Winnen: zoals het hoort Anti-held Bok fietst zich voorgoed uit anonimiteit Dieet blijkt goed voor Van Moorsel Schalkers naar Tour Overmacht van ploeg-Raas Jeugdploegen Spartaan zesde in AB-competitie MAANDAG 25 JUNI 1990 SPORT PAGINA 15 Onverwacht sterkste bij amateurs MEERSSEN - Rare jongens, die wielrenners. Het peloton heeft door de jaren heen veel kleurrijke figuren opgeleverd. Helden en typische anti-helden. De nieuwe Nederlandse kampioen bij de ama teurs, Antoine Bok, behoort tot de laatste categorie. Toen Antoine Bok zaterdag onder een dreigende hemel als eerste bo venop de Lange Raarberg in Meers- sen finishte, was de verwarring compleet. Wie in vredesnaam was die man? Zelfs de plaatselijke pers van Maren-Kessel en omstreken kende hem nauwelijks en geblader in recente uitslagenlijsten leverde ook al weinig op. Woordspelingen op zijn naam wa ren er genoeg te maken, dat wel, maar een Nederlands kampioen schap is toch eigenlijk een serieuze zaak. De wielerwereld wreef zich za terdag in de ogen en kwam tot de conclusie dat Antoine Bok wel de gelijk iets in zijn mars had. Was hij niet, in '85 en '86 op zo'n zelfde NK, maar dan in Geulle, elfde en twaalfde in de uitslag geweest? Was hij ooit in die tijd niet eens Ne derlands kampioen geworden met zijn vereniging, Het Luchtschip uit Kerkdriel, op de ploegentijdrit voor clubs in Dronten? Als je dan mee kunt komen met ploegmakkers Theunisse en Van Houwelingen, moet je toch wel iets kunnen. Schijnwerpers Maar Antoine Bok is nooit een jon gen voor de schijnwerpers geweest en zal dat ook nooit worden. On danks zijn titel gisteren. Hij had zich op het laatste moment voor het evenement in Meerssen gekwalifi ceerd. via een derde plaats op het districtskampioenschap en was er zaterdag het liefst nog voor het Wil helmus stiekem tussenuit gekne pen. Bok, tegelzetter in de winter en fietser in deze tijd, is geen man van veel woorden. Aan de vooravond Zes man uit ploeg van Raas in WK-selectie MEERSSEN (GPD) - De ploeg- Raas is met zes man het best verte genwoordigd in de voorlopige se lectie voor het WK wielrennen op de weg, 2 september in Utsunomyia, Japan. De profsectie van de KNWU heeft, op voorspraak van de oud renners Gerrie Knetemann en Pas cal Kolkhuis Tanke, twintig renners aangewezen. De definitieve twaalf worden na de Tour, op 24 juli, be kend gemaakt. De twintig: Buckler - Winnen, Cordes, Maassen, Tolhoek, Solle- veld en Nijdam; Panasonic - Rooks, Talen, Bouwmans en De Koning; PDM - Breukink, Van Aert, Van den Akker; TVM - Ducrot, Schalkers, Schurer en Jan Siemons; buiten land - Adrie van er Poel, Suyker- buyk en Wjnands. Er is in deze se lectie rekening gehouden met de zwaarte van het parkoers, dat nog lastiger oogt dandat van vorig jaar in Chambéry. Ploegleider in Japan is Peter Post. De wereldtitelstrijd in Japan be tekent voor de KNWU een forse aanslag op het budget. Liefst 650.000 gulden moet uitgetrokken worden. Een half miljoen is nodig voor de amateurs en vrouwen, die een week langer blijven dan de pro fessionals. Hennie Stamsnijder wordt de begeleider van de professionele veldrijders. De Twent gaat op tien bijneenkomsten de veldrijders in lichten over uiteenlopende onder werpen zoals presentatie naar bui ten, medische begeleiding, inter viewtechnieken, contracten en af spraken. De voorzitter van de KNWU, Pie- ter Zevenbergen, benadrukte dat de voormalige wereldkampioen en na tionaal kampioen niet als trainer ac tief zal zijn. Stamsnijder, jarenlang Neder lands beste wielrenner in het veld, stopte eind vorig jaar