Leerkrachten leren omgaan met probleem seksuele mishandeling 'Hotel Huis ter Duin is na bouw niet gewijzigd' EEN VLAAMSE NON IN EEN LEIDS KLOOSTER DE TIJD, VAN TOEN Persoons verheerlij king gedeputeerden gênant' Busonderneming Enhabo kiest voor fusie met NZH ®uö Jlicutoj PAGINA 8 REGIO MAANDAG 25 JUNI 1990 Schoolbegeleidingsdienst ontwikkelt speciaal programma Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN - Leerkrachten in het basisonderwijs weten eigenlijk niet goed hoe ze moeten omgaan met het probleem seksuele mis-, handeling van kinderen. Op veel scholen wordt er aan het onder werp wel aandacht besteed, maar veel leerkrachten voelen zich op dit terrein onzeker. Hoe breng je het probleem ter sprake, en voor al hoe ontdek je kinderen die seksueel mishandeld worden? Om tegemoet te komen aan de behoefte aan leermateriaal over dit onderwerp heeft de Schoolbe geleidingsdienst Rijnland con tact gezocht met de Stichting Sa menwerkingsverband tegen Seksueel Geweld. Samen met an deren is er een les- en trainings programma ontwikkeld dat in au gustus van start gaat. Dit najaar wordt de leerkrachten de 'eerste beginselen' van het signaleren en het ter sprake brengen aange leerd, in januari beginnen de cur sussen voor leerkrachten waarin wordt aangeleerd hoe het onder werp in de klas te behandelen. Ineke van den Bergh, namens de stichting Samenwerkingsver band tegen Seksueel Geweld bij het project betrokken, legt uit dat de tijd meer dan rijp is voor een dergelijk onderwijsproject. "Het is echt niet meer voldoende om als ouder of leerkracht het kind alleen maar te waarschuwen te gen de enge man in het bos die snoepjes belooft als je met hem meegaat. Er moet meer worden gedaan". Seksuele kindermishandeling komt veel vaker voor dan de meeste mensen denken. Een op de zeven vrouwen is voor haar zestiende jaar seksueel mis bruikt. De gevolgen van seksueel misbruik zijn in vrijwel alle geval len ernstig en verstrekkend. Een slachtoffer is in wezen voor haar leven getekend. Voorkomen Van den Bergh zet uiteen dat het lesprogramma met name tot doel heeft de kinderen weerbaarder te maken. Zij haast zich op te mer ken dat weerbaar maken iets heel anders is dan verantwoordelijk heid geven. "Een kind heeft geen schuld aan seksueel misbruik. Het is heel belangrijk het daarvan te overtuigen. Alleen als een kind weet dat het niet haar of zijn schuld is en het dus niets stouts heeft gedaan, kan het de schroom om het te vertellen overwinnen". Door middel van kringgesprek ken, een theaterproduktie en rol lenspellen leert het kind hoe te handelen in situaties waarin seksuele mishandeling een rol kan gaan spelen, zo zet Van den Bergh uiteen. De kinderen wordt verteld dat ze, dis een vreemde hen vraagt mee te gaan of iets te doen, drie vragen moeten beant woorden. Vind ik dit wel of niet prettig, weet mijn moeder of een andere bekende waar ik ben en kan ik weglopen van de persoon als ik dat wil. Zodra op een van de drie vra gen 'nee' het antwoord is, moet het kind niet op het voorstel in gaan. Het vragenspel lijkt erg ab stract. Door rollenspellen, waarin duidelijk wordt wat seksueel ge weld is, gaat de materie voor de kinderen leven. Overigens is het lesprogramma alleen voor de wat hogere groepen van het basison derwijs. De 'vragentruc' alleen is niet genoeg. Kinderen die worden misbruikt in de thuissituatie moeten ook ergens met hun pro bleem terecht kunnen. "Het les programma maakt de kinderen duidelijk dat de volwassenen fout zijn bij seksueel