Skuhrayy wordt een onbetaalbare jongen SpooTTV Sobere samba baat Brazilië niet Spits kopt Tsjechoslowakije naar kwartfinale Europa moet inleveren Tromgeroffel stopt abrupt WK 90 PAGINA 12 SPORT MAANDAG 25 JUNI 1990! BARI (ANP) - De prijs op het hoofd van Tomas Skuhravy is fors gestegen. Met drie succesvolle kopballen had de stevi ge spits van Tsjechoslowakije een groot aandeel in de uit schakeling van Costa Rica: 4-1. Skuhravy is voorlopig top schutter van de wereldtitelstrijd met vijf treffers en tekent binnenkort een contract bij een westerse club. ROME (DPA) - Bij de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal 1994 in de Verenigde Sta ten zullen Afrika, Azië en de Con- cacaf (Noord- en Middenamerika, plus het Caraibisch gebied) elk met drie inplaats van twee landen vertegenwoordigd zijn. Een des betreffend voorstel zal Joao Ha- velange, voorzitter van de wereld voetbalbond (FIFA), al in decem ber dit jaar bij het bestuur ter tafel brengen. Volgens FIFA-woord- voerder Guido Tognoni zal het er op neerkomen dat Europa, dat nu 14 teams heeft, plaatsen zal moe ten inleveren. Havelange is er voorstander van dat het huidige aantal van 24 deelnemers aan het eindtoernooi gehandhaafd blijft. Vice-voorzit- ter Hermann Neuberger daaren tegen stelde gisteren een inper king voor tot 16 plaatsen. Dat aan tal gold tot en met het wereld kampioenschap van 1978 in Ar gentinië. Sinds Spanje 1982 is er bij de eindronden plaats voor 24 ploegen. Volgens Tognoni staat Neuberger alleen in deze opvat ting. Colin Moynihan. de Engelse minister van sportzaken, heeft zich zaterdag in Bologna uitge sproken vóór een eventuele te rugkeer van Engelse clubs in de drie Europese bekertoernooien. „Als er tijdens de wereldtitel strijd verder niets ernstigs voor valt, ben ik er voor", zei Moyni han, die lange tijd niets van een rentree wilde weten. De UEFA laat de terugkeer me de afhangen van het gedrag van de Engelse fans in Italië. Bondscoach Venglos glom trots na de plaatsing vooi kwartfinales, waarin West-Duits- voetbal, en niet in de laatste plaats het geld. Sinds de vreedzame poli tieke omwenteling behoeft een land na de 2-1 zege op Nederland de Tsjechische speler niet meer per de- tegenstander is. „We hadden ge dacht dat Costa Rica een moeilijker tegenstander zou zijn". Opvallend is, dat Tsjechoslowa kije eens in de 28 jaar tot grootse prestaties komt tijdens een WK. Het land was finalist in 1934 en 1962. Mogelijk een voorteken dat de rol van de Tsjechen nog niet is uitge speeld. De sfeer in de ploeg is momenteel optimaal. De spelers dragen hun prestaties op aan het van het com munisme bevrijde volk, president Vaclav Havel en de door de vroege re dissident opgerichte politieke or ganisatie Burgerforum. Omwenteling Net als de meeste Tsjechoslowaken zijn de voetballers gelukkig met de politieke omwenteling van eind vo rig jaar. Ze zijn beslist geen meelo pers. Aanvoerder Ivan Hasek ver oordeelde destijds het optreden van de politie tegen studenten, de wor tels van de revolutie, in het open baar. Hij stelde zich kwetsbaar op. „De harten in Praag en Bratislava zullen sneller kloppen", zei hij za terdag na de zege op Costa Rica. Voor de Tsjechoslowaken is er ook een economisch motief om goed hun best te doen. De meeste internationals willen een contract