Vraagtekens rond Europese unie Chili zal misdaden ex-dictator niet vergeten 'CRK helaas geen brug in RK Kerk' Kleinere landen vrezen herleving van gedachte-De Gaulle GENEZING Willemstad Ster Habgood lijkt te stijgen I REPORTAGEi MAANDAG 25 JUNI 19) GEESTELIJK LEVEN BRUSSEL/DUBLIN Na morgen is er geen weg te rug meer. Dan besluiten de EG-regeringsleiders op hun topconferentie in Du blin definitief om eind dit jaar (in Rome) te beginnen met de onderhandelingen die moeten leiden tot de omvorming van de Ge meenschap tot een econo mische en monetaire, en een politieke unie. Die onderhandelingen zullen gedu rende minstens een jaar geschei den, maar gelijktijdig plaats vinden. Als het magische jaar 1992 voorbij is, moet, tegelijk met de vrije bin nenmarkt zonder grenzen, de droom uit 1957 van de grondleggers van de EG zijn uitgekomen: Europa als een economische en politieke eenheid in de wereld. Dat proces begon in 1985 met de aanvaarding van de Europese Akte, die de doelstelling bevatte om de Europese grenzen in 1992 te laten wegvallen. Daarna traden Spanje en Portugal toe, werd begin 1988 de Europese financiële huishouding op orde gebracht en kwamen in 1989 de voorstellen voor een mone taire unie. Prijsbeleid Daar is sindsdien al veel over ge praat. De twaalf EG-landen moeten hun economisch en monetair beleid beter op elkaar afstemmen; er moet een stabiel Europees prijsbeleid ko men. en daartoe is het nodig een Eu ropese Centrale Bank op te richten en de nationale munteenheden te vervangen door één Europese munt. De voorstellen van het Comité Delors, de presidenten van de cen trale banken van de EG-landen on der leiding van de Franse voorzitter van de Europese Commissie, zijn het laatste jaar uitvoerig besproken. De hoofdlijnen zijn nu wel bekend, maar er blijft nog het nodige te on derhandelen, met name over de rol en de bevoegdheden van die centra le Europese Bank. De Europese Politieke Unie (EPU) is echter veel minder voorbe reid. Pas sinds ruim een half jaar wordt in de EG serieus over dat the ma gesproken. Maar eigenlijk weet nog niemand precies wat die poli tieke unie moet gaan inhouden. Zelfs over wat die unie niet moet in houden, zijn de twaalf regeringen het nog niet eens. Eind april gaven de Franse presi dent Mitterrand en bondskanselier Kohl hun visie daarop: meer be voegdheden voor 'Brussel', een be tere democratische controle daarop door versterking van de invloed van (foto gpd) Martens het Europees Parlement en één Eu ropees beleid op het gebied van de buitenlandse politiek en het veilig- heidsbeleid. Desillusie Dat klonk allemaal veelbelovend en op de extra EG-topconferentie van 28 april spraken diverse regerings leiders (met uitzondering van na tuurlijk mevrouw Thatcher) zich uit voor zo'n politieke unie. Net als bij de economische unie moest een speciale 'intergouvernementele conferentie' de EPU voorbereiden. Half mei zouden de ministers van buitenlandse zaken de hoofdlijnen voor die conferentie vaststellen. Maar dat weekendje in een kasteel aan de Ierse zuidkust leidde tot een grote desillusie. De lidstaten bleken het plotseling helemaal niet eens over de uitgangspunten voor die Europese politieke unie. De grote landen, inclusief Frank rijk en Duitsland, voelden er niets meer voor om hun soevereniteit op buitenlands en veiligheidsgebied uit handen te geven. En versterking van het Europarlement mocht de zelfstandige beslissingsmacht van de regeringen niet aantasten. De weg naar de EPU is nog lang. Terwijl het rapport van het Comi té Delors algemeen als basis voor de onderhandelingen over de monetai re eenwording werd aanvaard, kwam het tijdelijke Ierse EG-voor- zitterschap deze maand over de po litieke unie niet verder dan een stuk, waarin meer vragen werden opgeroepen dan antwoorden gege- Vragen als: moeten er wel be voegdheden van de