TAD LEIDEN 'Docenten moeten niet meteen op hun strepen staan' LEIDSCH m DAGBLAD 5Mensen krijgen niet een verse hersenpan WmÊÊÈÈÈÊÊÊÊ WÊÊÈmÊÊÈÊÊÊ$8& Twee gewonden en zes arrestaties na steekpartij Jacques Urlusplantsoen MAANDAG 25 JUNI 1990 LEIDEN - Hoe kun je onthou den welke boodschappen je moet halen? En hoe weetje zeker datje het licht en het gas uit hebt ge daan, zodat je met een gerust hart het huis kunt verlaten? Dat zijn voorbeelden van vaardigheden die worden aangeleerd tijdens de cursus geheugentraining voor 55- plussers, die in september begint op verschillende plaatsen in Lei den. Het is voor het eerst dat de cur sus in Leiden wordt gegeven. In andere steden blijkt de training een groot succes, vertelt Hilde Jansen. Zij is als coördinatrice verbonden aan het Leidse Volks huis en ze is lid van de werkgroep die bezig is met de opzet van de cursus. In de werkgroep zijn tal van Leidse instanties vertegen woordigd. Ook in de sleutelstad is de cursus een schot in de roos, vindt Jansen: "Vorig jaar hebben we een kleine aankondiging ge plaatst in ons programmaboekje. De telefoon stond meteen rood gloeiend". Cursus geheugentraining voor 55-plussers Vooral de groep ouderen die nog'niet zo lang geleden uit het ar beidsproces is gestapt, blijkt inte resse te hebben voor de cursus. "Als je nog maatschappelijk ac tief bent, dan móet je wel allerlei zaken onthouden. Als je thuis zit dan is dat eigenlijk niet meer zo noodzakelijk. En dus train je je zelf niet meer", verklaart Jansen. W. van der Zwaan, die r de gezamenlijke ouderenbonden lid is van de werkgroep, vertelt dat hij in zijn omgeving vaak mensen tegenkomt die "als de dood zijn dat ze dingen gaan ver geten. Want dan horen ze er niet meer bij, denken ze", moeten accepteren dat ze niet meer alles kunnen onthouden. Ze moeten beseffen dat dat juist heel normaal is", vult Bert van Sprun- del van de Stichting Ouderen werk aan. "Een heel belangrijk aspect van de cursus is dat de deelnemers meer zelfvertrouwen krijgen". Jansen benadrukt dat i geen al te hoge verwachtingen van de cursus moeten hebben. "Door middel van geheugentrai ning word je minder vergeetach tig. Het gaat om het aanleren van techniekjes, trucjes. Maar het is niet zo dat de deelnemers ineens een verse herenspan krijgen. Het is geen wondermiddel, maar het heeft wel effect". Dat is volgens haar gebleken in Nijmegen, waar de cursus is ontwikkeld. De uni versiteit in die stad heeft een klein onderzoekje gedaan naar de vorderingen van mensen die hun geheugen trainden. Volgens Jan sen bestaan er plannen om in lei den een breder onderzoek te doen naar de effecten van de cursus. Daarover wordt overleg gepleegd tussen de Leidse universiteit en de Regionale Instelling voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg (Riagg). Wat in elk geval duidelijk is, is dat de training niet helpt als men sen al aan beginnende dementie lijden. Juist daarom wordt vooraf een introductiebijeenkomst ge houden voor alle deelnemers. Een arts, een maatschappelijk werker en een psycholoog zijn dan aanwezig om uit te leggen voor wie de geheugentraining is bedoeld. "Als je echt ziek bent, dan hebben die lessen geen nut", weet Jansen. De cursus bestaat uit tien les sen en een slotbijeenkomst. De kosten bedragen 25 gulden en voor het lesboek moet tien gulden worden betaald. De docenten be schikken over een onderwijsbe voegdheid en hebben bovendien een speciale opleiding gevolgd om deze cursus te kunnen geven. In Leiden wordt gewerkt volgens de opzet die aan de Nijmeegse universiteit is ontwikkeld. In elke groep is plaats voor twaalf deelne- De werkgroep wil in januari op nieuw beginnen met vijf groepen. Of dat doorgaat is afhankelijk van de reactie van de gemeente Lei den op de subsidie-aanvraag. Jan sen: "Nu betalen we de cursus uit het budget dat totaal beschikbaar is voor oudereneducatie. We heb ben daardoor iets