De bv Oranje moet zich diep schamen 'We gaan duidelijk af voor hele wereld' Kaartverkoop loopt bijna uit op chaos Relletjes in grensstreek Toppers hadden volgens Jan Zwartkruis aangepakt moeten worden Nederlands voetbal grote verliezer Volkslied verplicht nummer voor Duitsers Duitse pers: 'Sensationeel' MAANDAG 25 JUNI 1990 j KERKRADE (GPD) - Met een.ge- l wonde en twee arrestaties in de t grensscheidende Nieuwstraat- /Neustrasse werd gisteren in Kerk- i rade en Herzogenrath de voetbal- wedstrijd Nederland-West-Duits- land afgerond. Ondanks een enor- f me inzet van ME'ers - honderd aan Nederlandse, nog meer aan Duitse i zijde - kwam het direct na afloop van de wedstrijd tot ongeregeldhe- den. De aanwezigheid van zes tv- ploegen speelde mogelijk ook een rol. Ongeveer tien minuten na afloop van de wedstrijd stroomden de sup porters en nieuwsgierigen samen op de Nieuwstraat/Neustrasse. Na een kortstondige verbroedering, brachten over en weer gegooide v voetzoekers de gespannen sfeer tot jj ontlading. Plotseling dook een klei- i ne groep Duitse jongeren op en ging op de vuist met het handjevol Ne- 1 derlandse supporters dat zich aan de Duitse kant bevond. Ook vlagge- stokken werden ingezet. De Duitse ME was de situatie snel f meester. Aan Nederlansse kant wa ren twee charges van de beide ME- teams nodig om de rust op de Nieuwstraat enigszins te doen te rugkeren. De aanwezigheid van tv-ploegen heeft de relschoppers mogelijk aan gezet tot nog meer ongeregeldhe den. De hoofdinspecteur van de Kerkraadse politie verzocht de ca meraploegen dan ook om de opna men te staken. Ook elders in Limburg kwam het tot ongeregeldheden. In het noor den, in Siebengewald, moesten Duitse en Nederlandse politie even eens optreden om vechtende sup porters uiteen te houden. In Maas- bracht en in Heerlen koelden Oran jesupporters hun woede over de ne derlaag vooral op elkaar en op straatmeubilair. In Landgraaf wierp een flatbewoner zijn tv-toestel van de tiende verdieping. DEN HAAG (GPD) - Volgens Jan Zwartkruis, oud-bondscoach van het Nederlands elftal, begon Leo Beenhakker aan een verloren zaak toen hij de taak van Thijs Li- bregts overnam. Volgens de man die Oranje in 1978 samen met Ernst Happel naar de tweede plaatst loodste op het WK, was te tijd tekort om van dit Oranje een hecht team te maken. Hij verwijt de huurcoach echter wel een in schattingsfout te hebben ge maakt toen hij met Oranje aan de slag ging. "We hoopten op een wonder, terwijl we wisten dat de voetbal lers de afgelopen wedstrijden ab soluut niet konden presteren. We hadden wel namen op papier, maar niet in het veld", aldus Zwartkruis. "Vijf, zes spelers wa ren niet in vorm. Leo Beenhakker kan alleen worden verweten dat hij een inschattingsfout heeft ge maakt. Het is toch anders om met een nationaal team aan de bak te moeten dan met een clubteam. Je kfijgt te maken met spelers uit verschillende clubs, dat zijn blok ken die zelfstandig opereren en een eigen mening hebben. Als je als trainer te laat bij de ploeg komt, kun je niet die bindende factor zijn. Er zat progressie in het elftal, maar het is te laat geko- Zonder Beenhakker te verwij ten dat hij op de stoel van Lib- regts is gaan zitten, spreekt Zwartkruis zijn verwondering uit over de wijze waarop het sectie- bestuur van de KNVB met Thijs Libregts is omgesprongen. "Oranje heeft een wereldnaam. Niemand buiten Nederland kan eigenlijk begrijpen hoe hier met een coach wordt omgegaan. Dat