I Duivelspact tussen RAF en Stasi Terschelling wil af van alcohol-imago WZm IREPORTAGE I HULPPAKKET Van studentenprotest tot een traditie van moorden en aanslagen B km \nXSt ZATERDAG 23 JUNI is Van c correspondent Anko de Jong TERSCHELLING - Terschel ling een 'eiland van rust en stilte'? Voor de natuurliefhebber in bos en duin wel. Maar legioenen kam perende jongeren zien dat anders, zo blijkt uit een onderzoek naar criminaliteit onder recreanten op de Waddeneilanden. Hun groot ste belangstelling gaat naar de kroeg. Voldoening uiten ze in nachtelijk gezang, boompjes knakken en een robbertje stoei- Terschelling komt ongunstig uit de de cijfers in het onderzoek. Veel bezoekers misdragen zich, vaak onder invloed van drank. Er is geen sprake van harde crimina liteit, maar vandalisme, buiten sporig gedrag en diefstallen ko men vaak voor. Tot grote ergernis van de eilanders. "Ze hebben geen enkele affini teit met het eiland", zegt VW-di- recteur Peter Winter. "Ze bestel len bier per meter in plaats van een glaasje". Dat geeft het eiland een negatief imago. "Zoiets gaat van mond tot mond. Sommigen zijn nog nooit op Terschelling ge weest, maar als ze van de boot ko men weten ze precies dat ze in Midsland moeten zijn op die ene camping en in die en die kroeg". Ronkend Volgens Winter wordt dit negatie ve beeld "lichtelijk onderhou den" door wat hij noemt 'het Pinkstergebeuren'. Terschelling ziet dan blauw van de ronkende motoren en zwart van de bijbeho rende kledij. "Daar is geen echte remedie voor, door bijvoorbeeld het bier duurder te maken. Het gaat ook niet aan om een groep de schuld te geven". De schuld treft net zo goed de opvarenden van de 'bruine zeil- vloot'. Jaarlijks doen nu al hon derd charterschepen Terschel ling aan. "Dat zijn drieduizend jongelui. Het avondvertier in de haven kan die stroom niet opvan gen. Dus slepen ze kratjes bier naar het Groene Strand bij West- Terschelling om daar te feesten". Er is geprobeerd een alternatief programma in elkaar te zetten, maar daar was geen intersse voor. De vloot moet daarom, in overleg, worden teruggebracht naar vijf tig schepen, vindt Mulder. "En binnen niet al te lange tijd. Het wordt te druk. de overlast neemt toe en dan zal iedereen ontevre den zijn". Ook de schippers, en daarom verwacht Winter dat ze mee zullen werken. Dat moet ook wel, want juridisch houvast om de zeilklippers te weren is er niet, erkent de VW-directeur. Ter schelling heeft een vrije haven. De gemeente is in ieder geval van plan met de schippers te pra ten, onder andere over de mati ging van het alcoholgebruik. Bur gemeester Cootje van Beukering- Dijk wil ook overleg met winke liers, campinghouders en horeca ondernemers. Het gaat om een onderdeel van het project Alco holmatiging Friese Waddeneilan den, dat aansluit op de aanbeve lingen in het rapport. De sleutel woorden zijn 'preventie' en 're pressie': voorkomen en overtre dingen flink bestraffen. Joop Mulder, eigenaar van De Stoep in Midsland, organisator van het cultureel festival Oerol dat deze week plaatsheeft en sinds kort voorzitter van de afde ling Terschelling van Horeca-Ne- derland, kwam al met een aantal initiatieven. 