SchilLaci is niet meer te stoppen 'Jack's army' straft arrogantie af Bobby Charlton is blij met z'n broer Schietgebedje EG-top 'helpt' Ierland verder Ernstige rellen in Rimini DINSDAG 26 JUNI 1990 SPORT PAGINA 17 RIMINI (AFP) - Bij vechtpartijen in de badplaats Rimini tussen Engel- sen en Italianen zijn gisteravond twintig gewonden gevallen en ruim 84 arrestaties, allen Britten, ver- 1 richt. De ongeregeldheden ontston den toen Italiaanse jongeren de overwinning van 'hun' team op j Uruguay in de achtste Finales van de j strijd om de wereldtitel wilden vie ren. In een van de buitenwijken van Rimini stuitten de Italianen buiten een kroeg, Rose and Crown, op een grote groep Engelse supporters. Na het uitwisselen van ettelijke beledi- j gingen wederzijds kwam het uitein- j delijk tot een handgemeen. De carabinieri dienden ettelijke keren hard tussen beiden te komen, j Bij de vechtpartijen sneuvelde een I groot aantal ruiten van winkels en werden verschillende wagens ver nield. I De Britten verblijven op een cam- ping in Rimini in afwachting van I het duel in de achtste finales tegen I België, vanavond in het op 150 km afstand gelegen Bologna. Daar was het gisteren ook onrustig toen 'hool- j igans' stuitten op de 'ultra's', hun Italiaanse tegenhangers in het ver- oorzaken van rellen. De politie 1 slaagde er pas na drie-kwartier in de j Engelsen in een metro-wagen te krijgen. Eerder werden gisteren negen tien Engelsen door de politie op het vliegtuig richting huis gezet. Roemenen doen geen stap teveel en mogen naar huis GENUA (GPD) - Het is rond de klok van half acht in de avond. Wezenloos staren de Roemenen naar het schouw spel dat zich pal voor hun ogen voltrekt. Op de gras mat van het imposante 'Lui- gi Ferraris' een grote kluwen spelers in groene shirts, op de stampvolle tribunes ach ter beide doelen een deinen de mensenzee. Gek van ge luk. Net als Pat Bonner, Da vid O'Leary en Jack Charl ton, de hoofdrolspelers in een waanzinnige WK-afleve- ring. Vooraf beschouwd als het zwakste land in de groep waarvan ook het Nederlands elftal deel uitmaakte, zette Ierland in Genua een halve stad op stelten en het toernooi op z'n kop. Waar favorieten voor de we reldtitel als Brazilië en Nederland al weer hoog en droog thuis zijn, be reikte Charlton met voetballers van de derde garnituur de kwartfinales. Na een armoedige 0-0 en vanaf de strafschopstip. Dat wel. „Als Ierland de Roemenen ver slaat", dreef een Times-redacteur de spot met het fabriekselftal, „moeten ze tegen Italië maar in het Colosseum spelen. De barbaren te gen de gladiatoren". Het voetbal dat de Ieren spelen, mag dan niet voor de stijlprijs in aanmerking komen, ze spelen wel met hun hart. Daarom misgunde ook geen sterveling 'Jack's army' de sensationele door braak en incasseerde de Roemeen se bondscoach Emerich Jenei te recht het loon van de angst. In een opzichtige poging de ploeg te sparen voor de confrontatie zater dagavond in Rome tegen de ge doodverfde wereldkampioen, de den de Roemenen geen stap te veel en verstopte de ploeg zich al snel op de eigen helft. Gheorghe Hagi ont kwam niet aan de lome en irritante instelling van zijn medespelers en gooide al snel het hoofd in de wind. Desondanks bleef hij de veruit ge vaarlijkste Roemeen en dankte Ier land het aan drie knappe reflexen van doelman Pat Bonner dat de mil joenenaankoop van Real Madrid niet tot scoren kwam. Patstelling „Toch zijn we goed aan deze wed strijd begonnen", meende een op het eerste oog nauwelijks aangesla gen Jenei naderhand. Dat over