wegens privé- redenen als actief veldrijder. Kampioenstrui voor Criquielion SOUMAGNE (ANP) - De Belgische wielerbeloften hebben het gisteren afgelegd tegen een geslepen en al af geschreven oude vos. Claude Cri quielion bezorgde de Walen voor het eerst in 43 jaar weer een kam pioenstrui. In Soumagne bereikte de 33-jari- ge coureur alleen de finish, na in de slotfase zijn grootste rivaal Edwig van Hooydonck stuk te hebben ge reden. Het was zijn eerste overwin ning van dit seizoen. Van Hooy donck en Frank van den Abbeele moesten het met de troostprijzen doen. Dubbel succes De Bollenstreek LEIDEN - De wielrenners van De Bollenstreek boekten een dubbele zege bij twee eigen open koersen op het parcours in Lisse. In de eerste rit zegevierde Ton van Eijk uit Hille- gom, voor Wim Kqenen (Zand- voort) en Nico Altorf (Noordwijk). De tweede koers werd een prooi voor Dirk-Jan van Beek uit Noord- wijk. Hillegommer Sjaak Spreeuw legde beslag op de derde plaats. Jan Zwaan uit Voorschoten finishte als vijfde. van het NK had hij, toen hem werd gevraagd wat hij in Meerssen te zoe ken had, nog geantwoord dat-ie wat kilometers wilde bijtrainen en dat het altijd leuk was om mee te doen. Woorden die niet uit slimheid maar uit pure nederigheid waren gebo- En ook na zijn titel bleef Bok één brok nederigheid. "In '85 en '86 ben ik de dupe geworden van het spel van de grote ploegen waartegen ik moest opboksen, nu heb ik daar eens van kunnen profiteren. Mis schien wordt het toch nog wat met me, je weet nooit wat er na zo'n kampioenschap op je afkomt. Maar ik had eigenlijk de moed al opgege- geven. Met de meeste klassiekers bemoeide ik me niet meer omdat ik dat waaierrijden wel gezien heb. Ik heb de laatste tijd eigenlijk altijd ge dacht dat het nooit meer wat met me zou worden...". Niettemin bestond er de laatste jaren in wielerkringen wel degelijk - zij het wat vage - waardering voor de renner Antoine Bok. Hoor Piet Kuys, ploegleider van de verslagen nationale formatie: "Bok is voor mij geen verrassing. Ik ken hem wel. Het is een jongen die in dit soort wedstrijden op dergelijke parcour- sen, sterk voor de dag kan komen. Hij heeft prima geprofiteerd van de rivaliteit in de kopgroep. En Koga- ploegleider Koersen: "Ik heb ooit nog eens een gesprek met hem ge had en erover gedacht hem in de ploeg op te nemen, maar dat niet ge daan, omdat ik 'm eigenlijk te oud vond. Profambities Zo bleef Antoine Bok in een klein ploegje rijden, die van Het Lucht schip-De Biggelaar. Hij werd on langs 26 jaar en is zelf de eerste om te beamen dat dat een hele leeftijd is voor een amateur met enige profambities. Dat hem dit nog mocht overkomen. Op anderhalve ronde voor het einde van de ruim 200 kilometer lange selectieve rit over de Kruisberg en de Lange Raarberg, was Bok er met een slap pe demarrage vandoor gegaan. In de kopgroep keken de mannen van de nationale formatie en van de gro te gesponsorde ploegen als die van Bovemij (Schür) en Giant (Hassink) elkaar aan. Wetende dat degene die Bok zou terughalen later feitelijk geklopt zou zijn, Wenste niemand het niet eens zo zware werk op te knappen. En al helemaal niet meer toen Bok eenmaal twintig tellen voorsprong had. Tot de grootste verliezers zater dag behoorde zodoende de ploeg van Kuys, die in Harm Jansen (tweede) en Danny Nelissen (tien de) twee uitstekende troeven had, en ook sprinter Erwin Kistemaker. De lachebek uit Oldenzaal, in '88 al eens Nederlands kampioen, had zich geërgerd aan enige voorpubli- citeit waarin laatdunkend over zijn klimcapaciteiten werd