miljardair De val van een markante Koekje van Engels deeg Jean-Pierre Van Rossem: 'Hier zullen velen op hebben gewacht' Verkade in andere handen ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 37 Hij wordt wel eens gekscherend de Belgische Donald Trump genoemd. Maar naast ontegenzeggelijke overeenkomsten zijn er zeker zoveel verschillen tussen de Amerikaanse onroerend- goedkoning en de Vlaamse beursmakelaar Jean-Pierre Van Rossem. En niet alleen omwille van hun uiterlijk. Ze zijn in elk geval even excentriek, houden van geld, snelle auto's en mooie vrouwen, schuwen de publiciteit allerminst en zijn rijk. Schatrijk zelfs. Of beter: waren dat. Want de grootste overeenkomst tussen Trump en Van Rossem is dat zij nu allebei aan de rand van de financiële afgrond staan. De 44-jarige Van Rossem bezit geen frank meer. "Waar velen op hebben zitten wachten is gebeurd, ik benopm'n bek gegaan'. door Hans de Bruijn Hij is letterlijk een man van gewicht, Jean Pierre Van Rossem. Zijn kolossale omvang is goed voor veel meer dan hon derd kilo. Zijn vlassige haar hangt tot ver over de schouders. In zijn bebaarde en al tijd met een zonnebril getooide gezicht steekt de godgansedag een sigaret. Zijn (derde) huwelijk was onlangs een van de weinige gelegenheden waarbij hij in een net pak werd gezien. Dat huwelijk met een Brusselse boe tiekhoudster was een evenement op zich. Honderden gasten werden met een speciale trein naar het dorpje Aaigem ge bracht voor de plechtigheid. Bij het weg rijden van de trein gooide Van Rossem een stapel briefjes van 5000 frank uit het raam. Dat werd knokken op het perron in Aaigem. "Ik ben de eerste marxistische miljar dair", zo verwijst hij graag naar zijn stu dententijd, waarin hij Leuven op stelten zette. Een marxist die een Formule-I- team bezat en de bijnaam 'beursgoeroe' kreeg. Maar ook voor predikaten als ex- herome-verslaafde of ex-bajesklant deinst hij niet terug. Van Rossem houdt niet van beschei denheid. Zelfs zijn val verkocht hij aan de media als een evenement. Welke za kenman roept de pers bijeen om zijn fail- lisement aan te kondigen? "Ik ben mul- timiljardair af. Dat is een geruststelling in een kapitalistische samenleving, waar men alleen rijk wordt door uitbuiting". In een zucht kondigde Van Rossem aan dat hij wel eens in de cel zou kunnen belanden, als zijn schuldeisers dat wil len. "Zo is eindelijk het land gered", zegt hij cynisch. Dat hij zijn miljarden hoe veel het er waren weet nog niemand kwijt is, deert hem nauwelijks. Het gaat om mijn vrouw en zoon, zegt hij slechts. "Twee jaar hebben jullie gewacht tot ik op mijn bek ging. Wel, nu is het zover". In 1987 had Van Rossem nog vrijwel niets, net als in 1969 toen hij met vier frank op zak het ouderlijk huis verliet. Maar vorig jaar behoorde hij al tot de rijkste mensen van België. Tenminste, dat neemt iedereen aan. Want het fenomeen Van Rossem is met zoveel vraagtekens omgeven, dat zelfs mensen die hem op de voet volgen vaak niet meer schijn van werkelijkheid kun nen scheiden. Maar vast staat dat Van Rossem over veel geld beschikt moet hebben. Waar dat vandaan kwam is ve len nog een vraag. In elk geval was het voldoende om er twaalf Ferrari's, een enkele Lamborghini en een rijke schilderijencollectie aan over te houden. Die heeft hij nu moeten verkopen om zijn schuld te kunnen af lossen. "Het leverde slechts een miljard frank op", zegt hij. Omgerekend in Ne derlands geld 50 miljoen gulden. Het was te weinig om uit de put te blijven. Er staan alleen nog een Rolls Royce en een Jaguar voor de deur. Van Rossem werd rijk met een, naar ei gen zeggen onfeilbaar, systeem om op de keurs te speculeren. Twintig jaar werkte hij er met enkele medewerkers aan. "We hebben er anderhalf