Baker wijst voorstel van Sjevardnadze af Ex-SS-er brein achter complot EG-top over hulp aan de Sovjetunie Roemenië herdenkt 'helden revolutie' Roer in wapenindustrie Tsjechoslowakije gaat om Britse regering wil van duizenden daldozen af ZATERDAG 23 JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 NAVO-lidmaatschap Duitsland twistpunt op 2+4 Van onze correspondent Wim Bisschop WEST-BERLIJN (GPD) Het Duitse lidmaatschap van de NAVO is nog steeds het be langrijkste twistpunt in het 'twee-plus-vier-overleg' over de vereniging van beide Duits- landen. In de tweede ronde van dit overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier geallieerden uit de oorlog en de twee Duitse staten, is gisteren afgesproken dat spe cialisten nu alle knelpunten op papier zullen zetten. De bewindslieden zullen in hun vol gende overleg in Parijs zien waar men overeenstemming over kan bereiken en welke pun ten in ander verband opgelost moeten worden. Minister Eduard Sjevardnadze van de Sovjetunie legde gisteren voor stellen op tafel met overgangsperio den voor wat betreft het lidmaat schap van de bondgenootschappen. Daar voelden de westelijke landen niets voor. Men wil dat een verenigd Duitsland een souverein land wordt dat zelf volledig kan besissen over de eigen aangelegenheden. Sjevardnadze gaf aan dat de Sov jets een duidelijk signaal willen dat de NAVO geen verdedigingsorgani satie meer is, zoals ook het War schaupact de militaire functie heeft afgeschaft en alleen een politieke organisatie is. Hij verwacht van de NAVO-top, die over 14 dagen in Londen wordt gehouden, zo'n sig naal dat de "vijandschap en de mili- are confrontatie op het continent VS-minister Baker houdt vast aan een NAVO als verdedigings- en veiligheidsorganisatie. Hij stelde evenwel dat het bondgenootschap inmiddels al duidelijk een politieke functie heeft gekregen. Ondanks de meningsverschillen over dit punt gaan alle bewindslieden er wel van uit dat voor het eind van het jaar de geschillen zijn opgeruimd. In november van dit jaar zal er in Parijs een topconferentie worden' gehouden waar alle landen die aan het veiligheidsoverleg in Wenen deelnèmen, de uitkomsten van het twee-plus-vier-overleg zullen be spreken. Die conferentie is een maand vervroegd, omdat Oost- en West-Duitsland in december al ge zamenlijke verkiezingen willen houden, waarna het land weer vere de ten- Nederlandse en Sovjet-marine werken samen LENINGRAD (ANP) - Minister Ter Beek en de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, vice-admiraal Van Foreest, hebben in Leningrad afspraken gemaakt over samenwer king tussen de Nederlandse en de Sovjet-marine bij de viering van het 300-jarig bestaan van de Russische oorlogsvloot. De plaatsvervangend comman dant van de Sovjet-marine, admi raal Kapitanets, leidt de commissie die de viering voorbereidt, en komt zo spoedig mogelijk naar Neder land. Ook de Sovjet-minister van defensie, Dimitri Yazov, heeft de uitnodiging van Ter Beek (de eerste Nederlandse minister van defensie die een bezoek brengt aan de Sov jetunie) voor een tegenbezoek aan vaard. De oorsprong van de Russische marine ligt mede in Zaandam en Amsterdam, waar tsaar Peter de Grote het vak van scheepstimmer- man leerde. De viering van driehon derd jaar Russische marine voorziet o.m. in de publikatie van een boek over van oorsprong Nederlandse woorden die nog steeds tot het Rus sische marine-jargon behoren. Een Sovjet-vlooteskader zal waarschijn lijk volgend jaar Nederland bezoe ken. Buitenland kort Doodstraf Mensen die in Uganda een kindjon ger dan dertien jaar ontmaagden kunnen de doodstraf krijgen. Een wet daartoe is door het Ugandese parlement goedgekeurd. De wet is onderdeel van de Ugandese pogin gen de verspreiding van Aids af te remmen. De parlementariërs hopen jonge meisjes te beschermen tegen mannen die vanwege het gevaar van Aids de voorkeur geven aan seks met maagden, en op zoek gaan naar steeds jongere meisjes. Corruptie De burgemeester van Luik, Edou- ard Close, is