LEIDSCH DAGBLAD Vervoer personeel zaak voor bedrijf NODIG! PvdA-plan om klein pensioen te ontzien Tifosi nu al dronken van vreugde Leiden grootste stijging onroerend-goedbelasting Baas moet werknemer uit de auto halen Drie doden bij brand olietanker 3 OPRUIMING bij BAALBERGEN Sancties Zuid-Afrika geleidelijk afgebouwd Flink aantal olielozingen DINSDAG 26 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39275 Prijs fl. 1,35 f verblijf sen resn gesteld at explo; l aanzeg Twee in vaderlandse kleuren (rood-wit-groen) uitgedoste tifosi staan om drie uur 's nachts dronken van vreugde bij een van de nachtkiosken. De eerste editie van II Corrie- re dello Sport is bijna uitver kocht. De reden is duidelijk: Italië heeft zich ten koste van Uruguay geplaatst voor de kwartfinale van het WK. Uit piëteit voor de mensen die de voetbal liever niet zien rollen hebben de fans besloten om na half twee de claxons niet meer te gebruiken. Maar tussen het eindsignaal en de vastgestelde limiet was Rome weer één orgie van ge luid. De driekleur wordt overal mee naar toe gesleurd. De WK-nachten na de wed strijden van het organiserende land zijn inderdaad magisch, zoals ze in het officiële lied van de Mondiale zijn beschre ven. In de nacht van zaterdag op zondag is de volgende vreugdegolf gepland. De wed strijd tegen Ierland lijkt een formaliteit en het meest spor- Salvatore Schillaci wordt na zijn treffer besprongen door zijn mede spelers, De Siciliaan groeit uit tot de held van Italië. (toto ap> tieve legioen is uiteraard wel kom om het mee te vieren. 'Volare!', luidt de kop van Tuttosport vanochtend. Een parodie op het klassieke Itali aanse lied, oftewel 'vliegen!'. maar de fans zingen op de wijs allang 'campioni'. Als onder kop heeft het Turijnse sport blad gekozen: 'Italië zingt mee met Toto (Schillaci) en Sere- Corriere dello Sport opent met een kop over de breedte: "Totociclone". Er is maar een held en dat is de speler die langzamerhand maar zeker Paolo Rossi naar de kroon steekt. De bejubelde spits speelde nog geen jaar geleden in de Serie B, maar hij is de lieveling van het grote pu bliek. In zijn geboorteplaats is hij bijkans heilig verklaard. Intussen zijn Brazilië en Ne derland al van het toneel ver dwenen. De Braziliaanse 'spe ler Branco beschuldigt de Ar gentijnse masseur ervan dat aan hem water met een slaap middel is gegeven, terwijl hij zich even in de hitte wilde ver frissen. "Toen de Argentijnen het flesje van hun masseur overnamen, schreeuwde hij dat zij het niet moesten drin ken", licht de linkerverdedi ger zijn beschuldiging toe. De Hollandse aftocht is niet meer interessant voor de Itali aanse media. De winnaars van afgelopen zondag, Maradona, Caniggia, Matthaus en Klins- mann vullen de pagina's, want zij zijn de belangrijkste te genstanders voor Italië op weg naar de wereldtitel. LEIDEN - De verho ging van de onroe rend-goedbelasting is dit jaar in Leiden het hoogst van alle ge meenten boven de 20.000 inwoners. Ge bruikers betalen in 1990 24,1 procent meer dan in 1989, voor eige naren stijgt de huizen belasting met 11,6 pro cent, zo heeft de Con sumentenbond bere kend. De Leidse wethou der P. Bordewijk (PvdA/financiën) is niet echt onder de in druk van het jaarlijkse onderzoek van de bond. "Er is geen en kele relatie gelegd met andere heffingen, zoals de reinigings rechten die vorig jaar zijn verlaagd. Ik hecht aan dit onderzoek dan ook niet zoveel waarde zo laat Bordewijk weten. Uit een over zicht van de gemeente Leiden blijkt dat de ei genaren/bewoners van de dure woningen veel meer de gevolgen van de stijging voelen dan de mensen die een goedkoop huis bewo nen of bezitten. Een forse stijging viel ook de gebruikers van Wassenaarse wo ningen ten deel. Zij moeten dit jaar 16,3 procent meer betalen. terwijl huizenbezitters de belasting met 7,3 procent zagen dalen. Noord wijkse hui zenbezitters betalen 0,6 procent meer in 1990, voor gebruikers steeg het tarief met 4,3 procent. In Katwijk was de stijging onge veer gelijk: de eigena ren betalen 1,9 procent meer, de gebruikers 2,1 procent. Niet in alle gemeen ten met meer dan 20.000 inwoners ging de huizenbelasting omhoog. Gemeenten als Hillegom, Leider dorp en Lisse lieten de onroerend-goedbelas ting niet stijgen of da len. DEN HAAG (ANP/GPD) Per 1 januari 1992 moeten bedrijven met meer dan 