gedaan. Maar het brons van Kistenmaker bewees zaterdag dat het nieuwe NK-parcours niet bij uitstek voor klimmers, maar voor 'stoempers' geschikt was. Ook Sassenheimer Frank van Veenendaal beleefde weinig vreugde aan het NK. Halver wege de koers stapte hij af omdat hij 'geen macht' had. Kistemaker maskeerde nader hand zijn teleurstelling door te ont hullen dat het zijn laatste jaar als amateur was. "Ik word prof of ik ga werken als commercieel econoom. Het liefst blijf ik fietsen, want het wereldje spreekt me wel aan, maar voor niets gaat de zon niet meer op. Ik heb verschillende aanbiedingen om te komen werken en dan kan ik altijd nog actief in de wielrennerij blijven als bijvoorbeeld jurylid, om dat ik daarvoor zojuist een cursus met goed gevolg heb afgelegd". GOVERT VAN VEEN Vrouwentitel voor 'slanke' favoriete MEERSSEN (GPD) - De tijd van de 'dikkonten' in het vrouwen- fietsen is definitief voorbij. Leontien van Moorsel viel elf kilo af om haar nationale titel zaterdag te kunnen prolongeren. "Het was nodig om ook heuvel op goed uit de voeten te komen". In dat kam pioenschap reikte Petra Grimbergen uit Rijnsburg tot een zeven de plaats. - Wie had gedacht? Een grote onbekende, Antoine Bok, gaat zegevierend wer de streep. (foto anp> Een jaar daarvoor was Van Moorsel op en rond de Rhedense Posbank ook de sterkste van Nederland ge weest, maar dat parcours gold als veel minder selectief dan in Lim burg en bovendien werd haar rivaal Monique Knol toen in de eerste ron de al gedwiskwalificeerd omdat ze materiaal aannam op een ongeoor loofde plek. Leontien van Moorsel na haar so lo-overwinning nu dan ook: "Daar om zegt dit kampioenschap me veel meer. Het parcours in Limburg is vijf keer selectiever dan dat in Rhe- den. Ik wist dat ik ook op dergelijke circuits goed zou kunnen presteren, als ik maar afviel. Elke keer als ik onder in de beugel moest, zat m'n buik me in de weg. Nu dus niet meer. Het heeft ook te maken met het steeds professioneler wordende vrouwenwielrennen. Kijk naar wat er hier voorop zit in Meerssen. Geen dikkonten meer, maar stuk voor stuk spinnetjes". Spinnetjes met spillebeentjes ten bewijze dat vrouwen er steeds meer voor moeten doen om in de top te kunnen meedraaien. Boven de zes tig kilo kun je het wel vergeten en daarom waren het de tot het bot af getrainde vrouwen van bondscoach MEERSSEN - Martin Schalkers, die als 25ste eindigde bij de het Nederlands kampioenschap, neemt definitief deel aan de Tour de France. Cees Priem, ploeglei der van TVM waarvoor de Katwij- ker uitkomt, heeft hem dat giste ren meegedeeld. De keuze van de ploegleider verbaasde Schalkers niet. "Het zat er dik in. Ik had wel heel slecht moeten rijden wilde ik alsnog uit de boot vallen". Het is nog wel onzeker of Eddy Schurer zaterdag in Futuruscope aan de start voor de Ronde van Frankrijk verschijnt. De TVM- renner raakte afgelopen week tij dens een wielerwedstrijd in De Panne gewond. Hij liep een open vleeswond op, die gehecht moest worden. De Nederlandse ploegen in de Tour: Buckler: Nijdam, Maassen, Solleveld, Vanderaerden (Bel), Van Hooydonck (Bel), Tolhoek, De Vries, Poels en Winnen. PDM: Breukink, Alcala (Mex), Ampler (DDR), Van Aert, Kelly, Earley (beiden Ier), Dhaenens (Bel), Ja- kobs en Raab (DDR). Panasonic (voorlopige selectie): Rooks, Van Poppel, Ludwig (DDR), Planckaert, Nulens, Sergeant (al len Bel), Talen, Ekimov (Sov), Van Lancker (Bel), Peiper (Aus) en De Rooy. TVM (voorlopig): Anderson (Aus), Skibby (Den), Müller (Zwi), Schurer, Ducrot, Capiot (Bel), Hanegraaf, Jan