Braks ontkent achterhouden van informatie Twee keer geel is wellicht rood voor Braks WD'er Blauw vindt uitleg over mestoverschot te mager Geen drainage in Groote Peel AWBZ-premie kan omlaag Verzamelwoede kost man het leven '11H ZATERDAG 23 JUNI 1990 imumw.uam Bewindsman verdedigt leiding AID DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw, natuur beheer en visserij ontkent dat vanuit de leiding van zijn de partement opdracht is gegeven tot het stoppen van onder zoeken van administraties in de visserij wereld. Hem is nim mer gebleken dat de leiding van de Algemene Inspectie dienst van zijn departement de resultaten van onderzoeken zou hebben achtergehouden, als daaruit grote hoeveelhe den illegaal gevangen vis boven water kwamen. De bewindsman heeft dit gisteren gen in Breskens, Harlingen, Sche- geantwoord op schriftelijke vragen veningen en Urk. het PvdA-kamerlid Van Zijl. Aanleiding voor de vragen vorm den beschuldigingen van (oud-)me- dewerkers van de AID dat Neder land geen juiste opgaven van vis vangsten in 1988 zou hebben ver strekt aan Brussel en dat de leiding van het departement onderzoeken naar administraties zou hebben ver boden. Zoals bekend heeft Braks de be schuldigingen aanvankelijk als in faam afgewezen, maar gezien de ernst ervan besloot hij kort daarop de rijksrecherche te vragen een on derzoek in te stellen. De PvdA prees in eerste aanleg de voortvarendheid van de bewindsman maar betwijfelt inmiddels of de rijksrecherche wel de aangewezen instantie is. Een aantal van de vragen noemde Van Zijl dinsdag "te beleidsmatig en po litiek van aard". Voorbehoud Braks maakt overigens het voorbe houd dat hij een aantal vragen niet volledig kan beantwoorden in af wachting van de uitkomst van het onderzoek van de rijksrecherche. Dat geldt ook voor het antwoord op de vraag of de leiding van de AID re sultaten doelbewust heeft achterge houden. Van Zijl vindt de antwoorden van Braks onvoldoende. Hij wil volgen de week de vaste Kamercommissie voor visserij voorstellen de minister aanvullende vragen te stellen. Of dat in een debat in de Kamer moet of schriftelijk l^at hij in het midden. Van Zijl wil onder meer nadere uitleg over mogelijke verschillen van inzicht in de top van het depar tement en de zogenaamde 'codevis', vis die onder een algemene noemer werd aangevoerd, terwijl het soor ten zou betreffen waarvoor vangst- hoeveelheden golden zoals tong en schol. Alle vangstgegevens worden vol gens de bewindsman geregistreerd" deel uitmaakten en maandelijks aan de Europese naamd groepscontingent, Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, in Brussel doorgegeven. Bovendien is de Commissie desge vraagd informatie verstrekt over de in 1988 begonnen onderzoeken van de administraties van de visafsla- DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw, natuurbeheer en vis serij wil rond het natuurgebied de Groote Peel een bufferzone van 2.000 meter. In die zone mogen landbouwers hun grond niet drai- Braks komt met zijn besluit tege moet aan bezwaren van natuur- en vogelbeschermingsorganisaties. Die hebben jarenlang gestreden te gen drainage omdat daardoor het bijna 1.500 hectare grote natuurge bied op de grens van Noord-Bra bant/Limburg zou verdrogen. De Groote Peel is een van de laatste hoogveengebieden. Naast de voor het hoogveen kenmerkende planten is het natuurgebied van be lang voor tal van vogelsoorten. Boeren rond de Groote Peel wil len hun grond draineren om de grondwaterstand voor hun bedrijfs voering te verbeteren. Inloopcentrum Het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne krijgt over enkele maan den een inloopcentrum voor drug verslaafden. Het overdekte winkel centrum is sinds jaar en dag een ge liefde verblijfplaats voor drugsver slaafden en