miljoen uur in ge stoken". Hoe het werkt vertelt hij aan niemand. Maar dat het werkt is bewezen. Hij maakte er immers ook anderen rijk Voorwaarde was wel dat je wat geld moest meebrengen. Minstens 2,5 miljoen dollar, anders kon je het vergeten. Met kleine jongens doet Van Rossem geen za ken. In de computer zat een compleet systeem met alle gegevens van beurs koersen, wisselkoersen, Dow-Jones-in- dexen en andere financiële indicatoren. Aan de hand daarvan belegde Van Rossems firma Moneytron op vooral de Amerikaanse beurs. In opties en futures, waarbij mensen geld zetten op nog onbe kende risico's. Dat heeft hem uiteinde lijk ook de das omgedaan. Maar het werkte. Hij garandeerde een verdrievou diging van elk (groot) kapitaal. Een voorspellende geest? Of een slim me systematicus. Eerder het laatste. Al in de jaren zeventig voorspelde hij werk loosheidscijfers van de westelijke lan den. Zijn voorspellingen kwamen uit. Hij haalde er de pers mee. En ook door de felle debatten die hij met politici als Eyskens en Tindemans aanging. Enfant terrible, was wel de minste kwalificatie. Een man van twaalf am bachten en dertien ongelukken ook. Hij raakte verslaafd aan de heroïne en be landde in de cel waar hn mnp«st afWb-o~ Hij trad op voor de Nederlandse ra- dio, en schreef verhalen in kranten en tijdschriften over zijn ideeën. Hij werkte in een papierfabriek, stu deerde economie en wiskunde (en stu deerde af), kreeg een beurs om in Ameri ka te studeren en ging na terugkeer Bel gische studenten begeleiden bij hun stu dies. Intussen werkte hij aan zijn money- making plan. Twee jaar geleden was het rijp om in de praktijk gebracht te wor den. In recordtijd werd hij een nog beken dere Vlaming. En vooral een superrijke Vlaming. Maar dat was niet genoeg voor Van Rossem. Hij zocht zoals altijd de pu bliciteit. In 1988 kocht hij een compleet Formule-1-team, het Onyx-team. Snelle auto's waren immers altijd al zijn passie. Maar het liep niet direct gesmeerd. Hij fourneerde geld om de getalenteerde Belgische coureur Bertrand Gachot in de racerij te introduceren. En garandeer de diens geldschieters via zijn beurssys teem hun geld te zullen verveelvoudi gen. Dat lukte ruimschoots. Later nam Van Rossem de hele stal zelf over. Begin dit jaar moest hij de racerij na het nodige gesjoemel met een contract voor de levering van Porsche-motoren echter verlaten. Geen nood, hij kwam meteen als een Berlusconi of Tapie met het plan de voetbalclub Club Brugge (de landskampioen) uit zijn geboorteplaats te kopen. Maar Club wilde niets weten van een overname, ondanks Van Rossems belof te dat hij 'wereldsterren' naar het Olym- pia-stadion zou halen. "Voorbeeld: ik trek naar AC Milan en koop er, laten we zeggen Ruud Gullit.. Juventus, AC Milan, Real, Bayern, dat moet onze hoog te zijn", zei hij in een interview. Een speciale investeringsmaatschap pij zou de torenhoge salarissen moeten betalen. Maar na de Brugse afwijzing moest hij zijn sportieve ambities steeds lager stellen. Uiteindelijk werd het de volleybalclub Herenthals. Die krijgt nog 25 miljoen frank (1,3 miljoen gulden) van hem. "Geen zorg. Dat krijgen ze. Mis schien alleen wat later", zegt hij nu de schuldeisers bijna op de stoep gaan. Wat ging er toch fout met de man die het onfeilbare beurssysteem zei te heb ben uitgevonden? Een samenloop van factoren, zo lichtte hij eerder deze week toe. Ten eerste de krach op Wall Street van eind vorig jaar. "Ik reageerde irratio neel en heb te snel verkocht". Het kostte hem miljoenen. Tot overmaat van ramp overleed ook nog zijn tweede vrouw Niki. Zij ver dronk in bad in nooit opgehelderde om standigheden. In verband met de erfenis van zijn zoontje werd de helft van zijn vermogen geblokkeerd. De 'slimme' za