'Wij willen laten zien dat we uit onze bol kunnen gaan' Jansmas accreditatie niet ingetrokken 'Leo Beenhakker was niet moeilijker dan Rinus Michels' Veronique overweegt een tweede commerciële zender Gert en Hermien treden met Normaal op Hoofdredacteur Canard Enchainé (72) overleden Van onze correspondent Bert Mol HILVERSUM/MILAAN Na tweeëneenhalve week wereldkampioen schap voetbal is niet al leen het Nederlands elftal teruggekeerd op vader landse bodem. Ook de WK-Journaalploeg van de NOS met eindredacteur- /presentator Kees Jansma heeft haar werk in Italië erop zitten. Vanuit Milaan meldt Jansma dat hij - als hij dat zou willen - rustig had kunnen doorwerken: zijn accreditatie is in ieder geval niet ingetrokken. "Nee, daar is geen sprake van. Bij het stadion in Milaan was een meneer van de organisatie ner veus door de drukte, en ik was nerveus omdat ik ergens niet bij kon. Daar zijn wat woorden ge vallen, waarbij misschien ge dreigd is dat mijn accreditatie in getrokken zou worden. Dat is ab soluut niet gebeurd. Ik weet hoe zoiets ontstaat. De sportpers zit hier bij elkaar op de lip, alles is nieuws, en de pers heeft dus iets van die woordenwisseling ge maakt. Het is niets." Jansma wist vooraf dat het 'erg moeilijk' zou worden om met dit WK-Journaal de verwachtingen van de kijker in te lossen. "Ieder een gaat vergelijken met 1988. En dat is een totaal onjuist." Jansma weet dat het WK-Jour- naal '90 minder wordt gewaar deerd dan het EK-Journaal van twee jaar geleden. "Dat ligt voor namelijk aan de prestaties, want de persoon Beenhakker is niet moeilijker dan Michels. Been hakker heeft zijn best tegenover de pers gedaan. Hij werkte zo veel mogelijk mee, ook met ons. Maar als je niet wint dan krijg je een berg problemen - en die had Beenhakker - waardoor het alle maal wat lastiger wordt. De pers mocht niet bij de trai ningen van het elftal zijn, zij mocht het elftal niet meer vol gen. Allemaal heel logisch en verklaarbaar, en vooraf had ik daar ook wel rekening mee ge houden. Maar dat maakte het al lemaal wel moeilijker. Jansma zag Beenhakker "elke dag een beetje ouder worden", en zag hem geïrriteerd raken. "Ja, dat vond ik wel leuk, als hij zich zo voelde moet hij zich ook zo uiten. Hij heeft geen succes gehad. Er waren momenten dat hij vragen moest beantwoorden die hij niet leuk vond." Jansma noemt zijn relatie met de bonds coach goed. Zo goed zelfs, dat Beenhakker voor de wedstrijd tegen Engeland zijn diepste ge heim, de opstelling van het elftal in het WK-Journaal bloot gaf. Jansma: "Dat heeft me ge streeld, omdat ik daar zo m'n best op gedaan heb. Ik heb hem die vrijdag - de dag na het gelijk spel tegen Egypte - van 's mor gens half elf tot 's avonds negen uur achtervolgd voor een ge sprek. Hij wilde eerst niet, had daar geen zin in. Dat kan ik billij ken, hoewel we vooraf afgespro ken hadden dat als het goed ging met het Nederlands elftal hij bij me zou zitten, maar ook als het slecht zou gaan. Toch is hij om kwart voor elf 's avonds gekomen. Hij zei: het eni ge wat ik wil is ruimte voor een goed gesprek - en dan bedoelde hij dat in lengte zendtijd - want ik heb nogal wat te zeggen, en dat kan niet in die twee minuten. Kan dat? Ja, dat kon. Dat heeft hij gewaardeerd, hij kon zijn ei gen verhaal kwijt, een verhaal met harde woorden. Toen heeft hij mij de opstelling gegeven. Dat was voor mij een verrassing. Het was leuk dat hij dat deed, want het was nieuws." Tevredenheid heerst bij Jans ma over wat de WK-Journaal- ploeg heeft weten te bereiken in Italië. "Ik vind dat wij gezien de verhoogde moeilijkheidsfactor beter hebben