dealers. Besparing Het kabinet haalt 28 miljoen gulden binnen door afschaffing van de te gemoetkoming in de studiekosten voor studerenden van 21 jaar en ou der. De zogeheten TS 21+ wordt in geruild voor een bijdrage in de stu diekosten voor studerenden die een arbeidsrelevante opleiding volgen. Explosie Een 25-jarige man uit Diepenheim is gisteren om het leven gekomen na een explosie in de garage van zijn ouderli jk huis. Hij experimenteerde met munitie uit de Tweede Wereld oorlog. WOLFHEZE (ANP) - Het WD-Ka- merlid Blauw wil in de laatste week voor het zomerreces op 5 juli minis ter Braks nader aan de tand voelen over de controle op de cijfers van mestregistratie. Blauw vindt de ant woorden van Braks op zijn vragen wat de politieke aspecten aangaat "teleurstellend". De liberaal zei dit gisteravond in een reactie vanuit Wolfheze waar de WD voor interne bezinning bijeen is. Blauw is vooral niet te spreken over de "cryptische omschrijving" in Braks' beantwoording over het "gebrandmerkte aantal bedrijven" waar de zaak niet zou deugen met mestregistratie. Als pakweg 30 pro cent van de onderzochte bedrijven foutief heeft gehandeld acht Blauw Braks' weerwoord op de controle niet overtuigend. Het VVD-Kamerlid zet verder dat hij heeft besloten tot het leggen produktie op landbouwbedrijv een formele relatie tussen ge constateerde onregelmatigheden in de mestboekhouding en overtre ding van de gebruiksnormen. "Die was er dus kennelijk niet", aldus Blauw. Volgens Braks is er geen sprake ran overtredingen op grote schaal de regels met betrekicing tot de den betalen De bewindsman heeft zich niet der uitgelaten over het onderzoek van de Algemene Rekenkamer naar het mestbeleid van de overheid. Braks schrijft dat de bewering in een artikel in een van de ochtend bladen dat door een onjuiste regi stratie van de referentiehoeveelhe den boeren te weinig heffing losstaat van de hoogte van de refe rentiehoeveelheid. Uit controle is volgens de be windsman gebleken dat slechts in een zeer gering aantal gevallen on juiste referentiehoeveelheden zijn geregistreerd. Van 95.000 bedrijven hebben registraties plaatsgevon den. Daarvan heeft het ministerie 7.000 voor controle geselecteerd. In hun mestover- 4.320 gevallen zijn geen afwijkingen registratie van referentiehoeveelhe- schotten, niet juist is. Hij wijst er op vastgesteld. Over de resterende ge- dienst van het ministerie rapport opgemaakt. In 1.897 gevallen heeft dit reeds geleid tot bijstelling. Als de mest wordt uitgedrukt in kilo grammen fosfaat gaat het om 1,8 miljoen kilogram. Dit is in vergelij king met de totaal geregistreerde 240 miljoen een zeer geringe hoe veelheid. aldus de bewindsman. In zijn brief heeft de bewindsman het WD-kamerlid gewezen op het bestaan van een doeltreffend con trolesysteem bestaat, waardoor een voldoende niveau van naleving van de mestregels wordt gewaarborgd. De AID heeft in het afgelopen jaar 926 overtredingen van de Meststof fenwet geconstateerd. Dat leidde in 844 gevallen tot een proces-verbaal en in de overige tot een waarschu wing. Voor overtreding van de Wet Bodembescherming maakte de dienst 163 processen-verbaal op en vraagtekens bij Braks' opmerking den, de maximaal toegestane mest- dat de hoogte van de geïnde heffing vallen heeft de Algemene Inspectie- gaf zij 16 waarschuwingen. Op de vraag naar mogelijke con flicten tussen de directeur visserij en en de plaatsvervangend secreta ris-generaal van zijn departement antwoordt de bewindsman dat er van tijd tot tijd uiteraard verschillen van inzicht spelen. De discussie tus sen beiden "had meer dan eens be trekking op het functioneren van de AID, in het bijzonder de inzet en werkwijze van AID-ambtenaren bij de visserijcontrole". Dat de standpunten weieens ver schilden is