Op zoek naar een gat in de markt DAGBLAD TUBANTU ümbuW Dagblad Arnheiv LEIDSCH m DAGBLAD Brabant: LEEUWA e Gooien Eemlander 'Het valt niet mee mensen een nieuwe krant aan te praten Op verscheidene fronten worden activiteiten ontplooid om binnenkort nieuwe bladen van de pers te laten rollen. Het ene plan is nog niet van de tafel geveegd of het andere is alweer ontwikkeld. Een willekeurige opsomming van wat er zoal op stapel staat in de uitgeverswereld: een zondagskrant; een (week)krant voor kinderen; een compleet nieuw dagblad in de Randstadeen nieuw, vooral op de financiële wereld gericht ochtendblad. Daarnaast valt binnen afzienbare tijd in Rotterdam de verschijning te verwachten van een nieuwe krant, voortkomend uit het verlies lijdende Rotterdams Nieuwsblad en het evenmin florerende Vrije Volk. De vraag is of er nog ergens een gat zit in de markt, die verzadigd schijnt. "Het zal moeilijk zijn dat te vinden, het valt niet mee mensen een nieuwe krant aan te praten". door Jan Harren wil een kwaliteitskrant presenteren. Hij zou een samenwerkingsverband willen aangaan met gerenommeerde zondagsbladen in het buitenland. En de krant zal moeten worden gedrukt in België, omdat de grafische cao in Nederland een te kostbare hinderpaal zou betekenen. De cao verplicht de dagbladuitge vers tot het betalen van hoge toesla gen op de salarissen, wanneer in het weekeinde moet worden gewerkt. Dat gebeurt overigens wel, meer be paald in Heerlen. Daar wordt elke dag ook op zaterdag en zondag een Japanse krant gedrukt op de persen van het Limburgs Dagblad. De pagi na's daarvoor worden elke dag vanuit Japan naar Zuid-Limburg overge seind. Ook op zaterdag- en zondag middag staat daar een ploegje grafici klaar om de krant te drukken. Een voor Westeuropeanen herkenbaar te kentje voorkomt dat de Limburgers de pagina's achterstevoren zouden drukken (zoals een keer is voorgeko men, toen het tekentje nog niet werd meegeseind). Pratend over zijn project ziet Storms het als een voordeel dat hij een zelfstandig blad gaat maken. "Daar gelden andere criteria voor dan wanneer je een zondagse editie van een bestaande krant zou gaan maken. Ik haal bijvoorbeeld met mijn zon dagskrant geen advertenties weg uit eigen kranten op de andere dagen van de week". Zelfheeft Storms "die rekent op een groot aantal abonnees, het volste ver trouwen dat het lukt straks met een "volwaardig produkt" te komen. An deren voorzien dat hij met grote pro blemen zal kampen. Alleen al de be zorging zal heel wat hoofdbrekens kosten, meent Van der Zande. "Over Nederland telt 46 zelfstandige dagbla den met een eigen hoofdredactie, vier minder dan een jaar of tien geleden. Samen hebben ze een betaalde oplage van ruim 4,6 miljoen exemplaren, on geveer net zo veel als in 1980. Aan lan delijke kranten gaan er dagelijks ruim 2 miljoen (waarvan ruim 1,6 miljoen voor de landelijke ochtendbladen) de deur uit; de regionale dagbladen zijn elke dag goed voor zo'n 2,6 miljoen exemplaren. Een markt waarin vorig jaar rond 2,8 miljard gulden om ging. De Nederlandse dagbladen zijn ver enigd in De Nederlandse Dagblad pers (NDP). "Zo wordt er een massief blok gevormd", stelt de algemeen se cretaris van de vereniging, drs. K.J. van der Zande. Hij hecht er overigens aan de geruchten te weerspreken, als zou de organisatie de verschijning van nieuwe dagbladen ook van zon dagskranten tegenwerken c.q. zelfs tegenhouden. Verzadigd Of Nederland binnenkort inderdaad een paar nieuwe kranten rijker zal zijn, daarover wordt zeer verschillend gedacht. Van der Zande is in elk geval bepaald niet optimistisch. Hij is ervan overtuigd dat de markt verzadigd is. "Daarbij zitten Nederlanders nogal gebakken zitten aan de krant die zij gewend zijn thuis te krijgen. Het valt niet mee mensen een nieuwe krant aan te praten. Wie met een nieuw dag blad wil komen, zal dus een heel lange adem moeten hebben. Er is wel eens berekend dat er ten minste 50 miljoen gulden nodig is om een voet aan de grond te krijgen. Een operatie van ja ren. Dan kun je misschien beter een bestaande krant kopen". Gerard Krul, onlangs teruggetre den als hoofdredacteur van het Vrije Volk, en Geert-Jan Laan, de ex-direc teur van deze krant, zijn niettemin met de Britse krantentycoon Robert Maxwell in zee gegaan. Het Rotter damse duo heeft van Maxwell de op dracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de levenskansen van een nieuw dagblad op tabloid-formaat (een halve krantepagina). Typerend genoeg hadden ze voor hun plotselin ge vertrek uit Rotterdam dezelfde op zet in gedachten