5000 men sen in dienst een vervoersplan opstellen om te voorkomen dat de werknemers met eigen auto naar het werk komen. In 1995 moeten ook de andere bedrijven met veel werknemers zo'n vervoersplan hebben. Dat staat in het vanmorgen door n nister Maij-Weggen (verkeer en w terstaat) openbaar gemaakte aange reden. Dat komt ook de verkeers- Voor verbetering van de wegen en veiligheid ten goede. aanleg van nieuwe wegen en tun- Maij-Weggen wil het werken per nels komt nu 13,3 miljard gulden scherpte Structuurschema Verkeer beeldscherm (zodat minder hoeft te beschikbaar. Dit was in de plannen Vervoer. Daarin ook een reeks worden gereisd) stimuleren en het van de voorganger van Maij-Weg- voon-werk-verkeer verder afrem- gen, Smit-Kroes, nog 20 miljard. In nen door de invoering van een de praktijk betekent dit dat een aan- pitstoeslag en tolheffing. "Hier- tal wegen wordt geschrapt. De andere, meestal al bekende maatre gelen om het autorijden fors duur- der te maken. Zo zullen auto' 1993 alleen nog maar met katalysa- door zoeken de hun werk leg van Rijksweg 11 (Leiden-Bode- tor mogen worden verkocht. Per 1 november dit jaar gaat de benzine prijs met acht cent per liter omhoog. o__ Gemeentebesturen mogen be- komt, oploopt naarmate drijven alleen nog toestemming ge- meer brandstof verbruikt.VW1 zich te vestigen op lokaties die energie-zuinige auto's kan het tarief geleiding, toeritdosering goed bereikbaar zijn per openbaar oplopen van 25 tot 40 procent vervoer. In veel gemeenten wordt de motorrijtuigenbelasting, het aantal vrije parkeerplaatsen ver- Tot het jaar 2010 wordt voor der beperkt. De grote steden krij- betering van het openbaar gen geld om te experimenteren met 20 miljard gulden beschikbaar ge het terugdringen "Van autogebruik, steld. Daarmee worden niet alleen Gemeenten worden gestimuleerd knelpunten weggenomen en meer dichter bij huis", meent ze. Opval- graven) wordt nog wel genoemd, lend is dat die spitstoeslag, die bo venop de motorrijtuigenbelasting Om de capaciteit van de wegen oploopt naarmate een auto beter te gebruiken wordt 2,1 miljard brandstof verbruikt. Voor niet gulden uitgetrokken voor verkeers- r,n""iüi etffiia1i wissel- ïtie i te richten r mag worden ge- bewegwijzering. Het carpoolen (sa men in een auto) wordt gestimu leerd door carpoolers aparte rijstro ken te geven en een 'daltarief te be rekenen bij de tolheffing. Maij-Weggen wil het goederen- per rail en over het water OSLO (AP) - Een explosie daaropvolgende brand op e se olietanker voor de Noorse kust hebben gisteravond drie beman ningslid liep Brit- wondingen op. De brand brak uit de Rabana, die vaart v ir Stavanger. De anderen bleven i boord om het vuur te bestrij- onderweg NU VEEL EXTRA UGE MEUBELPRUZEN en in Katwijk unieke tapijt-aanbiedingen BAALBERGEN-19-KATWIJK ambachtsweg19 telefoon 01718-20300 BAALBERGEN-LEDEROORP meubelplein 7 telefoon 071-414466 raus aangelegd, maar ook vertragin- stimuleren.' De minister wil het gen in treindiensten teruggebracht, vrachtverkeer uit de stadscentra weren door aan de rand ervan distri butiecentra in te stellen met milieu vriendelijke voertuigen. De werkgeversorganisaties VNO en NCW stellen beide dat de bereik baarheid van de economische cen tra in gevaar komt en daarmee de concurrentiepositie van ons land. Het VNO stelt dat de files alleen maar langer zullen worden, terwijl de lasten voor de burger en het be drijfsleven toenemen. Het NCW voorziet grote, problemen op zowel de wegen als in het openbaar ver voer, dat zeker in de eerstkomende jaren nauwelijks capaciteit over heeft tijdens de spits. ningsleden het leven gekost. Het kers Ltd. uit Londen. Het 227.400 Brofiorden in Zweden naar het En- 4 i 42 kilome- gelse Liverpool, toen het schip om- Noorwegen streeks zeven uur 's avonds werd we olie aan getroffen door een aantal explosies in de machinekamer. Nadat de brand onder controle was gebracht, zette de tanker op eigen kracht r kon onder controle worden ge bracht voordat enige olie in zee werd geloosd. Een vierde beman- met 500.000 barrels boord. Drieëntwintig van de 42 beman ningsleden werden uit voorzorg var boord gehaald en overgebracht koers naar Schotland. Hbo wil schuiven met aanvangstijd DEN HAAG (ANP) - Van de hoge scholen die zijn betrokken bij het overleg over de invoering van de ov- jaarkaart voor studenten, is 40 