De toverkracht schuilt in Milla Uruguay acht zich tegen Italië zeker niet kansloos Standbeeld voor een volksheld WK 90 Bakker Mondiale PAGINA 14 MAANDAG 25 JUNI 1990 NAPELS (ANP) - Zonder medicijnmannen, haptonomen en gebedsgenezers heeft Cameroun als eerste Afrikaanse land de laatste acht van de wereldtitelstrijd bereikt. De to verkracht van het ontwikkelingsland aan de westkust schuilt in Roger Milla. Een pinch-hitter van 38 jaar, die achttien jaar geleden zijn debuut maakte in het nationale elftal. Een stuk of 200 interlands speelde en twee jaar geleden afscheid nam. Op voorspraak van president Biya maakt hij in Italië zijn rentree. Te gen de wil van trainer Valeri Ne- pomniatsji. Invaller Milla schoot Cameroun zaterdag in Napels in de kwartfina les. In de verlenging tegen Colom bia scoorde hij twee keer en demon streerde beide malen de exotische Milla-shuffle. Redin deed drie mi nuten voor tijd wat terug, maar te weinig (2-1). Het was een overwinning met een wrange bijsmaak. In de kwartfina les tegen de winnaar van het duel tussen Engeland en België zijn vier basisspelers niet beschikbaar. Kana Biyik, Onana, N'Dip en M'Bouh lie- YAOUNDE SID- De schermen van de vaak piepkleine tv-tjes in de cafes van Yaounde, de hoofd stad van Cameroun, werden spontaan gekust. Super-invaller Roger Milla sprong in de 106e minuut van de wedstrijd tegen Colombia over een uitgestoken been en scoorde» Drie minuten later weer grote opwinding. Milla pakte de Co lombiaanse doelman Higuita de bal af toen deze een solo in het strafschop-gebied probeerde: 2- 0. Het dol-enthousiaste thuis front wachtte de einduitslag niet meer af Cameroun, met slechts 17.000 voetballers, had zich geplaatst voor de kwartfi nales van het wereldkampioen schap. Feestgedruis vulde de straten. Overal vlaggen in de rood-groen-géle kleuren van Ca meroun. Het verkeer liep vast. Een voetbalfan deed voor de radio geëmotioneerd het voorstel een standbeeld op te richten voor de 38-jarige Albert Roger Milla. Het liefst voor de hoofd-ingang van het grote voetbalstadion, anders ergens midden in het cen trum van Yaounde, waar por tretten van de held van de natie al in processie door de straten werden gedragen. Bij het tv-sta- tion dat de beelden vanuit Italië doorstraalde, gingen de hon derd medewerkers in de hou ding staan bij het zingen van het volkslie± Regisseur Leopold Tamba had nog net de tegen woordigheid van geest terug te schakelen naar Napels. Daar verscheen 'de volksheld tot in eeuwigheid' Milla zelf in beeld. Maar schrik, o schrik, 's Mans lippen bewogen. Maar wat hij zei was alleen voor liplezers te begrijpen. Het geluid was weg gevallen. Tamba''s stemgeluid over brugde zowat zelfstandig dui zenden kilometers in een poging iemand in de Italiaanse regie kamer te bewegen de juiste knop om te draaien. Het lukte, waar door in elk geval de laatste woor den van Milia's commentaar de feestvierders nog bereikte. Twee jaar geleden overhan digde Milla bij zijn af scheids wedstrijd president Biya de monstratief zijn bezwete shirt met nummer tien erop. Het staatshoofd vroeg bij die gele genheid of de voetballer het nog eenmaal wilde aantrekken. Mil la weigerde. Pas in Italië hulde hij zich weer in het nationale tri pen tegen de tweede gele kaart op. Kokosnoot Milla. Of Miller. In Yaounde echo den beide namen door de straten. Sinds anderhalf jaar speler van FC St.Pieroise op het eiland La Reu nion in de Indische Oceaan. Hij diri geerde zijn club naar het kampioen schap en de beker van het eiland. En kreeg daarvoor de gouden ko kosnoot. Daarvoor