wicht bleef echter tot een kwartier beperkt. Vanaf dat moment ont stond er op het veld een soort pat stelling, waarbij de Roemenen nog nauwelijks serieus aandrongen en de Ieren de kwaliteit misten om het de tegenstander werkelijk lastig te maken. Dat gold dan vooral voor Quinn, de slungelachtige centrum spits, die de techniek heeft van een cafévoetballer en die de spaarzame ROME (GPD) Wie of wat kan Italië nog afhouden van een wereldtitel? Of liever gezegd, wie of wat kan Salvatore Schillaci nog afstoppen tussen nu en zondag 8 juli? Aan de kleine sluipschutter van Siciliaanse origine, dankte de 'squadra AzZurri' van bondscoach Azeglio Vicini gisteravond grotendeels zijn overwinning (2—0) op Uruguay en een plaats bij de laatste acht. Auto van derFranz gestolen bij duel MILAAN (SID) - Franz Beckenbauer werd een over winning rijker maar een auto armer. Tijdens de wedstrijd tegen Neder land werd in Milaan de auto van de West- duitse bonds coach gesto len, een Mer cedes 300 CE. De wagen diende in Ita lië als vervoer middel voor Beckenbauers echtgenote Sybille en haar vriendin Elvira Netzer. De 'teamchef vatte de dief stal laconiek op. "Een geval voor de verze kering." Tsjechen spelen benefiet voor Iran BISCEGLIE (Rtr) - De Tsjechoslo- waakse voet balploeg, kwartfinalist in het WK, zal vandaag in het Italiaanse Bis? ceglie een be nefietwed strijd spelen voor de slecht- offers van de aardbeving in Iran. Tijdens de wedstrijd te gen een lokale amateurploeg wordt gecol lecteerd onder het publiek. Het dorpsbe stuur heeft al 5000 gulden gegeven. De aardbeving in Iran eiste meer dan 50.000 men senlevens. Je zult maar Salvatore (verlos ser) heten, met de druk van bij na 55 miljoen voetbalmaffe landgenoten moeten leven en el ke keer weer de hooggespannen verwachtingen waarmaken. Geen wonder dus dat de bevol king op het Schiereiland hem sinds de start van het WK, maar vooral na gisteravond, op han den draagt. 'Toto', zoals hij in de volks mond wordt genoemd, draait ogenschijnlijk nergens zijn hand voor om. Hij is in de Ro meinse voetbaltempel 'Stadio Olympico' voor de leeuwen ge gooid, maar voetbalt er alsof hij al jaren het azuurblauwe shirt van Italië om de schouders heeft. Na zijn vierde formidabe le optreden in twee weken liet hij het Romeinse publiek in ex tase achter. Ster „Schillaci?" stamelde de Uruguyaanse bondscoach Taba- rez, verbijsterd door zoveel klas se van een zeker in Zuid-Ame rika tot voor kort nog onbe kende speler, voor een micro foon. „Die wordt de ster van dit toernooi. Dat staat voor mij nu vast. Door het succes zal zijn zelfvertrouwen alleen maar toe nemen en zal hij nog meer dur ven tonen. Italië speelde tegen ons niet op z'n best en daardoor is het beste van Schillachi ook niet boven water gekomen. Al was datgene, wat hij liet zien, voor ons dodelijk genoeg". Salvatore Schillaci is een bij zonder exemplaar in de Italiaan se ploeg, waar het gros van de Noordelijke spelers buiten het veld een tikkeltje arrogante in druk maakt. Met zijn f.73 meter is hij klein voor een spits. Hij spreekt met een zuidelijk accent en lijkt veel ouder dan hij is. Wie hem op straat tegenkomt ver- slijt hem met zijn kortgeschoren kop eerder voor een bendelid van de Siciliaanse maffia dan voor een dik betaalde voetbal prof. Zijn ontdekker heet Frances co Scoglio, de trainer van Ge nua. Die liet zich ooit eens ont vallen dat de beste spits die hij had zien voetballen bij Messina op Sicilië speelde. Waarop de leiding van Juventus, moe van het peperdure en mislukte avontuur