'Mijn eigen verhaal is even niet interessant' 'Grond onder ons huis mogelijk ook vervuild' Voorschoten schrapt huttenbouwweek en komt met alternatief Eerste villa's Endegeest zijn de afgelopen weken verkocht Zoon Leiderdorpse verzetsman ontwerpt herdenkingsmonument Armeense kinderen in Wassenaar liHHI'BMI'HI LEIDERDORP - Ruim 45 jaar na de bevrijding roept de ge meente Leiderdorp kunste naars uit de regio op ontwer pen in te dienen voor een her denkingsmonument. Een van de kunstenaars die gerea geerd heeft op die oproep is Ronald Tolman, beeldhouwer en zoon van in november overleden verzetsman Hillari- us Tolman uit Leiderdorp. "De band met mijn vader zal zeker tot uitdrukking komen in het beeld. Het moet een te rughoudend soort beeld wor den, dat iets toevoegt aan de reeds bestaande monumen ten. Mijn eigen verhaal is even niet interessant". Het monument krijgt een plaats in het oude gedeelte van Leider dorp, achter de voormalige be graafplaats van de Nederlands hervormde kerk aan de Hoofd straat. De gemeente wil er 50.000 gulden voor uittrekken. Kunste naars uit de regio zijn uitgeno digd om voor 1 juli een ontwerp in te dienen bij de gemeente. De meeste omliggende ge meenten hebben al jaren een mo nument, maar in Leiderdorp wil het maar niet lukken. In oktober 1966 maakte gemeente-architect P. van der Sterre al tekeningen voor een eenvoudig herdenkings monument. Die ontwerpen zijn nooit gebruikt. De laatste jaren heeft vooral de Stichting Verzets- herdenking Leiderdorp, onder leiding van Ch. Keijser, zich inge spannen voor deze zaak. Nu de gemeente eindelijk be sloten heeft een monument te plaatsen is er onenigheid ont staan over de vraag waar het kunstwerk moet komen. Keijser voelt veel meer voor een centraler punt, bij voorkeur in de omge ving van park De Houtkamp. "Bij die prachtige waterpartij, met die machtige bomen, dat is indruk wekkend", licht Keijser zijn keu ze toe. A.B. Pley, wapenbroeder en wachter bij de jaarlijkse doden herdenking, vindt het eenvoudi ge houten herdenkingskruis aan de Hoogmadeseweg 'goed ge noeg'. Voorzitter van de Oranje vereniging W. van der Wijngaard is tegen iedere 'pracht en praal'. M.J. Blauw, initiatiefnemer van de jaarlijkse stille tocht op 4 mei, vindt het 'triest' dat zijn bezin- ningswandeling door het dorp verwordt tot een 'rondje om de kerk'. Voorkeur B en W hebben de voorkeur uitge sproken voor een kunstenaar uit de regio. Om aanspraak te maken op provinciale subsidie is het zaak dat de maker uit Zuid-Hol land komt. De Culturele Raad Zuid-Holland heeft inmiddels po sitief geadviseerd over een subsi die-aanvraag. De gemeente kan rekenen op een bijdrage van on geveer 25.000 gulden. De in 1948 geboren Tolman is van oorsprong Leiderdorper maar woont nu in het Gelderse Beuningen. Hoewel hij niet lang in Leiderdorp woonde voelt hij zich verbonden met het dorp, om dat zijn ouders er lange tijd woon den. Hijzelf woonde er tot 1975. Tolman - wiens werk vroeger werd gekenmerkt door zwartgal ligheid - maakte van zijn Leider- dorpse kamer een atelier dat al spoedig te klein werd. Hij ver huisde naar de Leidse Lokhorst- straat om even later neer te strij ken in Beuningen aan de Waal: "Het klinkt nu nogal romantisch maar ik moest me toen in leven houden met de aan- en verkoop van varkens". Die arme tijden zijn inmiddels voorbij. Tolman houdt zich alleen nog met kunst bezig: beeldhou wen, etsen en schilderen. Er staan beelden van Tolman in Londen, Amsterdam, Groningen en Heil- oo en Nijmegen en hij exposeerde tot in Polen. Eer Tolman zou