voor Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad. De nieuwe krant waarmee Krul en Laan namens Maxwell de markt op willen, zou in de Randstad moeten verschij nen en veel los verkocht moeten wor den. Los hiervan wordt in Rotterdam ge werkt aan een nieuwe krant die de plaats moet innemen van het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad. Gegokt wordt op 80.000 abonnees. De krant zou 'Rotterdams Dagblad' kun nen, of moeten gaan heten. De financiële journalist Paul van Engen, als beleggingsdeskundige verbonden aan NOS-laat, probeert met een paar mensen een nieuw och tendblad vorm te geven. De lezers kring wordt in hoofdzaak in de finan ciële wereld gezocht. De eerste editie, zo die er al komt, wordt op z'n vroegst over een jaar of twee verwacht. "We zijn in elk geval vol goede moed", is het enige dat Van Engen erover kwijt wil. De uitgeverij De Weekbladpers weegt thans het bestaansrecht van een landelijk nieuwsblad voor kinde ren. Initiatiefneemster is VN-redac- teur Aukje Holtrop. Haar voorbeeld heeft ze in Engeland gevonden, waar een dergelijke krant als weekblad ver schijnt onder de titel The Indy, geli eerd aan het pas enkele jaren oude kwaliteitsdagblad The Independent. Bezorging De produktie van een zondagskrant roept specifieke problemen op. Pieter Storms, die met geld van een aantal fi nanciers op 14 oktober zijn eerste ech te zondagskrant wil uitbrengen, meent er het volgende op te hebben gevonden. De soms omstreden ont hullingsjournalist van Nieuwe Revu inaains f,rm-p fi UUKttfSfflri Sovjetunie naar huis, Caineroun v\ innaar Genscher s nieuwe kot nrwlijk kontjatje hebfcwjn gebaard x NDP-secretaris Van de Zande: Nederlanders zitten nogal gebakken aan de krant die zij gewend zijn thuis te krijgen. Het valt niet mee mensen een nieuwe krant aan te praten. Wie met een nieuw dagblad wil komen, zal dus een heel lange adem moeten hebben". (foto wim Dijkman) bedrijven een heus kartel vormt. In het jaarverslag vormen de 'horizonta le prijsregelingen' een aparte para graaf. "Voor de bescherming van de pluriformiteit, de veelzijdigheid van de Nederlandse dagbladen, is het kar tel van groot belang". Zou er door de overheid een verbod op het bestaan van het dagbladkartel worden uitge vaardigd, Van der Zande gaf geen cent meer voor het dertiental kranten dat nu verlies lijdt. van de Nederlandse Vereniging van Journalisten zich in de regel terug houdend op als er plannen voor het uitgeven van een nieuwe krant wor den gelanceerd. Algemeen secretaris Hans Verploeg: "We zijn niet bijvoor- baat tegen serieuze nieuwe dagbla den. Maar we volgen dergelijke zaken wel uiterst kritisch. Er zal ook zeker een garantie moeten worden gegeven dat zo'n blad ten minste een bepaalde tijd zal voortbestaan. Is het een seri euze zaak, dan mogen we daar om re denen van vergroting van de plurifor miteit blij mee zijn". Schalkwijk achtte zich indertijd in Eindhoven niet gebonden aan de cao voor dagbladjournalisten. NVJ's Ver- ploeg: "We hebben aan den lijve on dervonden wat er gebeurt als vooraf geen garantie voor het voortbestaan is gegeven. We hebben vorig jaar bij TV10 door beslagleggingen kunnen bereiken dat er alsnog redelijke af vloeiingsregelingen kwamen, toen het station niet door bleek te kunnen gaan". Verploeg voelt zich niet minder ge waarschuwd door de ontwikkelingen op dit gebied in Engeland. Hij heeft zelf een studie gewijd aan de activitei ten van de media-gigant Rupert Mur doch. "Bij hem wordt van de redac teuren heel vaak verlangd dat zij hun journalistieke uitgangspunten inwis selen voor blinde loyaliteit aan het concern. En tegelijkertijd worden die dagbladen gebruikt als reclame- en fi nancieringsmiddel voor televisie-ac tiviteiten (Sky). Maar als een dagblad in nood zou komen, hoef je geen om gekeerde stroom te verwachten". De Nederlandse krantenmarkt ligt er (nog) redelijk rustig bij. Het be staan van het kartel komt ook de NVJ .wel goed uit. Verploeg: "Al te grote gevechten op de advertentiemarkt kunnen gevolgen hebben voor het voortbestaan van een aantal bladen. Bij de relatieve rust die mede dank zij het kartel bestaat, wordt de continuï teit gegarandeerd. Nu kunnen zwak ke broeders het volhouden". Ook in de kring van de adverteer ders bestaat geen echte ontevreden heid. Directeur Van der Mee van de Smith's Food Group in Broek op Lan- gedijk is voorzitter van de Associatie van Adverteerders BVA. "Het kartel bestaat al zo lang dat we het vrije functioneren van de advertentie-- markt in de dagbladwereld eigenlijk niet hebben meegemaakt. Je zou zeg gen dat een vrij aanbod altijd beter is in