Israel draait vredesplan jaar terug Hulp Iran komt op gang Conservatieven geen partij voor Gorbatsjov Dooi bij de poolcirkel: geen koude oorlog maar voetbal Crisissfeer rond eenheid in Canada 'Dictatoriale' Walesa bij intellectuelen uit de gratie Dialoog met Palestijnen geblokkeerd Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De nieuwe Israëlische regering zal de Verenig- de Staten officieel laten weten dat ze terug wil naar het door premier Shamir in mei 1989 voorgestelde vredesplan, zon der de aanvullingen waarover in het afgelopen jaar overeen stemming is bereikt. De koerswijziging zal worden toe- antwoord de nadruk leggen op het gelicht in het Israëlische antwoord deel van het Israëlische vredesplan KIRKENES (Rtr) - De dooi in de Oost-Westbetrekkingen is tot bo ven de poolcirkel doorgedron gen, nu Noorwegen en de Sov jetunie de eerste bescheiden bres sen slaan in hun gemeenschappe lijke grens. De enige confrontatie die de Noorse soldaten te wach ten staat is een partijtje voetbal met de Sovjet-grenswachten in augustus. De match in het Noorse Kirke- ïes, acht kilometer van de grens, wordt het eerste sociale contact tussen de manschappen. Voorals nog houden de grenswachten zich nog altijd aan de formele om gangsregels: aan weerszijden van het 50 meter brede niemandsland salueert men elkaar, zonder ooit :en woord te wisselen. Het is rustig aan het noordelij ke front. NAVO-oefeningen zijn verboden in de Noordnoorse pro vincie Finnmark, en veel grens verkeer is er sinds de Tweede We reldoorlog niet geweest - hooguit enkele rendierhoeders die het IJzeren Gordijn overstaken. Tegenslagen De burgerbevolking heeft goede herinneringen aan het Rode Le ger, dat het gebied in 1945 van de nazi's bevrijdde - en zich weer te rugtrok. De Finnmarkers hopen nu dat de opening naar het oosten hun geplaagde provincie uit het economische slop zal redden. Het gebied, waar het maanden achter een nacht is en de blizzard de tem peratuur onder de min 50 graden jaagt, heeft de laatste tijd te kam pen met tegenslagen in de indus trie en afnemende visvoorraden. reizen kregen dachten we dat er een vergissing in het spel was", aldus Jan Petterson van FFR. Toeristen op zijn boten mogen in Murmansk ongehinderd militaire objecten fotograferen, een voor recht dat Noorwegen zijn eigen burgers in het hoge noorden nog steeds onthoudt. Moermansk is een drukke, maar vervallen havenstad, "waar schijnlijk zoals het Wilde Westen er vroeger uitzag", aldus een Sov jetfunctionaris. Om dit te bewon deren moeten toeristen zich wel de enorme afstand naar het noor den laten welgevallen, evenals plaatselijke specialiteiten als zee hondevlees, zeemeeuweneieren en gedroogd rendierenhart. De centrum-rechtse regering in Oslo heeft een economisch nood plan gelanceerd met belasting- en andere voordelen. Maar men vreest een exodus naar het zuiden als de investeringen in de militai re sector, waaronder wegen, ge zondheidssector en vliegvelden, zouden afnemen. "Het toerisme is een van de weinige bedrijfstak ken in Finnmark met een groei potentieel", meent staatssecreta ris voor industrie Odd Richard Olsen. Behalve zalm vissen en skiën is er nu een extra attractie bijgeko men: een bezoek aan Moermansk, de grootste stad boven de poolcir kel en thuisbasis van de Noorde lijke vloot van de Sovjetunie. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij vliegt sinds juni elke week op Moermansk, terwijl het reisbureau FFR dagelijks een ver binding per catamaran met Moer mansk onderhoudt. "Toen we toestemming voor de brief van de Amerikaanse president George Bush, waarin de ze onder meer premier Shamir ge lukwenste met zijn nieuwe kabinet. Volgens regeringsfunctionaris sen in Jeruzalem zal Shamir in zijn Sharon stuurt Sovjet-joden niet naar bezet gebied wordt opgeroepen tot desregelingen met Arabische buur landen. Amerika zou daarbij de hel pende hand moeten bieden. In geen geval zal de huidige Israë lische regering instemmen met ge deporteerde Palestijnen en inwo ners van Oost-Jeruzalem als lid van een Palestijnse