Slovenië wil souvereine staat worden Walesa's 'oorlog' bedreigt eenheid Solidariteit Epidemieën dreigen in rampgebied Iran Europese Unie dichterbij Discussie over Berlijn als 'Hauptstadt' loopt hoog op Bush: sancties Zuid-Afrika blijven PAGINA 7 BELGRADO (Rtr/AP) - De Joegoslavische republiek Slovenië zal een nieuwe grondwet opstellen waarin wordt gestreefd naar volledige onafhankelijkheid. Dat heeft presi- dent Milan Kucan van Slovenië gisteren gezegd. De bevol- king van de deelrepubliek Servië moet zich later dit jaar in een referendum uitspreken over een nieuwe grondwet, die Servië het volledige beheer over de autonome provincies Kosovo en Vojvodina moet teruggeven. Van onze correspondent Wim Bisschop WEST-BERLIJN - In de Bondsre publiek en in de DDR begint het de bat over de toekomstige hoofdstad van een verenigd Duitsland scherp er te worden. Dit weekeinde heeft DDR-premier Lothar de Maizière laten weten dat de kwestie van de hoofdstad in een aanvullend staats verdrag tussen de Bondsrepubliek en de DDR een wezenlijk punt moet worden. Voor hem staat vast dat al leen Berlijn voor de DDR-bevol- king acceptabel is. Bonn heeft voor de DDR geen enkele betekenis. De burgemeesters van de twee Berlijns gaven gisteren in Bonn een gezamenlijke persconferentie, waarop zij een actie voor Berlijn als hoofdstad lanceerden. Walter Mom per (West-Berlijn) en Tino Schwier- zina (Oost-Berlijn) lieten daar weten dat Berlijn het beste symbool is voor een verenigd Duitsland, dat Berlijn veel meer allure heeft dan het 'dorp' Bonn en dat Berlijn de aangewezen brug is tussen oost en west. Met een nieuwe sticker 'Ber lin Die Hauptstad' wordt op grote schaal campagne gevoerd voor het eerherstel van de oude hoofdstad. SPD-partij voorzitter Hans Jo- chen Vogel heeft als zijn persoon lijk oordeel ook al laten weten dat Berlijn voor hem de echte hoofd stad van Duitsland is. De partij moet over die zaak echter nog een oordeel geven. Binnen de CDU van Helmut Kohl ligt de vraag over de toekomstige hoofdstad gevoeliger. De invloèdrij- ke secretaris-generaal van de partij, Volker Rühe, is voor het handhaven van de provinciestad Bonn als hoofdstad. Hij heeft gewaarschuwd voor miljarden-kosten voor het ge val dat het totale regeringsapparaat naar Berlijn moet verhuizen. Bo vendien heeft hij, om tijd te winnen, als politiek argument aangevoerd dat Berlijn nooit hoofdstad kan worden zolang er nog troepen van de Sovjet-Unie op Oostduits grond gebied liggen. Van zijn baas Kohl is ook bekend dat die liever in Bonn wil blijven. Het mondaine en harde Berlijn ligt hem niet zo. Hij wordt daarin van harte gesteund door de burgemees ter van Bonn, die, ook al vanwege de kosten, heeft voorgesteld om een enquêtecommissie in te stellen die de voor- en nadelen van hoofdstad voor een verenigd Duits land op een rij moet zetten. De tegenstanders van Berlijn hebben, zij het vanwege heel andere redenen, steun van de linkse groe pen. In die kringen vindt men het gevaarlijk als Berlijn opnieuw hoofdstad zou worden. In die stad is in het verleden al vaker een ver keerd soort grootheidswaanzin ont staan, zo wordt betoogd. De twee burgemeesters van Ber lijn zijn over dat kostenvraagstuk, door voorstanders van Bonn becij ferd op 80 miljard DM, niet zo pessi mistisch. "Dat is ten ministe een nul te veel", reageerde Momper. En Schwierzina spiegelde de gezamen lijke pers voor, dat de regering straks weinig problemen zal heb ben met het vinden van geschikte regeringsgebouwen. In Oost-Berlijn zit op het ogen blik al een compleet regeringsappa raat. Die gebouwen komen groten deels leeg te staan als Oost-Duits- land definitief samengaat met de Bondsrepubliek. Vogel voorzitter van verenigde SPD Duitsland BERLIJN (GPD) - Hans Jochen Vogel wordt de eerste voorzitter van de SPD voor heel Duitsland. Op het partijcongres dit najaar is hij de enige kandidaat voor die functie. Binnen de Westduitse SPD was een sterke lobby om Oskar Lafontaine tot voorzitter