het een eer vinden een herdenkingsmonument voor Leiderdorp te maken. Welke idee ën heeft hij over een te ontwerpen beeld? "Mij past terughoudend heid. Ik ben een kind van de Kou de Oorlog. Ik ben betrokken bij Zuid-Afrika", zegt Tolman, om aan te geven dat hij niet alleen is geïnspireerd door de Tweede We reldoorlog. Dat hij meedingt naar het ma ken van een monument heeft wel te maken met het verzetsverleden van zijn vader, die een verzets- kruis kreeg voor activiteiten in Amsterdam: "Mijn vader heeft veel met mij over de oorlog ge sproken. Niet met anderen. Hij was daar zwijgzaam over. Dat te kent zijn grote kwaliteit". Tolman is inmiddels bezig met een schetsontwerp dat in brons zal worden gegoten. Hij werkt daarbij nauw samen met de in Leiden geboren, thans in Cuyk wonende, bronsgieter Ben Ken- mer. Mocht het ontwerp van Tol- Kunstenaar R. Tolman: "Ik ben een kind van de Koude Oorlog". man niet uitgekozen worden dan zal hij daar vrede mee hebben. "Het beste beeld moet worden ge kozen. Het beeld mag niet anek dotisch worden. Het moet zo goed zijn dat het overal kan staan". VOORSCHOTEN - Er komt defini tief geen huttenbouwweek voor Voorschotense kinderen tijdens de zomervakantie. Er zijn niet genoeg 'ervaren' vrijwilligers beschikbaar die het bouwen van hutten kunnen begeleiden. Tijdens de laatste week van de vakantie wordt de kinderen een alternatief programma gebo den. J. Tensen coördineert namens de gemeente de activiteiten die van 14 tot en met 31 augustus worden gehouden. Medewerkers van zwembad en buurthuizen verlenen hun mede werking. Er zijn de afgelopen we ken verenigingen en instellingen benaderd die veel ervaring hebben met het kinderwerk, zoals de plaat selijke scoutingverenigingen. "Maar er waren niet genoeg vrijwil ligers voor de huttenbouw", vertelt Tensen. "Veel mensen blijken op vakantie te zijn". Omdat kinderen vooral het af branden van de gebouwde hutten waarderen, werd gezocht naar een andere 'uitsmijter'. Die werd gevon den. Kinderen mogen een nacht in een tentje doorbrengen op het veld bij het buitenbad van Het Wedde. Dit heeft als voordeel dat de kinde ren in een omheinde ruimte verblij ven. "Dat maakt het beter beheers baar", aldus Tensen. Tijdens de derde week worden ook andere activiteiten gehouden. Kinderen kunnen mee met een boottocht, er wordt een filmmiddag georganiseerd in de plaatselijke bioscoop en er zijn zwemactivitei- ten in Het Wedde. De oudere jeugd kan zich de laatste avond uitleven tijdens een zwemdisco. Het gaat volgens Tensen om 'redelijk passie ve' activiteiten, waarvoor niet zo veel begeleiders nodig zijn. Boven dien kan het zwembadpersoneel tij dens de activiteiten in het bad bij springen. Zwemmen Ook in de tweede week gebeurt het Vervuiling Sassenheimse sloot houdt gemoederen bezig SASSENHEIM - "Beroerd maar niet onverwacht". Zo rea geert L. Drayer van de Milieu groep Bollenstreek op de ont dekking van verontreinigd slib in een sloot in de Sassenheimse geten. Dat zet je toch wel aan het denken", zegt de Sassenheimse. "Vooral ook omdat wellicht ook de grond rond de sloot vervuild kan zijn. Al met al een situatie waar ik flink van baal". Ook mevrouw H. de Zwart van de Zandburg maakt zich zorgen. "Als de sloot vuil is, dan is het onder ons huis mogelijk ook vervuild. Laten ze daar ook maar naar kijken. Ik vind het heel beangstigend". een en ander in en rond het Wedde. Toch denkt Tensen niet dat de na druk teveel op zwemspelletjes komt te liggen. Jambo tegenover Yambo in kort geding over naam DEN HAAG/WASSENAAR - De Wassenaarse