EG akkoord met aan Moskou hulp Economische Zaken houdt geld over WD-plan: aow en pensioen zelf sparen Uitstel door Britse weerstand 'DDR nog niet af van commando-economie' Europees Hof om verbod op Duitse tol gevraagd DINSDAG 26 JUNI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Van onze correspondent Hans Amesz AMSTERDAM - Het allergrootste probleem voor Oosteuropese be drijven is dat zij geen enkel benul hebben van wat een marktecono mie voor ze betekent. Bijna ieder een gaat er bijvoorbeeld nog blinde lings vanuit dat opdrachten uit het verder verleden zullen blijven komen. Dat was immers altijd zo, in de com mando-economie speelde concur rentie geen enkele rol. De meeste hebben' bedrijven hoefden zich ook nooit De financiële situatie zorgen te maken over de afzet. Mar keting en verkoop zijn eigenlijk On bekende begrippen. Dat zegt C. Franken, die met steun van de CampsObersGroep zinkt. Franken niet erg optimistisch: "Een ge deelte van het Oostduitse bedrijfs leven schijnt een kans van slagen te DUBLIN (GPD/ANP) De twaalf EG-lidstaten hebben gisteravond op hun top in Dublin een principe-akkoord bereikt over hulp aan de Sovjetunie. Maar hoe die hulp er uit moet zien is nog geenszins duidelijk. Tijdens het diner van de EG-leiders stelde bondskanselier Kohl, met Frankrijks zegen, voor 31 miljard gulden vrij te maken voor hulp aan de Sovjetunie. Na Britse weerstand besloot men de Europese Commis sie op te dragen twee studies over hulpverlening aan de Sovjetunie te maken. Aan het eind van de eerste dag van de EG-topconferentie in Dublin zei premier Lubbers "dat er een ten dens is tot steunverlening aan de Sovjetunie". De twaalf willen niet alleen de economische hervorming steunen "maar ook de man die daar mee begonnen is", zoals de premier zei. Maar de EG-landen Voelen er niets voor geld in een bodemloze Sovjet-put te storten. Bondskanselier Kohl heeft zijn collega's vorige week in een brief opgeroepen Gorbatsjov te steunen. De Sovjetleider zelf heeft aan Kohl laten weten graag westerse hulp te willen ontvangen. Maar de meeste EG-partners voelen meer voor sa- menwerkingsprojekten met de Sov- van de zeven grootste ïndustrielan- jets dan voor directe steunverle- den, de G-7, die over twee weken in ning. Die projekten moeten wel her- Houston in Texas plaatsvindt. Daar vormingen stimuleren. Bonn heeft staat de hulp NCW: volledig arbeidsongeschikte niet in bijstand DEN HAAG (GPD) - De werkge versorganisaties willen volledig beidsongeschikten toch niet in' de bijstand laten belan den. De uitkeringsrechten in de wao moeten weliswaar sterk wor den beperkt, aldus de werkgevers, maar volledig arbeidsongeschikten moeten een minimum-uitkering be houden zonder dat naar vermogen (spaargeld) wordt gekeken. Deze uitleg gaf prof. J. Weiten- berg, directeur van het Christelijk Werkgeversverbond NCW, gisteren aan het plan dat de gezamenlijke werkgevers vrijdagavond presen teerden tijdens het Voorjaarsover leg. Op dit plan is het afgelopen weekeinde veel kritiek gekomen, zowel van de FNV als van nagenoeg alle fracties in de Tweede Kamer. De werkgevers boden vrijdag avond aan om wao'ers die voor 30 tot 60 procent zijn afgekeurd, waar mogelijk in dienst te houden. Voor waarde daarbij is dat de uitkerings rechten voor volledig arbeidsonge schikten sterk worden beperkt. Werknemers die voor minder dan 30 procent zijn afgekeurd, zouden niet langer voor wao in aanmerking moeten komen, aldus het plan. alvast 5,5 miljard gulden vrijge maakt om Sovjetpresident bij te staan. Het wil zo obstakels van Sov jetzijde tegen de spoedige Duitse vereniging wegnemen. Premier Lubbers noemde als voorbeeld zijn gisteren gepresen teerde voorstellen voor een 'Eu ropese energiegemeenschap', waar bij de EG-landen moeten gaan sa menwerken met Moskou en de an dere Oosteuropese landen bij de ontginning