Clouseau verliezer op recordbrekend parkpop Tina Turner in geoliede show Avondje televisie bij Leidse Balletschool Van danspaleis tot spookhuis 'Poetry' afgesloten met gedichten over jaloezie Oude Siugel-Vest-ival minder druk Elizabeth Harwood overleden Haagse Zomer MAANDAG 25 JUNI 1990 DEN HAAG (GPD) Parkpop is gisteren op z'n tiende ver- 'f jaardag als muzikaal publieksevenement volgroeid. De lan- ge tijd zeer zonnige jubileumuitgave van het gratis popfesti- val werd in het Haagse Zuiderpark bezocht door zo'n 400.000 liefhebbers, gezien het enorme gedrang voor de bei- t de podia ook het gezonde maximum aan bezoekerscapaci- J teit. De ongekende opkomst, de status van Europa's grootste een daagse festival en passant werd uit- j gebouwd, werd al vroeg in de hand gewerkt door de gunstige weersom- f standigheden, maar valt toch ook J terug te voeren op de degelijkheid l van de eigen 'voor-elk-wat-wils-for- mule'. De extra feestelijke editie - met als grootste trekpleisters de Ierse bluessensatie Gary Moore en de Vlaamse hitformatie Clouseau - be gon niet echt voorspoedig. Boven de festivalweide hingen rond het aanvangstijdstip (13.00 uur) nog on heilspellende wolken en één van de meest spectaculaire attracties, de LEIDEN Zij dansen een klas siek duet en uit de boxen schalt Tsjaikovski's overbekende Zwa- nenmeer: dit is ballet op z'n zui verst denk je als argeloze toe schouwer. Wanneer de ballerina onverwacht en met een hoop la waai de coulissen in smakt, moet er iets verschrikkelijk mis zijn. Er verschijnt een bord in beeld: even de Leidse Balletschool bellen. Net als bij de Apeldoornse verze keringsmaatschappij zijn we op het verkeerde been gezet en dat is wel zo prettig. Carol Schrijnemaekers door brak het eenvoudige overzichts karakter van de meeste amateur balletvoorstellingen door er een avondje televisie van te maken. Net echt wordt in de vorm van dans onder meer het nieuws, Stu dio Sport, een kinderprogramma, een videoclip en een soort song festival in beeld gebracht. Een leuke kapstok al is bij Schrijne maekers het programma-aanbod behoorlijk commercieel: het tweeénhalf uur durend program ma zit vol swingend amusement en show terwijl net als in werke lijkheid de cultuur maar mager tjes aan bod komt in vijf mi nuutjes klassieke dans. Technisch zijn de klassieke danseressen behoorlijk onder legd en dat wil bij de toegankelij kere showdansen nog wel eens te genvallen. Alhoewel dat door per soonlijkheden als 'Janet Jackson' en tapdansdocent Peter Kuit Jr. weer goed gemaakt wordt. Aardig is ook het tappende optreden van de Leidse Mobiele Eenheid tij dens een milieudemonstratie in het journaal. Niet zo genuanceerd in beeld gebracht (de relschop pers zijn uiteraard weer punkers in tijgerbroeken en de vredesde- monstranten zijn o zo onschuldig in het wit gestoken), maar toch een pluim waard. De kindertjes in het sprookjes bos zijn weer allerschattigst: de clowntjes, de kabouters en de en geltjes dartelen giechelend en verdwaasd door de ruimte. Door een reclame-uitzending zijn ze het toneel als het ware op ge toverd; volwassen clowns stapten een wasmachine in en als ukkies kwamen ze eruit te voorschijn. Erg traditioneel was de Gospel van choreografe Noes Fiolet en ook de Flamenco van Majella Dekkers viel nogal tegen. Slor digheid was troef en van een trot se Spaanse houding was nauwe lijks sprake. Maar ach, door de snelle lichtwisselingen en de om vangrijke decors krijg je de kans nietje te vervelen. De Leidse Bal letschool heeft er een wervelende show van gemaakt die niet alleen opa's en oma's en vaders en moe ders aan de danstelevisie gekluis terd houdt. De complimenten dus. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Van onze correspondente Fifi Visser ROTTERDAM Het eenentwintig ste festival Poetrv International Amerikaanse porno-rap-act The 2 Live Crew diende op het laatste mo ment vervangen te worden. Twee leden van de controversiële groep uit Florida hadden vlak voordat ze het vliegtuig wilden instappen, geen toestemming gekregen om het land te verlaten. Deze fikse tegen valler. waar de organisatie al enigszins rekening mee had gehou den, leidde tot een omzetting van het programma op Podium 1 plus de recrutering van de Amsterdamse Neder-rockformatie The Scene, die zich als openingsact uitstekend van haar lastige taak kweet. Hetzelfde kon niet worden ge zegd van de gelijktijdige tegenhan ger op het andere plafform, Grace Kairos. Het Duitse kwintet rond zanger Timo Blunck miste de ferm heid die een openluchtoptreden voor een niet bij voorbaat gretig ge hoor nu eenmaal vraagt. Pakkend was de stevige blues van 'nieuwe ontdekking' Larry McCray, de tweede attractie op Podium 1, zon der meer, maar in oorspronkelijk heid schoot de donkere zwaarge wicht uit Detroit toch veelal tekort. Origineler bleek het toegankelijke simplisme van The Hummingbirds, een Australisch kwartet voor wie Parkpop duidelijk een zinnige on derneming is geworden. Tot de winnaars konden, naarma te de gevarieerde groepenparade vorderde, ook Faith No More (snoei harde, maar inventieve rock uit Ca- lifornië), The The (rond de experi mentele Londenaar Matt Johnson die veel showgevoel demonstreer de) en The Blow Monkeys (met meer podiumuitstraling dan ver wacht) worden gerekend. Minder reden tot tevredenheid had de twee de Nederlandse band, The Fatal Flowers die op Podium 2 danig werd gehinderd door een slecht ge luid. Daar ging even na zessen het eerste geheide hoogtepunt Clou seau geheel de mist in door kortslui ting ergens in de meegenomen ei gen apparatuur. Het samenzijn met zanger Koen Wauters en de zijnen, waarop duizenden jonge meisjes urenlang in het gedrang hadden ge wacht, duurde hierdoor slechts een vijftal nummers. Gelukkig voor de fans zaten de grootste hits 'Daar gaat ze' en 'Louise' daar wel bij. Slecht uit de verf kwamen ook Carmel, de Manchester zangeres die zich als jazzy clubact van naam dui delijk vertilde aan dit massa-gebeu ren, en Vanishing Point, in eerste instantie niet meer dan een on schuldige openingsact, maar door de afzegging van The 2 Live Crew plotseling tot vlak voor Gary Moore geplaatst. Laatstgenoemde, van huisuit hardrocker, maakte zich als Euro pa's jongste bluesheld volledig waar. Logisch, want de 38-jarige ve teraan heeft in zijn eigen 'circuit' al vaak voor reusachtige meutes ge speeld. Van enige tegenzin in ver band met het grotendeels samen vallen van zijn optreden met de wedstrijd Nederland-West-Duits- land viel bij de fervente Oranjefan die Moore ook is niets te merken. Het plaatsen van een enorme vi deo-wall ten behoeve van de aanwe zige voetballiefhebbers, waar de or ganisatie bij wijze van extra service nog toe had willen overgaan, ging op het laatste moment niet door om dat burgemeester Havermans geen toestemming verleende. Ernstige incidenten deden zich gedurende de negen festivaluren op het terrein niet voor. Alleen tijdens het optreden van Faith No More vie len er voor het podium enkele fans flauw door de aanhoudende druk van achteraf. De middenstand deed op de uitgebreide festivalmarkt zeer goede zaken getuige het feit dat reeds om vier uur de jubileum-T- shirts van Parkpop overal uitver kocht waren. hoe hij een gedicht maakt... Je voelt gewoon: hier zit leven in, het ge beurt eigenlijk buiten je om". Tina Turner tijdens haar op treden in de Kuip. ROTTERDAM De sta dionbezoekers van Tina Tur ner's 'Foreign affair farewell tour' hebben waar voor hun geld gehad. De uitverkochte Kuip in Rotterdam leek zater dagavond