van de sociaal-demo craten te promoveren. Die poging is mislukt, omdat vooral de DDR- SPD tegen die kandidatuur was. Wolfgang Thierse, de nieuwe voor zitter van de Oostduitse SPD, heeft bedongen dat pas volgend voorjaar over een nieuw bestuur van de dan samengevoegde SPD wordt ge stemd. President Kucan van Slovenië zei gisteren dat het bij de nieuwe wet "gaat om de grondwet van een sou vereine staat Slovenië en niet van een federaal deel". Slovenië wil de zes Joegoslavische republieken om vormen tot een losse confederatie van staten met slechts een geringe centrale inbreng. Het voorstel brengt de kleine deelrepubliek, die rechtstreeks grenst aan Oostenrijk en Italië, in directe aanvaring met Servië, de grootste Joegoslavische republiek, en het leger, dat voorstander van een krachtige en gecentraliseerde federatie. Volgens Kucan moet de Sloveen se staat alle kenmerken moet verto nen van een soevereine staat, waar onder een eigen leger en buiten landse beleid. Volgens persbureau Tanjug zal het Sloveense parlement in juli debatteren over het ontwerp document, dat voorang moet krij gen boven de federale grondwet. De Servische president Slobodan Milosevic zei eerder gisteren dat als Sovjets verliezen in partij geloof MOSKOU (Rtr) - Hte gezag van de communistische partij onder de Sovjetburgers neemt steeds verder af, zo blijkt uit een opinie-onder- zoek onder 1500 mensen in 18 gebie den in de Sovjetunie waarvan de re sultaten gisteren zijn gepubliceerd in de partijkrant Pravda. Slechts 18 procent van de onder vraagde Sovjet-burgers houdt met sevic toegenomen overtuiging vast aan de leidende rol van de partij. Meer dan de helft, 53 procent, is de tegenovergestelde te schrijven. Milosevic wil dat ech- Joegoslavië uiteenvalt, zijn repu bliek de onafhankelijkheid zal uit roepen en zal streven naar uitbrei ding van haar grondgebied. Hij ver wierp de voorstellen van Slovenië en Kroatië voor een confederatie en zei dat hij alleen akkoord zal gaan met kleine wijzigingen van het hui dige federale stelsel. "Als een fe deraal Joegoslavië wordt afgewe zen, dan is de kwestie van de Servi sche grenzen een open vraag". Milosevic zei gisteren in het parle ment dat de Serviërs zich per refe rendum moeten uitspreken over een nieuwe grondwet. Die moet een eind maken aan de in 1974 in de grondwet vastgelegde vergaande autonomie van de twee provincies Kosovo en Vojvodina, aldus Milose vic, een orthodoxe communist die met zijn campagne voor meer zeg genschap over Kosovo grote popu lariteit heeft verworven in Servië. Volgens hem kunnen met een refe rendum beschuldigingen dat de nieuwe grondwet op ondemocrati sche wijze tot stand is gekomen, worden ondervangen. Milosevic zei dat de nieuwe grondwet een definitief eind zou maken aan de'"neiging van Albane se nationalisten en afscheidelingen om Kosovo af te scheiden en op te nemen in het zogenaamde Groter Albanië of er een republiek van te maken". In Kosovo zijn bij etnische onlusten rneer dan zestig doden ge vallen sinds de Albanezen, die er ne gentig procent van de bevolking uitmaken, een jaar geleden hun zeg genschap over de rechterlijke macht, de politie en het onderwijs aan Servië moesten afstaan. De laatste tijd is de druk op Milo- om in Servië, net de vijf andere republieken van Joegoslavië, vrije verkiezingen uit zal opheffen. Dat gebeurt pas als de Mandela zei na afloop juist "zeer be- Zuidafrikaanse regering heeft vol- moedigd" te zijn door de steun die mening toegedaan. Een kwart de ondervraagden was van mening dat de communistische partij niet langer een bijzondere positie moet ter pas doen na de invoering een nieuwe grondwet. Op die ma nier wil hij voorkomen dat de Alba nezen in Kosovo de macht krijgen en de onafhankelijkheid uitroepen. WASHINGTON - ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren van regelt. Dat de Amerikaanse president Bush de vooruitgang, garantie gekregen dat de VS nog aldus Bush, niet de sancties jegens Zuid-Afrika daan