Leimuiden krijgt dit najaar tweede brug Smalspoorstichting zoekt geldschieters Kosten (13 miljoen) voor rekening provincies Zwaargewonde bij botsing op provinciale weg Familie Lagas Dan legt u maar een vouwfietsje achterin DINSDAG 26 JUNI 1990 LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIMUIDEN Leimuiden krijgt er dit najaar een tweede brug bij. Dat heeft de provincie Noord-Holland bekend gemaakt. Naast de bestaande Lei- muiderbrug komt een tweede oeververbinding over de Haarlemmer Ringvaart. De S7, de weg tussen Alphen en Leimuiden, wordt voorlopig niet verbeterd. De brug en het verbre den van de op- en afritten kosten in totaal 13 miljoen gulden. Noord-Holland en de provin cie Zuid-Holland dragen samen de kosten. "In eerste instantie wilden we rond deze tijd met de brug beginnen", licht een woordvoerder van Noord- Holland toe. "De plannen hebben vertraging opgelopen omdat er een probleem was met het verkrijgen van de rietlanden van Poelgeest. Hij is eigenaar van de grond naast de brug. Er is gekozen voor een tweede oververbinding omdat bij een ver breding de brug zou moeten wor den afgesloten. En dan zou het ver keer geen kant meer op kunnen". De Leimuiderbrug vormt sinds jaar en dag een dagelijkse bottlen eck voor het woon-werkverkeer met name uit Alphen. Per uur krijgt de oververbinding zo'n 2500 auto's te verwerken. De brug moet ook ge regeld open voor jachten en zeilbo ten omdat de ringvaart de Westein der- en Kagerplassen met elkaar verbindt. Sinds kort mag de brug tijdens de spits slechts één keer open voor het scheepvaartverkeer. Al jarenlang is gesproken over Kruising Sportlaan/Leidsevaart in Voorhout binnenkort verlegd VOORHOUT Voorhout gaat de tevens dienst doen als invoegstrook aansluiting van de Sportlaan op de voor de rest van het verkeer. Leidsevaart verleggen. De bollen- Bij de halte komt een bushuisje gemeente wil al een aantal jaren het (abri), zodat de passagiers niet meer kruispunt overzichtelijker en veili ger maken. Door het verdwijnen van het woonwagenkamp, heeft Voorhout nu de benodigde ruimte om tot een reconstructie van de aan sluiting te komen. In de huidige situatie heeft het verkeer vanuit de Sportlaan een slecht overzicht op de Leidsevaart en vooral op het (brom)fietsverkeer op het rijwielpad daarnaast. De pro vincie Zuid-Holland zal 75 procent van de kosten voor haar rekening direct op het fietspad hoeven te stappen. Bij de reconstructiewerk zaamheden wordt tevens een trot toir aangelegd langs de Sportlaan in de richting van de Prof. Nolenslaan. Met de omwonenden, die een aantal alternatieven hebben aangedragen voor de reconstructie, wordt bin nenkort nader overleg gevoerd. Dat is gisteravond besloten in de verga dering van de commissie voor ruim telijke ordening en milieu. Voorhout wïl voorts op korte ter- mijn het fietspad langs de Leids- nemen. De totale kosten worden ge- evaart tussen de KTS en de Noord- raamd op 257.500 gulden. De Sportlaan krijgt twee 'snel- heidsvertragende' bochten, terwijl de bushalte aan de Leidsevaart wordt verplaatst in de richting van de Nagelbrug. De bushalte kan dan wijkerhoekbrug asfalteren. Het druk bereden fietspad, dat Voor hout verbindt met Noordwijk, ver toont steeds meer scheuren en ga ten. De kosten worden geschat op 68.000 gulden. verbreding van de brug. De ge meente Alphen en ook bedrijven in siergewassen en boomkwekers hebben herhaalde malen erop aan gedrongen dat spoedig iets aan het obstakel op de uitvalsweg naar Schiphol moest worden gedaan. In eerste instantie zat er weinig vaart in de plannen