Rijkspolitie werft in eigen regio 5Boze krachten verschuilen zich in popmuziek en kinderspelletjes Noordwijk: kritiek op bouwcontrole onjuist Westen is voor veel agenten van elders slechts tijdelijke werkplek 'Ze slepen gewoon je caravan van het terrein 0uö ilicutoö r ZATERDAG 23 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 Mijnheer Van Baaren, prediker naast de tap Van onze redacteur Gert Visser LEIDEN - Tegen tien uur is het café De Plantage afgeladen met studen tenvolk. Rond de tap zijn enkele stamgasten achtergebleven. Het ru moer verstomt wanneer ruim baan wordt gemaakt voor een gedrongen man die een doos drukwerk voor zich uit draagt. Mijnheer Van Baar- en, bestrijder van het kwade onder ons. beklimt het spreekgestoelte. Het decor getuigt allerminst een godsvruchtige geest. Een uit aluminiumfolie gewrongen beelte nis, een borstbeeld van een vrouwe lijk naakt, sluiers van plastic aan wand en plafond en een half-kapot- te kroonluchter scheppen een schimmige sfeer. De gesloten gor dijnen - om nieuwe bezoekers de lust tot entree tot ontnemen - ma ken het beeld compleet. Vanaf een klein podium kijkt de spreker zijn gehoor streng aan. Als managing director van de Stichting Moria 'Instituut voor christelijke opinievorming' zal J. van Baaren Onheil vrijmetselaars ('waar het grootste deel van onze regering deel van uit ga u vanavond waarschuwen .maakt') en de rozekruisers, de het kwaad", begint Van Baar- Baghwan en andere sekten die ge- oorzichtig gelach door niepig valse boodschappen ver spreiden. "Jullie als toekomstige het de rijen gaat. "Maar als hierv geen respect aanwezig is. heb ik leiders, doe je ogen open geen boodschap voor jullie". De kwade rond ons", waarschuwing helpt. De angst dat De stamgasten hebben het lokaal een avondje uit voortijdig wordt dan inmiddels verlaten. Na enkele verstoord door het vertrek van de mislukte pogingen om Van Baaren spreker doet de stilte terugkeren. i onvervalst Leids ('lid worden v De gepensioneerde transporton- de Satanskerk, wat kost dat dan') - dernemer begint met een korte uit- uit zijn concentratie te halen, be leg. "Satan is de engel die de hand sluiten zij elders vertier te zoeken, op Gods troon wilde leggen en daar- Van Baaren praat zacht maar onaf- om uit het koninkrijk werd versto- gebroken verder. In hoog tempo ten". De antichrist koos de vrouw wijst hij het kwaad aan. De popmu- uit om zijn eerste onheil te stichten, ziek, de heavy metal-groepen met vertelt Van Baaren verder terwijl hun demonische afbeeldingen op zijn toehoorders - tuk op een span- de hoes. De platen die achterstevo- nend verhaal - aandachtig luisteren. Eva die in het paradijs van de ver boden boom at, het is door Satan bewerkstelligd. "Satan dacht, als ik te pakken heb, verkoopt (h"ü,ifpërSe gedraaid duivelse boodschap pen bevatten. De luisteraars wor den langzaam onrustig, dit wordt al te voor de hand liggend. Het kinderspeelgoed: Masters of -the Universe en He Man, in de uit- V, i?f ïferü neembare poppen gaan kleine dui- en veitjes schuil. "In zijn onderbe- van Saten dat zich overal rond c verbergt. Met tegenover zich het fépubliek dat slechts uit is op f lollig avondje, lijkt dat een nogal on- feministen die het dankbare taak maar Van Baaren proeVf0sn.eHeng "kTSs^cfa! God tot een vrouw wil maken. De )nze vader' niet door de strot kunnen krijgen". Zelfs gedreven prediker die z,ch niet het weekblad Hervormd Nederland Snde^XeteVende bïk u„ laat weerhouden door zoveel enge- benoht er van en Van Baaren houdt alsof er voo" de een exemplaar als bewijs omhoog. Het gebaar wordt in de loop van de avond talloze malen herhaald. kracht brengen. En het legt zich schreidt dat het ook een held wil zijn". Van Baaren is dan al een goed uur aan het woord en de zaal gelooft het wel. Zijn preek wordt steeds vaker met een 'Toezicht bij Huis ter Duin adequaat' loof. Het barpersoneel heeft het druk, de uitbater doet goede zaken en daar moet het allemaal om begon nen zijn. Ironisch: de strenge over tuiging van een satansbestrijder zal Het gaat deze avond de kas van een bruin fé stevig spekken. Moederborst Baaren om de beïn vloeding van het