Voor alles n dak boven het hoofd Huisarts 'on line' met medisch netwerk Historisch gesprek van kerkleiders uit Oekrairie met paus s Asielzoekers van de ene barak naar het volgende noodpension 'Theologie onderbouwt nog altijd de apartheid' I REPORTAGEi DEN HAAG, WIJK AAN ZEE "Als ik 'alstublieft' zeg. dan antwoord jij 'dank u wel"'. Geduldig leert de kan tinejuffrouw de asielzoeker een paar goede manieren. Dan geeft ze hem een bord met bruin brood, kaas en jam. Een beetje streng zijn moet, vindt ze. Anders pak ken ze alles wat voor handen ligt. Ze zijn in eigen land niet gewend dat er eten genoeg is en grijpen daarom blinde lings naar een voorraad. De overvolle bordjes worden niet leeggegeten. Het is negen uur, tijd voor het ont bijt in Maristella, een pension voor asielzoekers in Wijk aan Zee. Aan een tafel in een hoekje zitten vier zwarte kinderen. Zwijgzaam en met een ernstige blik in de ogen eten ze hun cornflakes op. Moeder ligt nog op bed, kijkt televisie. Ze ontbijt nooit met haar kinderen, vertelt pension-beheerder Ted Eskes. Hij noemt haar een lui wezen. "Zegt al tijd dat ze ziek is, maar gaat nooit naar de dokter. Als ik haar dwing naar beneden te komen, antwoordt ze: 'ik niet verstaan'. Smoesjes. Ze praat perfect Engels". Midden in de eetzaal zit een Nige- riaanse jongen. Sinds vier weken verblijft hij in pension Maristella. Veel te lang, vindt hij. "Ik sta op, eet en slaap. Meer doe ik niet. Ik wil naar een gewoon asielzoekerscen trum. Dit is slechts noodopvang, omdat elders geen plaats is. Maar daar kan ik tenminste Nederlands leren en rechtshulp zoeken. Hier is niets, helemaal niets". Verveeld pakt hij zijn bordje op en stort de etensresten in de afvalbak. Ook hij is te inhalig geweest. Paniek Bij de afdeling vreemdelingenza ken van het minsterie van WVC is paniek uitgebroken. De stroom asielzoekers naar Nederland is niet meer te overzien. En zeker niet nu het zomer js. Het ministerie kan nauwelijks een beroep doen op de noodhulp van pensionhouders. Die willen liever toeristen. Iedere maand vragen meer dan duizend vluchtelingen om asiel. En iedere dag opnieuw breekt een team van acht medewerkers van WVC zich het hoofd waar ze deze vluchtelin gen in hemelsnaam moeten huis vesten. Jacqueline Kraakman, hoofd van de afdeling spreiding en plaatsing: "We doen niets anders dan bellen, van de ene gemeente naar de ande re. Of ze alsjeblieft nog een plaatsje vrij hebben voor een asielzoeker. Misschien in een hotel, pension of op een camping, als ze maar een dak boven het hoofd krijgen. En iedere dag is weer spannend. Gisteren hebben we zeventig mensen kun nen plaatsen. Ik ben benieuwd of dat vandaag ook lukt". Het ministerie van WVC windt er geen doeken om: "We staan met on ze rug tegen de muur", verzucht me dewerkster Anneke Verlind. Toen in november 1987 de reguliere op vang voor asielzoekers van start ging, waren er in Nederland vier of ficiële asielzoekerscentra. Dit aan tal is inmiddels uitgebreid tot vijf tien. En dat is nog niet voldoende. Bestemmingsplannen voor vijf nieuwe centra liggen klaar. Tegen het eind van dit jaar moeten die op vangkampen gebouwd zijn. Overvol Tot die tijd doet WVC een dringend beroep op pensionhouders en hotel eigenaars in diverse delen van het land. Het ministerie sluit met hen een contract voor een opvang van maximaal negen weken. Maar die termijn wordt regelmatig over schreden. Tegenwoordig is een ver blijf van vier maanden in een nood- centrum heel normaal. Momenteel wachten 491 vluchtelingen in twaalf verschillende noodvoorzieningen op een plaatsje in de reguliere op vang. En daarmee zitten ze