omdat de grens tus sen Noord- en Zuid-Holland dwars over de brug loopt. En beide provin cies hadden weinig zin het benodig de geld voor de verbreding op te hoesten. Groene hart Ook strookte het verbreden van de brug niet met de herzieningsnota voor het streekplan Zuid-Holland- oost. Volgens de provincie Zuid- Holland zou met een verbeterde doorgang bij Leimuiden de ver keersdruk op Alphen toenemen. En daarmee, aldus de nota, zou het 'groene hart' alleen maar meer in ge vaar komen. Het is voorlopig niet de bedoeling van Zuid-Holland de S7 van Alphen naar Leimuiden aan te pakken. De ze toevoerweg naar de Leimuider brug geniet bij de provincie geen hoge prioriteit. "Er zijn wel plannen voor extra busstroken maar een ver breding zit er bij mijn weten niet in", aldus een wwoordvoerder. "De plannen worden nu uitgewerkt en misschien kunnen ze in 1991 aan de slag. Daarnaast zijn ook de kosten nog niet rond. Volgens de begroting is er 7 miljoen uitgetrokken voor de S7 maar we verwachten dat het rijk daar ook aan bijdraagt. En daar is nog niets over bekend". ALKEMADE - Een 29-jarige voorganger inhalen, waarbij ze de Leidse naar het Academisch Zieken- vrouw uit Leiden is gisteravond zwaar gewond geraakt bij een bot sing met een bus van Centraal Ne derland op de provinciale weg 5. De vrouw kwam uit de richting Roelo- farendsveen. Ter hoogte van Oud Ade wilde zij met haar auto een bus die van de andere kant kwam huis Leiden overgebracht. De auto i niet in de gaten had. De buschauf- totaLloss en de bus heeft door de bot- feur probeerde nog uit te wijken, sing grote schade opgelopen. Als ge- maar een botsing was onvermijde- volg van het ongeluk is de provinci- lijk. ale weg twee uur lang voor het ver keer afgesloten geweest. (foto Jan Met ernstige verwondingen is de Holvast) LEIDEN - Gehuwd: J.G. van der Maarel en B.M.M. Teeuwisse, J.P. Kikkert en P. Roorda, J.M. Janssen en A. Uitenbroek, R.J. Kest en B.M. van Moorsel, L.M. Rhodenborgh en A.M.B. Kuipers. C.J. Berkhout en C.C. Siera, E.E. van Kins en M.J.H.F. Kooien. L.P. Com peer en A W. van der Scheer, P.J. Favier en G.A. Kloosterman, J. Zadelaar en H.A.Marks. A.J. Moerkens en J. van Gulik, H.J. van den Burg en G.A. van der Tang. A.L. de Vrind en A A. Juffermans, J. Ouwehand en A.F.D. de M°°V D.G-W. Sloos en A.P.M. Gordijn; N. Graafland en C.M.A. van der Krogt; Burgerlijke Stand J. Verhoeks en M. Ju; H.N. Werkhoven J.H.T. van der Hoek. R. Moenen en J. van Ha gen; B C. van Dijck en C.H.C.M. van der Lin den; C. Schouten en A. Brussee; H P. Keek- stra en P.J.M. Barning. D. Holswilder en I.E. Steenbergen; F.J. van den Heuvel en M.W.A. van Soldt; C. van Egmond en A.E.M. Korff de Gidts, M.M. de Lange en F. Ververs; F. van der Mee en E. Hillebrand, R.P.G.M. Verhagen en B.P.L. de Haas; A.G. Geurs en L.B.M. de Heij; R.J. Rasmijn en P.A. de Laat; E.J. van Digge len en P.C. Sandberg; K.M.T. Fanni en N.M.B. Augustina; J.L. Tuithof en A.R.M. Turk; E.F. Haneveld en J. de Vries. Overleden: H.J. de Waal, geb. 16 juli 1920. man; A. Geerlings, geb. 14 aug. 1917, man; A.C.T. Conradi, geb. 5 jan. 1930, man; J. Raar, geb. 29 april 1929, man; J. Minkes, geb. 20 okt. 1900, geh. gew. met H.J.C. Leijerzapf; Wisjnu Soeharto Koesoemohartono, geb. 25 sept. 1929, man; A.M. Gladon, geb. 18 mei 1926, vrouw; J.H. van der Ster, geb. 24 juni 1910, man, A.J. Kuiper, geb. 24 juni 1916, man; C.L. Langeveld, geb. 3 okt. 1917, man. A. Vreeken, geb 9 okt. 1943, geh. gew. met G.A. Hoorn weg, P.C.T.A. Bredero. geb. 22 aug. 1926. man; J.L.N. Paardekooper. geb. 1 feb. 1924. man; A.Luchies, geb. 