volgens Braks niet ver wonderlijk. Er bestaat volgens hem een zeker spanningsveld tussen de beschikbare mankracht die kan worden ingezet op de visserij-con trole en de mankracht die op andere controle-onderwerpen kan worden ingezet. Inzicht Het staken van administratieve on derzoeken in 1988 is geen onder werp van overleg geweest tussen beide ambtenaren. Hierover heeft dus ook geen verschil van inzicht bestaan, aldus Braks. Begin dit jaar is er wel verschil van inzicht ge weest. De directeur visserijen wilde administraties van 1989 alsnog la ten onderzoeken om vast te stellen of vissers vangsten niet hadden op gegeven. De plaatsvervangend se cretaris generaal had gelet op het standpunt van de AID een voorkeur om onderzoeken van administraties te concentreren op 1990 omdat bij controle over 1989 veel personeel zou moeten worden ontrokken aan de voor de visserijcontrole 1990 be schikbare mankracht, aldus Braks. Het Openbaar Ministerie was er geen voorstander van nieuwe on derzoeken te beginnen voordat zij oude had afgehandeld. Daarbij speelde mee dat individuele vissers die hun toegestane vangsthoeveel- heid hadden overschreden niet konden worden aangepakt als zij zoge- UTRECHT (ANP) - De premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) kan volgend jaar omlaag van 5.4 naar 5,24 procent, zo heeft de Ziekenfondsraad becijferd. In zijn ontwerp premie-advies voor 1991 noemt de raad ook een premie van 5,3 procent acceptabel. Het ver schil, ongeveer 150 miljoen gulden, zou dan kunnen worden gebruikt voor verlichting van de werkdruk in de gezondheidszorg. Er blijft dan nog altijd een verla ging met 0.1 procent over, zodat de collectieve lasten niet stijgen on danks een waarschijnlijk noodzake lijke verhoging van de zieken- fondsdpremie. Volgens berekeningen van de raad komt de lastendekkende pre mie voor het ziekenfonds in 1991 na melijk uit op 8 procent tegen 7,9 procent in 1990. Daarvan is 4,9 pro cent voor rekening van de werkge ver (nu 4,85) en 3.1 procent (3,05) voor de werknemer. Mensen met een AOW-uitkering zullen in 1991 net als dit jaar 1.85 procent zieken fondspremie moeten betalen. Als er geld beschikbaar wordt ge steld voor het oplossen van de pro blematiek van de werkdruk zal dat ook tot hogere uitgaven in het kader van de Ziekenfondswet leiden. Om r, die op te vangen ziet de Zieken- Danseres Alexandra Radius heeft gisteren op paleis Huis ten Bosch uit handen van koningin Beatrix de Ereme- fondsraad vier mogelijkheden- ver- daile voor Kunst en Wetenschap in de Huisorde van Oranje ontvangen. Radius, die woensdag afscheid als balleri- hoging van de procentuele premie. i erkenning van haar buitengewone verdiensten voor de bevordering i o ANP) DIEPENHEIM (GPD) - Zijn niet politie de Explosieven Opruimings de hun individuele toegestane vangsthoe veelheden hebben inge bracht. Dat is voor Braks aanleiding geweest deze groepscontingenten vanaf 1 januari niet meer toe te staan. De vaststelling van prioriteiten in het onderzoek vindt plaats in een vergadering onder leiding van het Openbaar Ministerie. Van zijn de partement nemen de AID en de plaatsvervangend secretaris-gene raal daar aan deel. Over het al of niet beëindigen van in gang gezette on derzoeken door de AID wordt be slist in overeenstemming met het Openbaar Ministerie, aldus Braks. Oplossing De PvdA-Europarlementariërs Woltjer en Goedkamers hebben in middels de Europese Commissie gevraagd een oplossing aan te dra gen voor het probleem van controle van de visvangsten. Ze namen het initiatief hiertoe, naar aanleiding de commotie rond het mogelijke ge sjoemel met visvangstcijfers door de AID. Woltjer en Goedmakers wensen verder een visie van de Commissie op het Nederlandse verschijnsel dat zowel de nationale invulling van