is wereldnieuws in de buitenland se pers. Het buitenland kan ge woon niet begrijpen dat sterren uitmaken wie hun coach gaat worden. De KNVB had heel dui delijk moeten ingrijpen en niet veertien dagen van tevoren Been hakker met alle problemen moe ten opzadelen. We gaan duidelijk af voor de hele wereld. Voetbal lers zijn jongens die een harde hand willen. Wanneer de vedet ten hun mening gaan ventileren, krijg je een ratjetoe. De toppers hadden harder aangepakt moeten worden". Jacques Hogewoning, die on dermeer als voorzitter deel heeft uitgemaakt van het sectiebe- stuur, heeft zijn kritiek op de han delwijze van het sectiebestuur nooit onder stoelen of banken ge stoken. „De KNVB moest op een gegeven moment wel zwichten voor de wens van de spelers om Libregts weg te sturen. Al vind ik datje voorzichtig met een bonds coach voorzichtig moet omgaan, hadden ze vervolgens opnieuw naar de voetballers moeten luiste ren. Ze wilden Cruijff, maar daar wilde het sectiebestuur niet aan. Daarin kan ik geen lijn ontdek ken". Maar ik vind wel dat het erg lang heeft geduurd voordat er een elf tal stond. Er is volgens mij teveel gewisseld. Maar ernstige gevol gen zal deze uitschakeling verder niet hebben. In september begin nen we alweer aan de kwalificatie voor het EK. Het gaat gewoon verder. Ik hoop wel dat men van deze toestanden heeft geleerd". Volgens Karei Jansen, secreta ris van de Vereniging Voor Con tract Spelers (WCS), zal de snelle uitschakeling geen gevolgen heb ben voor de marktwaarde van de Nederlandse voetballers in het buitenland. Na de toernooien van '74 en '78 ontstond er een exodus van talentvolle voetballers naar het buitenland. In het spoor van de toppers verkregen ook de min dere goden vette contracten in luilekkerlanden als Spanje, Frankrijk en Italië. De Neder landse trainers profiteerden eveneens van de prestaties van Cruijff Co. "De belangstelling voor de Ne derlandse spelers zal blijven be staan", aldus Jansen. "We hebben nu wel verloren, maar dat wil niet zeggen dat we geen goede spelers meer hebben. Bovendien hebben ze gisteren laten zien zich met West-Duitsland te kunnen meten. De uittocht van de toppers des tijds had volgens mij niet alles te maken met de successen van Oranje. Nederlanders zijn van huis uit reislustig. Dat zal altijd zo blijven". Voor de sponsors van Oranje is de aftocht een teleurstelling, weet Jansen, die in de aanloop van het toernooi namens de spelers on derhandelde over de premies. "De bedrijven die geld in de spon- sorpot hebben gestopt, zullen de uitschakeling betreuren. Zij heb ben hun naam nu eenmaal aan Oranje verbonden. Het is best mogelijk dat bepaalde geldschie ters een volgende keer niet meer zo snel klaar staan. Maar ik ver moed dat er dan wel weer andere bedrijven belangstelling zullen tonen. Oranje blijft een aantrek kelijk produkt". MILAAN Dat was het dan voor de bv Oranje. Na de voetbalparodie tegen Egypte, de schijnvertoning tegen Engeland en het gemodder tegen Ierland ging Oranje gisteravond (alsnog) strijdend tenonder tegen West-Duitsland. In Milaan, de thuishaven van het top- trio Gullit, Rijkaard en Van Basten, namen de Duitsers overtuigend revanche voor het EK- verlies (1-2) van twee jaar geleden in Hamburg. De afgetakelde Europees kampioen sloot daarmee aan bij Brazilië, dat eerder op de avond gefrustreerd af scheid nam van de Laars. Maar ook bij derderangs voetbalnaties als de Emiraten, Oostenrijk, de Verenigde Staten