kenman had geen scheiding laten aan brengen tussen zijn eigen geld en dat van zijn vrouw. En toen bleek hij ook nog eens opge licht te zijn door een stel Amerikaanse zakenlui. Hij had hun 10 miljard frank (550 miljoen gulden!) toevertrouwd om op de beurs van Wall Street te investeren. Maar zij staken het in plaats daarvan in de olie. en daar verdween het geld als Maar Van Rossem had zijn klanten, van wie het geld was, wel cheques als te genwaarde gegeven. Die konden worden geïnd op de vervaldag. En die is verstre ken. Als een van deze klanten hem de das wil omdoen, hoeft hij alleen maar zijn cheque te gaan innen. Een ongedekte cheque. Dat wordt de cel voor Jean-Pier- Zelf hoopt hij dat het niet zover komt. Per slot van rekening gaat het om klan ten die zelf ook niet graag aan de klok hangen dat zij zoveel geld over hadden. De fiscus zou wel eens vragen kunnen stellen over de herkomst. Maar als het moet gaat Van Rossem de cel in. Die kent hij nog van binnen. Het is niet zijn eerste of laatste aanva ring met het gerecht. Begin dit jaar moest hij voor de rechter verschijnen omdat hij een zaak was begonnen, terwijl hij in 1969 veroordeeld was wegens mis bruik van vertrouwen, oplichting en bankfraude. Hij belandde er twee jaar voor in de cel. De rechter wilde hem deze 'jeugdzon des' nu niet meer aanrekenen. Ook is hij al vele malen veroordeeld wegens te hard rijden in een van zijn Ferrari's. Vo rig jaar werd zijn rijbewijs afgenomen toen hij met een snelheid van 300 kilome ter per uur over de Belgische wegen raas de. Enkele dagen later stond er een adver tentie in de krant: Jean-Pierre Van Ros sem zoekt een chauffeur, die hem in een van zijn Ferrari's wil rondrijden. Hij moest wel, en niet alleen vanwege zijn rijbewijs. Door zijn dikte pastte Van Ros sem al lang niet meer achter het stuur van zijn snelle rode wagens. Ook anderszins kwam hij in het nieuws. Begin dit jaar wilde hij, conform haar laatste wens, zijn vrouw Niki laten begraven in een diepvriesgraf op de be graafplaats van Brugge. De gemeente weigerde de toestemming. Daarna zocht en vond hij een andere diepgekoelde rustplaats voor haar in een naburig dorp. Maar ook daar heeft de gemeenteraad enkele weken geleden het gemeentebe stuur tot de orde geroepen. Zoiets kan niet, vond men. En daarom ligt Niki nog altijd in een koelcel in het Brugse zieken huis. Geldtovenaar? Beursgoeroe? Of char latan? Wie zal het zeggen. Zijn vijanden zullen juichen om zijn afgang. Behalve andere speculaten heeft hij er echter nie mand kwaad mee berokkend. En specu leren is nu eenmaal risico nemen. AJ was het juist Van Rossems idee om dat uit te sluiten. Ook een onfeilbare kan falen. Traditie en nostalgie hebben altijd zwaar gewogen bij Verkade. Maar de Koninklijke Koekjes- en Chocoladefabriek kon niet op de vertrouwde voet verder. Na 104 jaar moest ze haar zelfstandig heid prijs geven om te overleven. Stilstaan bij een nostalgisch ver leden is mooi, maar nog beter is het de loop in het bedrijf te hou den. Dat is althans het oordeel van de laatste Verkade in de top van het vroegere Zaanse familie bedrijf, drs. Erik. "Maar Verkade blijft natuurlijk wel Verkade". door Ed Blaauw Verkade heeft zich ruim een eeuw zelf standig kunnen bedruipen. Maar nu is het familiebedrijf in handen van United Biscuits, een multinational die snacks, diepvriesprodukten, suikerwerk en bis cuits produceert. Bij UB bekend van onder meer de merknaam McVities waarmee de voedselreus de Engelse markt domineert beschouwen ze Ver kade als een opstap naar het vasteland van Europa. In Amerika is UB al op ëén na de grootste leverancier van koekjes, die onder de naam Keebler worden ver kocht. En Verkade is blij met zijn partner. De Zaandamse koekjes- en