lidstaten aan de EG worden overgedragen; hoe moet de samenhang van de EG-in- Kohl (foto AP) stellingen worden verbeterd; moet de EG ook bevoegdheden krijgen op justitieel en politieel gebied en hoe omschrijven we welke be voegdheden zeker niet onder de po litieke unie mogen vallen? Te ver Alleen de Belgische regering heeft tot nog toe concrete voorstellen op tafel gelegd. Premier Wilfried Mar tens en minister Mark Eyskens (bui tenlandse zaken) willen de EG om vormen tot een soort Verenigde Sta ten van Europa, compleet met een EG-defensiebeleid. Maar dat gaat de meeste andere landen (nog) te Mevrouw Thatcher kreeg gelijk met haar waarschuwing van eind april, dat de EG niet aan iets moet beginnen terwijl zij niet weet wat zij wil, en vooral ook niet wat zij niet wil. De maanden tot het begin van de regeringsconferentie op 13 de cember zullen dan ook nodig zijn om daarover duidelijkheid te krij gen. De Britten zullen volgende week tegenstribbelen, maar uiteindelijk gewoon meedoen met de bespre kingen. Met als doel hun eigen idee ën door te drukken, dat wel. Maar het is al winst dat Londen niet meer dwarsligt. Het was toch vechten te gen de bierkaai geworden, want de rest gaat door, met of zonder de Britten. De meeste landen (op de Britten na) hebben er weinig moeite mee om hun economische en monetaire belangen zoveel mogelijk te inte greren en een stuk van hun zelfstan digheid naar Brussel over te heve len. Maar het ligt een stuk moeilij ker als het gaat om hun soevereini teit op buitenlands politiek gebied. Het gaat daarbij om de vraag of men bereid is de EG te beschouwen als een 'supranationale' organisatie, die beslissingen namens alle leden kan nemen, of slechts als een 'inter gouvernementele' club, waarin toe vallig twaalf landen bijeen zijn om zoveel mogelijk samen maar toch zelfstandig te doen. De Gaulle Nederland is voorstander van het eerste. Den Haag heeft er weinig moeite mee dat straks veel beslis singen niet op het Binnenhof maar in Brussel zullen vallen. Het Europa van de zelfstandige staten, zoals Charles de Gaulle dat propageerde, is voor ons kleine land nooit aan trekkelijk geweest. De Fransen lijken echter de idee ën van De Gaulle weer van stal te hebben gehaald. Bijvoorbeeld via het pleidooi van Mitterrand om de Europese Raad van regeringslei ders (de EG-top) het belangrijkste orgaan van de Gemeenschap te ma ken. waaraan de andere onderge schikt moeten zijn. Nederland, Belgie en de andere kleinere landen, gruwen bij die ge dachte. In zo'n situatie zullen die kleine landen immers veel minder in te brengen hebben dan de grote. Er dreigt de herleving van de oude angst voor een Europees 'directo raat' van de groten, die voor heel Europa de dienst uitmaken. Geen wonder dat juist Nederland en België met voorstellen komen om die macht van de groten in te dammen. Zo vinden zij terecht dat de rol van de groep van zeven groot ste industrielanden, de 'G-7', dient te veranderen. Nu zitten daarin naast de VS, Canada en Japan, ook Frankrijk, Duitsland, Italië en En geland. Als er straks een Europese econo mische en monetaire unie is, dienen die vier vervangen te worden door de Europese Commissie: Europa moet immers met één stem spre ken. In diezelfde lijn heeft minister Hans van den Broek ook het Franse en Britse lidmaatschap van de VN- veiligheidsraad ter discussie ge steld. De Europese Commissie zou veel meer als een quasi Europese rege ring namens de lidstaten moeten optreden. Niet alleen op econo misch, maar ook op buitenlands po litiek gebied. Vooral de grote lan den lijken er echter weinig voor te voelen hun soevereiniteit zo mak kelijk uit handen te geven. Parlement Naarmate meer bevoegdheden naar Brussel verdwijnen en de nationale parlementen minder directe greep op het Europese gebeuren hebben, zal ook de democratische controle op die