het EG-visserijbeleid als de controle op naleving daarvan onder verant woordelijkheid van hetzelfde mi nisterie ressorteren. De sociaal-de mocraten suggereren een aanbeve ling die zaken strikt te scheiden. Woltjer en Goedmakers zijn be nieuwd wanneer en op welke wijze de Europese Commissie de afgelo pen drie jaar door de Nederlandse bevoegde autoriteiten op de hoogte is gesteld van problemen bij de con trole op de juiste naleving van de visquoteringsmaatregelen, alsmede wat de eigen EG-controleurs terza ke hebben gedaan. te stuiten gedrevenheid bij het ver zamelen van oorlogsmunitie en wa pens, heeft de 22-jarige Diepenhei- mer Han Kolkman gisteren het le ven gekost. Bij een experiment in de garage van zijn ouderlijke wo ning explodeerde een zeer zware en grote granaat. De jongeman was op slag dood. De ontploffing was zo he vig dat het dak en de muren van de garage werden weggeblazen. Me tershoge steekvlammen zetten het woonhuis en een tuinhuisje in brand. Zich niet bewust van het gevaar geslagen, daar was niemand zich Dienst (EOD). De experts konden hun ogen ook nauwelijks geloven. „Pantservuisten, granaten, mijnen, watje maar kunt bedenken", zei één van de militairen na een eerste on derzoek. De jongen stond bekend om zijn verzotheid op munitie, wapens en alles wat met de oorlog te maken had. Hij was daar ook al eens voor bekeurd. Maar dat in de semi- bungalow een even omvangrijk als gevaarlijk munitie-arsenaal lag op dat zij liepen, drongen brandwe i bewust. „Hij trok altijd met z lieden met persluchtmaskers de detector de bossen i woning binnen. Brandweerman Draaijer: „Toen de rook in de slaap kamer van de jongen optrok, zag ik pas wat daar stond: allemaal muni tie en wapens. Het stond er hele maal vol mee". Omdat er gevaar dreigde voor verdere explosies alarmeerde de logstuig te zoeken", zegt een vroe gere schoolkameraad. „Dat wist je wel. Maar dat 'ie zoveel mee naar huis nam, dat besef je niet". De ouders van de jongeman wa ren gistermorgen op vakantie ge gaan. Anderhalf uur later ontplofte de granaat in hun garage. Omdat de haald. jongen door zijn interesse verstand van zaken had gekregen en om zijn verzamelwoede in verantwoorde banen te leiden, kreeg hij van de commandant van de plaatselijke politie een zogeheten 'bijzondere machtiging'. Zo'n vergunning lega liseert het bezit van munitie en wa pens uit de oorlog als verzamelob ject. Maar de machtiging geeft ook precies aan welke explosieven en wapens een verzamelaar niet in zijn bezit mag hebben. „Op gezette tij den werd dat gecontroleerd", zegt wachtmeester Heijmer van de Die- penheimse politie, „Maar je hebt er natuurlijk geen greep op wat er alle maal bij elkaar wordt gezocht". Het kostte drie deskundigen van de EOD geruime tijd om alle muni tie en wapens te registreren en vei lig te stellen. Pas daarna kon het stoffelijk overschot uit de smeulen de resten van de garage worden ge- Operaschip Azart ook in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Het ope raschip 'Azart' geeft maandag avond 25 juni bij de Parkhaven in Rotterdam (tegenover ingang Euromast) een voorstelling van „Where the Cross is made", een nieuwe opera met muziek van Klaas ten Holt, naar de eenakter van Eugene O' Neill uit 1918 op een libretto van Carel Alphe- Het Nederlands operaschip 'Azart' vaart de komende weken nog even door Nederland om daarna via Bremerhaven naar Leningrad en Moskou te ver trekken, waar op dat moment het Sovjet Avantgardefestival gehouden wordt. Belangstellenden kunnen de operavoorstelling, die 's avonds om 23.00 uur begint en tot mid dernacht duurt, gratis bijwonen. drag), verlaging van de reserves in de algemene kas van de ziekenfond sen of een hogere rijksbijdrage. De Ziekenfondsraad heeft nog geen keuze gemaakt uit