van aardgas- en olie bronnen, het afnemen van dat aard gas en die olie en het overdragen van westerse kennis op het gebied van de energie-technologie. Volgens Lubbers zal van dat soort projekten een betere stimulans op de Sovjet-economie uitgaan. Op zijn voorstel, dat voor de andere EG-regeringsleiders een verrassing was, is volgens premier Lubbers 'een afstandelijke reactie' gegeven. Maar men is het met Lubbers eens dat de Europese Commissie nu moet gaan onderzoeken of samen werking op energiegebied mogelijk De Commissie zal nu ook gaan uitzoeken welke vormen van hulp aan de Sovjetunie mogelijk en wen selijk is. Commissie-president Del- ors zal daarvan voor het eerst ver- de "toekomst slag doen op de top van de leiders de agenda. (accountants, belastingadviseurs, tie in het economisch plan had, consultants) gedurende drie maan- hoefde zich vroeger geen enkele den een onderzoek naar boekhoud- zorg te maken over zijn financie- kundige- en informatiesystemen ring. De Staat betaalde gewoon, van Oostduitse bedrijven heeft ge- Maar vanaf 2 juli zullen heel wat daan. Nu de Westduitse mark vol- VEB's Volkseigenes Betriebhun gende week maandag in de DDR 'aandelen' op de een of andere ma- wordt ingevoerd en een van de nier naar de markt moeten brengen. i_/aai krachtigste en modernste econo ^MnttniVh'nvP^an mieën een economisch totaal verrot naar schatting de helft van deze be land overneemt, is het nog maar de drijven met rode cijfers start, vraag of de DDR vooralsnog niet kwamen onder een stren, traal geleide economie niet voor. Daarin werd -namelijk een totaal kunstmatig prijssysteem gehan teerd. Zo kwam het regelmatig voor dat machines die volkomen verou derd waren en een schrootwaarde van nul hadden, toch voor een fors bedrag op de 'balans' stonden. Want als zo'n machine in de boeken totaal zou zijn afgeschreven, zou zij ook vervangen moeten worden. En dat kon volgens de commando-econo mie niet. Grond werd in de DDR al helemaal niet gewaardeerd. En de prijzen van alles wat uit het wester se buitenland kwam, werden vaak opgedreven om op die manier im port tegen te gaan. Maar bedrijven die 'rood' moeten Daarbij moet bedacht worden dat beginnen, hoeven in de DDR per de be drijven is buitengewoon ingewik keld. In ieder geval moet de finan ciering worden verlegd van de Staat naar het particuliere bedrijfsleven. Zeker een bedrijf dat een spilfunc- definitie nog niet failliet te gaan. Voor saneringen kan immers ge leend worden, waarbij bij voor- HAVENS Vrij overleg Over de arbeidsvoorwaarden voor 1991 kunnen de ambtenarencentra- les met de minister van Binnen landse Zaken voor het eerst vrij en open overleg voeren. Dit betekent dat minister Dales bij de indiening DICHT Sta kende werkne mers van Fran se veerbootdien sten naar Enge land hebben gis teren de blokka de van al het Dela vergoedt bij uitvaart 100 bidprentjes meer EINDHOVEN (GPD) - De co öperatieve uitvaartverzekeraar Dela vergoedt voortaan 100 bid prentjes meer, 200 in plaats van 100, bij een uitvaart. De kosten van grafonderhoud voor tien of twintig jaar worden tevens ver goed, alsmede 75 in plaats van 50 dankbetuigingen. De gemid delde begrafeniskosten stijgen daarmee 300 gulden en komen op 3600 gulden, dat is 200 gulden goedkoper dan een crematie. Directeur drs. D. Moll van De la heeft dit gisteren gezegd bij een toelichting op het jaarver slag van de 1,7 miljoen leden tel lende coöperatie. Het totale verzekerd kapitaal van Dela bedraagt al meer dan 5,5 miljard gulden. De winst van Dela - voor het grootste deel het rendement op beleggingen - steeg in 1989 tot over de 40 mil joen gulden, 14 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Het aantal door Dela verzorgde uitvaarten nam toe tot 13.820. beeld de bezittingen (activa) in on derpand worden gegeven. Ook voor de financiering van de lonen