Ib estrijding landbouwgif onvoldoende Verhoging loon èn hulp voor verplegers «gj Plastificeren van paspoort is geoorloofd Ministerie van milieu geeft te weinig geld uit Onderzoek naar mogelijkheid asielaanvragen te beperken Moeizaam overleg studenten met Ritzen levert niets op Rotterdamse kermis vraagt miljoen steun Ga nooit op vakantie zonder de reisverzekering van de ANWB Rode Pief Steenkamp 25 jaar indujfe Senaat PvdA eist doorlichting ministerie DEN HAAG (GPD) De door het ministerie van landbouw beloofde halvering van het gebruik van bestrijdingsmidde len in het jaar 2000 wordt niet gehaald. Dat zegt de stichting m del Natuur en Milieu naar aanleiding van een uitgelekt rapport, ■lang De PvdA is verbolgen en vindt dat minister Braks (land- io api bouw) de top van zijn departement moet laten doorlichten door exlerne deskundigen. DEN HAAG (ANP) - Is het plastifi ceren van een paspoort een dusda nige wijziging van het document dat de eigenaar ervan het risico loopt het aan de grens kwijt te ra ken? Ja, zo vond de marechaussee op Schiphol onlangs toen zij een dergelijk exemplaar onder ogen kreeg en het paspoort niet meer wil de teruggeven. De eigenaar had enkele bladzij den geplastificeerd omdat hij vaak de tropen gaat en het Neder- enige omhaal terug. Uiteindelijk nplaar dergelijke kli- schakelde de gedupeerde de Natio- landse maatsomstandigheden niet kan dragen. Hij had daardoor in twee jaar tijd meermalen zijn paspoort moeten vernieuwen. Nee, zo vond de burgemeester in de woonplaats van de eigenaar. Want nadat het paspoort daar na enige omzwervingen arriveerde, nale Ombudsman in omdat hij boos tekst cering van pagina's zeker niet ver bood. Hij gaf de klager ook gelijk in zijn grief dat de marechaussee het paspoort niet naar zijn woonplaats, maar naar de plaats waar het docu ment was afgegeven had gestuurd. Daardoor duurde het langer voor dat de man, die regelmatig in het buitenland moest zijn, er weer de beschikking over had. Naar aanleiding van dit geval zal de ombudsman een brief schrijven aan de voorzitter van de Tweede Ka- met de waarschuwing dat de DEN HAAG (ANP) - Het ministe- Bij het ministerie dreigen, in rie van volkshuisvesting, ruimtelij- plaats van de gebruikelijke over- ke ordening en milieubeheer heeft schrijdingen, zogenoemde onder- de paspoortwet jaar slechts r de inhouding en de verde- die binnenkort door het parlement milieubegroting uitgegeven. Op ba- Niet behoorlijk, zo noemde de Ombudsman de inhouding van het document, omdat de paspoortin de zaak door de wordt behandeld, niet voorziet ii mogelijkheid om in dit soort geval len tot inhouding over te gaan. Het wetsvoorstel maakt alleen de eerste vijf maanden van dit schrijdingen. Dat geldt bijvoor kwart van de beeld bij het geld voor bestrijding geluidhinder, waar op 1 juni de kas is voor dit jaar 804 slechts 12,2 procent van de beschik- ljoen gulden beschikbaar. Daar- bare 92 miljoen gulden was uitgege- op 1 juni maar 198 miljoen gulden uitgegeven. Dat heeft r Ook de bestrijding van luchtve melding van onbevoegde wijzigin- ter Alders (milieubeheer) gisteren ontreiniging ligt niet op schema. gen of toevoegingen in de tekst kreeg de man zijn document zonder structie die toen geldig was, plastifi- het paspoort, zo waarschuwt hij. "De PvdA suggereert de bewinds man eens te onderzoeken hoe de be sluitvormingsstructuur en de com municatielijnen binnen het depar tement eruit zien", aldus PvdA-Ka- merlid Feenstra. "Dit is het zoveel ste voorbeeld van zaken die op het ministerie van landbouw en visserij niet goed lopen". Volgens Lucas Reinders