centrale Europese macht ver beterd moeten worden. Daarvoor moeten de bevoegdheden van het Europees Parlement worden ver sterkt. Volgens de 'maximalisten' moet het Europarlement medewetgever worden; moet de samenwerking met de nationale parlementen wor den verbeterd en moet het parle ment in elk geval de voorzitter van de Europese Commissie kunnen kiezen. De 'minimalisten' willen de invloed van het parlement houden zoals die is: minimaal. De intergouvernementele confe rentie moet met de nodige voorstel len komen. Helmut Kohl heeft er al voor gewaarschuwd dat de Europe se politici in 1994 bij de verkiezin gen voor het Europese Parlement de kiezers niet onder ogen kunnen komen, als de EG behalve behalve een economische en politieke unie niet ook een democratische unie is geworden. Pinochet en Aylwin leven glimlachend op voet van oorlog MEXICO-STAD - Afgelopen week zaten ze weer glimlachend en deftig naast elkaar aan tafel. Ter ge legenheid van zijn eerste honderd dagen aan de macht had het Chi leense staatshoofd Patricio Aylwin de vroegere dictator Augusto Pino chet en 45 van zijn hoogste gene raals uitgenodigd om in het presi dentiele Moneda-paleis te komen dineren. Er moest, voor de zoveelste keer in de afgelopen drie maanden, weer het nodige worden bijgepraat. De ontdekking, eerder deze maand, van 20 stoffelijke overschot ten onder het witte zand van het na bij de grens met Peru gelegen kust- plaatsje Pisagua, heeft de gemoede ren in Chili opnieuw verhit. Het ging, zo bleek na een moeizaam ver lopende identificatie, voornaame- lijk om als 'vermist' opgegeven poli tieke activisten. Na de staatsgreep van 1973 waren ze dus door het le ger geexecuteerd. "Pinochet moet de verantwoordelijkheid voor deze misdaden op zich nemen", klonk het meteen in half Chili. Kronkels De vorig jaar oktober weggestemde dictator die nog steeds bevelheb ber van het leger is en zijn leger hebben zich sindsdien in duizenden kronkels gewrongen om het afgrij selijke gebeurde te rechtvaardigen. Zo beweerden de militairen vorige week, in een officieel communiqué, dat er in 1973, ten tijde van de staats greep tegen Salvador Allende, een 'staat van oorlog' heerste. En er werd opgeroepen om de 'publici- teitsoorlog' tegen de Chileense strijdkrachten te staken. Generaal Fernando Matthei, de commandant van de luchtmacht, gaf dit weekeinde toe dat er execu ties hadden plaatsgevonden. Matt hei onthulde dat er speciale krijsra- den hadden bestaan die de mensen veroordeelden. "Ja, er waren onge twijfeld honderden doden", aldus de generaal, "een paar honderden doden en veel wapens". Dicht bij het leger staande parle mentariërs van het rechtse blok gin gen nog verder. Zij verklaarden via radio en televisie dat de Chilenen 'gelukkig' moesten zijn dat er maar 'zo weinig slachtoffers' waren ge vallen. De situatie werd vergeleken met de een miljoen doden van de Spaanse burgeroorlog en de 75.000 mensen die inmiddels bij het con flict in El Salvador zijn omgeko- Toch heeft de dagelijks in de Chi leense pers terugkerende roep om justitie ook binnen bepaalde secto ren van het leger weerklank gevon den. Zo ontkende Rodolfo Stange, de commandant van de 'Carabine- ros' de paramilitaire politie dat er in 1973 sprake was geweest van een oorlog. En Hector Toro, een ex- generaal die nu aan het hoofd staat van de recherche, verklaarde voor de televisie dat Pinochet moet aftre den als bevelhebber van het leger, een post die de ex-dictator volgens zijn eigen Grondwet tot 1997 kan bekleden. Dat die mening uit de mond van Toro kwam, was wel heel opmerke- (foto ap) lijk. Toro was in 1972 namelijk een van de drijvende krachten onder de militairen om tegen het bewind van de progressief gezinde Allende in opstand te komen. Mensen als Toro vinden dat het macabere verleden moet worden opgehelderd. De smet kan niet op