overvol. In principe heeft de pensionhou der slechts een zakelijke taak: hij zorgt voor onderdak, voeding, zak en kleedgeld. Maar chef-beheerder Ted Eskes gedraagt zich in Maristel la als een duizendpoot. Snel een aai over de bol van de jongen die naar Schiphol gaat. Tijdens zijn vlucht is hij zijn bagage kwijtgeraakt. Pas vandaag, na vijf dagen in een vreemd land zonder eigen spullen, mocht hij op de luchthaven langs komen om te informeren. "Zouden ze Nederlanders ook zo lang laten wachten?", mompelt Eskes cy nisch. Dan haast hij zich naar de balie om een vrouw een asperientje te ge ven. De 'zieke' was te laat voor het spreekuur van de plaatselijke dok ter. Eskes kan alleen voor half tien afspraken maken. Als troost geeft hij haar een aspirientje. "En dat helpt, want zo'n figuur zie ik de volgende dag niet voor half tien terug aan de balie. Vaak is de klacht niet ernstig, maar veel asiel zoekers zijn gefixeerd op medicij nen. In Derde-Wereldlanden genie ten artsen en doktoren een hoog aanzien. Voor de asielzoeker de eni ge redder in nood". Morgen pendelt hij met een busje asielzoekers drie maal heen en weer van Wijk aan Zee naar Haarlem voor de tbc-controle. Met grote letters staat dit uitstapje De 15 asielzoekerscentra die Nederland inmiddels telt (in 1987 waren het er nog slechts vier) zijn overvol. Mo menteel wachten 491 vluchtelingen in twaalf verschillende noodvoorzieningen op een plaatsje in de reguliere op vang. (foto GPD) aangekondigd op een schoolbord in de hal van het pension. De telefoon gaat. Een handjevol asielzoekers haast zich naar de ba lie. Wie weet belt iemand van WVC voor overplaatsing. Helaas, een za- kentelefoontje voor Eskes. Dan be stormen ze massaal de postbode. Misschien zit er wel een brief bij van het thuisfront. "Het is altijd een cha os achter die balie", zucht Eskes. Voor een praatje over hun vlucht verhaal heeft duizendpoot Eskes geen tijd. En daar is veel behoefte aan, erkent hij. "Ik probeer die emo tionele verhalen op afstand te hou den. Als ik luister, verwachten ze iets van mij. En ik kan niets doen. Uiteindelijk beslist Justitie of ze hier mogen blijven". En die stuurt ze in negen van de tien gevallen te rug naar eigen land, meldt Vluchte lingenwerk in Amsterdam. Voorlopig zijn alle binnenkomen de asielzoekers aangewezen op een pension. Een noodsituatie, vindt het ministerie van WVC. Vanuit een pension kan de gerechtelijke proce dure tegen eventuele uitzetting niet in gang worden gezet. In het pen sion is geen medewerker van rechtshulp of Vluchtelingenwerk aanwezig om de asielzoeker te advi- Het komt voor dat de asielaan vraag door de rechter wordt afgewe zen, terwijl de asielzoeker nog in het noodcentrum zit. In zo'n geval pro beert de afdeling vreemdelingenza ken van WVC de asielzoeker zo snel mogelijk over te plaatsen naar een regulier asielzoekerscentrum dat wel over deskundige hulp beschikt. De asielzoeker heeft dertig dagen de tijd om in hoger beroep te gaan. "Met veel moeite vinden we meestal wel ergens een gaatje", zegt WVC- medewerkster Kraakman, "maar leuk is het niet. Het zijn ontheemde mensen die je van het ene naar het andere adres overplaatst, geen zout zakken". Gevangenis En het verhuizen van asielzoekers komt vaak voor. Een asielzoeker kan soms zes plaatsen aandoen. Hij arriveert op Schiphol en slaapt een nacht in de Transithal. Artikel 7a van de Vreemdelingenwet verbiedt zo'n overnachting, maar het komt voor, vertelt Trijntje Munters, me dewerkster van Vluchtingenwerk en coordinator van het opvangcen trum op Schiphol-Oost. Als het tegen zit, is dat opvang centrum het tweede adres. Hier