'Extra bouwlocaties door omleiding A4' Wassenaar vangt asielzoekers op Bowlsbanen in sporthal Wassenaar Onderzoekscommissie zuivert burgemeester Houdijk van blaam PASSAGE WEER BEREIKBAAR Jongerencentra pas in 1991 onder één dak Politiek Leiderdorp morrend akkoord met 30-kilometerzone PAGINA 14 HBESH DINSDAG 26 JUNI 199»! WASSENAAR - In de Wasse- naarse sporthal komen drie oprolbare bowlsbanen. De ge meenteraad heeft gisteravond 20.500 gulden beschikbaar ge steld voor de aanschaf van drie dertig meter lange matten met bijbehoren. Bowls is een van oorsprong Engelse sport en wordt gespeeld met ballen die door een verrassend middel punt een boogje maken. De Stichting Wassenaarse Ouderen in Beweging had om de banen gevraagd en ver wacht met 24 deelnemers te kunnen starten. B en VV hopen dat ook jongeren de sport zul len ontdekken en de exploita tie van de sporthal gunstig gaan beïnvloeden. Het is de bedoeling de inwijding van de bowlsbanen te begeleiden met een een sportpromotiecam- pagne. Vier woningen beschikbaar ondanks verzet deel WD- fractie WASSENAAR - Zestien tot achttien asielzoekers worden de komende anderhalf jaar on dergebracht in de gemeente Wassenaar. In de gemeente raadsvergadering stemden gis teravond 16 van de 20 aanwezi ge raadsleden voor het beschik baar stellen van vier woning wetwoningen van de twee wo ningbouwverenigingen. Vier van de tien WD'ers stemden tegen, de andere liberalen gingen akkoord onder voorwaarde dat het beschikbaar stellen van de vier wo ningen een eenmalige maatregel be treft. Ook moet de vele Wassenaarse woningzoekenden goed worden uit gelegd waarom zij wat langer op een huis dienen te wachten. Oppositiepartij PvdA ging het collegevoorstel niet ver genoeg. De gemeente zou asielzoekers niet al leen in woningwetwoningen moe ten onderbrengen, maar ook wat kleine panden moeten aankopen. In een motie vroeg de partij deze aan koop te onderzoeken, maar de po ging kreeg geen enkele steun van andere partijen. D66 had de motie alleen onderte kend om indiening mogelijk te ma ken. Inhoudelijk plaatste de fractie er duidelijk vraagtekens bij. In na volging van college en CDA liet ze weten dat aankoop hoge lasten met zich mee brengt en de kans vergroot dat asielzoekers beter zullen wonen dan Wassenaarders. En dat kan niet. Verbazing CDA-fractieleider Schelhaas ver baasde zich over de PvdA-opstel- ling. Toen zijn partij zich in het ver leden keer op keer inzette voor de opvang van asielzoekers, was ze 'be paald niet onder de indruk' van de steun van de PvdA: "En plotseling is het niet goed genoeg. Ik had dat graag in een eerder stadium verno men". Daar komt nog bij dat het col lege al zou hebben onderzocht of de aankoop van panden mogelijk is. Het antwoord was nee. PvdA-raadslid J.M. Hupkes ant woordde dat B en W in het voorstel slechts summier zijn ingegaan op de mogelijkheid (kleine) panden aan te kopen. Ondanks het gebrek aan steun bleef hij in die mogelijk heid geloven: "In feite fungeren de panden als een vorm van belegging in onroerend goed. Het enige verlies dat optreedt is reserveverlies. De gemeente zou- bereid moeten zijn dit verlies voor eigen rekening te Welzijnswethouder V.J.W. Wens- veen zette vraagtekens bij dit ver haal. Naast rente zou een pand ook onderhoud en afschrijvingen met zich meebrengen: "We weten hoe de huizenmarkt zich beweegt in Wassenaar en moeten niet vergeten dat de opvang sober dient te zijn". Volgens de wethouder heeft het mi nisterie van WVC begrip getoond voor de moeilijke situatie in Wasse naar, waar veel woningzoekenden zijn en veel dure woningen. De ge meente zou dan ook kunnen vol staan met het opvangen van 