26 sept. 1907, geh. gew. met J. Franke; M. Pelmelay. geb. 16 april 1919, man, M.C. Bots, geb. 18 okt. 1968, vrouw; E.A. Waringa, geb. 20 april 1902, vrouw; J. van Wil gen, geb. 22 juni 1902, geh. gew. met D.P. Kui venhoven N. Stokkermans. geb. 11 juni 1913, man. C. Riebeek, geb. 23 aug. 1904, geh gew. met L.W. Zandbergen, A.C. Baars, geb. 5 nov. 1970, man, H.E. Nieboer, geb. 17 feb. 1907, geh. gew. met N A. Muusse, M. Masmeijer, geb. 14 dec. 1904, geh. gew. met T. van Schie; C.H.M. Frankel. geb. 19 nov. 1931, geh. gew. met W.H. Veenis; A. Nijveen, geb. 25 sept. 1975, dochter. A.J. Lemmers, geb. 20 april 1916, ecntg. van C.J. van Nimwegen; W J van Beelen, geb. 21 april 1934. man; M. Hellenberg, geb. 12 aug. 1911, echtg. van B. Guijt; J. Lagerman, geb. 23 juli 1909, geh. gew. met A. Boelee; J. van Duijn, geb. 4 april 1937, echtg. van M. Hoek; Th. de la Bije, geb. 14 nov. 1929, echtg. van C.W. van Venetien. C.A.P. van Vliet, geb. 3 feb. 1930, man; M. Abma. geb. 3 juni 1990. zoon; W. van der Zouw, geb. 19 okt. 1950, man; I. Goedraad, geb. 7 juli 1913, man; G.W.L. van Velzen, geb. 11 aug. 1927, man, A.A.L.H. Uljee, geb. 26 april 1928, echtg. van G. Krijger; A.C. van der Lubbe, geb. 9 april 1922, geh. gew. met J. de Gier; J.M. Stofregen, geb. 14 okt. 1898, vrouw; J. van der Plas, geb. 12 jan. 1941, man; C. Koelewijn, geb. 19 juni 1903, echtg. van E. Dijkhuizen; A.P. Hermsen, geb. 29 nov. 1923, echtg. van J.M. Kusters; N.G. van der Leeden, geb. 13 aug. 1902, geh. gew. met S.H. Weijers. Schouderletsel HILLEGOM Een 12-jarige jon gen uit Hillegom heeft gisteren been- en schouderletsel opgelopen bij een aanrijding op de hoek Veen- enburgerlaan/Frederik'straat in zijn: woonplaats. De jonge Hillegommer werd op zijn fiets aangereden door een personenauto, die werd be stuurd door een 49-jarige plaatsge noot. Volgens een woordvoerder van de politie lette de jongen 'et goed op toen hij vanuit de Frederik- straat de Veenenburgerlaan wilde oprijden. Hij is overgebracht naar het Spaarneziekenhuis in Heemste de. Arts slachtoffer van vernielingen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een aantal jongeren heeft vannacht ver nielingen aangericht aan de auto van de Alphense huisarts P. Hertz berger aan de Hooftstraat. Volgens de politie waterden de jongens eerst tegen het hek en de voordeur van de woning. Vervolgens werd met bruut geweld de rechterkant van Hertzbergers auto in elkaar getrapt. De daders verdwenen daarop in een wagen. De politie vermoedt dat het hier een wraakactie betreft na eerdere ongeregeldheden tussen de Alphe- naar en cafébezoekers twee weken geleden. Ook toen meenden jon gens hun blaas te moeten legen te gen de pui van de woning van de huisarts. Hertzberger maande de plassers dat ergens anders te doen. De jongeren volgden de man daar op tot in zijn praktijkruimte waar de Aiphenaar een aantal klappen kreeg toegediend. De huisarts is woordvoerder van een groep bewo ners van de Hooftstraat die actie voeren tegen de overlast die café gangers in hun straat veroorzaken. Zomeravondconcert VALKENBURG De Valkenburg- se Harmonie begint morgenavond met de inmiddels traditionele zo meravondconcerten in het Rijn dorp. Om 19.30 uur begint op het Castellumplein een licht gevarieerd programma. Het concert duurt on geveer een uur. In het kader van de actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is de stamboom van een aantal Leidse families uitgezocht. Doel was duidelijk te maken aan Leidenaars dat ook zij vaak in vroeger eeuwen als vluchteling naar deze stad zijn gekomen, meestal