'Ssst...denk aan de buren' luidt de tekst op een ont werp voor t-shirts. Glazenopha- lers en portiers moeten die t- shirts gaan dragen. Ook organi seerde de afdeling een informa tie-middag voor horeca-personeel onder de titel: 'Alcohol en agres sie: hoe ga je daar mee om'. Het is niet dat de horeca-onder- nemers bang zijn. "Criminaliteit? Dat hebben we hier niet eens", zegt Mulder. Als al sprake is van criminaliteit, dan wordt dat snel minder. "In de jaren zestig reed de politie te paard hier door de straat met wapenlatten". Het rap port doet hij af met 'een storm in een heel klein borrelglaasje'. "Ik heb nu 13 jaar een kroeg, maar hier is nog nooit een klap uitgedeeld". Een keer ging er ie mand door het raam maar dat was een artiest op rolschaatsen". De initiatieven van de horeca zijn volgens Mulder meer preventief bedoeld. "Want als je wacht tot er werkelijk criminaliteit is, ben je te laat". Eigenlijk past Oerol ook in dat verhaal, vindt hij. Activiteiten be palen het publiek. "Als je niets doet, hou je alleen het uitschot over. Het ene publiek verdrijft het andere. Maar zoiets kost tijd. Wat twintig jaar zo geweest is veran der je niet van de ene dag op de andere. En je zult erin moeten in vesteren". Zo komt hij uit bij Win ters idee van een beter Terschel- linger imago. Natuurliefhebbers in plaats van bierdrinkende van- dalen. Mulder: "Natuurliefheb bers hebben het het liefst eenvou dig en goed en dat is toevallig het Oerol-publiek". Bierkratjes Bovendien is terugdringen van het biergebruik volgens hem niet alleen een zaak van kroeghou ders. In vakantiehuisjes en vooral op campings wordt heel wat ge dronken. Poortje bouwen met bierkratjes op campings is be rucht. "En 's avonds komen ze zat het dorp in rollen. Een uur later sluiten de kroegen. Dan staan ze weer op straat en doen ze wie het leukste liedje kent". Overlast is ergerlijk, beaamt Mulder. "Ze zullen maar door je brievenbus staan pissen zeg". Maar lawaai is nooit te voorko men. "Een paar weken per jaar is dat zo. Dat brengt de economie van het eiland met zich mee". Ook de klagers "vreten van dat zelfde toeristische produkt". Toch ergert de helft van het aan tal ondervraagden op Terschel ling zich aan de overlast. Zoals de bewoners van Mids land, die tussen de kroegen wo nen. "Voor ons is de grens be reikt", schreven ze vorig jaar aan de burgemeester. Ze wijzen op het gebrek aan politiètoezicht en noemen de straat vol kroegen, Oosterburen, "in de zomer een varkensstal". Maar desgevraagd willen ze er niets over zeggen. "Het is maar een kleine gemeen schap", luidt de verklaring. "We zijn positief afwachtend", zegt een bewoner over de aangekon digde maatregelen. "Als ze er maar mee doorgaan, van nu tot in de eeuwigheid". "Smaakt het?", vroeg onze Nederlandse vriendin belangstellend. Ja prima, antwoordden we. Er was inderdaad niets aan te merken op de stukjes chocoladecake die haar buurvrouw eerder op de avond had gebracht. Of we konden raden waar het gebak van gemaakt was, was haar volgende vraag. Het begon tot ons door te dringen. De benedenbuurvrouw, een oudere en waardige weduwe is de nazaat van een breed vertakt Hongaars geslacht. Ze heeft verwanten in Slowakije en bezit een uitgebreide familie in Roemenië. Sinds daar de grenzen geopend zijn, staan de nichten, neven en kleinkinderen uit de Roemeense Zevenburgen in bosjes bij Oma in Budapest op de stoep. Ze bevolken het tuinhuisje, vullen de tuin met matrassen en luieren de hele dag in de zon. De benedenbuurvrouw moppert wel eens over de aanloop, maar ontvangt hen desondanks met open armen. Ze is begaan met hun lot en De historie van de Rote Armee Fraktion gaat terug naar 2 juni 1967. Op die dag wordt de Berlijnse student Benno Ohnesorg, wanneer hij staat toe te kijken bij een studentendemonstratie tegen een bezoek van de