestel op het net aansluit, de telefoonabonnee in het ergste geval afsluiten. Zo'n vaart loopt het echter niet gauw. De periodieke autokeuring (apk) is een fiasco. Een positieve werking van de keuring op de verkeersveiligheid is nauwelijks merkbaar. Bovendien werkt de keuring niet goed: waar de ene keurmeester een auto op verschillende punten afkeurt, keurt een ander die net zo makkelijk goed. Een belangrijke oorzaak daarvan is het feit dat de keuringseisen soms zeer verwarrend zijn. De juninummers van de verschil lende consumentenbladen brengen deze conclusies met een opmerke lijke eensgezindheid. Binnen niet al te lange tijd beoordeelt de Tweede Kamer de apk en vooruitlopend daarop laten de consumentenorga nisaties weten dat het hele keu ringssysteem grondig onder de lou pe moet worden genomen. De effectiviteit van de apk is ge ring: volgens de Stichting Weten schappelijk Verkeersonderzoek (SWÓV) blijkt uit een buitenlands onderzoek naar verkeersveiligheid dat in 2 tot 6 procent van de onge lukken technische mankementen mede een hoofdrol spelen. Het over grote deel is gewoon te wijten aan menselijke fouten. De apk heeft weliswaar de toestand van de ge middelde auto verbeterd, maar de onveiligheid op de weg is met slechts 1 procent verminderd. Iedere verbetering van de veilig heid op de weg is natuurlijk meege nomen. Maar de kosten die er door de apk tegenover staan zijn enorm. Alle autorijdende Nederlanders ge ven gezamenlijk zo'n 700 miljoen gulden per jaar uit aan de apk. De besparingen op kosten van ongeval len en brandstof (door betere mo torafstelling) worden becijferd op 250 miljoen gulden. De overheid geeft daarentegen 22 miljoen gul den meer uit aan de apk dan zij er aan ontvangt. De vraag is of dit enorme bedrag niet op een betere manier kan wor den besteed: het beveiligen van kruispunten, scheiding van lang zaam en snel verkeer en betere con trole op het dragen van autogordels en rijden onder invloed en snel heidsovertredingen is waarschijn lijk beter voor de verkeersveilig heid dan de apk. Waslijst Dara komt bij dat de apk zich zker niet uitsluitend richt op zaken die met de verkeersveiligheid van doen hebben. De keuring betreft een waslijst van 65 tot 80 punten (afhan kelijk van de uitvoering van de au to). De controle van de gegevens op het kenteken betekent in feite dat de apk-keurmeester een verleng stuk van de politie en de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Het eerste ongeluk dat werd veroor zaakt door een te snel knipperende richtingaanwijzer moet nog gebeu ren: toch kan een auto daarop wor den afgekeurd. De garages zijn slim ingespron gen op de apk als mogelijkheid om hun omzet te vergroten. Vele bie den een gratis apk bij een grote on derhoudsbeurt. Wat betekent dat van de vrije keus van de consument bij de keuring als waarborg voor een onafhankelijke keurmeester weinig overblijft. De garage heeft immers een duidelijk commercieel belang bij de keuring. Het toezicht op de apk wordt ge daan door de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Ongeveer 1 procent door personeelsgebrek wordt de beoogde 3 procent niet ge haald van de apk-gekeurde auto's wordt aan een steekproefsgewijze herkeuring door de RDW onder worpen. Bedrijven die daarbij niet streng genoeg keuren worden door de RDW strenger gecontroleerd en kunnen zelfs de keuringsbevoegd heid verliezen. De RDW kijkt niet uit eigen bewe ging of auto's ten onrechte worden afgekeurd. Wie het niet eens is met de uitslag van de keuring kan een conflict met zijn garage riskerend wel in beroep bij de RDW. Een wa terdichte