chocoladefa briek had wel op eigen kracht kunnen doorgaan, maar de toekomst had er dan niet rooskleurig uitgezien. Commercieel directeur drs. Erik Verkade (43): "Voor onze continuïteit was het de beste oplos sing om in zee te gaan met UB". Verkade in Engelse handen. Het is be ter zo, zegt Erik Verkade, zonder een spoor van emotie. "Verkade is te groot is voor Nederland, maar een maatje te klein voor Europa. Daar heb je een grote broer voor nodig. Wij zijn blij mét United Bis cuits, zij met ons. Wij zullen het brugge- hoofd voor United Biscuits in Europa zijn. Gebieden waar wij wat te melden hebben zijn Nederland, Frankrijk en Belgie. Zij zijn deskundig en bekwaam liteit moest zorgen, want de oprichter zelf had van brood bakken geen kaas ge geten. Om oven warmte niet verloren te laten gaan werd er nadien beschuit ge bakken, en een paar jaar later ook bis cuit, suikerwerk en koek. Steeds maar weer nieuwe produkten. En wat was, dat bleef. Traditie en nostal gie hebben altijd zwaar gewogen. Totdat de bedrijfsleiding eind jaren zeventig ook begreep dat 200 verschillende pro dukten te veel van het goede was. Lang zaam maar zeker werd het assortiment teruggebracht tot zo'n tachtig artikelen. Bonbons, banket, toffees, borstplaat, ge baksoorten, ontbijtkoek en nog allerlei andere artikelen moesten het veld rui men. Omdat ze niet rendeerden. En als er onvoldoende markt is, moeten er maat- wordt aangesteld, is hij goed totdat het tegendeel bewezen is. Maar iemand met een bedrijfsnaam is een kreukel totdat hij bewezen heeft er wel wat van te kun nen. Of ik er een 'kick' van krijg die naam elke dag te lezen? Hangt er van af. Als het op de verpakkingen staat, valt het me niet op. Maar als ik in Frankrijk ben op vakantie en opeens rijdt er zo'n vracht wagen met de naam Verkade erop. Dat vervult me met zekere trots, daar krijg ik warme gevoelens van". Dat in huize Verkade alleen maar ei gen fabrikaat op tafel kwam, sprak voor zich. Een ander merk in huis was een doodzonde. Ooit trad zijn moeder buiten de familie-orde. "Ze had geen Verkade- beschuit meer. De buurtwinkel ook niet. Daarom kocht ze uit nood maar Bolletje. Ze haalde de beschuitjes er uit en deed die in de bus van Verkade. Komt mijn opa Anton langs. Laat die net om een be schuitje vragen. Nou, die hield dat be schuitje in zijn hand, bekeek het aan alle kanten. Hij wist het, hoor. Mijn moeder kon wel door de grond zakken". Als kind ging hij mee naar de uitvoe ringen van de Verkade Harmonie ("fan tastisch, maar ik ben niet objectief') en de wedstrijden van de bedrijfsbrand- Verrassing Erik Verkade was 27, toen hij zijn baan opzegde en bedrijfskunde ging studeren. Van een ruime eengezinswoning terug naar een flatje. Hij werkte onder meer als directeur van Seaport Terminals in Rot terdam. Op 23 augustus 1982 werd hem gevraagd of hij geïnteresseerd was om bij Verkade te komen werken. Een vol slagen verrassing, dat verzoek. "Ik zei Een beeld uit het verleden dat velen nog vertrouwd zal voorkomen: de meis jes van Verkade <coto gpdi dat ik er over wilde nadenken. Toen ik het mijn vrouw vertelde zei die: 'Ik weet dat je het doet'. Ik wist toen niet hoe slecht Verkade er voor stond". Toen hij kwam werken er nog 1600 mensen (ooit waren dat er 2700). Na en kele reorganisaties is dat aantal tot zo'n duizend teruggebracht. In 1982 was het verlies 3,2 miljoen gulden, in 1983 was er een winstje van 1,4 miljoen gulden, maar in 1984 zat de onderneming weer fors in de min. Voor een bedrag van 14 miljoen gulden, om precies te zijn. Dat kwam door hogere bedrijfskosten, maar ook door de groeiende populariteit van de huismerken. Daarnaast was er nog het probleem van de hogere grondstoffen- prijzen en de niet altijd efficiënte distri