sjah, dodelijk getroffen door een politiekogel. Ohnesorg wordt de martelaar voor het linkse radicalisme. Zijn dood is symbool voor het door de studenten als autoritair en repressief ervaren overheidssysteem in de Bondsrepubliek. Terwijl een deel van het studentenprotest in de daarop volgende periode verzandt in eindeloos gepraat en getheoretiseer zijn er ook studenten en jongeren die tot de conclusie komen dat alleen geweld een opening biedt naar een nieuwe maatschappij. Tot deze groep behoren Andreas Baader, zijn vriendin Gudrun Esslin, de student Thorwald Proll, de acteur Horst Söhnlein en Cornelia Vogel die technisch werk doet bij de Hessische Rundfunk. UIrike Meinhof Op 2 april 1968 komen ze voor het eerst tot actie. Ze stichten brand bij twee Berlijnse warenhuizen. Het duurt niet lang of de politie weet het vijftal te arresteren. In de rechtzaak die volgt ontstaat de band met UIrike Meinhof, columniste bij het linkse populaire blad Konkret. In de daarop volgende jaren raken de vijf steeds verder in de illegaliteit en wanneer Baader in 1970 opnieuw gevangen wordt, verwisselt Meinhof haar passieve rol als collumniste voor die van actief bendelid. De eerste actie is het met geweld bevrijden van Baader. Kort daarop kondigt Meinhof in het anarchistenblad Agit 883 de oprichting aan van de Rote Armee Fraktion. In de publiciteit wordt het echter de Baader- Meinhofbende die zich voornamelijk manifesteert met roofovervallen. Als politiek alibi laat men zo'n overval een pamflet achter met de oproep "de vijanden van het volk te onteigenen". Het is het begin van een steeds fellere strijd tussen justitie en de Baader- Meinhofgroep, waarbij aan beide zijden doden vallen. Vanaf mei 1972 gebruikt de groep ook bommen in de strijd tegen de gevestigde orde. Het wordt een kort maar hevig offensief want nog geen maand later vallen Jan Carl Raspe, Holger Meins en Andreas Baader in handen van de politie. Nog geen week later is Gudrun Esslin aan de beurt, drie dagen later Birgitte Mohnhaupt en Bernhard Braun en een week daarna weet de politie ook UIrike Meinhof te arresteren. Bedwongen Opgelucht haalt Duitsland adem, het terrorisme lijkt bedwongen. Al snel blijkt dit een vergissing te zijn. Weliswaar heeft justitie de harde kern van de bende in handen maar al snel ontstaat rond de overblijvers een nieuwe groep die de terroristische fakkel overneemt. Tot deze generatie behoort ook de Nederlander Ronald Augustin die op 23 juli 1973 door de Duitse douane in de trein van Hengelo naar Bentheim wordt gearresteerd wanneer hij eerst weigert zijn bagage te laten onderzoeken en vervolgens een pistool trekt. In de loop van 1973 staan de RAF-leden over heel Duitland terecht voor de rechtbanken en horen straffen uitspreken, variërend van drie maanden tot veertien jaar. De RAF blijkt niet gebroken en pleegt in 1974 een lange reeks aanslagen met als belangrijkste de moord op de Westberlijnse rechtbankpresident Günter von Drenkman. De RAF tooit zich voor deze gelegenheid met de naam 'Beweging van 2 juni'. Het volgende grote wapenfeit is op 27 februari de ontvoering van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz. De kidnappers eisen de vrijlating van vijf geestverwanten. De autoriteiten geven toe en een Lufthansa-machine brengt vier RAF-leden (nummer vijf weigerde te gaan) naar Zuid-Jemen. Tot de onvoerders van Lorenz behoren onder anderen Inge Viett, die nu in de DDR gepakt is en Angela Luther (nog steeds gezocht). Het is niet de laatste terreur-actie