vanuit Frankrijk, maar ook uit België en Duitsland. Vandaag de laatste aflevering. LEIDEN - In de 17de en 18de eeuw werd er heel wat afge- trouwd. Veel vrouwen stier ven in het kraambed. Kinde ren krijgen was link in die tijd, een van de belangrijkste doodsoorzaken. Veel mannen kwamen dan ook al vroegtij dig alleen te staan en trouw den voor de tweede keer of va ker. In de stamboom van de familie Lagas is er zelfs een die maar liefst zes keer trouwde. Dat komt in de geschiedenis van Leiden niet vaak voor, althans er zijn maar een stuk of vijf mannen ge vonden die zes keer getrouwd zijn geweest. We hebben het over Claes La- gas, geboren in 1640. Hij was ove rigens een broer van de stamhou der van de familie. Deze Claes was lakenwerker, een branche waarin de meeste arbeiders in de sleutelstad werkzaam waren. Hij trouwde voor het eerst in 1663 met Annetgen Lambert. Het ver volg van de reeks: in 1671 met Nelletgen van Slingelant; in 1673 met Maria Gilbo; in 1690 met Jan netje Philps; in 1692 met Maria Lamberts en ten slotte in 1701 met Lida Gerits uit de Duizend- draadsteeg. 'Een blauwbaard met zes vrou wen', staat er in een toelichting op de geschiedenis van de familie Lagas, geschreven door P.J.M. de Baar, medewerker van het Ge meente-archief. Blauwbaard is een bekende sprookjesfiguur, die zeven van zijn vrouwen doodde. Hij stelde zijn vrouwen op de proef door ze de sleutel te geven van een kamer die ze niet moch ten betreden. Maar de meeste vrouwen konden de verleiding niet weerstaan en werden ge dood. In de geschiedenis van Leiden zijn vijf Blauwbaarden gevonden, die zes keer zijn getrouwd, overi gens niet omdat ze hun vrouwen vermoordden. Tot nog toe is in de Leidse trouwboeken slechts één vrouw gevonden, die vijf keer ge trouwd is geweest. De familienaam Lagas werd vroeger op tal van manieren ge schreven; La Gache, Lagache, La Gas. De naam is waarschijnlijk af komstig van het Franse woord 'gache' (vrouwelijk, dus krijgt in het Frans het lidwoord 'la'), dat onder meer kalkschop betekent. Soms werden die namen letterlijk vertaald in het Nederlands. De naam 'Schop' komt in Leiden wel voor, maar onderzoek heeft uitge wezen dat het niet om een vertaal de naam gaat. Limburg Henri Lagas (toen nog geschre ven Lagache) vestigde zich vóór 1640 in Leiden. Hij was afkomstig (La Gas, Lagache) uit het plaatsje Limburg, een stadje ten zuiden van de Holland se grens, in de omgeving van Ver- viers. Dat was in die jaren een nogal woelige omgeving. De Tachtigjarige Oorlog woedde in alle hevigheid. Bij wijze van spre ken was een stad de ene week in handen van de Spanjaarden en een week later heroverd door de 'Hollandse' troepen onder leiding van Frederik Hendrik (Maasveld tochten). Dat gold ook voor het plaatsje Limburg. In 1632 veroverde Fre derik Hendrik het stadje op de Spanjaarden. Drie jaar later wa ren de Spanjaarden er weer de baas. Al met al geen prettige om geving om er te blijven. Velen verkozen dan ook rustiger oor den. Zo ook Henri Lagas. De keus was niet moeilijk: hij was pro testant en werkzaam in de textiel industrie. Waar kon hij beter te recht dan in het eveneens protes tantse Leiden dat zat te schreeu wen om arbeiders in de lakenin dustrie. Uit het huwelijk van deze Henri Lagas met een onbekende vrouw werden zowel Claes (1640), de Blauwbaard, als stamhouder Hendrick Lagas geboren. Van de laatste is het geboortejaar niet be kend. Hij trouwde in ieder geval in 1660 in de Pieterskerk met Ael- tje Jansdr. de Haemaecker, die uit. een andere relatie al een kind had. Hendrick stierf