garantie is die niet, zo bleek in een praktijkgeval dat de Consumentenbond beschrijft. Ach teraf erkende de RDW in dit geval een auto ten onrechte te hebben af gekeurd wegens te veel roest. Loterij De Consumentenbond liet een aan tal dekundigen met een aantal au to's de betrouwbaarheid van de apk testen. De conclusie was frappant: de keuring had veel weg van een lo terij. De auto die bij de ene garage werd goedgekeurd werd bij de an dere afgekeurd. Ook het oordeel van ANWB en de stations van de RDW zelf bleek uiteenlopend. Wordt een auto afgekeurd dan heeft dat vaak kosten tot gevolg voor de eigenaar. Kwalijk is echter het feit als keurmeesters gevaarlij ke mankementen over het hoofd zien. Zeven keuringsstations ont ging van een auto het feit dat de borgplaat van de bouten tussen spoorstang en stuurhuis ontbrak. Overigens werd de auto weer mee gegeven zonder dat de losgetrilde bouten zelfs maar waren aange draaid. Keurmeesters van zowel garages als de ANWB staan snel klaar met het advies een onderdeel te vervan gen terwijl dat niet nodig is. Rechter ruitewisserblad kapot? Dan ook maar een nieuw linkerblad. Één band versleten? Dan ook de ander maar vervangen. Al te ijverig was een garage die een auto afkeurde omdat de motor olie lekte. Dat valt helemaal niet onder de apk. Inspectie Wie zijn auto naar de keuring gaat brengen kan met een grondige in spectie de kans op een vervelende verrassing beperken. De papieren moeten bijvoorbeeld in orde zijn. De plaatsaanduiding van het chas sisnummer moet kloppen. Bij deze controle kan men meteen kijken of de accu goed vast staat, de rem vloeistof op niveau is en de motor kap goed sluit. Een paar keer stevig remmen (de vertraging moet minimaal 5,2 meter per seconde zijn) en kijken of de au to door de handrem heen rijdt is ook nuttig. Controleer of de remvoerin- gen dik genoeg zijn en let bij het remmen op schurende geluiden en reactie in het stuur. Het remsys- teem mag niet lekken (let op op nat te plekken), de leiding mogen niet roesten en de slangen mogen niet poreus zijn. Het stuur mag niet te veel speling vertonen (eventueel uitlijnen). Stof- hoezen moeten intact zijn. Dat is te controleren door de auto aan één kant een beetje op te krikken, het wiel schuin te zetten en het rond te draaien. Scheuren in de hoezen worden dan zichtbaar. De uitlaat controleren kan men eenvoudig doen door hem dicht te houden. de periodieke autokeuring. ten. Als de wiellagers en gonzend of huilend geluid maken zijn ze versle ten. Rubbers van de motorophan ging mogen niet gescheurd zijn. Brandstoftank en -leidingen mogen niet lekken. Controleer of de slan gen poreus zijn. De ruitesproeier, aanjager (voor voorruitontwase- ming), sluiting van de portieren en claxon (één toonhoogte) moeten werken. Veiligheidsgordels mogen niet gerafeld zijn. Ruitewisserbladen mogen geen strepen trekken. Een ster in de voorruit mag in het direc te blikveld niet groter dan twee cen timeter zijn. Spiegels mogen niet verweerd zijn. Er mogen geen scherpe uitstekende delen aan de auto zitten. Bumpers moeten goed vastzitten. Alle lampen moeten werken. Gla zen mogen niet zijn gebroken en koplampreflectoren mogen in het bovenste deel geen roest hebben. De lampen moeten één kleur licht uitstralen en de koplampen moeten goed staan afgesteld. Bij een mist- achterlicht hoort een werkend ver klikkerlampje. De uitlaat tot slot moet goed ge luiddempend zijn. Uitstoot van koolmonoxyde kan alleen met spe ciale apparatuur worden gemeten. Roest is een hoofdstuk apart: het mag niet op veerschotels en wielge- leidingselementen, maar