delegatie naar on derhandelingen. In zijn antwoord brief zal Shamir verder zijn instem ming betuigen met het besluit van de Amerikaanse regering de dia loog met de PLO op te schorten en de hoop uitspreken dat de stopzet ting van de contacten permanent TEL AVIV - Volgens Israëls minis- zal zijn. ter van volkshuisvesting, Ariel Sharon, zal de regering joodse im migranten uit de Sovjetunie niet aanmoedigen zich te vestigen op de bemiddelingspogingen Westelijke Jordaanoever en in de Amerikaanse minister van buiten- Gazastrook. Hij deed zijn uitspraak landse zaken James Baker op niets gisteravond, na een gezamenlijke zijn uitgelopen. De bescheiden bijeenkomst van de Israëlische mi- vooruitgang die het afgelopen jaar nisterraad en het bestuur van het is bereikt is nu, wat Israël betreft, Joods Agentschap, de organisator officieel ongedaan is gemaakt, van de immigratie. Baker baseerde zijn bemidde- Sharon is een fervent voorstander lingspogingen indertijd 'op conces- de vestiging van Israëlische r derzettingen in bezet gebied, maar de Israëlische regering heeft beslo ten het nederzettingenbeleid voor lopig naar de achtergrond te drin gen. Zo wil zij de immigratie PLO-voorzitter Jasser Arafat in december 1988. Deze er kende toen Israël en zwoer terreur af. Dat was een door premier Sha mir gelanceerd vredesplan dat on- voorzag in verkiezingen honderdduizenden joden uit de de bezette gebieden en beperkt Pa- Sovjetunie niet in gevaar brengen. lestijns zelfbestuur, en de bereid- Moskou heeft de afgelopen paar heid van Egypte om een stimuleren- maanden herhaaldelijk gedreigd de de rol te spelen, emigrantenstroom te zullen beper ken als Israël niet belooft de Russi- Baker achtte het noodzakelijk dat sche joden uitsluitend binnen de de verkiezingen in de bezette gebie- grenzen van voor 1967 te vestigen, den vooraf zouden worden gegaan Ook de regering in Washington heeft daarop aangedrongen. Buitenland kort door besprekingen tussen de Ame rikaanse, de Egyptische en de Israë lische ministers van buitenlandse zaken in Washington, gevolgd dooi een Israëlisch-Palestijnse dialoog in Cairo. Zowel Israël als de PLO gin- gen daarmee uiteindelijk akkoord maar een struikelblok bleef de j vraag wie er deel zouden mogen uit- I Ot Zinken gebracht maken van de Palestijnse delegatie De Israëlische marine heeft in gis- naar de Egyptische hoofdstad, ternacht voor de Zuidlibanese kust een speedboot tot zinken gebracht. Israël eiste een veto over de sa- Volgens een Israëlische leger- menstelling van de Palestijnse ver- woordvoerder was de boot op weg tegenwoordiging, omdat het niet naar het noorden van Israël, in een wil praten met afgevaardigden van poging het land ongezien binnen te de PLO. Het wilde ook Palestijnen komen. De twee opvarenden zijn uitsluiten die in Oost-Jeruzalem of vermoedelijk om het leven geko- buiten de bezette gebieden wonen, men. maar uiteindelijk leek het bereid in te stemmen met de aanwezigheid nicciflprit wpo- van maximaal twee gedeporteerde JJlSSiaem weg Palestijnen. De Israëlische brief aan De dissident Fang Lizhi heeft China president Bush betekent dat de verlaten na meer dan een jaar on- nieuwe regering alle concessies van dergedoken te zijn geweest m de het afgeiopen jaar ongedaan heeft gemaakt. Amerikaanse ambassade in Beijing. Het echtpaar verbleef sinds juni vo rig jaar, toen het Chinese leger op gewelddadige wijze een einde maakte aan de democratiseringsbe weging, in de Amerikaanse ambas sade. Het persbureau heeft niet be kendgemaakt naar welk lapd zij zijn vertrokken. Pinguïns dood Duizenden pinguïns zijn door soort genoten onder de voet gelopen op een afgelegen eiland in het zuiden van Australië. Milieudeskundigen zeiden gisteren dat paniek aan de tragedie ten grondslag ligt. Op het eiland Macquarie, een natuureser- vaat, zijn ongeveer 1000 volwassen en 6000 jonge koningspinguïns ver trapt aangetroffen. Rellen Oost-Berlijn Bij botsingen tussen politie en 'au tonomen' hebben zaterdag in Oost- Berlijn verscheidene mensen ver wondingen opgelopen. De agenten