van de RAF om leden uit de gevangenis te krijgen. Op 24 april 1974 bezet de RAF de Westduitse ambassade in Stockholm. De eis vrijlating van 26 gevangen. Om de eisen kracht bij te zetten schieten de bezetters de militaire attaché neer. Hij later aan zijn verwondingen overlijden. Later vermoorden de RAF-leden de economische attaché. De autoriteiten geven niet toe en arresteren na een schotenwisseling vijf man. Eens zesde bezetter pleegt zelfmoord. Onder de vijf gearresteerden is Hanna Krabbe uit Bentheim, die evenals haar zusje Friederike tot de harde kern behoort. Van Friederike wordt vermoedt dat ook zij nog in de DDR woont. In 1976 pleegt UIrike Meinhof in haar cel zelfmoord. Zij is niet het laatste RAF-lid dat in gevangenschap de dood kiest. Het jaar daarop maken Raspe, Ensslin en Baader een eind aan hun leven wanneet het niet lukt hen middels de kaping van het Lufthansa-toestel Landhut vrij te kopen. Ook als drukmiddel om de RAF- leden vrij te krijgen had de terroristenorganisatie de Westduitse werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyer ontvoerd. De zelfmoord van Baader en de zijnen betekende zijn doodvonnis. Kort daarop vindt de politit zijn lijk. Verdacht van de ontvoering en moord zijt1 Friederike Krabbe, Jörg Lang, Silke Maier-Witt, Brigitte Mohnhaupt, Susann Albrecht, Elisabeth van Dijck, Rolf Heissler, Christian Klar, Willy Peter Stol Inge Viett, Rolf Clemens Wagner, Christoph Michael Wackernagel, Juliane Plambeck, Barbara Adelheid Schulz, Angelika Speitel en Sigrid Sternebeck. Behalve van deze moord stelt de politie hen ook verantwoordelijk voor de moorden op de bankier Ponto en de officier van justitie Buback. Een aantal van hen wordt in de loop der jaren gearresteerd maar een deel van hen prijk nog steeds op de lijst van gezochten of is eerst nu via de DDR gepakt. Traditie De 16 hebben, als beheerder van de erfenl' van Baader en Meinhof, op hun beurt hut eigen opvolgers geworven. Deze jongerei hebben gedurende de jaren '80 geheel volgens de RAF-traditie een eigen traditie van moorden, brandstichting en bomaanslagen opgebouwd. Een deel van hen is inmiddels weer afgezwaaid, maar het Bundes Kriminalamt gaat er, tot het tegendeel is bewezen, vanuit dat er nog steed% ongbveer 15 man in parate dienst zijn voor de Rote Armee Fraktion. Voor het Bundes Krimina lamt in Wiesbaden kan de Duitse hereniging niet meer stuk. Waar zij meer dan twin tig jaar met grote verbeten heid, vaak vergeefs, achter aan heeft gejaagd, valt deze Westduitse politiedienst nu zo in de schoot. Het ene na het andere lid van de Rote Armee Fraktion (in ruste, ac tief of met verlof) wordt hen vanuit de DDR aangeboden. Voorlopig lijkt er nog geen einde te komen aan het op rollen van deze linkse ter reurorganisatie. Is het onschadelijk maken van de RAF, die vanaf het eind van de jaren zestig onder diverse nam spoor van geweld heeft achtergela ten, een positief nevenprodukt van de hereniging, de opleving van deze organisatie sinds november vorig jaar is.evenzeer een bijverschijnsel van deze ontwikkeling. Terwijl voor de modale Duitser, westelijk en oos telijk van de zonegrens, het wegval len van de muur de overwinning op een veertig jaar voordurend onrecht is, voelt men in de kringen van de RAF die gebeurtenis als een capitu latie voor het door hen zo verfoeide kapitalistische systeem. Gepantserd Alfred Herrhausen, voorzitter van de zo machtige Deutsche Bank, moest als symbool voor deze over winning van het Duitse kapitalisme met