aan alle voorwaarden die zijn hij van president Bush had gekre- genoemd in de wet die de sancties gen, Alternatieve plannen Thatcher slecht ontvangen Dat was goed nieuws voor Man dela, voor wie het in stand, zien te houden van de huidige economi sche sancties jëgens Zuid-Afrika ■en ook verschillen van me ning, zei Mandela, maar die waren door het gesprek in het Witte Huis kleiner geworden. Mandela wilde geen details geven, maar een van de meningsverschillen ging in ieder geval over de toepassing de belangrijkste redenen weld door Mandeia's Afrikaanse van zijn bezoek aan de VS Er waren goede reden om te twij felen aan de bereidheid van de rege- Nationale Congres (ANC). Mandela zei gisteren dat de Zuid- afrikaanse zwarten hun toevlucht Huis, John Sununu, dat de presi- i het Witte het apartheidsbeleid kunnen afko- "Als we geweld zouden toe- DUBLIN - De twaalf EG-landen beginnen in december in Rome met de onderhandelingen over de om vorming van de Europese Gemeen- Buitenland kort 'Vrij Quebec' In de Canadese miljoenenstad Mon treal hebben gisteravond naar schatting 200.000 Franstalige Cana dezen met optochten, concerten en demonstraties hun eisen onder steund voor een 'vrij Quebec'. Deze volgen op de definitieve afgelasting van het 'Meech Lake'-akkoord in het weekeinde, dat de provincie binnen Canada meer rechten zou geven. Gijzeling DDR Bij de gijzeling van een gezin in de DDR heeft de politie gisteren een zwaar bewapende man neergescho ten. De gijzelnemer was waarschijn lijk een Sovjetsoldaat, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. De man gijzelde een gezin van vier na bij de stad Burg in het midden van de DDR. Onderwijs vrouwen Islamitische schriftgeleerden (mol- la's), die zeggen te spreken namens de Afghaanse guerilla-beweging, hebben onderwijs voor vrouwen af gekeurd en gewaarschuwd voor een 'grotere ramp dan het communis me', als scholen voor vrouwen niet worden gesloten. Een woordvoer der van de rebellen zei maandag echter dat de mening van de molla's niet door de mujahedien wordt ge deeld. Adamec vertrekt De voormalige communistische premier van Tsjechoslowakije, La- dislav Adamec, zal zijn huidige voorzitterschap van de Tsjechoslo- waakse communistische partij (CP) in oktober neerleggen. Dat hee'ft de krant Rude Pravo gisteren gemeld. De 64-jarige Adamec is dit najaar op het partijcongres van 27 oktober niet herverkiesbaar als voorzitter. schap tot een economische, mone taire en politieke unie. De rege ringsleiders van de twaalf besloten gisteren in de Ierse hoofdstad Du blin definitief door te gaan op de in geslagen weg. Maar zij zijn het er nog lang niet over eens wanneer die Europese unie bereikt moeten zijn. Ook de Britse premier Thatcher, die nog steeds de grootste beden kingen tegen deze plannen heeft, verzette zich niet tegen het onder handelingsschema. Zij kwam met alternatieve plannen voor een eco nomische en monetaire unie, maar die werden niet positief ontvangen. In de economische en monetaire unie moeten de twaalf hun econo misch en monetair beleid beter op elkaar afstemmen, moet er een sta biel Europees prijsbeleid komen, moet er een centrale Europese bank komen en moeten koersschomme lingen verdwijnen door de invoe ring van één Europese munt, de De Britse plannen houden in dat de bestaande munten in de EG-lan den niet verdwijnen, zoals in de EG- voorstellen staat, maar dat de ecu als een dertiende Europese munt er naast komt. Die ecu, in waarde het gemiddelde van alle Europese mun ten, zou alleen op heel lange termijn de enige EG-munt kunnen worden. Over de Britse plannen is niet in houdelijk gesproken, maar premier Lubbers benadrukte na afloop al dat ze nooit de plannen voor de mo netaire unie kunnen vervangen. Volgens Lubbers zijn de twaalf er niet aan toe om nu al af te spreken wanneer die economische, monetai re en politieke unie volledig vol tooid moet zijn. "We zijn het er over eens dat we er uiterlijk in 1993 mee moeten beginnen, maar het is