wel op maat gesne den voor de geoliede spektakel show van de Amerikaanse God- mother of Rock 'n Roll, die eer der in sportpaleizen en andere hallen als veel te pompeus en te oppervlakkig overkwam. Het quasi-futuristische decor (ruim tevaartstijl uit de periode 'Thunder- birds'), het knallende en oogver blindende vuurwerk tussendoor en de als loep dienende videoscher men zorgden in de sfeervolle Feye- noord-burcht voor een perfecte aan vulling op de uitgebalanceerde krachttoeren van 'het meissie van vijftig' en haar negen begeleiders op de 'dansvloer'. Anders dan bij de wereldpremière van haar officiële afscheidsshow eind april in het Ant werpse sportpaleis, bleef Tina Tur ner tussen al dat visuele geweld een artieste van vlees en bloed, werd ze geen robotachtige karikatuur van zichzelf. Dat haar zeven kwartier durende optreden meer werd dan een keuri ge aaneenschakeling van 'levende videoclips', was zeker ook de ver dienste van de ruim 46.000 fans, die haar keer op keer aanzetten tot spontaan communiceren. Nog voor haar opkomst (rond negen uur) dreunde 's lands fraaiste voetbal tempel al op zijn grondvesten onder het massale 'Tina Tina'. De bijdrage van de als voorprogramipa ingezet te Neville Brothers aan dat agressie- loze jubelsfeertje zal gering zijn ge weest: tijdens hun degelijke optre den werd op de tribune herhaalde lijk de 'wave' en het 'Hup Holland Hup' ingezet. Anders gezegd, de na genoeg onbekende funk soul- klanken van de vier broers uit New Orleans konden de massa zowat ge stolen geworden. De mooiste interactie tussen de steeds triomfantelijk ogende La Turner en haar enthousiaste be wonderaars had plaats gedurende 'I can't stand the rain'. Als volgens af spraak gingen overal in het stadion duizenden paraplu's open en kwam er een uitbundig zwaairitueel op gang. De meegenomen regenschermen bleken tijdens de toegiftenserie nog even echt nodig toen het snel aange waaide wolkendek in de pauze was de menigte ook een droge avond in het vooruitzicht gesteld danig begon te lekken. Tina Turner toonde zich niet kinderachtig en trotseerde in de rondcirkelende hoogwerker, waarin ze haar ver wachte uitsmijter 'Better be good to me' vertolkte, de venijnige bui. In tegenstelling tot collega Prin ce. die in het pinksterweekeinde veel langer tegen Pluvius moest op boksen, werd ze dus gered door de gong. Met een doornatte pruik, maar majestueus als altijd stapte ze vervolgens over op de kolossale op- haaltrap, die haar hoge hakken tij dens de opening 'Steamy Windows' naar haar fans had gevoerd. Of het 'Heintje-Davidssyndroom' geen parten gaat spelen, mag wor den betwijfeld. Voorlopig wordt haar stevig gesponsorde 'laatste ronde' oorspronkelijke duur 22 weken al volop verlengd, onder meer met een bezoek aan het Utrechtse Nieuw Galgenwaard op 24 augustus. Vivian LLamarque uit Italië ziet jaloezie als „omgekeerde kriebel die niet aan het lachen maakt". Tadeusz Rjzewicz uit Polen plukte blaadje voor blaadje een bloem: „Ik ben niet jaloers, ik ben wel jaloers, ik ben niet jaloers, ik ben, ben niet, ben. ben niet, het laatste blaadje, ik bleek jaloers te zijn, om alles, om niets". ..Levende schoonheid verdraag ik niet", dicht Charles Ducal uit Bel- gie. „Zij maakt jaloers, zij maakt ge ring". Het publiek luistert, stil en in getogen. „Iedereen is ontzettend ge concentreerd", zegt organisatrice Joke Gerritsen. „Het publiek is kalm en dat geeft een constante kwaliteit. Dat heeft ook zijn negatie ve kant. De Poetry Award bijvoor beeld, de prijs die elk jaar wordt uit- gerijkt aan een dichter in gevangen schap, is eigenlijk een heel emotio nele gebeurtenis. Maar het publiek is er aan gaan wennen, het is bijna iets normaals geworden". Toch is Poetry dit jaar weer een i succes geweest. Martin