onderbewuste van de mens door het kwade. Om de ders geen enkele hoop meer is. Wan neer ook nog het populaire 'My little pony' als 'typisch occult kinder speelgoed' wordt bestempeld, is de ban definitief gebroken en heeft men er eigenlijk wel genoeg van. Van Baaren doet nog een laatste poging. "Ik weet niet of jullie intelli gent genoeg zijn om dit op te bren- de verkondiging gen". Hij is duidelijk aan de verlie- schap, zende hand maar gedreven genoeg om nog enkele vragen te willen be antwoorden. "Gelooft u in de dui vel? Meneer, daar sta ik de hele avond over te praten". Het is bijna middernacht en op advies van de or ganisatie maakt Van Baaren onder Van onze redacteur Hans Jacobs NOORDWIJK De gemeente Noordwijk wijst alle verwijten rond de brand in hotel Huis ter Duin van de hand. Een speciale onderzoeks commissie heeft eerder gesteld dat Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente een aantal gebreken aan de brandwering mogelijk niet heeft ontdekt. Die gebreken hebben wel licht een rol gespeeld bij de snelle uitbreiding van de brand. Het Noordwijkse gemeentebe stuur zegt nu, ruim een week na het verschijnen van het rapport, in een korte verklaring dat de dienst bij de bouw 'frequent en adequaat toe zicht heeft gehouden'. Het college ontkent daarmee dat de controle, zoals de commissie heeft geschre ven, mogelijk ondeugdelijk is ge weest. Dat de brandwering gebre ken vertoonde, bestrijdt het ge meentebestuur niet. Volgens het college is echter niet meer vast te stellen wanneer en onder welke om standigheden deze fouten zijn 'inge slopen'. De onderzoekscommissie sloot niet uit dat de gebreken zijn ontstaan door aanpassingen na de oplevering van het hotel. "Het kan inderdaad zijn dat de ge breken nadien zijn ontstaan", zegt de voor Bouw- en Woningtoezicht verantwoordelijke wethouder V. Salman. Het college gaat verder niet in op de felle kritiek die commissie zijn bood- voorzitter W. van Dijk leverde op de dienst. "Ik betreur de uitlatingen van Van Dijk. Als er fouten zijn ge- Voor een spreker van de maakt had hij dat in het rapport Baghwan die het weerwoord zal moeten schrijven. Ik vind het zwak verzorgen, is dan nauwelijks nog dat hij de kritiek in een interview welgemeend applaus een einde aan heer Van Baaren. belangstelling. De zaal stroomt leeg uit. Laat hij elders aan de tap na te genieten de onheilsboodschap van Mijn- r met bewijzen ko men dat de dienst tijdens de bouw fouten heeft gemaakt. Als dat wel zo was dan zou ik dat zeker niet ont kennen". Het college geeft in zijn verkla ring geen duidelijkheid over de brief die het naar aanleiding van het uitlekken van het rapport verstuur de aan de minister van binnenland se zaken. Noordwijk zegt evenmin iets over het feit dat de commissie het verzoek van het college om over de zaak gehoord te worden naast zich neer heeft gelegd. "Ik heb per soonlijk gepleit voor meer open heid van zaken", bekent Salman, "Ik denk dat we meer aan de orde hadden moeten stellen, maar dat wil niet zeggen dat ik me niet in de ze verklaring kan vinden". Het college van Noordwijk, dat gisterochtend nog een extra verga dering heeft belegd om de verkla ring te bespreken, onderschrijft in grote lijnen de conclusies van het onderzoeksrapport. B en W zijn blij dat de brandweer goed heeft ge functioneerd. De door de commis sie gedane aanbevelingen zullen worden gevolgd, zo stelt het ge meentebestuur. Het rapport wordt op 5 juli besproken in een vergade ring van de commissie voor algeme ne bestuurszaken. NZH wil Zaanse busmaatschappij overnemen LEIDEN - De NZH heeft een bod meii", meent Salman. "Uit de gege- vens die ik tot mijn beschikking gedaan op de Zaanse vervoersmaat heb kan ik niet tot de conclusie ko- schappij Enhabo. Technische scholen en bedrijfsleven gaan samenwerken LEIDEN Drie Leidse technische scholen met een afdeling bouw techniek en de afdeling Leiden van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid tekenen begin juli een samenwer kingsovereenkomst. Doel van de samenwerking is de kwaliteit van de opleiding bouwtechniek te ver beteren, een betere aansluiting van opleiding op werken in de