in het westen verdienen. Neem Skuhravy: Cagliari had al concrete interesse getoond. Manchester Uni ted en Borussia Dortmund vage. Tomas Skuhravy is een spits die de wedstrijd kan openbreken. Hij is 1,92 groot, weegt 90 kilogram, is pas 24 jaar, heeft bovendien een indivi duele actie en uitstraling. Het lange haar reikt tot op de schouders. Hij debuteerde op zijn zestiende in het eerste van Sparta Praag en won met de grootste club van het land vijf landstitels en drie bekers. Skuhravy wil naar Italië. Voor de flamboyante manier van leven, het finitie tot zijn nadagen te wachten. Het is ook niet meer nodig dat Skuhravy vlucht, zoals zijn ploeg genoten Kubik en Knoflicek ander halfjaar geleden. De Tsjechoslowaakse spelers staan nadrukkelijk in de etalage, de Costaricanen voerden zaterdag hun laatste nummer op. Met hen ver dween ëén van de aangename ver rassingen van het toneel. In enkele maanden tijd schoolde de Joegoslavische coach Milutino- vic de spelers tot tactisch volwas sen. Technisch waren ze dat al. De groepszeges op Schotland en Zwe den waren sensationeel, Tsjechoslo wakije was eenvoudig beter. President Calderon, voetbalfa naat bij uitstek, had zijn zoon naar Bari gestuurd en mag oprecht trots zijn op zijn voetballende onderwij zers, bankwerkers en pompbedien des. Hij beloofde de spelers al een kleine, doch nieuwe auto en heeft misschien nog wel een cadeautje. Bovendien hopen de Costarica nen eveneens op een contract, in West-Europa of Zuid-Amerika. Zelfs de 'oudjes', zoals de 33-jarige aanvoerder Flores. Absolute uit blinkers waren evenwel doelman Conejo en aanvaller Medford, hoe wel de laatste in totaal nog geen wedstrijd speelde. Gebed Conejo was waarschijnlijk de beste doelman van het toernooi. Hij be heerst het hele strafschopgebied, geeft leiding, heeft reflexen als een gezonde knie. Bovendien viel hij op door voor de aftrap te knielen en voor te gaan in gebed. Het was op zijn minst vervelend voor Costa Ri ca, dat Conejo vanwege een enkel blessure ontbrak voor het duel met de Tsjechen. Hij werd vervangen door Hermidio Barrantes, die pas twee interlands had gespeeld. De luchtmacht van Tsjechoslowakije in beeld. Tomas Skuhravy scoorde op die manier driemaal tegen de 'kleintjes' uit Costa Rica. Het valt niet te bewijzen, maar Conejo had de voorzet van Morav- cik na twaalf minuten waarschijn lijk voor de manen van Skuhravy weg geplukt. Zo niet Barrantes. Hij bleef op de doellijn en Skuhravy, weinig gehinderd door een verdedi- gertje, kon de hoek uitzoeken. Barrantes bewees later dat de keepersschool van Costa Rica illus ter is, maar het kwaad was geschied. Het fysiek sterke Tsjechoslowakije, lijk benut, leek op weg naar een een voudige zege, hoewel Cayasso een keer gevaarlijk doorbrak. Jozef Chovanec, voor wie bij PSV onbe grijpelijkerwijs geen plaats is, fun geerde eens te meer als rustpunt. Kort voor de pauze scoorde weer Skuhravy, maar scheidsrechter Kir- schen had gezien dat Marchena was vastgehouden. Na de rust bracht Milutinovic Hernan Medford, de supersnelle spits van 22 jaar. Tegen Zweden speelde hij een half uur, waarin Cos ta Rica van 0-1 op 2-1 kwam. Even hing de herhaling in de lucht, toen de pas 19-jarige Gonzalez een vrije trap achter doelman Stejskal kopte. Costa Rica, het enige van 24 landen dat in de