en Zuidkorea, die niet via de achterdeur konden doordringen tot de achtste finales. Dat lukte Oranje maar pet, omdat in de minst over tuigende poule van het toernooi En geland, Ierland en Egypte geen haar beter waren. Net als Zweden moet het Neder lands elftal zich diep schamen dat zij het zover heeft laten komen. Vooraf getipt als een potentiële kanshebber op de wereldtitel ge droeg het vormloze en defensief kwetsbare Oranje zich als een bonte verzameling bv-tjes. Met als diepte punt het opgefokte, en vooral on professionele gedrag van Frank Rijkaard gisteravond in Milaan. De rekening die Nederland kreeg ge presenteerd was een terechte. Voor al vanwege het feit dat iedereen zich met alles bezighield, behalve met het teambelang. Daar kwam de stagnerende revalidatie van een fiks aantal spelers nog eens overheen. Plus de diepe vormcrisis van Ro nald Koeman. Het is vandaag precies twee jaar geleden dat een oranje golf over Ne derland spoelde. Vanaf dat moment begon het echter van alle kanten te rommelen. De twee jaar erna werd één grote optelsom van rellen, ver dachtmakingen en ruzies. Dat be gon al bij de onvergetelijke happe ning in Amsterdam met de door Mi- chels geregisseerde aanval op de bobo's; het kreeg een_ vervolg met de onsmakelijke affaire rond Thijs Libregts en eindigde op Sicilië bij een huurling, Leo Beenhakker. Tussendoor speelde het Neder lands elftal geen fatsoenlijke wed strijd meer. Toch ging slechts bij een enkeling een lampje branden.' Verblind door de EK-mythe over heerste de gedachte dat niemand Oranje iets kon maken en dat het succes in Italië geprolongeerd zou worden. Bijna geen land ter wereld kon zich immers meten met de kwa liteit die Nederland momenteel te bieden heeft. Ondertussen rolden de tegenstanders vechtend over straat en raakte de KNVB verzeild van het ene conflict in het andere. Ontluistering De ontluistering in Italië is koren op de molen van de Cruijff-clan. Die heeft het immers allemaal zien aan komen en neemt het vooral Michels kwalijk dat hij de voorkeur van de spelers in de wind heeft geslagen. Nu hebben de voorstanders van Cruijff in zoverre gelijk dat hij ver moedelijk de enige is met^oldoen- de gezag en autoriteit om spelers van het kaliber Gullit en Van Bas ten nog te kunnen prikkelen. Maar je zou van volwassen profs toch mo gen verwachten dat zij dat zelf kun nen en zich niet laten leiden door ei genbelang of zich laten meeslepen door gevechten achter de scher- Engelse raddraaiers worden uitgewezen BOLOGNA (AP) - De politie in Bologna wil 19 Engelse voetbal supporters uitwijzen die daar gistermiddag twee Tunesiërs aanvielen. Bij de vechtpartij raakte één van de Tunesiërs gewond. De politie heeft na verhoor van de aangehouden Engelsen de justi tiële autoriteiten geadviseerd hen het land uit te zetten. -Wekenlang liepen de pseudo-ve- detten echter met het hoofd in de wolken, gedroegen zich hautain en blasé en teerden op het EK-succes. Ze kwamen bedrogen uit. Te laat toonden zij berouw en gooiden daarmee hun eigen glazen in. Maar bovenal bewezen zij het land en hun supporters een uitermate slechte dienst. Voor die wanprestatie ver dienen de spelers eerder een boete dan de WK-premie (55.000 gulden) en de opbrengst uit de sponsorpot (35 mille) die binnenkort op hun bankrekening wordt gestort. Beenhakker gaat evenmin vrijuit. Het is een zwaktebod om zich nu te verschuilen achter het argument dat de buitenwacht 'er geen idee van heeft met