in staat van beschuldi ging gesteld wegens corruptie. Clo se zou omgerekend circa 55.000 gul den smeergeld hebben aanvaard van een bedrijf dat in rüil daarvoor een contract in de wacht sleepte voor levering en beheer van par- keermeters in de stad Luik. Tegen de kabinetschef van Close, Johaft Verbinnen, en de Luikse oud-wet- houdster mevrouw Goldine, was al eerder dezelfde aanklacht inge diend. Sri Lanka Tamiltijgers hebben zeker 62 inwo ners vermoord van het dorpje Nin- tavur aan de oostkust van Sri Lanka. De Tamiltijgers beschuldig den de islamitische inwoners van het kustplaatsje in het district Amparai ervan het Srilaankaanse leger informatie te hebben doorge speeld over hun posities. Volgens zegslieden van het regeringsleger gebruikten de Tijgers alleen mes sen om de bewoners te doden en geen geweren om geen aandacht te trekken. landse zaken, toonde zich na afloop van het overleg optimistisch over het uiteindelijke resultaat van de besprekingen. Hij legde nogmaals de nadruk op het feit dat de landen binnen het NAVO-bondgenoot- schap hun onderlinge verhouding ter discussie moeten stellen. Dat had hij maandag ook gezegd, na een langdurig gesprek met Sjevardnad ze in Münster. Dat werd door des kundigen uitgelegd als een moge lijkheid om voor Duitsland speciale Sovjets halen uit onrustige republieken kernwapens weg WASHINGTON (GPD) - De Sov jetunie is begonnen met het wegha len van kernwapens uit die deelre publieken waar de grootste voor onlusten bestaat. Dat ze Amerikaanse regeringsfunctionaris gisteren als reactie op een bericht in de Wall Street Journal. Volgens de ze krant hebben de Sovjets de Ame rikaanse regering laten weten hun controle over 33.000 kernkoppen te hebben 'verstevigd'. Dat betekent in de praktijk dat de Sovjetunie begonnen is tactische "kernwapens zoals korte-drachtsra- ketten en nucleaire granaten uit op standige republieken zoals Azer beidzjan weg te halen en naar de Russische republiek over te bren gen. Dat gebeurt voor een deel uit angst dat in republieken als Azer beidzjan de onlusten gaan leiden tot het ineenstorten van het centrale gezag, gevolgd door burgeroorlog. Maar ook zijn de Sovjets bang dat opstandelingen erin slagen militai re installaties binnen te dringen, daar kernwapens stelen en die ver volgens aan landen als Iran of Libië geven of verkopen. Volgens Ameri kaanse deskundigen zijn de Sovjets ook bezig de meest geavanceerde conventionele (niet-nucleaire) wa pens uit de opstandige republieken te halen. Strategische kernwapens zouden niet verplaatst worden. afspraken binnen de NAVO te ma ken, waardoor een hereniging voor de Sovjets acceptabel wordt. Een voorstel van Sjevardnadze om Berlijn binnen zes maanden vrij te maken van alle bezettingstroe pen, is door Baker van Amerika af gewezen. Hij vond het 'onaantrek kelijk' om Berlijn in dat geval om singeld te weten door zo'n 300.000 man Russische troepen die voorlo pig nog in de DDR blijven. BRUSSEL (GPD) - Moet, of be ter: kan het rijke westen de Sov jetunie de komende jaren vol doende financiële en economi sche hulp bieden om de economi sche hervormingen van Michail Gorbatsjov kans van slagen te bieden? Die vraag staat de ko mende weken hoog op de agenda van een reeks internationale bij eenkomsten. Het wordt het hoofdthema van de top van de EG-regeringslei- ders in Dublin, maandag en dins dag. Een week later komen de mi nisters van buitenlandse zaken van de 24 OESO-landen in Brus sel bijeen om over de hulp aan Oost-Europa te praten, en tenslot te is er de top van de G-7. de zeven grote industrielanden in Houston (VS). Vooral de Westduitse en Franse regeringen dringen aan op een grote hulpoperatie om de 'pe restrojka' van Gorbatsjov te red den. Maar de Britten en Amerika nen staan er heel sceptisch tegen over. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft zijn EG-colle- ga's vorige week een soort 'bedel brief geschreven. Tijdens de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf, afgelopen maan dag in Luxemburg, is de Europe se Commissie opgedragen te on derzoeken welke hulp mogelijk is. "We zijn er klaar voor. We heb ben voorstellen in de maak", zei de voorzitter van de Commissie, Jacques Delors, gisteren. Van c correspondent Hans de Bruijn In zijn brief rekent Kohl voor dat voor een eerste hulpronde ze ker vijf miljard dollar nodig is. Er is zelfs gesproken over een soort Marshall-plan voor de Sovjetunie van twintig miljard dollar. Het is die enorme omvang die de meeste landen juist doet aarzelen over het helpen van de Sovjet-econo- De hulp aan Polen en Hongarije in het zg. PHARE-programma was van een heel andere orde. Maar de Sovjetunie is zo immens groot, en de problemen zijn nave nant omvangrijk, dat het nog maar de vraag is of het westen zo'n hulpoperatie wel aankan. Ook zijn er mensen die het poli tiek niet wenselijk vinden. De Britten verzetten zich tegen wat zij 'het tekenen van een grote chèque' noemen, terwijl in Ame rika politici openlijk zeggen dat de VS geen hulp dienen te geven aan de Sovjetunie zolang die zich nog steeds bewapent. Op het Eu ropese continent staat men echter minder afwijzend tegenover Ko hls voorstellen. Toch zijn den dat het voor de hervorming van de Sovjet-economie beter zou zijn als die eerst 'door een crisis heen zou gaan'. Het steken van westerse miljarden in de pe restrojka zou juist de omvorming van een staat-geleide in een mark teconomie kunnen vertragen, zo menen zij. Gorbatsjov heeft zijn verzoek om hulp niet rechtstreeks ge daan, maar wel tijdens zijn top met president Bush eind vorige maand en in telefoongesprekken met bondskanselier Kohl. In zijn brief aan de EG-collega's noemt Kohl die hulp 'van vitaal belang voor de Sovjetunie, maar ook voor Europa en de wereld'. Volgens Kohl wil Gorbatsjov directe noodhulp, maar ook steun in de vorm van lange-termijnkre- dieten. De Sovjetleider heeft Ko hl gevraagd om de oprichting van 'een breed consortium' voor hulp aan Moskou. Kohl zegt dat het westen de handen ineen moet slaan om de Sovjets te helpen op de weg naar de markteconomie. Ook bepleit de Westduitse lei der opneming van de Sovjetunie in de Internationale Arbeidsorga nisatie en andere financieel-eco- nomische instellingen. Gor batsjov heeft ook gevraagd om korte-termijnkrediet van West duitse banken, een verzoek dat Kohl zegt graag te zullen inwilli gen. Dat alles kan natuurlijk niet voor niets. In zijn brief zegt Kohl aan Gorbatsjov duidelijk te heb ben gemaakt dat de hulp gepaard moet gaan met een constructieve Sovjet-houding tegenover de her eniging van de Duitslanden en het Navo-lidmaatschap van dat straks herenigde Duitsland. Duidelijk is dat de EG-landen nog niet weten wat zij willen. De top van Dublin zal dan ook nog geen duidelijk signaal geven. Ook andere rijke landen, zoals Japan, aarzelen nog. Anderszijds is men bang voor een Duitse 'Alleingang' bij het verlenen van hulp aan de Sovjetunie. De top van Dublin zal de Eu ropese Commissie nog eens vra gen een diepgaande studie uit te voeren naar de (onmogelijkhe den van hulp aan de Sovjetunie. Begin juli gaat Commissie-presi dent Delors naar Moskou voor overleg met de Sovjet-leiders. De Commissie zou de eventuele hulp kunnen coördineren. Tegen De Klerk en Mandela WEST-BERLIJN - Daar ging-ie dan. Checkpoint Charliede beroemde geallieerde doorgangspost van West naar Oost-Berlijn, werd gisteren met veel ceremonieel ontmanteld. Het wachthuisje werd op een vrachtwagen ge tild en afgevoerd, wat leidde tot nogal wat emoties bij de aanwezigen. Rondom de grensovergang in de Friednch- strassedie tot voor kort alleen door buitenlanders gebruikt kon worden, stonden grote drommen toeschouwers. Uit het raam van een pand vlakbij het wachthuisje hing een spandoek met daarop de leus Jammer. Checkpoint Charlie'. Checkpoint Charlie was tijdens de Koude Oorlog het toneel van geruchtmakende ontsnappingen e - verscheurende gevangennemingen. I hart- JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse politie heeft de vei ligheidsmaatregelen