verder wel op verschillende plaatsen in ver schillende mate. Saneren De consumentenorganisaties zijn vrij eensluidend in hun kritiek op de apk. Waar Konsumenten Kon- takt pleit voor afschaffing is de Con sumentenbond echter voorstander van sanering. Dat zou onder meer moeten betekenen een keurings plicht voor auto's van 7 of acht jaar oud in plaats van 3 jaar, betere en duidelijkere keuringseisen en min der punten van keuring. De Rijksdienst voor het Wegver keer, die klanten nogal eens blijkt af te houden moeten beter toeganke lijk worden, ook steekproefherkeu- ringen doen op afkeuringen en een betere garanties voor een goede her keuring tot stand brengen. Ten slot te een advies voor de eigenaar van de afgekeurde auto: bij een andere keurmeester proberen kan vruch ten afwerpen. De verkeersveilig heid zal er niet snel onder lijden. Gerechtshof schept orde ten gunste tegenstanders Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Staten hebben het recht om het aan familieleden van in een permanent coma geraakte patiënten te verbieden, de apparaten af te sluiten waarmee die patiënten in leven worden gehouden. Die uitspraak is gisteren gedaan door het Opperste Gerechtshof, het hoogste rechtsprekende orgaan van Amerika. Het was voor het eerst dat het Hof permanent coma is terechtge- andere gevallen wèl de weg voor eu- zich boog over een euthanasie- komen, zelf zou willen sterven. In thanasie. vraagstuk, en het Hof was duidelijk het geval van Nancy Cruzan is dat verdeeld: met vijf tegen vier stem- bewijs er niet, aldus het Hof. men werd uiteindelijk het besluit Maar het Gerechtshof oordeelde genomen. Mede omdat het Ge- ook. dat de Grondwet tot oordelen rechtshof zich nooit eerder over een bevoegde personen toestaat een euthanasie-zaak heeft uitgespro- medische behandeling te weigeren, ken, is in Amerika een chaotische Dat argument geldt weliswaar met situatie rond 'het recht op een zach- *n de zaak-Cruzan, maar opent in te dood' ontstaan. Formeel is eutha- vfndt zowel actieve alEpassieve eu- SpaailSC generaal' thanasie wel degelijk plaats. In de verschillende staten wordt M-alo-nc rlp rlf*cr*ri ook niet eensluidend gedacht. Pro- 1?lllrtlAS UCA gressieve staten als Washington en -n Oregon vinden bijvoorbeeld meer Q0Z6 W60K lilt C6l goed dan conservatieve als Missou ri. Sommige staten erkennen 'living MADRID (GPD) - Jaime Mfians del wills', documenten waarop mensen Bosch y Ussia, de generaal, die i verklaren dat ze willen dat elke be- 198I het brein was achter een mis handeling wordt gestopt als ze in lukte staatsgreep van het leger en een permanent vegetatieve staat te- de Guardia Civil in Spanje, komt rechtkomen. Andere staten erken- n0g deze week vrij. De inmiddels nen die documenten niet. uit militaire dienst ontslagen De uitspraak die het Hoogge- Milans del Bosch heeft dan ruim 9 rechtshof gisteren deed, had be- jaar uitgezeten van de 26 jaar en trekking op de 32-jarige Nancy Cru- acht maanden, waartoe hij was ver- zan. Zij raakte zeven jaar geleden bij oordeeld. een auto-ongeval in een coma, en is Na de vrijlating van de 75-jarige daar nooit meer uitgekomen, ex-generaal blijft nog slechts een Kunstmatig is ze al die tijd in leven van de 30 personen, die recht- gehouden, en dokters zeggen dat ze streeks bij de couppoging betrok- op deze wijze nog wel 30 jaar zou ken waren, in de gevangenis achter, kunnen voortleven. Dit is de ex-luitenant-kolonel van In 1986 erkenden de ouders van de Guardia Civil, Antonio Tejero Nancy, die toen drie jaar in coma Molina, die de leiding had bij de had gelegen, dat hun