zijn leven boeten. Zijn zwaar gepantserde Mercedes blijkt niet bestand tegen het bomgeweld van het Kommando Wolfgang Beer, dat kort daarop deze moord opeiste. Met deze aanslag gaf de jongste ge neratie erfgenamen van het gedach- tengoed van Andreas Baader en UI rike Meinhoff zijn macabere visite kaartje af. De wel voorbereide maar niet uit gevoerde aanslag van het Komman- do Juliane Plambeck in maart dit jaar op de landbouwminister Ignaz Kiechle, was bedoeld als een straf oefening voor zijn inspanningen voor de EG-binnenmarkt. In beide gevallen noemden de daders hun groep nadrukkelijk naar voormali ge leden van de RAF, in dit geval naar twee terroristen die in 1980 bij een auto-ongeval om het leven kwa men. De ge pantserde Mer cedes van de president van de Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, bleek in decem ber niet bestand tegen de bom aanslag die de RAF pleegde. (archief Het waren niet de enige aansla gen in het laatste halve jaar. Op 10 december ontplofte een RAF-bom bij een Bayer-vestiging in de buurt van Leverkusen, op 4 februari was het raak bij een elektriciteitscentra le in de binnenstad van Essen, op 25 februari ontdekte de politié nog net bijtijds een autobom bij een vesti ging van de Deutsche Bank en twee dagen later richtte een brandbom aanzienlijke schade aan in een op- leidingsintituut van de electronica- gigant Siemens. Haviken Het waren de haviken binnen de ou dere RAF-garde die vorig jaar kort na Pinksteren het signaal voor deze nieuwe geweldsgolf gaven. Nadat de ongeveer veertig gevangen RAF- leden vergeefs hadden geprobeerd via een hongerstaking de autoritei ten te dwingen een eind te maken aan hun isolatie, werd in de gevan genis van Schwalmstadt in Hessen een brief onderschept van de als die-hard bekend staande Helmut Pohl waarin hij oproept tot nieuwe acties. "Wij moeten ons op een nieu we fase van de strijd bezinnen", heet het. loopt over van emotie bij berichten over pogroms tegen Hongaren in Transsylvanië. Ze is een van de weinige Hongaren die openlijk over grenscorrecties spreekt. Als ze praat, herleeft het Hongarije van begin deze eeuw, toen Bratislava nog Pozsony heette "en zo'n mooie Hongaarse stad was". Dat Transsylvanië beter af zou zijn in het Hongaarse moederland, staat voor haar buiten kijf al weet ze ook niet watje dan met de Roemeense inwoners zou moeten doen. De hele dag is ze bezig haar arme Roemeense familieleden bij te voeren na zoveel jaren hongeren ontbering onder Ceausescu. Koekjes zijn haar specialiteit en ze staat regelmatig in de keuken en bakt en bakt en bakt. Onderwijl kankert ze op de Hongaarse regering, die een halt heeft toegeroepen aan een al te uitbundige uitvoer van Hongaarse etenswaren naar Roemenië. Maar eerlijk is eerlijk, de arme verwanten komen zelf ook niet met lege handen. Al is de gave nog zo klein, een goede gast hoort toch iets mee te nemen. En zo kwam Oma in bezit van dat geheimzinnige zakje met droge, grijsbruine knikkertjes. Wat het was, en watje er mee moest, daar hadden de neven en nichten geen idee van. Ze hadden het zakje toebedeeld gekregen na een uitdeling van Nederlandse voedselpakketten en de Nederlandstalige gebruiksaanwijzing was helaas onbegrijpelijk. Oma kwam er ook niet uit, maar zij was inventiever. De koffiemolen bleek geen enkele moeite met de knikkertjes te hebben. En met suiker, bakpoeder en chocolade had de koekjesspecialiste al snel een bruikbaar recept bedacht. Pas in tweede instantie besloot ze toch eens bij de