Voorj aarsoverleg wordt mislukking Gereken overheid is natte-vingerwerk' Werkgevers willen wao uitkleden Plaatsen voor werkervaring bedreigd Duitsland reikt Polen hand bij schulddelging Philip Morris neemt Jacobs Suchard over ZATERDAG 23 JUNI 1 DEN HAAG (GPD) Het voorjaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en werknemers over werkgelegenheid, scholing en terugdringen van de arbeidsongeschiktheid heeft geen resultaat opgeleverd. De drie partijen zijn gisteravond na vijf uur praten uiteen gegaan zonder afspraken en zonder een datum te hebben vastgesteld voor een nieuw overleg. TILBURG (ANP) - Dertig over het land verspreide zogenaamde solida- riteitswerkplaatsen waar langdurig werkloze jongeren werkervaring opdoen met de produktie en revisie van spullen voor de Derde Wereld worden met sluiting bedreigd. Oor zaak is een gebrek aan geld door wegvallende subsidies. Volgens projectleider frater F. van Pinxteren van de overkoepe lende stichting Vraag en Aanbod Internationaal, vallen particuliere initiatieven, zoals de werkplaatsen die eerst uit allerlei potjes nog wel subsidie kregen, door de sociale vernieuwing voortaan buiten elke regeling. Om het werk voort te kun nen zetten is volgens hem jaarlijks 1 miljoen gulden nodig. "Met de bij dragen van congregaties en andere particuliere fondsen komen we er niet", aldus de frater. De dertig solidariteitswerkplaat- sen bieden jaarlijks aan circa twee honderd werkloze jongeren werker varing. Zestig procent van hen vindt een reguliere baan of zet op nieuw de stap naar school. De werk lozen worden begeleid door oudere vrijwilligers, zoals in Tilburg door een ontslagen werknemer van Phi lips Volt. Voor de coördinatie is per werk plaats een betaalde kracht vol doende. Frater van Pinxteren uitte zijn noodkreet vrijdag tijdens de in troductie van een nieuw project in de werkplaats Tilburg. Daar wor den de komende jaren zonnecollec toren gemaakt en in derde wereld landen geïntroduceerd. De eerste in Tilburg te bouwen zonnecollector is besteld door een ziekenhuis in Tan- Op voorstel van piinister De Vries van sociale zaken en werkgelegen heid is de ministerraad gisteren ak koord gegaan met een verlenging van de voorloper van de jeugdwerk- garantiewet. De tijdelijke regeling wordt met een halfjaar verlengd tot 1 januari 1991, wanneer de garantie banen voor jongeren bij wet gere geld zijn. Op grond van de tijdelijke voor ziening kunnen gemeenten met rijkssubsidie jongeren tot 21 jaar een deeltijdbaan aanbieden waaruit zij moeten doorstromen naar ge woon betaald werk. Gescheiikbon mag AMSTERDAM (ANP) - Er komt geen strafrechtelijke ver volging van het Hilversumse be drijf D.A.G. Promotions, dat zich bezig houdt met de uitgifte van de Algemene Geschenkbon. De officier van justitie in Am sterdam heeft hiertoe besloten na een onderzoek van de ge meentepolitie in Hilversum. Winkeliers in Kampen had den in maart dit jaar bij de poli tie aangifte gedaan van oplich ting. Volgens de winkeliers wer den door hen in ontvangst geno men bonnen niet verzilverd door het Hilversume bedrijf. Uit het onderzoek van de politie bleek dat er een administratieve achterstand was opgetreden. Minister De Vries (sociale zaken) zei na afloop: "Alle partijen hebben hun trouw beleden aan het beleids kader". Hoewel De Vries voorafhad gedreigd met dwangmaatregelen voor het aannemen van gehandi capten was het volgens hem niet de bedoeling zijn geweest afspraken aan te scherpen. Het ging volgens hem om het Gemeenschappelijk Beleidskader (GBK), waarbij in de cember 1989 afspraken zijn ge maakt over scholing en werkgele genheid, nog eens aan te scherpen. De gezamenlijke werkgevers van de VNO en NCW deden gisteren het voorstel om gedeeltelijk arbeidson geschikten in dienst te houden. Door een verzwaring van het ont slagrecht en een aanpassing van de Wet arbeidsongeschiktheid (wao) moet een einde komen aan de snelle groei van het aantal arbeidsonge schikten, dat inmiddels is opgelo pen tot 830.000. De Vries noemde het voorstel 'in teressant genoeg om er de komende maanden intensief aan te werken'. Het wordt voor advies naar de Soci ale Verzekeringsraad en het ABP gestuurd. Naar verluid zou premier Lubbers bijzonder gecharmeerd zijn van het werkgeversplan. De bonden wijzen het voorstel echter met klem af. "Op die manier wordt de wao uitgekleed", aldus voorzitter Stekelenburg van de FNV. Zij voelden zich overvallen omdat het plan pas gisteravond werd ingebracht. Ook minister Da- les van binnenlandse zaken ziet niets in de werkgeversvoorstellen. In het voorstel van de werkgevers ligt de nadruk op het voorkomen dat werknemers in de wao terecht komen. Bij een arbeidsongeschikt heid van maximaal 66 procent moet passend werk elders in het bedrijf worden gezocht. Werknemers die minder dan 33 procent arbeidson geschikt zijn, mogen alleen bij uit zondering worden ontslagen. Daar staat een wijziging van de wet tegenover, met als doel een aan tal 'drempels' in te bouwen om mis bruik te voorkomen. Zo zouden mensen die minder dan 33 procent arbeidsongeschikt zijn niet langer een uitkering moeten krijgen. Nu ligt de grens bij 15 procent. Daar naast zou een arbeidsongeschikt heid van 66 procent of meer, auto matisch een volledige wao-uitke- ring betekenen, in plaats van de hui dige 80 procents-norm. Verder moet de wao-uitkering meer in overeenstemming worden gebracht met de eisen voor de ww. De hoogte van de uitkering zou on der meer net als bij de ww in de loop van de tijd moeten afnemen. Ten slotte zou iemand alleen in de wao mogen worden toegelaten als er geen passende arbeid is te vinden. Van een verplichting een minimum aantal gehandicapten in dienst te hebben, de zogenaamde quotering, willen de werkgevers niets weten. "Dat is het paard achter de wagen spannen". De FNV stelde voor om 1 procent van de loonruimte structureel te re serveren voor een 'werkgelegen- heids-fonds'. Het kabinet kan hierin meegaan op voorwaarde dat er geen centrale loonvorming komt en de gereserveerde ruimte geen aanlei ding is om de collectieve lastendruk te verhogen. De werkgevers daaren tegen voelen niets voor een 'beper king' van de onderhandelingsruim te. Minister De Vries (sociale zaken) heeft het plan van de FNV positief ontvangen en voor advies doorge stuurd. Reclame afslanlanethode verboden HAARLEM (ANP) - Het Insti tuut voor Biomagnetisme uit Hoofddorp moet twee omstreden advertenties voor een nieuwe af slankmethode en een manier om met roken te stoppen rectificeren. De Haarlemse rechtbank-presi dent heeft gisteren in kort geding bepaald dat de advertenties mis leidend zijn. Het geding tegen het instituut, een postorderbedrijf in alterna tieve medische artikelen, was aangespannen door de Consu mentenbond. Die zegt een onop houdelijke stroom van klachten binnen te krijgen over de produk- ten en de handelwijze van de Hoofddorpse onderneming. Vorig najaar verscheen in dag blad De Telegraaf een adverten tie, waarin een vrouw beweerde met de afslankmethode van het instituut binnen vier weken elf ki lo te