deze varianten. De berekeningen voor de zieken fondspremie zijn gebaseerd op voorlopige kostencijfers over 1989 en een herziene raming voor 1990. De kostencijfers over 1989 resulte ren in een dekkingsoverschot van 77 miljoen gulden. Dat is gunstiger dan in februari nog werd geraamd. Vooral de uitga ven voor specialistische hulp en zie- kenhuisverpleging blijken lager waren dan toen nog werd aangeno men. De herziene raming voor 1990 komt uit op een dekkingsoverschot, eind 1990, van 49 miljoen gulden. Voor de eerste raming van de ex ploitatie en financiering van de AWBZ voor 1991 heeft de raad ge bruik gemaakt van de definitieve kostencijfers 1989 en een herziene raming voor 1990. Voor 1989 wordt rekening gehouden met een dek kingsoverschot van 829 miljoen gul den. De herziene raming voor 1990 komt uit op een dekkingsoverschot van ruim 1.2 miljard gulden. Daar blijft maar de helft van over als de rijksbijdrage met 600 miljoen gulden wordt verlaagd ter compen satie van de overschrijdingen bij de investeringssubsidies (WIR), zoals het kabinet met de werkgevers is overeengekomen. Maximumsnelheid in Randstad terug naar honderd kilometer DEN HAAG (ANP/GPD) - anaf 1 januari 1992 mag er op snelwegen in de Randstad niet harder gereden worden dan 100 km per uur. Met in gang van 1 oktober aanstaande wordt het aantal baanvakken in de Randstad waar 100 km het maxi mum is al uitgebreid. Daarentegen wordt tussen Utrecht en Den Bosch, alsmede rondom Breda de maximumsnelheid verhoogd tot 120 kilometer. Deze plannen heb ben de ministeries van verkeer en waterstaat, justitie en milieu giste ren aan de Tweede Kamer voorge legd. De voorstellen zijn onder meer een gevolg van de forse stijging van het aantal verkeersslachtoffers. het deze keer niet zal redden. Toen Braks drie jaar geleden, ook wegens DEN HAAG - 'Boer Braks' wordt visfraude, zwaar onder vuur kwam hij half gekscherend, half liefko- te liggen, kon hij zich nog redden zend vaak genoemd. De minister door harde maatregelen tegen de van landbouw en visserij is uit de agrarische wereld afkomstig en ver dient die bijnaam dan ook. Het lijkt de neiging hebben die verdedi- r echter op dat juist dit feit de r te kiezen. Maar het nister uiteindelijk de kop zal kun- lijkt er vooralsnog niet op dat hij leden de belichaming van het hele vissers i departement van landbouw en alle daaronder vallende diensten. Veel wijst Braks' ambtenaren op sleutel- 'twee keer vergelijking naar het voetbal Den Haag op dat kaart automa- posities zijn ook uit de agrarische tisch de rode kaart' betekent. /ereld afkomstig daar wel de oorzaak Het valt tijd moeilijk eigen 'lotgenoten' af te alsnog Het is ook moeilijk voor te stellen ïalleproble- welke verdediging Braks nog kan namelijk al- kiezen. Het departement kiest /allen. Maatregelen In politiek Den Haag maakt n zich dan ook grote zorgen over positie van Braks. Zelfs in Braks gen partij, het CDA, bestaat de vrees dat de minister groot mogelijke ADVERTENTIE Nieuwe Invorderingswet Per 1 juni van dit jaar is er een nieuwe Invorderingswet van kracht. Deze wet geeft aan hoe de Belastingdienst belastingschuld moet innen. Nieuw is onder meer, dat de Belastingdienst direct een teruggave zal verrekenen met een belastingschuld, ook al is de betalings termijn van de schuld nog niet verstreken. Zo zal de Belastingdienst een teruggaaf inkomstenbelasting meteen verrekenen met bijvoorbeeld een aanslag onroerend-goed- belastingen, waarvan de betalingstermijnen nog niet zijn verstreken. Belastingdienst openheid. Al begin volgende week zal Braks een serie vragen van de Tweede Kamer beantwoorden, die .en zijn gesteld naar aanleiding van de de publicaties over de visfraude. Amb- ei- tenaren van Braks zouden de cijfers de overschrijding van de