van de Stichting Natuur en Milieu frus treert de ambtelijke top van het mi nisterie "ondanks mooie woorden en dikke rapporten" elke stap om tot een goede oplossing te komen van hét probleem van de chemische bestrijdingsmiddelen. Reijnders zei dit gisteren naar aanleiding van het uitgelekte 'Meerjarenplan voor de Gewasbescherming', een rapport waaraan op het minister van land bouw nog wordt gewerkt. Het meerjarenplan dat de Kamer is beloofd voor 1 november, moet het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen in de landbouw met vijftig procent terugdringen. Voor bepaalde zeer schadelijke zou dat nog meer moeten zijn. Volgens Reinders is de belangrijkste conclu sie uit het uitgelekte rapport dat de toegezegde halvering van bestrij dingsmiddelen niet wordt gehaald. PvdA-kamerlid Feenstra zal de minister deze week vragen stellen over de cijfers uit het concept-rap port. Hij vergelijkt de voorlopige conclusie met het falende beleid van de bewindsman inzake de vis- en mestfraude. "De minister zou er goed aan doen eens na te gaan hoe het kan dat dit soort affaires steeds weer de kop opsteekt. Er lijkt een constante lijn te zitten in deze kwes ties. Daar moet spoedig duidelijk heid over komen", aldus Feenstra. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Kosto (justitie) heeft gisteren de 'commissie Analyse asielproce dure en opvang van asielzoekers' geïnstalleerd. De commissie bekijkt welke wettelijke regels kunnen november te rapporteren. Commis sie-voorzitter Mulder, oud-lid van de Raad van State, liet gisteren ech- "ter al doorschemeren dat die datum mogelijk niet wordt gehaald. Met Kosto meent Mulder dat ge worden ingevoerd om de toene- zocht moet worden naar "andere mende stroom asielzoekers in te oplossingen dan het telkens weer dammen en asielprocedures te ver- uitbreiden van het ambtelijk appa- snellen. raat". Naar verwachting zal de com- Kosto stelt dat de Nederlandse missie ook het 'Deense model' be overheid "steeds achter de feiten studeren. In Denemarken moet een aanloopt", doordat de stroom asiel- vreemdeling asiel aanvragen als hij zoekers elk jaar fors toeneemt. Het nog in eigen land is. De aanvrage aantal ambtenaren bij Justitie was berekend op 9.000 asielaanvragen per jaar, maar het departement is nu bezig extra personeel te werven zo dat het 14.000 aanvragen kan behan delen. Dit jaar verwacht Kosto tussen de 17.000 en 20.000 verzoeken om asiel verlening in Nederland. Eerder dit jaar sprak de staatssecretaris nog van 24.000 verwachte asielaanvra gen. Kosto zei gisteren dat "het on derwerp vergt dat snel aanbevelin gen worden gedaan". De moet er dan ook naar streven ZOETERMEER (GPD) - Het over leg tussen minister Ritzen (onder wijs) en de studentenorganisaties is op niets uitgelopen. De studenten eisten gisteren dat de minister de besluitvorming over de bezuinigin gen op de studiefinanciering over de zomer heen zou tillen. Ritzen weigerde dat. "Uitstel kost grote sommen geld. Wat u vraagt, is wel zeer ingrijpend", aldus de minister. De Landelijkse Studenten Vak bond (LSVB) en het Interuniversi tair Studentenoverleg (ISO) willen een fundamentele discussie over de toekomst van de studiebeurzen. "Niet nu keihard bezuinigen op de korte termijn, want dan moet straks alles toch weer overhoop gehaald worden", zei voorzitter Petit van het niet de studenten ISO. Ritzen wees de kritiek van de hand en noemde zijn bezuinigings- behandeling vart het pakket maat- dèTwee- Van de beschikbare 127,5 miljoen gulden is daar slechts 7,1 procent besteed. Volgens een woordvoer ster van het ministerie is