be landt de asielzoeker die volgens een eerste verhoor met een contact ambtenaar van justitie geen enkele kans maakt op een verblijf in Ne derland. Een enkeling weet door middel van een kort geding alsnog te ontsnappen uit Schiphol-Oost, dat vanwege de gesloten deuren en het recht om tien minuten per dag frisse lucht in te ademen, ook wel 'gevangenis' wordt genoemd. Dan vertrekt hij naar een nood- pension, komt na te lang wachten terecht in het asielzoekerscentrum en pas bij de vijfde stap verovert hij zijn eigen stekkie: een huis in een van de gemeenten die woningen be schikbaar stellen voor asielzoekers. Het laatste station is de gevange nis. Als het hoogste rechtscollege in ons land, de Raad van State, uitein delijk beslist dat de asielzoeker het land moet verlaten, heeft hij dertig dagen de tijd om 'naar huis' te gaan. Als hij dat niet doet, wordt hij opge pakt door de Vreemdelingenpolitie en in een inrichting gestopt. Daar wacht hij tot zijn papieren voor de terugreis in orde zijn gemaakt. Molest-bestendig Nog vorige week is een rapport aan geboden aan staatssecretaris Kosto (justitie) om in plaats van de gevan genissen voor asielzoekers twee nieuwe inrichtingen te bouwen met 'een vriendelijk karakter'. "Ze wor den slechts vastgehouden op grond van de Vreemdelingenwet en niet op grond van de Strafwet", zo luidt het argument. De plannen zijn groots. Het perso neel krijgt een speciale opleiding hoe om te gaan met vreemdelingen die definitief het land uit moeten. Geen gebouwen met een grote ring muur en tralies voor de ramen. Wel een molest-bestendig interieur, want er breken vaak conflicten uit tussen vreemdelingen die gedwon gen worden terug te keren. Trijntje Munters van Vluchtelin genwerk: "Een schandalig plan. Ik vind het krankzinnig mensen op te sluiten die niet crimineel zijn, maar slechts vechten voor een veilige toe komst. En van een vriendelijke ge vangenis heb ik nog nooit gehoord. Gaan ze soms spelletjes met die mensen doen? Iedereen moet in een gewoon asielzoekerscentrum op zijn retourticket kunnen wachten". De asielzoekers in Maristella zijn VCGFtig jS3T zich terdege bewust van deze lange lijdensweg. Toch zijn Abraham en zijn maatjes uit Nigeria tot nog toe redelijk tevreden over het verblijf in Nederland. Na het ontbijt van die dag liggen ze wat moedeloos op bed en kijken videoclips. "En tegen de avond kijken we lekker voetbal", glundert Abraham en wijst naar z'n maatje die een oranje honkbalpetje draagt. geknald", verzekert hij. Abraham voelt zich veilig in Nederland. "De mensen hier doen hun best. Ik krijg gratis te eten en te drinken. Wat wil je nog meer?" Dan verlaat hij zijn bed, pakt pen en papier om een brief naar huis te schrijven. Toeristen Buiten het pension helpen asielzoe kers Ted Eskes met het sjouwen van tafels en stoelen om het terras te installeren. Want Maristella is er volgens de eigenaar voor iedereen, ook voor de toeristen. Die komen er echter weinig. Voor sommige pen sionhouders is dat de reden om geen asielzoekers meer op te ne men. Dat gebeurde onlangs in Sche- veningen. Een groep asielzoekers werd verbannen, omdat hotelex ploitanten over hun aanwezigheid klaagden. "Scheveningen is be stemd voor toeristen, niet voor vluchtelingen", zo luidde het argu ment. De 'Scheveningse' asielzoekers werden toen gedumpt in het kinder oord De Schaarshoek in Raalte. Achteraf achtte het ministerie van WVC de accommodatie in het kin deroord, waar zestig man bivak keerde in piepkleine kamertjes, on geschikt. De asielzoekers werden door de gemeente overgeplaatst: naar een andere barak op hetzelfde terrein. Het