welke verschillende manieren, uitgangspunten en te genstellingen iedereen hier naartoe gekomen is'. Het was op z'n minst naïef te veronderstellen dat het 'wel goed zou komen met profs die zo veel meegemaakt hebben'. Gerijpt in het vak als hij is, had Beenhakker beter moeten weten. Hij sloeg het advies vanuit Barcelona echter in' de wind en verzuimde vanaf het be gin de groep stevig aan te pakken en zijn eigen ideeën te volgen. Aanpak Maar viel de trainer van Ajax nu als topcoach door de mand of was het een gebrek aan WK-ervaring dat hem parten heeft gespeeld? Een we reldkampioenschap is met niets te vergelijken en vraagt een gedegen aanpak en lange voorbereiding. Daaraan heeft het bij Oranje volle dig ontbroken. Maar ook de verban ning naar de eilanden, waar van een WK-sfeer geen sprake was en de zon een vakantiegevoel gaf, speelde niet in het voordeel van het Nederlands elftal. In de hitte op Sicilië en Sardinië raakte Beenhakker langzaam maar zeker het spoor bijster en was hij ei genlijk nimmer zichzelf. Pas toen het in feite al te laat was, zette hij de puntjes op de i en werd de organisa tie links en rechts bijgesteld. Te laat, zo bleek gisteravond. Weken achtereen goochelde Beenhakker met spelers en uitvoering er; was er gaandeweg' geen touw meer aan vast te knopen. Gisteravond in Mil aan stond voor de vierde achtereen volgende keer een ander elftal in het veld en verschilde de uitvoering an dermaal. Ook het sectiebestuur is debet aan de WK-deceptie. Zij heeft in de voorbije maanden te veel de oren la ten hangen naar anderen, naar Mi chels en de spelers. Het kan voorzit ter Van Rooijen ook niet zijn ont gaan dat de pennevruchten van Mi chels de sfeer en de saamhorigheid in de groep niet ten goede zijn geko men. De column van Gullit even- Met het oog op het EK '92 zou de KNVB lering moeten trekken uit al les wat zich rond dit WK heeft afge speeld en wat er is misgegaan. Net als de Duitsers dat hebben gedaan na het WK '86 in Mexico. Iedereen die betrokken is bij het Nederlands elftal, bestuurders, trainers of spe lers, zou het bijvoorbeeld verboden moeten worden om tijdens het toer nooi met een krant of tijdschrift in zee te gaan. Het zal de rust rond de ploeg alleen maar ten goede komen. Eenheid Het is de taak van het sectiebestuur om van Oranje weer een solide een heid te maken. Maar wel met een bondscoach in wie de spelers ver trouwen hebben en vooral respect. Dat geldt niet voor Nol de Ruiter. Desondanks overweegt de KNVB met hem in zee te gaan en bij plaat sing voor het EK '92 in Zweden een supervisor aan te stellen. Dat zou best wel eens Cruijff kunnen zijn. Het mag zelfs niemand verbazen als de voetbalbond al in de komende weken gaat proberen hem nu al naar Zeist te halen. Beenhakker op zijn beurt moet spijt hebben als haren op z'n hoofd dqt hij aan het karwei is begonnen. Met hem dacht menigeen dat er in Italië 'iets te halen viel'. Oranje struikelde echter over een gemis aan teamgeest en zelfdiscipline. Net als Beenhakker komt ook Ajax van een koude kermis thuis. Tien tegen één dat de Amsterdamse club het WK een beschadigde en gefrus treerde coach overhoudt. De grote verliezer is echter het Nederlandse voetbal. ALBERT GEESING Ceulemans stopt PESCANTINA (Reuter) - Jan Ceulemans stelt zich na de we reldtitelstrijd voetbal niet meer beschik baar voor het Belgisch elftal. „Dit is mijn laatste grote toernooi. Na het WK is het voor bij", aldus de middenvelder, die in de