Nederlandse bovenburen te gaan vragen wat ze in haar gebak had gestopt en hoe je de inhoud van het zakje eigenlijk hoorde te bereiden. Maar de menusuggestie 'kook de geweekte kapucijners en dien ze op met gebakken uien, spek en stroop' kon haar nauwelijks bekoren. Trouwens, stroop had niet in het hulppakket gezeten. Maar.het is waarschijnlijk niet al leen de teleurstelling over de om wenteling die hem deze oproep doet schrijven. Wat hem zeker net zo dwars zal zitten is dat er steeds meer barsten komen in het bastion van de RAF. Zelfs de gestaalde kaders blij ken gevoelig voor zaken als straf vermindering en gratie, en zweren officieel hun verleden af als een noodlottige dwaling. De mislukte hongerstaking maakt nog duidelijker dat de ter reurorganisatie binnen de gevange nismuren aan interne kracht en standvastigheid heeft verloren. De nieuwe oriëntering waartoe Pohl oproept, is ook duidelijk een poging de rijen weer te sluiten. De gevangenisautoriteiten mo gen die brief dan onderschept heb ben, een ander levensteken heeft waarschijnlijk de achterban buiten de gevangenis wel bereikt. In elk geval ziet West-Duitsland zich van af november 1989 geconfronteerd met een nieuwe geweldsgolf. Handschoenen Het enige succes waarop de West duitse politie sinds die tijd kan bo gen is de arrestatie in december van de vermoedelijke RAF-leden Ute Hladki (34) en Holger Deilke (34) in het dorpje Husum. De vrouw van wie zij in Husum een vakantiehuisje hadden gehuurd vond het zo vreemd dat haar huurders ook bin nenshuis steeds handschoenen droegen, dat zij de politie waar schuwde. Hoewel de verse arrestaties in de DDR de politie de hoop geven nu eindelijk het RAF-geweld te kun nen elimineren, zit justitie toch met een hoop vragen. Dat de Oostduitse geheime dient Stasi, of op z'n minst bepaalde kringen binnen die dienst een actieve rol hebben gespeeld bij de opvang van RAF-leden, is nu wel een vaststaand feit. Een stuk onduidelijker is het ant woord op de vraag wanneer en hoe definitief de diverse RAF-leden zich tijdens hun Oostduitse retraite uit de actieve dienst terugtrokken. Henning Beer bijvoorbeeld geniet al sinds 1982 gastvrijheid en Stasi- bescherming in de DDR, de West duitsers verdenken hem echter niet alleen van medeplichtigheid aan de moord op Herrhausen maar ook van het beramen van een aanslag op een NAVO-bijeenkomst in het Spaanse Rota in 1988. Dat riekt nu niet direct naar het afzweren van terroristische acties. Hetzelfde zien we bij Sigrid Ster nebeck en Werner Lotze, die zich in 1980 terugtrokken in Honeckers ar beidersparadijs. Sternebeck, die af gelopen dinsdag in de cel haar 41ste verjaardag vierde, wordt ervan ver dacht in 1985 nog in actie te zijn ge komen bij de moord op een Ameri kaanse militair en een aanslag op het Amerikaanse deel van de lucht haven Frankfurt. Lotze zou in dat jaar in München hebben meege daan aan de moord op de wapenfa brikant Zimmermann. Het zal niemand verbazen dat Sternebeck, die in haar actieve pe riode geholpen heeft met de voorbe reiding van een - voortijdig ontdek te - raketaanval op het kantoor van de officier van justitie in Karlsruhe, in alle toonaarden ontkent. Het is ook het minste wat zij kan doen te genover de Oostduitse gastheren die zich op alle mogelijke manieren hebben uitgesloofd om het de RAF- leden aangenaam te maken en die het op dit moment zeer moeilijk hebben om zich tegenover hun toe komstige landgenoten wit te was- Lelieblank Aanvankelijk heette het de Stasi te zijn die de