Sie mons en Schalkers. Reserve: Pie- ters. KNWU wil af van slecht imago MEERSSEN (ANP) - De sectie beroepswielrennen van de KNWU heeft een commissie opgericht die het Nederlandse wielrennen van zijn ne gatief imago in het buitenland moet verlossen. Aanleiding tot de op richting, een initiatief van de sponsorgroeperingen, zijn de minder po sitieve publicaties in het buitenland dit jaar over de wielerdoden in Ne derland. "Het is van essentieel belang die negatieve tendens om te buigen, ge ruchten over doping de kop in te drukken. Daartoe hebben we ook het mèdisch onderzoek gestart. De resultaten daarvan zullen begin sep tember bekend zijn", aldus Theo Mangnus, voorzitter van de sectie. Alle geledingen van de Nederlandse wielersport zullen vertegen woordigd zijn in de commissie. "We hebben een deuk opgelopen", voegde bondsvoorzitter Zevenbergen toe. "Onze naam is besmet, ook die van de sponsors. Daar moeten we iets aan doen. In de tegenaanval gaan". Hoe precies kon het gezelschap van de wielerbond ook nog niet duidelijk maken. "We werken de plannen uit". In navolging van de KNVB heeft de KNWU eveneens een overeen komst met sport-en adviesbureau Schraders en Van Seggelen afgeslo ten. Centraal staan de nationale profselecties voor, tijdens en m reldkampioenschappen. Schraders en Van Seggelen zullen KNWU sponsors zoeken en meeijarige overeenkomsten nar wielerbond afsluiten. de Piet Hoekstra, die het zaterdag voor het vertellen hadden. De nationale selectie maakte er een onderlinge strijd van, nadat binnen de kortste keren de concurrentie haast letter lijk naar huis was gefietst. Vijftien van de negentig inge schreven vrouwen reden de hele af stand van ruim 87 kilometer uit, de rest gaf op of werd voortijdig van wege een te grote achterstand door de jury uit de strijd genomen. Is de top van het vrouwenfietsen dan niet heel erg smal? Van Moorsel: "W^l, maar in elk geval breder dan vroe ger. Nu finishen we tenminste nog met een groep van dertien meisjes op vrij korte afstand van elkaar, ooit waren de verschillen nog veel gro ter". De zevende plaats die Petra Grimbergen behaalde stemde de Rijnsburgse tevreden. "Meer zat er niet in. Er zaten alleen vrouwen uit de nationale selectie voor me. Hele maal eerlijk vond ik het wedstrijd verloop niet. In wezen is het een in dividuele wedstrijd, maar de selec tievrouwen vormden duidelijk een ploeg. Als eenling begin je dan niets. Nadat Van Moorsel was ont snapt stonden ze niet toe dat er nog iemand achteraanging". Het NK voor vrouwen had veel weg van een prestigestrijd tussen de 'vedetten' uit de Hoekstra-ploeg, Leontien van Moorsel en olympisch kampioene Monique Knol. Die strijd werd zaterdag duidelijk ge wonnen door Van Moorsel, die, af geslankt als ze nu is, de rivaliteit met Monique Knol best kan weer staan. De winnares, enigszins in verlegenheid gebracht door de vraag over de 'tweedracht' in de na tionale selectie, voorzichtig: "Het verschil tussen mij en Monique Knol is, dat ik de andere meisjes uit de selectie ook graag eens wat laat winnen, zelfb al voel ik me die dag sterker. Omdat ik ze in de grote wedstrijden nodig heb. Monique wil het liefst alles pakken wat ze pakken kan. Dat is niet zo verstan dig, denk ik. Zoals het ook niet zo verstandig van haar was zich als eni ge te onttrekken aan het trainings kamp voor dit NK. Op die i plaats je je toch zelf een beetje i uitzonderingspositie"? MEERSSEN - Boven de Lange Raarberg cirkelde een reclamevliegtuigje door de lucht. 