Jambo Safari Club eist dat Raptim Nederland niet lan ger gebruik maakt van de naam Yambo Safari. Daarnaast moeten alle brochures waarin deze naam voorkomt uit de roulatie worden ge nomen en dient een rectificatie in het tijdschrift Reisrevue te worden geplaatst. Tot slot eist Jambo Safari Club een schadevergoeding van 20.000 gulden. De eigenaar van de Jambo Safari Club, W. den Duik, besloot een kort geding aan te spannen omdat de ene letter verschil voor verwarring zou zorgen. Yambo lijkt niet alleen op Jambo, maar wordt ook op dezelfde manier uitgesproken. De woorden staan overigens voor 'hallo' in het Swahili. Wassenaarder Den Duik begon in 1970 met het voor vrienden en colle ga's organiseren van safari's in Cen- traal-Afrika. Er werd een vereni ging opgericht en aangezien steeds meer mensen meegingen kreeg het geheel langzamerhand een profes sioneler karakter. In 1880 trad De Duik in dienst bij reisorganisatie Holland Overseas Travel, waar hij de safari's onder de naam Jambo voortzette. In 1988 vertrok Den Duik daar weer en nam de naam Jambo mee. In de tussentijd had hij de naam Jambo laten deponeren. In 1988 kwam Raptim met reizen onder de naam Yambo Safari. Vol gens raadsman mr. Boukema van Raptim kreeg zijn cliënt de foutieve informatie dat de naam nog niet door anderen was gedopneerd. Diens bedrijf zou dan ook ter goe der trouw hebben gehandeld. Daarnaast meent de advocaat dat de aanspraak van Den Duik de naam Jambo geen juridische grond slag heeft. Den Duik heeft volgens hem de naam gedeponeerd op het moment dat hij nog geen bedrijf, maar een vereniging had. Boven dien werd de naam ook gebruikt door Holland Travel Overseas. Boukema acht de eisen van Den Duik dan ook onaanvaardbaar. Al eerder was aangeboden om de naam terug te trekken en over de naam in de brochures stickers te plakken. Dat werd afgewezen door Den Duik. De rechtbank doet 29 juni uit spraak. Met dit bord langs de rijksweg A44 worden kopers gelokt i geest die voorlopig niet gebouwd mogen worden. Schorsing bouwvergunning zorgt voor onzekerheid OEGSTGEEST - "Ik schrik hier erg van, ik had dit niet verwacht", rea geert een woordvoerder van make laardij Romeyn op het nieuws dat er voorlopig geen woningen gebouwd mogen worden op het Oegstgeester landgoed Endegeest. Zijn Lissese firma is al twee weken bezig de 30 wortingen aan de voet van de rijks wég te Verkopen en de medewerker is niet ontevreden over de resulta ten. Het aantal geïnteresseerden over treft het aanbod royaal, Romeyn heeft drie kopers weten te strikken en met anderen verkeren de onder handelingen in een eindstadium. Wat de makelaardij nu moet doen, weet de woordvoerder niet. Hij heeft nog geen contact gehad met de bouwer, IBB Kondor, en laat het bij de opmerking dat de schor sing van de bouwvergunning een nieuw licht werpt op de verkoop van de woningen in de prijsklasse van acht tot negen ton: "Veel zal af hangen van de vraag wanneer er als nog gebouwd kan worden". Bij de verkoop zijn verschillende ontbindende voorwaarden in acht genomen. Zo staat zwart op wit dat wanneer er voor 1 september geen tien woningen zijn verkocht, de ver koop niet door gaat. Een andere voorwaarde bepaalt dat er voor een bepaald moment een bouwvergun ning moet zijn. Betonnen brug over Haarlemmer-trekvaart OEGSTGEEST - De gemeenteraad van Oegstgeest heeft zonder enige discussie ingestemd met het voor stel om een betonnen brug aan te leggen over de Haarlemmertrek vaart. Deze betonnen brug kost de gemeente 25.000 gulden meer dan de houten variant die lange tijd fa