pro cent bereid de aanvangstijden van 'de lessen een half uur te verschui ven. Voor een kwart van de hoge scholen is dit praktisch onmogelijk, de rest van de scholen neemt een af wachtende houding aan. Dat zei een woordvoerder van de hbo-raad vanmorgen. NS zijn in overleg met hogescholen, universi teiten en mbo's over verschuiving van lestijden. Volgens NS kan de ov-kaart alleen worden ingevoerd als niet alle studenten tegelijk in de trein zitten. Minister Ritzen wil nog voor 1 juli van NS weten of zij in staat zijn om de ov-jaarkaart op 1 ja nuari 1991 in te voeren. Een woordvoerster van de Vere niging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten kon nog niet zeggen hoeveel van de universitei ten bereid zijn met hun colleges te schuiven. Ook de mbo's weten nog niet hoe groot of klein de bereidheid om met lessen te gaan schuiven bij zijn achterban is. Zes gewonden bij bomaanslag Londense club Conservatieven Van onze correspondent LONDEN - Zes mensen zijn gister avond gewond geraakt bij een bom aanslag op een Londense club die vaak door Conservatieve politici wordt bezocht. Een van de slachtof fers was de 82-jarige Lord Kaberry of Adel, voormalige vice-voorzitter van de Conservatieve Partij. De an dere gewonden waren twee politie mannen en drie Amerikaanse toe risten die op het moment van de ex plosie langskwamen. Na de zeer krachtige explosie brak een brand uit die veertig brandweermannen pas na uren on der controle hadden. Volgens Scot land Yard was de bom een gevaarte van vijf tot zeven kilo. De politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk was van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De IRA voert sinds enige maanden een ter- reurcampagne tegen 'zachte' doe len, voornamelijk onbewaakte ge bouwen. De Carlton Club wordt bezocht door vooraanstaande leden van de Conservatieve Partij. Premier That cher, die zelf op de ledenlijst staat en er vorig jaar de tiende verjaardag van haar premierschap vierde, om schreef de aanslag als "een nieuwe uitbarsting in een reeks van terro ristische onmenselijkheden". St James's Street, waaraan de 158 jaar oude Carlton Club ligt, is ook een drukke winkelstraat die uit komt op Picadilly. Op het moment van de aanslag, tien voor negen En gelse tijd, waren er nog duizenden 1 op straat. waarschuwing worden volstaan,-zo stelde een woordvoerder. De scheepvaart wil nogal eens olie in het water lozen, zo bleek tij- •"II dens het onderzoek. Dat geldt voor 11 1^ de havens van Scheveningen en (5 IJmuiden, maar ook bij sluizen, op binnenwateren en op de Noordzee. Zo werd een Engels schip in de ha ven van IJmuiden betrapt met een overvolle, overstromende brand stoftank. De bemanning bleek ook nog te diep in het glaasje te hebben DEN HAAG (ANP/GPD) - Rijks- gekeken. flink aantal overtredingen van di- vooral vissersschepen die olievlek- verse milieuwetten geconstateerd Rijkswaterstaat verbaasde zich vooral c vlekken )schepen in de havens van Scheve ningen en IJmuiden. ken veroorzaakt hebben. Een aantal die haven is in het verle- het groot aantal olie- den al geverbaliseerd wegens illega- de buurt van (vissers- le lozingen. A De haven van IJmuiden. Rijkswa- Rijkswaterstaat richtte de eontro- terstaa, constateerde hier Jonder meer dat t olie loosde. le op de scheepvaart, werven chemische industrie. In.totaal wer den 264 bedrijven gecontroleerd. Zeventien procent bleek de lozings vergunning te overtreden. Tot nu toe zijn 22 processen-verbaal uitge reikt. In 32 gevallen kon met een dronken bemanning Van onze correspondent DUBLIN De Europese regerings leiders zullen vandaag in de Ierse hoofdstad Dublin het Nederlandse voorstel overnemen om de sancties tegen Zuid-Afrika geleidelijk af te bouwen, naarmate het apartheids- regime wordt versoepeld. Maar van intrekking van sancties op dit mo ment kan geen sprake zijn. De ministers van buitenlandse za ken van de twaalf werden het gister- door het opheffen van de investe- avond tijdens de EG-topconferentie ringsstop in Zuid-Afrika, legt zich "In dat geval zullen de twaalf daarop gepast moeten reageren", zei Van den Broek. "We moeten dui delijk maken dat wij iets doen met hun inspanningen". Dat betekent dat telkens een sanctiemaatregel kan worden opgeheven, naarmate in de situatie in Zuid-Afrika ver be-1 tering wordt aangebracht. Ook de Britse