geweld en niet zij. De boodschap van de lessen en rollenspellen is dat ze het moe ten vertellen als ze thuis worden misbruikt. Heel belangrijk is dat ze moeten blijven zoeken totdat ze iemand gevonden hebben die hen gelooft en hen helpt. Maar al te vaak wprden signalen van kin deren afgedaan als aanstellerij". Al is seksueel geweld voor de meesten niet meer zo'n abstract begrip als een aantal jaren gele den, voor veel leerkrachten is het nog steeds een probleem dat maar moeilijk bespreekbaar is. De cursus 'Hoe kun je als leer kracht preventief werken', waar in de leerkrachten een lespro gramma aangereikt krijgen, wordt dan ook vooraf gegaan door een cursus voor de leer krachten persoonlijk. Zij leren in die eerste cursus welke signalen kinderen geven die seksueel worden misbruikt, hoe ze deze signalen moeten op vangen en naar welke hulpverle nende instanties ze kunnen door verwijzen. Voor een aantal leer krachten zal deze cursus niet no dig zijn, zij hebben zich al ver diept in het probleem. In de uiteindelijke cursus, be doeld om de leerkrachten een nieuw lesprogramma aan te dra gen, leren de onderwijzers op wel ke manier ze in de klas met het onderwerp moeten omgaan, wat daarbij de beste onderwij stech- nieken zijn en op welk moment het probleem ter sprake moet worden gebracht. "Voorkomen moet worden dat seksueel geweld uitgebreid ter sprake komt voor dat de kinderen is verteld dat seks heel prettig en leuk kan zijn. Dat zou een volstrekt fout beeld van seks geven en ook zoiets kan op latere leeftijd behoorlijk ver velend uitwerken", besluit Van den Bergh. Ineke van den Bergh: "Het is echt niet meer voldoende om als ouder of leerkracht het kind alleen maar te waarschuwen tegen de enge man in het bos die snoepjes belooft als je met hem meegaat. Er moet meer wor den gedaan". (foto i Sluiten postkantoren desastreus voor visueel gehandicapten UTRECHT - De voorgenomen slui ting van 335 postkantoren en - agentschappen is desastreus voor visueel gehandicapten. Voor hen is .een postkantoor in de buurt een ess- sentiële voorziening. Dat schrijven zes instellingen die zich bezighouden met de voorzie ning van lectuur aan blinden en slechtzienden. Ze vragen de PTT haar plannen in te trekken. Visueel gehandicapten krijgen aangepaste boeken, tijdschriften, folders en lesmateriaal van de vijf landelijke bibliotheken. Die sturen deze lectuur op naar de plaatselijke postkantoren omdat de pakjes met bij voorbeeld brailleboeken meestal niet door de brievenbus kunnen. Ook om de boeken terug te sturen, moeten blinden en slechtzienden naar het postkantoor. Een PTT-vestiging in de woon omgeving is dus heel belangrijk voor deze mensen want daar kun nen ze zelfstandig naar toe, zo stel len de organisaties. Bij een verder weg gelegen postkantoor is dat niet het geval. DEN HAAG - "Een wat genante vorm van persoonsverheerlij king". Met dat verwijt stellen twee statenleden van Groen Links het gedrag van de gede puteerden aan de kaak bij een ontvangst van de nieuwe colle ges van B en W begin deze maand. GS hadden ter gelegenheid van de ontvangst een foto-fol der laten maken met de portret ten van zichzelf en de griffier. Op de bijeenkomst werd boven dien een muzikaal ondersteun de dia-serie vertoond waarin de gedeputeerden en de directeu ren van de provinciale diensten centraal stonden. Behalve dat zij zich afvragen wat dat allemaal moet hebben gekost, verwijten de statenle den Meijer en Van der Helm het college alleen aandacht aan zichzelf te schenken en de