kan in ieder geval de komende maanden een beroep op de kassen van de Treuhandanstalt (die wordt gevoed door de Bondsrepubliek) gedaan worden. Franken wijst erop dat Oost- Duitsland er alle belang bij heeft dat de lonen niet krachtig omhoog gaan. want de relatief lage loonkos ten zijn nu een van ae weinige rede nen voor buitenlanders om in de DDR te investeren. Maar of het land het daarmee redt, staat voor de CampsOberGroep, die onlangs nieuwe vestigingen in Oost-Berlijn, Leipzig en Dresden heeft opgericht, niet zonder meer vast. In het eerste jaarbericht, dat maandag werd gepubliceerd, voor spelt de BDO CampsObersGroep dat de omzet in Nederland dit jaar uitkomt op 103 miljoen gulden. In vergelijking met 1988 (72 miljoen) en 1989 (86 miljoen) betekent dat een autonome groei van ongeveer 20 procent. Het aantal arbeidsplaat sen zal stijgen van 733 eind decem ber tot ongeveer 825 eind dit jaar. Sociale diensten: bankroetier niet te veel korten DEN HAAG (ANP) - De sociale diensten vinden dat in een nieuwe faillissementswet een failliete on dernemer niet langer dan drie jaar mag rondkomen van 90 procent van het bestaansminimum. Een com missie die over de herziening advi seerde aan de staatssecretaris van Justitie wil dat een schuldenaar maximaal vijfjaar alles wat hij meer aan inkomen ontvangt gebruikt om schuldeisers tevreden te stellen. Dat blijkt uit een reactie van Di- vosa, het samenwerkingsverband van directeuren van sociale dien sten, op het rapport van de commis- sie-Mijnssen over herziening van de faillissementwet. Divosa is het op zich eens met de commissie dat het mogelijk moet worden schuldsane ring tegenover schuldeisers juri disch afdwingbaar te maken. Een 'beslagvrije voet' van 90 procent van het bestaansminimum (over eenkomstig de bijstand) zonder meer, gaat Divosa te ver. De aflos sing moet ook rekening houden met onder meer kosten voor water, ener gie, og-belasting en verzekeringen. Divosa is het verder niet eens met het voorstel van de commissie om schuldsanering bij faillissement niet toe te staan als de betrokken persoon in de tien voorafgaande ja ren al eens failliet is gegaan of een saneringsregeling heeft gehad. PARIJS Tijdelijk was de Champs Elysées een grote wuivende graanzee. Meer dan 1,8 hectare ko ren strekte zich uit van de Are de Triomphe tot halverwege één van de bekendste straten van de Franse hoofstad. Bijna 10 miljoen gulden werd besteed aan de actie 'De Grote Oogst', die door het nationale cen trum van jonge boeren was georga niseerd. De jonge boeren willen hier mee de aandacht vestigen op de po sitieve kanten van h$t boerenbe staan. (foto EPA) Ministerie raakt 254 miljoen aan subsidies niet kwijt DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van economische zaken heeft in 1989 op twaalf subsidieregelingen 254 miljoen gulden overgehouden. Dat geld is doorgeschoven naar 1990. Vooral op de regionale inves- teringspremies (ipr) werd geld be- derest spaard. In totaal ging het om 145,1 miljoen gulden in 1989. VISSERS BEBOET - Elf vissers, van wie één uit Volendam uit Urk, zijn gisteren door de mische politierechter in Zwolle, J.A.O.M. boetes van in totaal 44.000 gulden. Het merendeel van de vissers stond aanvullende begroting Dat blijkt uit een overzicht van Aerde, veroordeeld tot minister Andriessen aan de Tweede Hamer. Die behandelt vandaag de vesterTngsprójecten terecht omdat zij bij het lossen de vis een partij achter hadden ge houden, zodat er minder van hun quotum werd afgeschreven. de Rijksbegroting op de derde dinsdag in september niet met een brief komt waarin zij aangeeft in welke richting de arbeidsvoorwaar den moeten worden bijgesteld. Staking Portugal Ongeveer 300.000 Portugese werk nemers hebben gisteren gestaakt gedemonstreerd voor de invoering e7* uitgaande van de 40-urige werkweek. De sta- scheepvaartver- kingen