zijn afgevallen. In dezelfde periode verscheen in een deel van Nederland de gezondkrant, een eigen uitgave van het bedrijf, een advertentie met verhalen van ro kers die via een zogenoemde anti- tabakmethode met succes met ro ken waren gestopt. De Haarlemse rechter vindt beide advertenties niet door de beugel kunnen. Volgens hem is de inhoud tendentieus en mislei dend. De president gebiedt het postorderbedrijf daarom de ad vertenties in de Telegraaf te recti ficeren op straffe van een dwang som van 10.000 gulden. BONN (DPA) - Van de schuld van Polen aan de Bondsrepubliek is drie miljard mark (3,3 miljard gul den) herzien. Tot 31 maart 1991 hoeft Polen niets te betalen. De be talingen daarna zijn gespreid over veertien jaar. Een overeenkomst hiertoe is gis teren ondertekend in Warschau, zo heeft het Westduitse ministerie van financiën gisteren laten weten. De overeenkomst vloeit voort uit af spraken die de Club van Parijs op 16 februari heeft gemaakt. De in deze organisatie verenigde crediteuren- landen boden Polen toen een beta- ZÜRICH/NEW YORK (DPA/U- PI/Rtr) Het Amerikaanse tabak en levensmiddelenconcern Philip Morris neemt de Zwitserse chocola de- en koffiefabrikant Jacobs Suchard over, zo hebben de twee bedrijven gisteren bekendgemaakt. Donderdag wist het Zwitserse fi nanciële weekblad Cash al melding te maken van de transactie. De over neming gaat Philip Morris in totaal 5,4 miljard frank (7,2 miljard gul den) kosten. Philip Morris neemt eerst de houdstermaatschappij Colima Hol ding over, waarin de aandelen van de 53-jarige topman en eigenaar Klaus Jacobs zijn ondergebracht. Het gaat daarbij om 34 procent van het kapitaal en zestig procent van het stemrecht. Vervolgens wordt op Fusie bijna rond De al eerder aangekondigde fusie tussen De Centrale, Algemene Spaarbank voor Nederland, Con cordia. Centrale Volksbank en de Hollandse Koopmansbank zal op korte termijn plaatsvinden. Vol gens financieel directeur van verze keringsmaatschappij De Centrale, M. Hofland, uit Den Haag is binnen twee weken een positief bericht over de fusie te verwachten. Dit zei hij gisteren desgevraagd na de pu- blikatie van een uittreksel van het jaarverslag. Volgens de financiële man zullen er geen gedwongen ont slagen vallen en "is er een sociaal plan afgesproken". Over de kosten van de fusie wilde hij geen medede ling doen. Siemens Het Westduitse elektronicaconcern Siemens heeft een gemeenschappe lijke onderneming opgericht in de Sovjetunie. De Russische partners zijn de onderneming Po Korolov uit Kiev en het ministerie van commu nicatie. Siemens heeft in minder heidsbelang in de onderneming, die aanvankelijk 160 miljoen mark zal investeren. Doel van het bedrijf is de modernisering van het telecom municatienet in de Sovjetunie. Prijs Ter gelegenheid van het honderdja rige bestaan van het transportcon cern Frans Maas in Venlo is een prijs in het leven geroepen voor bij zondere bijdragen aan de dienstver lening in de expeditie- en transport- sectort. Deze Frans Maas Prijs is vrijdag voor het eerst toegekend aan de Nationale Vervoersacademie in Venlo. Voedsel De EG-ministerraad voor de Inter ne Markt heeft gisteren in een enke le dag een veertiental besluiten ge nomen om in 1993 de markt binnen de EG open te gooien. Zo viel er gis teren een besluit om nog slechts een zeer beperkt aantal voedselproduk- ten toe te laten voor döorstraling om bederf tegen te gaan. Volgens staatssecretaris Piet Dankert staan er voorlopig slechts enkele kruiden en specerijen op de lijst. Deze