praktijk te bewerkstelligen en de motivatie van de leerlingen te vergroten door veel aandacht te besteden aan de beroepskeuze. Het Samenwerkingsorgaan LBO- Bouwtechnieken/Bouwbedrijven regio Leiden, zoals het samenwer kingsverband officieel heet, gaat zich in eerste instantie bezighouden met het verzorgen van stageplaat sen voor zowel docenten als leerlin gen in de bedrijven en van gastles sen door mensen uit het bedrijfsle- Bovendien gaat 1 kingsorgaan adviseren over het werkplan van de aangesloten scho len, de Bedrijfs Technische School C. Sweris, en de scholengemeen schappen De Leidse en De Mondri- Deze verkeert sinds april in surseance van beta ling. Behalve de NZH is ook het ge meente vervoersbedrijf (GVB) van Amsterdam geinteresseerd in over name. Een definitieve beslissing wordt dezer dagen verwacht. De Enhabo, die busverbindingen onderhoudt in de regio Amsterdam - Zaanstad, raakte in financiële pro blemen omdat de personeelskosten aanmerkelijk hoger zijn dan de ver goeding die het bedrijf volgens rijk snormen hiervoor ontvangt. In april bleek dat het bedrijf de salarissen voor mei niet meer kon betalen waarop surseance van betaling werd verleend. De overnamegesprekken dateren De rijkspolitie district Den Haag gaat in deze regio een intensieve wer- NzSfdte het busvenroer h^NoomT j. *--- J 1-—1 I-*-- i Zuid-Holland verzorgt, wilde de Van c redacteur Monica Wesseling LEIDERDORP vingscampagne voeren om de vele vacatures bij de plaatselijke korpsen op te vullen. De landelijke campagnes die normaliter door de politie worden gevoerd, hebben te weinig kleine maatschappij graag in de or- blijvend effect. Mensen die vanuit Friesland of Brabant in het westen van het land bij de jansatlervSn£me«HetaHATlstek politie komen werken, gaan veelal na enkele jaren weer terug naar hun 'eigen' gebied. eST bod gedeponeercfbij curator Karskens. Een aantal politiekorpsen in de re- zuigkracht gio heeft al geruime tijd te kampen te bedrijven. Zo slokt de politie op met een fiks tekort aan personeel. Schiphol heel wat mankracht op". De commandant hoopt de ko mende tijd 50 tot 60 man extra te kunnen aantrekken door het voeren van regionale wervingscampagnes. "Dan is de trek terug naar huis Kolonel Van Hulst: "Lande lijke wervings campagnes sor teren op den duur te weinig effect". (foto De korpsen in de bollenstreek, zoals Rijnsburg en Sassenheim zijn niet bepaald overbezet en het korps Waddinxveen/Boskoop komt zelfs doorlopend tien tot elf man tekort. Er zijn volgens S. van Hulst, com mandant van de rijkspolitie district Den Haag, twee belangrijke rede nen aan te wijzen voor het probleem in het westen van het land voldoen de mensen bij de politie te krijgen en te houden. "Enerzijds blijken uit duidelijk andere delen i het land toch na een aantal ja- terug naar huis te willen. Daar- zich nu voor de politie in het westen aanmeldt, kan pas over ten minste twee jaar de straat op. moet immers eerst worden opge Reorganisatie Niet alleen het personeelstekort elk geval uitgeschakeld en dat houdt de gemoederen binnen het scheelt heel wat mensen". De afge- politieapparaat in beroering.Maan De Enhabo telt 250 personeelsle den. Naar verluidt zouden er bij overname door het GVB enkele Hij ot zij tientallen arbeidsplaatsen verdwij- nnfl°" nen terwijl de NZH behoud van werkgelegenheid garandeert. De ondernemingsraad van Enha bo heeft inmiddels het vertrouwen opgezegd in de directeur van het be drijf, J. Onland. De OR heeft er bij de bewindvoerder van de Enhabo naast kent het westen lopen weken is proefgedraaid mnet dag wordt er in de Tweede Kamer op aangedrongen de directeur "met een aantal advertenties in regionale opnieuw vergaderd over de reorga- onmiddellijke ingang naar huis te dagbladen. Gezien de goede res- nisatie van de politie. Het reorgani- sturen". Hem wordt verweten de pons verwacht Van Hulst dat de re- satieplan zoals gepresenteerd door belangen van het personeel te bena- gionale wervingscampagnes met de ministers Hirsch Balm en Dales delen met zijn keuze voor de NZH stands en het inschakelen van de ar- betekent voor deze regio dat het dis- terwijl het personeel voorstander