voorbe reiding en tij dens de eerste week van het evenement een machtstrijd met bondscoach Guy Thys uit vocht. Ceule mans kreeg geen basis plaats, maar heroverde zijn positue in het duel met Zuid- Korea. Een rugbles sure in de voor bereidingspe riode kostte de 33-jarige speler zijn plaats in het Belgisch elftal. „Thys heeft een vergissing ge maakt door mij daarna niet op te stellen". *-Voor de wedstrijd vierden de Oranje-supporters nog feest. Ondanks de chaos rondom de kaartverkoop viel er in Milaan geen wanklank te bespeuren. (foto gpd) MILAAN (SID) - De meeste voetbal internationals van de Bondsrepu bliek zingen tegenwoordig weer uit volle borst mee als het Westduitse volkslied ten gehore wordt gebracht. Niet het nogal pompeuze "Deutsch- land, Deutschland über alles", zoals enige jaren geleden een enkele fa naat zich veroorloofde. Nee, de juis te tekst. Bondscoach Franz Beckenbauer is er gelukkig mee, dat de val van de Berlijnse muur vorig jaar novem ber de zanglust heeft bevorderd. On der zijn voorganger Jupp Derwall werd gezwegen; met strakke blik, voor zich uit gestaard. Zelfs een kauwgom kauwende international was geen zeldzaamheid. Beckenbauer ondervond in het laatste gedeelte van zijn actieve voetbalcarrière bij Cosmos New York hoe de Amerikanen met hun volkslied omgaan en bracht dat ge voel op zijn ploeg over. Guido Buchwald: "De eerste keer liepen mij de koude rillingen over de rug. Zo intens is het gevoel niet meer. Maar ik krijg toch nog wel de kriebels. Ik zing altijd krachtig mee. Vals of niet." Jürgen Kohier be speurt, zoals de meeste van zijn col lega's. "Vooral een trots gevoel. Trots dat ik het ben, die is uitverko ren om Duitsland te vertegenwoor digen." Jürgen Klinsmann meent: „Ik, vind het mooi, als nationale trots in de sport tot uitdrukking kan komen. Dat is geen valse trots, zo lang het nationalisme niet wordt overgewaardeerd." Voor Rüdi Vol ler betekenen de minuten, waarin het nationale volkslied klinkt, waardevolle tijd: "Om mij voor de laatste keer op de komende wed strijd voor te bereiden." Ook voor Lothar Matthaus zeggen de momen ten voor de wedstrijd veel: "Ik ben er trots op aanvoerder van deze ploeg te zijn. Die trots bespeur ik bijna li chamelijk als het volkslied wordt ge speeld." - Frans Beckenbauer. MILAAN (GPD) Dankzij de dis cipline van de Nederlandse suppor ters zijn ongelukken bij de verkoop van de laatste kaarten voor de kra ker Nederland-Westduitsland uit gebleven. Ongeveer 15.000 Holland se fans meldden zich gisteren in alle vroegte voor de poorten van het Me- azza-stadion, waar de loketten pas om 10.00 uur open gingen. De meesten van hen kwamen na een urenlange lijdensweg in het be zit van een toegangsbewijs. Onge veer 1500 tot 2000 fans dropen te leurgesteld en in veel gevallen hui lend af om het duel elders in de stad op een groot videoscherm te bekij ken. "Schandalig", noemden ze de wijze waarop de WK-organisatie de kaartverkoop had geregeld. Omdat de toeloop op de wedstrijd veel groter was dan voorzien, dreig den er mensen onder de voet te wor den gelopen. "Het gedrang dat toen ontstond nam angstige vormen aan", aldus een woordvoerder van de Nederlandse politie. "Het is een wonder dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Dat hebben de supporters vooral aan zich zelf te danken. Zij bleven rustig toen er achter in de rij enorm werd geduwd". De Italiaanse politie, die twee Westuitsers arresteerde, had onvol doende maatregelen