tussen 1660 en 1670. Zijn vrouw trouwde daarna nog drie keer. Stamhouder Jo hannes (Jan) Lagas werd in 1663 geboren. Hij trouwde in 1687 met Catha- rina Pietersdr. van Oudenrogge. Zij kregen drie kinderen, onder wie de in 1695 geboren stamhou der Jan Lagas. In datzelfde jaar overleed Jan sr., nog geen 32 jaar oud. De drie kinderen Hendrik, Pieter en Jan kregen voogden toegewezen. Pieter Lagas (broer van stamhouder Jan) had als bijn- i het eind van de achttiende eeuw Philips Lagas een bescheiden woning (foto Gemeente-archief Leiden) De naam van Antonius duikt ook op in verband met een pro ces-verbaal omtrent een ver krachting. In 1800, hij was toen reeds getrouwd, ontmoette hij met zijn vriend Matthijs Lepelaer op het Galgewater zijn nichtje Mijntje Tiljeur. Lepelaer zag wel wat in haar en maakte haar het hof, nadat op de Beestenmarkt in herberg 'Het Koningsplein' een borreltje was gedronken. Een maal in het huis van Mijntje was zij niet van zijn toenaderingen ge diend. Daarop ontstond een stoeipar tij, waarna Lepelaer de vrouw in de bedstee gooide en er daarna bovenop dook. Antonius Lagas zei tegen Lepelaer dat het schan de was zoiets in het bijzijn van an deren te doen. Want ook Antonius had een meisje meegenomen uit de herberg op de Beestenmarkt. Maar het verhaal vertelt niet wat de getrouwde Lagas deed. Uit het huwelijk tussen Antoni us en Barbara werd Philippus (1805) geboren. Hij werd gedoopt in de rk kerk aan de Kuipersteeg. Na bijna twee eeuwen protestant in Leiden te zijn geweest, werd de familie katholiek, omdat de twee de vrouw van Antonius (Babara) dat geloof aanhing. Zoon Philippus was dekenwe ver. Hij trouwde in 1832 met Susanna de Vrind. Op 67-jarige leeftijd hertrouwde hij in 1873 met de 33-jarige Antonia Stepha- Uit het eerste huwelijk werd stamhouder Willem Lagas gebo ren (1829), die in 1854 trouwde met Maria de Vrind. Hun zoon Abraham (geboren 1856) trouwde in. 1875 met Susanna van Eg- mond. Deze Abraham overleed te Bodegraven. Zoon Abraham junior (geboren 1888) keerde weer terug in Leiden en was van 1923 tot 1953 smid bij de afdeling gemeentewerken van de Leiden. Hij trouwde in 1912 met Catharina Keijzer. Hun zoon Abraham Gerardus Johannes La gas werd in 1912 geboren. Hij was typograaf en trouwde in 1940 met Johanna Maria Vincourt. (Gegevens voor dit verhaal zijn ont leend aan gesprekken met P.J.M. de Baar, medewerker van het Gemeen te-archief). aam 'Sotte Pietje'. Hij werd in 1720 veroordeeld tot 14 dagen wa ter en brood omdat hij briftaal zou zijn opgetreden. Verkrachting Jan Lagas jr. trouwde in 1713 met Jacomijntje Bateau. Jan was aan vankelijk lakenwerker, later (1733) spinner. In 1729 stierf zijn vrouw. Hij hertrouwde in 1733 met Jannetje Jans. De stamhou der kwam uit het eerste huwelijk voort: Ary Lagas, geboren 1716. Uit het huwelijk tussen Ary en Johanna Weesel (1738) werd in 1742 Philips Lagas geboren. Hij was vachtenblotersknecht. Hij moest de wol van de vacht halen. Die huiden kwamen uit Neder land, maar werden in die jaren ook wel geïmporteerd uit Enge land, Turkije en Spanje. Hij trouwde in 1763 met Janne tje Cossaer. Philips was eigenaar van een huisje aan de Zijdgracht, nu een deel van de Korevaar- straat. De Zijdgracht lag tussen het Levendaal en de Hoefstraat. Het was bijzonder dat deze Phi lips een eigen, zij het bescheiden, woning had. Het is onduidelijk of hij goed heeft geboerd of dat hij een mazzeltje heeft gehad. Uit het huwelijk tussen Philips en Jannetje werd in 1774 Antoni us Lagas geboren. Hij was tim mermansknecht. Hij trouwde, 20 jaar oud, in 1794 met Alida van de Bogaard. Hij hertrouwde in 1804 met Barbara Geraards. Antonius is waarschijnlijk geen beste geweest. Hij werd er van verdacht een lichaamsgebrek te hebben verzwegen toen hij in het leger ging. Volgens het proces verbaal zou hij daarom ten on.