gewerkt dan twee jaar geleden. Als je ziet dat er honderden journalisten zwer men rond een figuur als Ruud Gullit, en je ziet dat zo'n jongen toch de tijd neemt om in ieder ge val óns te woord te staan, dan is dat prima natuurlijk. En over de organisatie.... ach, als je in West- Duitsland geweest bent in 1988 dan weet je hoe zoiets georgani seerd moet worden: 'gründlich'. Daarvan was hier absoluut niets te bespeuren. Gelukkig is het bij ons beperkt gebleven tot af en toe een kleine beeld- of geluidss toring, maar dat is ook alles ge weest. Nee, het is prima gegaan." gemeen negatief. "We kregen te horen dat we de rellen hadden uitgelokt. Dat is niet waar. Smeets heeft regelmatig gezegd dat de sfeer gespannen was, maar daaraan toegevoegd dat hij hoopte dat het rustig zou blijven. Hij heeft de rellen zeker niet uit gelokt. Twee jaar geleden, toen waren we er niet bij, was er heel wat meer aan de hand. Het lijkt erop dat de boodschapper weer de schuld krijgt". Toen na afloop van de wed strijd inderdaad problemen ont stonden, heeft politiewoordvoer der Quaedvlieg de zes aanwezige cameraploegen verzocht om te vertrekken. "Het was duidelijk dat de tv escalerend werkte. Met name de presentatie van Smeets moet bij de kijkers de indruk hebben gewekt, dat ze naar Kerkrade moesten komen. Voor en tijdens de wedstrijd was er he lemaal niets aan de hand. Nog geen tien minuten na afloop wa ren er plotseling 700 tot duizend mensen". De politie neemt het de NOS vooral kwalijk dat de omroep al leen maar aandacht heeft ge schonken aan de rellen. "Er was ook een ploeg van Veronique, maar die hebben bij voorbeeld ook sfeeropnamen gemaakt op het politiebureau waar de ME met oranje petjes naar de wed strijd zat te kijken. Bovendien zond Veronique niet recht streeks uit. De beelden werden bewaard voor de ontbijtshow, de volgende ochtend". Burgemeester Mans wil met zijn brief aan Smeets een publie ke discussie uitlokken over de rol van de media bij dit soort on geregeldheden. "Natuurlijk moet de media aanwezig zijn, als er nieuws is. Maar in dit geval waren ze al aanwezig, voordat er sprake van nieuws was. Dat is duidelijk aangetoond. De rellen ontstonden alleen op de plekken, waar de camera's draaiden. Op andere plaatsen was er niets aan de hand. En zodra de camera's naar een andere lokatie gingen, braken daar ongeregeldheden uit". HILVERSUM (GPD) Het tv-station Veronique en de Luxemburgse moedermaat schappij CLT komen ogen blikkelijk met een tweede commercieel tv-station op de' markt als zich serieuze con currentie op de Nederlandse markt zou aandienen. Vol gens een woordvoerder van Veronique zijn er "sterke sig nalen" dat dergelijke con currentie op de loer ligt. Concrete namen zijn in dit verband nog niet te noemen, maar Veronique wijst erop dat het Franse TF1, NBC en Esselte onverminderd be langstelling hebben voor de Nederlandse markt. Technisch gezien hoeft het starten van een tweede com merciële zender, die dan waarschijnlijk RTL5 zal gaan heten, geen enkel pro bleem op te leveren. Een van de reserve-lijnen van CLT zou hiervoor moeiteloos ge bruikt kunnen worden, aldus de woordvoerder. Wanneer RTL5 er inder daad komt. zal deze zender een aanvullend programma op Veronique bieden. Op de ene zender zou een film ge programmeerd kunnen wor den, terwijl op de andere een quiz te zien is. Beide zenders zouden naar eikaars pro grammering kunnen verwij zen. Volgens de Veronique- woordvoerder is er voldoen de materiaal aanwezig om moeiteloos een tweede sta tion te vullen. "Er ligt nog een groot pakket films en se ries van TV10, die zijn over genomen toen deze