gebruikten traangas en knuppels om gemaskerde demonstranten uit-1 een te jagen die het hoofdkwartier van het extreem-rechtse 'Nationaal Alternatief bekogelden met stenen en benzinebommen. Wapenschandaal Iran In Italië zijn 40 personen in staat van beschuldiging gesteld in ver band met de illegale verkoop van wapens aan Iran. Onder hen bevin den zich regeringsfunctionarissen, een bankier, de directeur van de Franse wapenfabriek Luchair SA en negen Iraniers. Dat heeft het persbureau ANSA gemeld. De Na tionale Bank van Lavoro, de groot ste bank van Italië, zou de verkoop van wapens aan Iran ter waarde van bijna 250 miljoen gulden hebben ge financierd. Extremisten samen Twee groepen van rechts-extremis- tische blanken in Zuid-Afrika, de Boeren Weerstandsbeweging (BWB) en de Boeren Staatspartij (BSP), hebben gisteren aangekon digd dat zij nauw met elkaar zullen gaan samenwerken in hun strijd te gen de regering-De Klerk. Terreur en geweld lijken daarbij niet uitge sloten. ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN (vervolg van pagina 1) TEHERAN (GPD/ANP/AP) Teams van reddingswerkers stro men uit alle delen van de wereld toe in het zwaar getroffen Iran. Het eer ste dat arriveerde kwam uit uit Frankrijk en bestond uit 205 red dingswerkers. Daarna arriveerde een ploeg van 200 mensen uit de Sovjetunie. M'Hamed Essaafi van de VN zei dat er ten minste 32 vluchten met reddingsploegen uit negen landen zullen arriveren in Teheran. Daar toe behoren elf vliegtuigen uit West- Duitsland, die 145.000 kilo hulpgoe deren en een veldhospitaal met twee medische teams vervoeren, en negen vluchten uit Turkije. Ook Nederlandse hulpteams heb ben inmiddels het rampgebied be reikt. De samenwerkende organisa ties ondervinden van de Iraanse au toriteiten geen hinder bij het ver krijgen van visa. Aanvankelijk werd bericht dat buitenlandse hulp verleners slechts visa voor 24 uur zouden krijgen. De Iraanse autori teiten hebben wel laten weten voor al behoefte te hebben aan medische apparatuur. Het Rode Kruis, Artsen zondei Grenzen en UNICEF zijn te spreken over de wijze waarop de hulpverle ning op gang komt. Woordvoerders lieten dat gisteravond weten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tot nu toe drie vliegtuigen naar Teheran gestuurd. De goede ren hebben een totale waarde van 900.000 gulden. De organisatie zond bloedzakken, medicamenten, de kens, tenten, hospitaaltenten en kooksets. Met het eerste toestel reis de ook een logistiek medewerker mee. In het rampgebied bevonden zich vijf Rode-Kruismedewerkers, onder wie een Nederlander. Woordvoerder Ben Burgers van het Rode Kruis verwacht dat de ko mende dagen nog veel zendingen met chirurgisch materiaal zullen volgen. "Vooral aan verband, stalen spalken en bouten, voor het herstel len van botbreuken, bestaat grote behoefte", aldus Burgers. Het Rode Kruis formeert op dit moment een team met othopedisch personeel, dat zonodig kan worden uitgezon den. De Iraanse zusterorganisatie, de Halve Maan, coördineert de interna tionale hulp aan het door een aard beving getroffen gebied. Daarvoor beschikt zij over reddingsteams, rij dend materieel, twee helikopters en een aantal zogeheten 'rampenmaga zijnen'. Dat zijn standaard-sets met tenten, dekens en ander materieel. Artsen zonder Grenzen heeft in to taal 45 ton hulpgoederen naar Iran gestuurd, onder meer tenten, me disch materiaal en watertanks. Teams van Artsen zonder Grenzen, bestaande uit in totaal twintig per sonen, zijn vanaf vrijdag in het rampgebied. Woorvoerster Janine Osmers van verwacht niet dat Iran meer medisch personeel nodig zal hebben. In het zwaarst getroffen gebied, de driehoek Zanjan, Rasht en Man- jil, worden geïmproviseerde kli- niekjes ingericht in tenten, waar medewerkers van Artsen zonder Grenzen gewonden verzorgen. Een chirurgisch team assisteert in de stad Zanjan, logistiek medewerkers bevoorraden ziekenhuizen in drie steden met materieel en brengen de situatie van daklozen in kaart. Ook is een begin gemaakt met water- en sanitatiewerkzaamheden. In diepe rouw