troffen vooral de metaal- en keer *n j},a' textielindustrie, de bouwsector, de vensteden Ca- horeca, drukkerijen, apotheken en en D*ePPe electronicabedrijven. voortgezet. Naar schatting rllipijnen ÏO.OOO passa- De Filipijnse president Aquino öiers, 1000 au- heeft een nieuw economisch her- t0 s en ^9 bussen vormingsprogramma aangekon- zagen zich afge- digd. Het nieuwe programma om- lopen weekeinde vat politiek gewaagde maatregelen gedwongen uit zoals verhoging van de olieprijzen, te wijken. belastingverhogingen en lagere in voerrechten. Staking Suriname Het werk in de haven en op het vliegveld van Paramaribo ligt vanaf zondag middernacht stil door een staking van werknemersbonden worden vervangen door een rege van Ravaksur, de raad voor de vak- ling waarbij iedereen zelf een pen- centrales in Suriname. Pogingen sioen bij elkaar spaart. De algemene van de regering om Ravaksur via weduwen- en wezenwet (aww) gesprekken te bewegen tot op- dient eveneens te verdwijnen. De schorting van de acties zijn op niets wet arbeidsongeschiktheid (wao) uitgelopen. Of die situatie zich in 1990 zal her halen valtnog niet te zeggen, aldus de bewindsman. In ieder geval is van het ipr-budget in het lopende jaar al de helft (328 miljoen na de aanvullende begroting) belegd met verplichtingen. Het probleem is vo rig jaar verergerd doordat op één groot project pas in de eerste helft van 1990 tot subsidiebetalingen kon worden overgegaan. Verder gingen diverse grote in- buiten- landse ondernemingen niet door. Daarbij gaven buitenlandse inves teerders de voorkeur aan vestiging opgeno- van hun bedrijf buiten Nederland. Ook daardoor kon het subsidiegeld niet volledig worden benut. Staatssecretaris Bukman van eco nomische zaken heeft voor de perio de 1991-1994 anderhalf miljard gul den beschikbaar gesteld voor eco nomisch zwakke gebieden in Ne- BRUSSEL (Rtr) De Europese derland. De achterstand van de zo- Commissie probeert via de rechter geheten zwakke regio's is volgens de Bondsrepubliek Duitsland te mische zaken die bij de Vooijaars nota is ingediend. Daarin zijn de éérdere de voorkeur subsidieverschuivingen procent subsidie op vestiging en uitbreiding binnen vijf jaar na vesti ging. Voor de gebieden Twente, Arn hem/Nijmegen en de regio Hel mond kunnen nu overgangsregelin gen zijn de komende twee jaar in clusief de EG-subsidies in totaal respectievelijk 10 miljoen gulden se financiering, beschikbaar voor Twente, 6 miljoen De organisaties voor Arnhem/Nijmegen en 2 mil joen voor Helmond. Alleen voor het Noorden is over koepelende steunprogramma van toepassing, het 'integraal structuur plan Noorden des Lands (ISP)'. Daarmee is voor vier jaar 300 mil joen gulden gemopid inclusief, EG- geld. Tevens is er een steunpro gramma voor de Oostelijke Mijn streek van in totaal 80 miljoen gul den, eveneens inclusief de Europe- werkgevers hebben overwegend positief gerea geerd op de Nota Regionaal Beleid 1991-1994. De FNV is 'gematigd po sitief. hem kleiner geworden, zodat der geld nodig is, zo zegt Bukman in de gisteren gepresenteerde nota Re gionaal Economisch Beleid 1991- 1994. Zo zal de investeringspremiere geling (ipr) nog vier jaar gelden vooi de provincie Groningen (plus de ge- met meente Eelde), de provincie Fries- ton weerhouden van het invoeren een tolheffing voor vrachtwagens, zo heeft een woordvoerder van de Commissie in Brussel meegedeeld. De regering in Bonn zegt dat de heffing, die op 1 juli ingaat en be trekking heeft op vrachtwagens minimaal gewicht van 18 bedoeld om onevenwichtig- DEN HAAG (GPD) - De aow kan de WD wel dat de overheid oude- vemchten. Het schrappen van over- ren een voldoende inkomen garan- heidsregels zal ook hier moeten zor- deert. WD-fractieleider Bolkestein gen dat mensen die willen werken pleitte in dit verband gisteren voor een baan kunnen krijgen, het