'Panasonic voor topprestraties'. Maar zoals de komende weken uit recla me-oogpunt wel vaker zal worden getreurd om Theu- nisses afwezigheid in de Tour, zo moest de ploeg- Post het ook gisteren al zon der hoofdprijs stellen in het NK. Het voorjaar liep gesmeerd voor de duurste ploeg van Nederland, maar in het zicht van de publicitair vetste kluif van het seizoen, de Ronde van Frankrijk, stapelen de problemen zich op. Post, internationaler bezig dan ooit, dit jaar, kon gisteren maar acht van zijn twaalf Nederlanders aan de start brengen in Meerssen. Theunis se op stal, Lubberding ziek, Van Vliet gestopt, Rozendal in het hos pitaal. En die acht bleken te weinig verweer te kunnen bieden aan hun 'aartsrivalen', die van Jan Raas, met elf man in het geweer. Toen drieëneenhalve ronde voor het einde de beslissende kopgroep van zes zich formeerde, zaten daar drie Bucklers bij, alsmede drie een lingen, met alleen Rooks namens Post. ABC-tje Het spel, dat Maassen, Winnen en Nijdam vervolgens konden spelen, was een ABC-tje in zijn eenvoud. Na twee speldeprikken van Maassen en Winnen, was de derde jump van Peter Winnen, op zo'n 20 km voor de streep, er voor Rooks, Breukink en Manders al te veel. Winnen bouwde rustig uit, 'gewoon, zoals het hoort'. Het betekende opnieuw prestige- gewin voor de renners van Raas, die hun seizoenstotaal meteen boven dat van Post tilden: 33 om 32. Onbe langrijk waarschijnlijk in getal, maar niettemin een feit. Dat Winnen de 'man van dienst' werd op het fraaie Zuid-Limburgse parkoers, was een verrassing. Tien jaar prof, nog maar vijftien overwin ningen, werd hem eraan herinnerd, dat dit pas zijn eerste zege in een eendagswedstrijd was, de criteri ums uiteraard daargelaten. "Ja, nou je het zegt... Maar ik ben ook niet zo'n winnaarstype". Peter Winnen leek zijn mooiste ja ren als wielerprof al lang en breed achter zich te hebben. Na zijn stormachtige entree in het grote ronden-peloton, beginjaren tachtig, was het lang zeer rustig rondom hem geworden. Op zijn drie ber getappes in de Tour (2x l'Alpe d'Huez, lx Morzine), op zijn 5e, 4e en 3e plaats in het eindklassement van 'La grande Bouclé', waren ge degen, maar toch vooral anonieme prestaties gevolgd. Winnen scoorde, behalve een hele rits top-tien plaatsen in de kortere rittenwedstrijden, ook nog een 25e en een 9e plek in het eindklasse ment van de Tour, alsmede een 8e en 9e in de Giro, maar hij opereerde voornamelijk in de luwte. Tot zijn eigen genoegen, leek het wel. Win nen koerste, omdat hij het leuker vond dan voor.de klas te staan, maar naar buiten wekte hij de indruk, dat het hem absoluut niet meer kon in teresseren. Aan zijn lijf dan ook geen suppor tersclub. Op de boerenkapel voor Adrie van der Poel, de honderden petjes met Maassen en Nijdam, zelfs de tientallen t-shirts voor Pieters en Bouwmans, stonden geen variaties te zijner eer. Winnen was van een pezig klimmertje tot een soort anti vedette uitgegroeid. Onverschillig "Och", zei hij gistermiddag, met het roodwitblauw onwennig om zijn schouders, "ik sta nu eenmaal vrij onverschillig tegenover alle bijver schijnselen van het profwielrennen. Of, onverschillig, eerder: berus tend. Dit vak is duidelijk voor me, ik accepteer het zoals het is. Ze ma ken mij niets meer wijs, ik heb mijn plek opgezocht, en heb daar vrede Toch behoort Winnen nog altijd tot de meest regelmatige Neder landse etapperenners. Hij kan niet tijdrijden, maar komt net onder de top met de betere klimmers mee. Vandaar ook dat scala aan goeie einduitslagen. Op de wereldrang lijst was daar nog maar weinig van terug te vinden: 120e, maar de 100 