groepswedstrijden een achterstand wist om te buigen in een voorsprong, kreeg nog een mo gelijkheid op de zege. Jara schoot over na een sprint met bal van Med ford. Vervolgens liepen de Tsjechen eenvoudig weg. Skuhravy kopte raak, Kubik draaide een vrije trap fraai over de muur in de bovenhoek, weer Skuhravy rondde een hoek schop van Chovanec met het hoofd af. Venglos wilde eerst nagenieten voor aan de nieuwe tegenstander te denken. Zijn collega Milutinovic en zijn ploeg gaan met opgeheven hoofd naar huis: „We waren kans loos, hoewel we ook nu in de moge lijkheid van de sensatie geloofden. Het WK was een groot avontuur, als in een droom. Maar de droom is over. het leven gaat verder". Bora gaat terug naar zijn tweede vader land Mexico, waar hij jeugdige ta lenten gaat opleiden. WK ir WK VOETBAL MAANDAG 16.30-17.00 EURO: WK-nieuws. 16.30-17.00 Did 1: WK-nieuws. 16.40-16.42 Ned 3' Mondiale. 16.45-16.48 BRT 2: WK-nieuws. 16.45-17.00 BBC 1WK-nieuws. 16.48-19.00 BRT 2* Tweede ronde WK ii Genua lerland-Roemenie, mei in de rus samenvattingen. 16.50-17 45 Ned 3' lerland-Roemenië. 17.00-17.49 Did 1: lerland-Roemenië. 17.00-18.45 EURO lerland-Roemenie. 17.00-19.00 BBC 1- lerland-Roemenië. 17.51-19.05 Did 1: lerland-Roemenie. 17.55-18.55 Ned 3: lerland-Roemenië. 20.15-21.00 Did 1WK-nieuws. 20.30-20.48 BRT 2: Samenvattingen. 20.30-21 00 EURO: WK-nieuws. 20.48-22.45 BRT 2: Tweede Rome Italië-Uruguay. met in de rus menvattingen. 20.50-21.45 Ned 3: Italië-Uruguay. 21.00-23.00 Did 1: Italië-Uruguay. 21.00-23.00 EURO: Italië-Uruguay. 21.45-21.55 Ned 3: Mondiale. 21.55-23.00 Ned 3: Italië-Uruguay. ".45-23.00 BRT 2: Studio Belgio. 23.00-01.00 EURO: Tweede ronde WK. Genua. 00.40-01.00 BBC 1: Samenvattingen. 00.01-02.00 EURO: Samenvattingen. SPORT OVERIG MAANDAG 16.00-18.00 Sportnet' Amerik 18.00-18.15 Sportnet' Sport uit Spanje. 18.15-19.00 Sportnet: Skiën' vanuit Les Arcs (Frankrijk). 19.00-19.30 EURO: EK Gewichtheffen vanuit Denemarken. 19.00-21.00 Sportnet: Amerikaans honk bal. 19.10-20.00 Ned 3: Mondiale: met o.a. Wimbledon. 19.30-20.30 EURO: Boksen. 20.15-21.00 Ned 1: Tourkwis. 20.20-20.50 Ned 3: Geschiedenis van het Betaalde Voetbal: documentaire. 21.00-22.00 Sportnet: Internationale Mo torsport. 22.00-22.35 BRT 1 22.00-23.30 Sportnet: Boksen. 23.00-23.15 Did 1Tennis: op Wimbledon. 23.00-23.50 Ned 3: Mondiale: met o.a. motorsport (EK wegraces is Assen). 23.30-01.00 Sportnet: Pro Bowlen. 23.45-00.20 RTL V: Match. 00.15-00.30 Ned 2: Schaaktoernooi. 00.15-01.00 BBC 2: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 01.00-01.30 Sportnet: Paardesport' vanuit Compiegne. 01.30-02.00 Sportnet: Paarderacen vanuit Frankrijk. DINSDAG 11.30-12.30 Sportnet: Autosport. 11.30-12.30 EURO: Boksen. 11.50-14.00 BBC 1: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 12.30-14.30 Sportnet: Boksen. 14.30-14.45 Sportnet: Sport uit Spanje. 14.45-15.30 Sportnet: Bowlen. 