met Liverpools Ian Rush, eens een kijkje ging ne men en na één wedstrijd genoeg wist. „Dank zij meneer Boniper- ti (ex-trainer Juventus) speel ik nu in het Italiaanse elftal", her innerde 'Toto' na zijn indruk wekkende optreden aan minder beroemde tijden. „Tijdens het WK van 1982, toen Italië wereld kampioen werd, liep ik 's avonds als een dwaas met een vlag door de stad. Ik was een wilde fan van Italië. In 1986 deed ik precies hetzelfde en een jaar geleden leidde ik nog een een voudig bestaan op Sicilië. Nu dreig ik in de voetsporen te tre den van mijn grote idool, Paolo Rossi". Volgens Dino Zoff, afgelopen seizoen trainer bij Juventus, heeft Salvatore Schilaci alles in zich om beter te worden dan Paolo Rossi. Schilaci is sneller, explosiever en wendbaarder dan de vroegere topscorer van Italië. De nog immer veronge lijkte Tabarez van Uruguay: „Door zijn startsnelheid is hij het meest gevaarlijk. Ik heb vrij atletische spelers en goede man dekkers, maar ze lieten me in de rust stuk voor stuk weten dat hij moeilijk te dekken was". Voornemens Een uur lang konden de Zuidamerikanen, die alle goede voornemens om zonder schop- partijen het eind van de rit te ha len al weer hadden laten varen, Schilaci en Roberto Baggio in toom houden. Vervolgens sloeg de volksheld van het (arme) Zui den genadeloos toe. In een on bewaakt ogenblik schoot hij door de defensie van Uruguay. Doelman Alvez was kansloos op zijn* vlammend schot met het linkerbeen. Schillaci: „Het was een fractie van een seconde waarin ik moest beslissen. Ik heb niet veel kansen nodig om een wedstrijd open te breken. Het Italiaanse publiek begint langzamerhand inderdaad wonderen van mij te verwachten, maar daarmee kan ik leven. Ik ben en blijf een een voudige jongen uit Sicilië, die met béide benen op de grond blijft staan". Of dat na het WK nog zo ge makkelijk zal zijn, zal moeten blijken. Juventus trok de 26-ja- rige zoon van een bouwvakker voor zeven miljoen gulden aan. Volgens de Italiaanse media is hij inmiddels het driedubbele waard. Al beweert bondscoach Azeglio Vicini dat alles nog valt en staat met het behalen van de gouden wereldbeker. Overschatting De gelouterde Italiaan tracht tevergeefs de vreugde te tem peren en te waken voor over schatting. „We zijn op de goede weg en hebben door de uitscha keling van Uruguay weer een goede stap in de richting van de wereldtitel gezet. Maar dat het voor ons ook steeds moeilijker wordt, hebben we in de eerste helft kunnen zien. Het ging moeizaam, er werden nauwe lijks kansen gecreeerd en we vonden pas ver in de tweede helft ons ritme". Uiteindelijk werd het over wicht van de Italianen nog ruim schoots beloond, omdat invaller Aldo Serena kort na de treffer van Schillaci met het hoofd eveneens doelman Alvez pas seerde. De Zuidamerikanen bleven met een kater achter. Niet alleen vanwege de uitschakeling, maar ook door het voor hen frustre rende duel. „Het is bijna onmo gelijk om Italië in eigen huis te bestrijden. Door de enorme steun van het publiek heeft het elke wedstrijd in feite een man extra. Bijgedragen aan de amu- sementswaarde hebben wij mis schien niet. Onze taktiek was zeer defensief ingesteld. Maar als we vanaf het begin voor de aanval hadden gekozen, hadden we net zo goed meteen zelf moord kunnen plegen. Nu heb ben we tenminste nog een uur de illussie gehad dat we a la Ier land iets moois konden bewerk stelligen". MARCEL VAN DER KRAAN De Siciliaan heeft weer toegeslagen: Italië ligt aan zijn voeten. kansen als een beginneling verprut ste. Grootmoedig