'Laat Duitsers maar favoriet zijn' 'Nederland kan zich verbeteren' 'Laat de Duitsers met rust' BBIW PAGINA 1 Chaos rond Grootscheeps veiligheidsplan voor wedstrijd 90 Libregls kijkt mee kaartverkoop Oranje vindt eindelijk het ware geloof 'Dit wordt een unieke wedstrijd' ZAlbHUAU Zó J BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (GPD) - Directeur Sierd Hiddink van het Duitse kan toor van het Nederlands Bureau voor Toerisme in Keulen doet een dringend beroep op de Nederlan ders de Duitse vakantiegangers met rust te laten. „De wedstrijd Duits- land-Nederland mag niet opnieuw aanleiding zijn voor incidenten. Twee jaar geleden, tijdens de EK, zijn er genoeg problemen geweest. Ik hoop dat dat dit jaar niet weer zal gebeuren". Toen het Nederlands voetbalelf tal in de halve finale van het Euro pees Kampioenschap Duitsland uit schakelde, zijn hier en daar Duitse toeristen lastig gevallen. In Zoeter- meer werd een Duitser gemoles teerd en zijn auto beschadigd. Ook elders in het land moesten Duitse vakantiegangers het ontgelden. Vanuit toeristisch oogpunt is Hiddink niet blij met de loting voor de kwartfinales van het wereldkam pioenschap in Italië, waardoor Ne derland en Duitsland morgenavond tegen elkaar moeten aantreden. „Vorige week zijn de schoolvakan ties in de deelstaat Nordrhein-West- falen begonnen. Er zijn momenteel veel Duitsers met vakantie in Ne derland. Dat maakt de situatie extra precair". Hiddink heeft toch al zijn twijfels over de Oranjegekte in Nederland. „Ik was vorige week even thuis en ik heb me verbaasd over de euforie, zeker gezien de prestaties van het Nederlands elftal. Daar is hier in Duitsland geen sprake van. Maar de Duitsers zijn er wel van overtuigd dat ze wereldkampioen worden. Dat waren ze al, maar dat gevoel is versterkt door de prestaties van het nationale team in de eerste ronde". De directeur van het Duitse kan toor van het NBT bespeurt toch eni ge nervositeit onder de Duitsers, na dat de loting Nederland als volgen de tegenstander aanwees. „De eer ste reactie was: 'verdomme, weer die Nederlanders'. Nederland is voor de Duitsers een 'Angstgegner'. Ze maken zich enige zorgen, maar ik vraag me in alle eerlijkheid af of dat - gezien het spel van Oranje - wel terecht is". Beckenbauer - hier poserend voor een schoenenfabrikant - vindt dat de pers de emoties rond het duel van morgen opklopt. (foto and ERBA (GPD) Franz Becken bauer, kleine walletjes onder de ogen, is blij met Oranje als tegen stander. „Ik hoorde het goede nieuws 's nachts om een uur, toen ik terug kwam uit Clagliari. Eindelijk een sterke tegenstander". De Duit se Teamchef jakkerde donderdag van hot naar her om mogelijke te genstanders te bekijken. Neder- land-Ierland liet hij schieten. „Van Nederland weet ik alles, het zou on zin zijn geweest die ploeg nog eens te gaan bekijken. Ik wilde Egypte zien, dat elftal kende ik niet". Beckenbauer wil na de loting vooral duidelijk maken dat Neder land als tegenstander dan wel ge wenst is, maar dat Oranje absoluut niet wordt onderschat. „Nederland heeft pech gehad met die derde plaats, normaal is deze wedstrijd een finale of toch zeker een halve fi nale. Dat ze de eerste drie wedstrij den niet zo indrukwekkend hebben gespeeld, zegt me niets. Ze hebben een sterke groep overleefd. Ik had bijvoorbeeld Egypte niet graag ge had als tegenstander. Ik kan me de terughoudendheid van Nederland tegen Egypte nu ook goed voorstel len. Bovendien: het WK begint nu pas, in de tweede ronde. Nederland is praktisch compleet en kan zich enorm verbeteren. Wij hebben dat zelf in '74 meegemaakt, Italië in '82. Wat tot nu is geweest, telt niet Gullit Juist tegen de aartsrivaal moet met name Ruud Gullit in