Rijkaard kogelt illusies omver 'Die stomme rode kaart betekende 't breekpunt' Privéoorlog met Voller brengt Oranje op verkeerde spoor Beckenbauer: 'Achting voor Rijkaard is nu verdwenen' 'Jullie weten maar 25 procent van wat er gebeurd is' MAANDAG 25 JUN11990 PO PAGINA 11 •Ju BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 25 juni (41, Genua, 17.00 uur): Ierland - Roemenië. 25 juni (42, Rome, 21.00 uur): Italië - Uruguay. 26 juni (43, Verona, 17.00 uur): Spanje - Joegoslavië. 26 juni (44, Bologna, 21.00 üur): Engeland - België. Kwartfinales: 30 juni (45, Flo rence, 17.00 uur): Argentinië - winnaar 43 30 juni (46, Rome, 21.00 uur): winnaar 41 - winnaar 42 1 juli (47, Milaan, 17.00 uur): Tsjechoslowakije - Bondsrepu bliek 1 juli (48, Napels, 21.00 uur): Cameroun - winnaar 44. Halve finales: 3 juli (49, Na pels, 20.00 uur): winnaar 45 - winnaar 46 4 juli (50, Turijn, 20.00 uur): winnaar 47 - winnaar 48. Derde plaats: 7 juli Bari, 20.00 uur: verliezer 49 - verlie zer 50. Finale: 8 juli, Olympisch Stadion Rome, 20.00 uur: win naar 49 - winnaar 50. MILAAN Het 'mirakel van Milaan' lag twintig mi nuten royaal binnen bereik van Oranje. Op dat moment beging Frank Rijkaard de grootste stommiteit van z'n leven en dompelde hij tege lijk half Nederland in diepe rouw. Getergd tot op het bot door het misselijkste jonge tje uit de klas yan Franz Bec- kenbauer, Rudi Voller, ver loor de steun en toeverlaat van Ronald Koeman zijn zelfbeheersing en stuurde hij het Nederlands elftal een doodlopende straat in. Het verlies (1-2) en daarmee de vroege WK-eliminatie lagen in het verlengde daarvan. Op slag verloor het strijdlustige en boordevol zelfvertrouwen spelende Oranje de greep op het boeiende en fascinerende titanengevecht. "We speelden toen niet alleen met tien tegen tien", sprak Leo Beenhakker na afloop, "vanaf dat moment kwa men we in de problemen doordat onze tactiek niet meer klopte". Trainer en spelers keken verwij tend in de richting van Rijkaard. De stopper van Oranje, onlangs ook al uit het veld gestuurd tegen Juven- tus, had nog een oude rekening te vereffenen met de spits van AS Ro ma en gebruikte daarvoor uitgere kend de belangrijkste wedstrijd van het Nederlands elftal. Doorgaans toch de rust zelve raakte Rijkaard de kluts volledig kwijt toen Voller doorliep op Van Breukelen. Als 'be loning' spuugde Rijkaard de Duit ser in het gezicht en zag hij binnen 60 seconden eerst geel en vervol gens rood. Net als Voller. Beenhakker nam zijn speler niet in bescherming: "Natuurlijk neem ik dat Rijkaard kwalijk. In een wed strijd als vanavond moet je op de rand spelen, agressief en vol emotie, maar wel gecontroleerd. Je moet uitgaan van het teambelang en geen privé-oorlogje uitvechten over de rug van het elftal". Het vertrek van Rijkaard frustreerde Oranje, dat op slag het strijdplan moest bijstellen. Beenhakker: "Van Aerle had de vrije man aan de rechterkant moe ten zijn, maar dat kon toen niet Puntjes Dat de tactiek tot in de puntjes klopte, bewees het Nederlands elf tal voor het incident. WK-debutant Winter verscheen in die periode drie keer vrij voor doelman Illgner en had een voorsprong op z'n schoen. De aan dit toernooi zo zelf bewust begonnen Duitsers toonden zoveel ontzag en respect voor de herboren Europees kampioen dat zij het middenveld prijsgaven en de zes verdedigers vaak handen en voeten tekort kwaipen om Oranje van het lijf te houden. Matthaus moest meer hand en spandiensten verrichten dan hem lief was en kwam aanvallend amper in het stuk voor. Voor Littbarski, de vervanger van de geblesseerde Hassler, gold hetzelfde. MILAAN Met de blik op oneindig wrong Frank Rijkaard zich door de schare media-ver tegenwoordigers. Hij duwde microfoon terzijde, schoof