16 asielzoekers, 36 minder dan ze vol gens de norm zou moeten. Volgens deze norm dient een gemeente per 1000 inwoners twee asielzoekers op te vangen. Enige discussie was er over de vraag of asielzoekers in Wassenaar mogen blijven als ze een definitieve verblijfsvergunning hebben gekre gen. De PvdA pleitte daar sterk voor en liet weten dat dat bij 16 asielzoekers zou neerkomen op 1,6 'blijvers'. Andere partijen leken niets voor de suggestie te voelen en de wethouder liet weten dat de 'blij vers', net als gewone woningzoe kenden, op een woning moeten wachten. Wethouder V.J.W. Wensveen: ..'Óp- vang dient sober te zijn'.. (foto wim Dijkman) 'Gemeenteraad niet misleid' ZOETERWOUDE - Het voor malige college van burgemees ter en wethouders in Zoeter- woude heeft de gemeenteraad niet misleid bij de reconstructie van de Nieuweweg. Dat is de conclusie van een speciale on derzoekscommissie uit de ge meenteraad. De commissie heeft onderzocht of B en W in formatie hebben achtergehou den over deze kwestie, maar ontdekte niet meer dan 'enige discommunicatie'. De Zoeterwoudse raad besloot in fe bruari de commissie in te stellen omdat B en W niet duidelijk konden maken waarom in de begroting geen post 'onvoorzien' kon worden opgenomen. Daarnaast kon het col lege onvoldoende duidelijk maken waarom binnen het totale bedrag van 935.000 gulden diverse ver schuivingen hadden plaatsgevon den. De kritiek van de raad richtte zich vooral tegen burgemeester A.J.M. Houdijk, de toenmalige portefeuil- i lehouder openbare werken. CDA'er R.L.G. Hogenelst sprak over 'mani pulatie' en 'misleiding' en PZ- raadslid A.B. Ringersma dreigde een motie van afkeuring in te die nen. Houdijk drong vervolgens zelf aan op het instellen van de commis sie, omdat hij zich door de raad 'vol strekt onrechtvaardig behandeld' voelde. De commissieleden J.C.M. Ber- kouwer-van der Laan (CDA), H.O. van der Kooi (WD), W.T.M. Ooijen- dijk (Progressief Zoeterwoude) en ambtelijk secretaris J.W. Kliffen zouden steeds in het openbaar ver- j gaderen, zo werd in de raadsverga dering van februari afgesproken. Zes van de zeven bijeenkomsten heeft de commissie echter zonder pottekijkers gehouden, zonder dat dat tot vragen van raadsleden leid de. Alleen in mei hield de commis sie een openbare zitting voor het ho ren van de belangrijkste getuigen. Oneigenlijk Vooral door bijdragen van ambte naren van de afdeling gemeente werken werd bij die gelegenheid al duidelijk dat geen sprake was van misleiding van de raad. Toch stelt de comissie in haar rapport vast 'dat er tussen de raad, afdeling gemeen tewerken en portefeuillehouder openbare werken sprake was van discommunicatie. Op vragen van raadsleden werd te weinig zakelijk ingegaan'. Daardoor zouden discus sies zich steeds meer hebben toege spitst op 'oneigenlijke, vrij techni sche en gedetailleerde zaken'. Op één punt heeft de commissie duidelijk kritiek. 'De raad werd niet of nauwelijks geïnformeerd over de financiële meevallers, waardoor binnen het bestaande budget een aantal extra werkzaamheden kon worden gerealiseerd. Dergelijke in formatie blijkt momenteel pas bij het vaststellen van de jaarrekening'. Het rapport wordt donderdag offi cieel aan de gemeenteraad aangebo den. Reconstructie De reconstructie van de Nieuwe weg verloopt inmiddels naar wens. De 200 iepen langs de noordkant van de weg zijn verplaatst en veel verhuisde bomen staan gewoon in bloei. De verlegging van de wegas - noodzakelijk om de bomen aan de noord- en aan de zuidkant meer lucht te geven - wordt pas in sep tember voltooid. Aan de noordkant is weliswaar een nieuwe strook naast de bestaan de weg aangelegd, maar aan