dochter nooit staatsgreep en tot 30 jaar werd ver meer de oude zou worden, en dat oordeeld. De couppoging van 23 fe- het beter voor haar zou zijn, als zij bruari 1981 was de laatste stuiptrek- Nancy zouden laten sterven door de king van het Franco-regiem. De dic- kunstmatige voeding te laten stop- tator zelf was in 1976 al overleden, zetten. waarna met de troonbestijging van Maar de staat Missouri, waar de Juan Carlos een einde gekomen aan Cruzans wonen, zei geen medewer- de dictatuur. king te willen verlenen omdat Al enige maanden buigt de rege- "stoppen van de voeding zou neer- ring-Gonzlez zich in nauw overleg komen op moord". Daarvan kwam met de verantwoordelijke militaire een rechtszaak, gevolgd door een en juridische autoriteiten over een reeks beroepszaken. voorwaardelijke invrijheidsstelling De uitspraak die het Gerechtshof van Milans del Bosch. Het feit, dat gisteren deed, geeft het definitieve Milans del Bosch ernstig ziek is en juridische oordeel. Dat oordeel de afgelopen maanden enige zware luidt, dat Missouri inderdaad het operaties heeft moeten ondergaan, recht heeft om de ouders van Nancy hebben de regering-Gonzalez er Cruzan te verbieden de voeding van mede van overtuigd, dat hij in vrij- hun dochter te laten stopzetten. heid moet worden gesteld. De ex- Volgens het Hof mag een staat generaal heeft nooit berouw ge- „een duidelijk en overtuigend be- toond over zijn betrokkenheid bij wijs" vragen dat een patient die in de staatsgreep. Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid - Kondor Groep N.V. Ondergetekende deelt mede, dat exemplaren van het Be richt aan aandeelhouders betreffende de voorgenomen fu sie tussen Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid - Kondor Groep N.V. en dochterondernemingen van Beheermaat schappij Bouwbedrijf Wessels Rijssen B.V. alsmede na wij ziging van de statuten de uitgifte en onderhandse plaatsing van 4.600.000 aandelen Kondor Wessels Groep N.V. van nominaal 5,-- bij Beheermaatschappij Bouwbedrijf Wes sels Rijssen B.V. te Rijssen, verkrijgbaar zijn bij het hoofd kantoor van de vennootschap te Leiden alsmede bij het hoofdkantoor van de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam. Leiden, 26 juni 1990 Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid - Kondor Groep N.V. De Algemene Direktie Hugo van Woerdenstraat 9 Goed onderhouden hoek-benedenwoning in de Boekhorst. Indeling entree, werkkast, woonkamer, moderne keuken, slaapkamer badkamer met toilet zonnige royale voor- en achtertuin, stenen schuur spouwmuurisolatie. Ged. thermopane beglazing, c.v. gas. Het pand ligt gunstig t.o.v, centrum en invalswe gen. Vraagprijs 119.000,- k.k. Makelaard Sl Jorissieeg 4. postbus 1014. 2302 BA Leiden. ■hm DflO 133657 of 134663 Als u meer uit uw spaargeld wilt halen, moet u eens een kijkje over de grens nemen. Niet dat het geld daar voor het oprapen ligt. Maar omdat de rente in het buitenland vaak hoger is dan bij ons. Rentetarieven voor W-Spaarrekeningen voor de maand juli 1990. USS 7,0% FR. Francs 8.6% CANS 11,8% BEL. Francs 8,5% AUSS 13,2% IT. lire 10,0% ENGE 13,7% ECU 8,8% DM 6,7% Depositotarieven op aanvraag verkrijgbaar bij elk Nutsspaarbankkantoor. Met een Vreemde Valuta Spaarrekening van de Nutsspaar- bank kunt u daarvan profiteren. Zonder het land te verlaten. De rentetarieven spreken voor zich. Maar als u meer wilt weten over sparen in vreemde valuta, dan kunt u de folder bij een van onze kantoren ophalen. Bij het doorlezen zult u mer ken dat het niet eens zo'n verge zocht idee is. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9