leden van het provinciaal bestuur ten onrechte buiten beschouwing te Statenleden boos over dure, overbodige folder laten. "Terwijl een vorig jaar aangekondigde folder met ge gevens van alle statenleden nooit is uitgebracht", schrijven zij. "Wil het college hiermee uitdrukken hoeveel belangrij ker het zichzelf voelt dan de staten als geheel"? Het tweetal vindt dat het hele gebeuren een luxe uitstraalde die bij de gemeentebestuurders de gedachte moet hebben opge roepen dat de provincie teveel geld heeft. "De gedeputeerden hadden beter zichtbaar voor ie dereen achter de collegetafel kunnen plaatsnemen maar in plaats daarvan waren zij on vindbaar in het gezelschap in de statenzaal", aldus de twee die een boze brief naar GS hebben gestuurd. Extra wrang vinden zij dat de folder en de diapresentatie nog maar een jaartje gebruikt kan worden. In het voorjaar van 1991 vinden er namelijk verkiezin gen voor provinciale staten plaats en komen er mogelijk he le andere gezichten achter de collegetafel te zitten. Eigenaar bestrijdt suggestie van Noord wij ks college NOORDWIJK/DEN HAAG - G. Noorlander, de eigenaar van Huis ter Duin, ontkent dat er na de op levering van dit hotel ingrijpende aanpassingen hebben plaats gehad. Hij bestrijdt daarmee de sug gestie van het Noordwijkse college dat de gebreken aan de brandwering van Huis ter Duin na de bouw zijn ontstaan. Noorlander ontkent overigens hoe hebben mogelijk dan ook dat de brandwering op en- de snelle uitbreidii kele belangrijke punten niet vol deed. Een speciale onderzoekscom- rol gespeeld in iding van de brand. o De dienst Bouw- en Woningtoezicht echter niet geweest, dat weet ik de gemeente Noordwijk kreeg ker". werkzaamheden hebben altijd wel plaats. Grote veranderingen zijn er heeft onlangs geconstateerd daarbij het verwijt dat ze geen deug- dat de brandwering van het hotel delijke controle heeft uitgevoerd. enkele gebreken vertoonde. Die Na de oplevering zijn er volgens Noorlander evenmin kabels door gevoerd boven de verlaagde pla fonds. Dat was één van de punten waar de brandwering volgens de gebreken vertoonde. ZAANSTAD/LEIDEN De Zaanse busonder neming Enhabo gaat fuseren met de streekver voerder NZH. Directeur J. Onland en bewind voerder A. Karskens van de Enhabo hebben be sloten het aanbod van de NZH te accepteren. Daarmee is een samengaan met het Amster damse Gemeente Vervoerbedrijf (GVB) van de baan. Het merendeel van het 239 leden tellende En- habo-personeel heeft altijd juist gepleit voor een fusie met het GVB. De ondernemingsraad van de Enhabo heeft eerder gedreigd met stakings acties voor het geval de Enhabo zou samengaan met de NZH. Het Enhabo-personeel is vanoch tend om 11 uur op de hoogte gesteld van de be slissing. Volgens de. Enhabo-directeur en de bewind voerder vallen er bij de fusie met de NZH geen gedwongen ontslagen. De werkgelegenheid van het Enhabo-personeel is gegarandeerd en dat Zaanstad als standplaats voor het busbedrijf blijft bestaan. Boventallig personeel zal binnen de NZH worden herplaatst. De gemeente Am- sterdam/GVB biedt daarentegen geen volledige werkgelegenheidsgarantie voor het personeel, zo stellen de bewindvoerder en de directeur. Ze vinden het bod van Amsterdam op veel punten "onduidelijk, onvolledig en aan vc waarden gebonden". De aanbieding van NZH is daarentegen "duidelijk, compleet zonder enig voorbehoud", aldus de motivatie van de twee. Een belangrijk argument voor Karskens en Onland is dat de NZH alle verplich- oplevering, tingen van de