niet verstandig dit te overhaasten". Tolheffing De regeringsleiders spraken ook over de voortgang van het opheffen van de Europese binnengrenzen. Daarbij ging het vooral over de Duitse plannen om een tol te heffen op vrachtwagens die van de Duitse autowegen gebruik maken, een plan dat door alle lidstaten fel wordt bestreden. Bondskanselier Kohl zegde toe dat Duitsland zich zal neerleggen bij een negatieve uitspraak van het Europees Hof van Justitie, dat zich over deze kwestie buigt. In ruil daarvoor beloofden de anderen dat zij zich zullen inzetten voor een snelle fiscale harmonisatie in de ge meenschap. De bestaande verschil len in accijnzen en wegenbelasting tarieven in de EG liggen aan de ba sis van de Duitse tolheffing, die op 1 juli ingaat. Premier Lubbers zei dat ook af spraken moeten worden gemaakt om het vrachtverkeer in Europa vrijer te maken. Als er minder vrachtwagens leeg rondrijden om dat elke transporteur overal ladin gen mag oppikken, dan zal dat ook het milieu ten goede komen, aldus Lubbers. dent overwoog het Amerikaanse passen, zou dat zijn omdat we geen beleid jegens Zuid-Afrika te "her- alternatief hebben. De Zuidafri- voorganger Mandela zei dat, nadat president r sancties. De Bush even eerder alle partijen in het opgedrongen verschillen van mening uit de we reld te helpen. Hij vroeg alle Zuid tijdens afrikanen in dat verband ook "het geweld te veroorde- tijds tegen zijn door het Congres. Maar daar bleek niets het gesprek dat Bush en Mandela gebruik gisteren in Washington hadden, TEHERAN (Rtr/AFP/DPA) - De Iraanse regering heeft gisteren dui zenden overlevenden uit het aard- bevingsgebied laten evacueren uit angst voor het uitbreken van epide mieën. Door de hoge temperatuur van meer dan dertig graden Celsius in combinatie met de hevige regen val van afgelopen weekeinde verke ren veel lijken in staat van ontbin ding. Mensen drinken door het gebrek aan leidingwater uit rivieren en be ken die besmet zijn door dode die ren. Daardoor bestaat groot gevaar voor cholera. De stank is op veel plaatsen ondraaglijk. De Nederlandse afdeling van Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft gezegd dat het dodencijfer is gestegen tot 70.000. Volgens de woordvoerder van Unicef Nederland zijn er een miljoen daklozen in het rampge bied en zijn 100.000 overlevenden onder het puin vandaan gehaald. De Nederlandse afdeling heeft 700.000 gulden uit haar eigen noodhulp fonds beschikbaar gesteld voor de slachtoffers. De reddingsteams in het rampge bied hebben weinig hoop meer dat zij onder de ingestorte huizen nog overlevenden zullen vinden. De lei der van een Britse groep die in Man- jil is ingezet, zei dat zijn zeventien specialisten sinds zaterdag alleen maar doden onder het puin van daan hebben gehaald. Hij meende dat de Iraanse autoriteiten in eerste instantie de ramp hebben onder schat. Het Engelstalige Iraanse dagblad Kayhan International hield gisteren de armzalige bouw" van de wonin- Litouws parlement debatteert over onafhankelijkheid VILNIUS (DPA/UPI) - De Litouw se premier Kazimiera Prunskiene heeft het parlement in haar land gis teren opgeroepen in te stemmen met een bevriezing van de onafhan kelijkheidsverklaring voor de duur van onderhandelingen met Moskou over zelfstandigheid. Vandaag be gint het parlement met de debatten over het voorstel. Volgens Prunski ene zou Litouwen en bijzondere sta tus kunnen krijgen binnen een ver nieuwde Sovjetconfederatie, of kan als onafhankelijke staat buiten de Sovjetunie verder gaan. In dat geval moet worden onderhandeld oiver onder meer het staatsburgerschap van Sovjetburgers in Litouwen. gen in het aardbevingsgebied ver antwoordelijk voor het hoge doden tal. Volgens Kayhan oefenen de be trokken ministeries geen enkele controle uit op de woningbouw in agrarische gebieden waar 40 pro cent van de Iraanse bevolking leeft. Het buitenland heeft al voor bijna 22 miljoen gulden hulp geschon ken, aldus de UNDRO. Ook de door Iran verguisde