wordt langzamerhand groter. de resterende aandelen een bod uit gebracht dat lager is dan de prijs die Jacobs krijgt. De koers van de aandelen Jacobs Suchard op de effectenbeurs van Zürich was al vóór de publicatie in Cash sterk gestegen. Het beursbe- stuur liet gisteren weten hierin aan leiding te zien voor een onderzoek naar mogelijke aandelenhandel met voorwetenschap. Het bestuur sprak van "verdachte" koerssprongen in de afgelopen dagen. Klaus Jacobs is van oorsprong Westduitser. Hij kwam in de jaren zeventig naar Zwitserland vanuit Bremen, waar zijn familie een kof- fiebedrijf had. Het huidige concern ontstond in 1982 toen de Zwitserse chocolade-onderneming Interfood werd overgenomen en samenge voegd met de koffiebelangen. Werknemers van Jacobs Suchard toonden zich vrijdag teleurgesteld de verkoop van het bedrijf. "Klaus Jacobs kwam naar Zwitser land met de boodschap dat hij de Zwitserse chocolade-industrie zou redden. Hij deed zijn uiterste best zich als Zwitser te gedragen en nu verkoopt hij de zaak aan de Ameri kanen", aldus een ontgoochelde werknemer. Volgens het blad Cash heeft Klaus Jacobs mede tot de verkoop van het bedrijf besloten omdat hij in financiële problemen is geraakt. Ja cobs kocht eind mei van het afgelo pen jaar een broer en twee zusters uit en kreeg het daardoor alleen voor het zeggen. Hij moest voor het aankopen van de aandelen 700 mil joen frank (930 miljoen gulden) le nen, waarover jaarlijks zestig mil joen frank (80 miljoen gulden) aan rente moet worden betaald. Bezwaar KLM tegen wegzetten belang Transavia SCHIPHOL (ANP) - De KLM is het niet eens met de manier die de Europese commissie voorstelt, om de aandelen die KLM heeft in Transavia Airlines tijdelijk elders onder te brengen. Dat heeft een woordvoerder van de maatschappij gisteren verklaard. De Europese Commissie buigt zich momenteel over een aantal luchtvaartallianties omdat de com missie gekant is tegen monopolie vorming in de Europese luchtvaart. In afwachting van een definitieve uitspraak over de veertig procent deelname van KLM in Transavia zou KLM de aandelen tijdelijk el ders onderbrengen. De KLM is daartoe wel bereid, al dus de woordvoerder, maar dan zijn daar wel een aantal voorwaarden aan verbonden. De KLM wil weten op welk moment en onder welke voorwaarden zij weer over haar Transavia-aandelen zou kunnen be schikken. "Als je een belang hebt in een andere onderneming, wil je dat dit zo goed mogelijk wordt be heerd", aldus de woordvoerder. Wat de commissie voorstelt komt er volgens hem op neer dat de KLM haar aandelen eerst maar moet af staan en dat dan in een later stadi um wordt bekeken wat er mee moet gebeuren. "Dat open laten is voor KLM niet acceptabel", aldus de woordvoerder. Leidse onderzoeker vertelt over het gegoochel met de wir-cijfers Eindelijk mag hij even praten van de ministeries van finan ciën en economische zaken over zijn onderzoek naar de wir-overschrijdingen. Peter Donker van Heel koos het Leidsch Dagblad als één van de twee kranten uit om zijn geruchtmakende cijfer van 5,9 miljard gulden toe te lichten. De onderzoeker van het Leid se Research voor Beleid spreekt over hoe Economische Zaken 1,35 miljard gulden aan winstbelasting misliep en over het gegoochel met de wir-cijfers. "Het is natte-vin- gerwerk". LEIDEN - "Het bedrag van 5,9 mil jard gulden aan wir-premie, waarop bedrijven nog recht kunnen doen gelden klopt. Dat cijfer is spijker hard en elke keer dat het een stroom van kritiek overleefde, ben ik er ze kerder van