dat vooral te wijten aan de goedkeuring die de EG nog dient te geven aan de stimu leringsregeling voor stille en scho ne vrachtwagens. Verder is een aan zienlijk bedrag bestemd voor bij dragen aan de milieu-uitgaven van gemeenten. Dit bedrag wordt aan het einde van het jaar daadwerke lijk uitgegeven. De besteding van de 220,5 miljoen gulden voor sanering van drinkwa ter, bodem en lucht bij het ministe rie ligt \vel op schema met uitgaven per 1 juni tot in totaal 37,6 procent van het beschikbare budget. Als het milieubudget dit jaar niet helemaal wordt gebruikt, wordt 75 miljoen gulden (tijdelijk) overgehe veld naar tegenvallende uitgaven in de sfeer van de vokshuisvesting, zo kondigde minister Alders aan. Daar treedt een tegenvaller op van 150 miljoen gulden die in het lopende jaar al voor 75 miljoen gulden moet Minister Ritzen tijdens het overleg worden gedekt. Alders en staatsse- voorstellen "een zacht plan" t Op de studiefinanciërjng moet de^Tweede Kamer zelf haar agenda. anp) cretaris Heerma (volkshuisvesting) zullen daarover bij de besluitvor ming voor Prinsjesdag een voorstel regelen op 3 juli. Overigens bepaalt doen. Volgend jaar zou milieube- Ijoen bezuinigd worden 1995, onder andere door een verho- overstag toen "Ritzen verzekerde dat heer dan weer 75 miljoen moeten Uiteindelijk gingen de studenten 'terugboeken' naar het milieubud- de collegegelden i ter discussie staan get. bevriezing van de basisbeurs. Daar- als de studenten goede tegenvoor- naast wordt het recht op studiefi- stellen hebben. Er ligt overigens nanciëring ingekort tot de lengte een alternatief plan van de studie plus één jaar. Boven dentenorganisaties c de 27 jaar verliezen studenten het die ouders geacht worden hun stu recht op een studiebeurs; zij ten al het geld gaan lenen. Ritzen zei dat de studenten "bui ten de werkelijkheid staan" als ze niet accepteren dat het recht op stu- de studenten diefinanciering wordt terugge bracht van zes naar vijfjaar. "Ieder een heeft recht op hoger onderwijs, maar tegelijk heeft iedereen de plicht tot goed gebruik van het ho ger onderwijs", aldus Ritzen. Hij sprak tegen dat de studenten straks hoge schulden opbouwen. "Slechts bij hoge uitzondering zal dat het ge val zijn", meende Ritzen. Hij wees op soepele afbetalingsregelingen. ROTTERDAM - Het enkele maanden geleden gebouwde ooievaarsnest De studenten overwogen tot op een spoorbaanportaal bij het Rotterdamse viaduct Stadhoudersweg, tweemaal toe het overleg met de be- blijkt een ouderlijk huis te zijn geworden. De ooievaarskinderen groeien windsman af te breken, omdat Rit- voorspoedig en onverstoorbaar op. (foto anp) zen vasthield aan een parlementaire De Tweede Kamer heeft verder mgekondigd er op aan te dringen beide stu- dat het budget voor bodemsanering de bijdrage nog dit jaar met 12,5 miljoen gulden wordt verhoogd nu sprake lijkt te derende kinderen maandelijks toe zijn van onderschrijdingen. Vorig te stoppen, via de belastingdienst te jaar wilde de Kamer al een verho- Dat plan is voor Ritzen ech ter onbespreekbaar. Morgen praten Ritzen verder. ging met 25 miljoen gulden, i van 12,5 miljoen gulden werd toege zegd. Werkgroepen denken aan lbo-ers in ziekenhuis ROTTERDAM (GPD) - Voor de redding van het noodlijdende amu- sementspark Rivoli in Rotterdam is tussen de 750.000 en een miljoen gulden nodig. De stichting Rotter dam 1990 vraagt dat- aan de Rotter damse gemeenteraad, die al eerder anderhalf miljoen extra uittrok om het laatste grote evenement in het kader van het 650-jarig bestaan van de stad overeind te houden. De stichting vind dat