werpt een jonge Ira niër zich in het stof op de plaats waar zijn vader ligt, bedolven door brokstukken. In het weekeinde zijn hier en daar nog overlevenden uit de puinhopen bevrijd, maar er is "behoudens een wonder" nauwe lijks nog hoop voor nieuwe reddin gen. Buitenlandse hulpverleners met speurhonden stuiten alleen nog op lijken. De aardbeving heeft vier miljoen mensen getroffen in de bergachtige provincies Gilan en Zanjan, waar veel landbouw bedreven wordt. Honderden dorpen zijn nagenoeg met de grond gelijk gemaakt. "De ramp was zo overweldigend dat in sommige dorpen niet één persoon meer in leven was om de doden te be graven", zei een overlevende tegen het persbureau IRNA. Het hele ge bied stinkt als gevolg van de ontbin dende lijken, wat de reddingsopera ties extra bemoeilijkt". De doden werden direct in massagraven be graven om het uitbreken van epide mieën tegen te gaan. (toto epai Van c WASHINGTON - De Canadese re gering is ernstig bezorgd, dat van daag de koersen van de aandelen en de Canadese dollar in elkaar zullen storten, nu een akkoord dat de Ca nadese eenheid had moeten garan deren buiten werking is gesteld. De tien Canadese provincies had den tot vrijdagnacht 12 uur de tijd om het zogenaamde Meech Lake akkoord te tekenen. Dat akkoord zou de overwegend Franstalige pro vincie Quebec een aparte status hebben gegeven, maar betekende tegelijk dat Quebec zich verplichtte volledig deel van Canada te blijven uitmaken. Twee provincies, Newfoundland en Manitoba, haalden echter die tijdslimiet niet. In Newfoundland, waar weinig sympathie voor een aparte status voor Quebec bestaat, werd de stemming over het ak koord tot na vrijdag uitgesteld. En in Manitoba, dat wèl had willen te kenen, zorgde een enkele parlemen tariër, een Cree indiaan, door mid del van allerlei vergader-trucs er voor dat het parlement het akkoord niet op tijd kon ratificeren. De in diaan deed dat, omdat hij ook een aparte status voor Canada's oor spronkelijke bewoners eiste. Het Meech Lake akkoord was be doeld als een annex bij de Canadese Grondwet. Die wet is door alle pro vincies behalve Quebec getekend. Quebec heeft altijd gezegd alleen de Grondwet te willen onderschrijven als ook het Meech Lake akkoord door alle provincies geratificeerd zou zijn. Nu dat niet is gebeurd, acht Quebec zich niet gebonden aan de Canadese Grondwet. De premier van Quebec, Robert Bourassa, ging zaterdag niet zo ver de onafhankelijkheid voor Quebec op te eisen. Maar hij gaf een niet mis te verstaan schot voor de boeg toen hij waarschuwde dat Quebec over de economische kracht beschikt met succes op eigen benen te kun nen staan. "De keus is nu aan Que bec, en die keus zal in alle rust en met gevoel voor realisme worden gemaakt", zo zei Bourassa. Maar vele tienduizenden inwo ners van Quebec maakten gisteren, tijdens grote optochten ter gelegen heid van Quebec's nationale feest dag, duidelijk de keus voor onaf hankelijkheid al te hebben ge maakt. Opiniepeilingen hebben uit gewezen dat circa 60 procent van de inwoners van Quebec de totale on afhankelijkheid of in ieder geval een aanzienlijk souvereiner status binnen Canada wil. WARSCHAU (AFP/UPI/DPA/Rtr.) - Een groot aantal leden van het Burgercomité rond Solidariteit- voorzitter Lech Walesa heeft zich zondag uit dit comité teruggetrok ken. Zij verwijten de Nobelprijs winnaar dat hij zich als een dictator gedraagt en de door Solidariteit ge domineerde regering van Tadeusz Mazowiecki te kritisch bejegent. Drieënzestig intellectuelen eisten ontbinding van het in 1988 opge richte comité wegens ondemocra tisch gedrag van Walesa. Tot de on dertekenaars van de verklaring be horen vertegenwoordigers van poli tiek. cultuur en regering als fractie leider Bronislaw Geremek, hoofd redacteur Adam Michnik van 'Ga- zeta Wyborcza', de krant van Solida riteit, de ministers Jacek Kuron, Aleksander Paszynski en Henryk Samsonowicz en regisseur Andrzej Wajda. Het Burgercomité rond Walesa telt 250 leden. Hij stichtte het onder de communistische regering als een 'schaduwregering'. Toen