blocnotes aan de kant en zei niks. De donkere atleet deed alsof hij doofstom was en ging nergens op in. Niet op zijn rode kaart, niet op de wedstrijd en ook niet op de vroege WK-eliminatie van het Nederlands elf tal, vooraf een van de favorieten voor het wereldgoud. MILAAN (GPD) Franz Becken bauer had na afloop van West- Duitsland-Nederland geen goed woord over voor Frank Rijkaard en de Argentijnse scheidsrechter Juan Lousteau. De rode kaart voor Rijkaard noemde de Duitse teamchef 'volko men terecht'. „Hij heeft Voller drie keer gespuugd. Dat is de grootste belediging die er bestaat. Ik ken Rijkaard heel erg goed, maar ik be grijp absoluut niet wat er vanavond met hem aan de hand was. Mijn ach ting voor hem is tot nulpunt ge daald". Zijn kritiek op de arbitrage loog er evenmin om. Zonder omwegen hekelde Beckenbauer het optreden van Lousteau en verweet hij hem van de wedstrijd een 'carna valsfeest' te hebben gemaakt. De ro de kaart voor Voller vond Becken bauer misplaatst, maar paste vol gens hem voorbeeldig in de 'kaar- tensalade'. „Voller heeft die kaart gekregen omdat-ie toevallig naast Rijkaard stond. Het is voor mij een raadsel wat hij misdaan heeft". Kohier liet Vaii Basten ook na af loop nog niet los. (foto afp> die voorzet altijd moeten afblok- ken". Ruud Gullit lachte na afloop al weer bijna blijmoedig. Al repte ook hij van een teleurstelling. "Maar", aldus de aanvoerder, "Ik ben blij dat we vanavond eindelijk wat heb ben laten zien. We hebben goed ge speeld en de Duitsers een moeilijke avond bezorgd. De twee rode kaar ten hebben in ons nadeel gewerkt, vooral Klinsmann kreeg daarna veel ruimte". Volgens Wim Kieft lag de omme keer bij de openingstreffer van Klinsmann. "Tot dat moment zat er van alles in. Na die 1-0 werd het heel moeilijk omdat Duitsland goed op de counter kan spelen. Of ik over mezelf tevreden ben? Wat moet je nu bewijzen in twintig minuten. Maar ik weet wel, dat als iedereen honderd procent was geweest en naar zijn kunnen had gespeeld, dan hadden we hier nu niet zo gestaan". En Ronald Koeman: "Na twee jaar zijn de rollen omgedraaid. We speel den de beste wedstrijd tot nu toe. Als we het ook tegen Duitsland had den laten afweten, dan was het WK dramatisch geweest, nu is de pijn iets verzacht. Maar toch, als je er goed over nadenkt..." JAN MENNEGA Jürgen Klinsmann heeft het eerste gedeelte van het vonnis over Oranje voltrokken. Hans van Breukelen zit er verslagen bij. I'»'» ani Rijkaard kogelde echter alle illu sies omver. Hij besefte dat zelf ook, en wilde uit pure frustratie daarover in de catacomben de uitdagende Voller dan ook niet uit de weg gaan, hetgeen bijna tot een handgemeen leidde. Door tussenkomst van een FIFA-official kon dat maar net voorkomen worden. Op het veld voelde de 'Mannschaft' zich in zijn element en zakte de ploeg zo ver te rug en speelde zo gegroepeerd dat er voor Oranje nog bitter eer te be halen viel. "Tot dat incident is het precies gelopen zoals we ons dat hadden voorgesteld. Daarna moes ten we het ene lek met het andere stoppen", treurde Beenhakker na derhand. Revanche Het overkwam hem eerder als bondscoach in Brussel tegén Bel gië, toen Kieft zijn zelfbeheersing verloor en al in de vierde minuut van het veld werd gestuurd. Toen bestond er nog een kans op revan che, die mogelijkheid was gister avond uitgesloten. Zes minuten na de rust kreeg Oranje de rekening ge presenteerd. Het was geen toeval dat uitgerekend Winter en Van Aer le aan de basis lagen van de treffer van Klinsmann. De Ajacied ver zuimde de voorzet van Buchwald te blokkeren, de PSV'er kwam puur snelheid tekort om de imponerende spits het scoren te beletten. De In- ter-aanvaller zou later het doelpunt opdragen 'aan mijn