anders moeten laten vallen. Maar volgend jaar willen we deze cursus toevoegen aan het totale pakket activitei ten". Wie belangstelling heeft voor de cursus Geheugentraining kan contact opnemen met de Stich ting Ouderenwerk aan de Hoog landse Kerkgracht, telefoon 071- 123744. Vertrekkende mavo-directeur Jansen heeft advies voor collega's LEIDEN - Eigenlijk zou hij vorig jaar al zijn weggegaan, maar door een procedurefoutje ging het afscheid niet door. Na dit schooljaar is het dan echt zo ver: G. J. Jansen, directeur van de Prins Wil lem Alexander Mavo voor christelijk onderwijs neemt afscheid. Jansen heeft er 37 jaar opzitten in het onderwijs. De laatste 14,5 jaar daarvan was hij directeur van de mavo aan de Diepenbrocklaan. Hij omschrijft deze school als 'een heer lijk kleine gemeenschap'. Indien alles volgens plan was ge lopen, had Jansen de school vorig jaar al verlaten. Hij stond op de no minatie gebruik te maken van de zo genaamde dop-regeling, een soort vut in het onderwijs. De datum voor zijn afscheidsreceptie was zelfs al vastgesteld, maar op het laatste mo ment kwam een kink in de kabel. Door een conflict met het ministerie over het salaris van de adjunct-di recteur moest Jansen nog een jaar aanblijven. Bekeuringen bij alcoholcontrole in de regio LEIDEN - Vijftien automobilisten hebben het afgelopen weekeinde een proces verbaal gekregen omdat ze onder invloed achter het stuur za ten. Achttien anderen kregen een rijverbod. De politie controleerde vrijdag en zaterdag in de Leidse regio. Het ging in beide gevallen om controles tussen 23.00 en 5.00 uur. LEIDEN/ALPHEN - Tal van gingen uit de regio namen deel aai vlucht vanuit Chateauroux. De uitslagen zijn als volgt. Alphense Vriendenclub: G. Verkerk en zoon 1 en 3; F. Pfersich 2; Anders/Straathof 4; F. Bru- né 5. 't Centrum Alphen: N. van Wilgen 1combina- tie Van Tol 2; gebr. Heinen 3 en 5; P. Bruné zn 5. Alphens Samenspel: G. Verkerk en zoon 1 3; F. Pfersich 2; N. van Wilgen 4; Anders- /Straathof 5. Leidse Vriendenclub: combinatie S. C. Vin- kenstejjn 1; Th. Dongelmans 2; W. Wit jr. 3; C.P. Gijsman 4; W. v.d. Kooij 5. De Rijnklievers Leiderdorp: G.H. v.d. Poel 1H. Sladek 2; G.A. Brandt 3; J. Zevenhoven 4; J. Kok 5. De Zwaluw: P. van Wissen en zn. 1N. Meeu wenoord 2 en 3; F. van Heusden 4; S. de Groot 5. De Zwaluw (vanuit Peronne): P. Verhoork 1P. van Wissen en zn. 2; N. Meeuwenoord 3; L. en Th. Verhoork 4; W. van Ommen 5. De Blauwkras: combinatie v.d. Blom 1combi natie Nieuwendijk 2 en 3; combinatie Houwe- lingen 4 en 5. Postduivenvereniging Leiderdorp: R. v.d. Nieuwendijk 14 en 5; J. van Laar en zn. 2; D. LPC: jg!taffeleu 1J. v.ö. Hoogt 2; W.L. On- stenk 3 en 4; A. Compier 5. Het Oosten: combinatie Van Putten van Wee- ren 1 en 3; F. van As 2 en 5; J. Verbaan 4. De Reisduif: W. Kop 1P. Kooijman 2 en 4; J. Smit 3; F. Penseel 5. SP wil verbetering oversteken bij Telderskade LEIDEN - De Socialistische Partij (SP) heeft in Zuid-West handteke ningen opgehaald om te bewerk stelligen dat er iets wordt gédaan aan de verkeerssituatie bij de over steekplaatsen Cornelis Schuytlaan- /Telderskade. Volgens de SP is de verkeersituatie ter plaatse gevaar lijk en moet die verbeterd worden, bijvoorbeeld door de verkeerslich ten beter af te stellen. Ook de over steekplaatsen bij de Vijf Meilaan en bij de Noachstraat moet volgens de SP verbeterd worden. De handteke ningen die de SP heeft opgehaald zullen op donderdag 28 juni, in de commissie verkeer, worden aange boden aan wethouder Walenkamp. De SP zal de wethouder vragen mo gelijke verbeteringen te onderzoe ken. 