Walesa het burgercomité stichtte, telde het on geveer 100 leden. De groep van 63 drong er in een chaotische vergade ring bij Walesa op aan, het burger- comité op te heffen omdat "het geen bestaansreden meer heeft". Ze ver weet Walesa autoritair gedrag. Fractieleider Geremek uitte kri tiek op Walesa omdat die president van Polen wil worden en de rege ring er van beschuldigt dat die een nieuw politiek monopolie schept. "Solidariteit dreigt helemaal niet met een monopolie. Het echte ge vaar is de opkomst van extremisme in het Poolse politieke leven", aldus Geremek. Keer op keer stond Walesa op om zijn streven naar het president schap te motiveren en zich te verde digen tegen beschuldigingen dat hij naar macht hongert en autoritair is. "Vandaag staan we op een kruising van wegen. We kunnen de zaak echt vooruit brengen, maar op hetzelfde moment kunnen we onze overwin ning om zeep helpen. Ik ben bang dat onze mooie revolutie nergens toe leidt, dat anderen opduiken en alles kapot maken. Daarom heb ik slag geleverd zelfs met mijn vrien den". Leger Sri Lanka herovert kuststad op Tamil Tijgers COLOMBO (AP) - Het Srilankaan- se regeringsleger is vanochtend de oostelijke kuststad Batticaloa bin nengetrokken, waar twee weken ge leden gevechten uitbraken die een einde maakten aan een 13 maanden oude wapenstilstand tussen de re gering en de Tamil Tijgers (guerril labeweging LTTE, Bevrijdingstij gers van Tamil Eelam). De Tamil Tijgers trokken zich be gin vorige week al uit de stad terug in de omliggende rimboe. Inwoners van Batticaloa deelden telefonisch mee dat er geen nieuwe gevechten zijn geweest sinds de Tamil Tijgers zich in de rimboe terugtrokken. Scholen, winkels en kantoren ble ven gesloten, terwijl vanochtend veel volk op straat was op zoek naar eten. De elektriciteit en het vervoer in Batticalao zijn uitgevallen sinds de vijandelijkheden op 11 juni be gonnen. De 200.000 leden tellende bevol king van de stad is voor 85 procent Tamil en voor de rest moslim. Veel inwoners zijn beducht voor vergel dingsacties van het leger, dat over wegend uit Singalezen bestaat. In het noordelijke district Jaffna lijken de rebellen te heersen. De op standelingen belegeren al twee we ken het vliegveld en het fort van Jaffna. Het regeringsleger is .van plan het garnizoen in het fort ontzet ten en heeft met behulp van vlieg tuigen en helikopters strooibiljet ten verspreid, waarin omwonenden van het fort worden gewaarschuwd te Polozkov leidt partij Rusland MOSKOU - De conservatief Ivan Polozkov gaat de nieuwe communistische partij in Rus land leiden. Hij versloeg bij de stemming Oleg Lobov, een aan hanger van Gorbatsjov, zij het met slechts 1396 tegen 1066 stemmen. Na zijn verkiezing riep Polozkov zich meteen uit tot supporter van Gorbatsjov en voorstander van diens aanblij ven als partijleider. Gedurende het congres had hij nog meege zongen in het conservatieve koor dat Gorbatsjov bekritiseer de. Gorbatsjov verweerde zich fel tegen de kritiek die over hem was uitgestort. "Wij spendeer den achttien procent van ons na tionaal inkomen aan defensie. Dat gebeurde nergens ter we reld, geen land, ook de Verenig de Staten niet, kan zich dat blij vend veroorloven", zo hield hij de militairen voor. De overstap- naar een markteconomie verde digde hij met een verwijzing naar de bijbel. "Zonder een markteconomie hebben we een wonder uit de bijbel nodig om de levensomstandigheden te verbeteren. Wie van u is Jezus Christus? Slechts hij was in staat twintigduizend joden te voeden met vijf broden". MOSKOU - Het was al meteen raak: het oprichtingscongres van de Russische communistische partij verkeerde vorige week dinsdag nog in de openingsfase van het procedu rele gehakketak toen congresvoor zitter Michaïl Gorbatsjov de eerste druppels van een conservatieve on weersbui kreeg te verwerken. "De microfoons een, twee en drie worden bevoordeeld", riep een bo ze conservatieve gedelegeerde die lange tijd had staan wachten by mi crofoon nummer vyf. "Zou de voor zitter af en toe ook naar deze kant van de zaal kunnen