Mooy, ook i' organisator, is erg enthousiast. „Poetry is elk jaar weer anders en nieuw. Dit jaar waren er veel men- 1 sen uit Oost-Europa die nu voor het eerst konden komen. Dat is fantas tisch. Natuurlijk was Poetry ook dit jaar niet perfect, maar dat mag ook niet. Poetry leeft, je maakt samen le ven in zo'n week. Hoe je leven maakt? Tsja. vraag aan een dichter Van onze medewerker Wijnand Zeilstra DEN HAAG - Het Plein in Den Haag is deze week in het kader van het festival 'De Haagse Zomer' omgetoverd tot een theaterkermis. Men kan er dwalen langs kleine tenten die het publiek bin nenlokken met echte ker- miskreten. De één roept: komt dat zien 'de stijle want' en een ander belooft onder meer 'soft honden porno' met als toevoeging:'Toegang boven de 18/pikant ver tier/geen patat'. Wie trouwens niet oplet, wordt bij kans overreden door een man op rolschaatsen die achter één wiel met solexmotor over het Plein raast. Deze act behoort tot de ver schillende straattheateroptredens die op de 'Haagse Zomer' zijn verte genwoordigd. Veel 'live' uitgevoerde muziek bieden de beide grote tenten. Naast een buitenpodium met gangmakers als bijvoorbeeld het 'Groot Niet Te Vermijden Dans en Showorkest', 'Banda Mexe com Tudo' is er het zo genaamde Danspaleis dat speciaal voor de 'Haagse Zomer' samenge stelde optredens verzorgt. Zo komt woensdag en donderdag de muziek van Tom Waits aan bod, en worden vrijdag onder de titel 'Summer of Love' songs van Jimmy Hendrix tot The Beach Boys door een gelegen heidsband ten gehore gebracht. Hoewel de naam aan traditioneel kermisvertier doet denken, is 'Spookhuis' van de regisseurs Jo- han Doesburg en Guusje Eybers een meer serieus onderdeel van het festival. Belangstellende toeschou wers verzamelen zich op het Plein. Vandaar wordt men in groepsver band door een gids naar een nabij gelegen gebouw geleid dat zich van binnen in zekere staat van verval blijkt te bevinden. Daardoor heeft het al iets beangstigends: overal grote kale ruimten die door een wir war van smalle gangetjes en vele trappen met elkaar zijn verbonden. Dit gebouw (waar buiten nog 'Alge- meene Landsdrukkerij' staat te le zen) vormt het decor voor een eigen tijdse dramatische tocht langs ver schillende vormen van geweld. 'Niet roken en niet applaudiseren' - alvorens het gebouw te betreden, wordt ons dit door de in witte dok- tersjas gehulde gids op strenge toon meegedeeld. De toeschouwers hou den zich aan de regels en volgen hun gids gedwee - een vorm van pu blieksparticipatie die binnen aan vaardbare grenzen blijft. Het zijn niet de bekende Spook huis-effecten die we voorgescho teld krijgen. Dit hier is grimmiger: we worden onder meer geconfron teerd met verschillende vormen van geweld in relaties, de Rushdie- affaire, heksen met een afgesneden penis als oorlogsbuit en een nacht- merrie-achtige balzaal annex gaska mer. In een stationsruiimte wordt via de telefoon op bureaucratische toon over deportaties onderhan deld. Zo zou je althans deze scène kunnen interpreteren, want niet al tijd is duidelijk wat met alle zwaar wichtigheid is bedoeld. Voor hun 'Spookhuis'-project hebben de re gisseurs uit het werk van onder an deren Kierkegaard, Fassbinder, Pinter en Multatuli geciteerd. De vormgeving in dit grote ge bouw (waar niemand graag in zijn eentje zou ronddolen) is vaak in- LEIDEN Het derde Oude Singel- Vest-ival trok minder belangstel ling dan in de beide voorgaande ja ren het geval was. Dat is althans de indruk die het vrij rustige straat beeld vertoonde. Waaraan dat ligt, valt moeilijk te zeggen. Aan de weersomstandigheden kan het ze ker niet hebben gelegen, want die waren voor een festival met binnen- en buitenoptredens bijna optimaal. Toch hadden de organiserende instellingen over