regering, die aan vankelijk pleitte voor een signaal verklaring, die vol gens minister Van den Broek moet worden beschouwd als een signaal naar zowel de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk als naar ANC-leider Mandela en de zwarte bevolking. Er is overeenstemming dat we de ontwikkelingen in Zuid-Afrika niet alleen via verklaringen moeten aanmoedigen, maar dat we ook tot maatregelen moeten overgaan zo dra er belangrijke stappen voor waarts worden gedaan". De minis ter noemde als voorbeelden het be gin van de dialoog tussen de rege ring en' het ANC, het vrijlaten.van politieke gevangenen en het verder opheffen van de noodtoestand. bij deze benadering neer. Van den Broek was blij dat nu toch sprake is van een gezamenlijk Europees standpunt en dat de verschillen tus sen de lidstaten niet op de spits zijn gedreven. Visum Brunswijk voor twee weken DEN HAAG (ANP) - Ronnie Brunswijk, de uitgeweken lei der van het Surinaamse Jungle commando, heeft een visum ge kregen voor een verblijf van twee weken in Nederland. Brunswijk verblijft sinds vorige week in Parijs, nadat hij maan dag 18 juni op het vliegveld van Frans-Guyana gearresteerd werd toen hij probeerde met een vals paspoort naar Nederland te Hij wil Nederlandse politici op de hoogte te brengen van de situatie in Oost-Suriname. Mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) verklaarde dit weekeinde dat hij niets ziet in een gesprek met de Junglecom mandoleider. Het WD-kamer- lid Weisglas wil Brunswijk wel spreken. Onweer Enkele regen- en onweersbuien. In het oosten van het land in de ochtend nog perioden met zon. Minimumtempera tuur rond 16 graden, middagtempera- tuur van 20 graden in het westen van het land, tot 27 graden in het oosten. Eerst nog zwakke oostelijke wind, in de middag draaiend naar zuidwest en aan de kust toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor donderdag DEN HAAG (ANP) - De PvdA heeft een nieuw plan gelanceerd om bejaarden met een aanvul lend pensioentje te sparen. Deze groep van 750.000 mensen is door de wijziging van het be lastingstelsel (plan-Oort) gedupeerd. Het PvdA-plan, dat nu bij het ministerie van financiën wordt doorgerekend, voorziet erin dat mensen met een aanvullend pensioen tot 8000 gulden, over 25 procent van hun aanvullend pensioen geen belasting hoeven te betalen. De groep met een aanvullend pensioen van 8000 tot 12.000 gulden zou over 10 procent 1 iets in het vullend pensioen geen belasting hoeven te beta len. 22 PAGINA'S De groep bejaarden met een aanvullend pen- ioen heeft het meest te lijden van de verhoging 'an 4,4 procent van het belastingtarief over het aanvullend pensioen. Dat was 14 procent en is '18,4 protfent geworden. Voor sommigen (ge huwde aow-ers) betekende het een nadeel tot ruim 314 gulden per jaar. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) liet vorige maand weten dat de aow-uitkering van bejaarden met een klein pensioen wordt op getrokken met de stijging van het besteedbare minimum-loon. "Alleen is in onze opvatting de koppeling nooit bedoeld als compensatie voor een verlaging van een inkomen als gevolg van de gewijzigde wetgeving van de belastingen. En dus vinden wij dat dat de mensen die dit jaar het nadeel ondervinden dat volgend jaar niet mo gen hebben en dus moeten worden gecompen seerd", aldus PvdA-fractievoorzitter Wöltgens. Wöltgens liet tevens weten dat de PvdA-frac- tie het er mee eens is dat alleenstaanden niet het slachtoffer moeten worden van de Oort-wetge- ving. Het voorstel, dat WD-fractieleider Bol- kestein gisteren heeft gedaan om de alleen staande-toeslag weer in te voeren, vindt hjj ech ter opportunistisch. "Een jaar geleden hebben ze ingestemd met de afschaffing van de alleen- staande-toeslag en nu zitten ze in de oppositie en moet het ineens wel kunnen". Coalitiepartner CDA vindt dat als er 'repara ties' nodig zijn in de belastingwetten, de bejaar den met een klein pensioen en de alleenverdie ners het eerst daarvoor in aanmerking komen. "Dan zal ook bezien worden waar het geld even tueel vandaan moet komen", aldus de woord voerder. Het CDA denkt eraan geld weg te haler bij tweeverdieners met een hoog gezamenlijk inkomen. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15' Wij nemen een jaarabonnement f 285,50' Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1