voriet was. B en W hopen echter dat de onderhoudskosten lager zullen zijn. Ook zou de brug langer mee gaan. De brug verbindt Haaswijk met het recreatiegebied-in-wording Klinkenbergerpias en komt niet ver van de Morsebelflat af te liggen. Kasteel Ook de restauratie van kasteel Endegeest kan in gevaar komen door de beslissing van de Raad van State de bouwvergunning te schor sen. "Als er voor een bepaalde tijd geen vergunning is, vervalt de over eenkomst en geven we geen geld aan Leiden om het kasteel te restau reren", zegt J.A. van Lit, directeur van het projectontwikkelingdbe- drijf van IBB Kondor. Data wil hij niet noemen en ook in zijn verdere reactie is hij voorzichtig. Veel hangt af van de overwegin gen van de Raad van State en advie zen van zijn juridisch adviseur. Grofweg zijn er twee mogelijkhe den. Öf zijn bedryf wacht tot het be stemmingsplan is goedgekeurd öf zijn bedrijf probeert wat aan de schorsing te doen. Het eerste zou ja ren kunnen kosten, het tweede zou na een maand al verlichting kunnen brengen. Voorlopig laat hij het bord met de wervende tekst aan de voet van de rijksweg A44 staan, op de plek waar de villa's dienen te ko- Drayer maakt zich vooral zorgen over de bestemming van het uit de sloot gehaalde slib. "We hebben in het verleden te vaak gezien dat ver vuild slib uit de sloot wordt gehaald en vervolgens op een weiland wordt gestort. Dat is bij Keukenhof en bij de 3e Poellaan gebeurd. We zullen dat in de gaten houden". wijk Wasbeek. "We weten dat in het verleden kwistig is ge strooid met allerlei bestrij dingsmiddelen die we nu nog steeds terugvinden. We kunnen alleen maar blij zijn dat dit is ge vonden en de sloot wordt uitge baggerd". J. van Santen, ook lid van de Milieugroep Bollenstreek en zelf wonend aan de G.B. de Vroomen- straat in Sassenheim, wijst er op dat veel kinderen in de aan de sloot grenzende Zandsloot spelen. "Zelf gebruik ik dat water voor mijn groentetuintje. Ik maakte laatst nog een grap met de buren dat als ik mijn ongedierte in de tuin kwijt wil raken, gewoon een emmer water uit de Zandsloot pak. Nu blijkt dat op eens werkelijkheid te zijn". Volgens Van Santen moet alles worden gedaan om de vervuiler op te sporen en de rekening te presen teren. "De aanwezigheid van DDT wijst er volgens ons op dat dit ver boden bestrijdingsmiddel nog steeds wordt gebruikt". De bewoners uit de wijk Wasbeek maken zich intussen zorgen over de vervuilde sloot. W. van Zanten uit de Geestburg wacht voorlopig de verdere gang van zaken af. Maar hij is beslist niet van plan om het er bij te laten zitten als de gemeente be sluit er verder niets aan te doen. "Dan steken we de koppen bij el kaar, zo zijn we hier wel'', geeft hij alvast een schot voor de boeg in de richting van het gemeentebestuur. Bij mevrouw P. van Duijn uit de Zandburg heeft de brief voor op schudding gezorgd. Van Duijn heeft een tuin aan de bewuste sloot, die zij regelmatig met het, naar nu blijkt, vervuilde water heeft be sproeid. Zelfs hebben wij nog bra men en frambozen uit onze tuin ge- Armeense kinderen, gastouders en tolken, gisteravond bijeen in de kantine van de Wassenaarse gemeenteflat. WASSENAAR - Dertig Armeense kinderen zijn de komende weken te gast bij Wassenaarse gezinnen. Gis teravond hebben ze met behulp van tolken in de gemeenteflat met hun Nederlandse gastouders gepraat. De kinderen, zeven tot veertien jaar oud, kwamen donderdagavond onder begeleiding van twee Ar meense onderwijzers op Schiphol aan. Later die avond werden ze ont vangen in het Wassenaarse Van Heeckerenhuis