staat zijn het niveau plotseling geweldig op te ROME (GPD) Om een chaos met Nederlandse en Westduitse suppor ters te voorkomen heeft de Italiaan se politie in Milaan een groot scheepse veiligheidsoperatie op touw gezet rond het duel Westduits- land—Nederland. Door andermaal het leger (3000 man), de Carabineri (2000 man) en de Guarda di Finanza (2500 man voorzien van wapenstokken en schilden) in te zetten moeten de tienduizenden Westduitse fans die al in het bezit zijn van toegangsbe wijzen en het verwachte Oranje-le gioen, dat in Milaan nog aan kaart jes hoopt te komen, worden ge scheiden. Wat omvang betreft verslaat de politie in Noord-Italië, die vanaf vandaag vier helikopters boven het centrum van Milaan laat rondcirke len, met haar operatie zelfs de colle ga's op het eiland Sardinië. Daar slaagde men er alleen door keihard optreden en een massale inzet van de 'sterke arm' rellen tussen Engel se en Nederlandse supporters te voorkomen. FIFA-voorzitter Joao Havelange gisteravond tijdens een persconfe rentie in Rome: „We hebben geen angst voor de wedstrijd Westduits- land—Nederland. In Cagliari heb ben we de massa in toom kunnen houden, ik ben ervan overtuigd dat het in Milaan ook goed zal gaan. Na tuurlijk is het een duel waar wij met grote zorg naar toeleven, maar er is van tevoren rekening gehouden met dit soort ontmoetingen op an dere plaatsen dan Sardinië". schroeven, denkt Beckenbauer. „Hij is nog geen 100 al heb ik in Joegoslavië voor het WK kunnen zien dat hij een eind op weg is. Ik vind het sowieso een sensatie dat hij na een afwezigheid van een jaar zo moeiteloos de aansluiting heeft ge vonden. En ik kan me heel goed voorstellen dat Gullit deze wed strijd gebruikt om ineens weer op z'n oude niveau te komen". Zijn elftal zegt Beckenbauer on afhankelijk van de tegenstander te formeren, maar de kans lijkt groot dat Jurgen Kohier speelt voor de licht geblesseerde Stefan Reuter. Als rechtshalf vervangt Pierre Litt- barski zijn ook al geblesseerde ploeggenoot Thomas Hassler. Beckenbauer had het over Tradi tions-lander die tegenover elkaar komen te staan, maar ook over de traditionele extra emoties die de wedstrijd zeker in Nederland op roept. „Juist tegen ons kan het Ne derlands elftal ineens veel beter voor de dag komen, de motivatie is extra groot". Haatgevoelens Persoonlijk bemerkt hij tegenwoor dig al minder haatgevoelens bij Ne derlanders dan enkele jaren gele den. „Het is wat losser geworden, heb ik de indruk. Dat kon je al rondom de kwalificatie-wedstrij den merken. Ik denk dat vooral de pers de zaken opklopt. De spelers hebben in elk geval geen enkel pro bleem met elkaar". Beckenbauer rekent op de steun van het publiek in Milaan, dat zeker op Duitse hand zal zijn. „Ik kan me niet voorstellen dat er veel kaarten voor Nederlanders beschikbaar zijn. In Hamburg (EK '88. red.) was het indertijd zo dat 15.000 Nederlan ders meer lawaai hebben gemaakt dan 45.000 Duitsers. Ik hoop dat we nu een echte thuiswedstrijd kun nen spelen". Engelsen hebben er zo'n mooie uitdrukking voor: 'Rising to the occasion'. Letterlijk vertalen kun je het niet. maar het komt erop neer als we het even op het Ne derlands elftal betrekken dat een wedstrijd als die van morgen avond tegen West-Duitsland bij de spelers van Oranje geheime totnutoe verborgen gebleven krachten naarboven brengt, die hen in die 90 of misschien wel 120 minuten boven zichzelf doen uit stijgen. Gullit c.s. hebben er wel vertrou wen in dat dat lukt. En dat is maar te hopen ook, want anders eindigt het toernooi om de wereld titel toch wel op een heel andere manier dan we ons hadden voor gesteld. Oranje heeft zich de problemen natuurlijk zélf op de hals gehaald, daarover