ministerie heeft toen hardhandig ingegrepen en binnen een week vond zij een plek voor asielzoekers in reguliere centra. Zowel het ministerie van WVC als Vluchtelingenwerk realiseert zich dat de situatie van asielzoekers in Nederland nijpend is. Het ministe rie wil uitbreiding van asielzoeker centra en meer huizen om de men sen op te vangen. Voorlichter Alex Voets van Vluchtelingenwerk zoekt de oplossing verder van huis. "We moeten voorkomen dat asiel zoekers naar Nederland komen. Neem Ghana. Vluchtelingen uit dit land komen vaak naar hier om eco nomische redenen. Nederland moet dan meer aan ontwikkelingswerk doen". Hij is optimistisch over zijn toe komst in Nederland. Volgens hem kan de rechter hem nooit terug stu ren, "want in mijn eigen land word ik doodgeschoten". Hij was betrok ken bij een coup tegen de regering. "En met een militair bewind zoals in Nigeria word je dan gewoon neer- De laatste tien jaar heeft Nederland nauwelijks iets gedaan aan ontwik kelingswerk, meent Voets. De grote stroom asielzoekers zal daarom de komende veertig jaar aanhouden. Eigen schuld, vindt de voorlichter. De overheid moet in de toekomst prioriteiten stellen. "Economisch herstel in de Derde-Wereldlanden is belangrijker dan de uitbreiding van opvangcentra in Nederland". Want uiteindelijk is terugkeer naar het land van herkomst toch de enige reële oplossing, meent Voets. Geen populaire opvatting voor een mede werker van Vluchtelingenwerk, be seft hij. Rondhangen bij pension Maristella. In Scheveningen werd onlangs een groep asielzoekers verbannen, omdat ze volgens hotelexploitan ten de toeristen zouden verjagen. (foto ROTTERDAM Er gaat heel wat papier door de handen van een arts. Medische handboeken, vakliteratuur, berichten van andere medici, brieven van het ziekenfonds en onderzoeksrapporten van laboratoria. Niet alleen het lezen van die informatie, maar vooral het opzoeken en verzenden van al dat papier kost tijd. Dat moet anders, vonden twee huisartsen en een jurist in 1983. Zij besloten een landelijk electronisch communicatienetwerk voor de gezondheidszorg op te zetten. Het resultaat is Medimatica, een Rotterdams bedrijf dat inmiddels 1300 huisartsen, 1100 apothekers, 900 specialisten en een paar honderd andere belangstellenden tot zijn klanten kan rekenen. Directielid L. Jetten tot halverwege vorig jaar werkte hij nog als huisarts, maar sindsdien wijt hij al zijn tijd aan Medimatica - geeft een praktijkvoorbeeld. "Een arts stuit in zijn praktijk op een probleem. Nu kan hij besluiten in de avonduren zijn literatuur nog eens na te pluizen. In dat geval zal hij de patiënt vragen de volgende week nog eens terug te komen. Maar als die arts is aangesloten op ons netwerk, wendt hij zich tot zijn personal computer, drukt een paar knoppen in en gaat 'on line'. In het systeem vindt hij allerlei actuele informatie die hem kunnen ondersteunen bij het dagelijkse werk". De databestanden waaruit de abonnees van Medimatica kunnen putten, omvatten een grote variëteit aan medische literatuur, advertenties van de farmaceutische industrie, informatie over geneesmiddelen, gegevens over homeopatische middelen, nascholingscursussen en actuele informatie over vaccinaties die nodig zijn bij reizen naar het buitenland. Klanten kunnen ook speciale verzoeken indienen. Op verzoek van de vereniging van gastro- enterologen (maag-darmartsen) biedt het bedrijf een speciaal voor deze beroepsgroep samengestelde literatuurservice. Behalve de toegang tot databanken biedt het systeem ook een 'electronische postbode'. Artsen, laboratoria, kruisverenigingen, fysiotherapeuten, ziekenfondsen kunnen