is beidsbureaus effect zal hebben. trict Den Haag van de rijkspolitie het Westland kwijtraakt aan Den Hij tekent daarbij wel aan dat het Haag en Gouda en omgeving aan personeelstekort niet een, twee, Rotterdam. een fusie met het GVB. grote drie opgelost zal zijn. Iemand die Kampeerders steeds vaker geïntimideerd door campingbazen 9' DEN HAAG - Langkampeer- ders zijn nogal eens het slacht offer van intimidatie door cam pingbazen. En zeker als kam peerders een vereniging willen oprichten om zich te verzetten tegen het reglement van de be heerder. "Dan slepen ze zonder pardon je caravan weg. Of slui ten de elektriciteits- en water leiding af. Dat kan zo niet lan ger doorgaan", aldus een razen de Jeanne Smits, penningmees ter van het Nederlands Advies Centrum Kampeerders (NACK). Samen met echtgenoot Anton Smits heeft ze zeven jaar gele den deze club opgericht. Kam peerders met klachten kunnen zich tot de Smits wenden. En voor iedere klagende klant heb ben ze een eenduidige oplos sing: richt op uw camping een vereniging op. Want de NACK kan niet overzien hoe het er op de 3700 campings in Nederland aan toegaat. "Kampeerders moeten een strijdvaardig front vormen tegen de autoritaire campingbaas", aldus mevrouw Smits. Want er gebeuren dingen die niet door de beugel kunnen, meent de penningmeester. "Vanmorgen nog kreeg ik een telefoontje van een mevrouw uit Tiel. De campingbaas had haar caravan versleept naar een ander deel van het terrein. Zelf wist ze niets van die verhuizing af. Iemand anders vertelde mij dat een camping werd omge bouwd tot bungalowpark. Dat kan toch zo maar niet. Die men sen staan daar al twaalf jaar en zijn aan hun stekkie gehecht". Kampeerders met stacaravans hebben nogal eens een conflict met de campingbaas. Via een belangen vereniging zou veel irritatie kunnen worden weggenomen en aan misstanden zou in ieder geval een eind gemaakt kunnen worden. (foto gpd> De NACK verzet zich ook te gen het bestaande reglement van campings. Zo vindt me vrouw Smits het belachelijk dat gasten 3,50 gulden of soms meer toegangsgeld moeten betalen. "Oudere mensen zitten vaak de hele zomer op de camping. Kin deren willen dan gewoon een kopje koffie komen drinken. Het is toch waanzin dat ze geld moeten betalen voor moeders eigen bakkie leut". Woordvoerder D. Verstand van de Vereniging van recrea tie-ondernemers (Recron) is het hier absoluut niet mee eens. "Als we bezoekers gratis toe gang verlenen is ieder weekein de de camping overvol. De gas ten maken dan ook gebruik van zwembad en speeltuin. Een campingbaas kan nooit contro leren of een bezoeker slechts voor een bak koffie komt". Verstand vindt het oprichten van een belangengroep op de camping volstrekt overdreven. "De individuele kampeerder wordt al door genoeg regels be schermd tegen de campingbaas. Klachten kunnen ingediend worden bij de geschillencom missie recreatie. En daar wordt alles behandeld, tot aan het te kort aan borrelglaasjes in het dressoir toe. Het reglement van de camping moet goedgekeurd worden door het plaatselijke college van B W en de kam peerder wordt beschermd door de kampeerwet". tiviteiten van de NACK: "Het gaat hier om langkampeerders. Ze hebben het hele jaar niets te doen en gaan uit verveling ruzie zoeken met de beheerder". Konsumenten Kontakt (KK) vindt dat kampeerders onge hinderd hun krachten moeten kunnen bundelen. "Je schakelt immers niet voor ieder klein dingetje een geschillencommis sie in", aldus een KK-woord- voerder. De bond heeft nog geen klachten over intimidatie bij het oprichten van een vereni ging binnengekregen. Wel wor den kampeerders om andere re denen door de campingbaas on der druk gezet. "Een consument die zijn sta-caravan wil verko pen moet dat soms via de be heerder doen. Dan kan hij ook een flink deel van de buit in z'n zak steken". Er zijn campings waar de kampeerder slechts een afge paste hoeveelheid Watt aan elektriciteit kan gebruiken, an ders slaan de stoppen door. Als ze doorslaan, moet een boete worden betaald om de stroom voorziening weer te herstellen. En dat alleen omdat de'cam pingbaas bang is een te hoge elektriciteitsrekening te