een vrije-markteconomie. Maar aan de andere kant weten we nu precies waar we aan toe zijn". de kosten van de bezorging zijn ook plannen van anderen gestruikeld. We hebben nu eenmaal niet zo'n cultuur als de Engelsen waar het heel gewoon is om op de hoek van de straat even een krantje te kopen". Bij monde van algemeen secretaris Van der Zande wordt bij de NDP geen geheim van gemaakt dat de belangen vereniging van Nederlandse dagblad- Prijsconcurrentie in de abonne mentstarieven van bestaande kranten wordt daarmee ernstig bemoeilijkt. Kranten als Het Parool en het Nieuws van de Dag zijn vanouds de goedkope dagbladen; zij vragen hun abonnees minder dan de gemiddelde (peil)prijs. Maar sinds ze deel uit maken van het kartel, moeten ook de directies van deze kranten de jaarlijkse procentue le stijging doorberekenen aan de abonnees. Voor nieuwelingen op de kranten markt hoeven deze prijsafspraken volgens Van der Zande geen belem mering te zijn. Zo lang ze geen lid zijn van de NDP zijn ze al helemaal niet aan gebonden aan welke afspraak over abonneeprijzen ook. En al zou den de nieuwlichters besluiten toe te treden tot het kartel, dan nog kunnen ze hun aanvangsprijs laag houden. De kartelafspraken bevatten immers geen minimumtarief maar slechts het minimumstijgingspercentage. Zo Krul en Laan de uitgetreden topmannen van het Vrije Volk met de financiële steun van de Britse krantentycoon Maxwell een nieuwe randstedelijke krant willen beginnen tegen een abonnementsprijs van 30 gulden per kwartaal, dan zijn ze daar geheel vrij in. Ook al zouden ze zich bij de NDP aansluiten. "Maar daarna zouden ze als nieuw lid van de NDP wel gehouden zijn om de jaar lijkse stijging te berekenen". Een nieuw dagblad gratis versprei den is binnen het kartel niet toege staan. Dat was ook een van de rede nen waarom in 1983 het Eindhovens Nieuwsblad geen lid van de NDP kon worden. Het Nieuwsblad werd des tijds in het leven geroepen door de Eindhovense project-ontwikkelaar Huub Schalkwijk. Hij speelde met het plan een dagblad gratis en voor niks bij alle Eindhovenaren en bij alle mensen in de Eindhovense regio te bezorgen. De advertentie-opbreng sten zouden in zijn visie het bestaans recht van zijn krant waarborgen. Het liep allemaal een slag anders. Gedrukt op de persen van de Neder landse Dagbladunie (NRC/Handels- blad, AD) verscheen de krant niet lan ger dan drie weken. Ruim twee mil joen gulden verloor Schalkwijk in die periode doordat advertenties uitble ven. Van de een tot twee jaar aanloop periode die hij zichzelf had beloofd, kwam niets terecht. Werving De belangrijkste afspraken die de krantendirecties onderling hebben gemaakt en die ze ook zo hebben aangemeld bij het kartelregi ster be treffen de tarieven voor abonnemen ten en voor advertenties. Maar er be staan ook regels over het stopzetten van wervingsactiviteiten van de con currentie, in het geval een krant door overmacht niet in staat mocht zijn zich daartegen te weren. Zo kreeg het Algemeen Dagblad (Nederlandse Dagbladunie) met de kartelafspraken te maken, toen het in Zeeland een wervingscampagne doorzette op het moment dat de Pro vinciale Zeeuwse Courant door een drukkersstaking niet kon verschij nen. De PZC klaagde het AD aan bij het bestuur van de NDP. Het gedrag van het Algemeen Dagblad werd af gekeurd en de krant kreeg een boete opgelegd van 10.000 gulden. Met die sanctie stelde het NDP-bestuur zich nog redelijk coulant op; de maximale boete die gegeven had kunnen wor den bedraagt immers 100.00 gulden. Het krantenkartel is er overigens nooit in geslaagd minimumtarieven vast te leggen. Wel behelzen de af spraken de bepaling dat abonne mentsprijzen en advertentietarieven met een jaarlijks af te spreken percen tage moeten stijgen. Een vastgelegde abonnementsprijs zal uit concurren- tie-overwegingen dus nooit zelfstan dig mogen worden verlaagd. De uit gever is derhalve verplicht de prijs elk jaar te verhogen met het percentage dat in de algemene ledenvergadering wordt vastgesteld. Er bestaat een uitzondering op. Wordt al een prijs gevraagd die tien procent boven de (ook afgesproken) gemid delde prijs ligt die is nu f 71,50 dan hoeft de verhoging niet te worden gevolgd. Met name De Volkskrant en NRC/Handelsblad zitten daar al aan. Het betekent overigens geenszins dat zij de jaarlijkse aanpassing achterwe ge laten. Huiverig Mede op grond van de pijnlijke erva ringen die zijn opgedaan in het Eindh ovense, stelt het dagelijks bestuur Robert Maxwell, de Britse dagbladtycoon met Rotterdamse interesse. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25