en overgebracht naar de logeeradressen. Elk gastge zin heeft twee kinderen opgeno men, zodat de gasten steun en aan spraak hebben. De vakantie is, evenals vorig jaar, op touw gezet door Pax Christi Kin derhulp. De kinderen blijven tot 14 juli in Nederland. Tijdens hun ver blijf gaan ze onder meer naar Duin- rell, het strand en Amsterdam. De Armeniërs maken deel uit van een groep van 60. De andere 30 kinderen verblijven in Pijnacker. Aanleiding voor het organiseren van de vakanties was aanvankelijk de aardbeving in Armenië in 1988. Pax Christi heeft de actie dit jaar voortgezet, omdat de kinderen nog steeds in erbarmelijke omstandig heden zouden leven door de lang zaam vorderende wederopbouw. De Wassenaarse afdeling van Pax Christi verwacht dat het verblijf van de 30 kinderen 25.000 gulden kost. Acties en een gemeentelijke subsi die hebben 12.000 gulden opgele verd. Waar de rest vandaan moet ko men is nog onbekend. De landelijke afdeling van Pax Christi heeft zich garant gesteld. bingo bij Halfje Wil. aanvang 20.00 uur. Bad to the Bone speelt in Het kasteel, aanvang 21.30 uur. Hazerswoude midzomernachtsfeest in De Stek, aanvang 23.00 uur. Katwijk zeilwedstrijden bij Skuytevaert voor de boulevard. PAC winkelcentrum, optreden van The Real Dixie Man Band', aanvang 14.00 uur. concert, aanvang 13.30 uur. swingen op Motownmuziek in De Droomfabriek. aanvang 21.30 vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.30 uur. St. Feta een voorstellings avond van met o.a. 'Achalay" en buikdanseres Nadia in het Bona- venturacollege Marienpoelstraat, aanvang 19.30 i LVC den "Immortal", aanvang 22.00 de Bodegraafse bluesband echt speelt in de bakkerij aan de Oude Rijn 44 c. 20.30 uur. Leiderdorp Veronica Drive-In Show in Mu- zenhof van 21.00 tot 01.00 uur. Noordwijk Galerie de Linde, Voorstraat 107, tentoonstelling 'Amerikaanse Quilts' en Antieke aardbeienpot jes, tot 17.00 uur. open tuin dagen georganiseerd door de Vereniging De Oude Dorpskern en de Noordwijkse Tuinclub, route verkrijgbaar op het Lindenplein. markt 'Onder de linden' op het Lindenplein, tot 17.00 uur. manifestatie omtrent het thema water, in het Groot Proffijt, aan het Boerhaveplein van 16.00 uur, met o.a. elk uur een rondvaart de Kagerplassen vanuit Voorschoten F-Kwadraat organiseert een daverende Hip House Dansparty Warmond pleintje bij de pomp, Zomer- kunstmarkt met demonstratie v~~ div. kunstenaars, aanvang 11.00 Wassenaar optreden in Tent'door De Dop- pelgangers en Final Decision, ge bouw Nijevelt, van 20.00 tot 01.00 Zoeterwoude ruilbeurs voor alles op muziek gebied bij Drumfanfare "Vios" tot Parktheater, 'Alice Nietus' the atervoorstelling, matinee 14.00 uur, avondvoorstelling 20.30 uur. Leiden zomerwandeling onder leiding van een gids door de binnenstad vanaf het Stadhuis, 14.00 uur. fietstocht "Haarlemmermeer- toer" over 35 of 65 km, vanaf club huis Swifttour, starten tot 12.00 'Oude Singel Vest-ival', diverse demonstraties, optredens e.d. door K&O, Leidse Schouwburg, De Droomfabriek. Leidse Hout, optreden Old Rhi ne Jazzband, aanvang 14.30 uur. Museum voor Volkenkunde, film "Bali", aanvang 15.00 uur. rommelmarkt bij Matilo, in het buurthuis aan de Zaanstraat 126, van 10.30 tot 14.30 uur. Noordwijk Bos-en Duinwandelingen over 5,10,15,25 en 40 km, starten 40 km tot 09.00 uur, 25 km tot 11.00 uur, 5,10,15, km tot 14.00 uur, vanaf CR De Duinpoort, Lange- velderlaan 22. Voorschoten de O'Neill Reach-Ride-Run wedstrijd 1990, in De Vlietlanden, aanvang 12.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17