het hele leger blijven rusten, vindt hij. En die mening wordt gesteund door Evelyn Matthei, een dochter van de luchtmachtcommandant en een van de meest vooraanstaande parlementariërs van rechts. "We moeten weten wie de schendingen van de mensenrechten hebben ge plaagd; met naam en toenaam", ver klaarde ze vorige week. Pinochet en de zijnen zijn als de dood dat de beerput wordt open ge trokken. Volgens sommigen vielen er alleen al in de eerste vijf jaar van de dictatuur 30.000 doden. Maar Aylwin houdt vast aan zijn voorne men om het verleden op te helde ren. De door hem benoemde Com missie van Waarheid en Verzoening is een van zijn sterkste troeven bij de machtsstrijd met de vroegere dictator. De rel rond de lijken van Pisagua is slechts een voorbode van wat nog kan komen. Elke keer als ze elkaar ontmoe ten, laten Aylwin en Pinochet zich nog met brede glimlachen op de fo to zetten. Maar achter de schermen moet de president keer op keer drei gende toon gebruiken voordat de militaire voorman toegeeft. En zelfs dan komt hij vaak zijn woord niet na. Zo heeft het leger nog altijd niet een door Aylwin opgeëist gebouw ontruimd, waar Pinochet een soort van schaduwkabinet heeft geïnstal leerd. Uitgejouwd De spanningen en irritaties zijn dui delijk. Eind vorige maand, toen de generaal op uitnodiging van Aylwin bij het Moneda-paleis arriveerde, mocht zijn zwaar bepantserde Mer cedes niet het ondergrondse par keerterrein binnen. Pinochet moest over straat te voet verder en werd onmiddëlijk spontaan uitgejouwd door de passerende menigte. "Moordenaar, moordenaar", klonk het. Eenmaal binnen kreeg hij van een glimlachende Aylwin duizen den excuses aangeboden voor het 'betreurenswaardige incident'. Als lichtgelovig kun je mijn Antilliaanse vriendin toch echt niet afdoen. Is dit kwakzalverij? Het werkt voor wie er in gelooft, zo legt ze uit. Samen hebben we een bezoek gebracht aan de Colombiaanse gebedsgenezeres Fanny. De blonde ongeveer 50-jarige vrouw is een volgelinge van "de doktoor" Gregorio Hernandez, een charismatisch man die op de Antillen bijna heilig verklaard is. Hij heeft zelfs zijn eigen kerkje. Het is de Colombiaanse vrouwelijke kuradó verboden haar praktijken uit te oefenen op Curacao. Via een geheimzinnige introducties zijn we uiteindelijk dus bij haar terecht gekomen. De voorgebeden zijn juist begonnen. De bezoekers hanteren driftig de rozekrans en het Avé Maria is niet van de luchf Overal in de kamer branden kaarsen. De gebedsgenezeres Fanny raakt hierdoor in trance, ze sluit haar ogen. Eén voor één worden we nu binnen geroepen. Haar handen zweven juist enkele centimeters boven het lichaam van de patiënt. Zodra ze stoppen weetje dat er daaronder iets niet in orde is met je. En inderdaad, Fanny houdt de handen stil boven de pijnlijke buik van mijn vriendin. Maandenlang heeft ze al bu ikklachten en Fanny onderkent dit blijkbaar. "Una injeccion",fluistersde vrouwelijke gebedsgenezeres. Er komt een grote spuit aan te pas, maar tot onze stomme verbazing zien we geen injectienaald. Toch heeft mijn vriendin duidelijk gevoeld hoe de naald in haar huid verdwijnt. Nergens is achteraf de prik te zien. En Fanny kan nog meer. Ze opereert zonder wonden te maken. Door wild met haar handen over de buik te wrijven, kan ze de zieke Elly Wempe ingewanden verwijderen. Er zijn mensen die het zelf gezien hebben. In een wilde sessie wrijft ze dan over de buik. Zonder dat er gesneden is, komt er bloed tevoorschijn. Daarna wordt het zieke lichaamsdeel verwijderd. "Na de operatie" is er geen snee meer te zien, de huid is gaaf. Bij mijn vriendin wil Fanny het gelukkig eerst proberen met een natuurlijk geneesmiddeltje. Over twee weken moeten we terugkomen. Nu geeft mijn vriendin echter de voorkeur aan haar westerse vrouwenarts, zodat ik als nuchtere toeschouwer nog steeds