kan geen misverstand bestaan. Door de magere resulta ten in de groep krijgen we in de achtste finales nu automatisch met een groepswinnaar te maken. Hetzelfde geldt voor Argentinië (morgen tegen Brazilië) en dat be tekent hoe dan ook dat het WK al in een vroeg stadium be roofd wordt van twee van de grootste favorieten. Het betekent tussen haakjes ook, dat de winnaars van Bra zilië-Argentinië en West-Duits- land-Nederland al bijna verze kerd zijn van een plaats in de hal ve finales. De kwartfinales zijn zo op het oog een stuk gemakkelijker, al moet je daar voorzichtig mee zijn, dat is dezer dagen meer dan eens gebleken. Op dit moment, aan het eind van een eerste ronde die door de bank genomen geen hogeschool voetbal heeft gebracht, zijn alle favorieten nog in de strijd en van de outsiders eigenlijk alleen de Russen, de Zweden en de Schotten naar huis. De Russen hebben het heilige vuur niet meer, het is alle maal een beetje doods. Dat de Zweden geen punt zouden pak ken. had geen mens verwacht, ik ook niet, en Schotland tja, dat is langzamerhand de schlemiel van het Europese voetbal. Steeds zijn ze er o zo dichtbij, maar tel kens weer gaat het op het nipper tje fout. Dat de 'onwikkelingslanden' de schifting niet hebben overleefd, is normaal. De Emiraten zijn duide lijk nog niet toe aan dit niveau en het minste, dat van de Amerika nen en de Zuidkoreanen kan wor den gezegd, is dat ze er keihard voor hebben geknokt. Egypte heeft het Engeland, Ierland en Oranje verschrikkelijk lastig gemaakt, maar toch moeten we er blij om zijn dat de farao's terug zijn naar hun piramiden. Hun negatieve voetbal stak wel erg schril af bij het soms sprankelende, spectacu laire spelletje van Cameroun en de Costaricanen. Van de favorieten heeft Italië op mij de beste indruk gemaakt. Ze zijn gretig en gedreven, ook al door het thuisfront dat als één man achter hen staat, en ze heb ben genoeg klasse (ook op de bank) om het ver, heel ver te schop pen. Von Brazilië, denk ik, kun nen we nog wel wat verwachten en West-Duitsland ja. 'die Mannschaft' is gedegen als altijd, maar onmiskenbaar speelser, soe peler dan twee jaar geleden. Min der vastgebakken aan het con cept, zonder evenwel in te boeten aan collectiviteit en effectiviteit. Oranje zal met de billen bloot moeten tegen een ploeg die tot dus ver op dit WK duidelijk meer heeft geïmponeerd dan wij. Daarom starten de Duitsers ook als favo riet dat rol, zich in het verleden niet altijd op hun gemak hebben gevoeld". THIJS L1BREGTS MILAAN (ANP) - Reisbureau's in Nederland zijn wanhopig op jacht naar kaartjes voor de WK-wedstrijd tussen Oranje en de Westduitsers. De beschikbare voorraad was giste ren bliksemsnel uitveijcocht. „Het is een gekkenhuis", zegt een woordvoerder van het in suppor- tersreizen gespecialiseerde reisbu reau Roever. „De lauwe stemming is plotseling omgedraaid. Iedereen wil naar Milaan. We proberen- nog via handelaren in Italië hele partijen kaarten op te kopen, maar eenvou dig is dat niet. Ook vanuit de Bonds republiek is de belangstelling im mers gigantisch". Het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) heeft ge ïnventariseerd op hoeveel kaartjes kan worden gerekend. „Zo'n tien duizend", zegt Peter van Essen, de legatieleider van de Nederlandse politie-afvaardiging die inmiddels met zijn groep ook in Milaan is aan gekomen. Grootste zorg voor de politie is dat Nederlandse supporters beslui ten met de auto op goed geluk naar Milaan te rijden om daar nog te pro beren aan een kaartje te komen. „Dan is de chaos compleet", zucht woordvoerder Lex Meilink. „Die mensen komen echt niet meer aan een geldig toegangsbewijs". PALERMO/MILAAN (GPD) Oranje heeft kennelijk van