kameraad Vol ler'. Voor het Nederlands elftal bleef er vanaf toen weinig anders over dan alle risico's van de wereld te ne men. De aanval werd versterkt met Kieft en Gillhaus, de kansen op een Duitse counter namen daarmee evenredig toe. Het doelpunt van Brehme, op aangeven van alweer Buchwald, was er niettemin een om door een ringetje te halen. Het te gendoelpunt van Ronald Koeman, die op de valreep vanaf elf meter raak mocht schieten, doordat Ko hier Van Basten vasthield, was al leen van belang voor de statistie ken. Oranje had in Milaan beter ge speeld dan in de drie voorgaande wedstrijden samen, maar moet des ondanks naar huis. Dat dankt de ploeg aan de mislukte serie op Sici lië en Sardinië, waarna het lot Oran je koppelde aan de Duitsers. "Als we vanavond hadden gewonnen waren we doorgegaan tot de finale", wist Beenhakker. Het kan bijna niet anders of voor de Duitsers geldt het zelfde. Dat moet een hard gelag zijn voor het Nederlands elftal èn voor Leo Beenhakker. "Voor mezelf heb ik nu de, innerlij ke rust", sprak de Ajax-coach op bijna theatrale toon, "dat ik gedaan heb wat ik moest doen. Ik heb er ook absoluut geen spijt van dat ik er aan ben begonnen". Speurend naar de oorzaken van de valse toernooi- start is er volgens Beenhakker maar één oorzaak: het gemis aan vorm. "Het probleem is geweest dat som mige spelers de hoge verwachtin gen niet hebben kunnen inlossen. Dat geldt niet alleen voor Van Bas ten, maar voor de hele as van het elf tal. Ze hebben wel gefunctioneerd, maar niet het niveau gehaald wat ie dereen van hen verwacht had". Bijna anderhalf uur na de beladen prestigestrijd met de Duitsers wei gerde Beenhakker de martelaar uit te hangen. „In de aanloop naar dit WK en in de eerste ronde heb ik ge probeerd de problemen en de strub belingen naar me toe te halen, zodat de groep uit de wind zou blijven. Ik zelf heb daardoor veel op m'n schouders genomen. Op een gege ven moment was het een janboel en dan word je als coach al gauw de pispaal. Ik heb echter geprobeerd een goed klimaat te scheppen en de spelers vertrouwen te geven". Het vervelende voor hem is alleen dat het WK pas vrijdag voor de spe lers begon. Dat was drie weken te laat. Dat besef drong vannacht ook langzaam tot de spelers door. Het berouw komt echter meestal na de zonde. Toch zou alles nog op z'n pootjes terecht zijn gekomen als Frank Rijkaard niet net zo dom had gehandeld als een paar jaar geleden, toen hij in ruil voor een stereo-in stallatie zijn handtekening zette on der een contract bij PSV. "Het beleid dat ik hier heb ge voerd", sprak Beenhakker bij z'n af scheid van het WK, "is als warrig en falend gezien. Binnen de mogelijk heden die ik had, heb ik echt alles gedaan. Je kunt echter pas van je zelf uitgaan als er goed gespeeld wordt en iedereen in vorm is. Nu zat er echt niet meer in. Het teleurstel lende is alleen dat er vanaf nu wel meer had ingezeten". De innige omhelzing van Jorge Valdano kon de teleurstelling bij Leo Beenhakker niet verbergen. "Jullie weten maar voor 25 procent wat er allemaal gebeurd is. Daar zal ik echter nooit meer iets over zeg gen". Voor Leo Beenhakker is het WK-boek definitief gesloten. Niet echter voor de spelers. De komende dagen zullen dat bewijzen. ALBERT GEESING had ingeschoten dit toernooi, dan waren we nu verder geweest. Wat hij anders wel doet is hem nu niet gelukt. Het is niet anders, maar ik ga met de pest in mijn lijf naar huis". Marco van Basten, tweevoudig Eu ropees voetballer van het jaar en vooraf als een van de mogelijke uit blinkers op de Mundiale naar voren geschoven, maar uiteindelijk de ri see van Italia '90, toverde een flau we glimlach op het bleke gelaat, toen hem werd gevraagd hoe het toch is gekomen dat hij