'Een hard gelag', noemt hij deze verplichte terugkomst. De direc teur moest een dikke streep zetten door allerlei plannen die hij had ge maakt om zijn vrije tijd in te vullen. Achteraf is het hem nog meegeval len. "Na twee weken was ik weer ge wend en het is een aardig jaar ge worden". Jansen benadrukt dat de aanvan kelijke tegenzin geenszins werd veroorzaakt door een afkeer van het werk. "Ik heb het altijd met zeer veel plezier gedaan en zie er ook te genop dat ik eruit moet stappen". Beatrixschool De mavo-directeur begon op zijn twintigste als onderwijzer aan Groen van Prinsterschool in Kat wijk. Vervolgens ging hij naar de toenmalige Beatrixschool in Lei den. Daarna volgde de overstap naar de Prins Willem Alexander school, indertijd nog een mulo. Hij gaf daar Duits en Frans, waarna hij vertrok naar het oosten van het land. In 1977 kwam hij terug bij de mavo aan de Diepenbrocklaan waar hij directeur werd. "Ik had het les geven een beetje gezien, wilde eens wat anders. Toen hier een vacature kwam, heb ik die kans met beide handen aangegrepen". Jansen heeft nooit spijt gehad van die overstap, vooral omdat de school vrij compact is. "Ik ken bijna iedere leerling bij naam. De drem pel is laag, waardoor het contact met de leerlingen is gebleven". De vertrekkende directeur verwacht dat de overstap van het lesgeven het leiding geven hem op een grote scholengemeenschap moeilij ker was gevallen. "Daar ben je veel meer manager, die het reilen en zei len van een afstand bekijkt. Hier zit je tussen de i Het feit dat op de Prins Willem Alexander onderwijs wordt gege ven op een christelijke grondslag, draagt bij aan dat goede contact, meent Jansen. "We proberen leer lingen iets meer mee te geven dan alleen de lesstof'. Die manier waarop dit gebeurt is flink veranderd sinds Jansen 37 jaar geleden de eerste keer voor de klas stond. "De leerlingen zijn mondi ger, kritischer en komen op voor hun rechten". De directeur zegt hiermee geen moeite te hebben. Hij meent dat veel kan worden be reikt door rustig met de leerlingen te praten. "Je moet niet meteen op je strepen gaan staan". Dit advies moeten sommige docenten volgens Jansen ook eens goed in hun oren knopen. "Misschien dat sommigen meer krediet krijgen bij leerlingen indien ze minder fel op een aanval reageren". Jansen heeft de laatste jaren vaak te maken gehad met bezuinigingen. Vooral de regeling dat het minsterie gezakte examenkandidaten het jaar erop slechts voor tien procent laat meetellen in de subsiedieverlening, acht hij een misser. "Juist die men sen hebben veel extra aandacht no dig, onbegrijpelijk dat daarvoor minder geld ter beschikking wordt gesteld". Zijn opvolger krijgt onder meer te maken met samenwerken tussen G. Jansen, vertrekkend directeur v moeilijke leerling moet niet meteen op verschillende kleinere scholen. Jan sen hoeft zich hierover geen zorgen meer te maken. "Voor mij zit het er op". Maar voordat hij vertrekt, moet hij nog even officieel afscheid ne men. Hiervoor staan twee dagen ge pland. Inmiddels worden tal van voorbereidingen getroffen, Jansen wordt hier angstvallig buiten ge houden. "Dit is de eerste keer in al die jaren dat iets op school speelt, ik niets weet". n de Prins Willem Alexander Mavo: "Wie wordt geconfronteerd met 'n strepen gaan staan". (foto Ellen Martens) LEIDEN - De Haarlemmerstraat ondergaat momen teel een opknapbeurt. Nadat twee jaar geleden de ver lichting in deze winkelstraat werd vernieuwdwordt nu de bestrating fasegewijs vernieuwd. De gewassen grindtegels gaan er uit omdat ze door het bedienend verkeer te gemakkelijk kapot worden gereden. Ze wor den vervangen door een andere sierbestrating be staande uit zwarte en witte betonsteen die in een be paald patroon worden gelegd. Twee jaar geleden werd al een gedeelte van de Haar lemmerstraat, tussen de Haven en de Pelikaanstraat, voorzien van een dergelijke sierbestrating. Dat is de winkeliersfvereniging) goed bevallen. Verleden jaar werd het gedeelte tussen de Pelikaanstraat en de Hema aangepakt. Momenteel wordt één zijde van het gedeel te Haarlemmerstraat tussen de Hartebrugkerk en de Blauwpoortsbrug aangepakt. Na de bouwvakvakan tie wordt de andere zijde van de straat