Regio houdt eigen waterpolitie 'ESA verdeelt geld bemande en onbemande ruimtevaart' Woubrugge kan het alleen niet' Leids-Alphens-Gouds korps zal ongeveer 1400 man tellen Boer rijdt met mest weidevogels in de wielen r ©uöilicutos DINSDAG 26 JUNI 1990 REGIO PAGINA 13 DEN HAAG/NOORDWIJK - Minis ter Ritzen van onderwijs en weten schappen is bang dat kostbare pro jecten als de lancering van een ruimtestation en een bemande vlucht naar Mars ten koste gaan van wetenschappelijk onderzoek in de ruimte. Hij zei dit gisteren op een in ternationaal congres over ruimteon derzoek in Den Haag. Volgens de minister bieden zowel tussen bemande bemande als onberpande ruimte vaart grote voordelen voor weten- Minister Ritzen heeft kritiek op dure Mars-vlucht onbemande ruimtevluchten". stelt ze. Een reis naar Mars noemt ze een schappers. De laatste wordt echter grote droom die voorlopig alleen toenemende mate ondergeschikt nog maar op papier bestaat. "De gemaakt aan ambitieuze onderne- ESA mingen. vreest Ritzen. "De kosten Het daarvan zijn zo hoog dat ruimteon derzoek het gev gen te worden". Heidi Graf, woordvoerster daarbij nog niet betrokken. ?en zaak die op dit moment alleen de Amerikanen bezighoudt", loopt verdron- Daar zal echter verandering in ko men als de plannen doorgaan, ver acht ze. "Een dergelijk project Noordwijkse ESA-vestiging Estec kan alleen worden uitgevoerd door het Europese ruimteonder- pa. De ESA zal echter nooit de c zoek. "De ESA probeert juist bemande ruimtevluchten hiervoor wij plannen voor bemande ruimte vaart. Maar die zijn wel wat realisti scher dan die van de Amerikanen", aldus de Estec-voorlichtster. Samenwerking Minister Ritzen pleitte gisteren bij, de meer dan 2000 deelnemers aan het congres in Den Haag voor ver gaande internationale samenwer king. De ruimtetechnologie is vol gens hem zo ingewikkeld en daar om zo kostbaar geworden dat zeker kleine landen, zoals Nederland, zich niet kunnen veroorloven eigen pro- mogelijke balans te vinden opofferen. Overigens maken ook jecten te ontwikkelen. "Met veel succes heeft ons land twee astrono misch satellieten, ANS en IRAS, ge bouwd". zei Ritzen. Hij maakte zijn toehoorders daarna duidelijk dat er voor dergelijke projecten in Neder land nu geen ruimte meer is. De bewindsman acht het beter de beschikbare gelden te steken in het wetenschappelijk programma van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA. waarin alle Westeuropese landen samenwerken. Volgens hem moet er vooral aandacht worden be steed aan aardobservatie. Waarne ming vanuit de ruimte kan een cru ciale rol spelen bij de verbetering van het leven op aarde. De gegevens die via satellieten worden verkre gen, kunnen onder meer worden benut voor het opsporen van nieu we hulpbronnen, het beheersen van natuurlijke processen, de controle op de milieu-vervuiling en de aan tasting van de natuur, voor nauw keurige weersvoorspellingen en het nauwkeurig volgen van klimaat veranderingen. Staatssecretaris De Graaff-Nauta antwoordt Eerste Kamer: DEN HAAG Staatssecretaris De de gemeente Woubrugge is kwets- standige positie, aldus De Graaff- Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) baar". De ligging van Woubrugge heeft uitgerekend, dat er 35.000 gul- het kwetsbare landelijke gebied den voordeel te behalen is als Wou- maakt het volgens haar nodig dat de brugge met Rijnsaterwoude en Lei- gemeentelijke bestuurslaag mid- muiden wordt samengevoegd, in dels een samenvoeging wordt ver plaats van een zelfstandig voortbe- sterkt. Een afstemming van belan- staan van de gemeente. gen zou beter mogelijk zijn. "het- Dit is te lezen in de beantwoor- geen naar het oordeel van de rege- ding van een serie vragen die de ring een belangrijke bijdrage zal le- Eerste Kamer op de staatssecretaris vere heeft afgevuurd in vèrband met de behoud van de karakteristieken behandeling van de