auteur van "Duivels verzen", Salman Rushdie, heeft de helpende hand geboden. Hij maak te gisteren 5000 pond (ruim 15.000 gulden) over aan een fonds voor hulp aan de aardbevingsslachtof fers. Behalve van Rushdie kregen de Iraniërs gisteren ook hulp van een Britse liefdadigheidsorganisatie die formeel nog steeds wordt geleid door Terry Waite, de kerkelijke ge zant die in Libanon wordt gegijzeld. De acties in Nederland slaan goed aan, hebben de Samenwerkende Hulporganisaties gezegd. Het is nog niet bekend hoeveel geld precies is binnengekomen. De Internationale Opsporingsdienst van het Neder landse Rode Kruis heeft een tele foonnummer geopend waar men sen met familie of kennissen in Iran inlichtingen kunnen inwinnen: 070- 3846649. Chinese dissident Fang aan de slag in Cambridge LONDEN/PEKING (AFP/Rtr/D- PA/UPI) - De Chinese astrofysicus Fang Lizhi en zijn vrouw Li Shuxian, die ruim een jaar hebben doorgebracht in de Amerikaanse ambassade in Peking, zijn vanmor gen vroeg aankomen in Groot-Brit- tannië. China heeft het dissidenten echtpaar laten vertrekken om hu manitaire redenen. Fang zou medi sche behandeling nodig hebben. De 54-jarige Fang heeft inmiddels een uitnodiging aanvaard om te gaan werken op de universiteit van Cam bridge. Witte Huis-woordvoer Marlin Fit- zwater, noemde het besluit van de Chinese leiders "humanitair", en zei dat deze "belangrijke" stap de sfeer schept voor verbetering van de betrekkingen. De woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Was hington het niet achter de schermen op een akkoordje had gegooid. Tut- wiler zei ook dat de Amerikaanse re gering voorlopig niet van plan is om de diplomatieke en handelssancties tegen China op te heffen. Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST - In Polen wordt al ge sproken over 'de oorlog van Lech Walesa'. De tegenstellingen in de vakbeweging Solidariteit lijken dit weekeinde een punt te hebben be reikt, waarbij een splitsing onver mijdelijk wordt. De machtsstrijd 'concentreert zich rond de persoon van voorzitter Walesa. Maar op de achtergrond speelt een diepgaand meningsverschil over hoe het ver der moet met de Poolse politiek. Het is de oorlog van de behouden de vakbondskrachten, die Walesa vertegenwoordigt, tegen de intel- lektuelen in de organisatie, en daar mee ook tegen de regering Mazo- wiecki. Walesa vindt dat de econo mische hervormingen van de rege ring te snel worden doorgevoerd en te eenzijdig op de bevolking wor den afgewenteld. Volgens hem wordt Polen op dit moment uitverkocht en zijn het .de oude communistische bonzen die daarvan profiteren. Hij pleit ervoor de regering speciale volmachten ge ven om zo'n uitverkoop te voorko- Zijn verzet tegen de regeringspo- litiek begint inmiddels serieuze vor men aan te nemen. Afgelopen week heeft de vakbondsvoorzitter over leg gehad met de Poolse Boerenpar tij. De boeren vormen de groep waar de onvrede tegen het rege ringsbeleid het snelst groeit, omdat de prijzen voor landbouwproduk- ten volgens hen te laag zijn. Het is ook de persoonlijke oorlog van Walesa tegen de mensen die hem bekritiseren vanwege zijn au toritaire optreden, hem bespotten vanwege zijn onsamenhangende en slechte toespraken en zijn ambitie om president te worden in de weg staan. Als een verrassing komt het allemaal niet. Direct na het Solidari- teitscongres in maart, werd al ge speculeerd hoe lang de organisatie het nog als eenheid vol zou houden. Een paar weken geleden probeer de Walesa een aantal belangrijke politieke tegenstanders, onder wie hoofdredacteur Adam Michnik van het Solidariteitsdagblad Gazeta Wy- boreza, te wippen. Dit weekend kreeg de oorlog een vervolg toen 63 politieke tegenstanders probeerden het 'Burgercomité rond Lech Wale sa' op te heffen en dreigden anders op te stappen. Uniek Dat Burgercomité is een merkwaar dig en uniek Pools verschijnsel. Of ficieel is het niet meer dan een dis cussiegroep van mensen die zich tot doel hadden gesteld Walesa te advi