was hij van 1982 tot '89 actief in Frankrijk. Bij ondermeer St Etienne, Bastia en Montpellier. Twee jaar geleden werd hij afge dankt. Te oud, te traag. „Er zullen clubvoorzitters in Frankrijk zijn, die zich nu wel even achter de oren zullen krabben", grijnsde de top scorer. Milla werd niet geselecteerd voor Italië. Valeri Nepomniatsji kende hem niet. De sportleraar uit Toerk- menistan werd twee jaar geleden 'aangesteld als bondscoach. Niet op basis van zijn kwaliteiten, maar op grond van de vriendschappelijke betrekkingen tussen Cameroun en de Sovjetunie. Nepomniatsji, in het Toerkmeens 'man zonder geheugen', was de ide ale marionet. Hij had weinig keus. Enige naam had hij niet. Was in zijn actieve tijd een middelmatig speler van Dynamo Samarkand en trainde daarna tweede en derde divisie clubs in zijn land. Hij kon kiezen tussen een baantje als jeugdtrainer in Suriname of hoofdcoach, in naam, van Cameroun. In Afrika kreeg hij drie tolken, die zijn woorden naar eigen inzicht in terpreteerden. Eén werd er naar huis gestuurd. De werkelijke coaching lag in handen van drie machtige mannen: bondsvoorzitter Etotoke, sportminister Fofe en pre sident Biya. Die gingen af op de in zichten van drie spelers: de verguis de doelman Bell, aanvoerder Tataw en veteraan Kunde. Daarnaast had Biya een persoon lijke adviseur in Milla. Zijn vriend sedert het eindtoernooi van '82 in Spanje. Daar remiseerde Cameroun drie keer en moest naar huis door een slechter doelsaldo. De revanche volgde in Italië. Voor Biya en Milla. De schutter stelde de plaats in de tweede ronde veilig met zijn twee doelpunten tegen Roemenië (2-1) en tikte zijn land zaterdag naar de laatste acht. Oproerkraaiers Een mirakel na de slechte voorbe reiding die bijna eindigde in een heuse paleisrevolutie. Nepomni atsji wilde twee dagen voor de ope ningswedstrijd tegen Argentinië nog drie oproerkraaiers naar huis sturen, Fofe stak daar zijn ministe riële handje voor. Er kwam een compromis uit de bus, dat doelman Bell de plaats onder de lat kostte. De conflicten gingen aan Milla voorbij. Net zoals het gezever over de premiës. Die lagen op 4500 gul den voor een overwinning. Maar werden na tussenkomst van Bell, Tataw en Kunde rigoreus opgetrok ken. Naar 21.000 gulden per zege en de helft voor een gelijk spel. Boven dien gleed er een kwalificatiepre mie van 42.000 gulden uit. De winstuitkering voor de kwartfinales is even hoog. Die over eenkomst werd zaterdag enige uren voor de wedstrijd tegen Colombia bereikt. De internationals van Ca meroun hadden pas in de loop van de week vernomen dat de bond een dikke acht miljoen gulden van de FIFA opstreek en eisten hun aan deel. De outsider, voor aanvang 500. te gen 1, na de zege in de achtste fina les 10 tegen 1, had zaterdag tegen Colombia een Afrikaans engeltje op de lat van N'Kono. De Zuidameri kanen kregen in de hitte (30 graden) de beste kansen. Estrada miste al zeven minuten vrij voor N'Kono, Rincon raakte van achttien meter de kruising buiten bereik van de 'zwarte leeuw'. Bryan Robson naar huis toe CAGLIARI (Reuter) - Bryan Robson gaat naar huis. Voor de 33-jarige aanvoerder van het En gelse elftal is de wereldtitel strijd voorbij. Robson, 87-voudig internatio naal, hinkte tijdens de wedstrijd tegen Nederland (0-0) het veld af. Hij had een ontstoken achil lespees. Intensieve medische behandeling hielp niet. De komst van zijn privé gebedsge nezeres ook niet. In het duel te gen Egypte bleef hij langs de I kant. Voor bondscoach Robson be tekende het vertrek van zijn I aanvoerder een klap. „Het is