vis- landbouw quota bewust hebben achtergehou den. De minister kan tegen deze aantij gingen, gedaan door (ex-)ambtena- ren van de Algemene Inspectie Dienst (AID), twee verdedigingen Overigens is het opvallend dat in Toen een ex-ambtenaar van de AID kiezen. Hij kan volhouden dat hij politiek Den Haag nog door nie- de beschuldigende vinger richting pas onlangs op de hoogte is gesteld mand het aftreden is geëist van de die dienst en het ministerie stak, liet van het omvangrijke gesjoemel met minister, hoewel de belastende pu- Braks zijn woordvoerder daarop de cijfers. Of hij moet toegeven dat blicaties over elkaar heen buitelen, onmiddellijk zeggen dat het 'infame hij wel eerder op de hoogte was en Het is meer zo dat de Kamerleden beschuldigingen' waren, dat hij onmiddellijk is begonnen meewarig over de minister praten. met tegenmaatregelen. Zij zijn er van overtuigd dat Braks Dat commentaar moest de minis- Beide verdedigingslinies zijn ech- een voortreffelijke vakminister is, ter onaantrekkelijk. In het politieke die ook in Europa groot gezag ge- systeem is het nu eenmaal zo, dat niet. bewindslieden zich niet kunnen erigens binnen 24 uur intrek ken, maar toen was het kwaad wel geschied. Tweede Kamerleden wij- nog op dat dit soort over- Maar diezelfde woordvoerders haaste reacties de positie wijzen er tevens op dat de ontwik- nister geen goed hebben gedaan gaan tot massaal ontslag van verant- kelingen als zodanig onbeheersbaar dat hij zich woordelijke ambtenaren, dan nog is worden voor de politiek en dat om hij verantwoordelijk voor het feit die reden alleen al Braks zal moeten dat het zover heeft kunnen komen, verdwijnen. In dat geval zouden Kiest de minister er echter voor Lubbers en Kok de stoot moeten ge- toe te geven dat hij van de fraude ven tot het vertrek van de minister, heeft geweten en dat hij bezig is met want zoals het er nu naar uit ziet, zal het nemen van tegenmaatregelen, Braks niet vrijwillig opstappen, dan kan de Kamer hem verwijten De minister staat bekend als een dat hij de cijfers niet onmiddellijk vechter, die met zijn optimistische naar buiten heeft gebracht. Boven- natuur het gevecht met de Kamer dien lijkt het erop dat de Kamer niet en de vissers met volle energie zal opnieuw zal willen geloven dat strijden. Daarbij past geen moede loosheid. Maar juist die eigenschap wel de hele structuur van het depar- kan de minister ook opbreken, tement overhoop moet worden j haald. Het departement is nu nog te veel een organisatie die de belangen van de agrarische wereld verdedigt. Aanvallen op het agrarische be drijfsleven worden door de departe mentsambtenaren vaak gezien als een persoonlijke aanval op henzelf. En in die sfeer is ook niet te ver wachten dat de ambtenaren, belast met de controle van vissers en boe ren, die beroepsgroep al te hard zul len aanpakken. Dat is een probleem dat niet wordt opgelost met het vertrek van wat realistischer Braks. Maar dat betekent niet auto matisch dat hij dan ook niet zal moeten verdwijnen. De kracht van de verdediging en de mate waarin hij de Tweede Kamer zal weten te overtuigen dat hij zelf de proble men op zijn departement aan kan, zijn bepalend voor de politieke toe- Overigens realiseren diezelfde Ka- komst van Braks. Maar nu al zijn er merleden zich onmiddellijk, dat het velen in Den Haag, dje menen dat maar de vraag is of het vertrek van die problemen beter door een bui- Braks iets oplost. Sommigen gaan tenstaander dan door een ex-boer zelfs zover te zeggen dan misschien kunnen worden aangepakt. En dus moet opstellen. Braks zal eindelijk eens moeten toegeven dat de con trole, zoals die nu door of namens het departement geschiedt, dom weg niet deugt. Persoonlijk somber uit 'boer

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3