de zuidzijde moet nog een strook weg worden verwijderd. Een deel van het bestaande wegdek wordt daar bij ter plekke vermalen en gebruikt voor de aanleg van de nieuwe weg. Als deze milieu-vriendelijke recon structie zijn beslag heeft gekregen wordt de Nieuweweg afgedekt met een 'verse' laag asfalt. De Zoeter woudse afdeling gemeentewerken verwacht het laatste deel van het karwei in september in drie weken te kunnen klaren. Nieuwe strategie wethouder Leiderdorp Tegenvaller in Wassenaar Hip Hop workshop De Voorschotense jongereninformatie- winkel F Kwadraat houdt overmorgen een Hip Hop workshop voor jongeren in de gebouwtjes naast het gemeentehuis aan de Leidseweg 29. De cursus wordt gegeven door Kay Black en Blonnie B.. rapper en scratcher van de Hip Hop crew 'In Full Effect'. Tijdens de workshop wordt informatie gegeven over Hip Hop en kunnen jongeren oefenen op de ver schillende onderdelen, zoals Rap. De workshop neemt vier avonden in beslag en begint om 19.00 uur. Rijkswaterstaat ziet niets in een om leiding van de weg, omdat dit het Groene Hart zou aantasten. Ook buurgemeente Zoeterwoude is mordicus tegen een omleiding door Een grove schets van het omleidingstracé van de A4. De zwarte lijn is de de polder, omdat dat vooral ten kos- huidige weg; de 'stippelllijn' is de omleiding. Het nieuwe tracé begint op te van haar grondgebied gaat. De het kaartje links onderaan bij de burgemeester Smeetsweg (Zoeterwoude) Leiderdorpse politiek was tot voor en sluit bij de afslag Hoogmade op het bestaande weggedeelte van de A4 kort eveneens tegen omleiding. On- aan. der druk van omwonenden, die massaal voor omleiding zijn, zijn de politieke partijen echter van me ning veranderd. In een brief aan Rijkswaterstaat heeft de gemeente er inmiddels op aangedrongen een omleiding van de rijksweg alsnog te onderzoeken. Eveneens is gevraagd om nadere gegevens over een verbrede weg met een tunnel onder de Oude Rijn, meer informatie over het tracé van de hogesnelheidstrein (mogelijk door Leiderdorp, langs de A4) en WASSENAAR - Anders dan ver wacht zullen de twee Wassenaarse jongerencentra op 1 januari 1991 nog niet onder één dak zitten. Vol gens welzijnswethouder V.J.W. Wensveen kosten de voorbereidin gen meer tijd dan het krappe tijd schema toelaat. De gemeenteraad had daar gisteravond weinig moeite mee in zijn maandelijkse vergade ring. Tevreden constateerden de poli tieke partijen dat de verhouding tussen gemeente en de fusiepart ners steeds beter wordt en zonder mokken stelden ze 30.000 gulden beschikbaar voor het voorbereiden van de verbouwing van boerderij Ter Weer. Deze multi-functionele Nieuwe directeur moet basisschool uit dal trekken WASSENAAR - F.W. Profittlich is gisteravond door de Wassenaarse gemeenteraad benoemd tot direc teur van de openbare basisschool Wethouder Huibregtse. Zijn voor ganger, H. van der Kwaak, was per 1 mei ontslagen. De adjunct-direc teur, mevrouw M. Knijnenburg, heeft een andere baan gevonden en kreeg gisteren eervol ontslag. Het is de bedoeling dat de man uit Leerdam op 1 september, bij het be gin van het schooljaar, aan de slag gaat. Voor die datum moet tevens een nieuwe adjunct-directeur zijn gevonden. Verschillende partijen prezen het college voor de snelle en slagvaardige sollicitatieprocedure die voldoende mogelijkheden tot inspraak zou hebben geboden. Volgens PvdA-raadslid J.M. Hup kes is het hard nodig dat het open baar onderwijs in Wassenaar-noord een impuls krijgt en CDA-wethou- der M.L.A. van Rij beloofde zijn best te doen. Het zou echter moei lijk zijn om de school in twee maan den uit het dal te trekken. boerderij aan de noordkant van de gemeente