geworden. De wir-raad van de ministeries van financiën en economische zaken hebben ons rapport goedgekeurd. Een accoun tantsbureau, het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbureau zijn ook akkoord ge gaan. Dat cijfer staat". Peter Donker van Heel van het Leidse Research voor Beleid is ui terst zelfverzekerd èn opgelucht over het geruchtmakende wir-on- derzoek dat hij leidde. Opgelucht, omdat hij nu even precies kan ver tellen hoe het zit met het onderzoek dat hij deed voor Financiën en Eco nomische zaken, zonder inmenging van dezelfde ministeries. "Vanmid dag is het Voorjaarsoverleg begon nen, waar de werkgevers als enig negatief punt de compensatie van de wir-tegenvallers op tafel gaan leggen. Dit weekeinde en uiterlijk maandag gaat ons rapport naar de Kamer, waar snel weer de discus sies over de wir-overschrijdingen losbarsten. Voor die tijd moet het juiste verhaal maar eens goed in de krant komen". Zijn woorden zijn een aankondi ging van een opnieuw oplaaien van het politieke gekrakeel, dat het hele wir-onderzoek heeft beheerst. Op de 'witte donderdag' voor het paas weekeinde dit jaar kwam plotseling het indrukwekkende cijfer van 5,9 miljard op tafel. "Wij, de onderzoe kers, hadden er sterk op aangedron gen nog even te wachten, omdat nog een paar dingetjes moesten worden nagerekend. Waarom onze opdrachtgevers er toch mee kwa men, daarover kan ik alleen specu leren". Minister Andriessen (economi sche zaken), die er tot dan toe niet over peinsde om het bedrijfsleven voor de wir-tegenvaller te laten op draaien, kon met de voorlopige uit slag plotseling in ieder geval een halve slag draaien. De werkgevers organisaties VNO en NCW, die de bui voor de bedrijven al zagen han gen, noemden het verpletterende cijfer overdreven. Het bedrijfsleven zou uiteindelijk minder krijgen dan ze nu claimde, er was sprake van dubbeltellingen en de NCW deed zelf nog een onderzoek ("knap hoor, in drie dagen tijd", hoont Donker van Heel) om dat te bewijzen. Intussen zat Donker van Heel knarsentandend te luisteren, want na eerst gedwongen te zijn geweest te veel te zeggen, moest hij nu zwij gen. "Al die bezwaren die je hoorde, waren juist in dat cijfer verwerkt. Dat waren onze relativeringen die we rond Pasen niet mochten publi ceren". Het rapport dat al op 11 mei volledig klaar was, mocht niet open baar worden, omdat de politiek de wir blijkbaar even uit de publiciteit wilde houden. De ministeries had den wekenlang de grootste moeite om de al lang bekende cijfers in een persbericht te gieten. "Iets is waar, of iets is niet waar, en de rest is ideo logie", vat Donker van Heel samen. Wat is waar, wilden de ministeries van economische zaken en financi ën vorig jaar wel eens weten van Re search voor Beleid, ofwel: hoeveel geld kunnen de bedrijven nog aan wir-premie innen bij de overheid de komende jaren vanaf 1 januari 1989. De Wet Investeringsregeling bleef de overheid maar miljardentegen vallers bezorgen, ook al was de rege ling in 1988 al afgeschaft. De onderzoekers stuurden vra genformulieren naar 3000 bedrij ven, die de afgelopen 5 jaar wel eens een claim hadden ingediend. Vanaf 1978 mochten bedrijven 12,5 pro cent van de kosten voor een investe ring aftrekken van de winstbelas ting. Tot 1986 mocht dat zelfs wan neer zij geen winst hadden ge maakt. Op grond van deze steek proef werd de claim van het gehele bedrijfsleven berekend, het inmid dels welbekende bedrag van 5,9 miljard gulden. Eén mythe heeft het onderzoek al doorbroken, namelijk dat dit be drag