weer invoeren van een alleen- Redmiddel land en zuidoost-Drenthe. Deze ge- heden in de behandeling bieden krijgen 20 procent subsidie vrachtverkeer in Europa weg te ne- op vestiging en uitbreiding binnen men. Het kabinet-Kohl is van me- vijf jaar na vestiging en 15 procent ning dat Westduitse vrachtrijders, subsidie op overige uitbreidingen, die in diverse landen van Europa tol Twee jaar ipr heeft de bewinds- moeten betalen, in een nadelige po- man nog in petto voor Twente, Arn- sitie verkeren ten opzichte van de hem/Nijmegen, Helmond en Zuid- concurrentie die vrijelijk gebruik Limburg. Deze gebieden krijgen 15 kan maken van het Westduitse we- gennet. Bovendien wordt in de meeste EG-landen een lagere we genbelasting geheven dan in de Bondsrepubliek. Overigens moeten de Duitse vrachtrijders ook tol betalen in ei gen land, maar krijgen zij dat via de belasting vergoed. De heffing kan i van 1000 tot 9000 mark per de Westduitse maatregel. De beslis sing om de zaak aanhangig te ma ken bij het Hof volgde op maanden lange onderhandelingen tussen Brussel en Bonn die vrijdag eindig den met de Westduitse weigering om de heffing drie maanden uit te stellen. De Commissie heeft gevraagd om zowel een snelle als een noodproce dure. Als het Hof akkoord gaat met de noodprocedure kan al voor het eind van deze week een uitspraak over het opschortingsverzoek van de Commissie worden verwacht. In het geval wordt besloten tot een snelle procedure, wil het Hof uiter lijk 2 juli van Bonn een toelichting hebben op de maatregel. De Bonds republiek heeft gezegd 'een uit spraak van het Europese hof van justitie uiteraard te eerbiedigen'. Banenpool staandentoeslag in de belastingen. Op die manier zouden negatieve in komenseffecten die ouderen nu on dervinden, vooral als zij een klein pensioentje naast de aow hebben, teniet gedaan kunnen.worden. Ook moet uit overheidshanden en wor den omgevormd tot een particuliere verzekering. De gemeente Amsterdam en het Deze plannen zijn binnen de Tel- Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) dersstichting, het wetenschappelijk zouden oplopende ziektekosten hebben een overeenkomst gesloten bureau van de WD, ontwikkeld in voor ouderen met de toeslag opge- over een banenpool voor langdurig het leader van een rapport over 'ont- vangen kunnen worden, werklozen, herintredende vrouwen groening en vergrijzing van de sa- en anderen zonder een uitkering, menleving'. De voorstellen worden Via deze pool moeten vanaf septem- morgen officieel worden gepresen- ber 100 mensen per maand aan teerd. Ze zijn ontwikkeld door een werk worden geholpen tot een to- commissie onder leiding van mr. E. taal van 4000 in 1994. Van Leeuwen-Schut, n/i' v. 1* 1 1 i af Volgens de WD kan 'individuali- Micneiin SlanKl ai sering' de negatieve gevolgen van Franse bandenconcern Michelin het afnemend aantal jongeren en wil 2260 werknemers kwijt, ruimn het toenemend aantal ouderen in de tien procent van het totaal. De afge- samenleving opvangen. Een stij lopen week liet de Amerikaanse gende welvaart en een mondiger Goodyear weten 1100 man kwijt te wordende bevolking maken dat wegvallen van de willen. Vredestein Banden is in be- ook mogelijk. De 'markt' kan veel spreking is met de Franse banden- meer doen, waardoor de overheid producent Kleber. Kleber maakt kan terugtreden, deel uit van het Michelih-concern rp i - en wil wil de bandendivisie van Vre- -*■ ücbldg destein NV overnemen. Met het wegvallen van de aow eist Zo heeft de PvdA het plan gepre senteerd om 750.000 bejaarden met een klein pensioen te ontzien. Het CDA wil er pas dit najaar op reage ren als het kabinet zelf met voorstel len komt. Het CDA is op zich voor stander van maatregelen ten behoe ve van de koopkracht van beiaar den met een pensioentje, maar lijkt geen fan van dit plan. De WD wil, gekoppeld Het steeds