- rechte 8 dukaten hebben gekre gen als handgeld. Hij werd ver oordeeld tot 8 dagen op op water en brood in het Gravensteen. Het is overigens niet zeker of het in de stukken over dezelfde Antonius Lagas gaat als de stamhouder. Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN - Elke dag weer zet de Noordwijkerhouter zijn auto bij een parkeermeter. Steeds moet hij die bijvullen. En soms vergeet hij dat, gaf hij gisteren toe tegen over kantonrechter R. van Leeu- De man werkt bij een horecage legenheid in Noordwijk en wil zijn auto niet te ver weg zetten, omdat hij 's avonds laat met geld over straat moet. Verschillende keren heeft hij al een bon onder de ruitewisser gevonden. Toen dat vorig jaar mei weer het geval was, besloot hij de bekeuring niet te betalen. "Ik wilde mijn verhaal tegen u vertellen", zei hij tegen Van Leeuwen. Die bleek echter in het geheel niet onder de indruk van het be toog van de verdachte. "Hoe denkt u dan dat het hier is bij het kantongerecht. Ik woon in Den Haag maar ik reis met de trein omdat hier geen parkeergelegen heid is". "U kunt niet van mij ver wachten dat ik 's avonds met veel geld over straat ga lopen", rea geerde de man. "Dan legt u maar een vouwfietsje in de kofferbak", bedacht de rechter een oplossing. De Noordwijkerhouter vond dat geen goed idee, en zei dat er geen andere mogelijkheid was dan elke dag parkeren op een plek die eigenlijk is bedoeld voor mensen die hun auto daar maar voor beperkte tijd neer willen zet ten. "Het kan niet anders". "Wat overdreven. In 1950 had niemand een auto. De auto is nog echt een heilige koe", zei Van Leeuwen, die blijkbaar was ver geten dat hij even daarvoor nog had laten merken dat hij noodge dwongen met de trein reist. "Ik begrijp dat ik u niet echt te vreden kan stellen", zei de rechter verder nog tegen de verdachte. "Ik kom hier niet om de bekeu ring kwijt te laten schelden, ik wil alleen mijn verhaal kwijt", aldus de man, die een boete van vijftig gulden kreeg opgelegd. "Aardige speech", zei een vriend in de zaal tegen hem na af loop van het betoog van de ver dachte. Die wilde blijkbaar geen ruzie met hem krijgen. Verboden Een man uit Voorschoten had zijn zaakjes beter voor elkaar. Hij had een parkeerbon gekregen in de Leidse binnenstad. De man had zijn auto half op de stoep gezet omdat er een wagen aan de ande re kant van de weg stond. Aan de kant waar het verboden was om te parkeren, om precies te zijn. Omzichtig vertelde hij nog dat hij die avond naar een concert ging en dat hij vast niet naar het gerecht was gekomen als hij niet had gevonden dat hij een beetje gélijk had. Het was eigenlijk al niet meer nodig. Officier van jus titie J. de Moor eiste een boete van dertig gulden, maar de rech ter verklaarde de man schuldig, zonder hem een straf op te leggen. "Als u het maar niet verder ver telt". Dat hoefde de man niet te doen tegen een 25-jarige jongeman die daarna voor het hekje van de kan tonrechter moest verschijnen. Ook hij had een parkeerovertre- ding gemaakt. "U weet nu dus welk verhaal u moet vertellen om een boete te ontlopen", grapte Van Leeuwen. Maar echt lollig moet het voor de verdachte niet zijn geweest. Hij vertelde dat hij zijn wagen in Noordwijk op de stoep had ge zet toen bleek dat hij geen benzi ne meer had. "Ik