wet gemeente- het landelijk gebied Nauta nu. "De regering x dat alleen reeds qua draagvlak iede re vergelijking met de gemeente Woubrugge mank gaat. Er wordt niet met twee maten gemeten. Wou brugge heeft door haar ligging een veel directere koppeling met de randstad. Deze gemeente maakt veel directer deel uit van het tussen- de bescherming en het gebied waarin zich de tendensen tot verstedelijking mmet name voltrek ken". lijke herindeling voor dit gebied. Over de bestuurlijke positie van Woubrugge heeft de staatssecreta ris inmiddels een duidelijk stand punt ingenomen: "Hoe men het ook wendt of keert, het draagvlak van 'Treinverbinding Alphen-Den Haag Volgens de staatssecretaris is toe voeging van Hoogmade aan de ge meente Alkemade net zo verdedig baar als aan de nieuwe gemeente Jar cobswoude, zoals Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimuiden n moeten gaan heten. De klacht dat UOrstCllCIl de afstanden in deze nieuwe ge meente veel te groot worden (bij LEIDEN - Het D'66-statenlid H. van voorbeeld de afstand tussen Hoog- Woerden vindt dat de Nederlandse made en Leimuiden), wijst De Spoorwegen ten onrechte de vroege Graaff-Nauta van de hand. Dergelij- directe treinverbinding tussen Al- ke grote afstanden zijn in vergelijk bare plattelandsgemeenten in land niet ongebruikelijk, vindt Ter Aar Achteraf beschouwd, zo zegt de staatssecretaris letterlijk, plannen niet zo goed duidelijk ge maakt, dat de gemeente Ter Aar best zelfstandig kan blijven. In het wetsvoorstel had de bewindsvrouw een samenvoeging van Ter Aar met Nieuwveen en Zevenhoven beoogd, maar dat blijkt een 'misverstand'. phen aan den Rijn en Den Haag heeft geschrapt. Deze maatregel van de NS zou nodig zijn in verband met werkzaamheden aan het spoor tussen Leiden en Den Haag en de nieuwbouw van het Leidse station. 2e Over enkele jaren zou de verbin ding weer hersteld worden. Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDERDORP/REGIO De surveillance en controle van de plassengebieden en andere recreatiewateren worden ondergebracht bij de regionale politiekorpsen. Dat valt op te ma- ken uit het reorganisatieplan voor de politie. De landelijke dienst waterpolitie is uitslui- meente Ter Aar noopt niet tot het gen de maatregel ongedaan te tend verantwoordelijk voor de doorgaande waterwegen en de zeegaten. Het huidige draagvlak 1 de j Van Woerden noemt de beslis sing van de NS 'strijdig met een doeltreffend openbaar vervoerbe leid' en niet passend in het streven het autoverkeer terug te dringen. Hij heeft het college van GS ge vraagd er bij de NS op aan te drin- ter discussie stellen van haar zelf- ken. Kolonel S. van Hulst, commandant van het district Den Haag van de rijkspolitie, is bijzonder tevreden met deze taakverdeling. De Leids- Alphense regio kent nu waterpolitie in onder meer Warmond en Alphen aan den Rijn. Omdat op de plassen geen grote schepen voorkomen, is volgens Van Hulst zeer specialisti sche nautische kennis of materieel niet noodzakelijk om de politietaak naar behoren te kunnen uitvoeren. De korpschef ziet grote voordelen in het bij de regio-politie houden van het toezicht op de meren. "Het t, recreatief gebruik van het waterge- De politie te water gaat op in een landelijk korps. Voor het toezicht op de biecj wordt bepaald door het lokaal Braassem, Kagerplassen, Nieuwkoopse plassen en andere recreatiemeren bestuur. Bovendien liggen er bij re- - creatie duidelijk verbindingen met andere lokale zaken zoals horeca en de wegenstructuur. Het is heel lo gisch om, als de lokale wegen tot het werkterrein van het regionaal korps vallen, ook die recreatiewate ren aan deze korpsen toe te delen". Gisteravond heeft de Tweede Ka mer zich opnieuw gebogen ovei reorganisatie van de politie. De wordt. r ongeveer 1400 r Groot genoeg Van Hulst heeft er steeds voor ge pleit Gouda bij deze regio te