seren en te steunen. Het heeft geen formele banden met Solidariteit, maar speelt wel een belangrijke rol in de beweging. Vrijwel alle belang rijke kopstukken uit de Poolse poli tiek zijn er lid van: Adam Michnik, Jacek Kuron, minister van arbeid en Bronislav Geremek, leider van de parlementsfractie van Solidari teit. Alleen daardoor al is de organisa tie in praktijk een belangrijke machtsfactor in de Poolse politiek geworden. Het Burgercomite is bo vendien de politieke machtsbasis van Walesa zelf. De voorzitter heeft zijn positie in de club de afgelopen weken stevig versterkt door een aantal trouwe aanhangers in de or ganisatie te sluizen. In de ogen van Walesa moest het comité'zijn steungroep worden bij zijn kandidatuur naar het presi dentschap van Polen. Een voorstel de club op te heffen, is dan ook een rechtstreekse aanval op zijn per soon en op de ambities van Walesa het volgende Poolse staatshoofd te worden. Walesa's plannen voor het presi dentschap worden door zijn tegen- Lech Walesa: ..strijd, tegen de 'uitverkoop standers met argusogen gevolgd. Zij vinden hem om verschillende redenen niet de geschikte man voor die positie, maar de belangrijkste is wel dat ze zijn autoritaire houding vrezen. Walesa heeft al laten weten dat de president volgens hem over een aantal volmachten moet be schikken. Niet voor niets doen in Polen veel cartoons de ronde waar in Walesa als koning of zelfs als kei zer wordt voorgesteld. De machtsstrijd binnen het Bur gercomité is zo ingewikkeld omdat niets in Polen lijkt wat het is. Ter wijl Walesa door politieke tegen standers ondemocratisch optreden wordt verweten, stelt de vakbonds voorzitter zelf juist dat hij voor meer democratie is. Hij pleit al enige maanden voor drastische politieke hervormingen die de weg vrij moe ten maken voor echte vrije verkie zingen waaraan meerdere partijen deelnemen. Daarmee zou het volk uit de politieke apathie worden ge schud waar het de laatste maanden in terecht is gekomen. Rust Dat lijkt heel democratisch. Maar mensen als Michnik, Geremek en Kuron denken daar heel anders over. Volgens hen heeft Polen op dit moment in de eerste plaats behoefte aan rust. Er moet op korte termijn een aantal drastische economische hervormingen worden doorge voerd, en daarvoor is stabiliteit in het land nodig. Die bereik je niet door nu verkiezingen te organise ren. De regering heeft een sterke vakbond Solidariteit nodig om het land door deze moeilijke periode heen te helpen en iedereen die iets anders beweert, maakt zich schul dig aan demagogie. Walesa zegt het een slechte zaak te vinden dat Solidariteit alles tege lijk is: vakbond, parlementsfractie en regering. Hij pleit voor pluralis me in de Poolse politiek. Maar plu ralisme, zo vrezen mensen als Gere mek, maakt in de huidige Poolse verhoudingen vooral de weg vrij voor een aantal extreem-rechtse na tionalistische groepen. Bovendien verandert pluralisme niets aan de allesoverheersende positie van Soli dariteit. Walesa wil de bond niet als partij aan de verkiezingen mee laten doen, maar in een of andere vorm zal de grootste politieke kracht in het land natuurlijk een rol blijven spelen. Zoals de verhoudingen nu liggen, maakt een groot deel van de tientallen partijtjes aan de rand van het politieke spectrum in Polen bij verldezingen geen enkele kans en zal Solidariteit hoe dan ook als sterkste uit de bus komen. Wie de oorlog zal winnen, is een open vraag. Premier Mazowiecki kan volgens de opiniepeilingen re kenen op een enorme populariteit. Bovendien kan Walesa het zich ei genlijk niet permitteren de intellek- tuelen in Solidariteit zomaar ter zij de te schuiven, want zij bezetten in middels alle belangrijke posities in de regering en het parlement. Aan de andere kant heeft hij tijdens het congres in maart al eens fel naar zijn opposanten uitgehaald. En hij weet ook dat zijn naam in Polen nog steeds een vrijwel onaantastbare mythe is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7