als Charlton is, ge droeg de Engelsman zich na afloop als een gentleman en strooide hij niet nog eens extra in de wonden van Hagi en co. „Roemenië heeft technisch begaafde spelers, heel wat betere dan wij. Misschien", op perde de 'giraffe' voorzichtig, „kwam het door de hitte dat ze na een kwartier terugvielen. In die pe riode verloren wij het contact met de wedstrijd en heb ik mij de longen uit het lijf moeten schreeuwen om de spelers weer in het gelid te krij gen". Voor de rest heeft Charlton geen kind aan de Ieren en gedraagt de bondscoach zich ook heel wat min der gespannen en neurotisch dan de meeste coaches bij dit WK. De vrij heid-blijheid gedachte straalt van hem en de ploeg af. In het veld en daarbuiten. Geen speler maakt er ook een probleem van dat Charlton met z'n hele gezin naar Italië is afge reisd. Doorzakken Op zijn beurt heeft de voormalige wereldkampioen (1966) er totaal geen moeite mee als de spelers eens een keer flink doorzakken. Zoals na Nederland-Ierland. „Ik heb nooit eerder in een elftal gespeeld waarin de teamgeest zo goed is", prijst Mi chael McCarthy de sfeer en de saamhorigheid. „Als je er een ver wondt, verwond je de hele ploeg. Als je met een gaat vechten, krijg je het met de hele ploeg aan de stok". Het is de sleutel van het succes van de WK-debutant. Het al 19 maanden ongeslagen samenraapsel uit de Engelse en de Schotse league beheerst het verdedigen maar schiet aanvallend schromelijk te kort. In 390 minuten WK-voetbal speelde Ierland even zo vaak gelijk en scoorde het zegge en schrijve twee keer: tegen Engeland en Ne derland. Veel meer zit er met deze spelers eigenlijk ook niet in. Hoe nuchter en ongecompliceerd de Ieren dit WK benaderen bleek gisteravond nog eens na 120 minu ten slaapverwekkend voetbal. Waar Jenei voor de strafschoppen de vijf O'Leary na de beslissende straf schop. «foto Ap) spelers selecteerde op psychologi sche vaardigheden, liet Charlton het de spelers zelf uitzoeken. „Ik heb geen moment angst gehad dat we eruit zouden vliegen. Ik heb me alleen omgedraaid naar het video scherm om het allemaal wat beter te kunnen zien. En als er van ons toch een de strafschop had gemist, nou. dan waren gewoon naar huis ge gaan in plaats van naar Rome". Decepytie Dat noodlot riep Roemenië uitein delijk over zichzelf af. De uitschake ling kwam weliswaar op naam van invaller Timofte, die als vijfde in de rij strandde op Bonner, waarna O'Leary geen fout maakte, in wer kelijkheid kwam de deceptie bijna volledig op naam van Emerich Je nei. Daarom waren voor hem de druiven ook zo zuur. Zelfs de absen tie van Lacatus kon niet als excuus gelden voor de laffe en arrogante houding die een potentiële kwartfi nalist in Genua aan de dag legde. Ei gen schuld dikke bult derhalve. ALBERT GEESING ROME (GPD) Samen met Pele en Michel Platini is hij de grote biikvanger in het VIP-dorp van de FIFA in Rome en op de gala-avonden die tussen de bedrijven door op het WK worden gehouden. Al jaren wordt Bobby Charlton be schouwd als een grootheid in de internationale voetbalwe- reid. Maar de man die Engeland in 1966 voor de eerste en laatste keer aan een wereldtitel hielp, realiseert zich dat de prestaties van broer Jack er voor zorgen dat de 'Charltons' een kwart eeuw na hun grote successen andermaal nadruk kelijk in het voetlicht staan. DUBLIN (GPD) Het gebedje van de leiders van de twaalf EG-landen was niet voor niets. "Premier Haughey sloot de vergadering met het verzoek om voor Ierland te bidden. Dat heeft kennelijk geholpen", zei premier