14.50-17.10 BBC 1Wimbledon. TURIJN Hoe één Argentijn elf Brazilianen kan verslaan. Het duel tussen de Zuidamerikaanse voetballan den bij uitstek was een ongelijke strijd: elftegen één. Mara- dona moest het ook gisteren in het zwaar beladen achtste fi nale-duel met tweederangs spelers doen. Aan de andere kant stonden tien ras-voetballers en bovendien een goede doelman. Maar omdat zijn mede-spelers zich ouderwets on derdanig maakten aan 'Pluisje', kon Brazilië gistermiddag al de koffers pakken: ondanks het surplus aan kwaliteit. Met dank aan Maradona, die na een indrukwekkende solo negen minuten voor het einde Caniggia in staat stelde de enige treffer te scoren. voorronde. Maar de actie waarmee hij de speersnelle Caniggia in staat stelde de titanenstrijd te beslissen, was Brazilië teveel. De samba veranderde daardoor in de dodenmars. De hoon die trai ner Lazaroni en zijn spelers bij te rugkeer over zich krijgen uitgestort zal groter zijn dan ooit. Eerst was er al bijtende kritiek omdat de samba soberder dan ooit werd uitgevoerd. Lazaroni liet Brazilië tegen de na tuur voetballen, heette het. De bondscoach wenste daarentegen af te rekenen met de jaren zeventig en tachtig, die tijdens WK's prachtig voetbal en vaak snelle, altijd de sastreuze nederlagen hadden ge bracht. Ook na de 1-0 tegen Argenti nië, via een doelpuntloze overheer sing van tachtig minuten en ëén succesvolle bevlieging van Marado na, bleef Lazaroni bij zijn leest. „Ik ben teleurgesteld over de uitslag, maar tevreden over het spel. We hebben op een niveau gespeeld dat vele landen nooit zullen bereiken". RIO DE JANEIRO (DPA) - Het geroffel op de Braziliaanse sam ba-trommels in Rio de Janeiro stopte om 13.35 uur plaatselijke tijd. Claudio Caniggia scoorde voor buurland Argentinië in de onderlinge broedertwist. Het zou 0-1 blijven. Waar supporters in het stadion van Turijn huil den, vulde treurnis de miljoe nen-stad. Ook in de andere grote steden van Brazilië, waar de bevolking zich had opgemaakt voor een warmbloedige nacht van feest, werd het midzomer-carnaval af geblazen. Aanhangers in Sao Paulo spraken van grote onge rechtigheid omdat Brazilië toch veel beter was geweest. Ande ren waren realistisch: „Wie geen doelpunt kan maken, kan ook niet winnen." Natuurlijk was er kritiek op trainer Sebastiao La- Intussen regende het in Buenos Aires, hoofdstad van Argentinië, confetti. President Carlos Menem, die de wedstrijd volgde op een groot beeld scherm in het regeringspaleis Casa Rosada, liet weten diep ge roerd en' gelukkig te zijn. Me nem, een fanatieke voetbalsup porter, had onlangs kritiek geuit op het beleid van bondscoach Bilardo. Menem: „Doelpunten zijn als liefde. In het verleden hebben we vaak goed gespeeld maar verloren. Deze keer waren we niet zo goed, maar De Argentijn Caniggia laat na een solo van Maradona keeper Taffarel kansloos en stuurt Brazilië r Fiorentina In Brazilië zal men die woorden niet serieus nemen. Lazaroni doet er verstandig aan zich onmiddellijk te melden bij Fiorentina, waar hij vol gend seizoen onder contact staat. Zijn spelers tikten, dribbelden en combineerden tegen Argentinië goeddeels dat het een lust voor hel oog was. Het scoren - en toch ook het massaal overrompelen van de tegenstander - werd nagelaten, al hadden de Brazilianen ook geen cruzeiro geluk. Drie keer werd de paal geraakt en als Careca in de eer ste minuut een fantastische actie had besloten met een doelpunt, was de wereldkampioen wellicht ook op het scorebord vernietigend van hel veld gespeeld. Wat ook te zeggen van een wed strijd met Maradona op het veld, het manneke dat altijd en overal het verschil kan maken? Je kunt hem kort dekken, niet dekken, schop pen, nog harder