toenemend aantal ar beidsongeschikten en de stijgende kosten voor de wao denkt de WD op te vangen door de wao om te zet ten in een particuliere verzekering. De algemene arbeidsongeschikt heids wet (aaw) zou wel als 'bodem voorziening' moeten blijven be staan. Dit idee wordt ook in werkge verskring geopperd. De commissie-Van Leeuwen wil de algemene bijstandswet (abw) als laatste redmiddel voor alle betrok- evenals bejaardenoorden en ver pleegtehuizen. Er zouden zo 'zorg- huizen' moeten ontstaan. Minder M ji overheidsregels zouden de bouw ja^. Dit gaat de Nederlandse trans- portondernemers ongeveer 100 mil joen gulden per jaar extra kosten. Een woordvoerder van de Com missie vertelde gisteren dat er zater dag bezwaar is aangetekend bij het dat i Onderwijs In het onderwijs pleit de WD voor Europese Hof van Justitie permanente scholing. Daarnaast gevraagd om een opschorting moeten leerkrachten beter betaald worden. De extra kosten die zo ont staan, moeten bestreden worden uit het sneller sluiten van scholen in de steden en het bundelen van kleine scholen op het platteland. In een nota aan de Kamer kondig- schiktheid of ziekte, wordt Kok en Bukman mengen zich in betalingsverkeer DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) en staatssecretaris Buk man (economische zaken) gaan zich bemoeien met het conflict over het betalen van kosten voor betalings verkeer. Beide bewindslieden wil len in overleg met banken en ge bruikers proberen met name wrevel bij de gebruikers weg te nemen. Het recente besluit van de ban ken om meer uitgebreid tarieven DEN HAAG (GPD) Het recht op voor het betalingsverkeer te gaan een ww-uitkering bij arbeidsonge- invoeren, heeft tot onrust geleid bij Ww ruimhartiger de gebruikers, onrust kenen handhaven. De huidige toets de staatssecretaris Ter Veld (sociale ruimd. Staatssecretaris Ter Veld Kok begrip op kan brengen. Alhoe- bij- zaken) gisteren aan een aparte rege- - ondermeer toe hng te maken voor hulpmiddelen flexibele pensionering invoeren. Het huidige systeem waarbij iemand op de 65-ja- rige leeftijd wordt afgedankt, moet dan verdwijnen. De aaw kan in de ogen van de WD weg als vrouwen leidt dat" mensen hun eigen huis (krukken, gehoorapparaten moeten 'opeten') moet wel worden g®^Üke) ten behoeve versoepeld, aldus de WD. Om de stijgende kosten in de ge zondheidszorg door vergrijzing op te vangen, wil de WD-commissie dat meer mensen buiten ziekenhui zen en dergelijke worden behan deld, waarbij vaste budgetten gel den. Kruiswerk en gezinsverzor- der- i ouderen meer betaald werk gaan ging moeten gebundeld worden. ouderen. Nu vallen die voorzieningen onder diverse wetten (aaw, bijstandswet en awbz),'zodat er grote onduide lijkheid is. De nieuwe regeling moet niet leiden tot meer voorzieningen en hogere uitgaven. Ter Veld wil nog dit jaar komen met voorstellen voor eigen bijdragen, maximale vergoedingen en inkomensgrenzen. (sociale zaken) heeft dit in een wets- wel er intussen gesprekken zijn ge- voorstel aangekondigd. Nu telt de voerd tussen banken en gebruikers, tijd waarin iemand arbeidsonge- is de voortgang in die onderhande- schikt is, niet mee bij voor de ww- lingen moeizaam, uitkering. Het recht op ww ontstaat Minister Kok erkent dat het beta- alleen wanneer in het laatste jaar lingsverkeer voor de banken kosten minstens een half jaar is gewerkt, veroorzaakt die gedekt moeten wor- De bewindsvrouw wil ook ww voor den. Indien daar voor moet worden mensen die door slecht weer niet betaald, komt dat in strijd met de kunnen werken. Tevens heeft zij belangen van de gebruikers van het .voorgesteld een ww-uitkering te betalingsverkeer, voor wie een vrij weigeren aan mensen die verwijt- toegankelijk systeem tegen lage baar zonder werk komen te zitten, kosten van groot belang is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5