een eporme teleurstelling voor mij, de ploeg en voor Bryan", zei hij. j „Maar we bezitten volwaardige i vervangers die Engeland naar een hoog niveau kunnen tillen. Onze rol in dit toernooi is nog niet uitgespeeld." Ruben Sosa wil vanavond in Rome schitteren Veteraan slaat in de verlenging (opnieuw) toe Volgens de Italiaanse sportkrant Tuttopsort gaat de Sovjet-speler Alexander Zavarov niet naar de Franse eerste'-divisieclub Nancy. Het naar de serie A gepromoveerde Parma wordt zijn nieuwe werkge ver. Zavarov zou op het laatste mo ment voor de Italiaanse club heb ben gekozen. De middenvelder is bij Juventus overbodig. „Belachelijk" vindt de Ierse mi- nister-president Charles Haughey het voorstel van de oppositie om vandaag een halve vrije dag te ge ven. Heel Ierland zou dan de WK- wedstrijd tegen Roemenië op de tv kunnen volgen. Oppositie-leider Dick Spring vreest dat op het tijd stip van de wedstrijd fabrieken en kantoren half leeg zullen zijn. ROME (GPD) Uruguay gedraagt zich weer als de gebeten hond. De moeizame kwalifica tie voor de tweede ronde, verkregen in blessuretijd tegen Zuidkorea, heeft intern voor de nodige irritatie gezorgd. Trainer Tabarez is daarnaast woedend dat Nederland en Ierland in Palermo een gelijkspel overeenkwamen. Door dat resultaat is Uruguay nu verplicht om tegen Italië te spelen. „Het is een schande dat de FIFA dit niet bestraft", aldus Tabarez. „Het was duidelijk te zien dat Gullit en Whelan het een kwartier voor het einde op een akkoordje hebben ge gooid. Mijn bond is vier jaar geleden voor veel minder ernstige vergrij pen enorm aangepakt, maar aan de ze competitievervalsing heeft Have- lange niets gedaan. Anders hadden we in Milaan tegen Westduitsland gespeeld en waren onze kansen gro ter dan nu. Maar laat ik de organisa toren waarschuwen: dit Uruguay is nog niet uitgeschakeld". De hoop van de tweevoudige we reldkampioen is gevestigd op een herhaling van een oefenwedstrijd tegen Italië van een jaar geleden. In Verona werd het toen 1-1 en beide ploegen zijn in vergelijking met dat duel weinig veranderd. De verbit terde toon op de persconferentie van zaterdag staat in schril contrast met de goedwillende bedoelingen waarmee Uruguay op 22 april al naar het WK-vertrok. De ploeg wil de met mooi voetbal de wereld be stormen. De voortekenen leken gunstig na een verdiende 2-1-zege op Wembley tegen Engeland. Maar na een aardige, zij het doelpuntloze, start tegen Spanje is Uruguay weer afgezakt naar het niveau waarop het sinds 1970 altijd op een WK is ver schenen. Tabarez is zeer teleurgesteld over de prestaties van zijn ploeg: „Sinds ik bondscoach ben, heeft mijn ploeg nog nooit zo slecht gespeeld als in de afgelopen week. Ik weet niet hoe zoiets kan gebeuren. We zijn niet overdreven gespannen aan het WK begonnen. Misschien is er iets geknakt na de gemiste straf schop van Sosa tegen Spanje. Op dit moment kan ik weinig anders doen dan praten, mijn spelers moed in spreken. Jammer is alleen dat er nog maar weinig tijd over is". Net als vier jaar geleden is Uruguay door de achterdeur (via een derde plaats) in de tweede ronde beland. „In de slotfase tegen Korea was ik al zeker van een uitschakeling. In de laatste minuut plaatsten we ons dus toch nog. Met een beetje geluk, maar dat vind ik gezien het vertoon de spel niet eens onterecht. De spanning heeft me wel vijf jaar van mijn leven gekost, maar ik ben het gewend om te lijden op de bank. In 1987 won ik met Penarol de Copa Libertadores door een doelpunt in de blessuretijd van de verlening", aldus de coach. Hoewel hij