Rivoli in ie der geval moet doorgaan. Maar om dat zij het geld niet heeft dat nodig is om reclame te maken en het pro gramma aan te passen, wordt aan geklopt bij de gemeente. Binnenland kort Safari Zes Nederlandse toeristen zijn vori ge week donderdag op safari in Ke nya door vier gewapende mannen overvallen en beroofd van hun handbagage. De chauffeur van hun bus werd bij de overval doodge schoten. Volgens Holland Interna tional gaat het om een incident. "We hebben hier nog nooit eerder een schietpartij meegemaakt". Denktank De Arnhemse gemeenteraad heeft een commissie ingesteld die het functioneren van college en raad tussen 1982 en 1990 gaat onderzoe ken. Vooral het mogelijk bestaan van een PvdA-'denktank', die in vloed zou hebben gehad op (ambte lijke) voorstellen, wordt aan een kri tische beschouwing onderworpen. In sommige gevallen zou de 'denktank' rond voormalig wethou-, der Van Meurs zelfs wijzigingen in voorstellen hebben aangebracht. Malversaties Winschoten laat een onderzoek in stellen naar mogelijke fraude door de directeur van gemeentelijke so ciale dienst. Hij zou onder andere reisjes hebben gedeclareerd die hij niet maakte. De adjunct-directeur van de GSD, die de kwestie heeft aangekaart, is al tien maanden met ziekteverlof omdat hij vond dat de gemeente niet genoeg aandacht schonk aan de fraude. DEN HAAG (GPD) - Een extra larisverhoging voor bepaalde groe- ceerden, aan wie groot gebrek pen verpleegkundigen, het inzetten Daarbij gaat het onder n van werklozen als afdelingsassis- operatiekamer-assistenten, tenten en het geven van een uitlce- gen-laboranten ring ineens aan alle werknemers in de ziekenhuizen en de bejaarden zorg. Dit zijn een paar van de voor stellen, die staatssecretaris Simons (volksgezondheid) deze week krijgt enkele groepen speciaal gekwalifi- afgelopen weken volgens afspraak werkers. Die kunnen de titel 'afde- met de staatssecretaris over de pro- lingsassistenten' krijgen en zouden blematiek hebben gebogen. Die be- rönt- raadslagingen hadden plaats op ba- aangedragen als oplossing van de den, verpleegkundi gen op intensive-care-afdelingen. Gekoppeld aan maatregelen ter ver lichting van de werkdruk in d( stellingen gaat het om een extra be drag van ongeveer 200 i de instelling de 'druk op de ketel de zorg' moeten wegnemen. i Simons' voorwaarde dat niet Hun werk is uitsluitend verzorgend van aard. De gekwalificeerde ver pleegkundigen zouden deze assis- i- den gestreefd. De bewindsman tenten moeten (bege)leiden en zijn conflicten in de gezondheidszorg, heeft herhaaldelijk verklaard dat ljoen gul- alleen extra geld kan komen om ernstige knelpunten op te lossen. Voor het overige houdt Simons De voorstellen zouden dan ten worden vastgelegd Van dit geld moet lbü miljoen men uit een geringere verlaging dan Vast noodzakelijk van de premie voor de te 1UJ afspraken Algemene Wet Bijzondere Ziekte- kerineen wellicht verantwoordelijk voor hun werk. Deze uitbreiding van het perso neelsbestand past in het streven zogenoemde functiedifferen- r jaren (waarschijnlijk kosten (AWBZ) in 1990. De Zieken twee) gaan gelden. Een en ander fondsraad zal daarover deze week houdt in dat alle betrokken werkne- Simons adviseren, evenals over een mers zonder onderscheid de be- kleine verhoging (0,10 procent) van schikbare 3,5 procent salarisverho- de ziekenfondsprem ging moeten krijgen. Daar bovenop komt dan voor alle (200.000) werk nemers in de ziekenhuizen en (aan verwante) instellingen ineens, waardoor iets vi stand kan worden ingelopen. Bovendien zou dan een extra loonstijging in het vat zitten voor de