RAF onderdak had gebo den, maar al snel kwam, met steun van de huidige minister van binnen landse zaken Diestel, de officiële ontkenning. En ook de voormalige spionage-chef Marcus Wolf be streed betrokkenheid van zijn dienst. De Stasi als organisatie zou op dit punt lelieblank zijn; die hele RAF affaire was een privé-liefheb- berij van Erich Honecker en de al lerhoogste Stasi-baas minister Erich Mielke. Als goede ooms zouden zij de RAF-leden, die toch met zoveel ijver tegen het kapitalisme hadden gestreden, onderdak hebben gebo den in ruil voor de plechtige belofte "het nooit meer te doen". Bijna per kerende post heeft de voormalige DDR-leider vanaf zijn ziekbed laten weten nooit dit soort onderonsjes te hebben gemaakt met terroristen. De Westduitse justitie neemt die ontkenning met een korreltje zout en heeft in elk geval laten weten Honecker te zullen vervolgen om dat hij het Westduitse opsporings bevel tegen de RAF-leden heeft ge negeerd. Mielke, die dement is, was niet in staat te reageren. De ontkenningen bleken nauwe lijks vol te houden en nu is de miii of meer officiële lezing dat die hele RAF-zaak een actie was van een hoogst speciale afdeling, die aan AFP) niets of niemand verantwoording schuldig was of het zou een man moeten zijn als Mielke, die vanwege zijn seniliteit buiten schot blijft. Is op "die manier de zaak naar bo ven toe afgegrendeld, naar de RAF- leden zelf blijft er genoeg te onder zoeken. Van Beer, Lotze en Sterne beck heeft het Bundes Kriminalamt in elk geval het vermoeden in de tussentijd weer actief te zyn ge weest. Maar hoe is het met de ande ren. Waren die echt met pensioen of fungeerden ze als een soort generale staf voor de jongste RAF-generatie en deden ze dat dan op eigen houtje of met mpdeweten van de Oostduit- Dwarsverbanden Daarnaast is er nog de vraag over de vele dwarsverbanden in het terro ristische wereldje. De volgelingen van Baader en Meinhoff hebben, al bijna van&f het begin, contacten met organisaties in het Midden- Oosten. Hoe innig die banden wel zijn bleek ondermeer in oktober 1977 toen Palestijnse terroristen de boeing-737 Landshut van de Luft hansa kaapten en onder meer de vrijlating eisten van Adreas Baader en andere RAF-coryfeeën. Verder is het voor de kenners van het terrorisme wel zeker dat in het verleden RAF-leden een opleiding hebben gehad aan de Palestijnse hogescholen van het internationale terrorisme. Die oude banden zou den de basis kunnen vormen voor vriendendiensten aan de huidige generatie terroristen uit het Mid den-Oosten. Deze contacten zouden voor een deel via de DDR lopen, waar het voor een Palestijn veel makkelijker is zonder lastige vra gen of onderzoek van bagage bin nen te komen dan elders in Europa. Maar ook binnen West-Europa is er sprake van een netwerk. In het verleden werkte de RAF innig sa men met geestverwante organisa ties als de Rode Brigades in Italië, de Action Directe in Frankrijk en de Strijdende Communistische Cellen in België. Verder verdenkt het BKA de Duitse terreur-organisatie van collegiale hand en spandiensten aan het verboden Ierse Republi keinse Leger IRA. Vragen genoeg dus, maar of het ook lukt ze beantwoord te krijgen zal sterk afhangen van de medewer king van de RAF-leden zelf. Moge lijk dat de belofte van de Westduitse justitie dat een kroongetuige er, ook na moord(en), vanaf komt met een maximumstraf van drie jaar, een of meer van de gearresteerden wat los- lippiger maakt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2