schoppen, maar niets lijkt te helpen. Tegen Brazilië lag hij weer eens vaker op de grond dan dat hij iets leuks met de bal deed, maar negen minuten voor tijd gebeurde het ineens. Daar was de solo die alleen Maradona kan ma ken en die hem in een positie bracht om Caniggia aan te spelen. De spits had kinderwerk aan het voltrekken van het vonnis en Maradona dankte met gevouwen handjes de hemel voor zo veel geluk. „Ik heb God be dankt en even gebeden", aldus de Carl Lewis van de voetballerij. „Toen zag ik m'n vriend Careca hui lend van het veld lopen en heb ik hem omhelsd". Blessures Coach Bilardo was vol lof over de kleinste man van het veld. „Ik denk niet dat veel voetballers gespeeld zouden hebben met de blessure van Maradona". Het Argentijntje wordt gehinderd door verschillende bles sures, waarvan een zware bloeduit storting aan de enkel de meeste hin der geeft. Bilardo: „Op 1 juni was de hele ploeg topfit, sinds die dag heb ben vijf spelers problemen. Ruggeri had tegen een andere tegenstander niet gespeeld. Nu was het een finale en moest hij wel. Giusti idem en Burruchaga was ook geblesseerd". Maradona. een ludiek rood-paars haarbandje om het hoofd: „We heb ben gewacht, we moesten geduld hebben omdat we niet fit waren. Het is gelukt. Ik bid nu dat God en de dokter onze geblesseerden beter maken". Romario zal intussen vragen van geheel andere orde naar boven stu ren. De spits van PSV, zoals bekend ook nogal godvruchtig, kwam giste ren niet eens voor op de lijst met wisselspelers. „Romario heeft hon derd jaar niet gevoetbald. Tegen Schotland konden we hem testen, maar jammer genoeg bleek hij niet in zijn beste vorm. Ik wilde hem ei genlijk sparen voor latere wedstrij den", zei Lazaroni gisteren. Pele, ze ker in Brazilië nog altijd zo populair als God. gaf Lazaroni gelijk. „Roma rio heeft getoond geen vorm te heb ben. Als je dan zo'n belangrijke wedstrijd speelt, kun je geen risico lopen. Ik vond het terecht dat Ro mario niet speelde". Boekverbranding Voor trainers is de nederlaag van Brazilië wellicht een reden de boe ken met systemen in het vuur te gooien. De voetballerij zou gebaat zijn bij een boekverbranding van dit soort. Als het spelen met een ex tra verdediger en het proberen te bannen van zo veel mogelijk risico's ook geen soelaas biedt, kan het pu bliek maar beter bediend worden. Het gluiperig vanuit de defensie spelen is sowieso voorbehouden aan een gelimiteerd aantal volke ren. Niet aan West-Europeanen bij voorbeeld, niet aan Skandinaviers en Britten en dus ook niet aan Bra zilianen. Maar wat moetje ook als je tegen Maradona speelt? HENRI VAN DER STEEN „We gaan dus niet naar Rome. Op weg naar de finale van het WK zijn we echter niet in Milaan ge strand, maar al eerder in het toer nooi op de eilanden. Daar, te gen Ierland, Engeland en Egypte vooral, hééft het Nederlands elftal zich in een moeilijke situatie ge manoeuvreerd en het lot hielp ver volgens nog een handje mee om de Duitsers op ons dak te sturen. Persoonlijk geloof ik, dat je de oorzaken nog verder terug moet zoeken. Zelfs voor het toernooi. Er is in de aanloop naar dit WK te veel gebeurd. Problemen mogen er best zijn, moeten er zelfs zijn, maar een chaos nee, dat kan nooit goed zijn. Spelers die niet in vorm waren, gingen lopen ouwehoeren en zorg den dat de coach