ver beneden zijn niveau is gebleven. Hij beant woordde de vraag vervolgens met een wedervraag. "Weet jij het? Ik niet. Ik had het team graag willen helpen, maar om welke reden dan ook ben ik daar op dit toernooi niet in geslaagd. Ik ga nu eerst op vakan tie, misschien dat ik over een maand wel weet waar het aan heeft gelegen". De wedstrijd van gisteravond noemde Van Basten een 'goede wedstrijd'. "Maar er kan er maar een winnen en zij waren beter dan wij". Hans van Breukelen was het daar absoluut niet mee eens. "Wij heb ben fantastisch gespeeld, maar na drie klunzige wedstrijden zijn we nu op een klunzige manier uitge schakeld. Als wij met 1-0 voor wa ren gekomen en we hebben daar genoeg kansen voor gehad was het heel anders gelopen. Doordat we achter kwamen moesten we risi co's nemen en die Duitsers kunnen heel goed counteren". Het breekpunt van de wedstrijd lag volgens Adrie van Tiggelen in de twintigste minuut toen Frank Rijk aard en Rudi Voller beiden de rode kaart kregen. "Dat Rijkaard eruit moest, was niet goed voor ons. Tot dat moment hadden we de wed strijd onder controle. Die Duitsers wisten het toen niet meer, ze waren ook angstig. Maar toen Frank eruit was kregen zij meer ruimte en die draver van een Klinsmann heeft daar goed van geprofiteerd". Alle rampspoed had naar het oor deel van Van Tiggelen nog voorko men kunnen worden als Aron Win ter de voorzet van Buchwald waar uit Klinsmann 1-0 scoorde, had af- geblokt. "Die bal had nooit voor het doel gemogen en zeker niet door Buchwald. Hij struikelde ook nog een keer. Toen had Aron hem die bal af moeten pakken. Maar hij liet hem de bal weer aannemen en hem nog voorzetten ook". "Winter heeft verder goed gespeeld, maar hij had MILAAN Bondsrepubliek Duitsland - Neder land 2-1 (0-0). 51. Klinsmann 1-0, 85. Brehme 2-0, 88. Koeman 2-1 (straf schop). Scheidsrechter: Loustau (Arg). Toeschouwers: 74.559. Rode kaart: 22. Vóller (BrD), 22. Rijkaard (Ned). Gele kaart: 20. Vóller, 20. Rijkaard, 30. Wou ters, 74. Van Basten, 78. Mattêus. Bondsrepubliek: Illgner; Berthold, Au- genthaler, Kohier, Buchwald en Breh me: Reuter, Matthëus en Littbarski; Klin smann (78. Riedle) en Vóller. Nederland: Van Breukelen; Koeman; Van Aerle (68. Kieft) en Van Tiggelen; Van 't Schip, Winter, Rijkaard, Wouters en Witschge (78. Gillhaus); Gullit en Van Basten. TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj) 5 2. Michel (Spa) en Milla (Cam) 4 4. Matthëus (BrD), Vóller (BrD). Klin- sman (BrD) 3, 7. Bilek (Tsj), Lacatus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Schil- laci (Ita). Careca (Bra), Muller (Bra), Re- din (Col) allen 2. 16. Brehme (BrD). Bein (BrD). Littbarski (BrD), Kubiak (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannini (Ita), Omam Biyik (Cam), Rincon (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Murray (VSt), Bro- lin (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Flores (CRi), Medford (CRi), Cayasso (CRi). Gonzalez (CRi), Lineker (Eng). Wright (Eng). Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel). De Wolf (Bel). Ver voort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel). Scifo (Bel). Kieft (Ned), Gullit (Ned), Koeman (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Caniggia (Arg), Troglio (Arg), Bur- ruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Is mail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), Mc- Call (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Protassov (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Dobrovolski (Sov), Susie (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Fonseca (Uru), Gorriz (Spa) allen 1. KAARTEN Argentinië: Serrizuela (2), Batista, Bur- ruchaga, Sensini, Caniggia, Maradona, Monzon (2), Giusti, Goycoechea. België: Gerets (2). Bondsrepubliek: Brehme (2), Berthold, Vóller (rood en geel), Mattëus. Cameroun: Kana Biyik (2), Massing (2), Milla, N'Dip (2), M'Bouh (2), Onana (2), N'Kono. Engeland: McMahon, Beardsley. Ierland: Morris. Italië: Ferri, Baggio, Berti. Joegoslavië: Stojkovic, Brnovic, Sabad- adzevic, Pancev. Roemenië: Lacatus (2), Klein, Hagi, Lu- pescu. Spanje: Jimenez, Villaroya. Tsjechoslowakije: Kubik (2), Chovanec, Skuhravy, Kadlec, Bilek, Moravcik, Hasek, Stroika, Kocian. Uruguay: Perdomo, Francescoli, Sosa, Paz, Ostoloza Van Breukelen: "Het heeft wei nig zin om namen te noemen. We hebben allemaal onze goede en slechte momenten gehad". Van Basten zegt zelf ook dat hij niet goed gespeeld heeft. Van Breukelen: "Als hij er twee NAPELS Cameroun - Colombia 2-1 na verlen ging (0-0). 106. Milla 1 -0,108. Milla 2-0, 117. Redin 2-1. Scheidsrechter: Lanese (Ita). Toeschouwers: 50.026. Gele kaart: 45. Kana Biyik (Cam), 48. N'Dip Akem (Cam), 66. M'Bouh (Cam), 68. Perea (Col), 72. Gabriel Gomez (Col), 118. Onana (Cam). Kameroun: N'Kono; Onana, N'Dip Akem, Ebwelle en Tataw; Makanaky (70. Djonkep), Maboang, Kana Biyik, M'Bouh en M'Fede (54. Milla); Omam- Biyik. Colombia: Higuita; Herrera, Perea, Escobar en Gildardo Gomez; Alvarez, Fajardo (63. Iguaran), Valderrama, Ga briel Gomez (80. Redin) en Rincon; Estrada. Cameroun op zondag 1 juli in Napels in kwartfinales tegen winnaar Engeland- /België. TURUN Brazilië - Argentinië 0-1 (04)). 81. Ca niggia 0-1. Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 61.381. Rode kaart: 82. Ricardo Gomes (Bra, neerha len tegenstander). Gele kaart: 28. Mon zon (Arg), 30. Giusti (Arg), 40. Rocha (Bra), 50. Mauro Galvao (Bra), 82. Goy coechea (Arg). Brazilië: Taffarel; Rocha, Mauro Galvao (85. Renato) en Ricardo Gomës; Jorgin- ho, Alemao (85. Silas), Dunga, Valdo en Branco; Careca en Müller. Argentinië: Goycoechea; Monzon, Si mon en Ruggeri; Troglio (62. Calderon), Basualdo, Burruchaga, Giusti en Olarti- coechea; Caniggia en Maradona. Argentinië speelt op 30 juni in Florence voor de kwartfinales tegen de winnaar van Spanje - Joegoslavië. BARI Tsjechoslowakije - Costa Rica 4-1 (1- 0). 12. Skuhravy 1-0, 56. Gonzalez 1-1, 63. Skuhravy 2-1, 77. Kubik 3-1, 83. Skuhravy 4-1. Scheidsrechter: Kirschen (DDR). Toeschouwers: 20.000 (47.673 kaarten verkocht). Gele kaart: 6. Gonza lez (CRi), 55. Hasek (Tsj), 57. Kocian (Tsj), 69. Straka (Tsj), 76. Flores (CRi). Tsjechoslowakije: Stejskal; Straka, Kadlec, Kocian en Hasek; Moravcik, Chovanec, Bilek en Kubik; Skuhravy en Knoflicek. Costa Rica: Barrantes; Gonzalez, Flo res, Marchena en Montero; Chavarria (65. Guimaraes), Cayasso, Obando (46. Medford), Ramirez en Chaves; Jara. Tsjechoslowakije op 1 juli in Milaan in kwartfinales tegen winnaar Bondsrepu bliek Duitsland - Nederland. Tijdens de tweede helft had Rijk aard in de catacomben van het Gi useppe Meazza-stadion stilletjes voor zich uit staan huilen en ook ver na afloop van de voor hem drama tisch verlopen Nederland-Duits- land (1-2) glinsterden nog tranen in zijn koffie-bruine ogen. Frank Rijk aard was total loss en had zich het liefst een tijdje onzichtbaar ge maakt. De teleurstelling was ook Hans van Breukelen van het gezicht te scheppen. "Je mag best weten", zei hij, "dat ik misschien wel een jaar naar deze WK heb uitgekeken en als je dan met deze spelers na vier wed strijden al naar huis moet is dat heel wrang. Nee, ik verwijt niemand iets, Ruim een uur te vroeg verlaten Rudi Voller en Frank Rijkaard het veld. Pim Doesburg maant de slachtoffers van ^^^tde^rrfiekomen"4 had' hun eigen privé oorlog tot kalmte. (foto ANP) Je doelt op Marco van Basten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11