twijfel. Helaas. Contact-voorzitter Groot Wassink: j UTRECHT (ANP) - Het Contact Rooms-Katholieken (CRK), begin 1986 opgericht om de groeiende tegenstellingen in de Ne derlandse RK Kerk te overbruggen, is een verzamelbekken van behoudende rooms-katholieken geworden. "Het CRK heeft zich niet volgens de verwachtingen ontwikkeld", zo constateerde de voorzitter en oprichter ervan, prof. ir. drs. J. Groot Wassink uit Hengelo, zater dag tijdens de drukbezochte, vijf de landelijke bijeenkomst te Utrecht. Weliswaar hebben niet enkele honderden maar duizenden gere ageerd op de oproep die hij in no vember 1985 liet uitgaan. Maar de bedoelde discussie op intellectu eel niveau over de doelstellingen van het CRK is niet op gang geko men. Gewone rooms-katholieken hebben wel het streven onder schreven maar de meeste intellec tuelen hielden zich afzijdig. Bovendien kreeg het CRK in de media het stempel van behou dend, conservatief en wars van verandering, waarmee de tweede ling in RK Nederland tussen pro gressief (de Acht Mei Beweging) en conservatief een feit was, zo zei Groot Wassink. De 'jammerlijke verdeeldheid' wordt volgens hem onder meer bepaald door de mate van waar dering voor uitspraken die niet op de bijbel maar louter op de tradi tie berusten. Verder willen pro gressieve rooms-katholieken dat de veranderingen in de kerk even snel geschieden als in de samen leving. De CRK-voorzitter wil in de toekomst contacten met andere Godsdienst mag weer in scholen in Oost-Europa BELGRADO (KNA/EPD) - In Hongarije wordt godsdienston derwijs weer toegelaten op de la gere school. Daarover is een over eenkomst gesloten door minister van onderwijs Verdalan Andras- falvy en de vertegenwoordiger voor alle Hongaarse kerken, de Evangelische bisschop Bela Har- mati, aldus de Hongaarse krant 'Nepszabadsag'. Voor het komende schooljaar mogen een' of twee uren in het rooster aan godsdienstles worden besteed, maar een rapportcijfer zullen de scholieren er niet voor krijgen. De scholen zullen voor geschikte leslokalen en het sala ris van de godsdienstleraren moe ten zorgen. De kerken zullen dan zelf weer voor de toetsing van de lesstof zorg dragen. Ook in de DDR stijgt de belang stelling voor godsdienstonder wijs gestaag. Dit meldt de Evan gelische Kerk van Berlijn-Bran- denburg. Tot nog toe was het voor kinderen van ouders uit bepaalde beroepsgroepen -zoals leraren- ta boe om godsdienstles te volgen. Die lessen werden door de plaat selijke kerkgemeenten verzorgd. Nu het verbod is opgeheven, neemt de belangstelling toe. Vol gens de predikant Hans-Otto Fu- rian bepleiten de kerken een rege ling voor het godsdienstonder wijs zoals die in de BRD bestaat. In de Joegoslavische deelrepu bliek Servië heeft de pedagogi sche raad besloten het thema reli gie in het leerplan van de gymna sia op te nemen. Volgens de Joe goslavische krant 'Politika' zal het vak wereldreligies in het ka der van de vakken geschiedenis-, sociologie-, literatuur- en kunst onderwijs onderwezen worden. Binnenkort mogen Joegoslavi sche soldaten ook weer aan reli gieuze bijeenkomsten en kerk diensten deelnemen. Tot voor kort werd het deelnemen aan reli gieuze activiteiten bestraft met schorsing of zelfs ontslag. bewegingen die niet gelijkge stemd zijn of die tot dusver de doelstellingen van het CRK niet goed hebben verstaan. In een toe lichting voor journalisten zei hij dat hij hierbij aan de Acht Mei Be weging dacht. Bij deze door de bisschoppen gemeden organisa tie zijn ruim honderd rk en ande re organisaties aangesloten. Als onderwerpen van gesprek met Acht Mei noemde Groot Was sink: Maria, de onfeilbaarheid van de paus en de aanwezigheid van Christus in de eucharistie. In een later stadium zou er ook over de positie van de vrouw in de RK Kerk kunnen worden gesproken. Of een toenadering tot de Acht Mei Beweging reëel