beschikbare loonruim- tiatie. Het houdt, simpel gezegd, i te. Of hij akkoord gaat met extra uit- dat verpleegkundigen alleen ver niet zeker; dat pleegkundige handelingen gaan valt dat slmonfe het hiermee gezondheidszorg eens is. Maar hij zal al deze maatre gelen nog in de ministerraad moe- m bedrag ten verdedigen, de achter- De voorstellen komen van drie werkgroepen bestaande uit ambte- 'uiterste de overheid kunnen zijn. Dui delijk is dat Simons dit gebaar zou kunnen stellen tegenover de inwilli- komen verpleegkundigen ging van zijn wens dat de rust in de feitelijke taken beter toe, enkele ja- doen; taken als bedden opmaken, dergelijke worden aan anderen worden toevertrouwd. Dan hun Voor deze functies (ook in deel- moet worden verzekerd door tijd uit te oefenen) komen werklo- pakket van afspraken. zen in aanmerking en ook vrouwen die willen herintreden. Ze zouden korte opleiding moeten volgen. 'roepen bestaande uit ambte- Asssisteilt Op enkele plaatsen worden al proef- werkgeversvertegenwoordi- Een speciale maatrnenemingen gedaan met dergelijke ;n vakbondsleden, die zich de is het werven van anderssoortige hulükrachten. ADVERTENTIE Lekker op vakantieMaar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Want al vanaf f 1,55 per persoon per dag bent u goed en veilig verzekerd tegen schade aan bagage en medische be handeling in het buitenland. Regel die zekerheid meteen. Zo'n reisverzekering, uw ANWB-lidmaatschap en de Internationale Reis- en Kredietbrief geven de perfecte combinatie voor complete zekerheid Dus: voor u vertrekt eerst langs bij uw ANWB-kanteor of bel gratis 06 - 0503. Zeker op reis met de ANWB ((Bel gratis 06-0503 hulpkrachten. Het aanstellen van die assistenten is tot dusver in de gezondheidszorg een strijdpunt geweest. Maar enke le maanden geleden hebben de overheid, de werkgevers (Nationale Ziekenhuisraad) en twee vakbon den (AbvaKabo en CFO) een over eenkomst getekend over het stre ven naar werving van langdurig werklozen en herintreders. De der de bij de gezondheidszorg betrok ken bond, de Nederlandse Maat schappij voor Verpleegkunde, deed daaraan niet mee, maar staat er nu niet negatief tegenover. De over eenkomst betreft trouwens ook in het algemeen maatregelen om de steeds in aantal toenemende vaca tures voor verpleegkundigen op te vullen. Hotel Er circuleren zelfs plannen om 60.000 opgeleiden uit het lager be roepsonderwijs (lbo) in de gezond heidszorg in te zetten. Men noemt deze nieuwe werknemers alvast 'hostelmedewerkers', omdat ze zelf standig bepaalde hoteltaken in (bij voorbeeld) verpleeghuizen zouden kunnen verrichten. In ieder geval lijkt de situatie nu rijp om zulke werkdrukverlichtende plannen te gaan uitvoeren. Wel is het de vraag of de achter bannen van de bonden akkoord zul len gaan met het komende 'pakket', dat waarschijnlijk vrijdag al in het kabinet wordt besproken. Veel ver pleegkundigen voeren nu al weken lang acties: voor leden van AbvaKa bo en CFO ging de achtste week al in, de NMV en de WIO zijn al tien weken aan de gang. Vooral die twee laatste groeperingen zijn radicaal in hun eis van 8 procent meer geld voor de gezondheidszorg, waarvan 6 voor salarisverhoging. Piet Steenkamp: ...talloze malen gevraagd als minister. Vanc correspondent Carel Goseling DEN HAAG - Altijd heeft hij een doos snoepjes of een trommel koekjes bij de hand. Elk Senaats lid dat zich op tijd meldt bij de voorzitter, kan wat lekkers krij gen. Op 22 juni 1965, vandaag 25 jaar geleden, stapte Piet Steen kamp als KVP-lid de Eerste Ka mer binnen. Reden voor een klein feestje vandaag in de