is al jaren in handen van jongerencentrum Time Out, maar de gemeente eist dat ook Nieuw Nij- evelt er een plekje krijgt. Om dat mogelijk te maken moet er een extra oefenruimte komen voor bands en een ruimte voor de zogemaamde inloopfunctie. De ge meente denkt daar 300.000 gulden voor nodig te hebben, maar wil pas een architect inschakelen wanneer alle betrokken zich kunnen vinden in een programma van eisen en een globaal schetsontwerp. Kunst De Leiderdorpse wethouder mevrouw C. Kerner-Schellingerhout opent morgen avond om 20.30 uur een expositie van zeven leden van de Leiderdorpse Kunst kring in het gemeentehuis aan de Staten- daalder. De kunstenaars tonen hun werk tot en met 12 augustus. Het gaat om W. Boer, E. de Graaft, R. Horstink, L. Kolpa, J. van der Linden, A. van Wielink en T. Willemsen. Ze expose ren aquarellen, gouaches, wandkleden, architectonisch werk, acryl-, pastelkrijt- en olieverfschilderijen. De tentoonstel ling is van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur en woensdag avond van 18.30 tot 20.00 uur te bezichti gen. Discoshow In het jongerencentrum Utopia in Zoeter woude wordt vrijdag een 'MVV De Studio 17 Disco Show' gehouden in de Westen der aan de Emmaushof. De disco begint om 21.00 uur. Bewegingsgym Vrouwen kunnen overmorgen in de Sjel- ter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp meedoen aan bewegingsgym voor da mes. Aanvang 12.30 of 13.30 uur. OEGSTGEEST - Tegenover de passage bij de Albert Heijn-ves- tiging aan de Oegstgeester De Kempenaer straat zijn deze week fietsrekken geplaatst. De rekken moeten zorgen voor een vrije doorgang in de passage en dienen de looproute in de win kelstraat vrij te houden. Vooral mensen in een rolstoel konden moeilijk door het smalle gange tje rijden, omdat fietsen schots en scheef werden neergezet. De gemeente heeft de bezoe kers van de winkel in het verle den via een gemeentelijke ad vertentie gevraagd hun rijwiel niet langer in de passage te plaatsen. Deze oproep werd massaal genegeerd. De gemeente heeft de rekken geplaatst in de hoop dat de overlast hierdoor vermindert. Het gaat om een proef. De gemeente is er geen cent ex tra aan kwijt, omdat de klem men zijn 'geleend' van het zwem bad. Als de proef lukt, kan de ge meente extra rekken aanschaf fen. (foto Ellen Martens) LEIDERDORP - Knarsetandend zijn de Leiderdorpse raadsfracties gisteravond akkoord gegaan met het collegevoorstel om het 'F-ge- bied' in nieuwbouwwijk Buitenhof- midden-west als 30-kilometerzone in te richten. De raadscommissie ruimtelijke ordening zou de punt tussen Dwarswatering en Buiten hoflaan het liefst als woonerf inrich ten. Maar volgens verkeerswethouder De provincie zit te springen om ex tra bedrijfsterreinen en buurge meente Leiden ziet reikhalzend uit naar bouwlocaties in naastgelegen gemeenten. Over een jaar of twee is Leiden immers volgebouwd. "La ten we dus van onze nood een deugd maken", zei Huigen gister avond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening. De wethou der zei dit in een toelichting op een brief die haar college wil sturen aan gedeputeerde staten van Zuid-Hol land. Het omlefdingstracé dat de ge meente Leiderdorp voor ogen heeft begint bij de kruising van de A4 met de Europaweg, de weg tussen Zoe terwoude en Leiden-Lammen- schans. Via de Zoeterwoudse Bur gemeester Smeetsweg en de Lei derdorpse Ruigekade moet de weg uitkomen op de kruising van de rijksweg met de provinciale weg langs Leiderdorp-noord. Groene Hart mevrouw J.F.W. Veldstra (D66) is dat niet verstandig omdat de omlig gende gebieden ook al uit 30-kilo- meterzones bestaan. En daar zijn de fracties in het verleden