het algemeen niet te klagen. De Lakenhal bijvoor beeld hield het aantal bezoekers nauwkeurig bij en registreerde ruim vijfhonderd personen - het geen ver boven het gemiddelde op een gewone zondagmiddag ligt. De buitenoptredens bij de Droomfabriek en de Marenpoort trekken elk jaar weer een vast groep terraszitters die met grote regel maat een stevig portie muziek krij gen aangeboden. De volumeknop wordt daarbij menigmaal een flink stuk naar rechts gedraaid. Ook al liggen Droomfabriek en Maren- poort hemelsbreed vlak bij elkaar, toch bijten de gelijktijdige optre dens elkaar wonderlijk genoeg nau welijks. Alleen op de hoek van de Oude Vest en de Mare botst het wel eens, en suizen niet meer traceerba re muziekflarden je om de oren. Goed tot zeer goed bezocht waren de optredens die de Leidse Schouwburg en K&O in het eigen gebouw verzorgden. Traditiege trouw waren er ook weer gesprek ken met artiesten die komend sei zoen in de Leidse Schouwburg zul len staan. Directeur Frans Boelen sprak met actrice Henriëtte Tol (die de zieke Mary Dresselhuys ver ving), Hans Rotman, Huub Stapel en Peter Hoeksema. Achtereenvol gens kwamen dan ook de produk- ties 'Harold Maude', 'L'oca del Cairo', 'Moordspel' en 'Arsenicum en oude kant' ter sprake, waarvan de eerste twee bovendien in Leiden in première zullen gaan. LONDEN Elizabeth Harwood, één van de bekendste operazangeressen van Groot-Brittannie. is op 52-jarige leeftijd aan kanker overleden. Harwood werkte samen met alle grote operagezelschappen in Groot- Brittannie en kreeg ook in het buitenland grote bekendheid. Ze heeft in al le grote operagebouwen in de wereld, waaronder de Scala in Milaan en de Metropolitan in New York gezongen. Ze werd vooral gewaardeerd als ver tolkster van opera's van Mozart en liederen van Richard Strauss. Eén van de figuren, die men kan tegenkomen tijdens de zwerftocht door het Haagse 'Spookhuis'. (foto Pan Solo drukwekkend. Toch blijft het effect toeschouwers nauwer bij het geheel derlijke toeschouwer dat voor zich- van dit eigentijdse gruwelen be- te betrekken, het blijft theater. En zelf bepaalt. perkt. Ook al probeert men door de- de illusie van het Spookhuis blijft De 'Haagse Zomer' duurt nog tot ze vorm van publieksparticipatie de slechts intact, zolang iedere afzon- en met zaterdag 30 juni. Schouwburg directeur Frans Boelen rechts in gesprek met o.a. de actrice Henriëtte Tol (tweede van rechts) en de ac teur Huub Sta pel (tweede van links). Rotterdam zit er weer op. „Het was weer een prettig bad. waar ik me jn ondergedompeld heb", zegt dichter en schrijver Remco Campert. ..Poe- try is een heerlijk lauw bad van mensen, een bombardement van I woorden en dichters". Het festival in De Doelen in Rot terdam werd zaterdag afgesloten met de 'Nacht van de Jaloezie', een feestelijk slotprogramma waarin 32 dichters hun visie op jaloezie gaven. De uiteenlopende interpretaties lie ten zien dat het onderwerp vele kan- j. ten hee'ft. Volgens Roberto Juarroz uit Argentinië bijvoorbeeld is de 1 mens jaloers omdat hij zijn spel al leen wil spelen, terwijl niemand dat kan. „Behalve de goden- heel mis schien. De mens die jaloers is op an- i dere mensen is misschien alleen ja- loers op de goden". Remco Cam pert: „Je kunt niet buiten jaloezie. Oh bittere triomf van het voorstel lingsvermogen". Hawad uit Sahara Central droeg zijn gedicht op aan de honderden Toeareg-nomaden die kort geleden ten noorden van de Niger gevangen zijn genomen, zijn gemarteld en ge- executeerd. Volgens de dichter zijn zij jaloers op het 'spoor van de ster', de 'klunzige rilling van het onweer', de 'nomadische vleugel van de zwa luw' en de 'allergische razernij van de wind'. Jaloers op de vrijheid.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19