betrek- k™psd^grorgePPmJezoeween. de lokale politietaken als de nister Dales (binnenlandse zaken) zijn fel gekant tegen deze versnip pering, maar zien zich waarschijn lijk gedwongen voor een kamer meerderheid overstag te gaan. Van Hulst onderschrijft de me- regio's voldoende is. "De afsplitsing van de twee regio's brengt hoge kos- «KSSMias BS.SiStS.SSS» specialistische functies op het ter rein van het verkeer en het milieu naar behoren uit te voeren. Met 800 - man zou dit korps ondergesneeuwd °™T" raken door de korpsen in de omge- ganisatiekosten de kleinere CIl UUUl uc r,uipoen 111 ui..5o Irnrncün" g, die allemaal wel veel groter KorPsen Wankel Betere betaling van provincie- en gemeentebestuurder in zicht DEN HAAG Minister Dales (bin nenlandse zaken) en staatssecreta ris De Graaff-Nauta willen dat ge meenten vanaf 80.000 inwoners, waartoe ook Leiden behoort, zelf de bevoegdheid krijgen iets aan de rechtspositie van raadsleden te doen. De bewindsvrouwen hebben dit gisteren in een notitie aan de Tweede Kamer voorgelegd. Het gaat hierbij om secundaire ar beidsvoorwaarden zoals een com pensatie voor het verlies aan pen sioenrechten. Voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de raadsleden in de grotere gemeenten wordt een bedrag van 2,1 miljoen gulden toegevoegd aan het Ge meentefonds. Ook de provincies krijgen meer geld en beleidsvrijheid bij de vast stelling van de bezoldiging van de dagelijks bestuurders, de gedepu teerden. Een gedeputeerde verdient nu 10.214 gulden per maand. De provincies krijgen de vrijheid het salaris vast te stellen, variërend van minimaal 8.031 tot maximaal 12.756 gulden per maand. Aan het Provin ciefonds wordt hiervoor 1,3 miljoen gulden toegevoegd. Verder willen de minister en de staatssecretaris de gemeenten de OR Enliabo beraadt zich op fusie NZH ZAANSTAD - De ondernemings raad van busmaatschappij Enhabo uit Zaanstad vindt het nog te vroeg om te reageren op voorstel om het bedrijf met de NZH te laten fuseren. Dit is de uitkomst van de spoedver gadering van gistermiddag. Ondernemingsraadslid A. Een tweede ondernemingsraadvergade ring vindt donderdag plaats. Maandagmorgen deelde bewind voerder Karskens aan het Enhabo- personeel mee de voorkeur te geven aan het samengaan van de Enhabo met de NZH in plaats van de fusie met het Gemeentevervoerbedirijf Amsterdam, hetgeen het merendeel van de chauffeurs wenste. B en W van Amsterdam beraden zich op stappen tegen het besluit van de bewindvoerder van de Zaan- se streekvervoermaatschappij. B en W constateren verschillen tussen haar bod en de uitleg die Karskens aan het bod heeft gegeven op de punten van werkgelegenheidsga- rantie, opvang van pensioenbreuk en betaling aan schuldeisers. B en W zeggen "buitengewoon teleurg- steld" te zijn over het besluit van Karskens. Diegalen opgepakt NOORDWIJKERHOUT - Bij een controle van zeven bedrijven in Noord wij kerhout heeft de politie gisteren in totaal acht illegale bui tenlanders van Turkse, Marokkaan se en Algerijnse nationaliteit aange troffen. Tegen de werkgevers van de bedrijven, drie van de zeven had den illegalen in dienst, wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Dertien ar beiders kregen een proces-verbaal omdat ze geen papieren konden to- vrijheid geven de bezoldiging 1 de mddelgrote ge- nisters Hirsch Ballin (justitie) en Dt 24.000 inwo- Dales (binnenlandse zaken) hebben Wat betreft de jn een brief aan de Tweede Kamer wethouders van deze gemeenten jaten weten akkoord te gaan met de woedt al jaren de discussie of zij vorming van een politieregio waar- moeten worden beschouwd als full- in> naast het Leidse en Alphense time of part-time bestuurders. korps, de politiekorpsen in de Rijn- In de notitie krijgen de gemeente- streek en de duin- en bollenstreek, raden hierover enige zeggenschap. 