zender naar Veronique overging. ZELHEM (GPD) Het liefst zou hij nog deze zomer het Olympisch Stadion in Am sterdam afhuren om er voor eigen rekening een show met de vier boerenrockers 'en als het even kan ook nog met Pe ter Koelewijn' te geven. Gert Timmerman, ooit de smart- lappenkoning van Twente, stond gisteren in de Achter- hoekse opnamestudio Com modore met z'n ega Hermien voor het eerst achter de mi crofoon met 'de jongens van Normaal'. "Er ging een wereld voor me open", zei de man van het levenslied na een paar uur repeteren met z'n ogen schijnlijke tegenpolen, de rockers van het schuimend bier. Het idee voor de Ach- terhoekse/Twentse tandem kwam van Normaal, dat vrij dagavond voor zeker 4500 harde 'aanhangers', ofwel fans, haar jaarlijkse sup^r- optreden in het Achterhoek- se gehucht Toldijk zal ver zorgen. Gert en Hermien ma ken die avond in een inmense feesttent kennis met het meest fanatieke en luidruch tige deel van ge-Normali- seerd Nederland. De samenwerking wekte hier en daar verbazing. Wa ren Gert en Hermien immers niet de vertolkers van stich telijke evangelistische liede ren, met kerken en en dorps huizen als thuisbasis? De te genwoordig in het Twentse Rossum woonachtige Tim merman wil met plezier eni ge tekst en uitleg geven. Het duo is niet van het rechte pad geraakt, maar probeert met een 'revival' van oud en nieuw repertoire weer een brug slaan naar een werelds publiek. "Nee", zegt Gert op voor hand, "Hermien en ik hebben geen probleem met het image van Normaal. Het zijn hard werkende jongens, die ons heel serieus nemen en enorm veel moeite gedaan hebben om onze nummers van een nieuwe hedendaagse melo die te voorzien. Van ons oude publiek ziet hooguit twintig procent dit niet zitten. Maar dat zijn dan ook de funda mentalisten. Wij willen laten zien, dat Gert en Hermien wel degelijk.uit hun bol kun nen gaan. Echt, ik wil alles meemaken wat fijn en geinig De eerste repetitie met Buizen Beemd, Paul Kemp ken Mealmoes, Wimke van Diene en Fokke Bartje de Jong verliep tot ieders ver rassing vlekkeloos. 'Bran dend Zand', 'Ik heb eerbied voor jouw grijze haren' en 'Duifjes op de Dam' dreun den als rhythm blues-kra kers door de studioruimte van Normaal. Gert en Her mien, toch heel wat gewend, kregen het er warm van. Hoogtepunt van de sessie wérd de boogie 'Bie ons in de Achterhoek'. Gert Timmer man verkneukelde zich al op de live-versie. "Dan gaat Hermien een duetje doen met Bennie Jolink en scheur ik op de saxofoon". Jan Theys terug BRUSSEL (GPD) - Jan Theys (55), de befaamde tv-presenta- tor van de BRT, heeft onlangs bij de Vlaamse commerciële zender VTM een exclusief con tract voor televisie getekend. Welk programma Theys zal gaan presenteren is nog niet helemaal duidelijk. DEN HAAG/KERKRA- DE (GPD) - NOS-verslag- gever Mart Smeets kan re kenen op een woedende brief van burgemeester Mans van Kerkrade. "Ik ben ontzettend boos en ik heb een vloek niet kunnen onderdrukken. Wat Smeets deed, was het op roepen van relschoppers om naar Kerkrade te ko men. Ik heb helemaal niks tegen vrije nieuwsgaring, dat is een goed recht in dit land, maar Smeets maakte hier zijn eigen nieuws". PARIJS (AP) Gabriel Mace, de hoofdredacteur van het Franse satiri sche tijdschrift Le Canard Enchainé, is zaterdag op 72-jarige leeftijd overleden, zo heeft het weekblad gisteren bericht. Mace leed aan een hartziekte. Mace begon zijn loopbaan bij het weekblad in 1947 en was hoofdre dacteur sinds 1969. Hij schreef een wekelijks commentaar over Franse politiek en internationale aangelegenheden. Le Canard Enchainé is bekend geworden door zijn