Lubbers gisteravond. Een kwartier na de schietge bedjes drong Ierland door tot de kwartfinales van het WK. Even later verscheen Charles Haughey met de armen in de hoogte op de binnenplaats van het Dublin Castle, waar net de eerste dag van de EG-topconferentie was afgesloten. Terwijl hij voor de tv-camera's de spelers van de Ierse nationale ploeg feliciteerde, barstte Dublin los in een feestroes van Zuideuropese allure. "Hurling? Wat is dat?", riep een juichende Ier. Voor even heeft voetbal dat typisch Ierse spel verdrongen als de populairste sport van Ierland. En voor even waanden de Ieren zich in het centrum van de wereld. Alle leiders van Europa op bezoek en een sportief succes boeken zoals 'Eire' dat nog nooit gekend hééft. Held Meteen nadat Pat Bonner de laatste Roemeense strafschop had gestopt en in één klap de grootste held van het groene eiland was geworden, stroomden de straten van Dublin vol met tienduizenden dolle, dansende, juichende, toeterende en liters Guinness-bier en whiskey drinkende Ieren. Alsof de finale al was bereikt. De hoofdstraat van de stad, O'Connellstreet, was een uitzinnige, deinende meute, uitge rust moet toeters, petjes en de oranje-wit-groene vlag. De politie, wanwege dé EG-top toch al op volle sterkte aanwezig, had zeker in de eerste uren geen kind aan de enthousiaste menigte die de stad op stelten zette. Door alle straten reden toeterende auto's waaruit de Ierse vlag werd gezwaaid. Hun claxons vermengden zich met de sirenes van de politie-escortes voor de regeringsleiders, die op weg gingen naar hun diner in Malahide Castle buiten Dublin. De kolonne auto's van de Duitse bondskanselier toeterde er even lustig op los. Uit de bol De Ierse supporters, en wie was dat maandagavond niet, toonden zich andermaal van hun beste kant. Dit zijn geen hooligans, maar doldwaze voetbalgekken die uit de bol gingen. Geen Ierse caféhouder durfde het gisteravond aan de pubs op de reguliere tijd van midder nacht te sluiten. De tappen bleven tot diep in de nacht lopen. Maar de Guinness ging aan één man voorbij. De Oostduitse premier Lothar de Maizière, als waarnemer aanwezig bij de Europese top, gaf gistermorgen te kennen dat hij aan het ein de van de dag graag een bezoek wilde brengen aan de beroemde bierfabriek. De Ierse gast heren keken hem wat verbaasd aan. "Om vier uur naar de Guinness-fabriek?". Meneer De Maizière moet nog het een en ander leren over zijn nieuwe Europese bondgenoten. Op die tijd zou immers in de fabriek geen werknemer meer (bereid) te vinden zijn om de Oostduitser te ontvangen. Dat zat ii ke Ier voor de buis. De Maizière moest het met een pilsje doen. Officieel weigert Bobby elk inter view met buitenlandse journalisten waarin zijn ruim twee jaar oudere broer centraal staat. Maar als de naam van 'Jackie' halverwege on verhoopt valt, beginnen zijn ogen te schitteren. Dan komt er een brede glimlach op zijn gezicht en volgt er een stortvloed van lovende woor den. Hoezo trots? „Wat Jack heeft uitgehaald", zegt Bobby Charlton, „is eigenlijk met geen pen te beschrijven. Hij heeft in een paar jaar tijd een elftal gevormd en gemotiveerd dat zich met de bes te ploegen in de wereld kan meten en overal in Europa wordt gevolgd door een leger van duizenden en duizenden vrolijke Ieren. Jackie's stijl is totaal anders dan die van Bobby Robson. Dat is maar goed ook, want met de manier van Rob son zou Jack wellicht geen succes hebben gehad. De Ieren moeten an ders worden benaderd en hij heeft de juiste snaar gelukkig vroeg ge noeg kunnen