de ene dag op de andere het wa re geloof gevonden. De bekering van de voetbalheiden, die vier weken lang volledig in de clinch lag met zichzelf, bruist ineens van zelfvertrouwen. Of is er sprake van zelfoverschat ting? „Neem nou van mij aan", zweert Adri van Tiggelen, „dat die Duitsers banger zijn voor ons dan wij voor hen". „Ik heb sterk de indruk", zegt Leo Beenhakker daags na het duel met de Ieren, „dat het WK nu pas voor iedereen is begonnen". Nu zijn wedstrijden tegen de Duit sers al door de jaren heen een extra brpn van inspiratie voor iedere Ne derlander. De beladen ontmoeting van morgenavond in Milaan maakt daarop geen uitzondering en krijgt nog eens een extra dimensie door de enorme belangen die op het spel staan. „Het gaat om alles of niets", weet Beenhakker. Om de dood of de gladiolen. Een tussenweg bestaat er vanaf nu bij het WK niet meer. „Voor ons is deze wedstrijd iets Speciaals, maar dat geldt natuurlijk ook voor de Duitsers", kent Been hakker de rivaliteit tussen beide landen. En dan wil het nog wel eens gebeuren dat er extra krachten vrij gemaakt kunnen worden. Daarom is de interim-bondscoach ook niet zo ongelukkig met deze tegenstan der. „Zo'n wedstrijd spreekt aan, bij de spelers en in Nederland. Dat geeft toch een stukje extra inspira tie. Die extra krachten heb je nodig als je wereldkampioen wilt wor den". Stimulans Dat willen de spelers nog steeds. „Een wedstrijd tegen Duitsland", haakt Van Tiggelen in op de woor den van Beenhakker, „geeft ge woon een extra stimulans. Doordat we over twee dagen al moeten spe len, vervalt bovendien meteen alle geneuzel over reizen, rust en vorm". Op papier is Milaan voor het Ne- MILAAN (GPD) - „Als Duitsland morgen wint, dan is een groot deel van het afgelopen seizoen weer goed gemaakt". De fans van Inter zien in het WK-duel tussen Oranje en de Mannschaft de grote kans om na een seizoen vol teleur stellingen terug te slaan. Gisteren werd er tussen de Milan- en Inter- fans in de koffiebars al hevig ge discussieerd, want in de Lombar dische hoofdstad wordt Neder land-West Duitsland vooral ge zien als een afspiegeling van de Milanese derby. De fans van Inter dromen van een WK-finale tussen Italië en West-Duitsland, de tifosi van AC Milan hopen op een eindstrijd tussen Italië en Nederland. Mor gen is Milaan dus weer ouderwets verdeeld. De inwoners die toeval lig een kaartje hadden gekocht voor deze wedstrijd in de tweede ronde konden donderdagavond hun geluk niet op toen Nederland via het lot op de derde plaats ein digde in groep F. „Ik heb het kaartje in februari gekocht omdat ik toch een wedstrijd van het WK wilde zien. Ik dacht aan een wed strijd van Joegoslavië tegen Ier land of zo, maar dat juist dit duel al in de tweede ronde wordt ge speeld had ik niet durven dro men. Dit wordt een unieke WK- wedstrijd", zegt Gianni, bar-kee per in een Milan-cafe in de buurt van het Centraal Station. „Weet je wat ik het mooiste vind. Dat ik een van de weinige Milan-fans ben die de eerste wed strijd van Gullit in San Siro na zijn blessure zal meemaken. For- za Tulipani! (Hup Tulpen)". Gianni zal een van de weinige fans zijn, die morgen met een Oranje-pet op San Siro binnen zal komen. De officiële federatie van Milan-fanclubs heeft voor elke WK-wedstrijd slechts 2.000 kaar ten ter beschikking gekregen om te verkopen onder de eigen leden. Omdat West-Duitsland en niet Nederland in groep D werd ge plaatst, wat aanvankelijk de be doeling was van organisator Luca di Montezemolo, was de interesse voor de Milan-fans voor de WK- kaartjes gering. „De meeste leden gaan niet voor hun lol naar Matt haus kijken. Ze gingen er natuur lijk ook van uit dat Nederland hier niet meer zou spelen