onderzoekende journalistiek ("investigative journalism") en door zijn satire die geen enkele laag van het Franse establishment spaart. Omringd door zijn echtgenote en Normaal-zanger Bennie Jolink heeft Gert Timmerman weer zijn vorm gevonden: "Ik wil alles meemaken wat fijn en geinig is." (foto anp) Nieuwe hoofdredacteur Televizder Het was zondagavond kwart voor tien en doodstil in de Nieuwstraat in Kerkrade. Ieder een zat binnen, in afwachting van de tweede helft van de voet balwedstrijd Duitsland-Neder- land. Geen uitzinnige mensen massa's op straat, geen joelende voetbalsupporters, slechts sere ne rust. Kennelijk was dat niet waarop NOS-verslaggever Mart Smeets had gerekend. "Ik weet het niet", vertrouwde hij de mil joenen televisiekijkers toe. "Maar er hangt hier een enge sfeer. Unheimisch zouden ze aan de overkant zeggen". Ook voor de wedstrijd had Smeets het publiek 'warm' ge maakt voor eventuele ongere geldheden, die na afloop ook in derdaad uitbraken. Hij was naar Kerkrade getogen, "omdat je hier zo'n merkwaardige grens hebt. Aan deze kant heet 't de Nieuwstraat, aan de andere kant de Neustrasse. En twee jaar gele den liep het hier uit de hand, wa ren er forse rellen tussen Neder landse en Duitse voetbalsuppor ters. Laten we hopen dat het van avond niet zover zal komen". Mart Smeets: "Er hangt hier in Kerkrade een enge sfeer. Unhei misch zouden ze aan de overkant zegggen". (foto anp) Niemand gelooft dat de NOS- verslaggever dat ook werkelijk hoopte. De Arnhemse cultuur psycholoog Gerard Kleinpen- ning, expert op het gebied van het gedrag van groepen mensen, noemt de presentatie van Smeets 'uitdagend'. "Het ontbrak er nog net aan dat Smeets de kijkers uit legde hoe ze in Kerkrade moes ten komen. Ik wil niet beweren dat Smeets de rellen heeft uitge lokt, maar hij heeft ze door zijn presentatie zeker aangewak kerd". Kleinpenning baseert zijn ver onderstelling op het feit dat in de meeste grensplaatsen helemaal niets gebeurd is. "Kerkrade ligt misschien wat gevoeliger, omdat daar in het verleden ook botsin gen zijn geweest. Als je als om roep besluit erheen te gaan, moet je heel goed weten wat je doet. Dat geldt zeker voor de Mondia le, een programma dat ontzet tend veel kijkers trekt. Het is erg riskant om in dat programma zo'n onderwerp aan de orde te stellen. De rellen zouden er op grond van het verleden toch wel zijn geweest, maar waarschijn lijk niet zo hevig als nu het geval Boodschapper Bij de NOS zijn zondagavond zo'n vijftig telefoontjes van boze kijkers binnen gekomen. Vol gens woordvoerder Fred de Vries waren de reacties in het al- Earth Wind and Fire naar Ahoy Rooij (62) op, die met de vut gaat. Van Rooij heeft op 8 oktober pre cies dertig jaar de redactionele leiding gehad van Televizier. Hij werd na de fusie van beide bla den in 1967 ook hoofdredacteur van de Avrobode en is sinds 1972 tevens directeur van BV TeleVi- zier, waarin alle redactionele diensten zijn ondergebracht. ER ZOO WEL GROTE DRUK VOOR NODIG ZON QMMI3 ZOVER TE KRUJGEN... AMSTERDAM (ANP) - Peter Lichtenauer (47) is per 8 oktober benoemd tot hoofdredacteur van Avrobode/Televizier (wekelijkse oplage 970.000 exemplaren). Lichtenauer is sinds september 1987 reeds plaatsvervangend hoofdredacteur. LEEM 15 EN.. ROTTERDAM (GPD) - De Amerikaanse formatie Earth Wind and Fire komt in het najaar in het kader van een Europese tournee naar Nederland. Don derdag 13 september geven zij een eenmalig concert in Ahoy' in Rotterdam. De voorverkoop start zaterdag bij de bekende adressen. Hij volgt daarmee Rein van

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20