00^ die van Gouda en omgeving De financiële gevolgen zijn echter zijn ondergebracht. Dat betekent voor rekening van de betrokken ge- dat het regiokorps in dit gebied niet meenten. 800 (zoals oorspronkelijk het plan De kolonel betreurt het nog Ondanks het gunstige verloop van steeds dat de omgeving van Delft en het kamerdebat voor wat betreft de het Westland niet bij het nieuwe dis- indeling van deze regio, is Van trict worden getrokken. Het district Hulst niet helemaal gerust op de uit- Den Haag van de rijkspolitie omvat werking vj nu wel deze twee gebieden. "In feite ciële basis wordt het huidige district dus in tweeeën gesplitst en daarmee gaat een belangrijke investering in sa menwerkingsverbanden verloren". De plannen zoals deze nu op tafel liggen voorzien in de vorming 23 politieregio's, verdeeld over hele land. Daarnaast zou er een korps worden gevormd waarin de politiebegroting worden gehaald, landelijk diensten, zoals de water politie en specialistische recherche, Juist dat laatste is volgens Van worden ondergebracht. Een aantal Hulst absoluut niet mogelijk.,"De grote fracties in de kamer willen politiebegroting staat al jaren ach- echter dat er in de omgeving van tereen onder zware druk. Ik zou ab- Amsterdam twee extra pblitiere- soluut niet weten hoe, zonder de po- gio's, de Gooi- en Vechtstreek en de litie grote schade te berokkenen, uit die begroting 235 miljoen gulden kan worden gehaald". de plannen. De finan- zijn inziens méér dan wankel. De reorganisatie van de gemeen te- en rijkspolitie kost naar schat ting 380 miljoen gulden. Door effi ciëntieverhoging op de departe- ïar? menten denken de ministers 145 miljoen te kunnen vrijmaken, de resterende 235 miljoen moet uit de Uitrijverbod in- 'la-aamperiode' biedt enige bescherming Van onze redacteur Monica Wesseling UTRECHT Weidevogels zijn niet gebaat bij een overhaaste verscherping van de regels voor het gebruik van mest op gras- en weilanden. De agrariërs moeten de kans krijgen hun bedrijfs voering aan de veranderende wetgeving aan te passen. Alleen dan zullen de boeren bereid zijn mee te werken aan een goede bescherming van de weidevo gels. Strenge regels zondermeer zal de vogels eerder kwaad dan goed doen. Dat is de conclusie die het centrum Landbouw en Milieu trekt in zijn rapport 'Mestwet geving en weidevogels: knel punten en oplossingen'. Het CLM heeft in opdracht van de vogelbescherming onderzocht welke gevolgen de op stapel staande mestwetgeving zou hebben voor de weidevogels in Nederland. De overheid wil de komende jaren in verband met het milieu het gebruik van mest steeds verder aan banden leggen. Op dit moment is het alleen verbo den in de maanden oktober/no vember mest op het land uit te rijden. Via een aantal tussen stappen zou deze periode in 1995 tot 1 maart moeten zijn ver lengd. Bovendien worden er ei sen gesteld aan de manier van uitrijden. Zomaar mest op het land uitstrooien veroorzaakt een grote uitstoot van ammo niak hetgeen slecht is voor het milieu. De Vogelbescherming ziet donkere wolken. De meeste vo gels zorgen in de periode eind maart tot half mei voor hun na komelingen. Als er in die perio de wel mest wordt uitgereden, sneuvelen er heel wat eieren en jonge vogels. De Vogelbescher ming bepleit dan ook een extra uitrijdverbod in de 'kraampe- riode' van belangrijke weidevo gels als kievit, tureluur en grut to. Niet best CLM ziet geen heil in een ver bod op mest uitrijden tot 1 maart om vervolgens in de .7,s A-; •vCv'V*; -N" - Weidevogels zijn volgens het CLM niet gebaat bij een overhaaste uitrijden van mest. kraamperiode opnieuw het uit rijden te verbieden. Het extra uitrijdverbod is volgens CLM alleen noodzake lijk als de boeren voor half maart niet voldoende gelegen heid hebben gehad hun volle mestopslagtanken te legen. Door de boeren eerder in het jaar toe te staan mest uit te rij den, is de noodzaak om in het broedseizoen mest te rijden veel kleiner. Het