kon mijn auto toch moeilijk midden op de weg laten staan". "Daarvoor had u ook een bekeuring gekregen", consta teerde Van Leeuwen nuchter. Hij vond het voor de verdachte "een beetje zuur" maar vonniste con form de eis van de officier: vijftig gulden boete. "Niks aan te doen, hè", merkte de verdacnte schou- derhalend op. Het is nu eenmaal een beetje ongelijk verdeeld in de wereld, moet hij hebben gedacht. Gat van drie ton in begroting VALKENBURG - De Nederlanse Smalspoorstichting (NSS) gaat di verse initiatieven ontplooien om het nog resterende bedrag dat nodig is voor de bouw van een museum en een remise bij het Valkenburgse Meer bijeen te krijgen. Daartoe be hoort behalve het benaderen van gemeenten en bedrijven, ook het uitgeven van speciale certificaten. Mochten er daarna nog tekorten zijn, dan wordt overwogen een spe ciale hypotheek af te sluiten. Onlangs kreeg de NSS van de provincie Zuid-Holland te horen dat zij in elk geval kan rekenen op een subsidie van 400.000 gulden voor aanleg van het smalspoor en de bouw van i De kosten van het totale project worden geraamd op zo'n zeven ton. Omdat de eigen middelen van de NSS zeer beperkt zijn het geld dat beschikbaar was, is voorname lijk gestoken in voorbereidende werkzaamheden wordt nu ge tracht nieuwe'geldbronnen aan te boren. In de eerste plaats wil het bestuur van de NSS fondsen aanschrijven om een bedrag beschikbaar te stel len. Behalve Valkenburg, de nieu we thuishaven van de NSS, zal ook andere gemeenten in de regio wor den gevraagd een bijdrage in de kosten te leveren. Als tegenpresta tie wil de NSS Valkenburg in elk ge val in staat stellen om waardevolle vondsten gedaan tijdens opgra vingen in het Rijndorp in het nieuwe museum tentoon te stellen. Naast financiële steun, wil de NSS bedrijven vragen ook materi aal beschikbaar te stellen. Gedacht wordt onder meer aan elektrische installaties, tafels, stoelen en vloer bedekking. De NSS zal zich overi gens niet alleen richten tot bedrij ven in de regio, ook landelijk ope- rende ondernemers worden aange schreven. Degenen die certificaten aanvra gen bij de NSS kunnen rekenen op gratis toegangsbewijzen en af hankelijk van de hoogte van het cer tificaat een gratis abonnement op het NSS-blad over een periode die zich uitstrekt van twee jaar tot le venslang. Bouwvergunning Binnenkort zal de gemeente Val kenburg worden gevraagd om een bouwvergunning af te geven voor de activiteiten rond het Valken burgse Meer. Zodra die vergunning er is en de provincie enkele voorbe reidende werkzaamheden heeft ver richt, wordt begonnen met de bouw van een remise aan de Voorschoter- weg. Vervolgens wordt het smal spoor voor een deel aangelegd om daarna met de bouw van het muse um te beginnen. Tijdens de wintermaanden of an ders komend voorjaar zal de eerste paal de grond ingaan. Uiteindelijk wordt rond het museum zo'n 3,5 ki lometer smalspoor aangelegd; eerst 2 kilometer en wanneer Van Her waarden is gestopt met zandwin ning nog eens 1,5 kilometer. In het duingebied van Katwijk zal, na verplaatsing van het smal spoor, een klein gedeelte rails als 'industrieel monument' blijven lig gen. De NSS hoopt nog altijd dat er tussen dit stuk en de nieuwe spoor lijn in Valkenburg een afzonderlij ke verbinding komt. Gedeputeerde P. van Heemst heeft inmiddels be looft de haalbaarheid daarvan te on- derzoexen. Deze zomer zullen de smalspoortreintjes overigens nog op acht zaterdagen door het Kat- wijkse duingebied rijden. De eerste rit is op zaterdag 21 juli. EHD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12