genomen om de kaartverkoop in goede banen te leiden. In tegenstelling tot de voor ronde-duels van Oranje, waren er nu slechts enkele politiemensen aanwezig om de orde te handhaven. Pas nadat er versterking was geko men, kon de rust worden hersteld. Volgens Lex Meilink van het Cen traal Informatiepunt Voetbalvanda lisme, toonde het gedrag van de Ne- BERLIJN (GPD) De Duitse tv heeft de toon gezet voor de dagbladen die vandaag reacties hebben gegeven op Duitsland-Nederland. Het wordt een sensationele wedstrijd genoemd, die eigenlijk nauwelijks vervelende momenten kende. Ondanks de rode kaart voor Rudi Voller, die alom onterecht wordt genoemd, was het geen onsportieve wed strijd. De beslissing van de scheidsrechter wordt algemeen als een gro te schoonheidsfout gezien. Karl Heinz Rummenigge, voormalige international, die voor de Duit se tv commentaar gaf bij de wedstrijd in Milaan, vond Rijkaard de boosdoener bij het incident. Toch vond hij de wedstrijd over het alge meen fair en zonder opgefokte anti-Duitse sentimenten. De Duitse tv maakte ook opnamen van fans in Nederland, die over het algemeen erkenden dat Duitsland beter gebruik maakte van de kansen die werden gecreëerd. derlandse fans ten overvloede aan dat de Orapje-aanhang ten onrechte als 'risicovol' wordt aangeduid. "In Palermo en Cagliari is alles al per fect verlopen. Nu heeft hun aanwe zigheid opnieuw nauwelijks proble men veroorzaakt. Het wordt tijd dat de naam van onze fans definitief wordt gezuiverd", aldus Meilink, die van de Italiaanse en Engelse overheid complimenten kreeg voor de wijze waarop zijn team de Hol landse fans heeft begeleid. In En gelse kranten is eenzelfde benade ring door de Britse politie bepleit. "Wij slaagden er vaak via een sim pel praatje in om problemen op te lossen", aldus Meilink. "Onze Itali aanse collega's en ook de Engelsen keken hun ogen uit. Mischien dat er nu eindelijk ook op internationaal niveau enige beweging komt". De aangekondigde strooptocht op zwarthandelaren verliep weinig succesvol. Rond vier uur gingen er kaartjes van de hand voor achthon derd gulden. Zelfs leden van de WK-organisatie maakten zich daar aan schulding. In alle vroegte smeekten Neder landse supporters op ondermeer het Domplein om kaartjes. 'Bigliet- ti' en 'wie helpt ons aan drie kaart jes'. Peter uit IJsselstein probeerde het met deze tekst op een bord. In gezelschap van twee vrienden was hij op de bonnefooi per auto naar Milaan gereisd. Bij Nederland- West-Duitsland wilden hij en zijn maatjes hoe dan ook van de partij zijn en het moest al raar lopen wil den zij geen toegangsbewijzen be machtigen, hadden zij geredeneerd. Om elf uur stonden zij nog met le ge handen. Peter hield de moed erin: "De wedstrijd begint van avond pas om negen uur, we heb ben de tijd nog". Enige wanhoop klonk nochtans al in zijn woorden door. Peter was niet de enige die op jacht was naar toegangsbewijzen. Op het Domplein waren veel meer landgenoten op zoek naar entreebe wijzen. Op het Domplein was van irritatie geen sprake. Er werd met vlaggen gezwaaid, er werd gezongen, gela chen, en zowaar gingen de beide 'vijanden' met elkaar op de foto. Sterke drank werd in de vele cafe etjes en restaurants die Milaan rijk is, niet geschonken. De stad van Gullit, Van Basten en Rijkaard was 'drooggelegd'. Maar dat kon de pret niet drukken. Althans, niet bij hen die een kaartje hadden bemachtigd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13