krij gen. Moeten de mensen eerst de koelkast uitzetten, voordat er een kookplaatje aan kan. Ook is men vaak verplicht de dure vuilniszakken van de cam ping te gebruiken en krijgt men voor het verwisselen van de gas fles een veel te hoge rekening. De NACK vindt dat een belan genvereniging van kampeer ders aan al dat soort, soms klei ne zaken aandacht moet beste den, zodat het leefklimaat voor de vaak oudere kampeerder wordt verbeterd. Van Hulst heeft al eerder zijn be zwaren tegen deze indeling kenbaar gemaakt. Zijns inziens zou in elk ge val de Goudse regio tot de regio Lei den/Alphen moeten blijven beho ren. Aangezien ook de grote fracties binnen de Tweede Kamer hier voor voelen, verwacht Van Hulst dat maandag een motie met deze strek king wordt ingediend en aangeno men. De ministers lijken zich tegen een dergelijke motie niet te zullen verzetten, zo is uit commissiebe handelingen gebleken. "Komt Gouda er wel bij, dan bereiken we het best haalbare. Helemaal tevre den ben ik natuurlijk niet". Zelfs al neemt de Kamer op korte termijn een besluit, dan nog duurt het effectueren van de volledige re organisatie een aantal jaren. Voor de mensen van het districtsbureau in Leiderdorp betekent het dat ze de komende jaren nog een slechte huisvesting voor lief frioeten ne men. Nieuwbouw van het bureau in Leiderdorp lijkt Van Hulst absoluut niet raadzaam. "Het is immers nog niet duidelijk waar het districtsbu reau van de nieuwe politieregio moet worden geplaatst". De werkomstandigheden op het Leiderdorpse bureau zijn aller minst goed te noemen. Politieagen ten zitten met zijn drieën in kamer tjes die bedoeld waren voor één man. De informatisering kan niet snel genoeg worden doorgevoerd omdat er geen ruimte is voor com puters en beeldschermen. Van Hulst heeft de rijksgebou wendienst dan ook gevraagd te zoe ken naar tijdelijke oplossingen voor het korps. Het begin is er: pal voor het bureau in Leiderdorp is inmid dels een noodgebouwtje geplaatst dat ruimte biedt voor vergaderin gen. Dat is duidelijk een noodoplos sing: de gebouwtje is slecht geïso leerd en men heeft er veel last van het verkeer op de Van der Valk Boumanweg. Van Hulst denkt het de komende jaren met wat uitbreiding hier en daar nog wel te kunnen uitzingen. Hij erkent dat het het werk er wel moeilijker op maakt. "Het enige voordeel is dat je aan ruimtegebrek went". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Eene echte roovershistorie wordt ons door de Amerikaan- sche bladen overgebracht. Te Texarkans hebben zes gemas- kerden door het verplaatsen van de wissels een trein van het spoor doen loopen, zoodat verscheide ne wagens vernield werden, waarna zij den postwagen en de passagiers plunderden en zich uit de voeten maakten. Een pas sagier verloor daarbij het leven en verscheidene werden ge kwetst. De postbeambte vuurde vruchteloos op de aanvallers. Hij was een onhandig schutter en de bandieten lachten hem uit. Toen zij een 10,000 dollars uit den postwagen gehaald en de passagiers geplunderd hadden, bonden zij den beambte, den ma chinist en den stoker aan boom- en vast en vermaakten zich met langs hen heen te schieten, ten slotte den eerstgenoemde bij wij ze van wraakneming een oor af schietende en hem een kogel door eene hand en door een arm ja gende. De reizigers, middeler wijl door anderen in bedwang gehouden, waren zóó verschrikt, datzij het drietal eerst een uur, nadat de roovers vertrokken wa ren, durfden losmaken. Vijftig jaar geleden: Het muziekkorps der Deut sche Sicherheitspolizei heeft gis teravond onder groote belang stelling van de zijde der Leids- che burgerij op het parkeerter rein nabij de Steenstraat een concert gegeven. Aanvankelijk bedroeg het aantal belangstel lende luisteraars slechts enkele honderden, maar geleidelijk groeide de haag van omstanders en tegen het slot schatten wij de schare toehoorders zeker op dui zend koppen. Er werden behalve een enkel operafragment, popu laire marschen ten gehoore ge bracht, die ook hier te lande goed bekend zijn. Het applaus na elk nummer groeide naarmate het programma vorderde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15