LEIDSCH DAGBLAD Thatcher blokkeert EG-geld Sovjetunie NODIG! Oranje naar huis Vernielingen na nederlaag Maij-Weggen denkt aan maximum snelheid 90 km WD: gelijke ldnderbijslag voor elk kind Streep door Duits-Frans hulpplan Blokkade wegen Iran na zware naschokken Kees Jansma maakt stennis BOSPEEN EN HAWAIISPIETS MAANDAG 25 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39274 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - De WD overweegt met een voorstel te ko men om de verschillen in kinderbij slag af te schaffen. Nu nog krijgen ouders van grotere gezinnen meer bijslag per kind dan ouders van ge zinnen met één of twee kinderen. Met het afschaffen daarvan hoopt de WD vele honderden miljoenen tot een miljard gulden te kunnen bezuinigen. Dit voorstel maakt deel uit van een totaalpakket aan plannen dat de WD na Prinsjesdag als een soort tegenbegroting wil indienen. Het geld dat wordt bespaard wil de WD gebruiken voor belastingver laging voor alleenstaanden. De liberalen halen in hun plannen ook het zogeheten woonlandbegin- sel weer van stal. Eerder werd dit principe als discriminerend ter zij de geschoven. Het voorstel komt er op neer dat kinderen die in landen als Marokko of Turkije wonen veel minder kinderbijslag krijgen dan kinderen die in Nederland wonen. Nu nog krijgen bijvoorbeeld Turkse ouders, wier kinderen bij familie in Turkije wonen even veel kinderbij slag als Nederlandse ouders. Maar omdat het leven in die landen veel goedkoper is, kan met het geld meer worden gekocht. Om die reden wil de WD het woonlandbeginsel in- De Sociaal-Economische Raad heeft onlangs een advies uitge bracht over verhoging van de kin derbijslag voor het eerste kind tot een maximum van 1600 gulden per jaar. Nu is de bijslag voor het eerste kind veel lager dan voor de overige kinderen. CDA en PvdA voelen wel voor verhoging van de bijslag voor het eerste kind. Daarvoor is in het regeerakkoord ook een bedrag uit getrokken van 500 miljoen gulden. TEHERAN/GENEVE (GPD/ANP/Rtr.) - Een angstige be volking in het noordwesten van Iran heeft de afgelopen nacht in de open lucht doorgebracht na een nieuwe serie aardschokken. Wegen naar het rampgebied werden door aardverschuivingen geblokkeerd. Volgens het Britse Rode Kruis zijn verbindingen in het noorden van Iran uitgevallen. De krachtigste beving van de in totaal 360 naschokken die in het rampgebied zijn gevoeld werd om kwart over een 's middags gevoeld in Rasjt, de hoofdstad van de pro vincie Gilan aan de Kaspische Zee. Ze had een kracht van 5,7 op de schaal van Richter. De aardbeving van donderdag had een waarde 7,3 tot 7,7 op de schaal van Richter. In Iran zijn ten minste 50.000 do den en 100.000 gewonden gevallen en zeker een half miljoen mensen is dakloos. Een niet met name ge noemde functionaris zei in de En gelstalige krant Teheran Times dat dit zelfs lage schatting waren, om dat de cijfers alleen de officieel ge registreerde doden en gewonden weergeven. "Er zijn gebieden waar de lichamen worden begraven zon der ze eerst te tellen". Het persbu reau IRNA citeerde vice-president Bayat van het Iraanse parlement, die zei dat 114 dorpen in de provin cie Zanjan zijn verwoest. De overlevenden van de ramp zijn door de Iraanse Rode Halve Maan ondergebracht in tentenkam pen. Van de gebouwen is 95 procent vernield of beschadigd. Op veel plaatsen konden de tenten alleen op straat worden opgezet, zodat ambu lances en hulpvoertuigen er om heen moeten rijden. Elders liep het Warm Flinke perioden met zon en droog. Mi nimumtemperatuur omstreeks 15 gra den. middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Matige zuidoostenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag warm en enkele regen- of onweersbuien, vanaf donderdag veel bewolking, af en toe regen en flinke daling van tempera- 22 PAGINA'S hulpverkeer vast omdat de wegen door rotsblokken geblokkeerd wa ren. Naar de omliggende bergdor pen zijn speciale eenheden van het leger gestuurd. (pagina 5: Hulpverlening komt op gang) 'Rijk handhaaft rijksweg 11-West' DEN HAAG/WASSENAAR - Het rijk handhaaft zijn plannen voor de aanleg van rijksweg 11-West. De ac tiegroep 'Stop Doorgaand Verkeer Wassenaar' heeft dit vandaag be kend gemaakt. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil de mede deling nog niet bevestigen. Minister Maij-Weggen presenteert morgen officieel het Tweede Structuursche ma Verkeer en Vervoer, waarvan rijksweg 11-West onderdeel uit maakt. De aanleg van de snelweg is om streden. De gemeenten Leiden en Voorschoten willen dat ze uit de plannen van het rijk wordt ge schrapt. Wassenaar wenst juist dat de weg zo snel mogelijk wordt aan gelegd. Volgens een woordvoerder van de actiegroep heeft de minister raad vrijdag de voorstanders gelijk gegeven. De groep heeft dit uit een betrouwbare bron vernomen. Ze wil nu de Tweede Kamer vragen rijksweg 11-West nog voor het jaar 2000 aan te leggen. De Kamer neemt waarschijnlijk in september een be sluit. GROTE SCHADE - Bij Boekelo- Foliën in Enschede is voor enkele tonnen vernield. Computers zijn be schadigd en een verdieping is onder water gezet, mogelijk door mede werkers uit woede dat ze geen loon ontvingen over gestaakte dagen. DUBLIN (GPD) - De Britse premier Margaret Thatcher verzet zich tegen voorstellen voor grootscheepse finan ciële hulp van de EG aan de Sovjetunie. Daarmee wor den de Duitse en Franse plannen voor een hulp-ope ratie van de twaalf door kruist, zo bleek op de EG- topconferentie die vanmor gen in Dublin is begonnen. De Duitse bondskanselier riep zijn collega's vandaag in de Ierse hoofd stad op om Michaïl Gorbatsjov te hulp te komen bij het redden van diens 'perestrojka'. De Sovjetleider heeft daar in een brief aan Kohl, die vorige week bekend is geworden, ook in nauwelijks bedekte termen om gevraagd. Maar Thatcher heeft ondubbelzinnig laten weten haar steun aan zo'n actie te zullen ont houden. Dat betekent dat zij in elk geval niet uit EG-gelden kan worden be taald, omdat daarvoor instemming van alle leden vereist is. Wel kunnen de EG-lidstaten afzonderlijk hulp bieden. Thatcher, die zich gesteund weet door de VS, vindt dat de EG geen geld in de Sovjetunie kan ste ken, zolang Gorbatsjovs economi sche hervormingen niet zijn uitge voerd. Ondanks alle mooie woor den van de Sovjet-president is van het beleid van perestrojka nog niets terechtgekomen, aldus Thatcher. Hoewel zij zichzelf beschouwd als een van Gorbatsjovs trouwste aanhangers in het westen, meent Thatcher dat het geld in de Sovjetu nie in een bodemloze put zal ver dwijnen, als niet eerst de economie wordt omgeschakeld van een cen traal geleide in een markteconomie. De Ierse premier Charles Haug- hey, die de EG-top voorzit, heeft al gezegd dat er onder de andere EG- landen "grote bereidheid is om de Sovjetunie te helpen". Premier Lubbers lanceerde van daag in Dublin een plan voor de vor ming van een 'Europese energie ge meenschap'. Daarin zouden de EG- landen nauw moeten samenwerken op energiegebied met vooral de Sovjetunie maar ook de andere Oos- teuropese landen. Onderdeel van het plan is dat de Westeuropese landen bereid moe ten zijn gas en aardolie van de Sov jetunie af te nemen. Daarmee wordt ook de Sovjet-economie gesteund. Daar moet tegenover staan dat het Westen aan de Sovjetunie de tech nologie zou moeten leveren om de aardgas- en oliewinning efficiënter te maken. (pagina 2: Vraagtekens rond Europe se Unie) Het stadion waarin Feyenoord als eerste Nederlandse club de Europa Cup won was Oranje op nieuw ongunstig gezind. Voor de derde keer eindigde een eindtoernooi vgn het Neder lands Elftal in het San Siro-sta- dion. In 1934 waren de Zwitsers te sterk en 10 jaar geleden bete kende een remise met Tsjecho- slowakije het einde. Gisteren verloor Nederland van de Mannschaft. 