rond president Frederik de Klerk en andere leden de regering verscherpt, nadat het extreem-rechtse complot om hem en ANC-leider Nelson Mande- la te vermoorden was ontdekt. In verband met deze samenzwering werden 11 mannen van de neo-na- zistische Afrikaner Weerstand Be weging AWB, gearresteerd. Zij zijn gisteren weer op vrije voeten ge steld. De samenzweerders wilden Man dela op 18 juli vermoorden, onmid dellijk na zijn aankomst op de op de luchthaven van Johannesburg. De samenzweerders, onder wie de lo co-burgemeester van de stad Boks- burg, hadden al een sluipschutter ingehuurd. De plannen om De Klerk te ver moorden waren in een minder ver gevorderd stadium, maar worden door de politie zeer serieus geno men. Behalve Mandela en De Klerk stonden ook de leider van de Zuid afrikaanse Communistische Partij Joe Slovo, en de ministers Pik Bo tha (buitenlandse zaken), Vlok (po litie) en Malan (defensie) op de do denlijst. De AWB-ers wilden ook liberale parlementsleden vermoorden, krachtcentrales en een voetbalsta dion opblazen, supermarkten aan vallen en het drinkwater van de zwarte miljoenenstad Soweto ver giftigen. De daardoor ontstane cha os moest uiteindelijk een rechtse staatsgreep mogelijk maken. De drijvende kracht achter het complot was een 77-jarig Duitse ex- SS-er, Heinrich Beissner. Voor een eerder beraamde aanslag op Man dela werd een ex-agent van de Zuid afrikaanse inlichtingendienst, Jan- nie Smith, benaderd die het alterna tieve Afrikaner Vrije Weekblad op de hoogte bracht. De verzamelde in formatie werd door het weekblad overhandigd aan de politie. Mande- la en het ANC waren twee weken geleden al van de moordplannen op de hoogte gesteld. Smith, die zelf met de dood is be dreigd als hij zijn 'kameraden' zou verraden, heeft zijn beschuldigin gen in een beëdigde verklaring be vestigd. Hij is naar een geheime ver blijfplaats gebracht waar hij politie bescherming geniet. Sinds De Klerk in februari van dit jaar het ANC en de Communisti sche Partij legaliseerde en Mandela vrijliet, heeft extreem-rechts hem de oorlog verklaard. v BUKAREST (AFP/RTR) - Op de dag af zes maanden na de val van dictator Nicolae Ceausescu zijn in Roemenië'gisteren de 'helden van de Revolutie' herdacht en hebben de nieuwe machthebbers eer be toond aan de slachtoffers van de op stand waarmee eind vorig jaar het Front van Nationale Redding van Ion Ileiscu en Petre Roman aan de macht kwam. Op 22 december vluchtten Nico lae Ceausescu en zijn vrouw Elena per helikopter van het dak van het Centraal Comité in Bukarest. .Na een wilde achtervolging door het land werden Nicolae en Elena ge vangengenomen. Op 25 december werden zij door een speciaal tribu naal berecht, ter dood veroordeeld en ter plekke geëxecuteerd. De re volutie kostte volgens de laatste of ficiële balans van 9 juni L033 men sen het leven, 2.198 raakten ge wond. Alleen al in Bukarest vielen 540 doden en 1.040 gewonden. Vertegenwoordigers van de rege ring, het leger, het parlement en de senaat legden gisteren in Bukarest plechtig en in een geladen sfeer kransen op de plaatsen waar in de cember het zwaarst gevochten werd: het Universiteitsplein, het plein van de revolutie, het gebouw van de televisie en de Begraafplaats der Helden. Emotioneel De meest emotionele bijeenkomst was die op de Begraafplaats der Helden waar de slachtoffers van de Volksopstand zijn begraven. Dui zenden mensen, onder wie vele in het zwart geklede vrouwen, woon den de korte herdenkingsdienst bij. Ook president Ion Iliescu en minis ter van defensie Victor Stanculescu waren aanwezig. Vrouwen huilden en schreeuw den om hun dode kinderen en ou ders omhelsden Iliescu en bedank ten hem "voor alles wat hij gedaan heeft". Iliescu keerde zich diep ont roerd een moment naar de menigte en veegde met zijn zakdoek zijn tra nen weg voor hij, omringd door mi litairen en hoge functionarissen, on der applaus van een deel van de toe schouwers de Begraafplaats verliet. Inmiddels heeft ook Iliescu de nodige problemen met de