liever tegen de Mannschaft had gespeeld, ziet hij voor vanavond toch kansen voor zijn ploeg: „Misschien kunnen we ons nu ontspannen voorbereiden. Wij zijn de outsider. Daarbij kunnen we eindelijk afwachtend beginnen en misschien in de counter toe slaan. Italië speelt zeker niet slecht, maar je hoeft niet veel verstand van voetbal te hebben om te begrijpen dat de ploeg veel moeite heeft om te scoren. Als mijn jongens geconcen treerd zijn, sluit ik een stunt niet uit. Ik heb twee kapiteinen op het veld staan, die ons door de storm kunnen loodsen. Hugo de Leon en Enzo Francescoli moeten nu de wedstrijd van hun feven spelen.Zij hebben op dit WK nog niet laten zien hoe goed ze in werkelijkheid zijn. Daarom verwacht ik juist van dit tweetal veel". Een andere speler die in het Olympisch Stadion van Rome wil uitblinken is Ruben Sosa, die tot nu toe een zeer teleurstellend toernooi speelt. De spits van Lazio lijkt na het missen van de strafschop tegen Spanje volledig van slag. Met de (wan)hoop van een speler die op een WK faalt belooft hij zijn Romeinse supporters een onvergetelijke wed strijd: „In Rome zal ik weer de oude Sosa zijn, dat voel ik gewoon. We hebben niets te verliezen, we heb ben één van de lastigste ploegen die Italië maar had kunnen treffen. Ze ven spelers van ons voetballen im mers hier, en de meeste hebben in hun loopbaan al veel gewennen. Het is voor hen dan ook de laatste kans om op een WK te schitteren. Die willen ze grijpen. Daarom maak ik me geen zorgen voor deze wed strijd. De mensen zullen verrast zijn hoe goed dit Uruguay kan spe len...". BUITEN HET. VELD Sommige spelers zijn al naar bed. Andere groepen samen. Van Bas ten praat met Van 't Schip. De 'Belgen' kaarten alweer. Ronald Koeman bestelt iets te eten. Been hakker praat met Gilhaus. En Nol de Ruyter is in gesprek met Rinus Michels. Het is stil aan de bar van het Oranje-hotel. Men drinkt. De spelers die blijven hangen, doen dat in de hoop ergens diep in de nacht het hart te kunnen luchten. Van Basten zoekt met de ogen Mi chels. Maar Rinus laat het zover niet komen. Hij bestelt nog wat aan de bar en schuifelt weg. Van Basten ziet dat met lede ogen aan: weg kans op ruzie. Eenmaal in de gang maakt Mi chels een minuscuul huppelpasje. Bijna waagt hij zich aan het flui ten van een vrolijk wijsje, maar net op tijd beseft hij aan de kamer van Rijkaard voorbij te gaan. Wat zou die wel niet denken van een fluitende Generaal zo pal na de uitschakeling. Eén schemerlampje doet Rinus aan, die op het nachtkastje. Het licht valt op een schoteltje Belgi sche bonbons. Daarnaast ligt wat lektuur, met daarbovenop een si gaar, een dure, die een doosje voor zich alleen heeft. Rinus ontdoet zich van de kleren en grinnikt bij het ontknopen van het overhemd: 'Komt dat zien, komt dat zien, striptease a la Michels. Dan de klop op de deur. Een kan koffie wordt bezorgD en een dubbele cognac. Rinus mompelt iets van 'gratias' en stopt de piccolo lires toe. Die neemt de tip met verba zing in ontvangst. Het verbaast hem Dottore Michels in zo'n opper best humeur te zien. Hijzelf heeft het er moeilijk mee dat zijn 'Zwarte Tulp' geknakt is. Rinus schenkt zich koffie in, vlijt zich neer en onderwerpt de bonbons aan een inspectie. Grap pig toch dat-ie ze vanmiddag al heeft klaargezet. 'Als het om voet bal gaat, vergis ik me niet', is de gedachte bij de eerste hap. 'Hum, een slokje cognac erbij'. Plots glijdt er een glimlach over het ge zicht. 'Die Van Basten. Zag je hem kijken, toen ik naar boven ging. Voorlopig weet die ook zijn plaats weer'. 