punten die hij gisteren kon toevoe gen doen hem weer stijgen naar de beste 60. Winnen heeft, na zijn eerste twee ëneenhalf seizoen bij Godefroot, er zeven jaar bij Peter Post opzitten. Halverwege vorig jaar kwam aan die overeenkomst een einde. Win nen wilde andere lucht, koos vanaf 1990 voor Raas, mocht niet mee naar de Tour, en hoopte dat Erik Breukink die switch ook zou ma ken. Toen Breukink voor PDM be sliste, werd Winnen tot zijn eigen schrik de beste klassementsman van Raas. Maar ook die positie kon hem op geen enkele manier veront rusten. "Er is nauwelijks verschil in aan pak tussen die twee. Bij Post kon ik altijd mezelf blijven, bij Raas is het niet anders. Ik kies m'n eigen pro gramma, zie \yel waar ik uitkom. Dat ik met ruzie zou zijn weggegaan bij Post, is absoluut niet waar. Ik kan het nog steeds goed met hem vinden, heb mijn respect voor hem behouden". Wielermoe, zoals hij soms lijkt uit te stralen? Hij wil niet meer over het onderwerp discussiëren. "Ik heb het eigenlijk steeds beter naar m'n zin op de fiets". Zijn kijk op het le ven is bovendien ten gunste veran derd, toen hij drie jaar geleden van een lastige rugblessure werd afge holpen, èn twee jaar geleden voor het eerst vader werd van een zoon. De depressies, waarmee hij van tijd tot tijd tobde, zette hij van zich af. Optimisme leidde vanaf dat mo ment zijn toekomst. Peter Winnen was gisteren de oudste in de kopgroep: over drie maanden 33. Het was een soort vrij geleide, hem vergeven door de an dere vijf. Namens de numerieke meerderheid, ploegleider Jan Raas: "Dan krijg je zo'n situatie, dat de jongeren elkaar het kampioenschap minder gunnen. Winnen, dat vin den ze wel goed". Breukink: "Ik gun het hem wel". Rooks: 'Gezien zijn status komt de titel hem toe". En Manders: "Drie uit dezelfde ploeg tegen drie eenlingen, dat mag normaal niet foutlopen". Of het verplichtingen schept, zo'n kampioenstrui? Winnen: "Ben je gek. Ik ga me niet anders opstellen, anderen hoeven dat ook niet tegen over mij te doen. Het is alleen een aardige opsteker. Twee weken gele den lag ik nog met een virus op bed, kon ik in de Eibar niet rijden. Maar in de Mijnvalleien merkte ik vorige week, dat het weer de goeie kant op ging". Hij werd er negende. De Tour, zijn achtste, waarvan al menigmaal de beste Nederlander? "Ik maak me geen illusies over het klassement. Als ik zo blijf rijden als nu, komt er vanzelf een etappe waarin ik me voor de dagprijzen meld". PETER OUWERKERK LEIDEN De Spartaan heeft op de eigen atletiekbaan twee zesde plaat sen behaald tijdens de tweede A/B- competitiewedstrijd. Die klassering was gisteren in Lisse zowel voor de jongens- als voor de meisjesploeg, allebei uitkomend in de eerste klas se, weggelegd. In de tweede klasse werd de meisjesploeg van AV Hol land tweede, de Holland jongens eindigden als derde en de jongens van de Bataven bezetten de zesde plaats. Voor de deelnemers aan de Ne derlandse kampioenschappen voor junioren, het komende weekeinde in Leiden, was deze competitiewed strijd een ideale vormtest. Stefan Molenaar (Spartaan) bleef slechts een paar tienden van zijn beste tijd verwijderd op de 110 meter horden, die hij aflegde in 14,9. Het versprin gen liet Molenaar gisteren over aan clubgenoot Dennis Verhaar, die tot 6,12 kwam. Verhaar kwam ook nog uit op het onderdeel hinkstap- sprong waarbij hij een afstand van 12,44 overbrugde. Danny Paarde- kooper presteerde zeer constant door precies dezelfde tijd neer te zetten op de 800 meter als tijdens de eerste competitiewedstrijd: 2.02,1. Mark Stoel