onder handen genomen. Zodra de verbouwing van de Hema gereed is, wordt ook de bestrating van dit gedeelte Haarlemmerstraat vernieuwd. Het werk wordt steeds zo uitgevoerd dat het winkelend publiek er zo weinig mogelijk hinder van ondervindt. Ook zorgt de gemeente er voor dat de winkelstraat er in geen geval op de donderdagse koop avond of op zaterdag opgebroken bij ligt. (foto wim LEIDEN - Twee gewonden en zes arrestaties waren het resultaat van ie aan het Leidse Jacques Urlusplantsoen. De ruzie begon vrijdagavond toen boze buurtbewo ners een 26-jarige Leidenaar wezen op zijn gevaarlijke rijgedrag. Hij zou te hard hebben gereden terwijl er kinderen aan het spelen waren. Er ontstond een woordenwisse ling. De 26-jarige pakte een wapen stok en begon daarmee om zich heen te slaan. De 58-jarige vader van de automobilist zag zijn zoon en be sloot hem te hulp te snellen. Hij ge bruikte daarbij een stiletto waar mee hij twee mensen neerstak. Een 16-jarige Leidenaar werd tweemaal in de rug gestoken, een 21-jarige werd geraakt in de arm. Een 19-jari- ge zag nog maar net kans om het mes te ontwijken. De inmiddels gewaarschuwde politie arresteerde vader en zoon op beschuldiging van mishandeling en Noordwij ker op heterdaad betrapt bij inbraak LEIDEN - Een 36-jarige Noordwij- ker is zaterdagavond rond half twaalf aangehouden in een woning aan de Van Brandelerkade, waar hij op dat moment aan het inbreken was. Tijdens de inbraak lagen twee kinderen van 10 en 14 jaar te slapen. Zij werden niet wakker van de dief en ook niet van de politie die de man arresteerde. De politie kreeg rond half twaalf de melding binnen dat een man zich verdacht ophield rond de woning. Twee agenten waren snel ter plaatse en constateerden dat de keuken deur was opengebroken. Zij gingen de woning binnen nadat er verster king was gearriveerd. Op dat mo ment kwam de 36-jarige de trap af. Hij had nog niets gevonden. Boven bleken de twee kinderen te slapen. De oudste werd door de politie gewekt om te vertellen wat er gebeurd was. De buren hebben zich over de kinderen ontfermd tot de ouders thuis kwamen. zware mishandeling. De twee ge wonde Leidenaars werden naar het Elisabethziekenhuis overgebracht. Vader en zoon werden zaterdag avond weer vrijgelaten na verhoor. Zondagavond moest de politie opnieuw in actie komen. Vier Lei denaars van 19, 21. 23 en 43 jaar, on der wie de man die in zijn arm werd gestoken en de 21-jarige die net niet gewond was geraakt bij de vecht partij, probeerden de woning van hun belagers binnen te dringen, kennelijk om wraak te nemen. Ze hadden de ruit van de keukendeur vernield en waren net binnen toen de politie verscheen en hen kon aanhouden. Ze zijn ingesloten op verdenking van bedreiging en vernieling. Van morgen zaten de vier nog vast. Zakkenrollers in Donkersteeg LEIDEN - Zakkenrollers zijn zater dag actief geweest in en bij de Don kersteeg. Bij vier mensen werden de portemonnees uit de handtas of boodschappentas gehaald. De diefstallen hadden plaats tus sen een en vijf uur. De totale buit bedroeg een kleine 700 gulden. Een 24-jarige Leidse raakte het grootste bedrag kwijt: 375 gulden. In de por temonnees zaten behalve het geld ook een aantal bakpasjes. Jongen gewond na explosie van knalsein LEIDEN - Een 15-jarige jongen is zaterdagmiddag gewond geraakt bij een explosie nabij de voormalige spoorwegovergang De Vink. Sa men met een leeftijdgenoot had de jongen een knalsein van de spoor wegen laten ontploffen. Hij werd in zijn onderarm geraakt door een scherf en werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De politie kreeg om kwart over vijf diverse meldingen binnen over een boot die zou zijn ontploft bij de Vink. Zowel de politie als de brand weer rukte met groot materieel uit, maar troffen slechts de twee 15-jari- gen aan. Zij hadden bij de spoorbaan, die op dit moment wordt verdubbeld twee knalseinen