'Ik zou eigenlijk best even de vrouw kunnen bellen. Of die kleine in Barcelona, haha. Nee, eerst nog een bonbonnejte en een slokje. Je hebt het verdiend, jon gen'. 'Wil, ben jij het? Nou, wat zegje ervan? Je vond het uiteindelijk toch wel jammer dat ze eruit vlo gen. Ik moet zeggen, dat ik in de loop van de wedstrijd mezelf er ook op betrapt heb, dat ik zat mee te leven. Maar goed, je weet dat ik die dingen snel van me afkan zet ten. Aan de top is er nou eenmaal geen ruimte voor emoties. Of ik niet bang was dat ze in de tweede helft nog gelijk zouden maken? Nee, niet echt. Ik ken die Beenhak ker toch. Ik wist dat-ie de verkeer de wisels zou toepassen. Je zag het tdch. Het liep goed. Die kansen waren er onherroepelijk geko men. Maar na de wissels was het over en uit. Nee, Don Leo heeft mij niet teleurgesteld. Even dacht ik in het begin, dat die Winter roet in het eten ging gooien, maar het grote punt was toch dat die Van Basten nog steeds finaal uit het lood was. Wilde te graag hè. Uit eindelijk heb ik 'm toch mooi plat gekregen, vind je niet? Nee, toe nou Wil, ga nou niet aan het eind van de rit zeggen dat ik hardvoch tig ben. Jaren geleden heb ik al ge zegd, dat voetbal oorlog is. Maar niet iedereen beseft, dat die stelre gel voor mij ook buiten het veld geldt. Het is jammer van die titel, maar die kleine heeft deze oorlog verloren. Voorlopig is deze jongen nog steeds de enige die een grote internationale titel gewonnen heeft. Welterusten Wil, Rinus neemt nog een cog7iac. Gaan we morgen uit eten?' Het shirt met rugnummer 10 van Pele is gestolen. Hij droeg het tricot in de finale van het WK in Mexico tegen Italië (4-1). Het was onderdeel van een tentoonstelling in Rome. Behalve het shirt werd een door Pele gesigneerde bal ont vreemd. De politie heeft een belo ning gezet op de tip, die tot aanhou ding van de dief leidt. Fans en geen hooligans, zo luidt de slogan op het vehicle waarmee deze vier Duitsers naar Milaan waren geko men. De boodschap is duidelijk: ze komen louter voor het voetbal en de gezelligheid en dus niet om rotzooi te trap pen. (foto EPA) De inmiddels fameuze 'shuffle' van Roger Milla. Ditmaal, na zijn tweede tfeffer, uitgevoerd bij de hoekvlag. Pas na de rust kwam Cameroun meer in de wedstrijd. De ploeg ging vooruit verdedigen. Verstoorde de Colombiaanse opbouw eerder en kreeg twee kansen. In beide geval len was Omam-Biyik niet attent. Na een kwartier werd het tijd voor Mil la. De na Peter Sljilton (40) oudste speler in het toernooi draaide zestig minuten warm. Schoonheid Pas in de verlenging sloeg hij toe. Zijn eerste treffer was een schoon heid. Hij passeerde twee man, ont week met een huppeltje het uitge stoken been van de laatste en schoot de bal diagonaal langs doel man Higuita (1-0). Drie minuten la ter besliste hij de wedstrijd. Higuita maakte een van zijn traditionele uit stapjes ver buiten zijn doel. Wilde Milla passeren, maar verslikte zich in de slimheid van de Afrikaan (2-0). „Een lelijke vergissing", gaf de doelman toe. „Ik heb nijn medespe lers om vergeving gevraagd. Zij na men mij niets kwalijk. Nee, ik zal mijn stijl niet aanpassen". Van Higuita had Milla nog nooit gehoord. „Ik heb niet naar wedstrij den van Colombia gekeken", vertel de hij. „Een helft was voldoende om hun spel te begrijpen. Het eerste doelpunt was daarvan een gevolg, het tweede was een meevaller". Trainer Maturana van Colombia weet de nederlaag aan de eerste 45 minuten. „Daarin hadden wij moe ten scoren. De missers braken ons later op".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14