kijken". Ap plaus. Zaterdag waren de bordjes ver hangen. Gorbatsjov nam alle tijd om de congresgangers en de televi siekijkers duidelijk te maken, dat alleen hij, Michaïl Sergejevitsj Gor batsjov, in staat is om de partij èn het land uit de crisis te leiden. En er was geen conservatief om deze stel ling tegen te spreken. In eigen doel Dit congres onderstreepte nog eens, dat er voor het leiderschap van de partij geen dogmaticus van formaat voorhanden is. Nooit tevoren in de partijhistorie was de kritiek op de top zo heftig en hard. Jegor Li- gatsjov, de conservatieve spreek buis in het politbureau, suggereer de zelfs dat Gorbatsjov als partijlei der moest aftreden. Hij vond dat Gorbatsjov als president niet de tijd vrijmaken die het leiden van een zo belangrijke voorhoedepartij ver eist. Ligatsjov moest vervolgens toe zien hoe deze voorzet door zijn poli tieke geestverwanten onhoudbaar in de rechterbovenhoek van het ei gen doel werd geschoten. Ivan Po lozkov, de conservatieve aanvoer der van de nieuwe Russische partij, was nog maar net in functie of hij riep al dat Gorbatsjov onmisbaar was als president èn partijleider. Boris Gidaspov, de Leningradse partijchef die evenmin te boek staat als een baanbrekend hervormer, vond dat Ligatsjov het congres van de 'landelijke partij, dat volgende week maandag in Moskou begint, iqaar moet uitleggen hoe hij de landbouwportefeuille beheert. Een medewerker van Gidaspov raadde Ligatsjov aan, zijn emoties beter in de hand te houden en die vervol gens in eigen boezem te steken. Kortom, in de conservatieve gele deren beseft men maar al te goed, dat het zonder Gorbatsjov niet gaat. De ommezwaai van Polozkov, die tijdens het congres geen goed Polozkov: onmogelijke opgave woord over had voor de partijlei- ven, onder hen Ligatsjov, medever antwoordelijkheid gedragen voor perestrojka. Er is een niet te stuiten veranderingsproces in gang gezet dat de Sovjetunie in zijn voegen doet kraken. Nu het, op de geleide lijke weg die Gorbatsjov steeds heeft voorgestaan, eindelyk zover is dat de overstap naar een markteco nomie wordt gemaakt en het meer- partijensysteem zich aankondigt, proberen de conservatieven het tij te keren. Het is echter te laat, de weg terug is afgesloten. Nieuwe politieke par tyen zijn opgericht, het nationaal bewustzijn in alle republieken ont waakt, de partij wordt door hon derdduizenden leden in de steek ge laten. De aanhangers van het zuive re marxisme-leninisme hebben slechts leuzen bij de hand ter be strijding van de crisis. Hun 'alterna tief is dat van het behoud van ver worven privileges. Het oprichtings congres van de Russische partij werd gedomineerd door appa ratsjiks en nog kreeg een Gor- batsjov-aanhanger, Oleg Bolov, voor het partyleiderschap 1066 ge ding, is daarvan het veelzeggende delegeerden achter zich, slechts 330 bewys. minder dan Polozkov. Te laat Vijf jaar lang hebben conservatie- koe. Gorbatsjov mag nog niet weg als secretaris-generaal "omdat de macht van de president nog niet tot volle wasdom is gekomen en die van de partij nog niet is verdwe nen", aldus Polozkov, die zeker niet de overtuigde aanhanger van pe restrojka is die hy nu tegenover de pers pretendeert te zijn. Stoken Met de verkiezing van de populaire Boris Jeltsin tot president van Rus land, de belangrijkste republiek van de Unie, dreigde voor de con servatieven een onweerstaanbaar presidentieel machtsduo in respec tievelijk Rusland en Sovjetunie: Jeltsin-Gorbatsjov. Het conserva tieve apparaat heeft nu een verte genwoordiger in de top die kan sto ken in dq prille toenadering tussen Jeltsin en Gorbatsjov. Maar Polozkov moet tegelijker tijd bewyzen dat hij in staat is de Russische partij uit het slop te ha len. Dat is een vrijwel onmogelijke opgave. Gorbatsjov, die ondanks al le problemen de steun blijft houden van de gematigde meerderheid in de partij, zal niet echt lang wakker liggen van de PyiThus-overwinning die de conservatieven met de ver kiezing van Polozkov hebben ge boekt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5