kwam weer uit op de 400 meter en liep een tijd van 53,8. Bij het speerwerpen wist Peter Jongs- ma een worp te realiseren van 45,36 en Tung Cheung passeerde bij het hoogspringen de lat op 1,75. Uiter aard stond de B-junior daarmee in de schaduw van Nederlands record houder Jaco Boekhouder (V&LTC), die in Lisse met 2,05 tien centimeter van zijn beste prestatie verwijderd bleef. Arnout Koot tot slot stootte zijn kogel naar de fraaie afstand van 11,62. De Spartaan-meisjes zetten ook enkele goede prestaties neer, waar bij Jolanda Aanhane haar prestatie op het onderdeel 100 meter horden (16,4) bovendien beloond zag- met een persoonlijk record. Clubgenote Dafne van Nieuwkoop legde de 100 meter vlak af in 13,3. Nicole van Grieken kwam op de 800 meter tot een tijd van 2.28,0 en Corina Oppe- laar sprong 4,81 ver. Van Grieken kwam tevens in actie op het onder deel hoogspringen, dat zij tot en met 1,55 volhield. De meest opvallende prestatie van de Holland-jongens kon op naam worden gezet van Marco Kortleever, die de 100 meter met de wind mee afraffelde in 11,0. Broer Wilmar liep de 400 meter in 53,2 op de 800 meter kwam Arno Onink tot een tijd van 2.04,0. Aijan Rijnsbur ger maakte zich zeer verdienstelijk op het onderdeel kogel waarbij hij tot een afstand van 11,76 kwam. Da vid Brandwijk wierp met een ander projectiel, de speer, die hij 42.36 me ter verderop deed neerploffen. Menno Jansen kwam in Lisse uit op een voor hem ongebruikelijke af stand: de 3000 meter waarop hij een tijd realiseerde van 9.40.0. Bij de Holland-meisjes finishte Bianca Vermond op de 100 meter in 13,0. Hester van Leeuwen had 2.28,3 nodig voor de 800 meter, Margriet Loos sprong 1,55 hoog en Judith van Amsterdam stootte haar kogel 10,03 ver. Annemarie van Leeuwen wierp de discus 25,32 van zich af. Bij de Bataven-jongens sprong Johan van Velzen zeer in het oog, zijn speerworp van 51,00 meter le verde zijn ploeg de nodige punten op. Yvonne van Dorp presteerde gis teren zeer opvallend op de 100 en 200 meter tijdens de Bertus Veldho ven Memorial te Rotterdam. De Leidse sprintster realiseerde op de ze afstanden tijden van respectieve lijk 11,96 en 23,97 en werd hiermee tweemaal eerste. ELLEN LIJZENGA Derde plaatsen atletiekploegen bij Westathletic KAPFENBERG (ANP) - Tijdens de Westathletic, het tweejaarlijkse treffen van de zwakkere Europese atletieknaties, heeft de landenploeg van Spanje in Kapfenberg (Oosten rijk) de eerste plaats in de wacht ge sleept. Bij de vrouwen ging de over winning naar Zwitserland. De Nederlandse atletes moesten na drie achtereenvolgende overwin ningen in Lissabon (1984), Barcelo na (1986) en Brussel (1988) genoe gen nemen met de derde plaats. De Nederlandse mannen eindigden met Portugal gedeeld derde. Winst Maassen LEIDEN - Dirk Maassen van den Brink (AV Holland) heeft gisteren de 5 kilometer snelwandelen ge wonnen tijdens de eerste Neder landse baankampioenschappen voor veteranen (40-44 jaar) in Óver- vecht. In een tijd van 23.49,40 was hij duidelijk te sterk voor Hans van Wakeren (tweede) en Klaas Bakker (derde). Arie van Tol (Bataven) won de 800 meter bij de veteranen van 40 tot 44 jaar in 2.11,51. Ploeggenoot Bertus Kerkvliet eindigde als vierde in 2.15,03. Mario Spadon van de Bataven won de 300 meter horden bij de mannen van 60 tot 64 jaar in 54,36. Bij de vrouwen (35-39 jaar) werd Marian Ruccianin (Bataven) tweede bij het hoogspringen (1.53 meter), gedeeld tweede bij de 100 meter (13.40) en vierde bij het verspringen (4.85).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15