CLM denkt dat de boeren in grote problemen kom^n als de plannen van de vogelbe scherming ten aanzien van de verbodsperiode wordt uitge voerd. De boeren zouden fikse investeringen moeten doen om de capaciteit van mestopslag voldoende uit te breiden. Om dat dit snel moet gebeuren, is volgens het CLM de kans groot dat de tanks ondeugdelijk zul len zijn. Snelle invoering van strenge mestregels noopt de boeren bovendien tot een gron dige herziening van hun be drijfsvoering. Bovendien geeft strenge regels de agrariërs vol gens het CLM niet bepaald een stimulans om op vrijwillige ba sis mee te werken aan de be scherming van weidevogels. Die vrijwilligheid is nodig omdat de weidevogels eigenlijk doorlopend ontzien moeten worden. Bij het maaien kan er immers ook heel wat mis gaan. Nu al wordt door eèn aantal boeren vrijwillig rekening met de vogels gehouden door onder meer het plaatsen van nestbe schermers en door niet te vroeg in het jaar te maaien. Het CLM wil de regels gelei- i te strenge regelgeving (foto ANP) delijk verscherpen en gelijktij dig de boeren voorlichten over en interesseren voor het wel en wee van de weidevogels. In 1995 moet naar de mening van het CLM het uitrijden van mest verboden zijn van 1 sep tember tot aan het moment in februari dat het gras weer echt gaat groeien. Welke datum dit is, is afhankelijk van het weer. Met deze regels is volgens het CLM zowel het milieu als de weidevogels gediend. Uitrijden van mest in de natte winter maanden wordt vermeden waardoor er minder schadelijke stoffen uitspoelen in de bodem. Tegelijkertijd hebben de boe ren voldoende tijd in februari en maart mest uit te rijden zo dat ze dat niet in de kraampe riode van de vogels behoeven te doen. Twijfel blijft nu Noordwijk zwijgt Van onze redacteur Wim Wegman NOORDWIJK De gemeente Noordwijk weet kennelijk niet goed raad met het onderzoek naar de brand in hotel Huis ter Duin. Na de forse verwijten aan het adres van de dienst Bouw- en Wo ningtoezicht werd van haar een duidelijke stap verwacht. Is de kritiek juist, dan zal de gemeente maatregelen moeten treffen om herhaling van de fouten in de toe komst te voorkomen. Zit de on derzoekscommissie van Binnen landse Zaken er naast, dan zal het college de beschuldigingen moe ten weerleggen. Maar wel op zo'n manier dat niemand aan het Noordwijkse gelijk hoeft te twij felen. Het gemeentebestuur heeft nu feitelijk geen van beide gedaan. In de summiere persverklaring, die na ruim een week vergaderen en onderhandelen is opgesteld, worden welgeteld drie zinnen aan de kritiek gewijd. En daarin zegt het college niet meer dan dat Bouw- en Woningtoezicht des tijds zijn best heeft gedaan en dat de gebreken er misschien later lees: door aanpassingen na de op levering zijn 'ingeslopen'. Behalve die paar zinnetjes en een kort commentaar van verant woordelijk wethouder V. Salman willen B en W niets meer kwijt over deze zaak. De brandweer is gevrijwaard, er zijn geen grove fouten gemaakt en het kwetst de nabestaanden van de slachtoffers van de brand onnodig om er nog meer over te zeggen. Zo ongeveer denkt de meerderheid van het college, dat met de nietszeggende verklaring meer vragen oproept dan worden beantwoord. Noordwijk bewijst Bouw- en Woningtoezicht daarmee een slechte dienst. Na een wat moei zame tot stand gekomen ontken ning hult het gemeentebestuur zich in stilzwijgen, in de hoop wellicht dat het rumoer daarna snel wegebt. Wat echter niet gauw zal verdwijnen is de bedenkelijke reputatie die de dienst nu heeft gekregen. De commissie die het verwijt 'ondeugdelijke' controle heeft laten vallen is immers inge steld door de minister van bin nenlandse zaken. En je mag ver wachten dat die niet een stelletje knoeiers op pad stuurt. Met zijn manier van handelen vergroot het college alleen maar de verwarring. Zijn suggestie dat de gebreken misschien zijn ver oorzaakt