butie. Maar Erik Verkade ging naar Verkade. "Ik vond dat ik de gok moest wagen. Je bent opgegroeid met Verkade en dat ver leden laat je niet los". Dat hij gevraagd werd omdat hij Ver kade heette en een Ericus Gerardus (E.G.) was een jonge man met handelsgeest. Net 18 jaar oud kocht de notariszoon in 1835 te Vlaar- dingen geboren en opgegroeid bij een Zaandamse oom nadat zijn vader was overleden zijn eerste fabriekje. Een lampolie-fabriekje. Hij perste daartoe olie uit zaden. In 1875 ging die fabriek in vlammen op. E.G. besloot de fabriek niet opnieuw op te bouwen. De opkomst van petroleum en gaslicht maakte de toe komst immers onzeker. E.G. stortte zich op de zaad- en graanhan del. Het werk bevredigde hem niet voor de volle honderd procent. Zijn stille wens was een bedrijf waar hij fabrieks matig kon produceren wat precies maakte hem niet uit. Dat bedrijf moest dan meteen zijn vijf zonen aan een toe komst helpen. Op z'n vijftigste ging die wens in vervulling. Dat hij brood zou gaan maken was louter toeval: zijn oog bleef, toen hij het handboek van de Ne derlandse Vennootschappen doorsnuf felde, op de letter B van broodfabriek rusten. Op 2 mei 1886 begon hij met zijn Stoombrood- en Beschuitbakkerij De Ruijter, genoemd naar een beroemde molen in het Zaanse verleden. De ruiter te paard met trompet vormt nog altijd het beeldmerk van de Verkade-verpak kingen. Een fabriek met vijftien werklie den en een chef-bakker, die voor de kwa regelen worden genomen, oordeelde de Verkade-directie. De naamsbekendheid van Verkade ligt in Nederland dicht bij de honderd pro cent. Daaraan hebben destijds de fameu ze Verkade-albums ook bijgedragen. Een geniaal idee, zo bleek. Bij koek en beschuit plaafjes stoppen en albums uit geven om die plaatjes te verzamelen. In 1900 had Enricus jr. al een partij plaatjes op de kop getikt met de bedoeling daar mee de beschuitverkoop te bevorderen. Tijdens een voorraadcontrole een paar jaar later liep hij tegen die plaatjes op. Hij kon ze nu wèl gebruiken doordat koek en beschuit verpakt de deur uit gingen. En door de uitbreiding van de koekfabriek had Verkade niet veel geld voor reclame, zodat die bewaarde plaatjes goed van pas kwamen. -Is Erik definitief de laatste Verkade in het bedrijf? "Ik neem wel aan dat ik de laatste ben ja. Ik zou het niet goed vinden dat mijn dochters in het bedrijf zouden komen, als ze het al zouden willen. We zijn nu van United Biscuits. Een betere garantie voor de toekomst. Verkade heeft ruimere mogelijkheden zich te ont plooien. Maar Verkade zal niet radicaal veranderen. Een familiebedrijf is het al lang niet meer. Hoewel het nog wel een aantal aspecten daarvan heeft: de be trokkenheid van de medewerkers, die zich geen nummer voelen. Verkade blijft natuurlijk wel Verkade". op de Engelse en Amerikaanse markt. En samen ben je sterk. Heel belangrijk is dat onze produkten elkaar zo goed aan vullen". Trots Erik Verkade is weliswaar trots op zijn achternaam, maar af en toe zeult hij die ook als een last met zich mee. "Ik bedoel, als een directeur met een neutrale naam achterkleinzoon was van de oprichter Ericus Gerardus Verkade, lijkt niet aan nemelijk. Immers, in 1969, toen er nog vijf heren Verkade (drie broers en twee neven) directeur waren en er in de raad van commissarissen louter Verkades en vrienden zaten, werd door de familie zelf bepaald dat zonen niet automatisch de opvolgers van hun vaders zouden wor den. In dat jaar hield Verkade op een fa miliebedrijf te zijn. Jean-Pierre Van Rossem, de gevallen marxistische oom Dagobert: "Ik ben miljardair af. Een hele gerustsielling in een kapitalistische samenleving, waar men door uitbuiting rijk wordt". (foto epa>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37