ook al mor rend mee akkoord gegaan. De commissie ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu klaagde gis teravond dat het college de raad nauwelijks laat kiezen tussen woonerven of 30-kilometerzones. Een ambtelijke notitie over de voor een onderzoek naar een handha ving van het huidige aantal rijstro ken van de A4. Huigen zei de mogelijkheid van bouwlocaties te willen betrekken in de discussie over de A4 om de zaak 'bestuurlijk in beweging te krijgen'. Worden beide onderwerpen niet ge combineerd dan ziet de wethouder weinig in serieuze onderhandelin gen over een omleiding. "Het is de enige invalshoek om de discussie over een omleiding aan te zwenge len", aldus Huigen. en nadelen van beide mogelijkhe den werd fel bekritiseerd. Het stuk zou niet 'neutraal' zijn, maar meer weg hebben van een pleidooi voor 30-kilometerzones. Veldstra zei haar best te doen om de inrichting van het volgende ge bied in Buitenhof-midden-west (G- gebied) beter te regelen. In de com missievergadering van september zal de commissie zich definitief uit spreken over woonerven en 30-kilo- meterzones. Wethouder C.A. Huigen (VVD): "Laten we van de nood een deugd maken". (archieffoto) LEIDERDORP - De Leider dorpse wethouder mevrouw C.A. Huigen (WD) wil de omleiding van de A4 aan trekkelijk maken voor de provincie en de gemeente Leiden door te wijzen op nieuwe bouwlocaties die daardoor ontstaan. Wordt de rijksweg buiten de bebouw de kom van Leiderdorp om gelegd, dan zouden aan de 'binnenkant' van dit tracé bedrijfsterreinen en woon wijken kunnen komen. DINSDAG 26 JUNI Leiden lezing met diavoorstelling We tenschappelijke Commissie Rijn land, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp vergadering commissie onder wijs, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Noordwijk historische rondwandeling, aanvang 19.30 uur, aanmelden bij het WV. Noordwijkerhout vergadering en veiling van de Postzegelvereniging, aanvang 1 vergadering zijn, aanvang 19.30 uur i raadhuis. WOENSDAG 27 JUNI Alphen jeugdinstuif volleybal, 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat 36. aandacht voor het Alphens An kermuseum in tv-programma Van gewest tot Gewest, vanaf 19.15 Katwijk uitvoering door de 'Lenteklok jes', voor bewoners van Huize Sa lem, aanvang 14.30 uur. zomeravondzang mmv Gere formeerd Gemengd Vredeskerk- koor, aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. 'Nachtclub Chez Antoine', met o.a. Brigitte Kaandorp, aanvang 21.30 uur in het Antonius Club huis, Lange Mare. Valkenburg buitenconcert door Valken- burg's Harmonie, aanvang 20.00 uur in de Valckenhorst. Voorschoten kindervoorstelling "Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional in de openbare basisschool, Emmalaan, 20.00 tot 22.00 uur. DONDERDAG 28 JUNI Alphen open dag Steva in het kader van de week van de alfabetise ring, van 9.00 tot 17.00 uur in de Thorbeckestraat. Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Noord/Noord- Oost, aanvang 20.00 uur in de Zwanenburg. Cissy van Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. 'Nachtclub Chez Antoine', met Brigitte Kaandorp, aanvang 21.5 huis, Lange Mare. t Antonius Club- relatieconcert met muz show door Kapel van de Koni ke Luchtmacht, 20.15 uur. Noordwijkerhout open Folk Podium van Folk Club Noordwijkerhout, 20.30 tot 24.00 uur in Party Cen trum Unique, Leidsevaart. The Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschoten zomeravond Kasteelconcert, Kunstkring Voorschoten, 20.30 uur in Kasteel Duivenvoorde. VRIJDAG 29 JUNI Alphen Steva-symposium over alfabe tisering in de raadszaal, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14