omdat het wel bovenaan in de groep kon eindigen", verklaart Gianni. In to taal zijn er in zijn kroeg slechts vijftien kaarten aan de man ge bracht en de rest is met winst doorverkocht aan een Inter-club honderd meter verderop. Bij het hoofdkantoor van de In- ter-fanclubs gaat men er vanuit dat morgen driekwart op de hand van Inter, pardon West-Duits land, zal zijn. De telefoon van Car- la Malinverni, de secretaresse van de blauwzwarte club, stond gis terochtend roodgloeiend door verzoeken om kaartjes. „De meeste kaarten zijn verkocht in pakketten voor alle zes wedstrij den die in San Siro worden ge speeld. Bij de vorige drie wed strijden zaten in het stadion ten minste zestigduizend toeschou wers, die voornamelijk uit West- Duitsland komen dan wel fan van Inter zijn. Via de club konden we 3500 kaarten verdelen onder de eigen fans, maar de meeste sup porters van Inter hebben de kaar ten in de openbare verkoop (35.000 kaarten, red) gekocht. Vanaf 1 februari van het vorig jaar waren die al te koop en toen was er hier sprake van een heuse In- ter-roes omdat we op het punt stonden om kampioen te worden. Ik verwacht net zo'n sfeer als bij Inter-Milan, waarbij de blauw zwarte tribunes duidelijk op de hand van de Duitsers zijn". Het lijkt op de dagen voor een echte derby, maar zo voelen de meeste fans dat ook. Als Matthaus van Gullit wint is dat ook een over winning van Inter op Milan". derlands elftal het laatste tussensta tion op weg naar Nederland. Daar blijken de spelers het echter aller minst mee eens. Van Tiggelen bij voorbeeld: „Iedereen zegt dat wij voor 70 procent kansloos zijn. Nou, dat vind ik prima. Laten die Duit sers maar favoriet zijn". Dat zijn ze dus ook. In de voorronde van dit WK speelde Oranje twee keer met pijn en moeite gelijk, in de recente duels met Egypte, Engeland en Ier land kwam het Nederlands elftal twee van de drie keer met de schrik vrij. Niet alleen de kille cijfers logen straffen het optimisme bij Oranje, ronduit alarmerend is het warrige beleid van Beenhakker. Zo zoetjes aan is er geen touw meer aan vast te knopen en brengt hij morgenavond een ploeg in het veld die vrijwel ze ker opnieuw van samenstelling zal verschillen. Het is immers ondenk baar dat Van Basten opnieuw op het middenveld mag spelen omdat dat hem zelf beter uitkomt. De bonds coach zal moeten kiezen tussen Van Basten of Kieft en mag vérder geen boodschap hebben aan de wensen van de Milan-spits. Van Basten hoort thuis in de punt van de aan val, nergens anders. Vraagtekens „Van Basten heeft tegen Ierland in elk geval inzet getoond", prijst Van Tiggelen hem. „Je vraagt je op zo'n moment alleen af: waarom kon hij dat in de eerste twee wedstrijden niet. Maar of het tactisch allemaal verantwoord was wat-ie deed, daar zet ik mijn vraagtekens bij. Hij mag dan wel ijverig zijn geweest en sli dings hebben gemaakt op het mid denveld, maar hij nam door zijn ma nier van spelen wel steeds een ver dediger mee. Maar je weet het bij Marco, je moet hem maar accepte ren zoals hij is". Het is echter op de eerste plaats de taak en de verantwoordelijkheid yan de bondscoach om te zorgen dat de spelers in het gareel lopen. Het is daarom op z'n minst merkwaardig dat Van Basten in zekere zin deed waar hij zelf zin in had. Kennelijk heeft Beenhakker te weinig autori teit en ontzag om de zaak volledig naar zijn hand te zetten. Geïrriteerd geraakt door de aapvallen op zijn werkwijze van buitenaf viel hij voor Beenhakker: "Veel gelachen heb ik nu ook (foto A^P) Negatieve balans voor Nederland DEN HAAG (ANP) - Morgen treffen de voetbalteams van Nederland en de Bondsrepubliek elkaar voor de dertigste keer. De balans ziet er voor Nederland negatief uit. Oranje