crediteuren onvoorwaardelijk overneemt. Het Noordwijkse gemeentebe stuur heeft deze kritiek vrijdag in een officiële reactie met kracht van de hand gewezen. Het bestrijdt niet dat de gebreken er waren, maar het is niet meer te achterhalen wanneer or- en onder welke omstandigheden Soed^oen het gebouw ^riaar de die zijn 'ingeslopen'. Waarmee het met zo veel woorden zegt dat ze mis schien zijn veroorzaakt door bouwingen en aanpassingen n "De hele technische installatie .Er Met het besluit voor een fusie met de NZH komt een einde aan twee maanden onzekerheid, die begonnen nadat de in financiële moeilijkhe den verkerende Enhabo op 26 april van betaling aanvroeg. geen enkele reden i kabels door te trekken". Dat enkele er_ wanden niet doorliepen tot boven de de verlaagde plafonds - één van de andere gebreken die de commissie heeft geconstateerd - noemt Noor- Noorlander houdt echter vol dat lander 'grote flauwekul'. "Als dat zo er.geen ingrijpende wijzigingen zijn was, zou ook de geluidsisolatie niet doorgevoerd. "Er zijn wel wat klei- hebben gewerkt. De bedrijven en ne aanpassingen geweest. Maar dat instellingen die in dat gedeelte gere- betrof dan dingen als het omzetten geld vertrouwelijke vergaderingen plaatsen tussenwandje of het ver- hielden, zouden dat nooit hebben i kozijn. Dat soort geaccepteerd". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Haastige spoed is zelden goed. - Dit ondervond gisteravond een persoon, die nog met den trein van 7 uur 10 minuten in de rich ting van Den Haag wilde ver trekken, terwijl de trein zich reeds in beweging gesteld had. De man, die op de loopplank was gesprongen, had het genoegen tot aan de Gevangenlaan mede te rijden, doch toen de conduc teur had gemerkt wat er gaande was, werd. de trein tot staan ge bracht en tegen den te laat ko menden persoon proces-verbaal opgemaakt. De trein reed daar na zonder hem weg. - Naar men mededeelt, hebben de studenten, als deelnemers aan den optocht te Leiden en te Nijmegen, zich krachtens de wet óp het dragen van wapenen moeten voorzien van eene mach tiging tot het bij zich hebben van een wapen, voor een bepaalden tijd afgegeven door den Com missaris des Konings. Men voegt er bij dat voor iedere vergun ning een recht van 0,75 is gehe- Vijftig jaar geleden: Overal in de steden en op het platteland kan men de heerlijk geurende lindenbloesem al van verre ruiken, vooral in de avond- en morgenuren. Gewoon lijk denkt het publiek er niet aan om die linden van hun bloemen- schat te berooven, doch nu de thee gerantsoeneerd wordt, heeft men minder oog voor dien geu renden bloesemschat, dan wel een zucht om het tekort aan thee te willen aanvullen met linden- bloesem. Hierdoor worden de bijen beroofd van haar voor naamste kans om zomerhoning te vergaren, aldus schrijft de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. De bij enteelt is van zeer groot alge meen nut en het noodeloos ver nietigen van bijenvoedsel kan tot gevolg hebben, dat de bijen volken zich niet staande kunnen houden, afgezien nog van het feit, dat een zeer groot aantal ki logrammen honing verloren gaat. Hoe een non in Mariënpoel de dag doorbracht, weten we niet exact. Wel zijn er de regels die voor schrijven op welke uren er moest worden gebeden, geslapen en ge werkt, maar waaruit het werk be stond, valt voor de meeste non nen niet vast te stellen. Zoals al gezegd zal het werk aan boeken rond deze tijd niet veel meer heb ben voorgesteld. Maar mogelijk behoorde Barbara toch al tot de genen die