'Inter zorgt voor het grote verschil' (La Gaz- zetta), 'Inter verslaat Neder land: 2-1' (Corriere dello Sport), 'Klinsmann stuurt Gullit naar huis' (Corriere della Sera) lui den de Italiaanse krantekop pen. De wedstrijd riep te veel emoties op waardoor het duel meer weg van een wraakactie, aldus de meeste kranten. "Nederland heeft een hoge prijs moeten betalen voor de matige start op dit WK. De ploeg van Beenhakker speelde giste ren wel zijn beste wedstrijd op deze Mondiale, maar er heeft dit keer geen onrecht plaatsgehad zoals in 1974" aldus de Corriere dello Sport. La Gazzetta dello Sport zag het niet anders: "Ne derland is slecht aan het WK be gonnen en heeft nooit meer het rechte pad gezien". Van Basten onzichtbaar, Gul lit wel hersteld maar niet in topvorm, Koeman rampzalig en een middenveld zonder ideeën. Het drietal van AC Milan staat centraal in de kritische be schouwingen over de ontluiste ring van de EK-winnaar van 1988. Bij Frank Rijkaard zijn gisteren weer eens de stoppen doorgeslagen. De spuugpartij met Voller wordt een 'ongekend vulgaire daad op een sportveld' genoemd. Rijkaard wordt als de hoofdschuldige van het incident gezien. Hoewel Voller al voor de wed strijd een overspannen indruk maakte gezien zijn uitspraken over Nederland ("het meest on beschaafde volk ter wereld", „kampioenen van de wan smaak", en "ik heb twee jaar De wereldvoetbalfederatie FI FA heeft de accreditatie van Kees Jansma ingenomen. Hij zou zich na afloop van de wed strijd in het voetbalstadion in Milaan niet naar behoren heb ben gedragen. Kees Jansma maakt voor NOS Mondiale het WK-Journaal, dat vanavond voor het laatst via Nederland 3 is te zien. Een meereizende NOB-tech- nicus: "Kees heeft wat stennis lopen maken in het stadion bij de VIP-zaal toen hij werd te gengehouden. Dat is nogal hoog opgelopen". naar deze dag uitgekeken om eindelijk dat onbeschaafde tuig een lesje te leren"). De wedstrijd Nederland- West-Duitsland heeft de meeste tv-kijkers voor het WK tot nu toe getrokken: gemiddeld 6,7 miljoen. Zij waardeerden het duel met een 7.7 (le helft) en 7.0 (2e helft). Het aantal tv-kij kers overtreft dat van de EK-finale van *88. WK-zegel vernietigd De PTT zal deze week de bij zondere WK-postzegel van 75 cent vernietigen. De zegel zou in een oplage van 16 miljoen exemplaren worden uitgege ven, als Oranje wereldkam pioen werd. Een vel van 100 exemplaren zal worden opge borgen in het archief. Om het financiële risico zo veel mogelijk te beperken, wa ren pas 1 miljoen exemplaren gedrukt. De rest zou de komen de weken worden aangemaakt. De zegel zou op 9 juli, de dag na de finale, worden uitgegeven. Het is de tweede keer dat de PTT dat een WK-zegel moet vernietigen. Dat gebeurde in 1974, toen Oranje in de finale van West-Duitsland verloor. Ook van die zegel zijn 100 exemplaren bewaard gebleven. Het verlies van het Nederlands voetbalelftal gisteravond van West-Duitsland heeft in AL PHEN tot een aantal vernielin gen door boze jongeren geleid. In het winkelcentrum De Aar hof is nog onbekende schade aangericht. Rond kwart over twaalf kwam de wapenstok er zelfs aan te pas toen jongeren hun agressie op het hekwerk van de Alphense Brug botvier den. Woede over de Oranje-neder laag was voor zeven Haagse jon geren vannacht aanleiding hun oude auto te vernielen in de parkeergarage van het winkel centrum Winkelhof in LEIDER DORP. Bewakers dachten aan vankelijk dat de groep zich aan andermans bezittingen vergre pen, maar de politie kreeg al snel de ware toedracht boven water: het ging om een hele ou de auto en de heren hadden het recht erop los te slaan. Een oranje geverfde auto brandde gisteravond in LEI DEN uit. De auto, eigendom van een 25-jarige Leidenaar, stond aan de Sperwerhorst en is vrij wel zeker in brand gestoken. Merkwaardig was de reactie gisteravond van een 21-jarige Noordwijker die in de rust in het centrum van NOORDWIJK door een Duitser stevig was aangepakt. De man had een dichtgeslagen oog en bloedde als een rund. Hij wilde echter geen aangifte doen omdat hij er volgens de politie een 'kick' van kreeg. De Noordwijker had het pak slaag overigens aan zichzelf te wijten omdat hij de Duitser met een paraplu in de rug had ge prikt. In KATWIJK werden in het centrum na afloop van de voetbalwedstrijd Duitse en Ne derlandse auto's beschadigd. Ook elders in het land kwam het op diverse plaatsen tot on geregeldheden. Bij de grens in KERKRADE raakten jongeren slaags en moest de politie hard optreden. In ENSCHEDE bleef het tot diep in de nacht onrustig. Een groep van 80 jongeren trok de stad in om Duitse eigendommen te vernielen. Vijf auto's moes ten het ontgelden en twee Duit se motoren werden in brand ge stoken. Duitsers werden in een café gemolesteerd en moesten In ARNHEM werden vijf Oranje-supporters gearres teerd en raakte een agent ge wond bij rellen op het Stations plein. Auto's werd beschadigd en de politie werd bekogeld m°t stoelen en bierglazen. Ook ir» GRONINGEN reageerden jon geren hun frustraties over de nederlaag af op Westduitse au to's in het centrum. De politie arresteerde één verdachte. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude DRUKKERIJ 5i DELTA BACH Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, per bos Hawaiispiets, Q OQ 100 g@oxs®2^9^.L/*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM <ANP> - In de frau- dezaak rond voetbalclub Ajax is vanochtend 1,5 jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaar delijk geëist tegen Sören Lerby. Volgens het Openbaar Ministerie moet oud-voorzitter Harmsen veroordeeld worden tot 15 maan den cel, waarvan 7 voorwaarde lijk. De voetbalclub zelf hoorde Jaar celstraf geëist tegen Sören Lerby een boete eisen van 9 miljoen gul den, waarvan 3 voorwaardelijk. Ex-penningmeester Bartels hoorde 10 maanden cel tegen zich eisen, waarvan 4 maanden voor waardelijk. De huidige algemeen directeur Van Eijden, bij wie vol gens justitie kans op herhaling aanwezig is, hoorde 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk, eisen. M. de Vos van het adviesbureau Inter Footbal moet 6 maanden brommen waarvan de helft voor waardelijk en een boete van 50.000 gulden. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Maij-Weggen (verkeer) sluit niet uit dat de maximum snelheid op be paalde wegen in de Randstad wordt verlaagd naar 90 kilometer per uur. Of het inderdaad zo ver komt, hangt af van de resultaten van de eerder aangekondigde verlaging van de maximum snelheid tot 100 kilome ter per uur in de Randstad. De mi nister zei dit gisteren voor de AVRO-radio. Vorige week besloot het kabinet om de maximum snelheid op meer wegvlakken in de Randstad terug te brengen tot 100 km/u. Nu geldt dat maximum alleen op de snelwegen in de buurt van grote steden en bij belangrijke knooppunten. Mocht echter straks blijken dat een maxi mum snelheid van 100 km/u niet leidt tot minder milieuvervuiling, lagere snelheden en minder ver keersdoden, dan sluit Maij-Weggen ook een verdere verlaging van de maximum snelheid in de Randstad Hillegommer(28) in arrest voor moord DEN HAAG/HILLEGOM - Een 28- jarige Hillegommer is gisteravond aangehouden, omdat hij wordt ver dacht betrokken te zijn bij de moord op een 42-jarige Hagenaar. De Hagenaar kwam bij een steek partij in zijn woonplaats om het le ven. De politie vond de man in een tuin in de Vosmaerstraat. Bij aan komst in het ziekenhuis was het slachtoffer al overleden. Behalve de Hillegommer werd ook zijn 17-jarige broer uit Den Haag ingerekend, die de vermoede lijke dader is van de steekpartij. Volgens de politie ging aan de steekpartij een anderhalf jaar du rende vete vooraf tussen het slacht offer en de mogelijke dader niet uit. De Tweede Kamerfracties van CDA en WD hebben meteen afwij zend gereageerd op dit plan. Vol gens WD-verkeerspecialist Jorri- tsma lukt het nu al niet om de maxi mum snelheid te handhaven. "Dat lukt zeker niet als je de snelheid nog verder verlaagt". Het CDA denkt dat een nog lagere maximum snel heid geen positief effect meer heeft op het milieu. Om de veiligheid van het autover keer te verhogen heeft de Centrale Politie Verkeerscommissie (CPVC) minister Maij dit weekeinde ge vraagd de voordelen te onderzoe ken van een derde, op de hoeden- plank aangebracht, remlicht. Het derde remlicht zou kop-staart bot singen in dichte mist kunnen voor komen omdat geen verwarring met mistachterlichten mogelijk is. Uit Amerikaanse onderzoek bleek on langs dat het derde remlicht het aantal kop-staart botsingen met 17 procent reduceert. In West-Duits land is ook geëxperimenteerd, maar daar leverde een derde remlicht geen voordelen op. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1