bevol king, waarvan een deel in hem een nieuwe Ceausescu ziet. Vorige week zette hij duizenden mijnwer kers in om op het Universiteitsplein in Bukarest een eind te maken' aan een zeven weken durende vreedza me demonstratie tegen zijn bewind. Volgens de regering echter hiel pen de mijnwerkers mee een "fas cistische staatsgreep" te onder drukken, nadat het leger en de poli tie daar niet in geslaagd waren. Uit gerekend op deze beladen dag rie pen de Roemeense ordetroepen de bevolking op om in het vervolg bij gewelddadige botsingen met 'extre misten' zo snel mogelijk de straten te verlaten, zodat leger en politie di rect een eind kunnen maken aan de onlusten. i Boekarest. Een t LONDEN (GPD) - De Britse regering wil een einde maken aan het op straat slapen van duizenden daklozen, zo heeft heeft minister Spicer van huisvesting gisteren verklaard. Met name in Londen is dakloosheid een groot probleem geworden. Volgens de laagste schattingen slapen in het centrum van de Britse hoofdstad dagelijks 3.000 mensen op straat. Velen van hen zijn jongeren die de ouderlijke woning zijn uitgezet dan wel deze eigener beweging hebben verlaten. De regering zal de Londense gemeentebesturen gaan dwingen om leeg staande huizen aan zwervers te verhuren. Zelf zal het ministerie de daklo zen een bedrag geven waarmee het sleutelgeld kan worden voldaan. In Londen staan 21.000 gemeentewoningen leeg. Een woordvoerder van de Londense gemeenten wees de plannen van de hand. "De huizen staan leeg omdat ze onbewoonbaar zijn", verklaarde hij. "En we kunnen ze niet bewoonbaar maken, omdat de regering ons niet toestaat het geld voor de renovatie te lenen". De dakloosheid in Londen heeft geleid tot het ontstaan van 'Cardboard City', een 'stad' van uit karton opgetrokken sloppen. De bewoners van dit sloppenwijkje bij Waterloo Station leven van de bedelstaf. Zij trekken elke ochtend de stad in om voorbijgangers, niet zelden toeristen, geld te vragen. Minister Spicer omschreef de verpaupering van een toenemend aantal jongeren als "een nationaal schandaal". "Op straat slapen is ongezond (foto ap) vaak gevaarlijk", aldus de minister. BUDAPEST/PRAAG - Tsjechos lowakije, een van de grotere wapen fabrikanten ter wereld, zal dit jaar nog stoppen met de productie van tanks en pantserwagens. Maar het land zal zich niet terugtrekken uit de internationale wapenhandel, zoals minister van buitenlandse za ken Jiri Dienstbier eind januari aan gekondigde. "Waarom zouden wij geen wapens verkopen wanneer de mocratische landen als Zweden, België en Frankrijk ook geld verdie nen aan de wapenhandel?", aldus ir. Slawomir Stracar, de verantwoor delijke minister voor de zware in dustrie. Dienstbier baarde internationaal veel opzien met zijn uitspraak in de New York Times dat "Tsjechoslo wakije simpelweg zal stoppen met zijn handel in wapens De maat regelen zijn nog niet aangekondigd, maar het zal simpelweg gebeuren en wapens zullen gewoon niet mf er worden verkocht", aldus de minis ter op 25 januari. Zijn beweringen stuitten destijds op enig ongeloof. Immers, het leek onwaarschijnlijk dat een land dat volgens Westerse schattingen 25 tot 50 procent van zijn harde valuta in de wapenhandel verdient, daar zo maar mee zou kunnen stoppen. Bo vendien, hoe dacht Tsjechoslowa kije uit te komen onder reeds-afge- sloten contracten? En hoe zat het met de verplichting van het land om reserve-onderdelen te blijven leve ren voor reeds verkochte wapens? Die laatste twee punten zijn geen probleem, meent Stracar. "De meeste belangrijke contracten wa ren begin dit jaar afgelopen. En Tsjechoslowakije zal als het om re- serve-onderdelen gaat, in ieder ge val haar verplichtingen nakomen". Dat geldt ook voor onderdelen van de T-72, een tank naar Sovjet-ont werp waarvan de produktie in de Slowaakse stad Martin nog dit jaar geheel zal worden gestopt. Lange traditie Tsjechoslowakije maakt straks dus geen tanks meer, maar een groot deel van de wapenhandel gaat ge woon door. Alleen heeft de niet- communistische