grotendeels is geclaimd tij dens het roemruchte weekeinde, waarin de wir werd afgeschaft en bedrijven op zondag de notaris lie ten komen om een investeringsplan vast te leggen. "Tijdens dat week einde hebben bedrijven niet mas saal een investeringsplan gemaakt. De grotete bedrijven, die afschaf fing al zagen aankomen, hadden de zomer ervoor al wat plannen ge maakt". Bij elkaar gaat het om on geveer 335 miljoen gulden. Het leeuwendeel van de omineu ze 5,9 miljard wordt gevormd door de zogeheten 'openstaande wir'. Be drijven mochten vanaf 1986 alleen nog maar een investering aftrekken in een jaar dat er geen verlies werd geleden. Daardoor wachten veel be drijven al lang (en zij hebben daar tenminste 8 jaar de tijd voor) op een winstjaar waarin ze wel een premie mogen claimen. Dat is een bedrag van ongeveer 4,9 miljard gulden. "Bedrijven hebben de neiging om bij het invullen van een voorlopige belastingaangifte de winst zo laag mogelijk en de de wir-premie zo groot mogelijk voor te stellen. Later blijkt dan natuurlijk dat de wir-pre mie minder is, en de winst hoger", zegt Donker van Heel. Verschil is ongeveer 950 miljoen gulden. Dat is bij elkaar 6,2 miljard gul den, 300 miljoen gulden meer dan het onderzoek. "Het verschil is het zogeheten 'verdamping' licht Donker van Heel toe met een weten schappelijk aandoende term. Veel bedrijven hebben immers wel een wir-claim lopen, maar draaien ja renlang verlies zodat ze uiteindelijk niet kunnen innen. "Dat bedrag steekt de overheid dus in zijn zak". Nu het bedrag eruit is gerold, is de politiek onmiddellijk aan het cij fer gaan knagen om de scherpe kantjes af te halen van de wir-tegen- valler. Het enige onzekere in het cij fer is namelijk de zogeheten 'desin vestering' van een bedrijf, oftwel de verkoop van spullen die eerder zijn aangeschaft. Als een bedrijf spullen verkoopt moet hij de wir-premie weer gedeeltelijk terugbetalen. "Het is echter onmogelijk om aan te geven, of een bedrijf dat doet wan neer en hoeveel". De betrokken ministeries zijn met deze onzekerheid aan de haal gegaan en hebben maar vast 1,2 mil jard gulden afgetrokken. "Natte- vingerwerk en een veel te groot be drag naar mijn gevoel. Een kwart van het bedrag ongeveer, dat kan bijna niet". Blijft er 4,7 miljard over. Daarnaast is er nog eens 1,4 mil jard gulden afgegaan, het bedrag dat de ministeries al hadden ge raamd als overschrijding. Dan rest er 3,2 miljard gulden, het bedrag dat de laatste tijd in de pers opduikt. En dan is er nog eens een bedrag van 1,35 miljard gulden aan 'dub beltellingen', wir-claims die zijn op gespoord en die al bij Economische Zaken stonden genoteerd. "Niks dubbeltellingen, daar is geen spra ke van. Kijk, bedrijven claimen een bedrag bij de fiscus aan wir-premie. En of dat nu te hoog is of niet Eco nomische Zaken verrekent dat meteen. Dus zegt EZ: 'niets geen te genvaller, we hebben al uitbetaald'. Maar dat betent wel dat bedrijven te weinig winstbelasting hebben be taald en dat heeft de overheid dus toch ten onrechte 1,35 miljard gul den gekost. Dat is dus een wir-pre mie, die gewoon een andere naam heeft gekregen". lingsvrijstelling tot en met 31 maart 1991. De vorderingen op Polen van de ze landen bedragen 28 miljard dol lar (50 miljard gulden) op een totale buitenlandse schuld van 41 miljard dollar. De Bondsrepubliek is de grootste crediteur. De begrotingscommissie van de Westduitse Bondsdag is gisteren zonder, tegenstemmen akkoord ge gaan met het regeringsvoorstel om de Bondsrepubliek een bankkre