anders zo rustige Senaat. Eigenlijk is het met elkaar in te genspraak: Steenkamp, die van zichzelf zegt; dat het sjouwen in hem zit en die door de vice-voor- zitter van de Europese Commis sie Frans Andriessen ooit werd omschreven als "een sigaar die aan twee kanten tegelijk brandt", 25 jaar in de 'duffe' Eerste Kamer. Ook al is hij dan al vanaf 1983 voorzitter. Moord Wie echter aan de Eerste Kamer komt, komt aan Steenkamp zelf. In februari betichtte hij partijge noot Ruud Lubbers nog van "moord op klaarlichte dag" toen de premier stelde dat de Eerste Kamer zich niet met politiek mocht bemoeien ijiaar wetgeving alleen inhoudelijk zou mogen toetsen. Lubbers had beter kunnen we ten. Al in 1983, bij zijn verkiezing tot voorzitter van de Senaat, stel de Steenkamp: "Het profiel van de Eerste Kamer moet worden aangescherpt. Wij moeten ons be staansrecht waarmaken". De kersverse voorzitter betoogde toen, en dat doet hij nu nog, dat veel te snel wordt gedacht dat al les is geregeld als een wetsvoor stel door de Tweede Kamer is ge gaan. De beoordeling door de Eerste Kamer wordt gemakshal ve 'vergeten', iets wat Steenkamp niet kan uitstaan. Tot in 1991 wil Steenkamp de voorzittersstoel 'aan de overkant van het Binnenhof blijven bezet ten. IJdel als hij is ook al ziet Steenkamp zelf ijdel meer in de betekenis van ambitieus wil hij iets willen bereiken in het leven, een taak voltooien. "Als er iets ge daan moet worden, vind ik dat ik het moet doen", zei hij eens vol plichtsbesef. Op zich voltooide Steenkamp al genoeg opdrachten. Onder het motto van zijn vader 'je moet wat doen aan politiek, want de poli tiek doet wat aan jou' bereidde Steenkamp in de zeventigerjaren de fusie van KVP, ARP en CHU tot het CDA voor. Een christen democratische partij. Voor Steen kamp nog geen 'volkspartij', want "dat begrip moetje verdienen". Samenwerking met de PvdA was altijd het streven van Steen kamp. Het leverde hem de bijn aam 'Rooie Piet' op. Als kabinets informateur in 1971 (kabinet- Biesheuvel met KVP, ARP, CHU, WD en DS'7Ö) en 1982 (tweede kabinet-Van Agt, CDA en D66) slaagde hij er echter niet in die droom werkelijkheid te maken. Niet dat Steenkamp er om heeft getreurd. "Ik ben realist. Er is al tijd een kloof tussen wat je graag zou willen en datgene watje kunt bereiken", merkte hij eens op. Talloze malen werd hij benaderd om minister te worden. Even zo vaak bedankte Steenkamp. Fy siek zou hij het niet aankunnen. "Ik neem dingen erg zwaar op. Ik doe alles veel te grondig. Iets met de Franse slag doen is voor mij een verboden begrip. Ik neem alle problemen mee naar bed. Dan lig ik nog uren te tobben. Ik zou dat niet kunnen", zei hij ooit. Gelovig Politiek en maatschappelijk (ge tuige de veertien functies buiten de politiek) is Steenkamp echter zeer betrokken. Steeds op zoek naar nieuwe vormen in de demo cratie en de kerk. Piet Steenkamp is heel gelovig. "God is mijn beste vriend. Die gaat boven alles voor mij", aldus de CDA'er. "Bezie al les en behoudt het goede, dat is mij uit het hart gegrepen", is het motief. Eerlijk, open, innemend. On derscheid tussen werk en vrije tijd kent hij niet. Als gezelligheid gelden politieke of godsdienstige discussies met vrienden. Over zichzelf zei hij eens: "Ik ben geen optimist. Ik zing nooit". Sober heid troef. "Als Christus aan het einde van mijn leven zegt 'Nou Piet Steenkamp, je hebt een beetje waargemaakt van de op dracht die je had gekregen; je hebt een beetje gewoekerd met je talenten die je geschonken zijn', dan ben ik een tevreden man".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3