niet meteen met hun handen hoefden te werken. In Mariënpoel was gelegenheid ge noeg om zich te ontwikkelen, zij het natuurlijk voornamelijk op theologisch gebied. Het klooster bezat een bibliotheek, die onder meer groeide door Schenkingen. Zij moet zijn geboren in 1481 of 1482 en zal al wel op jonge leeftijd zijn ingetreden. Op 11 april 1500 was haar vader in Den Haag en Leiden, waar hij met een raads heer van het Hof van Holland ge tuigen verhoorde in verband met een rechtszaak. Wellicht is hij toen even bij zijn dochter langs geweest. En dat kon hij herhalen in juni 1502, toen hij een ruzie tus sen Haarlem en Amsterdam moest zien te beslechten. Een jaar later was hij opnieuw in Holland, nu om de ingezetenen van Drech- terland te verzoenen met die van Noorderland (rond Hoorn). In dat jaar bemoeide hij zich ook nog met de Hondsbossche zeewering. Toen hij echter in augustus 1507 weer in Leiden was, ditmaal om te horen van welke vormen van machtsmisbruik de bisschop van Utrecht werd beschuldigd, zal hij toen echter zijn dochter niet meer hebben aangetroffen: voortaan werd ieder jaar op 3 juli het jaar getijde gevierd van onze zuster Barbara, dochter van meester Philips van Wylant, Raadsheer van de Hoge Raad, gestorven in 't jaar 1506. Oud is Barbara dus niet geworden. En wanneer we haar prachtige kloostergelofte niet zouden hebben gehad, zou zij al heel gemakkelijk aan de aan dacht zijn ontsnapt. P.J.M. DE BAAR Tot de fraaiste kostbaarheden van het Gemeentearchief van Lei den behoren 54 kloostergeloften van het klooster Mariënpoel. Dit zijn fraai geschreven en meren deels van prachtige versieringen voorziene geloften die de nonnen deden wanneer zij in dat klooster aan de Rijnsburgerweg werden opgenomen. De tekst van de ge loften is min of meer uniform, maar van de versieringen zijn er wellicht geen twee identiek. Het belangrijkste is wel het kruis on der de tekst, mogelijk in het begin bedoeld als een soort vervanging van een handtekening, maar al snel uitgegroeid tot een waar kunststuk. en zijn werk werd overgenomen door broeder Adriaen Adriaensz. uit Stein. Barbara Wielant Een van de fraaiste geloften is die van Barbara, meester Philips Wielants dochter. Haar gelofte luidt, weergegeven in moderne spelling: Ik, zuster Barbara mees ter Philips Wielants dochter, be loof voor God en alle heiligen, in tegenwoordigheid van de prior en ILEIDSE KRONIEK OVER MENSEN EN GEDANE ZAKEN Van een simpel kruisje werd het met goud en vooral de kleu ren rood en blauw een lust voor het oog. Helaas zijn er maar een paar van die geloften gedateerd, maar de meeste schijnen zo rond 1500 gemaakt te zijn. Het is niet bekend wie deze kunstwerkjes op het perkament heeft gezet. Er wordt van het klooster Mariën poel verteld dat er kopieën van boeken werden geschreven die bovendien werden verlucht met fraaie afbeeldingen, zodat er mo gelijk sprake is van werk uit de ei gen werkplaats. Rond 1500 zal de boekproduktie echter wel al sterk te lijden hebben gehad van de op komende boekdrukkunst. Later in de zestiende eeuw schijnt het calligraferen in het klooster ge heel ter ziele te zijn gegaan, want toen er in 1558 behoefte was aan een nieuw cartularium, een regis ter waarin alle eigendomsbewij zen en dergelijke werden overge schreven, werd dit gemaakt door .heer Claes Cornelisz., pater in het (aan Mariënpoel gelieerde) kloos ter te Stein bij Gouda. Hij stierf echter voor hij het had voltooid onze rector, standvastigheid in dit klooster, eeuwige reinheid vah mijn