via hun computer onderling communiceren. Een resultaat van een laboratoriumonderzoek kan zo veel sneller dan normaal bij de huisarts arriveren, met alle voordelen voor de patiënt van dien. Het abonnement op het systeem is voor artsen gratis. Niet-artsen betalen 450 gulden per jaar. De gebruikers moeten wel zelf een personal computer en een modem aanschaffen. Het systeem kan bekostigd worden door de bijdragen van de farmaceutische industrie en andere toeleveringsbedrijven, die ook gebruik maken van het communicatie netwerk. Een bericht verzenden kost twee kwartjes. Maar omdat veel instellingen met een 'antwoordnummer' werken, is een groot deel van het berichtenverkeer voor medici gratis. Met zijn 3500 aansluitingen bereikt het bedrijf momenteel tien percent van het marktpotentieel. Wanneer denkt Jetten ook die overige negentig percent geïnteresseerd te krijgen? De voormalig huisarts wikt en weegt, lacht en schat: "Over een jaar of zes. Daar gaan we vanuit". Johannes Paulus pleit voor verzoening trc VATICAANSTAD (KNA- DPA) Paus Johannes Paulus II heeft de Oekrains- Katholieke Kerk en de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk giste ren opgeroepen zich met el kaar te verzoenen. Hij deed aan het begin van een histo risch bezoek van 28 Oekrainse bisschoppen aan het Vati- caan. Het is het eerste officiële bezoek van de Oekrainse bisschoppen sinds hun kerk in 1946 door Stalin werd gedwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. De delegatie bestaat uit tien bis schoppen uit de Oekraine en 18 collega's die 'in ballingschap' le- De paus onderstreepte het be lang van een goede oecumeni sche dialoog met de orthodoxe kerken. Deze opdracht is niet al leen weggelegd voor het Vati- caan, maar vooral ook voor de Oekrains-Katholieke Kerk. Deze kerk "is weliswaar met Rome ver bonden, maar viert de orthodoxe (bijzantijnse) liturgie. De paus roemde de 'belangrijke morele en sociale veranderingen' in de Sovjetunie, waardoor de Oekrainse katholieken na jaren lange onderdrukking nu einde lijk 'uit de catacomben tevoor schijn kunnen komen'. Tijdens het overleg, dat vandaag zou wor den voortgezet, werd gesproken over de officiële legalisering van de kerk en over een regeling met de Russisch-Orthodoxe Kerk voor teruggave van kerkelijke goederen. Aartsbisschop Vlodimir Sterni- uk van Lvov toonde zich zeer te vreden in Rome. "Het feit dat wij hier zijn, logenstraft alle stem men die altijd hebben beweerd dat onze kerk niet bestaat". Vol gens Sterniuk is het een goede zaak als er voor de Oekrains-Ka tholieke Kerk en alle andere met Rome geünieerde kerken een bij zonder patriarchaat in het leven wordt geroepen. "We willen voor de hele wereld bewijzen dat onze kerk leeft en niet sterven wil", zo zei kardinaal Miroslav Lubachivski, het hoofd van alle 6,7 miljoen Oekrainse ka tholieken in de wereld, die al ja ren in Rome woont. Hoewel zijn kerk in de praktijk niet meer ver volgd wordt, moet ze nog steeds vechten voor haar bestaan. Proefschrift Zuidafrikaanse theoloog: AMSTERDAM (ANP) - "Waar om heeft God sinds het Neder landse koloniale tijdperk de kant van de mensen met de blonde ha ren en de blauwe ogen gekozen, vragen de zwarte Zuidafrikanen zich af? Het Zuidafrikaanse racis me werd en wordt nog steeds theologisch gerechtvaardigd". Dit zegt de Zuidafrikaanse pre dikant S.P.. Abrahams, die van daag promoveerde aan de theolo gische faculteit van de Universi teit van Amsterdam. Abrahams is als docent verbonden aan de uni versiteit van Fort Hare en is daar naast deeltijdpredikant in de Ne derduitse Gereformeerde Sen- dingskerk, de voormalige