gevonden. Deze seinen worden op de rails geplakt en ontploffen als er een trein over rijdt. Op die manier wordt de ma chinist gewaarschuwd dat er verder op de spoorbaan een obstakel is. De knalseinen zijn op elke trein aanwe zig, evenals op plekken waar wordt gewerkt. De twee jongens hadden een knalsein tot ontploffing gebracht door er een betonblok op te gooien. Dat gaf zo'n harde knal dat buurtbe woners dachten dat er een boot was ontploft. Een ingesteld onderzoek door brandweerlieden en politie-agenten leverde nog een derde knalsein op. De spoorwegpolitie stelt een onder zoek in naar het ongeval. De grote vraag is hoe het kon gebeuren dat de knalseinen gewoon rondslinger den. Vertrek Boelen is nu definitief LEIDEN - Directeur Frans Boelen van de Leidse Schouwburg heeft vanochtend zijn vertrek aangekon digd. Aan wethouder H. van Don gen van cultuur en aan Y. van Baar- le, hoofd van de directie cultuur, liet hij weten dat hij in dienst treedt als mediadirecteur bij een bedrijf in Hoevelaken, dat voornamelijk tele visiedrama produceert. Het is nog niet duidelijk Boelen precies weggaat. Er geldt een opzegtermijn van drie maan den, maar eerder liet een woord voerster van het produktiebedrijf al weten dat Boelen daar per 1 septem ber aan de slag zou gaan. "Daar moeten we nog over praten", aldus Van Baarle. De nieuwe directeur van het thea ter aan de Oude Vest moet vooral "artistiek-inhoudelijke kwalitei ten" hebben, aldus Van Baarle. "Zoals Frans Boelen ook had. Ik ge loof in het artistieke beleid dat hij de afgelopen vijfjaar heeft gevoerd. En ik vind ook dat dat moet worden gecontinueerd. Maar er lopen niet zoveel mensen rond die dat kun nen". In eerste instantie wordt ge zocht naar een geschikte vrouwelij ke kandidaat. Of eerst een tijdelijke oplossing wordt gezocht, kon Van Baarle van ochtend nog niet zeggen. "Daarover moet ik nog praten en denken met de wethouder. We willen daar ook de mening van Frans Boelen over weten". Van Baarle zegt blij te zijn dat de programmering voor het nieuwe seizoen zo goed als rond is: "Dus daar ben ik wel gerust over". Ze zegt het jammer te vinden dat Boelen vertrekt, juist vanwege zijn kwaliteiten op artistiek gebied. "Maar ook in persoonlijk opzicht vind ik het jammer dat hij weggaat, ondanks de problemen die de afge lopen maanden hebben gespeeld, ja. Er zijn nu maatregelen getroffen. Ik ben er nu van verzekerd dat het goed draait". Het afgelopen jaar werd gecon stateerd dat de financiële organisa tie bij de schouwburg een chaos was. Politie-onderzoek wees uit dat Boelen valse declaraties had inge diend. Hij heeft toegegeven dat hij de gemeente voor 2000 gulden heeft opgelicht. In september moet hij voorkomen bij de rechter. Wat hem ten laste wordt gelegd is nog niet bekend. Ook de op non-actief gesteld ad junct-directeur Hans Kagie moet zich tegenover de rechter verant woorden voor verduistering. Hij ontkent fraude te hebben gepleegd. Boelen was zelf niet voor com mentaar bereikbaar. Vrouw (81) blijkt te zijn beroofd LEIDEN - De 81-jarige vrouw die woensdagmorgen ernstig gewond werd aangetroffen op de Topaas laan, is beroofd. Haar zwarte hand tas is tweehonderd meter van de plek waar de vrouw lag aangetrof fen. De tas lag achter een boom bij een pad dat tussen de Saffierstraat en de Smaragdlaan ligt. Uit het onderzoek is gebleken dat er in de tas in ieder geval een bedrag van een paar honderd gulden had moeten zitten. Zij was net bij het postkantoor geweest om geld te ha len. In de tas zaten alleen haar agen da en kam. De vrouw ligt overigens nog steeds in het Diaconessenzieken- huis. Bij de beroving raakte haar arm uit de kom en liep zij een sche- delbasisfractuur op. De politie is op zoek naar getui gen van de beroving en naar men sen die iemand hebben gezien met de tas op het pad tussen de Saffier straat en Smaragdlaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7