regering die eind vorig jaar aan de macht kwam, een nieuwe gedragsregel opgesteld. En dat betekent: geen verkoop van wa pens meer aan landen met een dic tatoriaal regime en geen verkoop meer aan landen die slechte beta lers zijn gebleken. De Tsjechoslowaakse wapenpro- duktie is gevarieerd en strekt zich uit van de T-72's en pantservoertui gen via trainingsjets en transport vliegtuigen tot halfautomatische geweren, handgranaten en militaire communicatiesystemen. Daarnaast produceert de chemische industrie (die buiten Stracars verantwoorde lijkheid valt) nog de plastische springstof Semtex dat veel door ter roristen wordt gebruikt. Tsjechoslowakije heeft een lange traditie op het gebied van de wapen- fabricage. Al voor de Tweede We reldoorlog had het land een naam op dit gebied en tijdens de Duitse bezetting draaiden de fabrieken op volle toeren door. Tsjechoslowaak se wapens staan internationaal hoog aangeschreven. Ze zijn kwali tatief goed en de prijzen zijn laag in vergelijking met Westeuropees ma teriaal. Veel van de wapensystemen gingen tot nu toe naar het War schaupact, maar Tsjechoslowakije was ook een belangrijke leverancier voor veel ontwikkelingslanden, waaronder India, Syrië, Libië en Iran. Van die laatste drie landen was bekend dat ze Tsjechoslowaakse wapens doorsluisden naar terroris tische organisaties. Omschakelen Over de omvang van de Tsjechoslo waakse wapenindustrie bestaat on duidelijkheid, omdat de cijfers staatsgeheim zijn. Westerse bron nen schatten de totale waarde van de export tussen 1977 en 1987 op 13 miljard dollar. Daarmee zou het land op de zesde plaats op de we reldranglijst staan. Ook Stracar wil geen exacte cijfers kwijt, al ver meldt hij wel dat Tsjechoslowakije tot aan de productiestop in Martin de grootste tankproductie per hoofd van de bevolking in de we reld had. Verder schat hij er zo'n 60.000 tot 80.000 werknemers bij de wapenfa- bricage zijn betrokken. Maar heel precies is dat niet aan te geven, om dat een deel van de fabrieken naast wapens ook nog andere producten levert. Volgens Stracar heeft de wapen handel de laatste jaren al aan belang voor de Tsjechoslowaakse econo mie ingeboet. In vergelijking met 1988 is de produktie met 48 procent verminderd. Dat is overigens niet zozeer aan de Tsjechen, als wel aan de internationale situatie te danken. De wapenhandel in de hele wereld is de laatste twee jaar ingestort en de concurrentie is groot. Tsjechoslowakije was daarom al voor de novemberrevolutie en voor de spectaculaire uitspraak van Dienstbier genoodzaakt in een deel van de wapenproducerende bedrij ven om te schakelen naar civiele produktie. "En gezien de algemene tendens naar ontwapening ver wachten we een verdere daling van de produktie", aldus de minister. En dat betekent dat Tsjechoslo wakije zich hoe dan ook moet instel len op een omschakeling van de mi litaire industrie. Volgens Stracar wordt niet alleen in Martin gestopt met de productie van tanks, maar zal de hele bouw van tanks en pant serwagens nog dit jaar volledig wor den stilgelegd. De grote vraag is, wat er daarna moet komen. In de wapenindustrie werken over het algemeen alleen maar vak lieden en dat biedt voor omschake ling enig perspectief. Maar Stracar noemt de conversie desondanks "een heel moeilijke zaak". Er zijn vooral problemen met het leiding gevende personeel, dat niet goed in staat is zich in te stellen op het civie le bestaan. "Mensen krijgen de keu ze: zich omscholen of ontslag". Het grootste probleem is om nieu we produkten te vinden. Vooral in de fabriek in Martin is de situatie zorgwekkend. Er worden verschil lende ideeën beproefd, variërend van hydroagregaten en weefmachi- nes tot een nieuw model tractor. Maar een échte oplossing van het probleem is tot nu toe nog niet ge vonden. Tsjechoslowakije zet zijn hoop vooral op samenwerking met Westerse bedrijven. Zij zullen het broodnodige kapitaal moeten leve ren om de conversie uiteindelijk mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7