door aanpassingen na de bouw, is door eigenaar G. Noor- lander gisteren van de hand ge wezen. Iets wat hij na de officiële publikatie van het onderzoeks rapport trouwens ook al had ge daan. De indruk wordt nu gewekt dat de gemeente en Noorlander el kaar de zwarte piet toespelen en dat er dus kennelijk toch wat meer aan de hand is. In een kwes tie als deze doet de gemeente er verstandig aan die indruk zo snel mogelijk weg te nemen. Dat kan ze, nogmaals, alleen door werke lijk opening van zaken te geven. Consumentenbond: Sluiting kantoren PTT onvermijdelijk DEN HAAG De indruk dat de sluiting van postkantoren op het platteland van de baan is en dat de toekomst van de postagentschap pen op het platteland redelijk is ver zekerd, is niet juist. Dit schrijft de Consumentenbond na gesprekken met PTT-Post en een enquête onder consumenten in het juli-nummer van de Consumentengids. De slui ting van onrendabele postkantoren zal volgens de bond onverminderd doorgaan. Uit onderzoek blijkt dat 84 pro cent van de ondervraagde consu menten sluiting van onrendabele postagentschappen onaanvaard baar vindt dan wel dat wil binden aan strikte voorwaarden. Vorig jaar zijn 41 postkantoren en 12 postbus halten gesloten en zijn 33 postagent schappen geopend. De bond vindt dat er een open baar debat gevoerd moet worden over de sluiting van onrendabele vestigingen waarbij de'rol van pro vincies en gemeenten aan de orde moet komen. Als het erop aankomt, zouden die moeten bijdragen in de kosten van onrendabele postkanto ren en -agentschappen. De overheid moet er volgens de bond beter op toezien dat PTT-Post ook op het platteland haar diensten volgens afspraak verleent. Bij de verzelfstandiging van de PTT is af gesproken dat het bedrijf gebruik zou maken van het bestaande net van dienstverleningspunten. Bo vendien moest het bedrijf elk jaar een door een accountant gecontro leerd rapport over de dienstverle ning uitbrengen. Het eerste rapport had er al moeten zijn, maar is nog steeds niet gepubliceerd. De bond is er verbaasd over dat minister Maij heeft ingestemd met de reorganisa tieplannen voor het eerste rapport over de dienstverlening is versche- Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft ons uit Roelo- farendsveen, d.d. 24 Juni: Evenals elk jaar is thans ook weer door den heer Bakker al hier de eerste gele komkommer bij Dirk Wagenaar aan de lamp ter bezichtiging en bewondering opgehangen. Ofschoon genoem de persoon nooit zelf aan de tuinderij of groenteteelt heeft ge daan, vindt hij er toch steeds een groot genoegen in den tuinders van beroep hiermede de loef af, en de oogen uit te steken. Zijne voldoening over dit vroegtijdig gewas (door de natuur ontwik keld) is dermate, dat hij gewoon is al de getuigen bij het vertoon van zijne eersteling mild te ont halen op een glaasje brande wijn, of iets, wat Wagenaars buffet verschaffen kan. - Te Haarlem is weder een gla- zenwasscher bij het schoonma ken van de kap van het station van een ladder gevallen en met zware kneuzingen naar het gasthuis gebracht. Vijftig jaar geleden: - De New York Times bevat een advertentie over een geheele pa gina van het nationale comité dat zich ten doel heeft gesteld Amerika buiten vreemde oorlo gen te houden. In deze adverten tie waarschuwen vijf senatoren voor deelneming aan het Euro- peesche conflict en merken zij op, dat de Democratische partij de Verenigde Staten tegen den wil van het volk naar den oorlog sleept. Ook oud-president Hoover heeft zich in die geest uit gelaten: "Het beste zou zijn een buitenlandsche politiek te vol gen welke Amerika niet actief in de vijandelijkheden zou betrek ken, tenzij dan dat Amerika zelf wordt aangevallen. Wel moeten wij de faciliteiten scheppen om al den volkeren, die voor de vrij heid vechten, wapens en munitie te verschaffen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13