vinden". De gebroeders Charlton zijn wat ka rakter betreft eikaars tegenpolen. Jack koos na zijn actieve carrière voor een loopbaan als manager en zoekt in zijn vrije tijd de rust van de Britse wateren op om op zalm of pa ling te vissen. Bobby zegt nooit een plaatsje langs de zijlijn te hebben geambieerd, geniet van zijn leven als (geslaagd) zakenman in de sport en heeft een belangrijke functie in het bestuur van Manchester United. „Maar ik ben er trots op dat we toch dicht bij elkaar staan. We hebben samen een geweldig goed contact en houden elkaar voortdurend van alles op de hoogte", aldus Charlton, die zich in Italië met opzet niet te dicht in de buurt van broer Jack laat zien. Hamvraag voor de Britten is nog altijd wat nu de meest succesvolle stijl is om het op een WK ver te schoppen. Bijna een kwart eeuw heeft Engeland in internationaal opzicht niet meer aan de weg getim merd. Bobby Charlton: „Ik vind het toch klasse van Bobby Robson dat hij altijd voet bij stuk heeft gehou den. Het is zijn beslissing gewéest om het Engelse voetbal zonder de lange bal te laten spelen. In mijn ogen een juiste beslissing omdat hij in tegenstelling tot Jack de beschik king heeft over een groot arsenaal topspelers en de meeste topteams in de wereld zo spelen. Maar nu moet Robson vanavond met zijn ploeg bewijzen dat hij destijds niet voor niets voor die speelwijze heeft gekozen. Want Jack heeft nu na tuurlijk alles en iedereen op zijn hand". De enige echte teleurstelling voor het Britse voetbal is de vroege uit schakeling van Schotland geweest. Charlton: „De Schotten laten zich te veel beïnvloeden door de publieke opinie. Zij spelen weer anders dan de Ieren en de Engelsen. Hoewel Jack nu met zijn jongens al in de kwartfinales staat, geloof ik nog steeds dat Engeland de meeste kans op een plaats in de top drie heeft. Als je zoveel kwaliteit in je elftal hebt, moet dat er toch een keer uit komen. Tot op heden hebben de ve detten nog niet veel laten zien, maar er zit verbetering in". Volgens Charlton duurde het tij dens het WK van 1966 ook even voordat het elftal onder zijn aanvoe ring het juiste ritme te pakken kreeg. „De eerste wedstrijd speel den we gelijk, daarna ging het steeds beter. Al hadden wij het voordeel dat er slechts zestien deel nemers waren en we dus na vijf duels al in de finale stonden". De 53-jarige Brit, die deel uitmaakt van een jury die elke dag de man van de wedstrijd kiest, won in 1968 'met Manchester United de Europa Cup en maakte 198 doelpunten in 600 wedstrijden. 'The first gentle man in British football' is uitge groeid tot een invloedrijke voetbal ambassadeur van zijn land. Uit alle uithoeken van de wereld stromen aanbiedingen binnen om lezingen te houden, congressen te bezoeken of als gast in televisieshows op te treden. Hij bezoekt elk wereldkam pioenschap en zijn aldaar vergaarde kennis van het internationale voet bal draagt hij voortdurend over aan de leiding van zijn voetbalscholen in Europa. Charlton: „Ik sla alles op en volg de ontwikkelingen op de voet. Het heeft me pijn gedaan dat Nederland eruit is geknikkerd. West-Duitsland tegen Nederland was de beste wed strijd die ik dit toernooi heb gezien. Nederland heeft altijd voorop gelo pen met nieuwe speelstijlen. Maar door het verdwijnen van toonaan gevende landen als Nederland en Brazilië komen andere verrassin gen aan de oppervlakte. Zoals de Afrikanen, die op voetbalgebied de grootste sprong voorwaarts in hun geschiedenis hebben gemaakt".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17