bleef de laatste drie ontmoetingen ongeslagen. Oranje verloor elf keer, speelde er elf gelijk en won slechts zeven duels. De laatste keer gebeurde dat in Hamburg tijdens de gedenkwaar dige halve finale van het Europees kampioenschap. Ronald Koeman (strafschop) en Marco van Basten waren toen de schutters. Het doel saldo is 62-50 in het voordeel van de Westduitsers. Tijdens een eindronde van een wereldkampioenschap troffen bei de landen elkaar twee keer. De eer ste keer in de finale van het toernooi in 1974, nederlaag 1-2. De laatste keer op 18 juni 1978, toen de ploe gen in Cordoba op 2-2 bleven ste ken. Het is onzeker of Berry van Aer ie met het Nederlandse elftal tegen de Westduitsers speelt. De rechter vleugelverdediger kreeg in het duel met Ierland een knietje in het dij been. Twee dagen voor de ontmoe ting was de PSV'er onvoldoende hersteld. Het Nederlands elftal bereidt zich voor de confrontatie met de Bonds republiek niet voor op Milanello, het luxe trainingscomplex van AC Milan. Aanvankelijk was het wel de bedoeling dat Oranje gebruik zou maken van de faciliteiten van de club van Frank Rijkaard, Ruud Gul lit en Marco van Basten. Om prakti sche redenen kan dit echter niet doorgaan. Wegens herstelwerkzaamheden aan ondermeer de velden en de dou ches is het complex momenteel bui ten dienst. Het Nederlands elftal heeft daarom zijn intrek genomen in hotel Jolly Due, te Milaan. Bij winst blijft de ploeg in Milaan. In San Siro zal Oranje dan, op zondag 1 juli, ook de kwartfinale spelen. de zoveelste keer in dit toernooi uit z'n rol. „Als prof heb ik het hier naar m'n zin, als mens beleef ik weinig genoegen aan dit WK". In Spanje heeft Beenhakker wel eens voor hetere vuren gestaan. Je zou daarom op z'n minst mogen ver wachten dat hij is opgewassen te gen de spanningen die een WK met zich meebrengen. Het tegendeel blijkt eerder het geval. „Ik lees overal dat ik de spanning niet aan kan, dat ik nerveus ben en dat ik me afzet tegen bepaalde dingen. Maar neem nou van mij aan dat de Been hakker die hier met jullie zit te pra ten een hele andere Beenhakker is dan die met de groep werkt of met de spelers bij het zwembad ligt. Het is echt niet zo dat ik hier met een ro de vlek in m'n nek rondloop van de stress. Maar veel gelachen, nee, dat heb ik nu ook weer niet". Onverslaanbaar is de WK-finalist van '82 en '86 allerminst. „De zwak te zit achterin, bij Augenthaler", meent Van Tiggelen. „Het centrum is traag en speelt angstig. Anders laatje een libero niet tien meter ach ter de verdediging spelen". De sterkte van de ploeg (en de zwakte van Oranje) ligt op het middenveld, met Lothar Matthaus voorop. Van Tiggelen: „Daar lopen een paar goe de dribbelaars. Maar voorin moetje Klinsmann ook niet uitvlakken. Ik ken hem inmiddels door en door. Het is net een antiloop, een soort Hoekstra. Hij doet altijd wat doms en weet volgens mij de helft van de tijd niet eens wat-ie nou precies doet. Hij maakt ook van die vreem de, grote passen. Maar als hij je een maal voorbij is, haal je hem niet ALBERT GEESING Argentijn Loustau leidt beladen duel MILAAN (GPD) Juan-Carlos Loustau is door de FIFA-leiding aangewezen om de wedstrijd West- Duitsland—Nederland te leiden. De 42-jarige scheidsrechter uit Argenti nië, die eerder op dit WK Schotland- Costa Rica (0-1) en Spanje-Belgie (2- 1) floot, wordt beschouwd als een van de beste arbiters van Zuid- Amerika. Hij heeft ondanks zijn re cente promotie naar het internatio nale voetbal al voor veel hete vuren gestaan. Hij was twee jaar geleden al actief op de Olympische Spelen (onder andere de wedstrijd om het brons) en vorig jaar op de Copa America.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19