is, valt te be twijfelen. Anderhalf jaar geleden werd een studiebijeenkomst van het CRK onder druk van de ach terban afgelast omdat een van de sprekers, de Franciscaan prof. dr. P.J.G. Leenhouwers, kort ervoor op een Acht Mei-manifestatie het woord had gevoerd. Instituut voor Evangelisatie heet nu Agapè DOORN (ANP) - Het Instituut voor Evangelisatie (bekend van de grote 'Er is Hoop'-actie) heet voortaan Agapè. Daarmee volgt het instituut, de Nederlandse tak van Campus Crusade for Christ, de Europese afdeling, die sinds vorig jaar Agape Europe heet. Het is reeds de derde maal in het 21-jarig bestaan van deze or ganisatie dat de naam verandert. Opgericht in 1969 als de Neder landse tak van Campus Crusade for Christ werd in de jaren zeven tig de naam veranderd in Insti tuut voor Evangelisatie. In Nederland zijn er 33 mede werkers met een volledige dag taak werkzaam voor Agapè. Bo vendien zijn er nog 32 deeltijd medewerkers. Verder zijn er ze ven full time-medewerkers en zes deeltijd-medewerkers naar het buitenland uitgezonden. Als onderdeel van een wereld wijd plan (New Life 2000) heeft Agapè ons land in veertien regio's ingedeeld. Voor elke regio wordt in samenwerking met kerken, groepen en individuele christe nen een plan gemaakt om iedere inwoner op een zo persoonlijk mogelijke wijze van het evangelie van Jezus Christus te vertellen. JOhn Habgood. (archieffoto GPD) CANTERBURY (ANP) - De kansen van de anglicaanse aarts bisschop dr. John Habgood (63) van York, voor de post van aarts bisschop van Cantebury, het hoofd van de grote Anglicaanse Kerk, stijgen. De anglicaanse bisschoppen hebben vorige week uit hun mid den twee gematigde collega's als lid van de verkiezingscommissie hebben aangewezen: Baker (Sa lisbury) en Bowlby (Southwark). Habgood noemt zichzelf een 'con servatieve liberaal'. Een commissie van dertien per sonen (een door de premier be noemde voorzitter, twee bis schoppen, zes leden van de syno de en vier vertegenwoordigers van het vacante aartsbisdom Can terbury) stelt een tweetal op. De premier draagt één naam voor aan de koningin die de kerkleider formeel benoemt. Habgood hoeft niet te rekenen op steun uit de evangelische hoek van de Anglicaanse Kerk. Kortge leden stelde de Anglicaanse Evangelische Alliantie een lijst op met eigenschappen waaraan de nieuwe aartsbisschop van Canterbury moet voldoen. De be doeling daarvan was, zo zei vica ris Pete Broadbent uit Londen: "Wij willen Habgood niet". Afgelopen zomer, toen de Zuid- afrikaanse president De Klerk nog maar net het roer had overge nomen, stelde Habgood in het breed bestuur van de Wereldraad van Kerken de vraag op welke wijze de oecumenische beweging De Klerk zou kunnen helpen om de apartheid af te schaffen. Wat hij zei klonk voor de Wereldraad als een vloek in de kerk. De strate gie van de Wereldraad was ge richt op een meerderheidsrege ring van het ANC. Priester met relatie. Bisschop Gijsen van Roermond heeft een pas door hem gewijde priester, V. van Opstal, geschorst omdat deze een relatie met een gehuwde vrouw heeft. Van Opstal en vier andere studenten van het pries terseminarie Rolduc werden op 9 juni tot priester gewijd. In Tege- len zou de priester een week gele den in een feestelijke eucharistie viering voorgaan. Enkele dagen tevoren stelde hij deken-pastoor J. Debets uit Tegelen van zijn re latie op de hoogte. De deken ge lastte daarop het feest af. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Arne- muiden W. Chr. Hovius Katwijk aan Zee, te Emmercompascuum (toez.) J. F. Mol kand. Nieuwegein; aangeno men naar naar Hengelo (O) E. van Hou- welingen Doom, naar Vriezenveen J. G. van Hoven Numansdorp; bedankt voor Oudewater L. Wullschleger Den Haag. Christelijke Geref. Kerken: be dankt voor Driebergen L. W. van der Meij Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2