aan de kant werd geschoven, die bestuursle den publiekelijk te kijk zetten, Mi- chels aanvielen, én ga zo maar door. Het was Jaap van der Leek, geloof ik, die ooit zei dat voetbal lers moeten voetballen, trainers moeten trainen en bestuurders moeten besturen. Bij Oranje liep dat allemaal door elkaar heen. Ie dereen was met andere dingen be zig en dan valt het natuurlijk niet mee om een topprestatie te leve- Nederland moest van veel te ver komen om op dit niveau succesvol te zijn. De stijgende lijn was zicht baar, elke wedstrijd ging het on miskenbaar beter. Toch voor West-Duitsland was het elftal nog niet klaar. Dat Oranje desondanks zijn beste wedstrijd speelde, had alles te maken met de emoties, die de duels tussen deze twee landen nu eenmaal altijd oproepen, en maakt de uitschakeling des te wranger. Aan de andere kant: het is maar de vraag of een andere te genstander (Roemenië of zelfs Bel gië) hetzelfde had losgemaakt bij Oranje. Ik ben bang van niet. Ik heb me overigens verbaasd over de opstelling van Frans Bec- kenbauer. Hij had zijn ploeg wel erg aangepast aan die van Neder land en was er daarbij kennelijk vanuit gegaan dat Wim Kieft zou spelen. Vandaar dat Kohier erin stond, maar ook Buchwald. West- Duitsland speelde achterin met vijf, zes man op één lijn en dat ge tuigde nou niet bepaald van zelf vertrouwen. Het verschil tussen Nederland en West-Duitsland zat 'm gister avond vooral in de vorm en scherpte van Klinsmann en Van Basten. Ik heb enorme bewonde ring voor wat Klinsmann heeft gepresteerd. Die jongen heeft ge werkt voor twee. Na het wegvallen van Voller moest hij het zo'n beetje in zijn eentje zien te redden en als je d'an zag hoe lastig hij het Van Aerle, Van Tiggelen en Koeman zo nu en dan nog maakte... Petje af, hoor! Grote klasse. Des te nadeliger voor Neder land was het wegsturen t Frank Rijkaard. Tot aan het ir dent met Voller draaide Oranje goed. Wij hebben op de Duitsers voor dat we in Koeman en Rijk aard voetballende verdedigers hebben. Kohier, Buchwald en Au- genthaler komen normaal ge sproken zelden of nooit op. Na het vertrek van Rijkaard moest Van Aerle evenwel de dekking van Klinsmann overnemen. Niet alleen moest Berry als centrum- verdediger gaan fungeren, maar onze rechterkant raakte daar door ook nog eens in de proble men. Dat zag je bij die eerste goal, toen Buchwald puur op kracht over Winter heen denderde. Jan Wouters had het tij nog kunnen keren, maar ook hij kon bij die prachtkans niet verbloemen dat de grote vorm er in dit toernooi niet was. In het besef dat er gister avond althans alles aan was gedaan om aan de hooggespan nen verwachtingen te voldoen en de zaak alsnog een andere, gun stige wending te geven, moest Ne derland zich schikken in het on vermijdelijke. De droom was uit, het doek gevallen. Nee, ik ben gisteravond echt niet van de bank gerold van het lachen. Degenen die daarop gere kend hadden, moet ik helaas te leurstellen. Wel ben ik blijven zit ten met die ene vraag: waarom moest in hemelsnaam eerst alles op z'n kop worden gezet om uit eindelijk uit spélersmonden te ho ren: „Laten we alsjeblieft met z'n allen teruggaan naar af Laten we weer 'nederig' worden, bij wij ze van spreken de koffers gaan sjouwen en weer gewoon mensen zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12