NG- Kerk voor kleurlingen. In zijn proefschrift bekijkt Abrahams de situatie in Zuid- Afrika vanuit 'zwart theologisch perspectief, omdat de traditione le theologie vanwege haar partij digheid niet aan de levenserva ring van de zwarten beantwoord. De traditionele theologie heeft het wel over zaken als gelijkheid en gerechtigheid, maar maakt de ze 'beeldragers van God' niet waar, aldus Abrahams. Hij neemt het woord 'mede plichtig' in de mond als de rol van de Nederlandse kerk in de missio naire geschiedenis ter sprake komt. "Zending betekende vaak: ik moet de baas blijven. Het bete kende paternalisme en dat be staande structuren in Zuid-Afri- ka in stand werden gehouden. De kerken besluiten voor ons en wij lijden al 300 jaar". Volgens Abrahams is het hoog tijd dat de kerken kleur bekennen en zich in de strijd voor sociale ge rechtigheid werpen, want alleen geld geven is veel te gemakkelijk. "We moeten de arme mensen hel pen, zeggen de kerken, maar geld kan niet spreken. Iedereen moet weten waar je voor staat". Hij spreekt dan ook liever van 'getui ge zijn' dan van zending. Het idee voor zijn proefschrift kreeg Abrahams toen hij in 1976 als jonge predikant wegens uit spraken over apartheid in de ge vangenis belandde. In de drie maanden dat hij gevangen zat, werd hij ook gemarteld. Vanuit de boosheid over het onrecht dat hem werd aangedaan "omdat je probeert vanuit de Schrift te zeggen dat het zo niet langer kan" wilde hij vertellen dat uiteinde lijk onrechtvaardige structuren niet overleven. "Gód laat ze niet overleven, dat bewijzen de bijbel en de geschiedenis elke keer wéér". Het proefschrift, waar hij in 1985 aan begon, moet een steun in de rug van de onderdrukten zijn: "Blijf hoop houden, ook al denk je dat God niks meer kan doen". En: "Zélf doen wat je gelooft en betrokken blijven in de 'struggle for justice', de strijd voor recht vaardigheid". Trans World Radio neemt eerste studio in USSR in gebruik BAARN De internationale ether-zendingsorganisatie Trans World Radio heeft haar eerste stu dio in de Sovjetunie in gebruik •genomen. Vanuit Leningrad wor den nu programma's gemaakt met behulp van plaatselijke gelo vigen. Naar verwachting van de Trans World Radio zullen later dit jaar ook radiostudio's in Moskou, Minsk en Bres worden geopend. Trans World Radio zendt in onge veer tachtig talen uit en heeft kan toren en studio's in 25 landen. Basiliek. De paus zal in septem ber de omstreden basiliek van Ivoorkust inwijden. De kerk, een kopie van de Sint Pieter in Rome, is een geschenk van president Houphouet-Boigny aan de paus. De bouw van de 'basiliek van de woestijn' heeft honderden miljoe nen guldens gekost. Ivoorkust is een van de armste landen ter we reld. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Capel- le aan den IJssel (toez.) P. Koeman Woudenberg, te Emmen (toez.) mw. E. E. Nordt kand. Amsterdam, te Heemse H. van Meerveld Rockanje, te Sellin- gen L. Ravesloot Westerhaar; aange nomen naar Zuid-Beijerland J. van Popering Windesheim; bedankt voor Oud-Beijerland W. L. Pera Zoeter- Gereformeerde Kerken: beroepen te Bergum drs. T. A. Huttenga Zwaag- westeinde; aangenomen naar Velsen M. Kievit Hardegarijp. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Enschede-N. voor de miss. dienst te Irian Jaya J. R. Visser Urk. GEESTELIJK LEVEN be ter - De paus samen met kardinaal Miroslav Lubachivski, het hoofd van del Na Oekrains-Katholieke Kerk. Tien Oekrainse bisschoppen, die jarenlang p)e illegaal in hun land moesten werken, brachten hun eerste officiële be- zoek aan het Vaticaan. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2