diet van vijf miljard mark aan de Sovjetunie te laten garanderen. Het betreft een vrij te besteden financie ringskrediet waarvoor de begroting van de Bondrepubliek een ruimte kent van 15 miljard mark, maar waarvan nu nog maar 2,9 miljard mark ter beschikking staat. Van de 165 miljard mark die ge bruikt kunnen worden voor export kredietgaranties is 3,5 miljard mark voor de lening aan de Sovjetunie ge bruikt. Daardoor is naast de over- heidsgarantie van vijf miljard mark nog een reserve van 1,4 miljard mark ontstaan. Het wordt niet uitgesloten geacht dat deze reserve gebruikt zal wor den om een lening van 800 miljoen mark aan Hongarije te dekken. Maar in de begrotingscommissie is hierover met nog geen woord ge rept, evenals over de door Polen verlangde financiële hulp. De Pool se minister van financiën Balcero- wicz had gisteren in Bonn een ont moeting van kanselier Kohl, minis ter van economische zaken Haus- mann en minister Waigel van finan ciën. De Westduitse regering zou zich gereserveerd opstellen tegen over Poolse verzoeken om speciale voorwaarden bij het verstrekken van kredieten. Weinig vrouwen op ministeries ez en financiën DEN HAAG (ANP) - De ministeries van economische zaken en financi ën lopen achter bij andere ministe ries als het gaat om het wegwerken van de achterstand van vrouwen bij de rijksoverheid. De ministeries van buitenlandse zaken, wvc en de fensie lopen het meest voorop. Dat blijkt uit een inventarisatie die minister Dales van binnenland se zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Om het emancipatiebeleid te stimuleren heeft het kabinet in 1987 besloten dat in de loop van dit jaar alle dienstonderdelen van de rijksover heid met positieve actieprogram ma's voor vrouwen zouden moeten werken. Om dat streven te halen zal een aantal ministeries zich nog be hoorlijk in moeten spannen, aldus de conclusie van Dales. In zijn algemeenheid is het aantal vrouwen in hogere functies sterker gestegen dan de algemene toename van het aantal vrouwen op ministe ries. Het aantal vrouwen in functies met een salaris boven de 3000 gul den bruto per maand steeg van eind 1988 tot eind 1989 van 11,7 procent tot 12,9 procent. In zijn totaliteit nam het aantal vrouwelijke ambte naren in dat jaar met 0.4 procent toe. Het sterkst groeide het aantal vrouwen in hogere functies bij de ministeries van algemene zaken en wvc. Daar bedroeg de groei zelfs 3,5 procent. CFK-bestrij ding kost supermarkt miljoenen guldens DEN HAAG (GPD) - De super markten zullen tientallen miljoenen guldens moeten investeren om hun koel- en vriesapparatuur vrij te ma ken van de milieuschadelijke chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's). Milieuminister Alders wil de le vensmiddelenhandel daartoe ver plichtingen opleggen, zodat in 1995 alle apparatuur vrij is van deze stof fen. Dit meldt Distrifood, het nieuwsblad voor deze sector. Alders bindt niet alleen de strijd aan tegen de cfk's in de huishoud- koelkasten en -vriezers. Ook de pro fessionele apparatuur moet cfk-vrij worden. Het gaat dan om koeltoon- banken waarin vlees, groenten, kaas, vleeswaren en vis wordt aan geboden, of koelvitrines met melk, yoghurt en voorverpakt vlees, en diepvriezers. Ombouw van bestaande appara tuur kost minimaal duizenden gul dens per stuk, in totaal zeker 15 mil joen gulden. Volgens Distrifood staan er in de supermarkten min stens 15.000 diepvriesmeubels. Het aantal koelmeubels bedraagt zeker het dubbele daarvan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5