lichaam, geen eigendom te zullen bezitten, en gehoor zaamheid aan onze priorin en haar opvolgsters (of vervangsters, zoals de subpriorin), volgens de regel van St. Augustinus en de be palingen van ons kapittel-gene raal. Onder de gelofte is een groot kruis in rood en blauw aange bracht, nog verfraaid met een soort stralende sterren in goud. Deze gelofte werd vervaardigd als een meisje non werd, daarvoor was zij al een jaar lang novice ge weest. Gedurende een jaar kreeg zjj dus gelegenheid te overpein zen of zij het leven als klooster zuster wel aan zou kunnen. Zeker in het geval van Mariënpoel was dat wel aan te bevelen: het was een zeer streng klooster, besloten, wat wil zeggen dat de nonnen nooit buiten de hoge kloostermu ren kwamen. De ouders van een non mochten twee keer per jaar hun dochter achter een getralied raam zien (voor zover er al meer dan een schim was te zien) en Het klooster Mariënpoel naar spreken. Wel was er een spreek kamer voor onaangekondigd be zoek, maar daar werd het getra lied raam zelfs nog afgedekt door een blauw of zwart kleed. Het ge sprek mocht niet langer dan een uur duren en een aanwezige non controleerde of er niet werd ge sproken over al te wereldse za- en oude afbeelding, waarvan in ken. En toch waren er nog heel wat dochters van goeden huize die de rituelen van noviciaat en opname in de gemeenschap on dergingen. Onder hen dus de dochter van meester Philips Wiel ant. Raadsheer Onder de bekendste juristen van '19 een gravure werd gemaakt. de vijftiende en zestiende eeuw wordt altijd gerekend mr. Philips Wielant. Hij is net zo'n beroemd heid als in hun tijd Hugo de Groot en Simon van Leeuwen, of in on ze eeuw de Leidse hoogleraren B.M. Telders en E.M. Meijers. Hij was in 1441 of 1442 in Gent gebo ren als zoon van de secretaris van hertog Philips van Bourgondië (Philips de Goede), die later grif fier en raadsheer werd bij de Raad van Vlaanderen. Zoon Phi lips studeerde rechten in Leuven en was voorbestemd zijn vader in diens functies op te volgen: al vóór 1473 was hij raadsheer in de Raad van Vlaanderen, kwam in het Parlement van Mechelen en in 1478 als burgemeester in het Vrije van Brugge. In die plaatsen Gent, Mechelen en Brugge bracht hij zijn actieve loopbaan door, be staande in tal van (ere)functies en zelfs wel ambassades naar de ko ning van Frankrijk. Kortom, tot zijn dood in 1520 een van de be langrijkste mensen in de Neder landen. Wielant was getrouwd met Jean ne van Halewijn, een dochter van Jan van Halewijn, eveneens een van de topjuristen van die tijd. Hun vijfde kind was Barbara. Wat zocht nu een dochter van een zo belangrijk man, die wel licht tal van vrijers van stand had kunnen krijgen, in een besloten klooster in een vanuit Vlaams oogpunt wat achterlijk provincie stadje als Leiden? Precies zullen we het wel nooit weten, maar in Mariënpoel zaten Beatrix en Ag nes, dochters van Jan van Hale wijn en dus hoogstwaarschijnlijk zusters van de vrouw van Philips Wielant en daarmee tantes van Barbara. Een Wouter van Hale- wyn, mogelijk een broer, deed schenkingen aan Mariënpoel en ook een joncfrou Van Haelwijn schonk in 1498 een rood zijden kazuifel en een rok voor een (mis- )dienaar. Onder de giften wordt ook vermeld Barber Wilants, onze zuster, die een pond (een munt van vrij grote waarde) meebracht, dus mogelijk toen zij intrad, dat werd besteed om het hoogaltaar te verfraaien. Er werden in die tijd, zo rond 1500, meer giften daarvoor gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8